'Nee, je geniet er niet echt van' Fignon graaft strijdbijl op Gele trui viert zijn verjaardag S™5TV ff AéL Met rugnummer 11 Longo een klasse apart Gert-Jan Theunisse klapwiekend over de Alpen DONDERDAG 20 JULI 1989 SPORT PAGINA 15 ALPE d'HUEZ (GPD) De ene dag is de andere dag niet in de Tour de France. Ofwel: de winnaars van gisteren zijn de verliezers van morgen. Een paar voorbeelden. Laurent Fignon werd dinsdag in Briancon nagenoeg afgeschreven. Tijdens het traditionele wie- Iercarnaval op Alpe d'Huez, luidde alom de verwachting, zou de Franse troef definitief worden gekraakt. Greg LeMond, de verbazende Ame rikaan, leek na de eerste Alpenrit niet kunnen waarmaken. Er staan nog enkele pittige bergen op de rol, toch wel de beste papieren in han- zij het dat de sjeu er toch wel af den te hebben. Charly Mottet, de Ook hier geldt echter: wat is wijs- ranse nummer 2, mocht ook nog heid? Het zal niet de eerste keer zijn hopen op iets moois. En de Span- jaard Pedro Delgado was evenmin kansloos. Hij kon - dacht men - op weg naar Alpe d'Huez wel eens zijn slag slaan. Ook in de wielersport, vanwege allerlei niet te doorgronden intriges en combines toch al een bijzonder ingewikkelde materie, zijn voor spellingen hachelijk. Op de top van de 'col d'Hollandaise', Alpe d'Huez, waar Gert-Jan Theunisse de Neder landse pastoor Jaap Reuten weer eens noopte de klokken te luiden, konden alle voorziene scenario's bij het grof vuil worden geveegd. Zoals eerder deze Tour al herhaaldelijk is voorgevallen, waarbij de namen Herrera, Parra, Breukink en Hamp- sten (gisteren op 18 minuten fi nishend) kunnen worden ingevuld. Het komt de organisatie allemaal heel goed van pas. In een poging een leuke apotheose in Parijs te cre ëren, leek het de Tour-directie een goed idee de editie van '89 te beslui ten met een individuele tijdrit. Het zou wel eens kunnen zijn dat deze ronde in de laatste 24.5 kilometer zijn beslag krijgt. Vooralsnog hebben de Alpen hun dat in etappes, die volgens het draaiboek een niet al te moeilijk profiel hebben, zich verraderlijke elementen openbaren. Fignon zin beetje op, nadat hij het geel was gehuld. De ba lans opmakend, stelde hij vast: „De winst die ik heb geboekt, is niet ge noeg met het oog op de tijdrit van zondag. Er zullen de komende da gen eigenlijk grotere verschillen ge maakt moeten worden". Fignon is ook het type renner dat de strijdbijl op onverwachte mo menten opgraaft. De rit naar Mar seille, eind vorige week, vormt daar van een bewijs. Samen met de giste ren als kanshebber weggevallen Mottet (verlies van ruim 5 minuten) probeerde hij toen een verrassende coup te plegen. Die mislukte, maar het tekent zijn instelling. De Frans man mag graag op de bluftoer gaan, zelfs als-ie niet zijn beste dag heeft. Op de prachtige hairpin-helling naar Alpe d'Huez deed hij dat ook nog even. Delgado kon nog ternau wernood counteren. LeMond, de 'dritte im Bunde', zakte echter door het ijs. Fignon: „Eigenlijk reed ik helemaal niet zo goed. Vooral ALPE d'HUEZ (GPD) - Het Franse sportdagblad L'Equipe, on derdeel van de Tour-organisatie, rolde gisteren geheel in het geel van de pers. De reden van dit bijzondere nummer: 70 jaar geleden, op 19 juli 1919, werd voor de eerste keer de gele trui in de Tour uit gereikt. Het was een vondst van de grond- man Eugène Christophe. Dat ge- legger van de Tour, Henri Desgran- beurde aan het eind van de elfde ge. Hij vond dat de leider in het alge- etappe tussen Grenoble en Genève. meen klassement herkenbaar voor In