Bonden pakken malafide aannemers met succes aan Hoeveelheid achterstallige vakantiegelden na rechtzaken gehalveerd Roemeense kerken willen niet met Hongaren praten DONDERDAG 20 JULI 1 LEIDEN De 'bouwvak" in de zomer is een traditie: op de vakantie van de bouw vakkers, die in de regio's Leiden en Alphen aan den Rijn bijvoorbeeld morgen begint, kun je de kalender bijna afstemmen. Op dezelf de kalender kan ieder jaar echter ook een groot aantal bouwvakkers worden geno teerd, dat niet kan afreizen naar zonnige oorden. Want bij de jaarlijkse afrekening in mei blijken ieder jaar weer veel aannemers ver zuimd te hebben het vakan tiegeld voor hun werkne mers af te dragen aan het daarvoor bestemde fonds. Om aan deze traditie een ein de te maken hebben de vak bonden FNV en CNV dit jaar met succes gekozen voor een 'keiharde aanpak'. door Karei Berkhout P. Ermerings van de hout- en bouw bond van het CNV is net weer aan het werk gegaan na een langdurig ziekteverzuim. "Ik ben er overspan nen van geworden, zo druk hadden wij het ermee", zegt hij. Als dis trictsbestuurder in de regio's Lei den en Alphen aan den Rijn is hij in de maanden maart, april en mei be zig geweest om van tientallen bouwvakkers het vakantiegeld vei lig te stellen. Leden van wie de vakantie in het water dreigde te vallen, liepen de deur plat. Er waren stratemakers voor wie in geen maanden geld meer was overgemaakt en metse laars van wie de vakantierechten moesten worden gecontroleerd. Smoezen van aannemers werden weerlegd. Een advocaat werd inge schakeld en brieven gingen de deur uit om tientallen aannemers te be wegen alsnog het achterstallige va kantiegeld af te dragen. In veel van die brieven werd gedreigd met een rechtzaak, ook al is het dit jaar bij het CNV niet zover gekomen. De bouw- en houtbond van het FNV, waarvan de Goudse districts bestuurder Schotanus inmiddels zeer bedreven is geworden in de strijd met aannemers die in gebreke blijven, heeft wel een aantal van hen voor de rechter gesleept. De afde ling Gouda waaronder ook de re gio's Leiden en Alphen aan den Rijn vallen, spande in maart bij de recht bank in Den Haag twee maal een kort geding aan tegen een Leids bouwbedrijf en eenmaal tegen een Alphens bedrijf. De acties van de bonden gaan ook na de bouwvak door: de brieven liggen al klaar en de gedingen zijn al voor september bij de rechter aangevraagd. Zegeltjes De werkgevers in de bouw zijn vol gens de cao verplicht elke maand voor iedere werknemer een bepaald bedrag af te dragen aan het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid (SFB), dat de werkgeversorganisa ties en de vakbonden samen bestu ren. Dat fonds beheert met het zoge heten rechtenbeheersysteem (RBS) naast de vakantiegelden (40 procent van het totaal) ook de afgedragen gelden (60 procent) voor bijvoor beeld scholing en verbetering van arbeidsomstandigheden. Dit systeem vervangt het bonnen systeem dat tot 1984 in gebruik was. De werknemer moest toen over elke gewerkte dag een zegeltje plakken en kon met het zegelboekje aan het eind van het seizoen (mei) zijn va kantierechten verzilveren. Nadeel van dit systeem was dat de zegel boekjes vaak kwijt raakten of op de zwarte markt werden verhandeld. Bovendien schreeuwde de admini stratieve rompslomp en het knulli ge uiterlijk van de boekjes om mo dernisering, wat uiteindelijk neer kwam op automatisering. Nu krijgt de metselaar of straten maker of electriciën dus iedere maand een overzicht van zijn va kantierechten, dat wil zeggen zijn vakantiegeld en zijn vakantiedagen. Per dag wordt er voor hem 70 tot 80 Morgen metselen de bouwvakkers in de regio's Leiden en Alphen c bouwvakkers echter van hun vakantie kunnen gaan genieten moi voor hen in orde heeft gemaakt. ii den Rijn voorlopig voor het laatst, want dan begint de