Jaruzelski met nipt verschil verkozen Leger Peru probeert nieuwe tactieken tegen rebellen Tot president van Polen Avondklok Abchazië na voortgaand geweld Vredesbespreldngen Suriname lopen stroef Ortega belooft uitgelaten menigte vrije en eerlijke verldezingen DONDERDAG 20 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WARSCHAU (GPD) - Generaal Jaruzelski is de nieuwe president van Polen. Met de kleinst mogelijke meerderheid werd hij gisteravond na lange proceduredebatten door de Poolse Nationale Vergadering gekozen. Jaruzelski behaalde 270 van de 537 geldige stem men. Tegen stemden 233 leden en 34 stemden blanco. Uit het aantal tegenstemmen en ont houdingen kan worden afgeleid dat de hele fractie van Solidariteit haar steun aan Jaru zelski heeft onthouden, evenals een paar overlopers uit het regeringskamp. Het preciese stemgedrag van de in dividuele parlementsleden zal pas later in de notulen van de vergade ring bekend worden gemaakt. De ambtstermijn van Jaruzelski duurt zes jaar. Fractievoorzitter Geremek van Solidariteit legde gisteravond uit dat generaal Jaruzelski nog altijd wordt gezien als de man die op 13 december 1981 de staat van beleg af kondigde en Solidariteit voor jaren verbood. "Maar op dit moment moeten we de haat en afrekening opzij zetten", aldus Geremek, die te vens benadrukte dat de volgende president bij een vrije volksstem ming verkozen zeil moeten worden. De leden van de Poolse Nationale Vergadering konden pas na vier uur proceduredebatten overgaan tot stemming over de enige kandidaat voor het presidentschap. Een gehei me stemming was bij het begin van het debat al door de overgrote meer- EG wil Polen op grote schaal voedsel leveren BRUSSEL (Rtr/AFP/DPA) - De Eu ropese Gemeenschap wil Polen in de komende twee jaar voor een be drag van 120 miljoen dollar aan voedselhulp geven. Hiermee rea geert de EG op een verzoek van de ze strekking afkomstig van de ze ven grote industrielanden (G-7), het afgelopen weekeinde in Parijs. Of de voedselhulp definitief doorgaat is afhankelijk van het oordeel van de ministers van landbouw van de twaalf lidstaten, die maandag en dinsdag in Brussel bijeenkomen. De hulp, waarover de ministers van buitenlandse zaken van de EG- landen het begin deze week al in grote lijnen eens waren, voorziet in de levering van tarwe, maïs, vlees, appels, sinaasappelen en olijfolie uit de EG-voorraad. De hulpgoede ren kunnen na het fiat van de minis ters van landbouw onmiddellijk worden geleverd, aldus een EG- woordvoerder. In een verklaring deelde de com missie gisteren mee dat het bij de eerste fase van het plan gaat om le vering van produkten die gratis worden uitgedeeld. In een volgende fase wordt het voedsel verkocht en wordt de opbrengst besteed aan de financiering van de structurele her vormingen van de Poolse landbouw en van het netwerk voor Voedseldis tributie. Arafat De Kuwaytse krant Al-Seyassah heeft gisteren gemeld dat de Ameri kaanse president Bush een Israë lisch plan heeft verhinderd om PLO-leider Arafat in Tunesië te ver moorden. Volgens de krant was het plan om Arafat te vermoorden ge durende zes maanden voorbereid onder leiding van de Israëlische premier Shamir. Aanslag Bij een aanslag op een groep proces- siegangers in het zuiden van Sri Lanka zijn minstens dertien men sen om het leven gekomen. Onge veer 85 mensen raakten bij de aan slag gewond. De groep processie- gangers bestond uit ongeveer 5.000 boeddhistische Singalezen en hin- doestaanse Tamils, die bijeen wa ren ter afsluiting van een religieus feest. Khashoggi Zwitserland heeft gisteren de Saudische financier Khashoggi uit geleverd zodat hij in de Verenigde Staten terecht kan staan voor frau de, zo heeft het Zwitserse ministerie van Justitie en Politie meegedeeld. De Saudische financier is in de VS in staat van beschuldiging gesteld omdat hij de voormalige Filipijnse dictator Marcos geholpen zou heb ben bij illegale handel in onroerend goed. Ontploffing In Thailand hebben gisteren - elf mensen de dood gevonden toen een bom ontplofte bij een gerechtsge bouw in een noordoostelijke pro vinciehoofdstad. Twee mensen raakten zwaargewond. De aanslag gebeurde woensdagmorgen in Nak- horn Rattchasima, 210 km ten noordoosten van de Thaise hoofd stad Bangkok. Mafia De Italiaanse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag 55 mensen opgepakt die verdacht wor den lid te zijn van de N'Drangheta, de mafia in Calabrië in zuid-Italië. De procureur van Locri in het zui den van Italië had in totaal 38 arres tatiebevelen uitgevaardigd. 