yu Nieuwe materialen: wet tot behoud van milieu-ellende Sprankje hoop op vredesoverleg Mozambique Sovjetkerken spreken openlijk over Stalin-tijd PAGINA 2 WOENSDAG 19 JULI 198V DEN HAAG Steeds meer nieuwe materialen zoals po lymeren, keramiek, supers terke vezels en composieten worden in allerlei moderne gebruiksartikelen verwerkt. Er is echter nog weinig of geen zicht op wat er straks met de grote hoeveelheden computers en randappara tuur, televisietoestellen, cd- spelers, koelkasten, wasma chines, auto's, vaartuigen, zeilplanken, kabels, bouw materialen enzovoorts moet gebeuren, wanneer deze over enkele jaren massaal worden afgedankt. Door de specifieke samenstelling van de nieuwe materialen en het gecombineerde gebruik in de artikelen wordt het steeds moeilijker de afval- produkten op de gebruike lijk wijze te verwerken. door Carel Wiemers/ANP Het tegenstrijdige is dat de nieuwe materialen door hun mogelijkhe den van gewichtsbesparing, ener giezuinigheid, geringe aanslag op de beschikbare hulpbronnen en door hun lange levensduur uiterma te milieuvriendelijk zijn, maar een maal in de afvalfase beland een be dreiging voor de natuur en het milieu vormen. „Het is de wet tot behoud van milieu-ellende", zo om schrijft een onderzoeker van TNO deze paradox. De ministers Deetman (onderwijs en wetenschappen) en De Korte (economische zaken) stimuleren de ontwikkeling van nieuwe materia len met een extra bedrag op de be groting. De Raad voor het Milieu- en Natuuronderzoek tekent daar ech ter bij aan dat de bewindslieden het aspect van de effecten daarvan voor het milieu vrijwel negeren. Minister Nijpels (milieu) onderkent het pro bleem, maar een degelijk en om vangrijk onderzoek is nog niet van de grond gekomen. Een aarzelend begin is gemaakt met een vooron derzoek van de Rijksuniversiteit in Groningen naar de milieu-effecten van zeven nieuwe kunststoffen en vezels. De markt van allerlei elektronica zal volgens de Consumer Electro nics Division van Philips de komen de jaren nog verder groeien. Daar naast zal als gevolg van de sterke evolutie van elektronica - met grote snelheid worden steeds meer com plexe informaticafuncties bedacht - apparatuur in kortere tijd worden vervangen. Philips schat dat over twee jaar 23 procent van alle elek tronische produkten nieuw zal zijn. Er moet rekening mee worden ge houden dat in 1995 65 procent van alle elektronische apparatuur ver vangen is door de tegen die tijd meest geavanceerde produkten. pg VMWnsttPKi m BRlNfC.vun|% INTÊRVIÊW MÊT door BRINKMAN GOOCW&POOS MN brinkman BRINKMAN J-ÊÊST /OOR UIT Pfc W/AWEr PAGSUhtinG DOOR BRINKMAN.... Een computersloopbedrijf in Alphen, fiat de nog bruikbare onderdelen uit afgedankte compurters haalt. Voor een toenemend deel van de afvalmaterialen is nog geen verwerking gevonden, (archieffoto Wim Dijkman) De vakgroep Milieukunde van de Universiteit van Amsterdam heeft berekend dat momenteel al zo'n 50.000 personal computers per jaar in het afval terecht komen. Door de koopwoede van de laatste jaren zal deze hoeveelheid over enige tijd op lopen tot 100 a 200.000 stuks. Auto Medewerkers van de Technische Universiteit Twente buigen zich thans over de verwerking van de moderne auto, wanneer hij wordt afgedankt. Door de toepassing 1 kunststoffen en andere nieuwe ma terialen geeft het voertuig in tegen stelling tot de oude personenauto, die voornamelijk uit metaal en en kele gemakkelijk verwerkbare ma terialen bestond, steeds meer pro blemen bij de schrootverwerking. Ruim tweederde van het interieur van de auto bestaat nu al uit kunst stof. De laatste jaren vindt men ook steeds meer kunststofonderdelen onder de motorkap: slangen, vloei