de voorlaatste etappe moest het publiek moest zijn. Na enig Christophe het meest tot de ver denkwerk kwam hij op het idee van beelding sprekende tricot dat de de gele trui, de kleur van de krant wielensport kent, afstaan Fignon op de bluftour. Delgado kan ternauwernood volgen. L'Auto, die de Tour destijds organi seerde. Later ging het blad op in L'Equipe. Een schot in de roos van Desgrange, want het 'maillot jaune' is in al die jaren een wereldberoemd symbool geworden. De eerste renner die het geel om zijn schouders kreeg, was de Frans- 19e ETAPPE gebruikelijke rol als scherprechter eerste kilometers naar Alpe d'Huez was ik verre van fris. Gelukkig ging het tegen het einde een stuk beter. Ik zag dat LeMond er beetje door heen zat en toen was het alles of niets". De Amerikaan verdedigde zich tot het uiterste, 'harkte' zich naar boven, om er te ervaren dat hij 27 se conden tekort kwam om een nieu we leiderstrui.af te kunnen halen. „Niet desastreus", schatte LeMond zijn nederlaag in. „Ik heb de Tour zeker nog niet verloren. Als tijdrij- der heb ik meer te bieden dan Fig non, dus zie ik best nog mogelijkhe den. Bovendien zal Fignon nu de koers moeten controleren en dat komt me goed van pas". Het voortouw hoefde LeMond gisteren als klassementsleider trou wens ook niet te nemen. Dat werd gedaan door Delgado's ploegmak- ker Rondon. De Colombiaan buffel de dat het een lieve lust was voor zijn kopman. Het gewenste rende ment bleef desondanks uit. De tac tiek van Delgado en co. wekte enige bevreemding en leek LeMond zelfs lange tijd in de kaart te spelen. Een Spaans-Amerikaanse combine mis schien? „Niks daarvan", wimpelde Delgado suggesties in die richting af. „Ik ben niet naar de Tour geko men om wielrennertje te spelen, maar om als een prof mijn vak zo goed mogelijk te bedrijven. Mijn opzet was mijn concurrenten af te matten. Met Mottet en in mindere mate LeMond is dat gelukt, met Fig non helaas niet. Dat wil zozeer niet zeggen dat ik heb gefaald, als wel dat Fignon erg sterk heeft gereden". De Fransman met zijn paarde- staartje ging met Delgado nog een prestigieus sprintje aan om de twee de plaats. Dat hij nipt verloor. Ech ter, het was niet daarom dat in Fig- non's relaas enige teleurstelling doorklonk. „Winnen op Alpe d'Huez is voor mij zoiets als een droom. En die is weer geen werke lijkheid geworden. Maar ach, dat ik die gele trui weer terug heb, ervaar ik als een meer dan schrale troost". DICK HEUVELMAN AIX LES BAINS ALPE D'HUEZ (GPD) - "Vorig jaar lag ik hier als winnaar, nou is het Gert-Jan. En ik ben net zo blij voor hem als hij toen voor mij. Hij heeft er voor gereden, hij verdient het". Steven Rooks, die zijn eigen podiumplaats in Parijs wel mag ver geten, een minuut of twee op de top drie verloor, en zakte naar de zesde plaats. Toch was hij beter dan dinsdag, vond hij zelf. Maar hij moest zich beperken tot de verdediging, en toen Fignon aan de voet van Alpe d'Huez het tempo drie keer omhoog gooide, verkoos hij het eigen ritme. Maar 'kraken', zoals de Franse tv deed geloven - "hoe komen ze er bij?" Rooks haakte onmiddellijk in op de aanval van zijn ploegmaat, die niet eens als een aanval bedoeld was. "Mooier kon het niet: hij weg, wij afstoppen, en niemand die meer wilde rijden. Zeker op het vlakke niet, tussen de Croix de Fer en Alpe d'Huez. Eerst is het een gok, later zie je dat het lukt, dat hij zelfs even aan de gele trui mag gaan denken. We hebben de sterkste ploeg, en daar moetje van profiteren". Rooks' eigen ambities? "Ik