Braks hield bericht over dioxine tegen Vitaminen zijn niet altijd gezond Landbouwminister wilde meer zekerheid Zuivelbureau komt toch met brochure over zuiveltoerisme Janmaat wil Wijnholt niet als rechter Brinkman wijzigt mediawet, maar houdt greep op TV 10 en Veronique Preparaten met hoge dosering alleen nog bij drogist of apotheek Tuchtcollege: medische stand blijft hardleers Dees: alle poliklinische bevallingen in ziekenfonds Eis van vier jaar wegens incest en mishandeling WOENSDAG 19 JULI 1989 BINNENLAND DEN HAAG/AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP/GPD) Minister Braks (landbouw) heeft het bericht dat er teveel dioxine in melk is gevonden twee weken uit de publiciteit gehouden. Hij heeft zijn collega Nijpels (milieu) ervan weerhouden de uitslag van het on derzoek dat veehouder Van der Kooy op eigen initiatief had laten doen, op te nemen in een VROM-nota over het afvalbeleid. Braks zegt in een vraaggesprek dat te vinden die de besmette melk zou drijven voelen zij niets. Inmiddels is hij via een nader onderzoek door kunnen verwerken. al wel bekend dat een weideverbod het Rijksinstituut voor Volksge- Braks heeft gisteren het Land- voor de koeien in de betrokken ge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) bouwschap laten weten dat de bieden technisch niet haalbaar is. eerst zekerheid wilde hebben dat de maatregelen - het uit de handel hou- De stallen van de meeste melkvee- gegeven klopten. Nijpels wilde de den van het melk en vlees van de be- houders zijn daar niet op ingericht, gegfevens direct publiceren, maar smette koeien - van kracht blijven besloot na daar een forse aanvaring zolang er. geen alternatieven zijn. Volgens een inventarisatie van de met de bewindsman van landbouw Het schap is het met Braks eens dat Dienst Centraal Milieubeheer Rijn van af te zien. Braks was bang voor landbouw in de betrokken gebie- mond (DCMJl) zijn naast de Afval- de gevolgen voor de export en wilde den in de toekomst mogelijk moet bovendien tijd om een melkfabriek blijven. Voor het uitkopen van be- DEN HAAG (GPD) Terwijl de consument wordt overstroomd met verontruste berichten over met dioxine vergiftigde melk, verschijnt het Nederlands Zuivelbureau doodleuk met een wervende brochure over zuiveltoerisme, aangevuld met meer dan honderd adressen van boerderijen waar melk en kaas rechtstreeks van de boer te koop is. „We hadden inderdaad een beter moment kunnen wensen", stelt Aad Ver- nooij van het zuivelbureau gelaten vast. Toch gelooft hij niet dat de uitgave van de brochure zinloos is, nu de melk is diskrediet is geraakt. „We moeten elkaar niet aanpraten dat de zuivel niet meer deugt. De dioxine-vergiftiging is gelokaliseerd en de overheid heeft onmiddellijk maatregelen getroffen. Er blijven genoeg boerderijen over, waar met de melk niets aan de hand is". Volgens Vernooij groeit de belangstelling voor het zuivélbedrijf nog steeds. Hij schat dat jaarlijks enkele honderdduizenden mensen een excursie naar een boerderij maken. In de afgelopen vijfjaar zijn meer dan 35.000 exemplaren van de brochure aan de man gebracht. „En dan heb ik het alleen over'de Nederlandstalige uitgave. De brochure ver schijnt ook in het Frans Duits en Engels. Daarvan zijn er sinds 1984 in totaal 24.000 verschenen". Omdat de gegevens niet meer actueel waren, is er een vernieuwde versie uitgebracht in een oplage van 5000 exemplaren. Pure propagan da voor de zuivelindustrie ('daar zijn we voor'), geen woord over even tuele schadelijkheid. „We hebben met de gedachte gespeeld een brochure te maken over het zuivelbedrijf in relatie tot het milieu. Maar we zijn nog niet toegekomen aan de