Nederlands bedrijf lui in orderwerving 4 'Sancties tegen Zuidafrika verscherpen' Nieuw produkt nodig? Huur extra hersens Luxejacht Trump: 't beste dat voor geld te koop is Suiker en zeep als wapen tegen Russische stakers WOENSDAG 19 JULI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Bedrijfsleven mist miljarden aan buitenlandse orders NEW YORK (GPD) - De Ameri kaanse projectontwikkelaar Do nald J. Trump en directeur Cor Smits van scheepswerf Amels in Makkum tekenen eind deze week de contracten voor de bouw van het nieuwe. 126 meter lange privé-jacht voor Trump, waarvan de prijs in middels is opgelopen tot 420 mil joen gulden (200 miljoen dollar). Amels heeft met de bouw van dit duurste privé-jacht ter wereld voor drie jaar werk. "Er is niets wat de opdracht nu nog in de weg staat", aldus Jeffrey Walker, de rechter hand van de schatrijke Trump. In zijn kantoor in de 67 verdiepin gen tellende Trump Tower een glazen kolos in het New Yorkse DIIiIn HAACj (ANP) Nederlandse bedrijven lopen door een lakse houding jaarlijks vele Manhattan waar het hoofdkantoor miljardenorders van buitenlandse overheden mis. Hoewel het Nederlandse bedrijfsleven uitstekend in staat is om goedkope aanbiedingen te doen voor een goede kwaliteit, toont het nauwelijks belangstelling om die orders ook in de wacht te slepen. Slechts enkele hon- hëeft*het'op:het'ogenbhk te druk1 derden bedrijven hebben een abonnement op het publikatieblad van de Europese Ge- Hij heeft net meenschap, waarin die overheidsorders worden vermeld. king wordt voorgelegd dat het r Trump Princess buitengewoon ve gemeentehuis van Den Haag goed werk geleverd Ze verdienen 300 miljoen gulden moet kos- monster-order als deze. De Ne ten. schudt hij zijn hoofd. "Het derlandse scheepsbouw is beroemd schip wordt zo duur omdat het extreem groot wordt. Het grootste hebben bij zijn kwaliteit. En de Friezen privé-jacht ter wereld met buitenge wone details op het gebied van elek tronica. navigatie en communicatie. Het is het beste dat voc koop is, vandaar die prijs' streepje v The Trump Organization i vestigd excuseert Trumps senior e-president zijn baas. "Donald Trump ging meteen naar Amels toen het plan voor zijn nieuwste 'speeltje' op kwam. Hij onderhan- Het superjacht moet gereed zijn in het voorjaar van 1992. Trump wil dan, op 4 juli tijdens de viering van geld te Onafhankelijkheidsdag, zijn jacht tonen aan het publiek in New York. Rond het Vrijheidsbeeld is dan de traditionele vlootschouw. "Amels heeft beloofd dat het schip dan klaar is. Daar vertrouwen wij blind Dit heeft het ministerie van econo mische zaken gisteren bekendge maakt. Het departement wijst erop dat de verschillende overheidsinstan ties in de landen van de EG per jaar voor honderden miljarden guldens Duitsland gaat het aan opdrachten aanbieden. Het gulden, in Frankrijk Verenigd Koninkrijk bijvoorbeeld schaft per jaar voor 149 miljard gul den goederen aan of laat werken uit- om 25 miljard gulden, voeren. In de Bondsrepubliek liegtuigmaat- bezig met de hotel hier in schappij gekocht bouw van een ni 134 miljard New York". 123 miljard, Walker kan een glimlach niet iljard, in België derdrukken als hij achteloos de Nederland zelf prijs van het schip noemt. "Wat, ge- n. loven ze het niet in Nederland? La- De lidstaten van de Europese Ge- ten ze het maar wel doen, want het MOSKOU (DPA) De Russische zbass-kolenbekken als het westelij- regering heeft extra levensmidde- ke Donbass-bekken. In de hoofd- de strijd geworpen om de sta- stad Kemerowo van de Koezbass verwarmingsinstallatie 1 wordt geïnvesteerd. kende mijnwerkers in Siberië aan het werk te krijgen. De bevol king van de stad Prokopjewsk is voor deze zomer extra levering van 10.000 ton suiker, 3000 wasmidde len, 3000 ton zeep. 5 miljoen dozen geconserveerde melk, 1000 ton thee en 