stofreservoirs, schakelaars, stek kers en dergelijke. Door de ontwik keling van elektrisch geleidende polymeren kan zelfs een accu van kunststof worden geleverd. Daar door wordt deze stroombron niet al leen lichter, maar geeft hij ook meer energie. Zijn levensduur is veel lan ger. v De kunststofrage is nu ook aan de buitenkant van de auto duidelijk herkenbaar. Begon men aanvanke lijk met kleine onderdelen zoals spiegelhuizen, sierstrips, wieldop pen, roosters, handgrepen, bumper bekleding en dergelijke. Nu worden hele panelen van kunststof vervaar digd. In een gemiddelde auto met een gewicht van 900 kg is thans on geveer 72 kilo kunststof verwerkt. In 1960 was dat niet meer dan 10 ki lo. In de autoindustrie zegt men dat deze ontwikkeling zijn eindpunt nog lang niet heeft bereikt. Er zal steeds meer kunststof, vooral glas- vezelversterkt polyester, dat min stens even sterk is als metaal, in de carrosserie van de personenauto worden verwerkt. Een ander nieuw materiaal, dat het gebruik van metaal in de auto zal gaan overnemen, is keramiek. Gezien de sterkte, slijtvastheid en het lichte gewicht van dit materiaal, verwachten deskundigen dat steeds meer motoronderdelen hieruit ver vaardigd zullen worden. Verder neemt het gebruik van elektronica in de auto hand over hand toe. Rond de eeuwwisseling zullen allerlei functies in de bestu ring van de auto overgenomen zijn door elektronische apparatuur. Kunststoffen, keramiek en elektro nica, die straks het overgrote deel van de auto gaan uitmaken, zijn vol gens onderzoekers, milieugroepe ringen en vertegenwoordigers van de overheid uit een oogpunt van milieubescherming in bepaald op zicht toe te juichen. Kunststoffen maken het vervoermiddel lichter in gewicht met als gevolg minder brandstofverbruik. Door de afslan- kingskuur van de personenauto be spaart de Europese Gemeenschap jaarlijks al gauw drie miljoen ton brandstof. Door een beter rendement en een lichter gewicht levert een kerami sche motor eveneens een flinke brandstofbesparing op. Door volle dige verbranding zorgt een dergelij ke motor tevens voor schonere uit laatgassen. Elektronica dragen ook een steentje bij aan het behoud van fossiele hulpbronnen en een schone lucht. Met behulp van dergelijke ap paratuur kan zo zuinig mogelijk ge reden worden en de uitstoot van verontreinigende stoffen beter on der controle worden gehouden. Door de nieuwe materialen heeft de personenauto een langere le vensduur, maar eens wordt hij afge dankt en dan duiken de problemen op. Door de verwevenheid van de verschillende materialen wordt het niet eenvoudig de wrakken zonder belasting voor het milieu weg te werken. Het uit elkaar halen van de diverse onderdelen van verschil lend materiaal ten behoeve van het hergebruik is volgens de onderzoe kers niet alleen erg lastig, maar te vens een kostbare zaak. Composieten Dezelfde problemen doen zich voor bij de verwerking van afgedankte zeil- en roeiboten en motorjachten, die eveneens uit de nieuwe materia len worden vervaardigd. Ook in de vliegtuigindustrie en de ruimte vaart worden allerlei nieuwe mate rialen toegepast, waarvan men nu nog niet weet wat ermee moet ge beuren als deze in de afvalstroom terecht komen. Deskundigen in de ze sector voorspellen bij voorbeeld dat de gevechtsvliegtuigen van de toekomst voor meer dan de helft uit composieten zal bestaan. Dit bete kent een gewichtsvermindering van 45 procent. Het brandstofvre- bruik daalt daardoor met 40 pro cent. Door het lichtere gewicht kan de omvang van de vleugelspanwijd te 35 procent kleiner worden. Dit bespaart materiaal en energie. Een nadeel is de verwerking van het ma teriaal in de afvalstroom. Compo