bouwvak. Voor dat de •n zii vaak lang zeuren voordat hun baas de vakantiegelden en vakantiedaaen gulden overgemaakt, 1 30 gulden aan vakantiegeld. Aan het eind van het seizoen keert het fonds dat vakantiegeld dan aan de bouw vakker uit, als alles goed gaat ten minste. "De meeste aannemersbedrijven maken het geld keurig over", zegt M. van der Ent van het Algemeen Verbond van Bouwbedrijven (AVBB), "maar er zijn natuurlijk ongunstige uitzonderingen, zoals je die in elke branche hebt". De man die de belangen van de werkgevers in de bouw behartigt bagatelliseert de problemen dus. Zwarte lijst Echter volkomen ten onrechte. Het bestaan van minder keurige bedrij ven is al jaren onlosmakelijk ver bonden met de bouwwereld. Op de zwarte lijst die de regionale afdelin gen van de vakbonden elk jaar in mei publiceren stonden de afgelo pen jaren gemiddeld zo'n 110 wan betalers, die in Zuid-Holland een aannemingsbedrijf hebben: dat is een kwart van het totale aantal. Bij na een derde van die bouwbedrij ven is gevestigd in de regio's Leiden en Alphen. Een kwart van de nalati ge aannemers stond dit jaar op de lijst met stip genoteerd: zij hadden zich al drie keer eerder een plaatsje De verklaringen die gegeven wor den voor de nalatigheid van veel aannemers, vat Schotanus van de FNV bondig samen met: "Een on voorstelbare hoop smoezen, waar natuurlijk wel eens een enkele waarheid tussen zit". Tot die enkele waarheden behoren de tijdelijke fi nanciële en administratief-techni- sche problemen van veel aanne- Feit is dat de meeste wanbetalers onderaannemers zijn en die komen in de problemen wanneer de hoofd aannemer de bouwsom, die weke lijks voor werkzaamheden moet worden betaald, om uiteenlopende redenen te lang vasthoudt. De Leid- se advocaat mr. R. Lever voerde dit ook aan in zijn pleidooi voor het Leidse stratenmakersbedrijf Can- dido bv, dat op 14 maart voor de Haagse rechtbank was gedaagd door de bonden. Lever werkt bij het advocatenkantoor Geelkerken en Lmskens. dat wel vaker aannemers verdedigt: "De betaling van een klus komt altijd pas achteraf, terwijl de premie al eerder voldaan moet worden. De ervaring leert dan ook dat het meestal gaat om een tijdelijk liquiditeitsprobleem, waardoor een aannemer niet kan betalen". Even geen geld dus, maar de rechter vond een betalingsachterstand van zeven maanden niet 'tijdelijk' en oordeel de dat Candido diende te betalen. Ook Van der Ent van de AVBB wil niets horen van een tijdelijk geldgebrek: "Veel aannemers stel len het betalen steeds maar uit tot het laatst met het idee: 'We betalen straks alles ineens'. Maar dat is wel 70 gulden per dag per werknemer en dat loopt dus aardig op. Verve lend voor de aannemers natuurlijk zo'n groot bedrag. Maar ze moeten gewoon een x bedrag van de bouw som vrijhouden en verder niet zeu- Gemakzucht Van der Ent gelooft wel in wat hij noemt de 'wachtkamerproblema- tiek' van het rechtenbeheersysteem van het Sociaal Fonds (SFB): "Het RBS is een mooi systeem, maar wel een complex systeem. Door de in voer van op zichzelf nuttige dingen als scholingsgelden zijn de techni sche grenzen van het systeem wel bereikt. De administratie van het SFB sluit soms niet aan op de admi nistratie van een bedrijf. Het fonds hanteert dan een andere rekenme thode dan een bedrijf, waardoor verschillen van een halve of soms een hele dag ontstaan. Dat levert dan weer vertraging op". Bij de ge vallen die op de zwarte lijst voor kwamen was er echter geen sprake van dergelijke problemen. Voor de bouwvakker die op zijn maandelijkse overzicht ontdekt, dat voor hem geen geld is overgemaakt, is het zaak zo snel mogelijk aan de bel te trekken. Binnen vijf dagen na ontdekking moet hij dan de hoofd aannemer aansprakelijk stellen, an ders loopt hij de kans over in ieder geval een week