Ervaring als commissaris van politie komt goed van pas' De 'Marietje' mag in Katwijk toch afmeren Fusie scholen Lisse afgeblazen Subsidie bepleit Leidse stichting seksueel geweld PAGINA 12 REGIO DONDFRDAG 20 JULI 1989 Organisatorisch zwaargewicht Jan Volwerk regelt veel voor Laura ALPHEN AAN DEN RIJN - De tijd dat de Laura een leuk experiment was voor goedwil lende, maar amateuristische vrijwilligers is voorbij. Met een deelnemersveld van bijna 1.400 mensen rust een behoorlijke verantwoordelijkheid op de schouders van de organisatie. Wat dat betreft heeft het be stuur van de Laura een zwaar gewicht in de strijd: oud-hoofd commissaris van de Alphense politie Jan Volwerk. door Roy Klopper foto's Ben de Bruyn Volwerk is al sinds dertien jaar ver bonden aan de organisatie van de Laura., De laatste zeven jaar is hij voorzitter. "Het is een fünctie waar bij de ervaring die ik als commissa ris heb opgedaan goed van pas komt. Er is toch veel te regelen, soms ook op zeker specialistisch vlak. Denk hierbij alleen maar aan verkeerstechnische zaken. Ik weet nog wel dat ik jaren terug bij een verkeersdeskundige in een andere gemeente kwam. Die vroeg me op een gegeven moment wat voor werk ik eigenlijk deed. Hij verbaasde zich erover dat ik zo ter zake kundig was. Toen ik hem het hoe en waarom uit legde viel de puzzel op z'n plaats". Gescheiden Volwerk zegt met nadruk dat hij al tijd heeft geprobeerd zijn positie niet uit te buiten. "Dat werkt naar twee kanten toe. Mijn politiewerk ruimschoots de heeft nooit onder de werkzaamhe den voor de Laura geleden. Aan de andere kant heb ik altijd willen voorkomen dat ik iets regelde voor de Laura dat een ander, zonder hoge politiefunctie, nooit voor elkaar had gekregen. Ik vind datje dat soort za ken strikt gescheiden moet houden. Als er iets moest worden geregeld met de politie in Alphen stuurde ik dus steevast iemand anders, alleen al om mogelijke schijn te vermij den", aldus Volwerk. Maar de oud-commissaris ont kent niet dat hij waarschijnlijk wel eens dingen voor elkaar heeft ge kregen door zijn functie. "Als ik me voorstel en ze vragen me of ik de Volwerk ben van de Alphense poli tie, dan ontken ik dat natuurlijk niet. Het Is niet mogelijk om in te schatten in hoeverre dat positieve invloed heeft gehad". Volwerk heeft meer plezier in z'n werk voor de Laura gekregen nadat hü in december afscheid nam van de Alphense politie. "In het verle den was het vaak haastwerk. Ik wil niet beweren dat de twee functies niet te combineren waren, maar het gebeurde wel eens dat ik minder goed voorbereid een vergadering moest voorzitten. Dat komt nu niet meer voor. Ik kan veel meer tijd voor de Laura vrijmaken en dat komt het plezier in het werk ten goede". Veranderd Volwerk rijdt tijdens de Laura met een geluidswagen over de route. Naast hem zit steevast Piet Koren (79). Deze Alphenaar is al sinds 1954 verbonden aan de organisatie van de Laura. Sinds hij begon is er veel veranderd. "Ik regel vooral de rou tes. We proberen elk jaar iets nieuws in te brengen. Dan kun je wel nagaan dat er veel wijzigingen zijn aangebracht sinds ik in de vijfti ger jaren voor de eerste keer mee deed", aldus Koren. Het is volgens hem nog een hele toer om de route rond te krijgen. "We hebben een heel leger vrijwilli gers dat de uitgestippelde tocht een paar keer natrekt. Toch ben je er dan ook nog niet. We hebben het wel eens meegemaakt dat een ge meente net op de dag dat