'Dioxine staat los van fouten AYR' Embargo kan wel van miljoenennota af Meer rechten voor patiënt Milieugedeputeerde Van der Vlist: .hikh Hogere verrekening van teveel uitgekeerde beurs COWBOYS OP DUINDIGT ACTIE VOOR VLINDERS Gebruik foetussen voor onderzoek toegestaan 359.- DONDERDAG 20 JULI ?gnjp el ef- el ef< (vervolg van pagina 1) ROTTERDAM (GPD) Er bestaat geen verband tussen het verbranden van chemisch af val met gewoon afval door de AVR en de dioxine-affaire die vorige week aan het licht kwam. Dat stelt de gedeputeerde Van der Vlist, de politiek verantwoordelijke provincie bestuurder voor de aan de AVR verstrekte vergunningen. GRONINGEN (ANP) - De Informa tiseringsbank in Groningen gaat met ingang van 1 augustus bij onge veer 12.000 studenten meer dan tot nog toe geld inhouden van hun stu dietoelage ter verrekening van wat ze eerder teveel uitkeerde. Dit maandelijkse bedrag beloopt 203,35 gulden. Het is daarmee hoger dan de tot dan gebruikelijke 76,44 gul den. Deze incassomaatregel is in de Staatscourant gepubliceerd. De In formatiseringsbank is een afdeling van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Ze voert in ons land de studiefinanciering uit. Woordvoerder drs. J. Derksen van de informatiseringsbank lichtte gis teren toe. dat het inhoudingsbedrag van 76,44 gulden per maand gold en blijft gelden voor ongeveer 2.000 studenten. Zij betalen zo het teveel terug, dat zij in de periode van okto ber 1986 tot maart 1987 als voor schot kregen. De voorschotregeling dateert uit het begin van invoering van de stu diefinancieringswet. De verwer king van aanvragen voor studietoe lagen in "Groningen" liet toen nog veel te wensen over. Dat studenten te weinig of teveel ontvingen is hun destijds wel duidelijk gemaakt. Daarbij is er uitdrukkelijk gewezen op de verrekening die zou volgen, en op de invordering als het teveel niet werd teruggestort. Ook na de voorschotperiode bleef er een stroom studenten die teveel, te lang, of onterecht studietoelagen kregen of behielden, ook wel door dat veranderingen niet, of te laat werden doorgegeven. Ook deze stu denten met kortlopende studie schuld kunnen gebruik maken van het maandelijkse verrekeningssys teem. Thans doen dit circa 42.000 studenten. Voor hen gold tot nu toe het be drag van 76.44 gulden. Het hogere inhoudingsbedrag wordt op de vol gende uitkering ingehouden. Bo vendien komen er volgende maand naar schatting nog 12.000 nieuwe studenten bij. Hen wordt ter verre kening ook 203,35 gulden per maand op hun studietoelage in min dering gebracht. Volgens Van der Vlist, die in juni het rapport over de AVR onder ogen kreeg, is in het onderzoek niet geconstateerd dat een grote hoe veelheid dioxine door de verbran ding van chemisch afval in ovens voor huishoudelijk afval in het milieu terecht zou zijn gekomen. „Het gaat bij de overtredingen om relatief kleine hoeveelheden, die dat op geen enkele manier kunnen hebben veroorzaakt. Die twee za ken mogen niet verward worden", aldus Van der Vlist. Volgens de milieu-gedeputeerde zijn de overtredingen ook niet van dien aard dat er onmiddellijk inge grepen hoefde worden. „Wel zagen we aanleiding om met de directie van de AVR een afspraak te maken om over deze zaak te praten. Wat we vooral willen weten, is of het om al dan niet verwijtbare slordigheden gaat. Het rapport constateert dat za ken die niet mogen voorkomen, maar de vraag is of de directie daar van op de hoogte kon zijn." Volgens het rapport is de AVR niet alleen begin dit jaar in de fout gegaan, maar heeft het bedrijf in 1988 in strijd met de wet 3600 ton chemisch afval samen met het huis vuil verbrand, waardoor chloor en zwavel vrijkwamen. In de zes