'Multifunctioneel centrum snel verlossen van nutteloze ballast' Slechts een plan voor Palendorp LEIDSCH DAGBLAD: 071-161400 ALPHENS DAGBLAD: 01720-93961 DE stijge0t,eLIJN IN UW OMZET STAAT OP UW BUREAU. Oegstgeester gebruikers moeten meer armslag krijgen en niet alleen aan zichzelf denken Recreatiegemeente Warmond zonder zeilmaker na afscheid van Vreeken m I i ZWEMBAD T WEDDE OVERGEDRAGEN Wassenaar wil toch meebetalen aan extra onderzoek vervuiling wasserij WOENSDAG 19 JULI 1989 REGIO LEIDEN Als u die nu oppakt, vertellen wij u graag welke verrassende mogelijkheden er voor u zijn op het gebied van effectieve doelgerichte publiciteit. Bel morgenochtend meteen. Dan rekenen wij direkt af met het hardnekkige misverstand dat adverteren in de grootste krant van de regio duur is.Integendeel, het levert juist geld op! Nog geen idee hoe uw reclameboodschap eruit zou moeten zien? Bel dan juist! Want onze studio helpt u graag op weg. Zit bij de prijs inbegrepen! Omdat we niet alleen in oplage de grootste willen zijn. OEGSTGEEST - "De Oegst geester gemeenteraad heeft de beheerscommissie van het multifunctionele ge bouw 't Groot Proffijt weg gestuurd als een roeier zon der riemen", zegt beheers commissielid M. Noort. Noort speelt zo Het balletje terug naar een meerderheid van de gemeenteraad die de beheerscommissie de schuld in de schoenen schuift van de verliezen die op het gebouw worden gele den en van het geringe ge bruik (50 procent) dat er van wordt gemaakt. Noort vindt die kritiek maar ge deeltelijk terecht en pleit onder meer voor een budget voor de be heerscommissie. Mogelijkheden om de bezettingsgraad van het eind 1987 geopende gebouw te verho gen, zijn er volop. Daarvoor hoeft volgens de Oegstgeestenaar het pand aan het Haaswijkse Boer- haaveplein niet te worden gepriva tiseerd, waar een raadsmeerderheid op aanstuurt. "Privatiseren is niet de oplossing. Zo'n pachter wil geld maken en daar is een met gemeenschapsgeld betaald gebouw niet voor neerge zet. Maar natuurlijk wil ook ik het liefst zonder verlies werken. Daar hoort wel deze opmerking bij: brui loften en partijen mogen van de ge meenteraad niet in 't Groot Proffijt. De raad zegt daarvan dat dat oneer lijke concurrentie voor bij voor beeld restaurant De Roode Leeuw zou betekenen". door Wim Koevoet "Dat is allemaal terecht maar op deze wijze blijft 't Groot Proffijt ge sloten voor winstgevende zaken. Als de raad daar voor kiest, moet diezelfde raad ook wat meer bereid zijn om kleine verliezen te pikken. Of 40.000 gulden per jaar een klein verlies is, weet ik niet. Ik weet wel dat we het pikken als het zwembad vier ton per jaar verlies oplevert". Noort relativeert de betekenis van de zestig mille die de gemeente raad nog eens extra in het gebouw heeft gestoken: "Zaken als ventila tie, kleine tafels en podiumverlich ting hadden al bij de opening in het gebouw moeten zitten. Er wordt he lemaal niets extra's gedaan". Buitenbeentje De beheerscommissie bestaat uit vertegenwoordigers van instellin gen die in 't Groot Proffijt een vaste ruimte hebben, zoals de SJJO (jeugd- en jongerenwerk) en instel lingen die er regelmatig ruimte hu ren. Verder zit er een CDA-raadslid namens de gemeenteraad in, is wel zijnswethouder H. Rijks VVD) de voorzitter en wordt de beheerscom missie gecompleteerd door een "on afhankelijk deskundige". Maarten Noort is voorzitter van de Buurtgroep Haaswijk, een ge bruiker van het gebouw. Hij zegt het niet met zo veel woorden maar hij voelt zich het buitenbeentje van de groep. Al bij zijn benoeming werd duidelijk dat niet iedereen i het werk in zijn zeilmakerij aan de Teylingerkade. Eind december stopt hij met de WARMOND - Vreekens zeilmakerij aan de Warmondse Teylingerkade houdt na 31 december 1989 op te be staan. De 68-jarige Vreeken, die toen hij nog gemeenteraadslid was de gemeente Warmond herhaalde lijk in rep en roer bracht, meldt in een brief aan zijn zakenrelaties dat hij er niet in is geslaagd een opvol ger te vinden. "Daarom heb ik be sloten op bijna 69-jarige leeftijd per 31 december 1989 tot bedrijfsslui ting over te gaan". Vreeken is al 54 jaar in de zeilma kerij actief. In de betrekkelijk klei ne werkplaats aan de Teylingerka de werden wedstrijdzeilen digd en bijzondere doeken voor ronde jachten en platbodemjach- ten. Veel bekendheid verwierf Vreeken met de vervaardiging uit dun zeildoek van een gesloten glij- baan voor ontsnappingen uit een brandend vliegtuig. Ook de brand weer was een belangrijk afnemer van de produkten van Vreeken. Voot de spuitgasten