sta op ongeveer 'dezelfe afstand als vorig jaar. Maar toen was ik tweede, nu zesde. Komt omdat er vorig jaar nogal wat toprenners afstapten of een heel diepe inzinking kregen, en nu zitten ze er allemaal nog bij. Maar, ik mag niet klagen. Ik heb een mooie tijdrit gewonnen, en ga me nu concentreren op de combina tietrui. Ik heb gisteren meegesprint voor de catches, en sta nu aan de lei ding. Kelly is het ermee eens. Die heeft het toch al warm genoeg met die groene en die rode. Een man met drie truien, dat is een zinloze zaak; je moet het been een beetje verdelen". Rooks heeft, na de behandelin gen van Ko Maas, vrijwel geen last meer van zijn rug. "Ik vind dat je er alles aan moet doen om je goed te voelen. Ik heb altijd baat bij Maas, dus heb ik geen moment geaarzeld hem te laten overkomen en zijn tic ket te betalen. Dat geld verdien ik i andere makkelijk te- In de criteriums? Rooks: "Niet te veel, een stuk of acht. In ieder geval in Heerhugowaard; daar laat ik de Summer Classic voor schieten. De andere wereldbekerwedstrijden rijd Ik wel. Montréal, San Sebastian, nog een grote koers in Spanje, Vare- se, Kampioenschap van Zürich en dan naar Chambéry, om me voor te bereiden op het WK. Met Theunisse en Van Orsouw. Of Van Orsouw dan al is geselecteerd? Voor mij wel; en naar de renners moet de KNWU maar luisteren". SAINT-JEAN-DE-MAURIEN- NE (ANP) - Jeannie Longo legt het peloton in de Tour Feminin dagelijks haar wil op. De wereld kampioene zegevierde gisteren in de bergrit van Briancon naar Saint-Jean-de-Maurienne over 84 kilometer voor de derde opeen volgende dag. Maria Canins moest voor de derde keer genoegen nemen met de tweede plaats. De Italiaanse gaf dit keer ruim anderhalve mi nuut toe op de klassementsleid ster, die al een voordelige marge van ruim zeven minuten heeft op gebouwd. Monique Knol (vijfde) en Agnes Loohuis-Damveld (ze vendel/handhaafden zich uitste kend in het eerste peloton, dat met bijna drie minuten achter stand aan de streep arriveerde. De vrouwentour wordt met de dag oninteressanter. Longo be paalt zelf waar ze het complete peloton achterlaat. Gisteren ge beurde dat pas halverwege de etappe, die over de Galibier ging. Tijdens de beklimming was één extra trap op de pedalen voldoen de iedereen af te schudden. Opgave Nijboer en Kleinsman ALPE-D'HUEZ (ANP) Erwin Nijboer en Rob Kleinsman hebben gisteren de strijd gestaakt. Nijboer gaf op tijdens de beklimming van de Galibier, Kleinsman op de Croix-de-Fer. Voor Erwin Nijboer betekende dit voor de vierde opeenvolgende keer een voortijdig einde van de Tour. Dit jaar had hij zich vast voorge nomen Parijs te halen. Zijn ploeggenoot René Beuker vertelde bij de eindstreep in Alpe-d'Huez, dat Nijboer diarree had gekregen. „We heb ben met zijn allen op de rustdag uit een bak groenten zitten eten. Nij boer, Peeters, Wechselberger en ik hebben er diarree van gekregen. Er win had er het meest last van." Rob Kleinsman kwam nog wel over de Galibier, maar stapte op de Croix-de-Fer in de bezemwagen. „Ik was helemaal leeg. Op de Croix- de-Fer stond ik stil. Het had geen zin meer verder te rijden." De overige 22 Nederlanders bereikten de eindstreep binnen de tijds limiet. De ploeg van Raas kreeg in de Westduitser Rolf Gölz, al twee da gen ziek, de eerste uitvaller. Ook Rüttiman, Zimmermann, Badolato en Vona gaven op. ALPE d'HUEZ (GPD) Op een gegeven moment zei tweede ploegleider Piet van der Kruijs tegen hem: „Laatje maar inlopen". Maar dat vindt de 'tovenaar van Oss' geen stijl; dat is