de Laura- stoet passeerde een weg ging open breken. Daarover kan ik werkelijk ontzettend kwaad worden, je be grijpt niet dat geen rekening wordt gehouden met dergelijke zaken". Min of meer bewust zijn de routes van de verschillende afstanden voor een groot deel gescheiden ge houden. "Vooral de langste afstand kent zeer veel grote groepen die bij na professioneel werken. Ze zoeven langs de route. We proberen de snel heid er nog een beetje uit te halen door de stempelposten pas op een bepaalde tijd te openen. Maar dat blijkt ook niet te werken, ze pikken gewoon een terrasje, wachten tot ze een stempel krijgen en snellen dan weer verder". Klachten De organisatie krijgt wel eens klachten over het weggedrag van de renners. "We kunnen er alleen wei nig aan doen. Wanneer je heel lang zaam fietst en er komt iemand langs die 25 kilometer per uur rijdt, lijkt dat heel snel. In werkelijkheid is het natuurlijk een vrij normale snel heid", meent Volwerk. Er is wel eens overwogen de race-fietsen van deelname uit te sluiten. "Maar wat is een racefiets? Als iemand zegt dat daaronder een fiets zonder spatbor den moet worden verstaan, zet ik er toch gewoon spatborden op". Volwerk zegt zich niet meer druk te maken over het blijkbaar onop losbare conflict tussen recreatie- en toerfietsers. "En het valt vaak ook wel mee. Ik zie dat die groepen vaak heel gedisciplineerd rijden", valt Koren zijn voorzitter bij. Op de route doen Volwerk en Ko ren vooral de controleplaatsen aan. Het is opmerkelijk hoe vaak één van beiden onderweg een van de deel nemers bij naam blijkt te kennen. Bij de eerste stempelplaats op de route van gisteren maken beiden een praatje met de 68-jarige J. van Os van der Abeelen uit Rotterdam. Hij vertelt sinds het begin van dit jaar al 24.000 kilometer te hebben weggetrapt. De Rotterdammer neemt vooral aan de grote toertoch ten in binnen- en buitenland deel. Rustig Op andere controleposten valt voor al de ontspannen sfeer op. Deelne mers nemen ruimschoots de tijd voor het nuttigen van een appelge bakje met slagroom en slechts wei nigen maken echt haast om weg te komen. Ook de vertegenwoordigers van de Alphense Rode Kruis-afdeling staan rustig te kletsen bij de contro lepost De Viersprong in Vinkeveen. "We hebben vandaag nog niets te doen gehad, gisteren overigens ook niet", zegt M. Onderstal van het Ro de Kruis. Hij is wel wat angstig voor de derde dag. "Het blijkt altijd dat dan de meeste ongelukken gebeu ren. De mensen zijn dan wat moe en minder géconcentreerd. Ik hoop dat het allemaal goed gaat", aldus Onderstal. Boot beschouwd als inventaris Prins Hendrikkanaal KATWIJK - Het invalide echtpaar Van Schip uit Bodegra ven mag bij wijze van uitzondering het gehele zomersei zoen de boot 'Marietje' laten liggen aan de kop van het Prins Hendrikkanaal in Katwijk. Dat heeft de dienst gemeente werken, die belast is met het beheer van het kanaal, bepaald na een protestbrief van de familie. Van Schip, als mevrouw Van Schip laat veel te wensen over. Beiden zijn slecht ter been en de heer Van Schip kampt maandenlang hun boot in Katwijk met ernstige longproblemen. Op af. Kortgeleden stuurden zij uit grond daarvan en omdat het echt- De heer respectievelijk 68 en 72 jaar oud, i reeds vijftien jaar elke meentebestuur nadat hun door Piet van Dijk het ge- paar al zo lang tot de vaste, i het Prins Hendrik- "Maar dat betekent niet dat een uitzondering op de regel straks een wet van Meden