100 ton koffie en cacao beloofd. w Na acht dagen van stakingen door stuurd en het stakingscomité zijn mijnwerkers in Siberie heeft de volgens Tass een betere voorzie- Sovjet-regering in Moskou voor het ning van levensmiddelen voor de eerst ingestemd met enige van de ei- Koezbass, hogere lonen en meer sen van de stakers in zowel het Koe- zelfstandigheid voor de mijnen overeen gekomen. De toestand meenschap hebben afgesproken om deze miljardenmarkten meer voor elkaar open te stellen. De gro tere opdrachten moeten de overhe den melden in het publikatieblad van de Europese Gemeenschap. In het jongste nummer van het publicatieblad van de EG gaat het bijvoorbeeld om de aanleg van een kanaal van de Main naar de Donau bij Neurenberg en om de nieuw bouw voor het Nederlandse 5 echt waar". Als hem ter vergelij- van CTS-Limited, het Engelse moe derbedrijf van Amels. Andere wer ven waren niet in het geding. Walker: "Er zijn anderen die het ook kunnen. Een paar werven in Italië, een in Westduitsland en een hier in de States. Maar zij tellen niet mee, want Amels heeft vorig jaar met de verbouwing van de huidige t jacht- huidige Princess ligt Trump hotels, casino's en haven bezit. Jachtbouw-ontwerpbureau Son- neveld en Vermaas uit Moordrecht heeft de eerste tekeningen al klaar. Zes verdiepingen telt de nieuwe Princess op papier. Met onder meer twee kolossale zwembaden, bub- medisch centrum terie van defensie. Andere beelden zijn de levering den gebouwd, terwijl twee miljoen vuilnisauto's aan Dublin, roebel in de aanleg van straten in de drukken van een miljoen brochures voor een regionale instantie Mans, een aluminium politieboot voor Mainz en voor speciaal papier voor de PTT in Parijs. het gebied wordt minder gespan- zo meldde het officiële persbu- i Tass gisteravond. Maar er wa- geen aanwijzingen dat het werk wordt hervat. De stakende kompels Minder reizigers bij Centraal tvt 11 1*1 non in bet Koezbass-bekken weigerden INederland lil 19öÖ gisteren weer aan het werk te gaan UTRECHT (ANP) - Streekver voerder Centraal Nederland (CN) duren, heeft vorig jaar 58 miljoen reizigers vervoerd, is 3,7 procent minder dan In het Oekraïense Donbass-bek- in 1987. CN wijt de teleurstellende ben breidde de staking zich uit en ontwikkeling aan de zachte winter hgt het werk nu stil in 39 mijnen, waardoor veel mensen de fiets na- Het aantal stakers in beide, voor de men in plaats van de bus, aldus CN Sovjet-economie vitale gebieden in het jaarverslag over 1988. Ook an- hgt vermoedelijk op meer dan dere streekvervoerbedrijven speel- 120.000. In het Donbass-bekken in de de zachte winter parten. het gebied Donetsk, waar in 39 mij- Inclusief een rijksbijdrage van 87 nen wordt gestaakt, werden ook en- miljoen gulden stegen de opbreng- hele eisen van de stakers ingewil- sten bij CN vorig jaar met 2.4 mil- hgd, zoals hogere lonen voor mijn- joen tot 161,7 miljoen gulden. De werkers en tunnelgravers die met kosten daalden licht zodat er een houwelen werken. De leiding van nettowinst werd geboekt van ruim 2 de arbeiderscollectieven kunnen miljoen gulden. °°b langere vakanties toekennen Het vorig jaar gestarte experi- aan mensen die werken op gevaar- ment met de zogeheten Shuttlebus, hjke plaatsen en ook is een vrije dag die rijdt in gebieden die met operv °P zondag overeengekomen, baar vervoer niet of nauwelijks te bereiken waren, loopt goed. Deze Tegen de achtergrond van de ar- luxebussen vervoeren forensen tus- beidsonrust begonnen de afgevaar- sen de kantorencomplexen in de digden in het Russische parlement, Amsterdamse Bijlmer en vijf omlig- de Opperste Sovjet, gisteren het de- gende gemeenten. Dit jaar komen bat over een nieuwe stakingswetge- nog meer Shuttlelijnen bij. Eind ving. Sovjet-premier Ryzjkov heeft vorig jaar had de Shuttle 174 beta- de juridische commissie