zijn vakantiegeld kwijt te raken. Als die niet over de brug komt, moet de werknemer binnen twee maanden het garantie fonds van het SFB waarschuwen. Doet hij dit niet, dan kunnen alleen eindeloze onderhandelingen of zelfs gerechtelijke procedures uit komst brengen. Desondanks wachten bouwvak kers vaak te lang voor ze tot actie overgaan. Angst om bij die aanne mer niet meer aan de slag te kunnen speelt daarbij een rol. Vooral aan het begin van de jaren tachtig toen de bouwactiviteiten op een zeer laag pitje stonden, werd er gevoch ten om werk. Schotanus: "Met het aantrekken van de bouw durven de meesten best weer hun mond open te doen. Het is nu vooral de gemak zucht van veel werknemers, waar door ze denken: 'Laat maar zitten. Mijn baas heeft altijd betaald en zal dat wel weer doen Maar dat is dus gewoon jezelf in slaap sussen". Nu laten sommige aannemers ook Theoretisch betekende dat dat de bonden "zich opstelden als cao partner" (Schotanus); praktisch kwam het vaak neer op een kort ge ding. Dat laatste gebeurde maar liefst vijftien keer en daarbij ging het alles bij elkaar om enkele ton- Schotanus: "Nu in de cao de hele vakantiegeldregeling is vastgelegd en bovendien de procedure van vor dering van achterstallige gelden, zeggen wij gewoon als bond: 'Hé je houdt je niet aan de cao.' Dit heeft als voordeel dat de werknemers grotendeels op de achtergrond kun nen blijven. Anoniem durven ze een achterstand eerder te melden". Wanneer een bedrijf dus een ach terstand heeft, stuurt de bond een herinneringsbrief met vermelding van de artikelen in de cao die daar betrekking op hebben. Indien daar op geen reactie komt, dan gaat er een tweede brief de deur uit en uit eindelijk nog een derde waarin met een geding gedreigd wordt. Het Leidse bouwbedrijf Groenewegen koos volgens de FNV dit voorjaar na een dergelijke briefwisseling eie ren voor zijn geld en haalde de ach terstand in. Rechtzaak weinig middelen ongemoeid om werknemers gerust te stellen. Zo kan een aannemer tot 15 dagen na dat hij het geld heeft overgemaakt bezwaar aantekenen tegen de af dracht aan het Sociaal Fonds. Veel aannemers halen dus de veertiende dag het geld weer terug, maar heb ben dan wel inmiddels van het fonds het bewijs binnen dat ze be taald hebben. Werknemers die re clameren, krijgen dit 'bewijs' dan onder de neus geduwd met de me dedeling: "Jongens, zie je wel dat ik heb betaald. De computer bij het Sociaal Fonds doet het zeker weer niet". Volgens Schotanus wordt de ze truc zeer veelvuldig gebruikt: "Voor je dat dan weer hebt nage trokken, ben je weer een paar we ken verder". Ermerings van het CNV kent nog een methode om de afdracht te ver tragen: "Iedere maand maakt een aannemer het geld over voor een he leboel werknemers tegelijk, die al lemaal met een registratienummer op de lijst staan. Als één zo'n num mer niet klopt, gaat de hele afdracht niet door, wat een hoop vertraging oplevert. Bij sommige aannemers komt dat zo vaak voor, dat dit nog nauwelijks toeval kan zijn". Zo gaat het al jaren in de bouw en ook Van der Ent, die het probleem tracht te bagatelliseren, maakt zich zorgen over het imago van de be drijfstak. "Het is niet goed dat cao afspraken worden geschonden, niet alleen voor de werknemers, maar ook voor de aannemersbedrijven zelf. Als de één wel en de ander niet betaalt werkt dat concurrentie-ver- valsend. Als we iets horen over ach terstalligheid, proberen wij daar dan als werkgeversorganisatie' wat aan te doen", zegt hij voorzichtig. "Er is een toenemende druk van de werkgeversorganisaties op wanbe- talende aannemers", constateert Schotanus. De bonden zijn echter minder terughoudend. Ze zijn de chicanes van de aannemers meer dan zat en vastbesloten om het kwaad voorgoed uit te roeien. Begin dit jaar koos de bouw- en houtbond