Onderzoek naar rol Papandreou Ook onder Bush blijft relatie tussen VS en VN slecht Abchaziërs roven wapens van politie Besluit Grieks parlement Wel vooruitgang, nog geen akkoord chemische wapens 12 ton ivoor in brand WOENSDAG 19 JULI 1989 ATHENE (AP) - Het Griekse parlement heeft vandaag be sloten om een onderzoek in te stellen naar de betrokken heid van oud-premier Andreas Papandreou en vier van zijn ministers bij Griekenlands grootste bankschandaal. Een uit 12 leden bestaande parlementscommissie moet klaarheid scheppen in de verduistering van 200 miljoen dollar (ruim 400 miljoen gulden) bij de Bank van Kreta. WASHINGTON (GPD) - Amerika en de Sovjetunie zijn een stuk dich ter bij een akkoord gekomen, dat de deel van het totale complex verificatie". Terugkerend uit Europa, i de vernietiging van al hun chemische Amerikaanse president Bush tegen Winnie Mandela en een groep familieleden verlaten zwaaiend het terrein van de gevangenis v bezoek hebben gebracht aan Nelson Mandela I wapens zou betekenen. Amerikaan se regeringsfunctionarissen hebben dat gezegd. Volgens de functionarissen, die worden geciteerd in de New York Times van gisteren, zijn de super machten het er met elkaar over eens geworden, dat al hun chemische wapens in een periode van tien jaar moeten worden vernietigd. Daarvoor is, in de woorden van een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken, een 'wis kundige formule' ontwikkeld. Ook zijn de twee landen het eens gewor den over bepaalde verificatieproce dures. Maar ambassadeur Max Frieders- dorf, hoofd van de Amerikaanse de legatie die in Genève over een ver bod op chemische wapens praat, zei gisteren in een reactie op het be- I richt in de New York Times dat de Papandreou c r andere oud-ir rapport uit te brengen nisters van de Panhelleense Socia- beslissen of er gronden zijn listische beweging (Pasok) zijn van beschuldigd staatsbedrijven te hebben opgedragen om 20 miljard drachmes (ruim 24 miljoen gulden) te storten op rekeningen bij de Hooggerechtshof. Bank van Kreta. Zij zouden aldus de rente op dit geldbedrag hebben opgestreken. Het bankschandaal droeg in hoge mate bij tot de recente verkie zingsnederlaag van de Griekse PAARL (AP) - De zwarte Zuidafri- kaanse leider van de anti-apart- heidsorganisatie ANC, Nelson Man dela, verwacht dat hij nog zeker tot de het eind van dit jaar in de gevange vervolging van de socialistische nis zal zitten. Dat heeft Winnie Man functionarissen door een speciale dela gisteren gezegd na een bezoek burgerlijke rechtbank samenge- aan haar man in de Victor Verster steld uit léden van het Griekse, gevangenis in Paarl, ten noorden van Kaapstad. Nelson Mandela werd gisteren 71 jaar. Hij zit al sinds De 70-jarige Papandreou, die ont- 5 augustus 1962 gevangen, kent bij het bankschandaal te zijn "De exacte woorden van mijn Nelson Mandela zegt nog zeker tot eind 1989 vast te zitten dent Botha. De regering zou hem geboekte vooruitgang "nog geen re- wilen vrijlaten na de verkiezingen den voor overdreven vreugde 1 op 6 september voor de drie parle- j menten: een parlement voor blan ken, een voor Indiërs en een voor kleurlingen. De 28 miljoen Zuidafri- verslaggevers niets te weten over een op handen zijnd akkoord over chemische wapens. "Maar het zou een prettige verrassing zijn", aldus de president. Bush voegde daaraan toe dat het probleem van verificatie altijd de reden is geweest waarom er nog geen akkoord is. Amerika en de Sovjetunie zyn deelnemers aan de Conferentie over Chemische Wapens in Genève, waaraan in totaal 40 landen mee doen. Van die landen hebben de twee supermachten veruit de groot ste hoeveelheid chemische wapens in voorraad. 