tegep de mentaliteit van de vechter. Gert-Jan Theunisse had de benen en de geest om over de Alpenreuzen te klapwieken, op een manier die bij de ouderen herinneringen opriep aan Hugo Koblet. Een langharige 'pedaleur de char me', die het niet bij één droge aan val liet, maar zijn zege hoogglans meegaf in een solo van 130 km over drie supercols. Theunisse was bezig aan het meest magische nummer op de fiets, ooit doör een Nederlander opgevoerd op Alpe d'Huez. En er waren hem toch Bi zeven zegenin gen voorafgegaan. Maar, niets kon hem gisteren stuiten. dan over de eerste col kwamen, over'het dak van de Tour', de Gali- Aanvallen was toen uitgesloten, bier, draaide nog net zo soepeitjes over het beest, de Croix de Fer, en Daarom wilde ik zo vroeg mogelijk in het offensief. Voor de start in Briangon heb ik 15 km voluit ge traind, dus toen we aan de Lautaret en de Galibier begonnen had ik er al 30 km opzitten. Ik was warmgè- draaid". Soepel Vorig jaar was hij er tweede gé- Theunisse sprong weg v hield de achtervolgers op nuut of anderhalf. Tot in het vlakke stuk, op weg naar Alpe d'Huez, zich vier man hadden losgemaakt uit de groep-gele trui, onder wie Millar. „Piet van de Kruijs kwam me zeg gen, dat ze op minder dan twee mi nuten zaten, dat ik beter even kon de berg- recupereren, om dan op Alpe punten. Rooks bekeek het vanuit d'Huez opnieu vierde positie, liet over de top van dat vond ik te vallen. Maar Ik had nog door de ontnuchterende reali- de Galibier een gaatje vallen, zag goeie benen, ook tegen de wind teit van de dopinguitslag van Morzi ne. Vanaf dat moment heeft de vanche-gedachte de geldingsdrang achtervolging inzetten, van Theunisse beheerst. Hij wilde uit zijn hok, en woensdag 19 juli was het dan eindelijk zo ver. „Ik had naar Briangon gezien, dat de meesten beter over de tweede, groepje hardrijders met onder had ik de zware versnelling kunnen andere ploegmaat Dhaenens de blijven trappen. Ik zeg nee, ik ga inzetten, en wist dat door, ik word liever honderdste en hij de rest van de dag in het defen- dat ik heb zitten sterven op de fiets, dan zesde worden en er niets aan sief zou kunnen fietsen. Voor lang Theunisse het volhield. En dat was langer, dan velen voor mogelijk hielden. Theunisse danste 'Vier toppers j iii één ploeg is echt te veel' ALPE d'HUEZ (GPD) - Theu nisse naar Panasonic, Theunisse en Rooks uit elkaar, Theunisse naar Spanje? De geruchten draai en weer wild in het rond, maar de hoofdpersoon zelf is heel beslist: „Pas na de Tour, op een dag dat ik niet hoef te rijden, ga ik eens rus tig met PDM om de tafel zitten, en dan beslis ik". Er moeten wèl 'een 'paar puntjes worden doorgenomen', vindt Theunisse, vooraleer hij bij de ploeg-Gisbers prolongeert. „Het lijkt prachtig, zoals het nu is gegaan, vier ritzeges, bijna alle truien, het ploegenklassement, vier man bij de eerste tien, maar vier beschermde renners, dat is toch echt teveel. Dat zal moeten veranderen". „De eerste week hebben wij meer in de wind gezeten dan de kopmannen van andere ploegen. Logisch, want een Kelly, een van de besten van de wereld toch, hoeft mij niet uit de wind te hou den. Maar het kost wèl energie. En ik was ook flink teleurgesteld, toen ik in die valpartij nhar Mont- pellier, vijf minuten achterop was geraakt en alleen Van Orsouw en Theunisse: "Als ik echt geld wil verdienen moet ik naar Spanje". (foto Cur Vos) jaar? Theunisse: „Nou ja, Kelly Draaijer bij me kreeg om me te rug te brengen. Als ze iets van je verwachten in de bergen, moet je ook