Makers van shows vinden het prachtig als mensen gaan huilen' Wij zijn met tekort geschoten' Harlem is aanstekelijk Onenigheid rond tv- verldezingsdebatten Roger Daltrey in serie over zanger Buddy Hoüy De koek van'St. Elsewhere' is op na zeven jaar Machteld Kooij neemt tv-spelletjes onder de loep UTRECHT - „In Aalsmeer, bij Joop van den Ende, waren ze allemaal ontzettend benieuwd. Ze vonden het heel erg leuk dat iemand nu eens wetenschappelijk met die shows bezig was. Want normaal haalt iedereen toch z'n neus op voor dat genre". DEN HAAG (GPD) - De WD is boos over het voornemen van CDA en PvdA aan de vooravond van de verkiezingen van 6 september een tele visiedebat tussen de lijsttrekkers van Lubbers (CDA) en Kok (PvdA) te organiseren. WD-voorman Voorhoeve zou aan dat debat, op 5 septem ber, niet deel moeten nemen, zo hebben de socialisten voorgesteld. Het CDA vindt het P\'dA-voorstel bespreekbaar, maar wenst naast het debat Lubbers-Kok ook nog een 'breder debat', waaraan meer dan twee lijsttrekkers deelnemen. De PvdA gaat met een tweede, breder debat akkoord, maar wil alleen met Voorhoeve en D66-lijsttrekker Van Mierlo voor de tv-camera's. Deelname van de eerste vrouw van Groen Links wijst de PvdA af. richting televisie, deed zij de afge lopen maanden onderzoek naar de methodes en middelen die worden gebruikt in televisiespel shows, waarbij haar veronderstel ling was dat deze shows parallel len vertonen met het klassieke drama. Voor haar op tafel ligt de scriptie met de resultaten van het onderzoek: een ruim tweehon derd pagina's tellend boekwerk getiteld Willens en wetens of op goed geluk. door Robert Grijsen HILVERSUM Roger Daltrey, zanger van 'The Who', gaat de hoofd rol spelen in een vijfdelige tv-serie over Buddy Holly. De NOS zendt de serie vanaf eind volgende maand uitzenden, de Nederlandse Onder wijs Televisie doet dat in oktober nog eens. 'Buddy' vertelt het verhaal van de Amerikaanse rock-en-roll-ster Buddy Holly, die in 1959 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Zijn muziek vormt de achtergrond waartegen het verhaal zich afspeelt. Terry Clark (Roger Daltrey) is een fervente fan van de overleden zan ger. In zijn leven loopt van alles mis. De serie is gebaseerd op het gelijknamige boek 'Buddy', geschreven door de Engelse auteur Nigel Hinton. Na 137 afleveringen HILVERSUM - Na zeven jaar valt het doek voor de ziekenhuisserie 'St. Else where'. Niet omdat de po pulariteit van de serie ta nende zou zijn, integen deel, maar de NCRV heeft gewoon geen afleveringen meer in de la. En in Ameri ka maken ze geen nieuwe meer ook. Aanstaande zaterdag is onherroe pelijk de 137e en laatste afleve ring op de buis (Nederland 1, 22.41). Onopgemerkt zal St. Else where bepaald niet eindigen. De aflevering, 'The Last One', bevat nog een flink aantal verrassende ontwikkelingen. Zo onderneemt dr. Auschlander nog een laatste poging om het ziekenhuis open te houden. De Craigs krijgen on enigheid als Ellen een baan uit de buurt aangeboden krijgt en Dr. Fiscus staat klaar om naar Nicara gua te vertrekken, maar twijfelt nog steeds aan zijn vertrek. Dr. Morrison beslist tussen Dr. Novi- no en zijn vrouw in Seattle. Lu ther lijdt een afschuwelijk verlies en een vliegtuig gaat recht op het ziekenhuis af. Kortom, kommer en kwel tot het laatste moment. Afronding Hoofd filmzaken van de NCRV. John Kraan, kijkt met veel plezier terug op de voorbije afleveringen. "Je kon duidelijk zien dat men naar een bepaalde afronding heeft toegewerkt. De serie is nu dan ook af. Vaak weet men in het tweede seizoen al wanneer men gaat stoppen met zo n serie, en het aantal van zes tot zeven sei zoenen komt daarbij vaak voor". De serie volgde, net als de NCRV-topper Hill Street Blues, de formule van de 'ensemble cast". Dat wil zeggen dat er niet specifiek één held in de serie voorkomt, maar een aantal hoofd rollen waarbij de levensverhalen als een rode dra'ad door de serie lopen. "Met Hill Street Blues en St. Elsewhere is een trend gezet. Vaak is het de vraag of zo'n golf zich doorzet. Het is best mogelijk dat men in Amerika nu met wat nieuws komt". De serie paste volgens Kraan uitstekend in de NCRV-program- mering. "Drama van hoge kwali teit en vooral het verhaal van en over mensen van vlees en bloed. Het idee om een scriptie over spelshows te schrijven kreeg Machteld Kooij in januari. Zij liep stage bij de IKON en daar ont moette zij veel