'Gezonde sfeer' bij Surinaams vredesoverleg Hij zei dat de supermachten het nderdaad eens zijn geworden over ie manier waarop elk zonder veel /ooraankondiging in het andere kaanse zwarten hebben geen parle- land kan controleren of er geen che- desoverleg tussen een Surinaamse ment. PARAMARIBO (ANP) - In Kourou 1 Frans-Guyana is gisteren het v betrokken, had de Pasok-parle mentsleden meegedeeld dat ze vrij eigen geweten te Uit uitspraken van prominente leden van Botha's Nationale Partij viel op te maken dat de regering methode zoekt om Mande- Spanningen Burma alisten. Cfeen enkele partij behaalde stemmen. Hij is momenteel op hu- Mandela is nog altijd de onbe- Er zal geen vrijlating twiste leider van het Afrikaans Na- la vrij t'e laten, mogelijk als voorbo- RANGOON (GPD) - De militaire re- woordvoerder Zuidafrika de van onderhandelingen tussen gering' verboden organisatie die de apart- blank en zwart, zijn, zeker niet dit jaar", zei Winnie tionaal Congres, de de verkiezingen vorige maand een absolute meerderheid parlement. Daarop vormden de welijksreis met zijn 35-jarige echt genote Dimitra Liani. De oud-ministers Tsovolas Mandela na afloop durende bezoek aan haar man. Het heid in het land bestrijdt. Hij werd opmerkelijk bezoek. Nog in 1964 tot levenslang veroordeeld Winnie Mandela nooit eerder had de bejaarde anti- wegens sabotage en het koesteren haar echtgenoot zijn vrijlatin'g altijd arbeid ingevoerd conservatieve Nieuwe Democratie Petsos, die bij de verkiezingen 1 apartheidsleider zestien familiele- 1 de communistische Coalitie Links en Vooruitgang een coalitie regering met het oog op een onder zoek naar de handel en wandel van de vorige regering, juni geen kandidaat waren, spraken het parlement toe en ontkenden el ke betrokkenheid bij de verduiste ringsoperatie. Petsos zei dat hij den tegelijk mogen ontvangen. On- te werpen. 1 plannen om de regering c der hen enkele kleinkinderen die hun opa nog nooit hadden gezien. Sommige familieleden, onder de dochter uit zijn eerste huwelijk ster, Mandela werd vorig jaar, ni tbc-besmetting, overgebracht de gevangenisboerderij Victor Ver als laatste punt op de agenda ziet. "Zijn eigen vrijheid is niet van be- tie een lang. Hij ging de gevangenis ih ïaar de vrijheid van zijn volk", zei 2 Winnie Mandela en haar jongste straties die mische wapens worden gemaakt, regeringsdelegatie en het Jungle- "maar dat is nog maar een onder- commando van Ronnie Brunswijk begonnen in een verzoenende sfeer. De leider van de delegatie uit Para maribo, Venetiaan, sprak van een "gezonde Surinaamse sfeer" en een het Junglecom- mando, dat door de delegatie werd geschenk in de voetbalspullen, meldde "grote stappen vooruit" en "een doorbraak". Maandagavond keurden de beide delegaties de verklaring van Portal formeel goed. Dit houdt in dat de 1 Burma heeft de troepen Rangoon versterkt, een uitgaans- verrast met verbod ingesteld en straffen i gisteren dat érend van de doodstraf tot dwang 1 poging e massale anti-regeringsdemonstra- de hoofdstad tegen te houden. de drie andere oud-ministers niet de Makaziwe Mandela-Amuah en haar heerst dan in de andere Zuidafri- minder zwaar regiem dochter Zindzi droegen zwarte Met grote meerderheid besloot bevoegdheid hadden om orders te drie kinderen, Het jongste irte kle- vorig jaar zullen naai leger en het Junglecommando overtreffen. Ondanks de strenge officieel zijn gestaakt. De verkla- het eerst dat veiligheidsmaatregelen kondigde het Griekse parlement tot derzoek tegen Papandreou en vier van zijn oud-ministers. Bij de stem ming bleek dat de Pasok-parle mentsleden het voorstel steunden om de oud-ministers Koutsogiorgas en Petsos aan een officieel onder zoek te onderwerpen. Zij verwier pen echter een onderzoek tegen oud-premier Papandreou en de oud-ministers Roumeliotis en Tso volas. De stormachtige parlemen taire debatten werden rechtstreeks door de Griekse radio en televisie uitgezonden en hielden de meeste Grieken tot in de vroege ochtendu ren aan hun toestel gekluisterd. De parlementaire onderzoeks- 2 krijgt drie weken de tijd geven aan staatsbedrijven. Hij voegde daaraan toe dat slechts een persoon daartoe was gemachtigd, waarmee.hij suggereerde dat Pa pandreou als oüd-premier verant woordelijk was voor het bank