sieten bestaan namelijk uit kunst stof, metaal of keramiek, versterkt door toevoeging van vezels en ande re stoffen ter versterking van de fy sische eigenschappen van het basis materiaal. De Europese vereniging van Kunststofproducenten APME noemt kunststoffen de beste van al le materialen als het gaat om het be houd van natuurlijke hulpbronnen, de bescherming van het milieu en energiebesparing. Als kunststoffen niet werden toegepast, zouden veel meer grondstoffen, energie en af valverwerkingsinstallaties nodig zijn. Voor een goede verwerking van allerlei gemengde kunststoffen, wanneer ze in de afvalfase terecht komen, heeft de vereniging echter geen pasklare oplossing. Een ware nachtmerrie voor de ver werkers van afval zijn de superve zels, die ten opzichte van conventio nele materialen licht, en sterk zijn. Zij worden vooral gebruikt wan neer hoge eisen worden gesteld aan';. de sterkte van het produkt en een gewichtsbesparing van het grootste belang is. Dat is niet alleen het geval bij voer-, vaar- en vliegtuigen, maar ook,bij sportartikelen (ski's, zeil- 'planken, tennisrackets en dergelij ke). Wanneer deze produkten straksi in grote hoeveelheden afgedankt! worden, weet men nog niet hoe de! materialen op een milieuvriendelij ke manier te verwerken. De Raad voor het Natuur- en Milieuonderzoek is van oordeel dat, als er op korte termijn niets veran dert. de maatschappij over vijftien jaar voor zeer onaangename verras-i singen komt te staan. De aard en| omvang van.de gevolgen van dei nieuwe materialen worden duide lijk onderschat. Men verschuift de problemen naar de toekomst, aldus de raad. Als een nieuw produkt eenmaal niet meer uit de maatschappij is weg te denken, dan zullen de milieuproblemen die daaraan zijn verbonden evenmin meer uit tel bannen zijn. Om deze wet tot be houd van de milieu-ellende te door breken moet bij de produktie van nieuwe materialen of artikelen nu al rekening worden gehouden met de gevolgen voor het milieu, wanneer deze in de afvalfase terecht komen. Ook minister Nijpels is van me ning dat bij het ontwerpen van nieu we produkten te weinig rekening wordt gehouden met de latere milieu-effecten. Bij herhaling heeft hij er bij het bedrijfsleven op aange drongen meer'aandacht aan dit pro bleem te schenken. Al in de ont werpfase van nieuwe produkten moet worden aangegeven wat er mee moet gebeuren, als ze na ge bruik worden afgedankt. HARARE (IPS) - Er lijkt een vre- deswind te waaien door zuidelijk Afrika. Na de succesvolle bemidde ling van Afrikaanse leiders in Ango la, zijn alle ogen nu gericht op een ander regionaal probleemgeval: Mozambique. De regering in Mapu to staat onder druk om het voor beeld van Angola te volgen en on derhandelingen aan te knopen met de rebellen van het Mogambi- quaans Nationaal Verzet (Renamo). Vorige week was de Amerikaanse staatssecretaris Herman Cohen in de Mogambiquaanse havenstad Beira voor overleg met regerings functionarissen. Een week eerder al zocht het Zimbabwaanse staats hoofd Robert Mugabe zijn Mogam- biquaanse collega Joaquim Chissa- no op om de regering aan te sporen tot een dialoog met Renamo. Maar de vraag is of er zoveel alter natieven zijn. Net als in Angola is de burgeroorlog in Mozambique uit zichtsloos. Geen van beide partijen maakt kans op een definitieve mili taire overwinning, zodat geweld en de vernietiging voortwoeden. Er lijkt voor Chissano dan ook niet veel anders op te zitten dan het voorbeeld van zijn Angolese collega te volgen. Volgens bronnen uit de regeringspartij Frelimo, zullen nog deze maand op het partijcongres voorstellen worden besproken voor een dialoog met Renamo. De al meer dan tien jaar durende