huis- vuilovens is nog eens 13.000 ton chemisch afval verbrand zonder dat de verplichte analysés werden uit gevoerd. Volgens AVR-woordvoerder Chevalier zijn de twee ambtenaren van de DCMR en de provinciale In spectie Volksgezondheid onder val se voorwendselen bij de afvalver werker binnen gekomen. „Ze heb ben gevraagd of ze stage mochten lopen, en dat hebben wij van harte toegestaan. Als later dan blijkt dat de twee de manieren van under-co- ver-agenten gebruiken, vraag ik af naar welke toestanden we afglij den". Woordvoerster Van Lent van de DCMR ontkent dat: „Het ging om een toezichthoudend bezoek, waarbij van tevoren is verteld wat er zou gaan gebeuren". Ontkracht worden, zijn volgens Chevalier de meetgegevens over de uitstoot van de AVR. „Iedere afvalverbran- dings-installatie produceert rookaf- val en vliegas. De meetgegevens daarvan gaan regelmatig naar de overheid, en worden door Jiaar ook gecontroleerd. Wat blijkt is dat onze uitstoot niet afwijkt van die van an dere afvalverbranders, terwijl daar niet eens chemisch afval wordt ver werkt. Als wij zoveel chemisch af val tussen het huisvuil zouden heb ben gestopt, moet dat blijken uit de meetgegevens. En dat is niet zo". Volgens de AVR-woordvoerder mogen volgens de aan het bedrijf verstrekte vergunningen bepaalde soorten chemisch afval tezamen met huisvuil worden verbrand. Het gaat daarbij om afval dat wat betreft samenstelling veel lijkt op huishou delijk afval. Ander chemisch afval, dat wordt aangeboden aan AVR- chemie, een tak van het bedrijf dat in speciale ovens chemisch afval verbrand, mag beslist niet worden vermengd met chemisch afval. Volgens de AVR wordt bij dit af val een zorgvuldige procedure ge volgd. Ten eerste moeten aanbie ders al van te voren, middels formu lieren, laten weten welke samen stelling het afval heeft. Ten tweede wordt hen soms gevraagd monsters te sturen, die al voor de eigenlijke verwerking van het afval worden onderzocht. Daarna laat de AVR weten waar het afval naar toe gaat en hoeveel dat kost. Bovendien vindt op het moment dat het afval wordt aangeboden, nog eens een controle plaats. Chevalier geeft toe dat op dat mo ment het moment van de inten sieve controle voor de poort het afval niet in alle gevallen wordt ge controleerd op een manier zoals de vergunning dat voorschrijft. Het gaat dan om vaste klanten, bij wie maar een deel van het aangeboden afval wordt gecontroleerd. Maar, benadrukt hij. geen enkele partij gaat ongecontroleerd de ovens in. PvdA-milieuspecialist Melkert, die eerder vergeegs een spoeddebat over de dioxinezaak aanvroeg, wil zo snel mogelijk alle feiten over de verbrandingspraktijken bij de AVR. Hij vindt het verbranden van grote hoeveelheden chemisch afval in gewone huisvuilovens 'op zich een ernstige zaak', maar betwijfelt of met deze gegevens het onlangs aangezwengelde dioxine-schandaal in het Lickebaertgebied, onder de rook van de AVR-verbrandingsin- stallatie, is verklaard. AMSTERDAM - De 'Vlinderstichting' heeft gisteren op de A-10 bij de Coentunnel actie gevoerd om de zorgwekken de toestand van de vlinders in ons land onder de aandacht te brengen. De actievoerders boden automobilisten een Buddleia, oftewel een vlinderstruik, aan. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Een medische hulpverlener moet voor elke behan deling toestemming van de patiënt vragen en het ziekenhuis of daar mee gelijk te stellen inrichting is aansprakelijk voor alle verrichtin gen van de daar werkzame hulpver leners. Dat zijn de hoofdpunten van een wetsontwerp van minister Korthals Altes (justitie) en staatssecretaris Dees (volksgezondheid). De' be windslieden beogen met het wets ontwerp. dat voor advies aan de Raad van State is gestuurd, de rech ten van patiënten vast te leggen. De hulpverlener moet vooraf gaand aan een behandeling of on derzoek de patiënt duidelijk, op ver zoek schriftelijk, inlichten over de aard en het doel van zijn handelen. Hij moet de patiënt voorlichten over de te verwachten gevolgen en de risico's voor diens gezondheid. Ook het aangeven van andere mo gelijke methoden van onderzoek of behandeling vallen onder de infor matieplicht van de hulpverlener. In het wetsvoorstel is ook een centrale aansprakelijkheid van zie kenhuis of vergelijkbare instelling opgenomen. Daarmee wordt voor zien in de wens van patiëntenvere nigingen om de patiënt een 'cen traal adres' van aansprakelijkheid te bieden. De patiënt kan, DUINDIGT- Op de renbaan van Duindigt werd gistermiddag weer de jaarlijkse Dag van het Paard gehouden. Een van de onderdelen van de dag was de dressuur zoals die door Amerikaanse cowboys wordt beoefend. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Sloopwerk zaamheden waarbij kankerver wekkende asbeststof vrijkomt moeten in de toekomst verplicht gebeuren in aanwezigheid van een deskundige. Er komt een op leiding voor het slopen van as best, die 200 van deze deskundi gen moet opleveren. Dat heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren be kendgemaakt. De gezondheidsri sico's bij het slopen van asbest zijn groot, omdat hierbij in de re- Sloopwerk met asbest voortaan met deskundige gel zeer hoge concentraties as bestvezel vrijkomen. Daarom wil De Graaf naast de algemene voor schriften uit eind 1988 een aantal maatregelen gericht op sloop werk in het Asbestbesluit Ar beidsomstandigheden opnemen. Zo wil hij verplichten sloop werk vooraf schriftelijk te mel den aan de arbeidsinspectie. Voor het begin van de sloop moet er een werkplan met maatregelen voor de bescherming van de werknemers worden opgesteld. Ruimten waarin asbest wordt ge sloopt moeten worden afge schermd om verspreiding van as beststof te voorkomen en moeten na de sloop schoon worden opge leverd. de wet doorgang vindt, niet langer van het kastje naar de muur worden gestuurd. Hulpverlener of zieken huis kunnen hun aansprakelijkheid niet door middel van een contract uitsluiten. Alleen als inlichtingen de patiënt ernstig nadeel zouden opleveren, kan de hulpverlener van het ver schaffen ervan afzien. Als de patiënt daarom vraagt, dient de hulpverle ner schriftelijk vast te leggen voor welke handelingen toestemming van de patient is verkregen. Van de behandeling en de gezondheid van de patiënt moet een dossier worden bijgehouden, dat in eerste instantie alleen door de behandelende arts en de patiënt kan worden ingezien. Tenslotte is er volgens Derksen nog een groep van in ieder geval minder dan 100.000 ex-studenten en afgestudeerden met een kortlopen de studieschuld. Voor hen is verre kening niet weggelegd. Zij zullen op zekere dag een acceptgirokaart in de bus vinden om het uitstaande bedrag rechtstreeks te voldoen. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) heeft in een brief aan de Tweede Kamer bezwaar geuit te gen de regeling. De LSVb dringt er bij de Kamerleden op aan te zorgen voor handhaving van de tot nu toe gehanteerde terugbetalingsrege ling. In de brief aan de Kamer betoogt de LSVb dat teveel uitbetaalde be dragen in lang niet alle gevallen te wijten zijn aan studenten en scho lieren zelf. De bond wijst daarbij on der meer op langzame gegevensver werking bij de Informatiserings bank en de ingewikkelde systema tiek van de Wet Studiefinanciering. Boete wegens discriminatie UTRECHT (ANP) - Tegen een 27-ja- rige medewerkster van de sociale dienst in Utrecht is gisteren een boete