schandaal. De Huidige regering van conser vatieven en communisten heeft een mandaat van drie maanden om de schandalen te onderzoeken die de vorige regering in diskrediet brach ten. Na verloop van 90 dagen zal zij nieuwe verkiezingen uitschrijven. Het volgende parlement zal het lo- 1 uit de Vere- kaanse gevangenissen. Speculaties Winie Mandela haar man op de dag oppositieleidster Aung Aung ring van Portal werd op 7 juni dit jaar opgesteld door een parlemen- zijn verjaardag opzocht. Alle Kyi aan, dat zij vandaag "met het taire delegatie onder leiding volk", een bijeenkomst zal hebben parlementsvoorzitter Lachmon in het centrum van Rangoon. nigde Staten overgekomen voor de- over zijn aanstaande vrijlating wer- ze grootste familiebijeenkomst in den nog eens versterkt toen hij op 5 eerdere verjaardagen bracht 27 jaar. juli een ontmoeting had met presi- tend en biddend thuis door. MOSKOU (AP) - De etnische onlus- groep te helpen," zei Ardzinba. ten tussen Abchaziërs en Georgiërs dreigen volledig uit de hand té lo- bliek pen. Het leger is er niet in geslaagd bestuurlijk onder de republiek Ge pende onderzoek kunnen voortzet- de al drie dagen woedende rellen, orgië. De Abchaziërs vinden hun die tot 16 doden en 240 gewonden autonome status ontoereikend en hebben geleid, onder controle te willen zich volledig losmaken krijgen. Nog meer bloedvergieten Georgië dreigt, omdat honderden Abchazi Volgens een hooggeplaatste func- gebied waren tionaris in Soechoemi trekken veel te handhaven, valt sluipschutters door de straten van de stad. Een aantal overheidsge- het Junglecommando. "De ontwikkeling van het Suri naamse binnenland kan nu daad werkelijk worden aangepakt. Vrede en democratie kunnen worden be stendigd", zei Venetiaan. Bruns wijk zei ervan overtuigd te zijn dat de overheid echt vrede wil. Hij voegde eraan toe dat hij niet weet of gestuurd om de orde dat ook voor het Surinaamse leger geldt. Gisteren hebben hoge functiona- bosnegerstammen in Su bouwen, waaronder het plaatselijke de Georgische hoofdstad Tbilisi, riname de regeringsdelegatie hun Nieuwe minister Argentinië van fraude beticht De Griekse regering maakte gis teren melding van de ontdekking van een geheim telefoon-afluister- centrum dat de vorige socialistische regering zou hebben gebruikt om privé telefoongesprekken af te luis teren. De regering kondigde een diepgaand onderzoek kantoor de communistische die omsloegen in demonstraties de zestiende Sovjet-r< publiek worden. Alleen op die wijze partij en panden van het ministerie r grotere onafhankelijkheid op de gevoerde strijd en hun degelijke oplos- sche activisten met overvallen op kunnen zij bewerkstelligen dat de binnenlandse zaken, onder de zuidelijke republiek. Deze beto- sing van het conflict voorgelegd, r gezag het regionale leger valt, gingen werden door het leger met Tijdens de vredesonderhandelin- onderzoekscommissie ingesteld naar een ander schandaal dat zich volgens de regering heeft voorge- sche'zaken Rapanelli is in opspraak daan onder het socialistische be- gekomen na berichten dat hij be- wind. De oud-onderminister onder meer politiebureaus de be- schikking hebben gekregen over vuurwapens. 1 naar het "De toestand is bijzonder ernstig, afluistercentrum, dat is gevestigd Duizenden mensen hebben vuur- midden in de hoofdstad Athene, wapens in hun bezit gekregen," zei daan wordt gemaakt, Het 300 zetels tellende Griekse par- Vladislav Ardzinba, federaal parle- chaziërs. lement heeft al een parlementaire mentslid uit Soechoemi, de hoofd- [edwongen assimilatie onder Sta lin, die ertoe leidde dat tienduizen den Georgiërs zich in Abchazië ves tigden en de autochtone bevolking begonnen te overvleugelen, onge- Soechoemi de Ab- zijn zeggen door een regen geweld onderdrukt. Negentien gen, die tot en met morgen duren, kogels beschadigd. mensen kwamen toen om het leven, komen onder meer aan de orde: de voornamelijk als gevolg van een gif- toekomst tig soort traangas dat door het