burgeroorlog heeft Mozambique volledig aan de grond gebracht. Het menselijk leed is enorm: naar schat ting een miljoen mensen zijn omge komen als gevolg van de oorlog en honger veroorzaakt door de terreur van Renamo. De helft van de bevol king is op de vlucht. De economi sche schade tot nu toe wordt ge schat op meer dan 5,5 miljard dollar, maar in feite is dat niet meer dan een slag in de lucht. Grote gebieden van het land zijn onveilig, wegen en projecten worden aangevallen en de regering is jaarlijks vele miljoe nen kwijt om het verzet het hoofd te bieden. De parallellen met Angola drin gen zich op, maar toch zijn er wel degelijk grote verschillen. Anders dan de Unita in Angola, kan Rena mo nauwelijks rekenen op enige steun onder de bevolking. Een poli tiek programma heeft de beweging niet, behalve de bewering dat zij an ti-marxistisch is en ook haar leider de 35-jarige Alfonso Dhlakama spreekt lang niet zo tot de verbeel ding als Unita-leider Jonas Savim- Verschillen De verschillen tussen beide bewe gingen moeten worden gezocht in hun ontstaansgeschiedenis. De Unita was, met het MPLA en het FNLA, een van de drie bewegingen die tegen de Portugese kolonisato ren vochten en later door de MPLA aan de kant werd geschoven. Renamo daarentegen werd opge richt na de onafhankelijkheid in 1975 door de toen nog blanke rege ring van Rhodesië, het huidige Zim babwe, met als enig doel de kersver se marxistische regering te onder mijnen en het vanuit Mozambique opererende Rhodesische verzet te dwarsbomen. Maar de guerrillabe weging nam pas echt een hoge vlucht toen in 1980, na de Zimbab- Het regeringsleger van Mozambique is er de afgelopen jaren niet in ge- onafhankelijkheidZuid- slaagd de rebellen van Renamo 'klein' te krijgen (Foto ad afrika Rhodesië's rol als broodheer overnam. Ook Pretoria wilde Freli mo op de knieen dwingen en eiste het vertek van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging ANC uit Mo zambique. Renamo heeft op dit moment naar schatting twintigduizend men sen onder de wapenen en recruteert haar soldaten gedeeltelijk onder kinderen, van wie de ouders vaak door Renamo zijn vermoord. De strategie van Renamo heeft zich in al die jaren niet gewijzigd: roof, plundering, moord en sabotage. In de door Renamo gecontroleerde ge bieden wordt niets opgebouwd en onderhoudt de beweging een waar schrikbewind. Met de regelmaat van de klok zijn de afgelopen jaren berichten verschenen over massa moorden, marteling en bloedstol lende gruweldaden gepleegd door Renamo-leden. Op internationaal vlak heeft Renamo zich daarmee zo langza merhand volledig geisoleerd. De Verenigde Staten, die aanvankelijk de beweging steunden, hebben hun sympathie verlegd naar Chissano. behoudens enkele ultra-rechtse lob bygroepen. Pogingen om de laatste pilaar onder de beweging, Zuidafri- ka, weg te slaan zijn tot nu toe ech ter mislukt. Duivel De inmiddels omgekomen presi dent Samora Machel sloot in 1984 een 'pakt met de duivel', in casu de Zuidafrikaanse leider P.W. Botha. In ruil voor de stopzetting van Zuid afrikaanse steun aan Renamo, be- j loofde Machel in het akkoord van Nkomati de activiteiten van het ANC in Mozambique aan banden te leggen. Sindsdien echter is er een overvloed aan bewijs opgevoerd dat de Zuidafrikaanse steun aan Rena mo gewoon doorgaat. Voor kenners van Mozambique lijkt het nauwelijks voorstelbaar dat Renamo en de Mogambiquaan- se regering aan de onderhande lingstafel zitten. Maar het zijn boei ende tijden in Afrika. Wie kon zich een paar jaar geleden voorstellen dat de Angolese president Jose Eduardo dos Santos ooit nog eens de hand zou schudden van Savimbi of dat de Swapo openlijk