en Perzen wordt", aldus Van de Velde. "Het maken van deze uitzondering is eigenlijk tegen onze regels, zakelijk gezien. Er zijn meer mensen die graag op De Van Schips krijgen nu tot hun kere wildgroei tegen t milie Van Schip wordt bevoor- Als'er 'straks13 an^ererfltomen^die ook een vaste plek claimen, weet ik lnvalide^'Naby rondvaartboot o Triton zijn twee jaar geleden r bootjes met één of meer invali de passagiers aan boord. De vaartui gen zijn gem met een rolstoel "Zo'n aanlegplaats is te vergelij ken met niet wat we moeten doen. Dan r ge1 ±n.Öke"Jk t0egankeUjk ten we het uitgeven van een vaste srsnrdUr^„st^h de mogelukheid hebben „phaH jens ae mugeujK-neiu hcüuch KpdnpJinP ophad r gebruik van te maken", legt «S" W.J. van de Velde, hoofd van de af- weg pesten deling technisch onderhoud en rei- weg te pesten" De familie Van Schip vindt echter niging van gemeentewerken uit. dat zij desondanks het volste recht Onder zijn supervisie verloopt het heeft op een vaste plek. Ook hun toezicht op de haven. Gezondheid buurman Ton Diepenhorst rondvaartboot Triton breekt daar lans voor. Volgens hem i sinds jaar en dag de gehele zomer afmeert in het Prins Hendrikka naal. Bovendien vinden zij het wegstu ren van een boot niet helemaal eer lijk, omdat het toezicht in de haven in hun ogen veel te wensen overlaat. Ook Diepenhorst meent dat te con stateren. "De havenmeester komt alleen de eerste drie dagen van de week kijken. De rest van de week moeten de aankomende bootjes het zelf maar uitzoeken. En die komen vooral tegen het weekeinde. Er is dan niemand die de andere boten wegstuurt. Nergens staat een bord met de aanwijzing dat men zich bij de havenmeester moet vervoegen. Je moet alles maar zelf regelen. En dan komt die man nota bene in het begin van de week vertellen dat je weg moet", aldus de bejaarde fami lie en hun buurman, die ook het toe zicht op het storten van afval in en langs het kanaal beneden peil vin den. Van de Velde ontkent dat haven meester J. Lakerveld zich weinig bij het Prins Hendrikkanaal laat zien. Hij is zelf tevreden over het werk van zijn ondergeschikte. Hoewel Lakerveld donderdags en vrijdags druk in de weer is als marktmeester, komt hij volgens hem ook altijd op de laatste dagen van de week kij ken. Al is het alleen maar om de we kelijkse havengelden te innen. Hij wijst voorts op de duidelijk zichtba re bordjes met 'Aanlegplaats voor invaliden'. Er is volgens Van de Vel de voortdurend toezicht op de gang van zaken in en rond de haven. "Maar er kan natuurlijk niet iemand de hele dag gaan zitten", voegt hij eraan toe. Kleintje Pils bij finale Tom* de France in Parijs VOORHOUT/SASSENHEIM - De pretband Kleintje Pils treedt dit weekeinde op bij de Tour de France in Parijs. Het gezelschap is samengesteld uit muzikanten uit Voorhout en Sassenheim. Kleintje Pils is voor de trip naar Parijs opgenomen in de supportersbus van Steven Rooks uit het Noordhollandse Warmenhuizen. Zaterdagavond speelt de pret band op het persfeest van PDM, de ploeg van Rooks en Gert-Jan Theunisse. Een dag later spelen de Sas- senheimers en Voorhouters bij het huldiging van de renners op de Champs Elysee in de Franse hoofdstad. Het echtpaar Van Schip bij hun onafscheidelijke bootje Marietje"We kunnen en willen nergens anders heen Katwijk lfoto Dick Ifogewoning) KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De gemeenteraad van Koudekerk verlangt meer duidelijkheid over de