geëist van 300 gulden wegens discriminatie. De vrouw gaf voor de politierechter grif toe dat ze in no vember 1987 een bundel met zeer discriminerende, kwetsende "grap pen" over joden en andere minder heidsgroeperingen had meegeno- r de GSD. zonder er bij na te denken. Niet om te discrimine ren. maar om populair te wezen, om bij de collega's te horen die dat soort grappen wel eens maken, had ze dat gedaan, zo verklaarde de vrouw. De bundel werd door een collega gefotokopiëerd en verder binnen de GSD verspreid. Vluchten via faillissement voor kosten bodemsanering DEN HAAG (ANP) - Minister Nij- pels (milieu) zegt "evidente aanwij zingen" te hebben dat tien bedrij ven hebben aangestuurd op faillis sement om te ontkomen aan de aan sprakelijkheid voor bodemveront reiniging. Nijpels antwoordt dat op vragen van PPR-Kamerlid Lank- horst. In enkele tientallen andere zaken zijn er ook aanwijzingen in die rich ting. maar daarbij kunnen volgens de minister ook andere factoren een rol hebben gespeeld bij de faillisse mentsaanvrage. Nijpels wil geen namen van betrokken bedrijven De minister vindt dat in die geval len de ex-directeuren persoonlijk aansprakelijk moeten worden ge steld. Dat is volgens Nijpels het meest in overeenstemming met het beginsel 'de vervuiler betaalt'. Hij wijst daarom de suggestie van Lankhorst van de hand om door een wijziging van de Faillissementen- wet de overheid voorrang te geven bij vorderingen voor bodemsane ring. In dat geval komen de kosten van de sanering in feite ten laste van de overige schuldeisers, aldus Nij pels. Celstraf De rechtbank in Maastricht heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Amsterdam tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld wegens zijn hoofdaandeel in handel van verdo vende middelen in de oostelijke mijnstreek. Hij wordt beschouwd als leider van een drugsbende van achttien leden die in april van dit jaar door de Heerlense gemeentepo litie werden aangehouden. Doodslag De Amsterdamse procureur-gene raal mr. Fehmers heeft gisteren bij het gerechtshof zes jaar gevangenis straf geëist tegen een 34-jarige man uit Diemen wegens het opzettelijk doodslaan op 23 augustus vorig jaar van zijn vrouw. De man wordt ervan verdacht haar met een asbak en een houten lat op haar hoofd te hebben geslagen en te hebben geschopt tot de dood er op volgde. Ongeval Op een beveiligde overweg in Roosendaal is gisteravond om streeks tien uur een auto onder de Intercity van Amsterdam naar Vlis- singen gékomen. De bestuurder of bestuurster van de auto is daardoor om het leven gekomen. Dit heeft een woordvoerder van NS meege deeld. Verkeersdode De 43-jarige mevrouw W.A. Jager uit Groningen is gistermiddag door een verkeersongeluk in haar woon plaats om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak kwam de vrouw met haar fiets ten val, waarna ze terecht kwam onder een vracht wagen. DEN HAAG De Miljoenennota. Jaarlijks zorgt dit stuk tot een stij gende spanning in politiek-Den Haag en ver daarbuiten. Formeel moet alles tot Prinsjesdag geheim blijven. Het is dus een sport gewor den toch eerder een deeltje van de puzzel te pakken te krijgen. door Carel Goseling De situatie is dit jaar anders. Het ka binet is demissionair en kan weinig nieuw beleid meer maken. De Mil joenennota en de begroting voor 1990 moeten een technisch karakter dragen. De stukken zullen voor een groot deel de basis vormen voor de kabinetsformatie na 6 september. Het is dan ook niet verwonderlijk dat veel van de besluiten die in de Miljoenennota verpakt zullen wor den al bekend zijn. Basis voor de begroting vormen berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) over de econo mie