leger do, werd ingezet. Bij een vuurgevecht in de buurt in de rivier de Goemista bij zeker 400 Abcha- 1 het Junglecomman- hulpprogramma voor het binnenland, decentralisatie Ook in andere zuidelijke repu- economische activiteiten en inscha- MEXICO (GPD) De nieuwe Ar gentijnse minister stad van Abchazië. Om aan de wa- massaal bewapend pens te komen werden overvallen escalatie van het geweld lijkt niet te Georgiërs betrokken. Vol- blieken hebben zich de afgelopen keling van bosnegers in het ontwik- gens de Georgische krant Zaïja tijd massale etnische botsingen vol- kelingsproces. Ook de Georgiërs hebben zich Vostoka hebben activisten spoor- trokken, waarvoor Stalin met zijn verdere rails vernield en al het trein- en weg- bevolkingspolitiek van gedwongen lamgelegd. Het persbureau spreiding en assimilatie de kiem vermijden. Plaatselijke bestuurders Tass meldde gisteren dat het doden- legde. Daardoor moesten complete 1 Abchazië geloven dat de toestand tal was gestegen tot 16. Van de 240 volken trokken zou zijn bij iljoenen- economische zaken Athanasopou- volkingsgroep werden bevrijd 1 uitgevoerd op politiebureaus vangenissen, waarbij in een adem w ook gedetineerden van de eigen be- alleen onder controle kan komen gewonden liggen er 188 in het hun eeuwenoude los Wordt verdacht fraude in Venezuela. Een rechter Venezuela heeft een arrestatiebevel heid bij de verkoop tegen hem uitgeschreven. Rapanelli visch graan, dat als werd het afgelopen weekeinde be- dukt werd verkocht noemd na het plotselinge overlijden van Miguel Roig, de eerste minister van economische zaken van het nog kersverse bewind van de peronist Carlos Menem. Van 1983 tot 1985 stond Rapanelli aan het hoofd van het Venezolaanse filiaal van de multinational Bunge y Borg dat ongeveer de helft van de Argentijnse graanindustrie beheert. Hij zou destijds in Venezuela de graanimporten te duur hebben be rekend. Ook zou Rapanelli illegaal hebben gespeculeerd met door Ve nezolaanse regering gesubsidieerde dollars. President Menem is inmid dels voor zjjn minister op de bres gesprongen. Hij heeft aangekon digd dat hij Rapanelli tot het uiter ste zal verdedigen. door een algehele staat van beleg af betrokkën- mee te vechten. "Het beroerdste is te kondigen en de belangrijkste ac- n Joegosla- dat tot overmaat van ramp politie- tivisten aan beide kanten op te pak- jet-minister van binnenlandse Grieks pro- mensen vrijwillig afstand deden ken, schreef de regeringskrant ken Bakatin dat er 3.000 hun eigen Izvestia. 1 de EG. hun wapens 1 speciale oproertroepen 1 woongebied verlaten. Alleen al 100 doden Oezbekis tan, Kazachstan, Tadzjikistan en de politie regio Nagorno-Karabach in Azerba- lar het jdzjan. kenhuis. Van hen zijn er 15 ernstig leden maand vielen toe. Maandag verklaarde Sov- bij etnische onlusten Buitenland kort Walesa De leider van de Poolse vakbond Solidariteit, Walesa, zal mogelijk voor het einde van het jaar een ont moeting hebben met Sovjet-partij leider Gorbatsjov in Moskou. Dit heeft Michnik, een van Walesa's topadviseurs binnen Solidariteit, verklaard tegenover het Franse dagblad Le Monde. Tijdens het be zoek dat Gorbatsjov eerder deze maand aan Frankrijk bracht, zei hij geen bezwaren te hebben tegen een ontmoeting met Walesa. Ontvoering Het Iers Republikeins Leger (IRA) heeft gisteren verklaard de zaken man John McAnulty maandag ont voerd en vervolgens doodgescho ten te hebben, omdat hij sinds 1972 als informant van de politie zou hebben gefungeerd. De 48-jarige McAnulty werd maandag door zes gewapende en gemaskerde mannen overmeesterd op een parkeerplaats aan de snelweg tussen Dublin en Belfast. Moord Onbekenden hebben in Colombo de leider doodgeschoten van de Ta- mil-Eelam-Volksbevrijdingsorgani- satie. Uma Maheswaran werd giste ren doorzeefd met kogels in een wijk van de Srilankaanse hoofd stad. Verleden jaar riep Maheswa ran op tot de terugtrekking van de Indische troepen, wat hem binnen zijn organisatie niet door iedereen