'Dertien van de gezochte personen slaagden er in aan de 400 politie-agenten te ontkomen. Allen werden gezocht in verband met ontvoeringen. derheid van de parlementsleden af gewezen, maar daarna werd er lang gehakketakt over hoe het dan wel moest. Er lagen twee voorstellen en dat van Solidariteit ging het verst: hoofdelijke stemming, waarbij dus iedereen openlijk voor zijn mening moest uitkomen. Besloten werd uiteindelijk, met een krappe meerderheid, voor de tweede variant, uit de koker van de PZPR, de Poolse Communistische Partij. Dat betekende dat er op een ingewikkelde, half-open manier ge stemd zou worden, waarbij het al leen aan de fractievoorzitters be kend gemaakt zou worden hoe hun leden precies de stemkaarten had den ingevuld. Met die procedure kon de discipline in de partijfractie worden gehandhaafd, want niet veel communisten zouden zich zo openlijk tegen partijleider Jaru zelski durven keren. En tevens hoefden op die manier leden van an dere groeperingen niet aan hun ach terban uit te leggen waarom ze eventueel vóór de generaal hadden gekozen. Met hangen en wurgen werd zo een kleine meerderheid voor generaal Jaruzelski gesmeed. Adam Michnik van Solidariteit reageerde met zijn gebruikelijke cy nisme op deze "truc en vond dat de partijparlementariërs maar eens moesten uitleggen "welk een waar devolle bijdrage aan het Poolse po litieke leven het was om de bevol king in onwetendheid te laten en al leen de geheime dienst op de hoogte te stellen van het stemgedrag". Uiteindelijk aanvaardde het par lement een motie van Michniks col lega, Lytinski, die toch nog voor een vertraagde openbaarheid zorgde. De uitslag zal met naam en toenaam in de handelingen van het parle ment worden opgenomen. Generaal Jaruzelski krijgt als pre sident grote bevoegdheden, het nieuwe ambt is er niet slechts voor het decorum. De president wordt niet alleen hoofd van de nationale defensiecommissie en supervisor van het Poolse leger, hij mag ook voor een periode van drie maanden de staat van beleg afkondigen. Hij heeft alleen de steun van het Poolse lagerhuis, de Sejm, nodig als die noodtoestand moet worden gepro longeerd. Ook kan de nieuwe presi dent zijn veto uitspreken over wet ten die in de Sejm zijn aangenomen en kan de Nationale Vergadering (de Sejm en de Senaat samen) ont binden. En ten slotte is het de presi dent die de premier aanwijst en ont slaat. De benoeming van een nieuwe premier is een van de eerste taken van president Jaruzelski, die bij een eerdere gelegenheid al heeft laten doorschemeren dat Wladyslaw Baka (53) zijn voornaamste kandi daat is voor die post. Baka is een vooraanstaand lid van het Polit buro, het hoogste partijlichaam, en een hervormingsgezind econoom. In de komende dagen en misschien wel weken is het dan aan hem om een nieuwe regering te vormen. Welke regeringsleider Jaruzelski ook zal benoemen, hij zal een po ging ondernemen om ook leden van de oppositie warm te krijgen voor een ministerspost. Er is de afgelo pen weken binnen Solidariteit soms felle discussie gevoerd over de vorming van een eigen regering of deelname aan een coalitie, maar het is onwaarschijnlijk dat de parle mentariërs van de vakbond nu al zo'n stap aan hun achterban kun nen verkopen. MOSKOU (Rtr/DPA/AP) - De Sov jet-autoriteiten hebben in Abchazië gisteren de avondklok ingesteld wegens de voortgaande golf van et nisch geweld. Het aantal slachtof fers is gisteren opgelopen tot 18 na schietpartijen in Soechoemi en Otsjamtsjira. Het persbureau Tass had aanvan kelijk gemeld dat de uitzonderings toestand was afgekondigd, maar onderstreepte gisteren dat het gaat om bijzondere