mensen uit 'het vak', die allemaal vertelden dat spelshows bijzonder goed en doordacht in elkaar worden gezet en dat er alleen met de beste men sen gewerkt wordt. Het onder werp intrigeerde haar. Met de gro te populariteit van die shows werd zij heel direct geconfron teerd toen zij bij de NOS het com puter-programma Qwerty ging presenteren. Kooij: „We hadden goede kijkcijfers, totdat Wedden dat... op het andere net werd ge programmeerd. Toen dacht ik: wat is er nou zo boeiend aan zo'n show? Waarom trekt zo'n Wed den dat... miljoenen mensen. Er zit vast een bepaalde dramaturgie achter. Het kan toch niet zijn dat Jos Brink zo leuk is dat iedereen alleen maar om hem gaat kijken". Klassiek drama „Tijdens mijn studie ben ik na tuurlijk veel met dramaturgie be zig geweest. En dat ging dan altijd omstandigheden weten de karak- ontstaat er een mogelijkheid i ters in het verhaal iedere keer hun programmering om een grote verantwoordelijkheid te oog te houden lijke relatie met de patiënten t collega's. Ook de i Kraan in vervulling te laten gaan. "Het ligt al een tijd in bedoeling op het dacht te geve ziekbed werden vaak op prachtige wijze geportretteerd. Op een ziekbed sta je vaak op een keerpunt, vriendschappen en an dere belangrijke zaken worden termijn geen vaak ineens duidelijk voor de pa- verhaal dus, tiënt". Europees dra- De NCRV heeft nu een aantal (korte) series van Europese make lij ingekocht, die we in het nieu- gaan tonen. Op korte iw langlopend wel een aantal korte series van hoge kwaliteit". Commissariaat voor de Media: W T* HILVERSUM (GPD) - Mr. A. Geurtsen, voorzitter van het Commissariaat voor de Media, wijst het verwijt van het NOS- bestuur van de hand dat het Commissariaat in zijn hande len tekort is geschoten inzake TV-10 en Veronique. Dit schrijft hij aan de voorzitter van de NOS, drs. J. van der Reyden. De NOS noemde vorige week in een brief aan de Twee de kamer de houding van het Commissariaat „laakbaar, omdat het geen enkel initia tief heeft genomen dat het een bevoegde rechter mogelijk zou maken vast te stellen of TV-10 en Veronique al dan niet buitenlandse omroepin stellingen zijn". Geurtsen wijst erop dat het Commissariaat voor de Media in mei al heeft uitgesproken dat de radio-uitzendingen van Cable One en Radio 10, die net als TV-10 en Veronique ge bruik maken van de zgn. U- bocht-constructie, voldoen aan de vereisten in de Media wet. Het Commissariaat neemt eenzelfde standpunt in voor wat betreft TV-10 en Veroni que. „Met deze uitlatingen heeft het Commissariaat niet mee willen doen aan de poli tieke discussie over Veroni que en TV-10, maar heeft het sléchts willen wijzen op de la cune in de wetgeving", aldus Geurtsen. over het klassieke drama. Het leek me interessant om te kijken of die dramaturgie ook toepas baar is op spelshows. Dat heb ik dus onderzocht. Ik heb drie ver schillende spelshows geanaly seerd: De Sterrenshow van de VARA, Showmasters van de NCRV en Wedden dat... van de AVRO. Die shows hebben hele maal geen verband, maar toch zit in allé drie dezelfde opbouw. En die opbouw is gebaseerd op the atrale theorieën. Mijn hypothese is dus bevestigd". Machteld Kooij maakte een bouwmodel van televisiespel shows, een aanpassing van het reeds bestaande model van Bal thazar Verhagen dat de handeling binnen een drama toont. Voor het eerst staat nu wetenschappelijk op papier hoe zo'n show verloopt. Kooij legt uit: „Eerst is er een stemmingsinleiding, het gebab bel van de spelleider. Dan krijg je het motorisch moment, ënjdat be tekent: nu gaat het beginnen. In tragedies komt dan meestal de hoofdpersoon op en in spelshows zijn het de kandidaten die opko men. Dan krijg je de stijgende handeling. De kandidaten moe ten allerlei problemen overwin nen totdat er een bepaald hoogte punt bereikt wordt. Na het hoog tepunt komt de crisis, de laatste ronde. Hoe zal het aflopen? Ver volgens is de peripetie (plotseling wending -red.) het moment dat bekend is hoe het afloopt. Dan krijg je de dalende handeling, de spanning wordt afgebouwd. En dan is het finale. Iedereen komt nog eens op, bloemen, juichen en applaus. Nou, dat kan je dus alle maal terugkoppelen naar een klassieke tragedie". Emotie Behalve de struktuur heeft Kooij ook nog heel veel andere elemen ten van spelshows geanalyseerd. Ze sprak bijvoorbeeld met een aantal makers van die show.s over hun werkwijze. Het viel haar op dat men bewust bezig