071-161488 071-143480 01720-73933 'Ziekenhuis staakt verzet tegen stort' Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie Tweehonderd paarden en pony's verwacht Wassenaarders in actie tegen kleverige luizepoep Op verzoek gemeente Leiderdorp Gat in het hoofd na aanrijding VINCENT SCHILDERT IN MEIJENDEL Geen gedwongen ontslagen bij fusie Horst en Vliet REDAKTIE ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 20 JULI 1989 Traditionele paardenmarkt in Voorschoten wederom op 28 juli VOORSCHOTEN Op de traditio nele Voorschotense paardenmarkt in de Voorstraat worden volgende week vrijdag 200 paarden en pony's verwacht, 40 meer dan vorig jaar. Om dat aantal te bereiken zijn er weer aanvoerpremies ingesteld voor handelaren en is er een loterij. De aanvoerpremie voor een paard bedraagt, net als vorig jaar, 15 gul den en de aanvoerpremie voor een pony is op een tientje blijven ste ken. Nieuw is de reiskostenvergoe ding: afhankelijk van de afstand tot Voorschoten krijgen handelaren en andere 'aanvoerders' een vergoe ding van drie tot tien gulden voor een paard en van 1,50 tot vijf gulden voor een pony. Het1 Flinke bloeding bij inzetten raam WARMOND - Een 57-jarige Leids- chendammer raakte gistermiddag zwaar gewond toen hij aan de War- mondse Oranje Nasssaulaan een ruit aan het inzetten was. Bij het verwijderen van een andere ruit, klapte deze en sneed de man de slagader in zijn pols door. Hij is naar het AZL overgebracht en verkeert niet in levensgevaar. Beenletsel bij botsing WASSENAAR - Een 16-jarige bromfietser uit Den Haag reed gis termiddag plotseling een uitrit uit en werd daardoor aangereden door 'een automobiliste. Omstreeks half twee verliet de jongen een woning aan de Katwijkseweg. Een 52-jarige automobiliste uit Wassenaar die op de secundaire weg reed kon de bromfietser niet meer ontwijken. Met beenletsel is de jongen overge bracht naar het Haagse Bonovo-zie- kenhuis. nateurs heeft vorig jaar minder geld opgeleverd dan verwacht. Honderd mensen reageerden op de huis-aan- huis verspreide oproep en het orga niserende comité tot instandhou ding van de Voorschotense paar denmarkt hoopt dit jaar op wat meer respons.-Donateurs zijn nog immer welkom. De paardenmarkt wordt 's mor gens om tien uur geopend door bur gemeester P. Cannegieter. Tussen negen en twee uur proberen stand werkers elkaar in de Schoolstraat de loef af te steken tijdens het tradi tionele standwerkersconcurs en tussen elf en twaalf uur is er koekslaan in de Voorstraat. De to ren van de dorpskerk aan de Schoolstraat mag tussen elf en een worden beklommen en van negen tot drie maakt de- paardentram rondjes door het dorp. Arabische volboeds verzorgen 's avonds tussen acht en negen uur een demonstratie in de Voorstraat en aansluitend is daar een afsluiten de avond, compleet met dixieland-, jazz- en Zuidamerikaanse muziek. De kermis bij de sporthal, die dins dag 25 juli om drie uur wordt ge opend, sluit vrijdagavond 28 juli om middernacht de poorten. De bekende korte-baandraverij staat 's middags tussen half twee en zes uur op het programma. Plaats van handeling is, zoals zo vaak, de Prins Bernhardlaan. De organisatie is in handen van het comité paar densport, dat dit jaar haar 65-jarig jubileum viert en 65-plussers gratis toegang verleent. Aan de draverij nemen twintig tot dertig landelijk bekende pikeurs mee die strijden om geldprijzen 'en ereprijzen. Deze ereprijzen zijn voor het jublieum beschikbaar gesteld dobr de ge meente Voorschoten. De eigenaar van het winnende paard krijgt een 'gouden rijzweep', de trainer een sa tijnen sierdeken. Het geld en de ereprijzen worden om half