gemeentelijke herindeling. Bij het doorgaan daarvan worden de voor volgend jaar maart geplande ge meenteraadsverkiezingen uitge steld tot het najaar van 1990; Dit om te voorkomen dat in korte tijd twee keer voor de gemeenteraad moet worden gestemd. Om de huidige gemeenteraad lan ger dan de gebruikelijke vier jaar te kunnen laten functioneren, moet uiterlijk op 16 febrari van het vol gende jaar een noodwet in werking zijn. Er is dus enige haast geboden Raad Koudekerk wil duidelijkheid over herindeling l te krijgen, rs zegde na vragen van raadsleden toe contact op te nemen met het ministerie van binnenlandse zaken om meer dui delijkheid te krijgen over de herin deling. De politieke partijen weten dan ook of er op korte termijn al ver kiezingsprogramma's moeten wor den geschreven. De WD'er C. de Jong merkte op dat hij helemaal niet zo gelukkig is met het verzoek om duidelijkheid. "Koudekerk is zelfstandig en wil dat blijven, dan gaan we niet op on ze knieën liggen om duidelijkheid te vragen", aldus het liberale raads lid. Elfers erkende dat daar een kern van waarheid in zit. CDA-raadslid J. van der Vlugt verzocht het college daarentegen een schrijven te rich ten tot alle politieke partijen die hebben meegedaan aan de laatste raadsverkiezingen. In die brief moet duidelijkheid worden ver schaft over de stand van zaken op het gebied van de herindeling. El fers zegde dat toe. een lans voor. volgens nem is net TZ^nnicc^n De gezondheid van zowel de heer echtpaar de enige familie die al xVenniSSGn ALKEMADE - De gemeente Alkemade moet de stichting 'Samenwer kingsverband tegen Seksueel Geweld' in Leiden subsidie verlenen. Dat meent een grote meerderheid van de leden van de commissie welzijn van de Alkemadese gemeenteraad. Slechts de CDA'er D. Nagtegaal en WD'er A. van den Boogaard stellen zich wat gereserveerder op. Zij voelen er meer voor eerst na te gaan op wel ke wijze de stichting Aar- en Veenstreek, waarin Alkemade deelneemt, hulp kan verlenen aan slachtoffers van seksueel geweld. Aanvankelijk voelde het college er niets voor om aan het subsidiever zoek van de stichting tegemoet te komen. Vorige maand stelden B en W de gemeenteraad voor afwijzend te beschikken in verband met het ontbreken van direct gemeentelijk belang. PPR en PvdA drongen er toen op aan het verzoek eerst in de commissie welzijn te bespreken en de afwijzingsbrief nog niet te versturen. De Bodegravense familie zegt met de vorige havenmeester nooit pro blemen te hebben gehad over hun ligplaats en ook daarom bevreemdt het hun dat zij nu opeens volgens de regels weg zouden moeten. Van de Velde schrijft dat toe aan het feit, dat bij de komst van een nieuwe medewerker gewoonlijk met een nieuw oog naar het hanteren van de geldende regels wordt gekeken. "Dat gebeurt overal. Een nieuwe man stelt orde op zaken en trekt za ken eens recht". Mevrouw Van Schip hoopt vurig dat zij en haar man ook volgend jaar in Katwijk kunnen blijven. "We hebben er ongelooflijk veel kennis sen. Bovendien kunnen we nergens anders heen. M'n man heeft gezon de lucht nodig". De boot wordt steeds gehaald en gebracht door een zoon. Zelf reist het echtpaar met de auto op en neer. LISSE - De fusie van de St. Domi- nicus Savio mavo en het Fioretticol- lege in Lisse gaat niet door. De me dezeggenschapsraad van het Fioret- ticollege voor havo en vwo wees de fusie af, omdat de docenten er niets inzagen. De leraren vinden het aantal mavo-leerlingen dat