beschermd worden". Hij had zich nogal geërgerd aan het rijden op bepaalde momenten van Alcala. „Die had zich moeten opofferen, maar ja, maak het hem- maar eens duidelijk als hij alleen aan zichzelf zit te denken. Com municeren in een vreemde taal. is toch al moeilijk; het eerste wat ze leren zijn vieze dingen en scheld-, woorden, maar daarna staat het verstand stil". Hoe het dan moet, volgend rijdt in ieder geval geen Tour meer, zegt-ie. En Alcala zal zich dus volledig in dienst van ons moeten stellen, als Rooks en ik blijven". Zijn martkwaarde wordt voor de ploeg niet onbe taalbaar? Theunisse: „Als ik echt geld wil verdienen, moet ik naar Spanje. Maar ook sportief moet ik me gelukkig voelen. Ik ben toch het beste met Nederlanders en Belgen om me heen. Die doen tenminste wat voor je, en daar kun je ook nog eens iets voor te rugdoen". hebben gedaan". Bolletjes Theunisse begon met vier minuten 'licht' op de sterkeren aan de 21 bochten van Alpe d'Huez. „Ik had bij mezelf gedacht: twee minuten, dat zou wel eens voldoende kunnen zijn. Maar dan blijkt hoe verschrik kelijk het is, in je eentje tegen zo'n puist op". Langs de kant tiendui zenden Hollanders, van wie honder den getooid in bolletjes t-shirts, met de kop van 'GJT' erop gedrukt. Hij zag ze nauwelijks. „Je denkt aan niets. Je wilt fi nishen. Je kunt niet meer eten en drinken, je komt er behóorlijk door te zitten. Een roes? Man, je gaat hartstikke kapot. Je bilspieren gaan pijn doen, je bovenbenen, je rug. Wat denk je: meer dan 100 kilome ter met zo'n stamp erop? Laat me asjeblieft bovenkomen, dat is het enige dat door je kop gaat. Je ziet de bordjes, nog 4, nog 3, nog 2 km, maar het duurt zó lang... Nee, je ge niet niet echt". Gert-Jan Theunisse draaide de film nog eens terug. Hij vindt het nog steeds ongelooflijk, zoals hij hier presteert. „Drie dagen voor de start denk je nog: vorig jaar zei ik dat Knetemann niet mee moest, omdat ons dat wel eens de ploegen tijdrit zou kosten, en nu zit je met die ribben in een soortgelijke situa tie. Maar pijn is om te verbijten. Al word je er wel eens gek van. Hier ook weer twee keer op m'n kokos noot. In een normale koers was ik na die val naar Montpellier allang afgestapt. Maar het is de Tour, hè, dan kun je meer". Theunisse ervoer de Hollandse Alp dan niet als een pleziertochtje, hij j klom wel naar de vierde plaats in het klassement. Met uitzicht op meer, of had er dan anders-moeten z(jn gereden, in bij voorbeeld de Py reneeën? „Na zo'n inspanning zal het moeilijk zijn er nog een achter aan te plakken. De anderen hebben bijna steeds in de wielen gezeten. Maar als ik me goed blijf voelen, waarom niet?" De Pyreneeën...? Theunisse: „De Belg Firmin Lambot, dat jaar ook eindlaureaat. Het zijn ook Fransen (68) en Bel gen (51), die de meeste gele truien kregen uitgereikt. Italië bracht 18 renners voort die ooit als klasse mentsleider door Frankrijk fietsten. Twee meer dan Nederland, dat in Wim van Est zijn eerste gele truidra ger had. De Brabander, bijgenaamd 'de locomotief van 't Heike', schreef die Tour-historie in 1951, tijdens de etappe Agen - Dax. Een dag later, onderweg naar Tarbes, viel Van Est met trui en al in een ravijn van de Col d'Ausbisque^Nederland, toen tertijd massaal aan de radio gekluis terd, had zijn eerste Tour-drama. Met aan elkaar geknoopte fietsban den werd Van Est uit de diepte ge vist. Waarna hij de historische woorden sprak: „Mijn hart stond stil, maar mijn Pontiac liep nog". Zelden was (en is) een betere recla meslogan