TAD LEIDEN 'Cultuur in Leiden nog steeds een elitaire zaak' Fietstocht langs 62 kunstwerken in Leiden LEIDSCH 3 DAGBLAD Genpharm 'bedreigd' Pleidooi voor behoud pand Ico-Athibu Lammermarkt Minerva Toestemming nieuwbouw school Woutertje Pieterse Weer klachten overlast van meeuwen s DONDERDAG 20 JULI 1989 Onderzoek naar verbetering van kwaliteit 'kleine letteren' LEIDEN - Om de positie van de zo genaamde kleine letteren bij uni versiteiten in ons land te verbeteren heeft minister Deetman twee mil joen gulden gereserveerd. De Rijks universiteit in Leiden, waar veel van de disciplines zijn geconcen treerd, moet alvast een verbete ringsplan opstellen. Onder kleine letteren ressorteren Indiaanse talen en culturen, de Si- no-Tibetaanse talen zoals Chinees, de Kaukasische talen en de Dravidi- sche waaronder het Tamil. Behalve de talenstudies vallen er ook veel aanverwante sociale wetenschap pen onder. In verband met de plannen van de minister is een speciale commissie samengesteld die zich over het ver beteringsplan moet gaan buigen. De commissie stelt haar advies voor 1 februari 1991 op in overleg met in ternationale en Nederlandse weten schappelijke instellingen. Ze gaat na hoe in ons land onderzoek en on derwijs op een zo hoog mogelijk ni veau kunnen worden gebracht. Ze adviseert verder over de toekomsti ge positie van de kleine letteren en over de vorming van instituten voor deze wetenschappen. Daarbij be trekt ze het onderwijs en onderzoek aan de universiteiten en dat bij de Nederlandse Organistatie voor We tenschappelijk Onderwijs en de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. LEIDEN - Het Leidse biotechnoli- gische bedrijf Genpharm heeft gis teren een telex ontvangen met de tekst: "Geachte heer, verwacht voor 1992 dat de genetische manipulaties verstoord zullen worden". Het be richt was ondertekend door een man uit Maartensdijk. De directie lichtte daarop de Leidse politie in over de bedreiging. Die nam contact op met rijkspoli tie in Maartensdijk. De man die het bericht had verstuurd, was bij hen bekend. Volgens de Maartensdijkse politie maakt de man er zijn hobby van om dergelijke berichten de we reld in te sturen, maar is hij verder ongevaarlijk. Genpharm kwam onlangs nog in het nieuws omdat het bedrijf ver wacht over enkele jaren een koe zo te kunnen manipuleren dat zij moe dermelk geeft. Leidenaars aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren in een koffieshop aan de Haarlemmerstraat twee Leidenaars aangehouden van 42 en 26 jaar. De mannen worden verdacht van dief stal en heling. In de koffieshop trof de politie onder gieer een trainings pak en twee flesjes after-shave aan. De politie werd gewaarschuwd dat zich in de zaak een man met een vuurwapen zou bevinden. Die werd niet aangetroffen. Lezers schrijven LEIDEN - De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden wil dat de panden van Ico-Athibu aan de Lammer markt behouden blijven. De stich ting vreest dat de projectontwikke laar die de gebouwen heeft gekocht - de bouwmaatschappij De Lange Extra project in Stevenshof LEIDEN - De 39 extra woningen waarvoor Leiden dit jaar geld krijgt, betekent een snellere uitvoering van het plan van drie woontorentjes in de Stevenshof. De bouw van de drie torens, die elk 33 woningen tel len, kan nu aanvangen, zo vertelt D. Schilder, hoofd volkshuisvesting van de gemeente Leiden. "We hadden voor de drie torens 37 woningen tekort toegewezen ge kregen. Met het extraatje nu kan de bouw van het plan in zijn geheel aanvangen. We zijn dus wel blij met de extra woningen", aldus Schilder. en Van der Plas uit Katwijk - tot sloop wil overgaan. Daarmee zou volgens de organisatie enkele van de laatste panden die herinneren aan Leidens industrieel verleden, verloren gaan. De panden van Ico-Athibu waren oorspronkelijk in gebruik bij de textielfabriek Johan Parmentier. Ook de breifabriek Van Poot heeft lange tijd in dit complex gezeten. Volgens Industrieel Erfgoed zijn de