uitwerking van dat idee. Dat komt nog wel een keer". Het Nederlands Zuivelbureau heeft nog geen negatieve gevolgen be merkt van de dioxine-vergiftiging. „We hebben niet de indruk dat de consument in paniek is geraakt en geen melk of boerenkaas meer koopt. Dat is te danken aan de snelle reactie van de overheid. De melk van de besmette koeien wordt gescheiden gehouden en de koeien zijn gemerkt. Voor zover we op dit moment kunnen nagaan, is het vertrou wen in de zuivelindustrie niet aangetast. Ook op de exportmarkt heb ben we nog geen verontruste reacties gehoord". De dioxine-vergiftiging beperkt zich tot de melk op boerderijen, die pal onder de rook van de afvalverwerkingsbedrijven in Rotterdam en Amsterdam liggen. Maar de boeren die hun koeien even verderop heb ben grazen en waarvan de melk niet op dioxinevergiftiging is gékeurd, zijn eveneens de dupe. De klanten die hun melk- en kaasprodukten bij die boeren kochten, blijven massaal weg. De boeren klagen erover dat zij niet kunnen nagaan of hun produkten zijn besmet. verwerking Rijnmond (AVR) industriegebied in de onmiddellijke omgeving van Rotterdam nog ten minste 'een stuk of twintig' andere bedrijven die dioxine in de atmos feer lozen. De AVR is voorzoveer bekend wel verreweg de grootste boosdoener. De gemeente Amsterdam hoopt volgende maand de dioxine-uit stoot van de vuilverwerkingsinstal latie Noord te hebben verminderd door alle ovens kalkinjecties toe te dienen waardoor de uitstoot van schadelijke stoffen aanzienlijk wordt beperkt. Volgend jaar begint de bouw van een nieuwe verbran dingscentrale in Amsterdam-West. Die moet in 1993 klaar zijn en gaat DEN HAAG (GPD) - Buitenlandse onder meer de ovens in Noord ver- commerciële zenders met op Ne- vangen. „De nieuwe centrale wordt derland gerichte reclamebood- uitgerust met de allermodernste schappen worden gelegaliseerd, technieken waardoor we kunnen Dat is de kern van het wijzigings- voldoen aan de-huidige normen ter- voorstel van de mediawet dat minis- wijl het bouwprogamma zo is opge- ter Brinkman (WVC) deze week SCHIPHOL President Bush en zijn vrouw Barbara stapten gisteren om even voor twaalven op het vliegtuig naar Washington, hun bagage' liet nog wel even op zicht wachten. Het duurde nog een hele tijd voordat alle spul len, zoals de speciaal beveiligde presidentiële limousines, de vele wagens van de honderden veiligheidsmensen en de veiligheidsapparatuur, waren ingeladen in een Lockheed C5a Galaxy, een van de grootste transportvliegtui gen ter wereld. Het was op Schiphol nog geruime tijd na het vertrek van de president een drukte van belang. DEN HAAG (ANP) - Lijsttrekker Janmaat van de Centrumdemocra ten heeft gisteren tijdens een kort geding de president van de Haagse rechtbank Wijnholt beschuldigd van partijdigheid. Volgens Janmaat mag Wijnholt zijn zaak niet behan delen omdat ze persoonlijke vijan den zijn. Volgens Janmaat heeft Wijnholt hem tijdens een vorige rechtzaak in 1986 in de wandelgangen toege voegd dat hij maar beter het land kon verlaten. Janmaat kwam toen voor de rechter omdat zijn Cen trumdemocraten voor de gemeente raadsverkiezingen onder het mom van protest tegen de hogere gasprij- zen handtekeningen voor de kandi datenlijst hadden verzameld. Om dit recht te zetten moest hij adver tenties plaatsen in dagbladen. Wijnholt zei zich geen enkel on derhoud met Janmaat te herinne ren noch iets te weten van persoon lijke vijandschap. Toch sloot hij de zitting na enige minuten en zal een nieuwe rechter aanwijzen. Wijnholt noemde het een principiële zaak dat iemand die een rechter niet ver trouwt een andere .rechter krijgt toegewezen. zet dat we extra maatregelen