lende klanten. Zeevaart Het kabinet wil 90 miljoen gulden per jaar uittrekken voor een rege ling waardoor de loonkosten van zeevarenden voor hun werkgevers met 35 procent per jaar dalen. De netto-lonen voor de zeevarenden blijven onaangetast. De maatregel- moet de positie van de Nederlandse zeevaart te versterken, aldus een wetsvoorstel va'n staatssecretaris Koning (financiën) mede namens de ministers De Koning (sociale za ken) en Smit-Kroes (verkeer). Staatslening De 7 procent tienjarige staatslening, waar tot en met gisteren op kon worden ingeschreven, heeft 3 mil jard gulden opgeleverd. De koers van uitgifte is vastgesteld op 99,6 procent. Het effectieve rendement van de achste lening van dit jaar komt uit op 7,06 procent. Tot dus verre hebben de leningen dit jaar ruim 28 miljard gulden van de beno digde 43,4 miljard opgeleverd. Polen Een staking van ongeveer 11.000 buschauffeurs en tramconducteurs heeft gisteren het openbaar vervoer in de dicht bevolkte provincie Kato wice in het zuiden van Polen lamge legd. De chauffeurs en conducteurs staakten voor meer loon. De prijzen en lonen zijn in Polen voor de maand juli bevroren. Handelsbalans Het tekort op de Amerikaanse han delsbalans is voor de maand mei met 10,24 miljard dollar onverwacht groot uitgevallen. Volgens het mi nisterie van handel vertegenwoor digt het cijfer van mei een stijging met 23.6 procent ten opzichte van het tekort van 8,29 miljard dollar in april, dat het laagste was sedert meer dan vier jaar. Makelaars Nederlandse Vereniging van Make laars (NVM) heeft afwijzend gerea geerd op de kritiek van de Consu mentenbond op het slechte bouw kundige inzicht van een aantal N VM-makelaars. De makelaar moet volgens de woordvoerder in staat zijn om aan te geven in hoeverre de bouwtechnische staat van invloed is op de verkoopwaarde van het huis, aldus de NVM-woordvoerder. die erkende dat "als er werkelijk sprake is van de verschillen die de Consumentenbond constateert, dan is er sprake van een verkeerde schatting van de makelaar". het parlement verzocht gezien de toe stand haast te maken met de wetge ving over 'collectief-conflicten'. De Sovjetunie kende tot dusver geen stakingsrecht. Sigarenmaker Davidoff: proces tegen Cuba GENÈVE (UPI) - De presti gieuze sigarenmaker Davidoff daagt Cubatabacco, de Cu baanse staatshandelsmaat- schappij voor tabak, voor de rechter. Davidoff verwijt de maatschappij schending van een exclusief contract en laster. Davidoff maakte gisteren ver der bekend dat de invoer van be paalde sigaren is gestaakt, om dat de kwaliteit niet meer bevre digend was. Cubatabacco heeft vorige week het bericht de wereld in geholpen dat de levering aan Davidoff werd gestaakt omdat het bedrijf te hoge prijzen re kende. De sigaren van Davidoff zouden twee keer zo duur zijn als sigaren van vergelijkbare kwaliteit van een ander merk. Het ging om de Havana's die werden geleverd onder de na men van beroemde Franse wij nen en champagnes. Volgens Davidoff was het Cu baanse bericht 'pure wraak'. "De Chateau-lijn was duur om dat de sigaren duurder waren om in te kopen dan Monte Christo-sigaren, dus als de kwa liteit dezelfde is zoals de Cu baanse autoriteiten beweren, dan zijn wij behoorlijk geflest", aldus een woordvoerder van Da vidoff. BUENOS AIRES - Een taxi benzineprijzen, als onderdeel i van de taxitarieven. belbaden, appartementen voor de familie Trump (Donald, echtgenote Ivana en de drie kinderen) en 22 gasten, een discotheek, een film zaal. een amfitheater, een conferen tiezaal en een helicopterhaven. In de machinekamers komen glazen wanden om de gasten tijdens de rondleiding een blik op de techni sche snufjes te gunnen. Walker: "Vooral vrouwen vinden de machi nes mooi. Hoeven ze nu niet meer op hoge hakken de machinekamer Sommige verdiepingen krijgen een hoogte van