zeven, aansluitend aan de draverij, uitgereikt in het cultureel Een foto uit het Voorschoten van vot vormden van de harddraverij. centrum. Burgemeester P. Canne gieter, ere-voorzitter van het comité paardensport, doet dat. In Neder land worden jaarlijks 25 korte-baan- draverijen gehouden en de Voor schotense uitslag telt mee in de sco re voor het Nederlands kampioen schap. De draverij is gebaseerd op een afvalsysteem. Steeds komen twee paarden ten elkaar uit. De paarden die twee ritten hebben gewonnen gaan over naar de volgende omloop. Op de baan is de mobiele totalisator van Ladbroke aanwezig die een mi nimum-inzet van twee gulden han teert. per van het Wapen van Voorscho ten, en noemde zichzelf toentertijd de 'Harddraverij Vereeniging afde ling K.W.V. te Voorschoten'. Veel bestuurders van toen zijn voorvade ren van de huidige bestuurders en het reglement bevat opvallende be palingen. Zo luidt artikel 12: 'Nie mand zal bij het afrijden of onder het draven mogen schreeuwen of eenig ander hinderlijk geluid voort brengen. Zweepen zijn verboden, doch karwaten zonder slag van hoogstens 1,10 meter worden toege staan'. Weilanden en de Wijngaarden laan vormden het decor van de wed strijden, waaronder 'hittenraces' en 'ringrijden'. Het prijzengeld be droeg in die jaren 40, 25 en 15 gul den, een schijntje vergeleken met de 5000, 2500, 1250, 600, 400 en 250 gulden van nu. Zelfs de berijder die dit jaar van de eerste naar de tweede en van de tweede naar de derde om loop gaat onvangt al meer dan de winnaar van toen (50 gulden). Om problemen te voorkomen werd de draverij in 1924 gesplitst in een draverij voor handelspaarden en een draverij voor bedrijfspaar- den. Nadeel was dat ook het prijzen geld opgesplitst diende te worden. 'Dit gaf moeilijkheden daar de prij zen nogal beperkt waren', melden 3 september 1924. 'Een pracht oplossing verkregen wij echter doordat den heer Dijkman sr. welwillend was een theekast met In de pauze tussen de eerste om lopen van de draverij maken acht Voorschotense en Wassenaarse po- theeservies als tweede prijs nyrijders in zeven ritten uit wie het rubriek bedrijfspaa i de beschik- snelst is. Hun viervoeters moeten baar te stellen. Op de bewuste 3 sep- achtereenvolgens 50 meter in stap, tember, twee uur namiddag, werd 50 meter in draf en 50 meter in galop in de Achterstraat de stoet opge- afleggen. Tijdens de draverij trekt steld. de muziek voorop. Daarachter notaris H.C.A. Boom de winnende de loterij, ook het veulen te bewonderen dat begaf zich door het dorp, vergezeld als hoofdprijs dient. van een joelende menigte tot aan het terrein aan de Wijngaardenlaan. Het comité paardensport werd op Tot aller verbazing bevond zich 17 juni 1924 opgericht in de voorlo- daar een menschenmassa. 'Gemeente moet essen PaecTtslaan kappen' WASSENAAR - Verpeste tapijten, onhygiënische toestanden, vieze auto's, vastgeplakte ruitewissers en de aanblik van een besneeuwde LEIDERDORP - Op verzoek van de gemeente heeft het Leiderdorpse St. Elisabeth- ziekenhuis het verzet tegen de komst van de puinstort in het achterliggende Doesge- bied gestaakt. Volgens ge meentesecretaris A.M. Wil- lems is de ziekenhuisdirec tie ontraden om nog langer samen te werken met de Stichting Leefbaar Leider dorp (SLL). Het ziekenhuis heeft hieraan, volgens Wil- lems, gehoor gegeven. "Wij vonden het niet leuk dat het ziekenhuis gebruik maakte van de stichting. Aan de directie is ge vraagd voortaan met klachten of vragen direct naar de gemeente te komen. Het ziekenhuis heeft daar mee ingestemd", zegt Willems. Verder procederen tegen de komst van een puinstortplaats in het Doesgebied vindt algemeen-di