EIDEN Nauwelijks aandacht voor Leiden in buitenlandse pers 'Gemeente moet problemen rond De Burcht aanpakken' Na 28 jaar afscheid van Ireneschool Koningsveld weg uit Leiden Extra woningen voor aantal regiogemeenten LEIDSCH DAGBLAD Wel berichten over aantal aspecten bezoek Bush LEIDEN Bureemeester Goe- maar vriiwel alleen geschreven land. Lezers van De Standaard LEIDEN Burgemeester Goe- koop nam na afloop van het be zoek van president Bush het woord 'wereldgeschiedenis' in de mond: Leiden zou die maan dag 17 juli hebben geschreven. De buitenlandse kranten heb ben het bezoek van de Ameri kaanse president aan Leiden in derdaad massaal opgepikt, LEIDEN - Het lithografisch be drijf Koningsveld vertrekt uit Lei den. Het bedrijf gaat samen met de Haagse vestiging in een nieuw pand dat aan de Rijswijkse Polakweg is gezeteld. De staforganisatie van Neroc, het overkoepelende bedrijf van Koningsveld, gaat naar Amster dam waar na al een deel van het kantoor is gevestigd. Volgens bedrijfsleider J. de Vrij betekent de verhuizing dat Ko ningsveld dichterbij de afnemers komt. Bovendien is het gemakkelij ker om grote investeringen te doen in ééen dan in twee bedrijven. Koningsveld zit al vele tientallen jaren in Leiden. Het bedrijf staat aan de Jacob van Campenlaan en is gespecialiseerd in vier-kleuren li- thowerk. Voorwaardelijk voor ontucht met kleindochters LEIDEN De 76-jarige Leidenaar, die zich had vergrepen aan zijn kleindochters, is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden. Ook wordt de man onder toezicht gesteld van de reclassering. De straf is in over eenstemming met de eis van de offi cier van justitie. De veroordeelde sliep regelmatig met zijn dochter en kleindochters in één bed. Dat had er toe geleid dat "hij verschillende malen met zijn klein dochters gemeenschap had. Tijdens de zitting was een psychiater tot de conclusie gekomen dat de kans dat de bejaarde man zich nogmaals aan dergelijke vergrijpen schuldig maakt, gering is. Onderzoek naar herkomst in beslag genomen schilderijen LEIDEN - In de woning aan het Luchtmansplein, waar de politie maandag vier mensen aanhield op verdenking van verschillende mis drijven, heeft de politie enkele tien tallen schilderijen aangetroffen en voor onderzoek meegenomen naar het bureau. De 30-jarige Hagenaar die is aangehouden zegt dat de schilderijen van hem zijn. De politie onderzoekt nu met be hulp van een deskundige de aard van de doeken, die verschillende stromingen in de kunst vertegen woordigen, en of zij al dan niet le gaal in het bezit van de Hagenaar zijn. Over de waarde kon een poli tiewoordvoerder nog niets meede- len. Samenwerking Sijthof-bladen LEIDEN - - De Leidse Courant is betrokken bij een onderzoek van de directie van Sijthof-pers om redac ties te laten samenwerken. De Leid se Courant is een kopblad van Het Binnenhof. De hoofdredacties van de Haagse Courant enerzijds en het Binnenhof/Leidse Courant ander zijds voeren al enige tijd besprekin gen over die samenwerking, die moet leiden tot een besparing van enkele miljoenen. De adjunct-hoofdredacteur van Het Binnenhof, J. Leune, heeft meegedeeld dat de samenwerking kopij betreft zoals radio- en televi- sieberichten en specials, die "niet identiteitsgevoelig zijn". "We werken nu al samen bij de uitgave van de wekelijkse Uitkrant en we voeren besprekingen om die samenwerking intensiever te ma ken. Maar die besprekingen zijn nog niet in een beslissende fase", al dus Leune. Het is volgens hem niet de bedoeling dat de operatie ar beidsplaatsen op een van de redac ties gaat kosten. maar vrijwel alleen geschreven over de rede die Bush in de Pie terskerk heeft gehouden. Leiden zelf komt vooral in bij zinnen aan bod. Negen van de tien foto's die zijn geplaatst, be treffen de aankomst van Bush op Schiphol en de ontvangst door