drie meter, uitzon derlijk voor een motorjacht. "Trump is een lange man", legt Wal ker uit. "Hij vindt de huidige Prin cess te klein. Dat en het feit dat hij er feesten voor 250 tot 300 man op wil kunnen houden, zijn de belang rijkste redenen om een groter jacht te laten bouwen". Walker verwacht dat Trump de komende drie jaar enkele malen persoonlijk naar Makkum zal ko men om de vorderingen gade te slaan. Zelf moet hij, namens Trump, in september al naar Nederland. "We zullen zo vaak in Makkum zijn, dat we er waarschijnlijk een huis huren. Dan hebben we ook geen problemen meer met hotels". FNV: haven moet 'besmette' Britse lading weigeren ROTTERDAM (GPD) - De Ver- voersbond FNV en de andere bij de Internationale Transportarbeiders Federatie (ITF) aangesloten bonden in Duitsland. Frankrijk en België hebben er gisteren bij de werkge vers in de Europese havens op aan gedrongen geen voor Groot-Brit- tannië bestemde 'besmette' lading te lossen. Gebeurt dat toch, dan wordt van geval tot geval worden bekeken of actie nodig is. Bederfe lijke lading mag wel worden gelost. In Engeland zijn momenteel on geveer 9400 havenarbeiders in 60 havens in het land in staking. De stakers eisen nationaal overleg over arbeidsgaranties. Als gevolg van de Britse stakingen lagen gisteren ook de Britse Spoorwegen, de metro in Londen en vele sociale instellingen stil. Meer dan 500.000 leden van de Vakbond voor Nationaal- en Lokaal Overheidspersoneel begonnen gis teren aan een driedaagse staking. Voor hen is dit de derde werkonder breking in drie weken. Door de sta king bleven gisteren de deuren van ■chauffeur in Buenos Aires biedt 40 procent korting op een rit. de stijging van de kinderdagverblijven, bibliotheken, an het plan de Argentijnse economie te saneren, leidt tot ongekende prijsstijgingen slachthuizen, belastingkantoren en (foto anp/ musea gesloten. GOEDKOOP TAXIRITJE IN ARGENTINIË Afrikaanse landen voor olie-embargo ADDIS ABEBA (IPS/AFP/Rtr) - De Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) heeft de internationale gemeenschap opgeroepen de sanc ties tegen Zuidafrika te verscherp en. In een rapport voor de minis tersvergadering, die momenteel in Etiopië wordt gehouden, spreekt het OAE-secretariaat zijn teleurstel lens de OAE het gat opgevuld dat afrika het hoogstens een half jaar economische veranderingen, in Zuidafrika viel na het vertrek van Amerikaanse ondernemingen. Het rapport stelt dat internationale druk op deze Aziatische landen no dig is om hun banden met de apart- gische goederen heid terug te dringen. De OAE vindt dat de oude stellen om Zuidafrika weer op de Verloren De secretaris-generaal de'zëldzame stratë- nomische Commissie uitzingen met de huidige voorraden aan olie. Een olie-embar go is van groot belang "vooral dat olie een die Zuidafrika de Eco- Afrika de Verenigde Naties (ECA), de niet bezit", zei secretaris-generaal Oumarou van de OAE. Oumarou haalde scherp uit naar ling uit over de verslapping van de agenda moeten. Zo wil de organisa- Shell, British Petroleum, Caltex, acties tegen de apartheid de afgelo pen twee jaar. Het rapport wijst een beschuldi gende vinger naar Japan, Hong kong en Taiwan. Een groot aantal bedrijven uit deze landen heeft vol- tie bijvoorbeeld het vrijwillige VN- embargo op olieleveranties aan Pre toria een verplicht karakter geven. Volgens de laatste berekeningen i het Amsterdamse Shipping Re- Mobil en Total en beschuldigde hen ervan het olie-embargo te negeren. De OAE, waar 49 Afrikaanse staten lid van zijn. bereidt ge maatregelen search Bureau (Shirebu) kan Zuid- te dwingen tot radicale politieke e gisteren de jaren tachtig Afrika verloren decennium ge noemd, zowel sociaal als econo misch. Hij zei dit gisteren tijdens een vergadering van ministers van de OAE. De bewindslieden zijn ^trpn' sinc,s maandag bijeen in de Etiopi- Zuidafrika sc!