is met het zoeken naar de emotie. Kooij: „Ze vinden het prachtig als mensen gaan huilen. Dat zullen ze altijd laten zien. Guus Verstraete, de re gisseur van Showmasters, zei te gen mij: Het gaat mij om de emo ties van de kandidaten. Van mijn cameramensen verlang ik dat ze daar alert op zijn. Als iemand ze nuwachtig met z'n hand zit te tik ken of een traan in z'n oog krijgt, dan moet dat in beeld." Machteld Kooij onderzocht ook de functie van de showmaster, die in bijna alle shows als een god heid van een hoge trap naar bene den daalt. Toch is die showmaster niet echt de hoofdfiguur. „In het model gezien zijn de kandidaten de hoofdfiguren. Zij zijn actief in de handeling. Kijk naar het hoog tepunt van die shows. Dat heeft met de kandidaten te maken, niet met de showmaster. Die moet de kandidaten begeleiden, hij ver vult in feite een bijrol. Maar het is wel zo dat de showmaster de re den is dat je volgende week weer kijkt. Voor het publiek is hij de ster". Een handleiding voor een suc cesvolle spelshow heeft ze niet gemaakt, zegt Machteld Kooij. Ze heeft gewoon alle aspecten van het fenomeen theoretisch beke ken. En misschien kan ze met haar scriptie de makers van de shows iets bewuster maken. „Ik ga binnenkort naar Aalsmeer. Dan ga ik wat exemplaren aanbie den aan die mensen daar. Ook aan Joop van den Ende zelf. Ik hoop dat ze er wat mee kunnen". Circustheater, Scheveningen. Musical 'Harlem Swing'. Door Ame rikaans gelegenheidsensemble. Gebaseerd op muziek van Thomas Fats Waller. Met Michelle Crenshaw. Adrienne West, Laurnea Wil- kerson. Ken Prymus, Milton Craig, Mary Bond Davis. Muzikale lei ding: Luther Henderson Choreografie: Arthur Faria. Regie: Ri chard Maltbyjr. Nog tezien: toten met24juli. Daarna RAI Amster dam van 25 tot en met 30 juli. (GPD) Het kan deze zomer niet op met aan jazzmuziek ontleende musicals. 'Harlem Swing' is hier neergestreken en vanaf 8 augustus staat de show 'Body and Soul' twee weken lang in Amsterdam. De titel 'Harlem Swing' is overi gens een beetje misleidend, de show ging immers in 1978 als 'Ain't Misbehavin' op Broadway in première. Een naam die verwees naar een compositie van de man om wie het in deze show allemaal draait: Thomas Fats Waller. Natuurlijk swingt de mu ziek van Waller en zijn piano spel is nog altijd maatgevend voor menig jazzpianist. En de liedjes, die door anderen in dertijd van teksten werden voorzien, hebben uiteraard ook nog steeds alles te maken met de Newyorkse zwarte wijk Harlem. Maar door met die andere naam de nadruk te leggen op geschiedenis van de zwarte muziek van de jaren dertig, wordt de herinnering aan Waller nogal weggedron gen. Er is nog iets dat te denken geeft. Namelijk dat het en semble dat deze show in Euro pa brengt speciaal voor dit doel in Amerika bij elkaar is gebracht. Zou de kwaliteit van de cast wel de vergelij king kunnen doorstaan met de show die op Broadway de nodige bekroningen kreeg? Fats Waller was een van de meest succesvolle zwarte componisten van zijn tijd en veel van zijn muziek is ook vandaag nog bekend. Zijn le ven is bovendien typerend voor dat van de zwarte muzi kanten van zijn tijd. Waller vocht zich boven de misère uit en bracht het zelfs tot Carne gie Hall, waar hij helaas mis lukte. Zijn over het algemeen steengoede songs ademen wel de sfeer van die dagen en in deze aanpak vormen ze een als geheel een soort mini-revue. Een bijna cabaret-achtige voorstelling onder het motto van 'the best of. Het swingt zo nu en dan ook aardig, maar verwacht geen spetterende showscènes of iets wat op een verhaal lijkt. Het zijn de songs van Waller die het beeld van zijn omge ving tekenen. Er wordt niet op grote schaal mee uitgepakt, maar ze krijgen daarentegen wel een zeer artistieke en ge raffineerde benadering. Wal ler is op deze manier nog springlevend. Een aansteke lijke voorstelling en met élan gebracht in deze zomertijd waarin veel theaters helaas dicht zijn. HANS VISSER LONDEN Koo Stark kreeg een paar jaar geleden internationale bekendheid als het vriendinnetje van de Britse prins Andrew. Geheel onopgemerkt bleef ze deze week dus niet, toen ze in Londen neerstreek om daar een pijlsnelle scheiding te regelen. Vrij snel na de 'koiiinklijke affaire' trouwde ze, in 1984. Dat huwelijk is dus over. Op de foto Koo Stark met haar echtgenoot Tim Jeffries, toen alles nog koek en ei was. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20