koningin Beatrix en i ter-president Lubbers. door Simone van Driel De Pieterskerk is in bijna alle kran ten genoemd, al worstelden sommi ge journalisten wat met de leeftijd. USA Today dichtte de 'majestueuze kathedraal' een bouwjaar in de 16de eeuw toe, The Times hield het op de 15de eeuw. Veel bladen maakten ook melding van de Pilgrim Fathers die Amerika met Nederland c.q. Leiden verbinden. Met zijn bezoek aan 'The Home of the Pilgrims', schreef de International Herald Tri bune, vereffende Bush een vier eeu wen oude schuld. Nederland heeft immers decennia lang alleen maar presidenten zien overvliegen: naar Bonn, Parijs of Londen. Voor Nederlanders is het volgens de Financial Times onbegrijpelijk en een beetje kwetsend dat een Amerikaanse president in functie nog nooit eerder de moeite heeft ge nomen naar Nederland af te reizen. Dezékrant wees er voorts fijntjes op dat Nederland in het verleden, toch bekend om de sterke handelsgeest, in het verleden twee rampzalige deals heeft gesloten door New York aan de Engelsen te geven en Man hattan tegen Suriname te ruilen. Wortels De stukjes uit alle kranten bijeenge- veegd, is een aantal aspecten van het bezoek van Bush in Leiden wel belicht. Volgens USA Today was Bush oprecht verrast toen hij ver nam dat zijn wortels naar 'de kleine stad' Leiden zijn te herleiden. Le Figaro sprak van de oudste en meest tolerante stad van Neder land. Lezers van De Standaard werd het aantal bezoekers in Leiden meegedeeld, alsmede de aanwezig heid van een aantal demonstranten langs de route. De Financial Times sprak van een "warm welkom door enkele duizen den toeschouwers" en maakte voorts melding van de Bach cantate in de Pieterskerk en de vondst van Bush's "great great great aunt Abigail". De Financial Times noem de de Hollandse reactie op het be zoek echter een staaltje van calvi nistische nuchterheid in vergelij king met de flamboyante ontvangst van Bush in Frankrijk en het met dramatiek omgeven bezoek aan Oost-Europa. "De lege straten van Den Haag en de enkele duizenden Nederlanders in Leiden zijn niet te vergelijken met Polen en Hongarije". En: "Tot vorige week protesteerde geen en kele radicaal tegen Bushs bezoek, een duidelijk teken van Hollandse apathie", aldus de Financial Times, die ook repte over de met verf be smeurde herdenkingsplaquette op de Pieterskerk en de aanwezigheid van een paar anti-Amerikaanse spandoeken. De Internationale Herald Tribune vermeldde de overhandiging door burgemeester Goekoop aan Bush van de gouden herdenkingspen ning, terwijl Het Laatste Nieuws een foto afdrukte van Bush in de Pieterskerk met naast hem het in bloemen gegoten gemeentewapen van Leiden. Deze krant noemde de kranslegging bij het graf van Pil grim John Robinson in de kerk het hoogtepunt van het bezoek aan Lei den. Leren broeken The Independent noteerde dat "the local townsfolk" de president warm en vriendelijk verwelkomden. De krant schreef de anti-Amerikaanse spandoeken die hier en daar te zien waren, toe aan studenten van de universiteit. Van die teksten was Bush niet onder de indruk; het her innerde hem alleen maar aan zijn ei gen universiteitsstad, Yale, aldus The Independent. The Guardian heeft de "nauwe, gepleisterde Het uitstapje straatjes" volgepakt gezien met vlaggende en beleefd roepende mensen en gaf de tekst door van het spandoek in de Steenstraat: 'Leiden is Georgeous'. Burgemeester Cornelis Hierony- mus Goekoop mag zich sinds giste ren erop verheugen met zijn volledi ge naam in de New York Times te hebben gestaan. Hij was de man die Bush vertelde dat hij niet alleen een nazaat van een der Pilgrims is, maar bovendien een ver familielid is van president F.D. Roosevelt. De presi dent was, aldus de Times, "gefasci neerd door die ontdekking". New York Times signaleerde ver der de "warmte en elegance" van