(e h°°fdstad Addis Abeba ID Marketing heeft 60 kant-en-ldare ideeën op de plank APELDOORN (GPD) - Nieuw móet. Of je nu fabrikant van tuin stoelen, organisator van braderieën of eigenaar van een pretpark bent, het regelmatig aanpassen van je produkt aan de veranderende smaak of technische ontwikkelin gen is een overlevingsvoorwaarde in een maatschappij die wordt be heerst door technische innovatie, kortstondige rages en grillen. door Jan Ruesink Maar soms zitten ondernemers met hun neus zo dicht op hun eigen produkt, dat ze een nieuwe toepas sing gewoon niet zien. Of het oude artikel loopt nog te goed om aan iets nieuws te hoeven denken. Van 'Rent-a-Brain', een nieuwe activiteit van het Apeldoornse ID Marketing, kunnen die ondernemers hiervoor hulp krijgen. Dat bureau heeft tien tallen panklare ideeën voor nieuwe produkten op de plank liggen en denkt meer ideeën te kunnen ver zinnen voor bedrijven die hun ver koopcurve zien afbuigen. Gea Klomp van ID: "Komt een onderne mer er zelf niet uit, dan leveren wij hem een tweede stel hersens". Wat kan er eigenlijk nog worden uitgevonden in een overvolle con sumptie-maatschappij. waar uitge kookte marketinglieden alle gaatjes in de markt lijken te hebben ge vuld? De mensen van ID Marke ting. Henny Bisselink. Gea Klomp De jaren negentig moeten geen herhaling worden van de voorgaan de tien jaar, aldus Adedeji. Gebeurt dit wel dan gaat een hele generatie in Afrika verloren. "Van de komen de jaren moeten wij een decennium maken waarin de Afrikaanse lan den hun lot in eigen hand hebben genomen", aldus de ECA-funtiona- Adedeji heeft de lidstaten van de OAE uitgenodigd te beraadslagen over oplossingen voor de problema- het bureau is verbonden. Bisselink tiek van de aanpassingsprogram- vult aan dat de mensen van zijn bu- ma's, die in tal van Afrikaanse lan- reau allemaal ervaring in het be- den op aandringen van het Interna- drijfsleven hebben en zich dus kun- tionale Monetaire Fonds (IMF) en nen verplaatsen "naar de andere de Wereldbank worden uitgevoerd, kant Herpen, die met de toonbank". Als Bisselink en de zijnen geen panklaar idee van de plank kunnen grijpen, wordt er met de klant naar gezocht. "Bijvoorbeeld, een fabri kant van kunststof-produkten kampt met overcapaciteit. We dui- nancïën ken dan echt het bedrijf in, kijken oordeelt ne'gatfef Als basis van het overleg dient het op 6 juli gepresenteerde rapport over deze problemen. Dit onder auspiciën van de ECA opgestelde rapport, goedgekeurd door de ministers van economische planning en ontwikkeling en van fi de Afrikaanse landen, het IMF-AVe- reldbankrecept van devaluaties, be- elke nieuwe toepassingen er zijn te vinden, zetten brain-stormsessies zuimgi'ngen en liberalisering ^et becjrjjf Qp en markt en roept de landen op rage of trend kan tegenwoordig een gespecialiseerd bureau worden inge- Een ervan hebben ze zelf ten gel de gemaakt: Special Folder Ser vices. In hun marketing-activiteiten kwamen de mensen van ID Marke- i Frans van der Linde willen hun ting erachter dat bedrijven weinig vondsten natuurlijk niet prijsgeven aan de buitenwereld. Ze zeggen ruim zestig ideeen te heb ben, die zó kunnen worden uitge voerd door ondernemende lieden. In enkele gevallen is dat al ge beurd. "maar ook daarover kunnen we niets vertellen", verklaart Gea Klomp. "Dat zouden de bedrijven waaraan we de ideeen verkocht hebben, misschien niet op prijs stel len". Toch wil ze om de indruk te voorkomen dat het slechts om luchtfietserij gaat wel twee voor beelden noemen. weten van hun concurrenten. Niet alleen als het gaat om de plannen die ze smeden of hoe hun financiële positie is, ook heel simpele informa tie over de concurrent bereikt de ondernemer vaak niet. Dat is op zijn zachtst gezegd vreemd, want infor matie wordt een