maatregelen, waar onder de instelling van de avond klok van 23.00 uur tot 06.00 uur. 90 procent van de winkels en le- vensmiddelenfabrieken niet werkt en dat ook het openbaar vervoer stilligt in de grootste steden van Ab chazië, Soechoemi, Tkvartsjeli, Gali en Otsjamtsjira. Kinderen die hun vakantie zouden doorbrengen in zo merkampen in Abchazië, een van de meest geliefde toeristische ge bieden aan de Zwarte Zee in de Sov jetunie, moesten terugkeren. Een vliegtuig uit Krasnodar, in het zui den van Rusland, moest ook terug omdat het niet kon landen in Soechoemi. De Georgische Partijleider Goembaridze en zijn Abchazische collega Chisjba verschenen samen voor de televisie, die al enkele da gen geen programma's meer had uitgezonden, om de bevolking tot kalmte te manen. „Wij zijn ons ver stand kwijt als we de hand verhef fen, broeder tegen broeder, buur te gen buur, als de razernij onze ogen verblindt", citeerde Tass de twee leiders. Goembaridze heeft een commissie gevormd die de oorzaak van de rellen moet blootleggen. De Abchaziërs, die in hun eigen gebied een minderheid vormen, willen zich afscheiden van Georgië, hetgeen hen grotere politieke en economische autonomie zou ople- Generaal Jaruzelski legt de eed als president af na zijn verkiezing in de Poolse volksvertegenwoordiging (Foto afp) LONDEN (GPD) - Een jonge Chinese dissident die uit vrees voor zijn leven naar Londen vluchtte, is gisteren onder bege leiding van personeel van de Chinese ambassade in Londen naar huis teruggekeerd. Hoewel hij aan Britse functionarissen heeft verklaard uit eigen vrije wil terug te gaan, bestaat de ster ke indruk dat de Chinese gehei me dienst de jongeman onder druk heeft gezet. De 26-jarige Xu Hai Ning werkte in Hongkong bij het Nieuw China Nieuwsagent schap, de onofficiële Chinese ambassade in de Britse kroon kolonie. Toen in de Chinese hoofdstad de autoriteiten be gonnen met de brute onder drukking van de studentenbeto gingen, nam Xu Hai Ning daar nadrukkelijk stelling tegen. Op massabetogingen in Hongkong voerde hij het woord en na het Dissident 'uit vrije wil' weer naar China bloedbad op het Tiananmen- plein in Peking beschuldigde hij de Chinese leiders openlijk van moord. Na de eerste arrestaties begon Xu Hai Ning zich ernstig zorgen te maken over zijn eigen veilig heid en besloot ondanks het feit dat zijn vrouw en kind in China wonen via Hongkong naar het buitenland te vluchten. Xu Hai Ning sloot zich aan bij de Chine se Democratische Beweging in de Britse hoofdstad. Op 10 en 11 juli verscheen in de Singtao, de krant van de Chi nese gemeenschap in Londen, een advertentie met een bood schap voor Xu Hai Ning. "Je moeder is zeer bezorgd en be droefd. Ze kan niet meer eten en slapen. En huilt voortdurend. Haar gezondheid gaat snel ach teruit. Laat spoedig iets van je horen, anders zijn de gevolgen niet te overzien. Alles kan naar wens geregeld worden", luidde de tekst. Volgens vrienden heeft dit Xu ertoe gebracht om zich te mel den bij de Chinese ambassade in Londen en erin toe te stemmen naar huis terug te keren. "Hij was erg nerveus en gespannen en stond kennelijk onder grote druk. Op de ambassade heeft hij verteld waar hij met andere Chi nese dissidenten in Londen woonde. Maar gelukkig hebben die tijdig een ander onderduik adres gevonden", aldus een vriend, die nadrukkelijk ano niem wenste te blijven. DEN HAAG (ANP) - De onderhan delingen tussen de Surinaamse re gering en het Junglecommando van Brunswijk zijn vandaag opgeschort zonder dat een nieuwe datum is vastgesteld. De Franse autoriteiten, onder wier auspiciën de besprekin gen plaatsvonden, weigerden giste ren te voldoen aan het verzoek van het Junglecommando het overleg met een dag te verlengen om nieu we standpunten te kunnen formule- De opschorting betekent geen hervatting van de burgeroorlog. "We zijn bereid de weg van dialoog te blijven volgen", aldus het Jungle commando. Mensenrechtenactivist Stanley Rensch, die namens het Junglecommando deelnam aan het overleg, zei gisteren na afloop dat is gesproken over een hulpprogram ma en de sociaal-economische ont