de manier waarop Bush in Nederland werd verwelkomd. Hij was moe toen hij aankwam, aldus de New York Times, maar hij leefde door deze begroeting op en "hield een van de meest emotionele redes van zijn reis". Eén ding heeft journaliste Maur een Dowd van de New York Times kennelijk speciaal gefascineerd aan ons land. Ze maakt namelijk na drukkelijk melding van "de zwarte leren broeken en de witte Porsches met open dak" van de Nederlandse politie. WOENSDAG 19 JULI 1989 Gokautomaat leeggehaald LEIDEN Uit een gokautomaat van sociëteit SSR aan de Hogewoerd is in enkele weken tijd een bedrag van ongeveer 3000 gulden gestolen. Het deurtje dat toegang gaf tot de geld- bak bleek niet helemaal goed te suiten. Man mishandelt ex-vrouw (32) LEIDEN Een 47-jarige Leidenaar is gisteren in het politiebureau gear resteerd wegens bedreiging, c.q. po ging tot doodslag van zijn 32-jarige ex-vrouw. Hij had haar eerder op de dag op de Rie Cramerlaan mishan deld. De man was met zijn auto de vrouw, die over de Rie Cramerlaan reed, gevolgd. Toen zij op een be paald moment remde, reed hij tegen haar auto aan. Vervolgens stapte hij uit, sleurde de vrouw uit haar auto en sloeg haar in elkaar. Daaraan hield zij verschillende kneuzingen over. De vrouw kon de man uitein delijk ontvluchten en rende een school in de buurt in. De man meld de zich 's middags om vier uur zelf Martens) bij het bureau. Herhaald verzoek van Pancras-West LEIDEN Wijkvereniging Pan cras-West heeft de gemeenteraad per brief opnieuw gevraagd iets te doen aan de problemen rond De Burcht. De vervuiling, de afsluiting, het verzakken van de grond en de grenzen tussen privé- en gemeente grond vormen al lang een bron van grotere en kleinere ergernissen voor de omwonenden. In de brief stelt de vereniging dat omwonenden al ruim zeven jaar proberen de gemeentelijke grond- keringen hersteld te krijgen en een oplossing bepleiten voor de erosie en de verdere verzakking van De Burcht. De vereniging heeft er be- Hoofd A.C. Labordus met vut LEIDEN Het aantal leerlin gen in zijn laatste klas was wel wat minder dan toen A.C. La bordus 28 jaar geleden op de Prinses Ireneschool in Leiden begon. Als jong broekie kreeg hij destijds maar liefst 54 kin deren voor zijn neus. Dit jaar heeft hij het 'voorrecht' gehad 19 kinderen naar het voorge zet onderwijs te hebben bege leid en dat is nog niet eens de helft van toen in 1961. door Meindert van der Kaaij Toch gelooft Labordus dat de tij den nog eens terugkomen dat er weer een schreeuwend tekort aan leerkrachten is. Dat zal dan echter nö zijn tijd zijn. Ras-Leidenaar Labordus (55) houdt het voor ge zien als hoofd van de protestants- christelijke Ireneschool aan de Stadhouderslaan. Hij heeft giste ren afscheid genomen. Hij maakt dankbaar gebruik van de vut. Zijn opvolger, de Rotterdammer Rob Vreeken, staat al klaar. Voor de laatste keer vierde La bordus zijn hobby van schilderen bot op de decorstukken van de musical, waarmee de leerlingen uit de hoogste klas gewoontege trouw afscheid nemen. Het ver schijnsel musical stamt zeker niet uit de tijd waarin Labordus zijn onderwijsmissie begon. "Het was eigenlijk een overgangsperiode. Wel waren er nog de grote klas sen, maar zo maakten de banken wel plaats voor tafeltjes en stoe len". Labordus zat nog in militaire dienst toen de overheid mensen - bij wijze van spreken - smeekte om voor de klas te komen staan. "Ze wisten van narigheid niet waar ze de mensen vandaan moesten halen. Ik heb toen een balletje opgegooid door een brief te schrijven naar Hare Majesteit de Koningin. Prompt kon ik ver vroegd de dienst verlaten", zegt Labordus op een toon die ver raadt dat hem dat niet onwelkom Inbreng Hij heeft meegemaakt dat het on- De gaande bij de Prinses Ireneschool. (foto Jan Holvast) derwijs flink in beweging was. Terwijl