in 1865 gebouwde panden zo onge veer de oudste negentiende eeuwse fabrieksgebouwen in Leiden. Het is bovendien het oudste in Leiden be kende voorbeeld van een fabriek die als zodanig in één geheel is ge bouwd. De stichting noemt de Ico-Athibu panden een uiterst gaaf en harmoni eus geheel. Het is geen industrie complex waar zonder eenheid van stijl allerlei gebouwen aan zijn toe gevoegd, stelt Industrieel Erfgoed. De stichting juicht het plan toe om de panden op de gemeentelijke mo numentenlijst te plaatsen. Projectontwikkelaar De Lange en Van der Plas was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. In uw berichtgeving over de lus trumviering van de studentenvere niging Minerva stond een feitelijke onjuistheid. Weliswaar gaat men er in Leiden vanuit dat het Leidse stu dentencorps de oudste studenten vereniging van Nederland is, maar dit is historisch niet juist en ken merkend voor de aanmatigende houding die men in Leiden altijd heeft aangenomen ten aanzien van andere corpora. Het oudste Nederlandse studen tencorps is het Groningse 'Vindicat atque Polit', opgericht in 1815 en of ficieel erkend in 1849. Het Leidse studentencorps is pas opgericht in 1839 en erkend in 1860 (dat wil zeg gen: erkenning vanuit de universi teit). Dat het Leidse studentencorps zijn lustrum viert met als beginda tum 1814, heeft te maken met de op richting van Minerva in 1814. Op dat moment was er echter zeker nog geen sprake van een studentenvere niging in de organisatorische zin van het woord. Minerva was toen nog slechts een koffiehuis waar zo genaamde ontgroensenaten samen kwamen om hun snode plannen te smeden. Overigens had de stichting van de studentensociëteit Minerva pas plaats in 1819. Bevestiging van het bovenstaan de kan gevonden worden in het ge zaghebbende standaardwerk '4 eeu wen Nederlands Studentenleven' van dr AC.J. de Vrankrijker uit 1939. mr. D. Morreau, Aalmarkt 6/a, Leiden. LEIDEN - De bewonerscommissie van de Van 's Gravensandestraat en omgeving, de buurt achter de Rooseveltstraat, heeft een dringend beroep gedaan op de gemeenteraad om een eind te maken aan de meeu- wenoverlast. In een brief aan de ge meenteraad klagen de bewoners over het 'vreselijke gekrijs van deze meeuwen boven onze woningen'. Maatregelen van de directie milieu hebben tot nu toe niet geholpen. Hoofd van de directie milieu, G. in 't Veld, wil niet reageren op de brief van de bewoners, omdat er binnenkort door B en W een notitie over deze kwestie wordt vastge steld. Hij erkent wel dat er een pro bleem is. Volgens An van Daalen, die na mens de bewoners een brief heeft gestuurd, leveren de maatregelen om de meeuwen te verdrijven geen afdoende resultaat op. "Na tien mi nuten zijn ze weer terug". De meeu wen zijn ooit verdreven uit de Rooseveltstraat en hebben zich toen op en rond de woningen achter deze weg gevestigd. Bij werkzaam heden is gebleken dat de vogels on-- dermeer een nest hebben op het dak van de flat Van Banchemhof. Van Daalen stelt dat het gekrijs van de meeuwen al maanden duurt. "Ik kan u verzekeren dat het een zeer irriterende geluidhinder is". Omdat de verzoeken aan de directie milieu en de politie tot op heden niets hebben opgeleverd, willen de bewoners dat de gemeenteraad een oplossing voor het probleem zoekt. LEIDEN - De basisschool Wouter tje Pieterse heeft van het ministerie van onderwijs toestemming gekre gen om een nieuw schoolgebouw neer te zetten. De basisschool, die twee jaar geleden werd gesticht, is nu nog ondergebracht in de voor malige kleuterschool Prinses Marij ke aan de Antonie Duycklaan. Door de snelle groei van het aantal leer lingen barst de school in dat ge bouw langzamerhand uit haar'voe gen. Woutertje Pieterse heeft nu drie lokalen, een aulaatje en een speello kaal tot haar beschikking. Met in gang van het nieuwe schooljaar komt daar een noodlokaal bij. In het nieuwe gebouw, dat per 1 augustus 1991 klaar moet zijn, kan Woutertje Pieterse gebruik maken van acht lo kalen, een