FNV in Zuid-Holland voor een kei harde aanpak van de malafide aan nemers. Het blad Cobouw schreef op 6 januari dan ook: "De aanne mers moeten hun zaakjes als de ge smeerde bliksem in orde maken, want de bouwbond FNV is op oor- zijn broek, toen de briefwisseling en de dreigementen hem niet mochten vermurwen. De zaak diende op li mei voor de rechtbank in Den Haag op 19 mei veroordeelde de rechte! het bedrijf wegens het overtredeij van de cao. Het bedrijf moest di achterstallige vakantiegelden en d« kosten van het geding betalen. "Dreigen met gerechtelijke stap pen en die dreigementen ook uit voeren", zegt Schotanus over de harde lijn van de bonden. Mr. Lei ver: "De bonden springen er tegen woord ig bovenop met een kort ge ding. Vanuit hun standpunt begrijp ik dat heel goed: het is een heel ef fectieve methode, oneindig veel efj fectiever dan een staking om maai iets te noemen". Tot nu toe hebben de bonden ai hun zaken gewonnen en moesten de bedrijven alsnog betalen. In de zaak tegen Candido weigerde de rechter alleen een dwangsom van 3000 gulden per dag toe te wijzen. De bonden zijn daarop in hoger be roep gegaan, een zaak die in sep tember voorkomt. Als een bedrijf zegt niet te kun nen betalen, aarzelt de FNV niet om het faillissement aan te vragen van een bedrijf. Weliswaar moet dan het faillissementsfonds van het SFB het geld uitkeren, maar de schrik zit er meestal dan wel in. Zoals bijvoor beeld op 16 maart het Alphense aan nemingsbedrijf Hamaker bv over kwam. Door schade en schande wijs is het bedrijf, dat inmiddels on der een andere naam opnieuw is be gonnen, nu wel bij met de betalin gen. De harde aanpak werpt dus zijn vrüchten af. Onder dreiging van een rechtzaak, die aannemersbedrijven onvermijdelijk moeten verliezen en die ze bovendien veel geld kost, hebben velen inderdaad als de 'ge smeerde bliksem' hun zaken gere geld. Dat blijkt ook uit de cijfers: in de provincie Zuid-Holland is de zwarte lijst dit jaar gehalveerd tot 65 wanbetalers. Met name in de regio's Leiden en Alphen aan den Rijn is het succes groot. "We hebben hier nog maar met een paar grote bedrij ven problemen", zegt Ermerings van het CNV. Rotbedrijfjes Op de bedrijven die Ermerings om schrijft als 'die kleine rotbedrijfjes' krijgen de vakbonden moeilijk greep. Ermerings: "Het gaat om be drijfjes met twee of drie man in dienst, vaak familiebedrijfjes, waar de baas in principe op goede voet staat met zijn werklui. Werknemers zijn meestal geen lid van een bond en alleen zijn ze ook niet geneigd om snel stappen te ondernemen". Hij voegt eraan toe: "Bovendien speelt Rotterdam hier ook een rol" Daarmee legt hij zijn vinger op de enige rotte plek die Zuid-Holland na de acties nog rijk is: het district Groot Rotterdam. Een kleine en quête van het CNV aldaar leerde een maand terug dat van de 817 werknemers er 583 nog één of meer betalingen tegoed hadden. De malafide aannemers lijken zich dus te concentreren in de we reldhaven, waar veel grote klussen te doen zijn. En hoewel Rotterdam misschien ver weg lijkt, heeft dat ook wel degelijk gevolgen voor bij voorbeeld Leidse en Alphense bouwvakkers. Veel bouwbedrijven uit deze regio's nemen daar name lijk werk aan en huren dan voor een betrekkelijk hoog loon bouwvak kers in uit hun eigen omgeving. Aangetrokken door het geld ne men bouwvakkers dan dienst bij malafide bedrijven, die door de vak bonden FNV en CNV op de zwarte lijst zijn gezetErmerings: "Als dan zo'n werknemer voor de derde of vierde keer bij mij aankomt met een verhaal over een betalingsachter stand bij een bedrijf waar we hem voor gewaarschuwd hebben, dan zeggen wij: 'We helpen je wel, maar nu gaan anderen even voor'. Dan komt hij pas in augustus aan de beurt wat natuurlijk heel vervelend is, als je op vakantie wil". Schotanus is