Labordus zelf nog had ge leerd: stilzitten, mond houden en luisteren, kregen de kinderen een steeds grotere inbreng in de les. "Vanaf het moment dat ik voor de klas stond hebben de kinderen steeds meer een kritisch bewust zijn gekregen, zijn ze mondiger geworden. Het is nu helemaal niet meer zo dat ze alles voor zoete koek slikken. Je moet echt weten wat je zegt", aldus Labordus. Een ander groot verschil vindt hij dat leerlingen nu een veel gro ter wereldbeeld hebben. "We schakelen nu van het bezoek van president Bush aan Europa pro bleemloos over naar de opstand in India. Dat kan allemaal omdat ze het op televisie hebben gezien. Ze vragen ook of ik al in Joegosla vië of de Costa Brava ben ge weest. Toen ik zo oud was vond ik de Veluwe al het eind van de we reld". Labordus heeft zijn hele leven met overtuiging bij een protes tants-christelijke school gewerkt. Dat wil niet zeggen dat hij vindt dat er per se dat soort scholen moeten blijven bestaan. "Het blijkt dat de ouders dat willen, want die bepalen naar welk school hun kind gaat. Dus denk ik dat naar democratische princi pes de bijzondere scholen moeten blijven bestaan en niet zozeer om dat ikzelf christelijk ben". "Wel is het zo dat ouders hun kind naar een bijzondere school sturen, terwijl zij zelf daarnaar niet leven. Zij gaan by voorbeeld niet naar de kerk, maar willen toch dat hun kinderen onderwijs op een christelijke school volgen. Een verklaring daarvoor is moei lijk te geven", aldus Labordus. Islamitisch Islamistische ouders hebben vol gens hem dan ook het volste recht op een eigen school. Dat is weer wat anders dan de vraag of het ook verstandig is om Turkse kin deren op één school te zetten. "Juist het leren van de Neder landse taal is voor hen zo belang rijk. Het is niet toevallig dat de meeste kinderen van buitenland se werknemers naar het lager be roepsonderwijs gaan. Je maakt me niet wijs dat ze minder intelli gent zijn. Het is puur de taalach terstand waarmee ze kampen en dat los je zeker niet op door ze al lemaal bij elkaar te zetten". Zelf vindt hij het heel leuk dat kinderen van verschilende natio naliteiten op school zitten. Hij meent dat het bijdraagt aan de al gemene ontwikkeling van Neder landse kinderen. "Stel je voor dat alle mensen gelijk zouden zijn. El ke cultuur heeft juist zijn eigen aardigheden". waarbij Labordus de nadruk legt op het tweede deel van het laatste woord. De naar schatting een kleine duizend Leidse leerlingen die La bordus in de klas heeft gehad, kennen hem vooral als een docent van de vakken geschiedenis (met name de vaderlandse) en aarde- rijkskunde. Bekend is het met de piano begeleiden van het dage lijkse zingen. grip voor dat de gemeente al haar aandacht nu richt op de actie 'Lei den schone stad', maar het pro bleem van De Burcht moet nu toch wel worden aangepakt. Dit ook vanwege de "cultuurhis torische waarde en toeristische be tekenis" van het Burchtcomplex. Omdat duurzame maatregelen voorbereiding vergen, stelt de vere niging onder meer voor om nu al vast struiken en bomen te snoeien, vaker gras te maaien en eenvoudige grondkeringen aan te brengen. De vereniging bepleit in de brief ook de aanleg van meer hondenuit- laatstroken in de wijk, omdat veel hondenbezitters hun dier bij gebrek daaraan toch op de Burchtheuvel uitlaten. Het rooster dat de honden dit moeten beletten, is volgens de vereniging bovendien te klein, aan gezien de dieren er met gemaak overheen springen. De Burcht moet het hele jaar, of ten minste van 1 april tot 1 oktober 's avonds worden afgesloten, stelt de vereniging voorts. De afsluiting tijdens de zomermaanden levert volgens de vereniging aanmerkelijk minder overlast op, maar de heuvel wordt ook in de overige maanden van het jaar bezocht door "nachte lijke bezoekers, feestvierders, in sluipers en