aula en een speellokaal. De school werd in 1987 opgericht op initiatief van een groep ouders. Toen Wouteije Pieterse haar deuren opende, had ze al meteen ongeveer 60 leerlingen. Dat leerlingental is in middels gegroeid naar ongeveer 110. Meteen na het ontstaan van de school, sprak de gemeente met het ministerie van onderwijs af dat na twee tot drie jaar zou worden beke ken of de school over moest naar een nieuw gebouw. Gemeente, ouders en schoollei ding zijn verheugd over het besluit van het ministerie. "We hadden ge hoopt dat er snel een beslissing zou worden genomen, maar eerlijk ge zegd waren we bevreesd dat de zaak tenminste nog een half jaar vooruit zou worden geschoven", stelt waar nemend directeur mevrouw M. van der Graaff. Waar de nieuwe school zal verrij zen, is nog niet bekend. "Maar in elk geval in de Vogelwijk of het Boer- haavekwartier. Dat is namelijk het voedingsgebied van de school", al dus mevrouw Van der Graaff. LEIDEN - Vier jongens van 15 jaar zijn afgelopen nacht aangehouden op de Langebrug. Zij hebben gepro beerd in te breken bij drukkerij Groen. De politie werd gewaar schuwd door omwonenden die glasgerinkel en gestommel op het dak hadden gehoord. Bij een eerste inspectie trof de po litie niets aan. De agenten deden daarop alsof zij weer weggingen en konden de vier jongens even later in de kraag vatten. leden van de Leidse afdeling van het CDA. Ze zijn bij het formuleren van de vragen voor de enquête bij gestaan door het CDA-raadslid Van Duyn. Volgens Walenkamp zijn de onderzoekers onafhankelijk te werk. Het onderzoek is, meent hij, representatief voor de gehele Leid se bevolking. De CDA-fractie heeft het rapport laten maken omdat ze meer inzicht wilde hebben in het culturele leven in Leiden. Het onderzoek is in eer ste instantie bedoeld als 'richtlijn' voor de christen-democraten. Het CDA heeft het rapport echter ook toegestuurd aan andere instellingen die betrokken zijn bij de cultuur in Leiden. "We hebben bij wijze van spreken ons huiswerk openbaar ge maakt". De fractie moet zich nog beraden over de conclusies van het rapport. Walenkamp hoopt dat zijn partij voor het einde van het zomerreces een gezamenlijk standpunt heeft over het onderzoek. Het CDA streeft er naar een aantal concrete maatregelen te formuleren waar mee de belangstelling voor cultuur in deze stad kan worden verbeterd. De gemeentelijke plannen op dit ge bied, zo kondigt Walenkamp nu al aan, zullen worden getoetst aan de uitkomsten van het onderzoek. LEIDEN/LEIDERDORP - Het Studiehuis Leiden e.o. mag geen nieuwe cursisten meer aannemen uit Leiderdorp. Tussen de 10 en 15 mensen zijn van die maatregel reeds de dupe geworden. Het Stu diehuis heeft te kampen met een wachtlijst. In verband daarmee hebben de gemeenten die het in stituut in stand houden besloten nieuwe Leiderdorpse cursisten te weren. Een andere reden is dat de gemeente Leiderdorp geen cent bijdraagt in de kosten van de cur- Thans studeren ongeveer vijf tig mensen uit Leiderdorp bij het Leids Studiehuis, onder wie bui tenlanders met taalproblemen. Op jaarbasis betalen Leiden, Alkemade, Wassenaar, Voorscho ten en Oegstgeest voor die Lei derdorpse cursisten in totaal bij na een ton, een kleine 2000 gulden per cursist. Dat vinden zij nu toch te gortig worden. De huidige cur sisten uit Leiderdorp mogen hun studie afmaken, maar nieuwe mensen uit dat dorp worden niet meer geaccepteerd. Volgens directeur Stef Gre- snigt van het Studiehuis is dat vervelend: "Ons principe is dat ie- Studiehuis Leiden weert Leiderdorpse cursisten dereen die een cursus wil volgen daartoe ook de mogelijkheid moet krijgen. Nu de gemeenten hebben besloten dat dat wat Lei derdorp betreft niet meer kan, valt een aantal cursisten tussen de wal en het schip". Ook Leiderdorp kent een Stu diehuis, maar dat is wat opvang en cursusmogelijkheden veel kleiner dan dat van Leiden. In het verleden zijn pogingen gedaan vanuit Leiden om te fuseren, maar dat is door het