in dank werd afgenomen. Mahes waran geldt als een vijand van de militante Tamil-tijgers. NAIROBI (AP) - Om de toewij ding van zijn land aan de be scherming van de Afrikaanse olifant kracht bij te zetten, heeft de Kenyaanse president Daniel Arap Moi (foto ANP) gisteren bijna 12 ton ivoor in brand ge stoken. De ivoren slagtanden waren opgestapeld op een heu vel in het Nationale Park in de hoofdstad Nairobi, die uitziet over de uitgestrekte Athi-vlak- ten, het woongebied van tal van wilde diersoorten. Na een korte toespraak tot honderden regeringsfunctiona rissen, buitenlandse diploma ten, journalisten en andere be langstellenden, stak Moi met een toorts de stapel slagtanden in brand. Moi zei dat het ver branden van de slagtanden met een marktwaarde van ruim 6 miljoen gulden de Kenyaase be trokkenheid moest symbolise ren bij de strijd tegen de ivoor- handel, die de Afrikaanse oli fant met uitroeiing bedreigt. De slagtanden die gisteren werden verbrand zijn de afgelopen vier jaar door de Kenyaanse autori teiten in beslag genomen bij ac ties tegen stropers. Moi zei ook dat 270 in beslag genomen neus hoorn-hoorns zullen wordeh vernietigd. De Afrikaanse olifant wordt ernstig bedreigd door stropers, die het dier doden vanwege het ivoor van de slagtanden, dat veel geld opbrengt. Het bestand aan olifanten op het Afrikaanse continent is teruggelopen van 1,5 miljoen dieren in de jaren ze ventig tot minder dan 700.000. Ook de neushoorn wordt door stropers bedreigd. Waren er in het begin van de jaren zeventig nog 65.000 neushoorns in heel Afrika, vandaag de dag zijn het er nog ongeveer 4.000. Begin ja ren zeventig werd een verbod op de handel in neushoorn-hoorns ingesteld, maar dat verbod heeft volgens deskundigen weinig uitgehaald. Partijen crisis Israël tonen hun tanden TEL AVIV (GPD) - De leiders van de Arbeiderspartij en de Likud in Israël hebben gisteren van vooraan staande figuren uit hun achterban nen te horen gekregen dat ze geen compromis moeten sluiten in de huidige crisis over het vredesinitia tief. Vice-premier Levy (Likud) ver oordeelde gisteren de besprekingen tussen de partijleiders, die een uit weg moeten opleveren uit de impas se over de extra voorwaarden die de Likud heeft gesteld aan het Israëli sche vredesplan. En de secretaris generaal van de Arbeiderspartij, Charish, deed een beroep op zijn ministers zondag tegen een com promis-voorstel te stemmen. Levy, sprekend voor een aantal parlementsleden van rechtse partij en, zei dat de huidige regering van nationale eenheid niet iets is wat de mensen in Israël willen. Volgens de vice-premier moet er snel een eind worden gemaakt aan de Palestijnse opstand, omdat Israël anders geen invloed meer zal hebben op het vre desproces. Als het scenario van de regering wordt uitgevoerd, zei hij, zal PLO-leider Arafat een held lij ken als hij op een zeker moment een eind van het geweld aankondigt. Voor Israël is er dan geen weg terug WASHINGTON - Met geen Ameri kaanse regering hebben de Vere nigde Naties zo'n beroerde verhou ding gehad als met die van Ronald Reagan. De wisseling van de wacht in het Witte Huis zorgde dan ook voor een zucht van verlichting in de glazen VN-veste in New York. Maar recente uitspraken van de verant woordelijke VS-functionaris voor internationale organisaties, John Bolton, doen vermoeden dat er bar weinig is veranderd onder presi dent George Bush. door Seema Sirohi/IPS Toen Bolton vorige week de leden van de VN-vereniging van de Vere nigde Staten toesprak klonken zijn woorden de aanwezigen maar al te bekend in de oren: de VN zijn spil ziek, ze vergaderen teveel en verzei len te vaak in onverantwoordelijke politieke acties. "Er bestaat veel concurrentie tus sen de instellingen van de VN en zij overlappen elkaar qua functies. Er moet een duidelijker formulering komen van de rol die de instellingen moeten spelen", verklaarde de top ambtenaar van het State Depart ment (Buitenlandse Zaken). Dat zijn geen woorden waarop