een ver kiezingscampagne z Namibië? De Stalin-periode is voor de kerken in de Sovjetunie niet langer een taboe. Tijdens een presentatie van zes kerkgenoot schappen aan het Centrale Co mité van de Wereldraad van Kerken, gisteren te Zagorsk, werd openlijk over de vervol gingen in de jaren twintig en dertig onder Stalin en in de ja ren zestig Chroesjtsjov gespro ken. De Russisch-Orthodoxe Kerk liet een 78-jarige 'baboesjka' (grootmoedertje) aan het woord die met tranen in de ogen over de vervolging van gelovigen en de vernietiging van kerkgebouwen sprak. Ook in een boekje van de zes lidkerken van de Wereldraad in de Sovjetunie (Armeens-Apos- tolische Kerk, Baptistenunie, de Georgisch-Orthodoxe en de Rus sisch-Orthodoxe Kerk en de Lu therse Kerken in Estland en in Letland) wordt met nadruk ge sproken over de "jaren van re pressie onder Stalin en Chroesjt sjov waardoor de Kerken veel toe gewijde leden hebben verloren". Behalve door de afrekening met het Stalinisme werd de bij eenkomst gekenmerkt door de grote nadruk op het jeugdwerk dat tot voor enkele jaren nog vol ledig verboden was. De Baptis tenunie liet een kinderkoor zin gen, het grootste openbare optre den van een christelijk jeugdkoor in de Sovjetunie. Ook enkele Rus- sisch-orthodoxe jongeren getuig den van hun weg naar het geloof, de moeijkheden die ze daarbij hadden ondervonden, en de groeiende belangstelling voor het christendom onder leeftijdgeno ten. De Evangelisch-Lutherse Kerk van Estland legde vooral de na druk op het nationalistische as pect van haar geloof. Net als de Letse Lutheranen presenteerden zij zich in hun eigen taal, hetgeen in een bijeenkomst van de Ruys- sisch-Orthodoxe Kerk onder de rook van Moskou van groot be lang voor hun zelfrespect was. De bijeenkomst in Zagorsk, het geestelijk centrum van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk, vond plaats op de feestdag van Sergius, de belangrijkste heilige van deze kerk. Terwijl duizenden gelovi gen zich verdrongen om de kerk dienst bij te wonen, werden de deelnemers aan de Wereldraad vergadering naar een gereser veerd gedeelte van de kerk geleid. Opmerkelijk tenslotte was de afwezigheid op deze feestdag van de 79-jarige patriarch Pimen, hoofd van de Russisch-Ortho doxe Kerk. Hij had gisteren ook niet de viering in zijn eigen kathe draal in Moskou geleid. Zijn ge zondheid laat steeds meer te wen- Koninkrijk Evangelische christenen moe ten geen imperium bouwen, maar waarachtige zoekers zijn van het Koninkrijk van God. Dit konden de deelnemers aan het congres van het Lausanne Comité voor wereldevangelisatie in Manila gisteren optekenen uit de mond van dr. Peter Kuzmic, directeur van een evangelisch instituut in de Joegoslavische stad Zagreb. Het Lausanne Comité heeft zich ten doel gesteld de hele we reld met het Evangelie kennis te laten maken, liefst voor het jaar 2000. Kuzmic wees'er in de Fili- pijnse hoofdstad op dat deze boodschap veelzijdig is en op ei gentijdse problemen betrekking moet hebben. Hij pleitte voor een authentiek christendom en kon zicfi heel goed voorstellen dat veel jongeren Jezus wel zien zit ten, maar de kerk niet. Met de geloofwaardiheid van de kerken is het niet al te best ge steld, vindt Kuzmic. Volgens hem is er een duidelijk verband tussen de groei van zowel het westerse als het marxistische atheïsme enerzijds en de slinkende geloof-' waardigheid van de kerken an derzijds. De Joegoslaaf merkte op dat "niet alle marxistische kritiek op de kerk fout is". "De christen is zelf een deel van de Boodschap. Hij moet leven in harmonie met wat hij zegt", aldus Kuzmic. Hij moest niets hebben van het verbale geweld van Ame rikaanse