gemeentebe stuur van Leiderdorp steeds afge wezen. Volgens Gresnigt kenne lijk omdat de gemeente Leider dorp de basiseducatie in eigen hand wil houden. Een woordvoerder van Leider dorp erkent dat de gemeenteraad voorshands vasthoudt aan de au tonomie van het studiehuis: "In september wordt de gemeente raad gevraagd extra geld beschik baar te stellen voor het Studie huis. Als de raad daarmee ak koord gaat, verwacht ik dat wij straks de meeste Leiderdorpse cursisten in onze eigen gemeente kunnen opvangen". Een fusie tussen beide studiehuizen zou volgens de zegsman dan voorlo pig op de lange baan worden ge schoven. Ten aanzien van het grote aan tal Leiderdorpers bij het Studie huis Leiden zegt hij: "In het verle den is het Studiehuis Leiden e.o. erg gemakkelijk geweest met het opnemen van cursisten. Elke cur sist was welkom. Nu er een wachtlijst is en er sprake is van bezuinigingen, heeft het Studie huis zijn koers gewijzigd". Directeur Gresnigt hoopt dat het alsnog tot een fusie tussen beide instituten, komt om alle cur sisten beter te kunnen bedienen. Hij heeft hoop "dat op den duur zaken kunnen worden gedaan met Leiderdorp". Enquête onder bevolking door CDA LEIDEN - De Leidse bevolking bezoekt en waardeert de cultu rele voorzieningen in deze stad niet in bijzondere mate. Alleen de Leidse musea kunnen reke nen op een naar verhouding grote belangstelling. Cultuur blijkt in Leiden voorts nog steeds een elitaire zaak te zijn: theaters, concerten en ook bio scopen worden vooral bezocht door de hoger-opgeleiden. Dit zijn de twee belangrijkste con clusies uit het cultuurrapport dat door drie onderzoekers in opdracht van het Leidse CDA is gemaakt. Het rapport is vandaag toegestuurd aan alle mensen en instellingen die in Leiden bij het cultuurbeleid zijn be trokken. Het stuk is gebaseerd op een enquête onder 290 Leidenaars. Walenkamp vindt de conclusies 'pikant'. "Wij maken er uit op dat het gemeentebestuur - waarin de PvdA toch al 18 jaar domineert - er nog altijd niet in is geslaagd om cul tuur toegankelijk te maken voor al le burgers. Ik denk dat het college zich dit moet aantrekken. Van een spreiding over alle doelgroepen is nog steeds geen sprake". In het rapport kom overigens naar voren dat Leiden wat dit be treft niet afwijkt van wat in verge lijkbare steden gebruikelijk is. "Dat is zo. Maar als cultuur ook in andere steden een elitaire zaak is, wil dat nog niet zeggen dat je je daar als Leids gemeentebestuur bij moet neerleggen". Museum Uit het rapport blijkt dat bijna de helft van de Leidenaars van 16 jaar en ouder het afgelopen jaar ten min ste één keer een museum heeft be zocht. In andere steden komt nau welijks één op de drie bewoners jaarlijks in een museum. Ruim de helft van alle Leidenaars is het afge lopen jaar minstens één keer in de bioscoop geweest. Dat is niet opval lend meer of minder dan in andere steden. Hetzelfde geldt voor het toneelbe- zoek, waar in Leiden een kwart van de bewoners van 16 jaar en ouder belangstelling voor heeft, popcon certen en klassieke concerten. Voor de laatste twee voorzieningen heeft respectievelijk ruim 13 en 18 pro cent van de Leidse bevolking inte- Een andere opvallende conclusie uit het onderzoek i£ dat het gebrek aan parkeerruimte in de binnenstad voor de bevolking nauwelijks een belemmering vormt om theaters, concerten of bioscopen te bezoe ken. Voorts is gebleken dat er een grote vraag is naar meer pop- en klassieke concerten in deze stad. De culturele voorzieningen van de universiteit worden, zo komt uit het rapport naar voren, nauwelijks door Leidenaars bezocht. Volgens de onderzoekers ligt hier nog een groot terrein braak. Ze menen ook dat de 'randvoorzieningen' verbe terd moeten worden. Zo zouden openbare gebouwen vaker moeten worden opengesteld," straattoneel en straatmuziek moeten worden ge stimuleerd en zou de gemeente kunnen overwegen om soepelere sluitingstijden te hanteren voor de horeca en de middenstand. Onafhankelijk Het