de door geldproblemen geplaagde volke renorganisatie zit te wachten. De Verenigde Staten zijn verre weg de belangrijkste contribuant van de VN en hun nalatigheid bij betalen, ingegeven door politieke kritiek op de VN. maken de organi satie bijna onmiddellijk kreupel. Secretaris-generaal Perez de Cuel- lar heeft drastische bezuinigingen doorgevoerd, maar dat heeft tot nu toe weinig enthousiasme kunnen ontlokken bij de Amerikanen. De hoop dat onder Bush meer clemen tie te verwachten zou zijn, lijkt ijdel. Mismoedig Een diplomaat uit een Derde We reld-land, die zijn naam liever niet genoemd ziet, toonde zich bijzon der mismoedig na Boltons toe spraak. Het is het oude liedje, meent hij: "Het komt er zo'n beetje op neer dat de Verenigde Staten een veto ei sen in de Algemene Vergadering met het dreigement dat ze anders de contributie niet betalen". Bolton liet er geen twijfel over be staan dat Washington weliswaar zijn bestaande verplichtingen zal nakomen maar dat er weinig hoop is dat de Verenigde Staten de volledi ge bijdrage voor 1990 zullen beta len. De nuttigste VN-bydrage aan de wereld vindt Bolton de vredes machten en daar zal Washington zijn steentje aan bijdragen. Hij voor zag de komende vijf jaar veel werk voor de blauwhelmen, niet alleen op dit moment in Namibia, maar wellicht ook in Cambodja en de Westelijke Sahara. Maar zelfs bij de uitvoering van deze nobele zaken moeten de VN zuinig zijn, waar schuwde hij. Midden-Amerika is het grote poli tieke strijdpunt. De VN willen waarnemers sturen naar Nicaragua waar in februari 1990 verkiezingen worden gehouden. Washington heeft geen vertrouwen in de door de Sandinisten georganiseerde verkie zingen en is tegen een rol van de VN. Bolton waarschuwde voor "on verantwoordelijke initiatieven, met name in Midden-Amerika dat zo dicht bij ons in de buurt ligt". Weinig VN-organisaties is de blaam van Washington bespaard gebleven. De Internationale Ar beidsorganisatie (ILO) en de Voed sel en Landbouworganisatie (FAO) kregen kritiek te verduren. Was hington hield gelden in voor het VN-bevolkingsfonds, omdat deze organisatie meedeed aan omstre den geboortebeperkingsprogram ma's in China. Maar hèt grote mik punt van Amerikaanse toorn was en is de Unesco (VN-organisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cul tuur). In 1985 stapten de Verenigde Staten uit de Unesco en hoewel de nieuwe directeur Federico Mayor een zui nig en politiek voorzichtig beleid voert, kwamen de Amerikanen niet terug. Bolton noemde de begroting "teleurstellend en niet zo vergaand als wij hadden gehoopt" en hij kon niet zeggen of en wanneer Washing ton weer zou gaan meedoen. Bolton rakelde ook weer wat oud zeer op: "de nieuwe informatieorde die zijn lelijke kop weer opsteekt". De Derde Wereld zou volgens die gedachte meer invloed krijgen op de westerse nieuwsmonopolies, maar in de Verenigde Staten wordt het gezien als een aanslag op de persvrijheid. Bolton wees erop dat een lid van het Comité voor Persvrijheid in de Wereld onlangs uit de begrotings commissie van de Unesco was gezet en vond dat buitengewoon veront rustend. Bolton verklaarde: "Ik heb de secretaris-generaal over die kwestie geschreven, het is de ergste vorm van censuur". Maar zelfs een onomstreden on derwerp als de bescherming van het leefmilieu, een van de onderwerpen president Bush op zijn Europese tournee goede sier maak te, wekt argwaan bij Bolton. Unesco verhoogde haar begroting met 2,5 procent voor milieustudies. Maar Bolton verweet de VN elk politiek aantrekkelijk onderwerp aan te grij pen om in een goed blaadje te ko men en geld los te peuteren. "Ik ben een beetje sceptisch over zoveel aandacht voor een onderwerp", zei Bolton. Diplomaten uit de Derde Wereld zijn ontmoedigd dat Washington al les van de hand wijst wat de VN voorstellen, zeggen zij ontmoedigd. Dat was zo onder Reagan en het lijkt erop alsof het onder Bush niet anders is.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5