in 1990. De economische groei wordt geraamd op circa 3 procent. Bij een inflatie van 2 procent wordt een stijging van de cao-lonen voor zien van gemiddeld 2,25 procent. In cidentele loonstijgingen voor pro moties en dergelijke worden inge boekt voor 2 procent. Met een groei van de export van 6 procent en een verdere stijging van de arbeidsproduktiviteit kan de werkloosheid dalen tot gemiddeld 390.000, mogelijk nog iets minder. Het financieringstekort van de overheid zal op 5,25 procent uitko men. Het beslag van belastingen en sociale premies op elke verdiende gulden (collectieve lastendruk) komt uit op 52,1 procent, hetzelfde niveau als in 1986. Koopkracht Voor de individuele burger zal het beeld er volgend jaar volgens de nu bekende koopkrachtplaatjes als volgt uitzien (exclusief incidenteel). Uitkeringstrekkers en minimumlo ners gaan er 1 tot 1.5 procent op vooruit. Dit is mede het gevolg van het kabinetsbesluit om per 1 januari aanstaande de koppeling tussen lo nen, uitkeringen, ambtenaren- en trendvolgerssalarissen door te voe ren. Op basis van die koppeling gaan uitkeringstrekkers en minima er 0,9 procent op vooruit. Het res tant van de koopkrachttoename zat al in de eerdere berekeningen. Een werknemer met een inkomen van ruim 40.000 gulden bruto (modaal) gaat er 3 procent op vooruit. Deze inkomensstijging neemt toe naar mate er meer wordt verdiend tot 5,25 procent bij degenen die 160.000 gulden bruto per jaar verdienen. Dit beeld wordt rechtgetrokken door de operatie-Oort: een belas tinghervorming waarbij de belas tingen met 4,2 miljard gulden (10 procent) omlaag gaan. Tegelijk ver valt een groot aantal aftrekposten, of worden zij beperkt. Het is juist het verhaal rond de aftrekposten dat de hogere inkomens zal treffen. Indien dit effect van Oort wordt meegerekend, gaat modaal er vol gend jaar 2,5 procent op vooruit, twee maal modaal 3 procent en vier keer modaal 0,25 procent. De ambtenaren en trendvolgers vormen in het geheel een aparte groep. Zij gaan er in ieder geval 0,9 procent op vooruit, zo heeft het ka- binet-Lubbers besloten. Indien er financieel ruimte voor is, bestaat er nog een geringe kans dat de minis tersploeg besluit dit bod nog te ver hogen tot 1,5 a 2 procent. Wordt er bij de ambtenaren en trendvolgers echter ook gekeken naar de effec- ten-Oort, dan moet op basis daarvan weer 0,75 procent van de koop krachttoename worden ingeleverd. Begroting Voor de rijksbegroting hebben bo venstaande besluiten slechts gerin ge effecten. Het pptrekken van uit keringen, ambtenaren- en trendvol gerssalarissen met 0,9 procent vergt 1170 miljoen gulden. Daarvan was al 380 miljoen gulden in de meerja rencijfers opgenomen. Nettokosten dus: 790 miljoen gulden. Van dat be drag moet tweederde gevonden worden in de sociale fondsen. De rest komt ten laste van de begro ting. De gunstige economische wind levert volgend jaar naar schatting 1.5 miljard gulden extra aan belas tinginkomsten op. Tegelijk bete kent de stijging van de dollarkoers dat de verkoop van gas meer ople vert. De prijs van gag is immers ge koppeld aan die van olie. En die prijs wordt weer in dollars uitge drukt. De extra baten worden voor alsnog geschat op 700 miljoen gul den. Tegenover de meevallers die nu worden voorzien, staan echter ook tegenvallers. Zo moet een gat van ongeveer 500 miljoen gulden inge boekt worden omdat er door de de missionaire status van het kabinet talrijke wetten, met financiële op brengsten. niet meer door de Kamer worden behandeld. Dit gat kan nog groter worden als een nieuw kabi net lang uitblijft. Tevens trekt de in flatie aan, hetgeen extra kosten met zich brengt voor die departementen waar het grootste