onderzoek is gemaakt door drie Eerste exemplaar 'Kunst en fietswerk' voor wethouder Kuijers LEIDEN - Via een fietstocht van pakweg 40 kilometer kunnen Lei denaars en toeristen sinds giste ren kennismaken met het meren deel van de beeldhouwwerken in de stad. De Leidse cultuurwet houder Kuijers presenteerde gis teren het boekje 'Kunst en fiets werk' waarin de fietsroute op een .duidelijke wijze is uitgestippeld. Het boekje kost tien gulden en is verkrijgbaar in de boekhandels en bij de gemeentelijke afdeling voorlichting. De oorspronkelijke fietstocht was nog veel langer. Maar omdat de samenstellers een aantal van de kunstwerken te ver buiten de route vonden staan - de tocht zou daardoor veel te lang zou duren - werden 62 van de 80 Leidse beel den opgenomen. Voorwaarde voor opname in het boekje was dat de kunstwerken vanaf het fietspad zichtbaar waren. Kuijers schetste gisteren de ontstaansgeschiedenis van het boekje. Het had als titel net zo makkelijk 'Kunst en vliegwerk' kunnen krijgen vanwege de vele probleemjes. Nadat de Leidse politiek al ja ren geleden om een dergelijke uit gave had gevraagd, vond Kuijers het project vier jaar geleden bij zijn aantreden op zijn bureau. "Ik dacht: een prachtig idee. Dat doen we. Maar het bleek een stuk* ingewikkelder dan we eerst dach ten". De problemen begonnen met het beschrijven van de beelden. Er bleek zeer weinig bekend over de Leidse kunstwerken, waar door het project in de slop raakte. Pas toen Lakenhal-medewerk ster Viola de Jong begon met de beschrijving van de werken, kreeg het boekje vorm. Het tweede probleem vormde de routebeschrijving. De traditio nele manier (na de tweede brede straat bij de verkeerslichten linskaf) bleek veel te verwarrend. Geen Leidse fietser, laat staan een toerist zou alle werken hebben gevonden. Besloten werd een plattegrond te maken. En dat ge beurde door architectenbureau Vollmer in samenwerking mét Bert de Jonge van de directie ruimtelijke ordening en stadsver nieuwing. In het boekje zit nu een grote plattegrond met de route gestoken, terwijl er bij elk kunst werk een klein tekeningetje van de omgeving staat. "Ook mensen die geen kaart kunnen lezen, kun nen niet verdwalen", meent Kuij- 'Kunst en fietswerk' is een aar dig naslagwerk voor de kunst in de Leidse straten. De opzet van het boekje, een foto van elk werk met een korte beschrijving en een klein plattegrondje, maakt de kunst uiterst toegankelijk. Viola de Jong heeft via haar teksten de kunst duidelijk geplaatst in de Leidse straten en wijken. Niet al leen wordt dé kunstenaar ver meld, maar veelal ook de reden van plaatsing en de bedoeling van het kunstwerk. Het leuke van het boekje is dat niet alleen de bekende standbeel den, zoals bijvoorbeeld Rem brandt op de Witte Singel en Cor- nelisz Joppens bij het station Lammenschans, worden ge toond. Ook de vele werken waar het oog veel minder snel op valt krijgen aandacht Een aardig voorbeeld daarvan is de omge- vingsvormgeving van Donald Duk bij de scholengemeenschap De Vlietschans aan de Apol- lolaan. Menig sporter is na een avondje sporten in de gymzaal van De Vlietschans al eens over een van de stenen - die nog het meest lijken op Peters-pukkels - gestruikeld. Maar wie kent bij voorbeeld de Piramide van Fredy Wolff-Wubben in het Hooghka- merpark, 'Vissen fluitend op weg' van aan het Maria Gijzenplemtje van Herby Nijenhuis of het werk zonder titel van Heppe de Moor aan de Zijl. De kennismaking met onbe kende werken is een van de leuke kanten van het boekje. Maar het biedt ook de mogelijkheid kunst werken te vergelijken. Er zijn van een aantal kunstenaars diverse werken opgenomen, soms uit ver- Het bekende beeldje van Cornelis Joppenszn. op het Kamerlingh On- nesplein. (archieffoto) schillende periodes in hun leven. verschillende kunstenaars ge- Viola de Jong heeft ook zelf ver- maakt en verwijst in het boekje gelijkingen tussen werken van daarnaar. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11