maakte hij ont snappingsslurven en vangzeilen. Vreeken is momenteel aan het on derhandelen over de overname van "bepaalde gespecialiseerde activi teiten" van zijn bedrijf. Dit omwille van de continuïteit van die activitei ten. Terugkijkend op de zeilmakerij heeft hij aan het papier'toever trouwd dat het vele jaren erg moei lijk is geweest om aan zijn financië le verplichtingen te voldoen. "Maar dank zij uw medewerking en ge duld zijn wij in goede relatie geble ven", schrijft hij zijn zakenrelaties. Wie nu denkt dat voor Vreeken "pantoffels en leunstoel" klaar staan, heeft het mis. "Wanneer alles is afgerond hoop ik mij weer in de problematiek van de zeilmaerkij te verdiepen en mij ook actief aan kerk, staat en maatschappij te wij den". met hem wegloopt. Noort schroomt niet om de knuppel in het hoender hok te gooien en probeert de andere commissieleden van het idee af te brengen dat ze alleen maar de be langen van de instelling die ze verte genwoordigen, moeten veilig stel len. Noort: "Het gaat er om dat er veel activiteiten moeten zijn, daar heeft iedereen belang bij. Van wie die activiteiten afkomstig zijn, inte resseert me niet zo veel. De Buurt groep hoeft dat label niet, als het maar gebeurt". Noort erkent het door PvdA-frac- tievoorzitter F. Wegman aan de kaak gestelde gebrek aan "prik kels" om wat voor het hele gebouw te doen. Noort: "Wie van de be heerscommissie heeft er behoefte aan om activiteiten te stimuleren? Als het met de eigen club maar goed gaat. Ik vind dat we naar een andere opzet toe moeten. Hij of zij die die behoefte niet heeft moet geen plaats nemen in de beheerscommissie. De nutteloze ballast moet eruit. Of de vervangers per se uit de SJJO, K en O of het peuterspeelzaalwerk af komstig moeten zijn, is nog maar de vraag. Als die instellingen zulke mensen kunnen leveren, heb ik daar niets op tegen". "Misschien ontstaan er wel twee verschillende clubs: de bestaande beheerscommissie die de belangen van instellingen behartigt en een club die zich om het gebouw als ge heel bekommert. Die tweede club moet dan wel een duwtje in de rug krijgen. Die club zal immers risico's moeten nemen, wil ze het multi functionele centrum tot leven bren gen". Koffie Noort zou graag zien dat de beheer der actiever wordt. Hij wijst er op dat van de 1,5 ton die er jaarlijks in het gebouw omgaat, rufm 71.000 gulden bestemd is voor personeels kosten voor de beheerder en diens part-time collega. De beheerder is in Noorts visie de aangewezen man om te werven. "Dat lijkt me ook leu ker dan alleen maar koffie zetten". Een aan te trekken activiteit lijkt bij uitstek Bewegen voor Ouderen. "Er staan allemaal huizen van bejaar den om het gebouw heen". Hij vertelt over gestrande pogin gen om deze activiteit van de Stich ting Welzijn Ouderen Oegstgeest naar 't Groot Profijt te halen. Het zit hem niet lekker dat de SWOO, waar veel gemeenschapsgeld wordt inge stoken, in een gebouw van de kerk blijft zitten, het gemeentecentrum. "K O, die spreidt goed, ondanks dat die met het Drieluik een eigen honk heeft". Ook scholen zouden beter de weg naar 't Groot Proffijt moeten kennen. Er moeten méér grootschalige ac tiviteiten worden georganiseerd, tapt Noort uit nog een vaatje. Zelf denkt hij aan videoprojectie op een groot scherm in de grote zaal. "Niet op televisie, het moet anders zijn dan thuis. Je moet kwaliteit bieden en dat is in dit geval groot beeld. Ik heb dit voorstel wel eens gedaan maar zoals wel vaker is er niets mee gebeurd". Risico Noort stelt dat het niet zo eenvoudig is voor een club om iets in 't Groot Proffijt te organiseren. "Die club is risicodragend en moet het helemaal hebben van de entreegelden. De "baromzet blijft in het gebouw. Als je in je eigen honk iets organiseert, Beheerscommissielid M. Noort bij multi-functioneél gebouw 't Groot Proffijt in Haaswijk. (l0lo Ellc„ Msrte„, loop je minder risico. Van sommige activiteiten komt zo nooit iets te recht". "Het zotu daarom goed zijn als de beheerscommissie een bepaald budget kreeg toegewezen. De poli tiek moet zich afvragen of het geld mag kosten. Je kunt beter een te kort van veertig mille hebben in een gebouw dat voor honderd procent is bezet dan in een gebouw dat voor de helft is gevuld. De politiek maakt zich er nu heel gemakkelijk van af. Die veertig mille moet worden weg gewerkt, zorg er maar voor beheers commissie. Dat is de*boodschap. De beheerscommissie kan daar niet zo veel mee. Het zijn de raadsleden zelf die geld in het sociaal-cultureel werk stoppen. Zij moeten er grip op