deel van de begro ting bestaat uit investeringen. Een aantrekkende rente betekent ver der een tegenvaller van enkele hon derden miljoenen guldens. Bij dit alles is nog niet gesproken over talrijke claims voor nieuw be leid welke nog tijdens de kabinets formatie op tafel zullen komen en die ook in de begroting voor vol gend jaar verwerkt zullen moeten worden. In 1990 gaat het dan om een bedrag van 4 miljard gulden. Basis Met de begroting komt het kabinet aardig op de eerdere doelstellingen uit. Financieringstekort en collec tieve lasten bereiken het gewenste niveau. De werkloosheid daalt, ver der, ook al komt deze niet onder de 500.000, het volgens de oude defini tie uit 1986 gewenste peil. Voor uit keringstrekkers, minima, ambtena ren en trendvolgers is er een inko mensverbetering na jaren bevrie zing. Het financiële beeld van de be groting is echter wankel. Er is grote onzekerheid of geboekte bedragen gerealiseerd zullen worden, zowel bij de inkomsten als de uitgaven. Afspraken voor omvangrijke bezui nigingen bij Onderwijs (750 mil joen), VROM (800 miljoen) en De fensie (525 miljoen), te bereiken in 1994 om problemen tenminste blij vend op te lossen, ogen wei aardig. Ze zeggen echter weinig als een nieuwe ministersploeg alles weer overhoop kan halen. Maar hier geldt het excuus dat de begroting alleen een technisch karakter heeft en moet gelden als basis voor de for matie en een volgend kabinet. DEN HAAG (GPD) - Delen van on geboren kinderen die vrijkomen bij een abortus, kunnen onder strikte voorwaarden gebruikt worden voor wetenschappelijk onderzoek of transplantatie-doeleinden. In ieder geval zal de betrokken vrouw, voor af toestemming moeten verlenen. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) en minister Deetman (on derwijs) zijn dit overeengekomen. De bewindslieden zullen hun op stelling verwoorden in een binnen kort in te dienen wetsvoorstel medi sche experimenten en een in te die nen wetsvoorstel inzake orgaan transplantatie. Zij volgen met hun opstelling een advies van de Ge zondheidsraad uit 1984. Dees en Deetman zijn tot de con clusie gekomen dat gebruik van foetaal weefstel alleen bij hogere uitzondering kan worden toegela ten. De bepalingen gelden zowel voor foetaal weefsel dat vrijkomt bij abortus provocatus als bij abortus spontaneus (spontane miskraam). In beide wetsvoorstellen willen de bewindslieden bepalingen opne men ten aanzien van foetussen en embryo's. In het wetsvoorstel medi sche experimenten komen bepalin gen te staan die het mogelijk maken Dees en Deetman zien voorts een grote rol weggelegd voor de begin dit jaar door minister Brinkman (WVC) ingestelde commissie Ethiek Medisch Onderzoek. Onderzoeks voorstellen waarbij foetaal weefsel is betrokken, zullen aan de commis sie ter beoordeling voorgelegd moe ten worden. De commissie zal moe ten beoordelen of bepaalde onder zoeksvoorstellen ethisch toelaat baar zijn of niet. In antwoorden op vragen van het kamerlid Van der Vlies (SGP) over voorstellen bij de universiteit Gro ningen tot gebruik van foetaal weef sel bij experimenten met ratten, zegt Dees dat het gaat om weefsel afkomstig van abortussen door middel van zuigcurettage. De vrucht komt niet levend ter wereld. Overigens zal in de toekomst ge tracht worden het weefsel via weef selkweek te vermenigvuldigen, zo dat gebruik van abortusmateriaal niet meer nodig zal zijn. Dees spreekt in het geval Groningen over een experiment waarover nog een definitief besluit genomen moei worden. ADVERTENTIE Portable kleurentelevisie Beeldbuis 37 cm, 8 voorkeurzenders, dubbele telescoopantenne. Aanbieding geldig t'm za 29 juli

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3