kun nen nemen als we aan strengere milieu-eisen moeten voldoen", al dus directeur Boersma stadsreiniging. de Tweede Kamer stuurt. Daarnaast wil het ministerie van WVC dat commercïele tv als zoda nig wordt gelegaliseerd. Daartoe zal mogelijk nog voor de vorming van een nieuw kabinet een wetsvoorstel worden ingediend. De bedoeling is TV 10 en Véronique legaal hun en- trée te laten maken in medialand. De wetswijziging die Brinkman zien als een verbod op stations met constructies als TV 10 en Véroni que. Oorspronkelijk was het de bedoe- zijn. Daarvoor zal opnieuw de me ling in de mediawet een definitie op diawet gewijzigd moeten worden, te nemen van het begrip buiten- want tot nu toe is het maken van tv- landse zender. Daarmee zouden sta- programma's met winstoogmerk tions die zich ten onrechte voor- verboden. Op WVC speculeert men doen als een buitenlandse zender, er op dat de nieuw te vormen Twee- geweerd kunnen worden. Een der- de Kamer een initiatief-wetsvoor- gelijke aanpassing van de Mediawet stel indient om commerciële tv ge- is nu overbodig geworden, aldus ordend toe te staan. „Zo niet, dan WVC. komt WVC met een eigen wetsvoor stel", aldus een woordvoerder. In een ander opzicht blijft wijzi- Met die nieuwe regelgeving in de ging van de mediawet noodzakelijk, hand kan vervolgens met TV 10 en vorig jaar bepaalde het Europese Véronique onderhandeld worden Hof dat de Nederlandse wet ten on- over bijvoorbeeld het afstaan Het kort geding was aangespan nen door de vakcentrale CNV, het Nederlands Centrum voor Buiten landers en door de stichting Samen werkingsverband Marokkanen en Tunesiërs. Ze willen voorkomen dat de Centrumdemocraten tijdens de campagne voor de komende ka merverkiezingen opnieuw de tv- spotjes uitzenden die ook al tijdens de Europese verkiezingen werden en Véronique over de legale entrée gebruikt. Daarin zou de partij vol- van beide zenders tot medialand, gens de belangenorganisaties heb- zal op de korte termijn geen sprake ben opgeroepen tot rassenhaat en r de Tweede Kamer rechte buitenlandse zenders blok- reclamegelden ten behoeve v rechte van het predikaat buiten- blokkade wordt nu opgeheven. Wel landse zender voorzien. Volgens het moeten deze buitenlandse zenders ministerie van WVC wordt deze als Sky en Super Channel voldoen zenders (TV 10 en Véronique) so- aan de reclamevoorschriften die wieso de pas afgesneden nu de»Eu- ook voor het publieke bestel gel- ropese Commissie de zogenoemde den, zoals geen reclame op zondag U-bochtconstructie oneigenlijk heeft genoemd. De U-bochtcon- verwacht structie houdt in dat Nederlandse stations hun programma's door dergelijke. Op het departement n geen extra toeloop buitenlandse zenders die op Nederland gerichte reclame buitenlands bedrijf laten uitzenden gaan uitzenden. „De stations die dat de nationale wetgeving te wilden, deden dat toch al", aldus Binnenland kort Groen Links PSP, CPN, PPR en EVP mogen der de naam Groen Links hun sa menwerking voortzetten. De Raad DEN HAAGVitaminepreparaten van State heeft gisteren de Groenen bevatten soms zo'n hoge dosis vita- in het ongelijk gesteld, die vinden minen dat zij de gezondheid juist dat de namen van de twee groepe- schaden in plaats van bevorderen, ringen te veel op elkaar lijken. Daarom moet zo snel mogelijk Groen staat volgens de Raad van den bepaald dat deregelijke prepa- State voor socialistisch en christe- raten alleen nog maar verkocht mo- lijk, terwijl Links voldoende is om gen worden door drogist of apothe- verwarring met de Groenen tegen te ker. Dat vindt staatssecretaris Dees (Volksgezondheid), die daarin ge steund wordt door de Voedings raad. Baat het niet, dan