wikkeling in oost-Suriname. Vol gens de leider van de regeringsdele gatie, Venetiaan, zijn de meeste punten in het regeringsprogramma en het meeijaren-ontwikkelings- plan opgenomen. Een delegatie uit de vluchtelin- MASSAPROCES - Een militaire rechtbank in Ankara heeft gisteren 395 Turken schuldig bevonden aan links terrorisme en zeven van hen ter dood veroordeeld. Negenender tig beklaagden kregen levenslang en 349 anderen kregen gevangenis straffen van een tot 21 jaar opge legd. Met de vonnissen kwam een einde aan een zeven jaar durend massaproces tegen 694 vermeende leden van de verboden organisatie Dev-Yol (Revolutionaire Weg). President Daniel Ortega van Nicaragua tijdens de viering gisteren van tien jaar revolutie. Rechts naast hem zijn broer Humberto die minister van (Foto AP) MEXICO (GPD) - De Sandinisti- sche leider Ortega heeft voor een uitgelaten menigte van tienduizen den mensen vrije en eerlijke verkie zingen beloofd. Ortega gebruikte de tiende verjaardag van de Sandinis- tische revolutie ook om de Ameri kaanse president Bush opnieuw op te roepen om samen tot een vreed zame oplossing voor alle onderlinge geschillen te komen. In Washington toonde Bush zich pessimistisch over de toekomst van Nicaragua onder het Sandinistische bewind. Het Amerikaanse staats hoofd beschuldigde de Sandinisten ervan dat ze nog nooit hun demo cratische beloften zijn nagekomen. Volgens Bush hebben de San dinisten Nicaragua op die manier in een economische puinhoop veran derd. "Ik hoop dat het Nicaraguaan se volk bij de komende verkiezin gen werkelijk wat te vieren heeft", zei de Amerikaanse president. Ortega vatte het gebeuren van de afgelopen tien jaar als volgt samen: "Vroeger, onder Somoza, heerste hier een koninkrijk van terreur en dood. Maar er was eens een 19e juli, er was eens een revolutie, een revo lutie die voor altijd zal blijven. En daarmee brak een koninkrijk van nationale souvereiniteit aan, van so ciale rechtvaardigheid, van hoop voor de toekomst: het koninkrijk van het Sandinisme." "De huidige economische crisis binnen dat Sandinistische konink rijk", vervolgde Ortega, "is de schuld van de agressie van de mis dadige Contra's, van de yankee's en hun medeplichtigen. Maar dit ko ninkrijk van Sandinisme heeft de steun van het volk. En als er van daag verkiezingen zouden plaats vinden, behaalden we een overwel digende overwinning", verzekerde hij. Veel waarnemers waren verrast door de grote opkomst bij de officië le plechtigheid. Minstens 250.000 mensen, bijna een tiende van de to tale bevolking van het land, waren in het centrum van Managua sa mengestroomd om de val van So moza na tien jaar opnieuw te vieren. En dat terwijl de Sandinisten, als gevolg van de enorme transportpro blemen, maar amper in staat waren om mensen aan te slepen vanuit het boerenland, waar de revolutie heel wat populairder is dan in de grote stad. Na tien jaar Sandinisme verkeert Nicaragua in een diepe economi sche crisis. Het land is afgezakt tot het allerarmste van heel Latijns- Amerika. Op alle fronten is de pro- duktie gedaald. Niemand heeft kans gezien om de afgelopen twee jaar de inflatie in te tomen. Op het ogenblik zit Nicaragua bijna zonder deviezen. Er is zelfs geen geld meer om alle door de Sandinisten ge bouwde ziekenhuizen en scholen draaiende te houden. Toch kunnen de Sandinisten nog altijd rekenen op een behoorlijke populariteit, wat dat betreft sprak de demonstratie van gisteren voor zich. Verklaringen voor dat feno meen? De Amerikaanse sancties van de afgelopen jaren vergrootten de sympathie voor de revolutie. Verder hebben de Sandinisten afge rekend met de vroegere feodale ver houdingen binnen de Nicaraguaan se maatschappij. Het wachten is nu op de verkie zingen van volgend jaar februari. Bush heeft met zoveel woorden ge zegd dat deze alleen eerlijk zullen zijn indien de Sandinisten verlie zen. De Sandinisten zelf zijn echter druk in de weer om het tegendeel te kunnen bewijzen. Ze hopen dat ze middels de aanwezigheid van hon derden buitenlandse waarnemers hun leiderschap binnen Nicaragua ten overstaan van de