televisiepredikanten. "Charisma zonder karakter is ca tastrofaal", zo zei Kuzmic, waar op de aanwezigen luid applaudis seerden. Drie Australische deelnemers aan het congres zijn door de poli tie opgepakt, nadat zij zich had den aangesloten bij ongeveer 600 Filipijnen die hun toevlucht heb ben gezocht in een rooms-katho- liek seminarie op het eiland Ne gros. De drie vinden dat ze in 'de geest van Lausanne' handelen door zich solidair te verklaren met deze mensen, wier krotten wijk onlangs is platgewalst. Min stens 280 kinderen zijn daarbij om het leven gekomen en onge veer 30.000 mensen werden ver dreven. Apotheek De apotheek van het Vaticaan is met dertig werknemers de groot ste apotheek'van Rome, maar wie er om de pil of condooms vraagt, wordt onverbiddelijk wegge stuurd. Berichten dat de apo theek wel voorbehoedmiddelen verkoopt en zelfs goedkoper dan in andere apotheken, berusten dan ook niet op waarheid. Wel kan de apotheek behalve genees middelen desgewenst lavendel water, cosmeticaprodukten of anijsbrandewijn leveren. De Australische broeder Fabia- no Heynes, lid van de congregatie van de barmhartige broeders van de H. Johannes van God, is hoofd van de apotheek. Hij of zijn mede werkers hoeven niet vaak voor paus Johannes Paulus II in actie te komen. "De gezondheidstoe stand van de paus is goed, hij heeft niet veel medicijnen nodig", aldus Heynes. De apotheek is gevestigd in de linkervleugel van het Belvedere- paleis in Vaticaanstad. Eigenlijk is zij alleen bedoeld voor de onge veer tweeduizend mensen die bij het Vaticaan werken, en hun fa milieleden. Maar de apotheek ge niet de faam dat zij bijna alle bui tenlandse geneesmiddelen ver koopt die in Italië niet te verkrij gen zijn, en lokt daarom klanten uit Rome en de rest van Italië. Toeristen die denken dat zij de zomerse hitte beter kunnen ver dragen met een medicament of la vendelwater, hoeven de moed niet op te geven. Zij kunnen naar de Annapoort rechts van de St. Pieter gaan en de altijd waakzame Zwitserse Garde de weg naar de apotheek vragen. Deze stuurt de toerist door naar de Italiaanse be wakers, waarbij het 'wachtwoord' 'farmacia' luidt. In de regel wordt een doktersrecept verlangd. On geveer duizend mensen komen per dag in de apotheek, onder wie ongeveer honderd priesters en re ligieuzen. Gescheiden mannen. Het Britse Lagerhuis heeft een besluit van de anglicaanse synode afge wezen, dat de wijding van ge scheiden mannen tot diaken of priester mogelijk zou maken. Het besluit, dat eerder door het Ho gerhuis zonder stemming werd aanvaard, hield ook in dat de aartsbisschoppen van Canterbu ry en York ook mannen die met een gescheiden vrouw zijn ge trouwd, zouden gewijd kunnen worden. Vertegenwoordigers van de anglicaanse kerk noemden de stemming in het Lagerhuis een 'kleine tegenslag'. Klooster. Het Simon Wie- senthal-centrum in Los Angeles heeft er bij de paus persoonlijk op aangedrongen het Karmelietes senklooster uit het voormalige concentratiekamp Auschwitz te verwijderen. Volgens het cen trum is de RK Kerk "het grootste joodse kerkhof wederrechtelijk binnengedrongen" Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Kootwijk-Kootwijkerbroek C.M. Buijs Gameren; aangenomen naar Buitenpost M.T.P.M. Oom- ens Epe, naar Houten (Open Hof) P. Pannekoek Zeist, naar Zut- phen mevr J.W. Inia Terschel ling. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Hollandscheveld drs. G Douma Scheemda. Nederlands Geref. Kerken: aan genomen naar Zeist drs. H. De Jong Amsterdam-Centrum. Oud-Geref. Gemeenten in Ne derland: beroepen als lerend ou derling te Kinderdijk en Werken dam T. Klok Harskamp.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2