schaadt het niet, gaat niet op voor vitaminen. gaan. Overleden De Arubaanse minister van econo- mische zaken en toerisme Daniel dOOr Leo is gisteren in de Venezolaanse An;p Rnmpin hoofdstad Caracas overleden. Leo MnJe "OHiein werd vorige week op zijn 51ste ver- jaardag getroffen door een hersen bloeding. Leo was in 1971 één de oprichters is ui een van Vitaminen zitten weliswaar al in MEP. In 1985 werdlfj tenoem^tot §£°°F Officier in de Orde van Oranie Nas- dmppels.Die zijn te koop by dro- Se'AmbaaFseVreeerinietelft «ister« °f apotheek, maar ook ue Aruoaanse regering neen „priroAn^naipn Vin h andere verkoopkanalen. Via het il legale circuit, zoals sportscholen, maar ook bij voorbeeld via postor derbedrijven én reformhuizen. Vooral allerlei soorten afslankthee, middeltjes om langer jong te blijven of vitaminepillen om depressiviteit tegen te gaan zijn in trek. „Het is ontzettend slecht gere geld", zegt woordvoerder Schoen- 449 uitvallers is lager dan vorig jaar makers van Hoffmann-La Roche, (607) en 1987 (716). Op vrijdag zullen een van de grootste farmaceutische de laatste loodjes zwaar wegen van- fabrikanten van vitamineprepara- Vitaminepreparaten zijn te kust wege de verwachte zeer hoge tem- ten. „Wij zijn daar al jaren ongeluk- valt echter zeer te betwijfelen. peraturen, zei gisteren Vierdaagse- kig mee. Dat Dees nu i de verspreiding vanaf vandaag nationale kondigd tot de dag van zijn Vierdaagse Met zo'n 450 wandelaars minder be gon vanmorgen de tweede dag van de 73e Vierdaagse. Het aantal a Brinkman: onderhandelen met TV 10 en Veronique. (fotoGPD) deze uitzonderingen, waarvan er ve le zijn. „Zware rokers, kankerpa tiënten, zwangere vrouwen, ze heb ben allemaal een hogere dosering vitaminen nodig dan de gemiddel de Nederlander. Of mensen die er slechte eetgewoonten op na hou den. Dan kun je natuurlijk zeggen 'laat die mensen gezond eten', maar dat kan niet altijd. Een vitaminepre paraat brengt dan uitkomst". Nachtblind In normale proporties is er ook niks de hand. Kwaad kan het niet. De vraag of iedere consument zich ook netjes hoydt aan de gebruiks aanwijzing kan natuurlijk nooit met kenfondspakket op te AMSTERDAM (ANP) - Het Me- het disch Tuchtcollege voor Noord- Holland en Utrecht vindt medici hardleers. In het verslag over 1987 en 1988 zegt het college dat ondanks de vele zaken en terechtwijzingen fouten als schending van het be roepsgeheim, geen of onvoldoende patiëntenadministratie en ver slaglegging nog steeds veel voorko- Er werden bij het tuchtcollege vo rig jaar 240 klachten ingediend, te^ gen 154 het jaar daarvoor. In 1987 en 1988 leidden twee op de negen klachten tot een maatregel. Die was gericht tegen in totaal 84 artsen, tandartsen en één apotheker. Die kregen een waarschuwing, beris ping, boete of schorsing. In de periode 1984-86 leidde nog 1 op de 6 klachten tot een maatregel (78 maatregelen op 478 behandelde klachten). Het is niet duidelijk, al dus voorzitter Schroeder van het college, of dat nu te wijten aan het ernstiger worden van de fouten of het strenger oordelen door het tuchtcollege. het i jaar oude advies gebeurd ten koste van de klinische i de Ziekenfondsraad ook de zogeheten verplaatste thuis bevalling leiding (vroedvrouw) of huisarts zekerheid beantwoord worden. Ie mand die een griepje voelt opko- bevallingen (ziekenhuisopname). Het aandeel van de thuisbevallin- polikliniek onder gen is al sinds 1978 ongeveer 35 pro- verloskundige cent. Thuisbevalling is in principe de normale gang van zaken, aldus Dees, maar tegelijk moet maximale Tot nu toe vergoedt het zieken- veiligheid zijn gegarandeerd. fonds uitsluitend poliklinische he arts Hendriks. inzicht