wereld kun nen legitimeren. genkampen in de buurt van Saint Laurent herhaalde gisteren de eisen die vorig jaar aan de Surinaamse re gering zijn gesteld: vertrek van het leger, opheffing van de machtsposi tie van het nationaal leger, inscha keling van ordetroepen uit het bui tenland en garanties voor de weder opbouw van het binnenland. -Volgens het Junglecommando houdt de regering echter 'zwaar re kening met het Nationale Leger'. "Wij hebben sterk de indruk dat de aanwezigheid van de militairen op de achtergrond een grote rol speelt. Top Zuidafrika en Mozambique levert weinig op MAPUTO/PRETORIA (AP/Rtr) - De Mogambiquaanse president Chissano heeft gisteren tijdens top- overleg de vermoedelijk nieuwe president De Klerk van het machti ge buurland Zuidafrika erop gewe zen dat de guerrillastrijders van Renamo nog altijd worden bevoor raad vanuit Zuidafrika, hoewel de regering heeft beloofd die steun te staken. Chissano liet nadrukkelijk geen beschuldigingen horen. De Klerk, die zijn eerste officiële reis naar een zwarte Afrikaanse staat maakte, zegde toe de zaak voor zover moge lijk te onderzoeken. Hij onder streepte daarmee de sterk verbeter de verhoudingen tussen de beide landen. Echt concrete resultaten le verde de top echter niet op. De Klerk liet gisteren ook weten dat hij niet zal ingaan op een uitno diging van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken James Baker voor een bezoek aan de VS. Volgens minister van buitenlandse zaken Pik Botha 'zijn er blijkbaar elementen in het Amerikaanse Con gres die van plan zijn dit bezoek ui terst omstreden te maken'. Meer dan 100 leden van het Huis van Af gevaardigden hebben president Bush gevraagd De Klerk niet te ont moeten, tenzij de al drie jaar van kracht zijnde noodtoestand wordt ingetrokken en de apartheidspoli tiek versoepeld wordt. Een ontmoeting tussen Renamo en een kerkelijke delegatie die na mens de Mogambiquaanse regering vredesvoorstellen deed, is gisteren in Kenya niet doorgegaan. Volgens een zegsman konden de partijen het niet eens worden over een ontmoe tingsplaats, volgens een ander was het een van de partijen of mogelijk allebei niet gelukt op tijd in Nairobi aan te komen. In Lissabon werd vernomen dat een vliegtuig, dat Renamo-leider Dhlakama naar Nairobi zou bren gen, door Mogambiquaanse strijd krachten was neergehaald. Chissa no zei gisteren alleen dat een vlieg tuig een noodlanding in Mozambi que heeft gemaakt, vervolgens weer opsteeg en daarna 'mogelijk buiten het land' verongelukte'. Hij zei niet te weten wie er in het toestel zaten. Woordvoerders van Renamo in Lissabon ontkenden dat Dhlakama van plan was om naar Nairobi te gaan. LIMA (IPS) - Een paar maanden ge leden leek het Peruaanse leger op dood spoor te zitten in de strijd te gen de communistische rebellen. Maar de afgelopen weken wisten de militairen enkele klinkende over winningen te boeken met een groot offensief in het oerwoud in midden- Peru. Het hele oerwoud is in handen van Sendero Luminoso, de radicale maoistische rebellenorganisatie, die de bossen in deze provincie Ma- ranon beschouwt als 'bevrijd ge bied'. Soldaten vielen de afgelopen twee weken vier van hun bases aan en twee daarvan werden leegge ruimd. Bij het offensief kwamen 97 - verzetsstrijders om. Volgens generaal Arciniegas, le geraanvoerder voor dez,e streek, heeft het leger zijn successen te danken aan een nieuwe strategie. Zo werden de militairen door boe ren getipt over de ligging van de kampen. Meestal zijn hoge Peru aanse militairen niet loslippig over hun strategie. Net als de dodencij fers in de gelederen van de militai ren blijft die strategie giswerk voor nijvere verslaggevers. Arciniegas brak echter deze week met de code. Het ministerie van de fensie liet weten dat de troepen van de generaal een dode en enkele ge wonden te betreuren hadden in de slag met de guerrilleros. Voorts gaf de triomferende legerleider zelf on der meer korte vraaggesprekken weg aan twee Peruaanse weekbla den 'Caretas' en 'Si'. Daarin mat hij de nieuwe strate gie van het leger breeduit. We moe ten de guerrilleros