over zou komen te gering en er ook wordt er gevreesd voor het dalen van het onderwijsniveau. Zowel het schoolbestuur van Fioretti als van de mavo was voorstander van de fu sie. De fusie tussen beide rooms-ka- tholieke scholen zou 1 augustus 1990 ingaan. De intentieverklaring van beide schoolbesturen om een fusie aan te gaan werd al in maart genomen. De fusie werd door beide schoolbestu ren noodzakelijk geacht om het voortbestaan van het rooms-katho- liek onderwijs in Lisse te waarbor gen. Als gevolg van de concurrentie van de christelijke mavo en het Rijnlands Lyceum in Sassenheim, waar wel mavo-onderwijs kan wor den gevolgd, was het leerlingenaan tal teruggelopen. Die dreiging werd nog sterker na dat in een plaatselijk blad een ver haal was verschenen waarin werd gemeld dat de rooms-katholieke mavo zou worden gesloten en dat de grond zou worden verkocht. Op de plaats waar nu nog de school staat, zouden appartementen worden ge bouwd. "Een aantal potentiële leer lingen haakte daardoor af', vertelt directeur J.A. Weitenberg van de rooms-katholieke mavo in het bloembollendórp Secretaris M. van den Berg-Dijk- man van de Katholieke Onderwij s- stichting is uitermate teleurgesteld over de afwijzing van de medezeg genschapsraad van de fusie. "Wij hebben een telefoontje gehad van het schoolbestuur van Fioretti en daar is het tot dusver bij gebleven. Wat de aanleiding is geweest om niet in te stemmen met het voorstel van het schoolbestuur om een fusie aan te gaan weet ik dus niet". Teleurgesteld is Van den Berg ook over het feit dat het bestuur van Fioretti niet heeft besloten om de af wijzing van de medezeggenschaps raad te laten toetsen door een lande lijke commissie. Deze commissie is bij de totstandkoming van de mede zeggenschapsraad in het leven ge roepen. Deze commissie buigt zich over eventuele geschillen. "En het is gebruikelijk in dergelijke geval len dat de commissie ook gevraagd wordt om te bemiddelen of om en uitspraak te doen over de ontstane situatie. Maar ook daarover zijn wij niet ingelicht". Volgens Van den Berg is de rooms-katholieke mavo te klein om zelfstandig verder te gaan. De afwij zing door Fioretti betekent niet dat het schoolbestuur bij de pakken gaat neerzitten. Burgerlijke Stand en Gijbels. Mandydv. P. Kelder en C.G.T. der Meij, Marco zv. D. van Duijn en A. Lang- muur. Sanae dv. L. Aïssaoui en A. Beladel, Haiko Ype zv. S. Stek en J.G.F. van Tongeren, Sandra dv. C.A.M. Ouijndam en A.M. van der hanna Maartje i Duijn, Margretha Adriana dv. J. van der Plas en A.A. van der Zwan, Joey Ge- rardus Antonius zv. G.M.A. Weijers en A.M. van der Pouw Kraan, Victor Simon zv. J. Chris- pijn en A.E. Los, Ruben Melle zv. P.B.J. van der Post en P.J.W. Loos, Fabian Julien zv. A. Schaap en D.M.M. Bockstael, Xavier Herma- en M.C.G. f.M.M.Alf- erink, Maria Elisabeth dvT U.E. Tromp en E.C.M. Poelsma. Nick William zv. W.J. van Vliet en J.J. van Noort, Dirk Joost zv. S. Braam en J.A. de Grave, Marèn dv. H.A. Faber en M.J. de Gunst, Carolien dv. R. Nieuweboer en E. Harms, Mohamed zv. A. Chabab en R. Bsib- si, Karolina Johanna Maria dv. P.L. Ruigrok en M.P. Loos, Mohamed zv. A. El Atmani en M. Bais, Lieke dv. T.J.M. van Schooten en T. Pas- senier, Manon dv. T.S. Maring en S. de Jong, Kimberly dv. J.H. Brugman en A.A. Bakker, Li- Overleden: C.M. Dorst geb. 17 okt. '86 vrl„ J.W.J. van Lokhorst geb. 6 jun. '46, J.C.M. De- geling geb. 30 jul. '15 man, H.J. Frankhuizen geb. 