nog wat harder in zijn oordeel: "Er zijn veel aanne mers aan wie ik een hekel heb, maar ik ken ook een stuk of tien werkne mers aan wie ik echt de pest heb. Ze zijn onverbeterlijk en gaan toch voor een paar rotcenten extra bij zo'n baas werken. Ik help ze wel, maar ik beschouw ze wel als mede verantwoordelijk: zolang zij voor die malafide bazen blijven werken, blijven die bazen malafide". De Wereldraad van Kerken is er niet in geslaagd de lid-ker ken uit Hongarije en Roemenië met elkaar in gesprek te krijgen over de situatie van de Hon gaarse minderheid in Roeme nië. Twee bemiddelaars die be gin juli de Roemeense kerken bezochten in opdracht van de wereldraad en de Conferentie van Europese Kerken, zijn zon der veel resultaat teruggekeerd van hun missie. De situatie in Roemenië brengt de kerken en de oecumenische organisaties in een lastig parket. Van Hongaarse zijde wordt, met steun van kerken in Noord-Ame- nka, aangedrongen op een scher pe veroordeling van de schendin gen van mensenrechten. De we reldraad en de Europese kerken hebben tot nu toe een dergelijke veroordeling tegengehouden uit vrees dat de twee lid-kerken in Roemenië (orthodoxen en her vormden) in de problemen ko- Vorig jaar in Hannover kon een uitspraak van de wereldraad over Roemenië voorkomen worden door de belofte van secretaris-ge neraal Castro dat hij de kerken in dat land zou consulteren. In okto ber vorig jaar is inderdaad een brief gestuurd, waarop een ant woord binnenkwam waarin de schendingen van mensenrechten ontkend worden. Dr. Castro be sloot daarop een poging te doen om de kerken in Roemenie en Hongarije met elkaar om de tafel te krijgen. De Franse predikant Jacgues Maury en het hoofd van het diakonale werk in Oostenrijk, de heer Naussner. bezochten begin juli Roemenië. Volgens ds. Maury werd van Roemeense kant sterk aangedrongen op een 'broederlij ke en pastorale' opstelling jegens hen. De bemoeienissen van de Hongaarse kerken beschouwen de Roemenen als inmenging in binnenlandse zaken. De beschuldiging dat in Roe menie een grootscheepse ge dwongen landverhuizing gaande is waarbij dorpen en ook kerkge bouwen worden vernietigd, werd door de Roemeense kerken te gengesproken. Wel werd erkend dat er problemen zijn tussen de Roemeense meerderheid en de Duitssprekende Hongaarse min derheid in het land, vooral in Transsylvanië. Van geweld je gens de twee miljoen Roemenië- Duitsers zou evenwel geen spra ke zijn. Achter de schermen van het wereldraadbestuur, bijeen in Moskou, wordt nog heftig onder handeld over wat men met de kwestie aanmoet. Mensenrech tendeskundige prof. Theo van Boven, die als adviseur aanwezig is. vertelde desgevraagd dat er van Roemeense kant druk gelob byd wordt om een veroordeling tegen te houden. Het zijn vooral de Amerikaanse protestanten die de zaak dit keer niet onder de ta fel gewerkt willen zien. Bijbelproduktie Kruistochten, de organisatie van 'Gods smokkelaar' Anne van der Bijl, gaat samenwerken met de Wereldbond van bijbelgenoot schappen (UBS) om de Russische kerken aan een drukpers te hel pen voor de produktie van bij bels. Volgens dr. Hans Florin, Eu ropa-secretaris van de wereld bond, gaat het project zeker 15 miljoen gulden kosten. Het initiatief tot samenwerking komt van Kruistochten, dat door de verruiming van de godsdienst vrijheid in de Sovjetunie de nood zaak van illegale bijbeltranspor ten zag wegvallen. De toenade ring is opmerkelijk, omdat Kruis tochten in het verleden dikwijls felle kritiek uitte op de houding van de UBS inzake landen achter het ijzeren gordijn. Momenteel levert Kruistochten een miljoen Russische nieuwe testamenten aan de Russisch-Or- thodoxe Kerk als geschenk ter ge legenheid van het millenium vo rig jaar. Achthonderdduizend exemplaren daarvan worden ge leverd door de UBS. de