recteur W. Rombout van het Leider- dorpse St. Elisabethziekenhuis "weggegooid geld". De directie denkt dat juridische stappen tegen de puinstort geen zin meer hebben. "Er is geen zicht op de haalbaarheid van verdere processen", aldus Rombout. Overigens ontkent de directeur geen tegenstander meer te zijn van de puinstort. "We hebben nog steeds bezwaar tegen de inrichting van de stortplaats op deze locatie. Wij zijn ruim twee jaar geleden op gestapt in de procedures die de SLL tegen de stortplaats voert én staan daar nog steeds achter". De bezwaarschriftenprocedures van de SLL tegen de stortplaats hebben geen resultaat geboekt en daarom wil het ziekenhuis de stich ting niet langer financieel steunen. Rombout: "Wij willen niet procede ren om het proces-voeren". Geen punt Mochten er overigens toch nog 'haalbare' mogelijkheden zijn om de stortplaats aan te vechten dan wil de ziekenhuisdirectie de SLL weer wel subsidiëren. "Zonder meer, dat is geen enkel punt van discussie", zegt Rombout. R. Weiman, lid van de onderne mingsraad van het ziekenhuis zegt juist dat er geen geld meer is om te Files door ongeval Rijksstraatweg WASSENAAR - Door nog onbekende oorzaak reed een 27-jarige vrouw uit Den Haag vanmorgen op een verkeerspaal naast de Rijksstraatweg in Was senaar. Haar auto schoot door de botsing licht omhoog en kwam vervol gens met de zijkant terecht op een passerende auto. Door het ongeval moest de weg tijdelijk afgezet worden en onstonden lange files. Beide auto's reden omstreeks half negen richting Amsterdam ter hoogte van de invoegstrook bij de Zijdeweg. Een 29-jarige man uit Voorburg, wiens auto geraakt werd door de auto van de Haagse, bleef ongedeerd. De vrouw is met knieletsel en een hoofdwond overgebracht naar het Haagse Bronovo-ziekenhuis. OEGSTGEEST Een 14-jarig meisje uit Katwijk heeft gistermiddag aan een botsing met een 17-jarige Leidse bromfietser op de Oegstgeester Oude Rijnsburgerweg een gat in haar hoofd en vermoedelijk een lichte hersen schudding overgehouden. Ze is naar het AZL te Leiden overgebracht. Het meisje reed voor haar 15-jarige Katwijkse vriendin in de bocht ter hoogte van de studentenbarakken bij de rijksweg toen de bromfietser uit tegengestelde richting naderde. De bromfietser nam de bocht te ruim en raakte beide meisjes. Het tweede meisje raakte licht gewond maar hoefde niet naar het ziekenhuis. De politie heeft de bromfiets voor technisch on derzoek mee naar het bureau genomen. Vermoed wordt dat het om een op gevoerd exemplaar gaat. procederen. Dat is volgens hem de belangrijkste reden om de SLL niet meer te betalen. Pas in tweede in stantie noemt hij de zeer kleine kan sen die er zijn om de stortplaats te gen te houden. "Alle juridische stappen zijn al gezet", aldus Wei- De actiebereidheid onder het per soneel is ook miniem, zegt Weiman. "Het leeft gewoon niet in huis. Men werkt en gaat naar huis. Ons machtsmiddel ontbreekt". Vanaf 1987 tot begin 1988 heeft het 'St. Elisabeth' de SLL financieel en inhoudelijk gesteund. In die pe riode schonk het ziekenhuis in to taal 10.000 aan de stichting. Het zie kenhuis gaf Leefbaar Leiderdorp tevens een volmacht om gezamen lijk procedures te voeren. Voorzit ter van de stichting, mevrouw R. Dekkers, wil nu dat het ziekenhuis die volmacht intrekt. Als het zie kenhuis niet meer betaalt is zo'n volmacht ongeldig, meent Dekkers. "Op 6 juli heeft het ziekénhuis ons een nieuwe machtiging gege ven maar we krijgen geen geld meer'. We zijn gewoon bedonderd. Voor de buitenkant doen ze mee met ons. Als ze nu formeel geen te genstander zijn kunnen ze later geen schadevergoeding claimen als er overlast