gemaakt. De horlogefa brikant heeft hiermee dan ook ja renlang goede sier meegemaakt. Joop Zoetemelk droeg namens Nederland de meeste gele truien, 22 in totaal. Hij reed er ook een keer (in 1980) Parijs mee binnen. Jan Jans sen, die de Tour van 1968 won, sloeg op de laatste dag zijn 'gele slag'. Dat ging ten koste van de Belg Herman van Springel, die er in de afsluiten de tijdrit onderdoor ging. Ook dit jaar kan het geel wel eens op de laatste dag zijn definitieve bestem ming krijgen. Als verzamelaar van gele tricots staat Eddy Merckx nog altijd op eenzame hoogte. De Belg, vijfvou dig Tourwinnaar, maakte er 96 buit. Bernard Hinault neemt de tweede plaats in (77), gevolgd door zijn an derhalfjaar geleden gestorven land genoot Jacques Anquetil (51). Vijf coureurs hebben het gepresteerd van begin tot eind in het geel te rij den. Het zijn de Belgen Philippe Thys ('14) en Romain Maes ('35), de Fransman Maurice Garin (in eerste Tour van 1903), de Italiaan Ottavio Bottecchia ('24) en de Luxemburger Nicolas Frantz ('35). In totaal droegen 192 renners, ver deeld over 17 nationaliteiten, ooit eens de gele trui. Als laatste voegde de Portugees Acacio da Silva zich in deze illustere, door Eugène Christophe aangevoerde rij. Da Sil va was de eerste Portugees die daar in slaagde. Als enige Oosteurope aan staat de Poolse tijdritspecialist Lech Piasecki ('87) in deze eregale rij van wielergrootheden. Theunisse volgt 'Oranje' spoor ALPE-D'HUEZ (ANP) - Gert-Jan Theunisse boekte gisteren de acht ste Nederlandse etappezege op 1'Al pe-d'Huez. Slechts veertien keer in de geschiedenis van de Tour de France werd de eindstreep in dit ski-oord getrokken. De winnaars op l'Alpe-d'Huez zijn: 1952: Coppi (Ita), 1976: Zoete melk (Ned), 1977: Kuiper (Ned), 1978: Kuiper, 1979 (twee aankom sten): Agostinho (Por) en Zoete melk, 1981: Winnen (Ned), 1982: Breu (Zwi), 1983: Winnen, 1984: Herrera (Col), 1986: Hinault (Fra), 1987: Echave (Spa), 1988: Rooks (Ned), 1989: Theunisse (Ned). tweede dag, naar Superbagnères, heb ik op een beslissend moment 10 kilometer op een fiets zonder zadel gereden. De zadelpen was gebro ken, en de auto van Van der Kruijs, waar m'n reservefiets op stond, was opgeblazen. Ik was al blij, dat ik me voorin kon handhaven. Maar die dag achter Delgado aan gaan, was er niet bij". PETER OUWERKERK DONDERDAG 15.00-16.30 BRT 2: Wielrennen: Tour de France. 15.00-16.45 Ned 3: Studio Sport: wielren- Wiel- Tour de France. 16.45-17.15 Did 1:ARD-Sport rennen: Tour de France. 18.10-18.35 BBC 1Move it (4)sportcom petitie voor Britse jongeren, met straat- hockey, hockey op rolschaatsen, Ameri can Football en zwemmen. 19.00-19.30 SKY: Mobil Motorsport Nieuws: actueel nieuws uit de motorsport wereld. 19.00-19.40 Did 3: Aktuelle Stunde: sport. 19.19-20.00 Ned 3: Studio Sport: wielren nen: Tour de France. 19.30-20.00 SKY: Surfen: surfmagazine. 20.00-21.00 SKY: Wielrennen: Tour de France. 21.00-22.00 SKY: Australian Rules Foot- 22.30-22.50 BRT 1Wielrennen: Tour de France. 00.15-01.00 BBC 2: Golf: samenvatting Brits open kampioenschap. 00.30-01.00 SKY: Wielrennen: Tour de France. 03.45-04.00 Super: Rallye: sport. 04.00-04.30 Super: Dirittura d'ArriVo: sport. schappen. 14.35-15.00 I verslag var schappen. 15.00-16.40 BRT 2: Wielrennen: Tour de France. 15.00-16.55 Ned 3: Studio Sport: wielren nen: Tour de 15.10-18.30 verslag van schappen er France. BBC 2: Golf: rechtstreeks de Britse open kampioen- paardenrennen: vanuit As-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15