i vitami- nogal veel binnen leven, i: dagelijkse hoeveelheid verdubbe len, erkent de woordvoerder van het VoVo. De maatregel die het ministerie van WVC nu voorstelt, betreft dus de hoog gedoseerde vitamineprepa raten uit onder meer de reformwin kels. Vooral vitamine A komt vaak in een te hoge dosis voor. Het zou nachtblindheid voorkomen, ruwe huid weer glad maken en neerslach tige mensen weer wat opgewekter maken. Vooral kunstlicht (televisie) neemt de mens vitamine A af. Af en i te keur te koop, het gezondheidseffect toe wat een extra dosis naast de (foto gpd) doorsnee voeding lijkt dus niet i, zal makkelijk de toegestane valling op medische indicatie. Dan er ook een specialist bij aanwezig. Bij de verplaatste thuisbevalling is er geen specialist bij de bevalling in het ziekenhuis. De adviescommissie verloskunde( (de commissie-Kloosterman) heeft' in 1987 de vorming van vaste sa menwerking aanbevolen tussen art sen, verloskundigen en gynaecolo gen. Dees wil eerst een vijf jaar du- Het percentage poliklinische be- rend experiment. krijgen is nog r Sharon Nederland keurt het pleidooi af van de Israëlische minister van handel en industrie Sharon om PLO-leider Arafat te elimineren. De regering 'betreurt' de uitlatingen. „Dergelij- ke uitlatingen kunnen het vredes- proces slechts bemoeilijken. De re- gering gaat ervan uit dat de Israëli sche regering de uitlatingen van mi nister Sharon niet deelt", aldus eer woordvoerder. i juichen wij zeker toe. Of het C nooit weg en D is nodig voor kin- werkelijk lukt een goed overzicht te deren onder de drie jaar ter voorko- de vraag. Het is ming hoog gedo- teveel Voor ieder vitaminepreparaat is jeen bepaalde dosis vitaminen vast gesteld die genoeg is, uitgedrukt in LgJj Internationale Eenheden. Veel pre paraten bevatten echter veel meer dan deze aanbevolen hoeveelheden. „En dat is schadelijk voor de ge zondheid", zegt ook het Voorlich tingsbureau voor de Voeding (Vo- 27- Vo). VoVo staat geheel achter het jarige man en een 25-jarige vrouw voorstel van staatssecretaris Dees vrijgelaten die vorige week vrijdag om preparaten die meer dan ander zijn aangehouden voor de moord op half keer de dagelijks aanbevolen de 19-jarige studente Ceciel Bot. Uit dosis bevatten, alleen nog maar via nader onderzoek en diverse getui- apotheek of drogisterij te verkopen, genverhoren is hun betrokkenheid „Er zijn wetenschappers die me- bij de moord op de Kamper studen- nen dat bepaalde pillen voor ieder- te niet gebleken, aldus de politie in een noodzakelijk zijn. Daar zetten Kampen. wij veel vraagtekens bij. Omdat wij seerde preparaten slikken, terwijl ook kan gevaarlijk zijn", aldus een die niet nodig hebben. Maar het woordvoerder van het VoVo. Bejaarden Al jaren is er binnen de voedingswe- i reld een discussie gaande overbodig. Zo is er voor ieder kwaal wel een vitaminesoort die in een vaste hoeveelheid heilzaam werkt, opgetekend in dikke vitamine- en mineralengidsen. Maar, schreef voedingsdeskundi- teit Leiden met de mededeling dat ge Van Dusseldorp een jaar geleden vitamine jaar nog somde voedingsdeskundi ge Van Dusseldorp een reeks van schadelijke effecten van vitamine preparaten op. Kort geleden kwam professor Kerkhof ROERMOND (GPD) - „U hebt uw dochter in de lente van haar leven op beestachtige wijze de grond in geboord", fulmineerde officier a meisje incestervaringen had. Een van hen had ontdekt dat zij een heel schrift had volgeschreven met ge dichten. Uit een gedicht bleek justitie Oelmeijer gisteren tegen meteen dat zij incest-slachtoffer vitaminen zeer geschikt zijn bejaarden die overdag moe zijn, maar 's nachts nauwelijks slapen. i 49-jarige