is. Maar het ziekenhuis heeft zich nooit zelf verzet tegen de stortplaats. Die 10.000 gilden is pure schijn geweest". De stichting heeft inmiddels 40.000 gulden aan proces- en bijko mende kosten uitgegeven. Nu het ziekenhuis geen donateur meer is kan SLL bijna geen actie meer on dernemen. Het geld is op. Dekkers: "Wij zijn er altijd van uit gegaan dat het ziekenhuios zou bly- ven betalen. We hadden afgespro ken met Rombout dat wij hem zou den opbellen als er nieuwe kosten werden gemaakt en dat hij dan zou bijdragen". Negatief Rombout verbaast zich over de kri tiek van Leefbaar Leiderdorp. "Wij zijn de enige die met de SLL in zee zijn gegaan. Het is toch vreemd dat dat nu negatief wordt uitgelegd". Voor de moeilijke financiële situ atie van het de stichting voelt het ziekenhuis zich niet verantwoorde lijk. "Die stichting heeft zo zijn ei gen verantwoordelijkheid. Wij heb ben vooraf besproken dat wij niet meer dan 10.000 zouden betalen". WASSENAAR/LEIDEN - Een deel van het Wassenaarse strand en de duinen bij Meijendel vormden gistermiddag het decor voor een vierdelige dramaserie over het leven van Vincent van Gogh. De serie, een co-produktie van NOS en BRT, handelt over de periode tussen 1880 en 1890, Het waren de laatste tien jaren van Vincent en hij was in die tijd het meest produktief. De opname van gisteren moet enkele minuten film opleveren en handelt over een dagje uit met een vriend en een vriendin. De vriend is de schilder Anton van Rappart, de vriendin Sien Hoornik. Deze Haagse prostitue verwachtte een kind van Vin cent. Vincent zelf nam bij het dagje uit zijn schildersezel mee en schilderde vanuit een duin pan voorbijvarende platbodems (zie foto). Voor de opnamen werd een vlaggemast over het strand aan gevoerd en werd een spiegel- plaat gebruikt met een afbeel ding van een boot. Met allerlei foefjes deden technici de werke lijkheid geweld aan. De came ra's draaiden rond drie uur, maar het strand hoefde niet te worden afgezet. Vanmorgen werden in een zij vleugel van het Leidse Rijksmü- seum voor Volkenkunde andere opnamen gemaakt voor dezelfde serie, 'Langs de kant van de weg'. De afzette vleugel werd omgebouwd tot het negentiende eeuwse ziekenhuis waar Vincent het levenslicht zag. "r -r-. Bundeling in Haagse regio VOORSCHOTEN/WASSENAAR - De fusie tussen de Stichting voor Maatchappelijke Dienstverlening 'Horst en Vliet' en de Stichting voor Gezinsverzorging en Maatschappe lijk Werk Rijswijk en Voorburg leidt niet tot gedwongen ontslagen. Medewerkers behouden hun 'indi viduele rechten'. Dit zijn de vakbonden AbvaKabo van CFO tijdens een 'zakelijk en open overleg' overeengekomen met de beide werkgevers. Bij de fusie zijn 1100 medewerkers betrokken, werkzaam in de gemeenten Voor schoten, Wassenaar, Rijswyk, Voor burg en Leidschendam. In het laatste kwartaal van dit jaar wordt het overleg voortgezet, maar als al les meezit is de fusie op 1 januari 1990 een feit. De twee instellingen overleggen al geruime tijd over vorm van samenwerking. Deze ge sprekken richtten zich aanvanke lijk op een gezamenlijke huisves ting en een gezamenlijk gebruik van de computer. Later besloten de beide besturen aan te sturen op één instelling voor gezins- en bejaar denverzorging en algemeen maat schappelijk werk. Ze kozen daarvoor omdat een grotere organisatie efficiënter en ef fectiever hulp kan verlenen, een eenduidig beleid kan voeren en be tere toekomstverwachtingen heeft. Uitgangspunten zijn dat de zorgver lening aan de cliënten optimaa moet blijven en rekening moet wor den gehouden met het regionale ka rakter van de instellingen. De ménwerking met de-eerste- en twee-I