21 jun. '14 man, J.H. Binnendi|k geb. 12 dec. '03 geh. gew. met J. Cambier, H.C. Wou ters geb. 28 febr. '17 echtg. v. P.G.M. de Win ter, A. Tegelaar geb. 5 mrt. '25 man, A.M. Vink geb. 19 nov. *37 echtgen. v. C.B.J. Vogels, S. Walda geb. 6 okt. '70 vrL, M.J. van der Does geb. 30 apr. '13 man, P.A.J. Wortel geb. 13 mei '86 man, F.H. Kriek geb. 10 febr. 00 man, C. van Egmond geb. 11 jun. '29 man, C.A.M. van de Sanden geb. 11 jun. "29 man, C.A.M. van de Sanden geb. 23 jun. '23 man, C. Taffijn geb. 2 febr. '13 geh. gew. met B. Bastiaan, L. Sjardijn geb. 20 jul. '20 man, G.P. Hogervorst geb. 11 nov. '12 man, D. Kuneken geb. 26 sept. '04 man, N. Boone geb. 2 dec. '41 vrl„ C.A. Oos- terveer geb. 30 dec. '47, echtgen. v. A. van der Steen. Gehuwd: J. Keijzer en I. van Houten, H. Spies en A.G. Leeflang, M.H. Nijman en M.R. Adhin, W. van Rooyen en A.M. de Goede, J. Freeke en M.G.E. Boon, G.L.D. Lakerveld en P. Fra terman. O.I. Burleson en Z.M.M. Koot. C.A. Breel en A.W. Jansen. S.H.K. Blok en P.H.M. Verzantvoort, P.J. Laurier en K.Z. de Bruijn, J. n C.A. Smits, K. Teske en L. DONDERDAG 20 JULI Alphen concert Continental Singers in de Triomfatorkapel, Molenwerf- straat, aanvang 20.00 uur. Leiden film: '200 Motels', regie Frank Zappa T. Palmer, aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Noordwijk strandloop, recreatie en presta tieloop. aanvang 19.30 uur bij de politiepost op het strand. zomeravondconcert door Vin cent de Vries, aanvang 20.15 uur m de Grote Kerk, Voorstraat. VRIJDAG 21 JULI Alphen Laura-fietstocht over 60, 100 en 150 km, starl om 7.30 uur bij gebouw Nabij, Lauraplein. Katwijk concert door Sander van Ma non op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat. voor Volkenkunde, Steenstraat. orgelconcert Ben van Oosten, werken van Bach, Walther, Widor en Mendelssohn, aanvang 20.15 uur in de Pieterskerk. film: '200 Motels', regie Frank Zappa T. Palmer, aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Usse optreden band 'Odi Odi'. aan vang 21.00 uur in Magnifiosi, Ruishornlaan. Noordwijk strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, van 18.30 tot 21.030 uur in de Noordzee. Npordwijkerhout country dans- en lesavond in Partycentrum Unique, aanvang 19.30 uur. ZATERDAG 22 JULI Alkemade vakantiespelen: Nieuwe Wetering, Rijpwetering. zomerslotfeest Splotsz, Roe- lofarendsveen, aanvang 19.30 Hazerswoude optreden 'Chris Koene band', aanvang 21.00 uur Averif, van zeischap, het Haarlemmermeerse bos. Katwijk duinwandeltocht Lions over di verse afstanden, start van 9.00 tot 13.00 uur bij strandpaviljoen 'Zee en Zon'. stoomtreinritten door de Zuid duinen, vertrek ieder uur tussen 10 en 17.00 uur vanaf Oe Vries- che Wei. muziek door 'de Straatklinkers' in het centrum, van 14.00 tot 17.00 uur. groot vuurwerk op de Boule- 35 of 65 km, start van 8.30 tot 9.30 uur bij clubhuis Swifttoer, Room- burgerweg. orgelconcert 'Muziek in de Pan- cras'. aanvang 13.30 uur in de Pieterskerk. optreden 'Candela' (salsa), vanaf 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Noordwijk kindermarkt en ballonnenwed strijd rond thema: Engeland, vanaf 12.00 uur op het Vuurtorenplein. optreden 'Grafschafter Fanfa ren Trompeter' uit Moers (Duits land), aanvang 13.00 uur op het Vuurtorenplein. Noordwijkerhout wandeling onder deskundige leiding door de Amsterdamse Wa terleidingduinen, 6.00 uur op het pa 1. DeZilk.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12