niet alleen met wapens maar ook met politiek be vechten, legde hij uit. Zolang de re bellen bondgenoten hebben, is het moeilijker hen te verslaan. Het re cept van Arciniegas is eenvoudig: het leger probeert een wig te drijven tussen Sendero Luminoso aan de ene zijde en de boeren, cocahande laren en andere rebellen aan de an dere zijde. Sendero Luminoso is door het le ger geïdentificeerd als de belang rijkste en meest geduchte tegen stander. De organisatie controleert ongeveer eenderde van het Peru aans grondgebied, volgens opgave van het ministerie van defensie. Sendero Luminoso schuwt gewaag de acties in de hoofstad niet. Haar radicale strijders maakten bruut ge weld tegen gemeentebestuurders, onschuldige boeren en sinds kort ook ontwikkelingswerkers, pries ters en toeristen tot hun handels merk. De organisatie, die negen jaar ge leden haar oorlog tegen 'de bour geoisie in Lima' begon, heeft naar schatting 14.000 mensen omge bracht, meest boeren. Enkele we ken geleden werd een Britse toerist bij wijze van afschrikking van zijn bed gelicht en na een nep-proces op het marktplein voor de ogen van dorpsbewoners geexecuteerd. Het lijk werd op een bankje in het park gedeponeerd. Een kliniek en het ge meentehuis werden opgeblazen en vervolgens verdwenen de guerrille ros met achterlating van een vlag met hamer en sikkel. In het oerwoud middenin het land genieten de verzetsstrijders evenwel steun van de boerenbevol king, die weinig op heeft met de re gering in Lima. In Maranon wordt veel coca, de grondstof voor cocai ne, verbouwd. De regering wil de lu cratieve teelt verbieden en co- caplanten uitroeien. De guerrillos bieden hun 'be scherming' aan tegen leger en poli tie in ruil voor betaling. Zo ontstond er twee jaar geleden, toen de rege ring korte metten wilde maken met de cocateelt, een hecht bondgenoot schap, op de achtergrond vermoe delijk geregisseerd door cocabazen in Colombia. De Colombiaanse co- cainehandelaren zijn de belangrijk ste afnemers van de cocapasta die in het Peruaanse oerwoud wordt gefa briceerd. Het leger heeft nu echter 'vrede' aangeboden aan de cocaboeren. Als eerste maatregel heeft het leger zich teruggetrokken uit de acties tegen cocateelt. Die worden nu geheel overgelaten aan de politie. De ge ruchten gaan dat de politie de ko- mende maanden minder vaak en stringent zal controleren en pa trouilleren. Voorts heeft het leger de boeren bescherming en aantrekkelijke an dere inkomsten aangeboden. "Ik overleg nu op een politieke wijze met 45.000 boeren en stel hen voor de coca te vervangen door andere produkten. Wij willen dat de boeren zich niet meer laten afpersen", zegt Arciniegas tegen 'Si'. En in 'Caretas' toonde hij nog meer begrip voor de boeren. "Ze verdienen goed", aldus de legerlei der, "maar ze leven onder de terreur dat zij iets illegaals doen. Zij zijn ei genlijk overgeleverd aan deze ben des van drugshandelaren en terro risten". Maar het kan anders, verze kerde hij het weekblad. "Als wij hen rust en een markt voor andere winstgevende produkten garande- De generaal liet ook weten dat het tijd wordt om 'gedifferentieerd' over de guerrilleros te denken. Er zijn rebellen en rebellen. Ten on rechte hebben militairen de 'Sende- ristas' op een hoop geworpen met de 'Tupac Amaru', zei hij. Beide he ten in regerings- en militair jargon "subversieve delinquenten". Sen dero Luminoso is echter in de ogen van Arciniegas "pure waanzin", een organisatie die met intimidatie en terreur haar doel wil bereiken. Tupac Amaru, een andere linkse guerrillabeweging die vanouds meer actief was in de steden, noem de hij "ook terroristisch, maar min der bloedig". Deze rebellen ont voerden vorige maand nog een re geringsfunctionaris en eisten in ruil daarvoor dat de Landbouw Bank boeren geld betaalde en wegen en bruggen in de streek repareerde. "Een complex probleem", zo beti telde de generaal Tupac Amaru. "Ze zijn slecht, maar ze doen zich voor als goed omdat ze opkomen voor ar me boeren". Ook hier is een nieuwe strategie in de maak, zo Ujkt het.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5