Heerlenaar. Hij stond gisteren terecht wegens incest van mei *81 tot juli '86 met een van zijn dochters. In '81 was zijn dochter twaalf jaar. De man hoorde het Nederlands Tijdschrift Geneeskunde, het geld voor vitami nepreparaten kan beter en veiliger onvoorwaardelijke gevangenisstraf worden besteed aan goede voeding, tegen zich De een zegt 'het is niet nodig als je Gunstige effecten zijn nooit aange- vitaminen. In Amerika gezonde voeding eet' de ander dat toond, ongunstige wel. risicogroepen zijn, voor wie vita- Te veel vitamine A leidt tot haap- verkracht te hebben. Ook Vrijgelaten De officier van justitie heeft e nut zweert men bij vitamine, of het nc van de dertien B's erop dat die rage ook tot Nederland meer bejaarden, zou doordringen. Vitamine C tegen ger zijn of de pil slikken, rokers, al verkoudheid en als de R in de coholisten, jongeren en mensen die vitamine C maand is, A voor een beter gezichts- aan de lijn doen. Nooit is onomsto- komt daar nog bij dat het de vermogen en B was er voor een telijk aangetoond dat deze groepen overbelast. De veiligste bron gladdere huid. Een rage is het nooit geworden, maar vele Nederlanders h(j dagelijkse shotL HMPSiP9BH|iPlllir I i A, C, D of een minepreparaten wel van belang uitval, hoofdpijn, pijnlijke botten of haar niet hebben mishandeld door Even leek het zijn'. Tot die groep behoren onder zelfs anorexia. Van te veel C of D sigarettepeuken op haar borst uit te diezwan- kan iemand misselijk worden, of drukken en door een kapotte bier- hoofdpijn of diarree krijgen. Omdat fles over haar rug te trekken. Wel water wordt opgelost, gaf hij toe ontucht gepleegd te heb ben met zijn jongste dochter. Dat hij het kind ontuchtig had be jegend, zag de officier als 'tekenend' het gedrag van de man. „Dat nderdaad niet zonder extra vitami- tamine D is nog altijd zonlicht, vol- gezond door het leven kunnen gens deze deskundige. Dusseldorp: zeggen zich beter, slanker of vrolij- gaan. „Uitzonderingen moet je niet "Het dagelijks slikken van grote overtuigt mij mede dat de verklarin- ker te voelen door vitaminen te slik- tot algemene regel voor de hele hoeveelheden vitamine C geduren- 6en van uw oudste dochter juist ken. Je hebt meer weerstand en groep verheffen", is de mening wordt minder snel ziek, zo klinkt het voorlichtingsbureau voeding.^ de langere tijd hóeft geen nadelige zijn", zei Oelmeijer, die als bewijs- de effecten te hebben, maar kan de materiaal tevens de littekens van de oorzaak zijn van bij voorbeeld mis- brandwond opvoerde. Deskundigen spreken elkaar op Volgens Schoenpakers van Hoff- selijkheid. De consument moet Verder hadden verscheidene dit gebied constant tegen. Vorig mann-La Roche gaat het juist om daarvoor gewaarschuwd worden". hulpverleners verklaard dat het spraak. De dochter had haar beschul digingen op twee cassettebandjes ingesproken en die naar de politie gebracht. Om andere pijnen te voe- jaar len dan die van de verkrachtingen gebruikte ze LSD en sneed ze zich met een aardappelmesje in een been, zo deed rechter Te Strake 'met aarzeling en tegenzin' uit de doeken. De verdachte over zijn oudste dochter: „Zij heeft een enorme fan tasie. Die verkrachtingen zijn mis schien wel gedaan door iemand die ze kende via de drugs". Volgens de man is zijn vrouw (van wie hij in middels is gescheiden) de kwade genius achter de beschuldigingen. De psychiater noemde de man min der toerekeningsvatbaar, omdat hij geen oog voor de realiteit heeft. Hij zou een 'failliet mens' zijn, iemand die geen vader, moeder, vrouw, kin deren en geen vrienden meer heeft. |De rechtbank doet 1 augustus uit-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3