delijnszorg moet kunnen floreren. Snelle automobilist vliegt uit bocht WASSENAAR - Door te hoge snelheid vloog een 27-jarige automobilist uit Rotterdam vannacht uit de" bocht op de Katwijkseweg in Wassenaar. Hij wilde omstreeks kwart over drie linksaf slaan richting Wassenaar maar verloor toen de macht over het stuur. De auto kwam in een slip, vernielde een lichtmast een een 12 meterlang tuinhek, en kwam daarna tot stilstand. De bestuurder en een 28-jarige passagier werden met lichte verwondingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Na onderzoek konden ze weer naar huis. straat, midden in de zomer. Voor de bewoners van de Wassenaarse Paedtslaan gaat geen superlatief te ver om de ellende te omschrijven die de twintig essen tussen mei en juli bezorgen. Vorig jaar klaagden zij telefo nisch over de kleverige, witte luize poep. Juni dit jaar schreven ze B en W een massaal ondertekende brief. De bomen dienen bespoten, geïn jecteerd of omgezaagd te worden. De ellende wordt jaarlijks groter nu veel bomen boven de huizen zijn uitgegroeid en veel takken de voor gevels hebben bereikt. Het ant woord is negatief en eigenlijk had de opsteller van de klaagbrief, E. Kroese van nummer 9, niet anders verwacht. "Dat is nu eenmaal het gemakkelijkste voor de gemeente. Zo van: jullie moeten er maar mee leven". Wat de bewoners evenwel stoort is de toon. De voorlichter heeft het over een "stukje overlast" en tekent de brief met een "milieuvriendelij ke groet". "Het komt kleinerend over", zegt ondertekenaar Joh. Blom, die benadrukt dat het de be woners niet per se om kappen te doen is. Ze willen doodgewoon een oplossing voor de problemen en weigeren te geloven dat die oplos sing er riiet is. Kroese: "Toen ik vorig jaar met Westgeest, het hoofd van de afde ling beplantingen sprak, zei hij dat er twee oplossingen zijn. De bomen kunnen geïnjecteerd en bespoten worden, maar de directeur zette daar direct zijn vraagtekens bij. In jecteren zou te duur zijn en spuiten slecht voor het milieu". Corrupt Kroese zet vraagtekens bij die argu menten. Volgens hem heeft de ge meente Wassenaar heeft geld over en ze weet van gekkigheid niet wat ze met die overschotten moet doen. Dat alle bestrijdingsmiddelen slecht voor het milieu zijn bestrijdt hij vurig. Als ze het zijn vraagt hij zich af waarom de straten en trot toirs van zijn Paedtslaan, zoals zo veel Wassenaarse straten en dreven, onlangs met bestrijdingsmiddelen zijn bespoten. Kan over deze stellingen worden gediscussieerd, één stelling is heilig voor de bewoners: de gemeente heeft 17 jaar geleden een fout ge maakt door de Paedtslaan essen te geven en geen berken of anders- soortig groen. Berken bijvoorbeeld, zouden minder kolossaal worden en minder overlast geven.Kappen is geen hobby van hem en de dertig andere huishoudens, maar aan de andere kant vraagt Kroese zich af of de bewoners "dan altijd met de ou de rommel moet blijven leven?" De gemeente ziet dat anders en meldt in de brief dat de es binnen het landschappelijke beeld past van het stukje Wassenaar bij de Zijlwa tering en Wetering. Rond dat vele water, vlak achter het oude dorp, zou de "oorspronkelijke beplanting van es, els, wilg en populier nog dui delijk herkenbaar zijn. Vandaar de De bewoners zijn niet onder de in druk en beraden zich op nadere stappen. Zo overweegt Kroese de gemeente aansprakelijk te stellen voor de geleden schade en zouden ook de verschillende heffingen als pressiemiddel kunnen worden ge bruikt. "Mijn enige invloed is mijn geld", zegt de Wassenaarder. "Ne derland is toch zeker corrupt?" lm

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14