rest wordt in Amerika gedrukt. Hans Florin zegt dat de UBS niet afwijzend staat tegenover sa menwerking met particuliere en veelal fundamentalistische Oost- Europa-organisaties. Het pro bleem is echter dat er erg veel en zeer uiteenlopende organisaties zijn, met heel verschillende con tacten. "Met Anne van der Bijl konden we tot goede afspraken komen. In zijn opvattingen staat hij ver van ons vandaan, maar hij is een man van zijn woord en heeft een zeer praktische instel ling". De UBS staat door de nieuwe godsdienstpolitiek in de Sovjetu nie voor de grootste uitdaging in zijn bestaan. Sinds eind 1987 kwa men de eerste signalen binnen dat Moskou de import van bijbels niet langer zou verhinderen. Wa ren er tot dan slechts druppelsge wijs wel eens tien- of twintigdui zend bijbels toegelaten, sinds dien zijn vele honderdduizenden (geilustreerde) bijbels, losse nieu we testamenten en bijbelcom mentaren in diverse talen naar het Oosten gebracht. In totaal kon de UBS tot en met dit jaar projecten van ruim 4 mil joen gulden realiseren. Om dat te financieren werd in mei een appel gedaan op de aangesloten bijbel genootschappen en andere do nors. Ruim tachtig procent van het geld is inmiddels toegezegd. Voor komend jaar is op de gewo ne begroting bijna 2 miljoen gul den opgenomen voor bijbels naar de Sovjetunie.' Maar wil de UBS aan de grote vraag voldoen, dan zullen kerken en particulieren ve le ook fors moeten bijdragen. Berouw Evangelische christenen heb ben zich in het verleden soms on wetend, arrogant en zelfs vijandig gedragen tegenover mensen met een ander geloof. In het slotdocu ment van het congres van het Lausanne Comité voor wereld zending te Manila wordt daarover berouw getoond. De 4000 deelnemers zouden vnadaag de laatste dag van het tiendaagse congres stemmen over het manifest. Daarin wordt nog eens heel duidelijk gezegd dat er buiten Jezus geen andere weg naar God bestaat. "Op een vrij massieve wijze wordt het unieke van Jezus hier in Manila benadrukt", zegt dr. Jan van But- selaar, waarnemer namens de Ne derlandse Zendingsraad (NZR). Hij was ook aanwezig op het zen dingscongres van de Wereldraad van Kerken, eind mei in San An tonio, waar de dialoog met andere godsdiensten werd aangeprezen en 'geen dogmatische uitspraken' Staatskerk. De Anglicaanse Kerk in Engeland moet zich niet langer onderwerpen aan de con trole van het parlement, vindt bis schop Colin Bu.chanan. Daags na dat het Lagerhuis een stokje stak voor de mogelijkheid om geschei den mannen tot priester te wij den, spreekt de oud-hulpbis schop van Aston van een 'verne dering' van de staatskerk, die 'in de greep is van een niet-christe- lijk parlement'. Expositie. Voor de eerste keer wordt er in Polen een uitge breide tentoonstelling gehouden over het Poolse volk en de joden. De expostie herinnert er aan dat joden en Polen sterk met elkaar zijn verbonden, niet in de laatste plaats omdat de nazi's Polen uit kozen voor de gaskamers. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Harskamp Tj. de Jong Garderen; aangenomen naar bejaardenpas tor te Drachten (part-time) J. van Woerden 's-Gravenzande, het be roep van de Verenigde Protes tantse Kerk in België te Antwer pen G.J. Hoogterp kand. Gronin gen; bedankt voor Maassluis G.G.S. van Hoogstraten Krimpen aan den IJssel. Gereformeerde Kerken: be roepbaar (part-time) drs. W.H. Pastoor, laatstelijk predikant te Hijken, 't Zuden 125, 9351 LE Leek; tel. 05945-14450; aangeno men naar Muiden drs. H. Kroese kand. Amsterdam. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Sprang-Capelle i.c.m. Dovenzorg G.J. van Aalst Bent huizen. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland: beroepen als lerend ouderling te Kampen T. Klok Harskamp.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2