steeds belangrijker gevraagd, wapen in de concurrentiestrijd. soort géne om naar de concurrent te bellen of te schrijven. Ze willen niet toegeven dat ze de concurrent be langrijk genoeg vinden of ze zijn bang dat ze de informatie niet krij gen".Die ervaring leidde tot het op richten van Special Folder Ser vices. Het bureau vraagt daarbij re gelmatig informatie (prijslijsten, of fertes, reclamefolders, brochures en dergelijke) op en stuurt die dan door naar de klant die erom heeft met kijken of e produktie drijf'. Volgens Bisselink kan een bui tenstaander juist door de afstand die hij heeft tot het bedrijf, iets ont dekken wat de ondernemer zelf niet ziet. Of wat deze niet uit zijn werk nemers krijgt, omdat die zich niet belachelijk of ongeloofwaardig dur ven te maken. Gea Klomp om schrijft het als 'lateraal kunnen den ken', wat zoiets wil zeggen als an ders tegen problemen aankijken dan via de traditionele logica. Maar dat maakt ook niet veel duidelijk. Mistig of niet, Bisselink gelooft dat Rent-a-Brain vooral geschikt is voor starters. Volgens hem zijn er jaarlijks 30.000 mensen die wel voor zichzelf willen beginnen, enthou siast en nog niet zijn verstard, maar geen echt produkt of onderne- opgestaan. En dan moeten ze ook nog tanken. Dan zou je kunnen den- "»u^ne- ino Fon ornt» mingsplan hebben. Startersbegelei- keni aan home-tanking. Een grote ding in de vorm vanjur.d.sche'en f- tankauto rijdt dan s nachts alle nanc,ele adviezen is er volgens hem klanten langs en gooit overal de benzinetank vol. zodat je praktisch n nooit meer zelf naar de pomp hoeft "11 Z hëm Pe" te gaan". Het lijkt een aardig .dee, was er volgens hem nog met maar er zitten nogal wat haken en Wat betalen die ondernemers nu ogen aan: de kosten, het afsluiten voor die mooie ideeën? Als het om van de tankdop, nachtelijke over- een min of meer panklaar concept last, de garage enzovoorts. Door gaat, liggen de kosten tussen de dergelijke problemen is dit voor- 10.000 en 50.000 gulden, afhankelijk beeld waarschijnlijk niet praktijsch van het soort idee en ondernemer Gêne De Achterhoeker Henny Bisselink, één van de oprichters van het bu reau zegt: "Ondernemers zien het nut ervan wel in, maar hebben een Een voorbeeld van een idee dat uitvoerbaar, mogelijk nog iemand rijk kan ma ken, is home-tanking. Gea Klomp: "Mensen die 's ochtends naar kan toor gaan hebben vaak haast, het verkeer zit tegen of ze zijn iets te laat sessies' of komen van de marketing- opdraven. De vondsten ontstaan soms contact met klanten, vertelt ze dere zijn ontstaan in 'brain-storm- (starters hebben weinig geld, dus die betalen minder). Het genoemde 'brainstormen' kost de klant dui zend gulden per uur, maar dan komt het bureau wel met drie man gen aanpak te volgen, waarbij meer rekening wordt gehouden met de Afrikaanse problemen. Bierbrouwer xvil vrouwen nieuw bier schenken ZOETERWOUDE (GPD) - Een bier dat wat minder bitter smaakt dan het gewone pils moet vrouwen en jongeren, die niet veel bier drin ken. ertoe bewegen wat vaker een pilsje te pakken. Tot verrassing van andere Europese bierbrouwers gaat bierbrouwer Heineken de biersoort 'dry beer' in Europa introduceren. Twee weken geleden bracht de Spaanse Heinekendochter het bier al op de Spaanse markt. In de Vere nigde Staten heeft Grolsch al be hoorlijk succes met deze biersoort, september "Uit marktonderzoek blijkt dat vooral mensen die nooit of bijna nooit bier drinken dit bier met een 'minder pittige afdronk' wel lekker vinden", aldus de woord voerder van het concern. Met dit bier probeert het drankenconcern een nieuwe doelgroep aan te boren voor de afzet van bier. Het jaarlijkse bierverbruik liep de afgelopen zes jaar namelijk terug van 87,5 liter per hoofd van de bevolking tot 83,3 li ter.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7