gluurders". Laatstgenoemde groepen laten zich slechts door barre weersom standigheden weerhouden". Ook moet de gemeente volgens de wijk vereniging met de eigenaren van huizen rond de Burchtheuvel om ta fel gaan zitten om te praten over de grenzen tussen de heuvel en privé- grond. Mishandeling LEIDEN - Een 16-jarige Leidenaar heeft aangifte gedaan van mishan deling door een plaatsgenoot. De man zou hem gisteren in het Plant soen zonder aanleiding hebben ge slagen, waardoor de jongen een tand door zijn lip opliep. Een 32-jari- ge Leidenaar is op aanwijzing van het slachtoffer aangehouden maar heeft ontkend klappen te hebben uitgedeeld. REGIO - Een aantal gemeenten uit de regio, waaronder Leiden, Al phen, Lisse, Noordwijkerhout en Hillegom, krijgt extra geld voor wo ningbouw. Alphen aan den Rijn mag dit jaar 80 woningen extra bou wen, Lisse 75. Ook Leiden (39), Hil legom (34) en Noordwjjkerhout (26) mogen rekenen op een aanzienlijke extra bijdrage, zo heeft de provinci ale vertegenwoordiger van het mi nisterie van volkshuisvesting be kend gemaakt. Behalve de gemeenten die meer mogen bouwen, is er ook een aantal dat moet inleveren. Zo raakt Sas- senheim de voor dit jaar toegeken de 18 woningen volledig kwijt. Inle veren moeten verder Noordwijk (13), Oegstgeest (11) en Voorschoten (10). Voor andere gemeenten veran dert er weinig of niets. Alle gemeenten krijgen in januari te horen hoeveel woningen ze mo gen bouwen. In de loop van het jaar moeten ze dan de plannen indienen. Óp 1 juni moet de helft van de nieuwbouw vaste vorm hebben ge kregen. maar op die datum was slechts 17 procent van de aanvragen binnen bij het ministerie. Staatsse- Huisiiitzetting LEIDEN De politie heeft gisteren assistentie verleend bij een huisuit zetting aan het Samuel de Zee's-hof. De bewoonster, een vrouw van on bekende leeftijd, weigerde iedere medewerking aan de uitzetting, waarna de deurwaarder hulp kreeg van twee wijkagenten. Bewoners van het hofje hadden de uitzetting in kort geding geëist. De vrouw zou onder meer geluids overlast veroorzaken, rommel ma ken en bedreigingen hebben geuit. De inboedel is naar een opslagruim te van de gemeente gebracht, de persoonlijke bezittingen van de vrouw, waaronder een geldbedrag, zijn meegenomen naar het politie bureau. cretaris Heerma heeft daarom de termijn met een maand verlengd. Op 1 juli hadden de gemeenten gemiddeld 62 procent van de plan nen ingeleverd. Omdat een aantal van hen niet de verplichte 50 pro cent heeft gehaald, werden zij ge kort door het ministerie. Het geld dat op deze manier overbleef, is ver deeld over de gemeenten die wel voldoende plannen klaar hebben, zoals Lisse, Alphen en Leiden. Prijs voor beste dissertatie voor dr. Van den Boom LEIDEN - Dr. Dymph van den Boom heeft van de American Psy chological Association een prijs ge kregen voor de beste dissertatie van 1988. Mevrouw Van den Boom is als universitair docent verbonden aan de vakgroep ontwikkelings- en on derwijspsychologie van de Leidse universiteit. Ze krijgt de prijs op de conventie van de Amerikaanse psy- chologenorganisatie, die in augus tus wordt gehouden. Mevrouw Van den Boom promo veerde vorig jaar november cum laude op een proefschrift over ver schillende soorten begeleiding bij 'prikkelbare' baby's. De kinderen waren vlak na hun geboorte in het Academisch Ziekenhuis Leiden ge selecteerd. Tijdens het onderzoek werd nagegaan wat de effecten wa ren van verschillende soorten bege leiding van de moeders op de hech tingsrelatie. De kinderen zijn inmiddels vier jaar oud en worden nog nog steeds door mevrouw Van den Boom en haar assistenten in hun ontwikke ling gevolgd. De NWO-stichting Psychon, het preventiefonds en de Leidse universiteit stelden samen het geld voor dit onderzoek be schikbaar. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9