houden. Het beleid moet op het ge meentehuis worden uitgestippeld". Volgens het commissielid ont breekt het in 't Groot Proffijt aan "inloop''. Het is het overwegen waard een speel-o-theek te begin nen en een cd-uitleen en een tijd schriftenhoekje. De compact discs en de tijdschriften kunnen in sa menwerking met de bibliotheek worden geregeld. Agenten redden het leven van 82-jarige man WASSENAAR - Snelle hulp var de politie heeft gistermiddag het leven van een 82-jarige Was senaarder gered. De man werd omstreeks drie uur onwel op de Wiegmanweg in zijn woonplaats en kreeg even later een acute hartstilstand. Drie agenten rea nimeerden de Wassenaarder die na anderhalve minuut weer bij kwam. De man werd daarna overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Aanrijding op Rijksstraatweg WASSENAAR - Een aanrijding tussen twee auto's veroorzaakte gistermiddag veel blikschade op de Rijksstraatweg in Wasse naar. Twee parallel rijdende au tomobilisten, een op de hoofd- baan en een op de secundaire weg, raakten met elkaar in bot sing op de kruising met de Ro- zenweg. Een 28-jarige Groninger wilde toen het verkeerslicht op groen sprong, invoegen op de hoofd- baan van de Rijksstraatweg. Hij negeerde het verbod om linksaf af te slaan en knalde bovenop de auto van een 41-jarige Leide- naar, die rechtdoor wilde gaan. Twee computers en postzegelboek weggenomen OEGSTGEEST - Bij een instel ling aan de Rhijngeesterstraat- weg in Oegstgeest is, naar nu be kend is geworden, in de nacht van maandag op dinsdag inge broken. Twee computers en een postzegelboek zijn weggeno men. De daders forceerden een deur en kwamen zo het pand binnen, dat gebruikt wordt voor verzending van goederen van en naar Derde Wereldlanden. Twee van de drie projectontwikkelaars laten het afweten LEIDERDORP - Alleen Planoform bv heeft bij de gemeente Leider dorp een bouwplan ingediend voor het zogeheten Palendorp naast de Muzenhof. De twee andere uitgeno digde projectontwikkelaars, ABP en Van der Heijden bv, hebben het laten afweten. De gemeente heeft besloten met de enige overgebleven bouwer door te gaan. Wethouder J. den Boeft is een beetje teleurgesteld over de geringe belangstelling van de projectont wikkelaars. Van der Heijden, de bouwer van de palen, laat de plan ontwikkeling bij nader inzien liever over aan Planoform. Het ABP vindt de constructie, met inspraak van de bibliotheek en bejaardenhuis de Dillenburg, uiteindelijk te ingewik keld. Hoewel er nu geen sprake kan zijn van keuze uit verschillende bouwplannen vindt Den Boeft dat Planoform recht heeft op een seri euze behandeling van het ingezon den plan. "Wij willen met dit bedrijf zo snel mogelijk een gesprek op gang brengen. Het college van B en W vindt niet dat dat wij de van Planoform kunnen straffen voor het feit dat anderen niet aan de verplichtingen hebben voldaan. Zij hebben zich aan de afspraak gehou den en hebben dus recht op een se rieuze voortgang". Nauwkeurig De planopzet van Planoform volgt de stedebouwkundige uitgangs punten van de gemeente nauwkeu rig. De bibliotheek krijgt er 300 vier kante meter bij en in de Muzenhof komt een speciale artiesteningang. Naast de bibliotheek moeten 32 zo genaamde aanleunwoningen voor ouderen komen, die met een verbin dingsweg zijn aangesloten op de Dillenburg. Gedacht wordt aan een glazen gang buitenom de Muzen hof. Voor de huisvesting van para medische beroepen en een eventue le peuterspeelzaal is een ruimte van 750 vierkante meter uitgetrokken. In het plan is verder de bouw opge- npmen van 28 luxe huurapparte- menten en 32 goedkopere huurwo ningen. Die moeten volgens Plano form komen boven een parkeerdek voor 54 auto's. In het voorstel is eveneens de bouw van 12 garages opgenomen voor de luxe apparte menten. De door de gemeente Leiderdorp genoemde grondprijs van ruim an derhalf miljoen gulden vindt Plano form veel te hoog. Om die kosten enigszins te drukken wil de project ontwikkelaar de aanleg van het par keerdek, de infrastructuur in het ge bied en de bouw van de apparte menten voor rekening van de ge meente laten komen. Zo stelt Planoform voor om 648.000 gulden uit het gemeentelij- ké dorpsvernieuwingsfonds van de gemeente beschikbaar te stellen voor de bouw van het parkeerdek. Wethouder den Boeft: "Dat is na tuurlijk wel aardig gedacht om zo de grondprijs van 1,5 miljoen te re duceren tot de helft. Maar ik denk niet dat wij daar zo gemakkelijk in zullen treden. We gaan er vanuit dat dit niet het eindbod is. Zou het dat wel zijn dat is het voor ons niet ac ceptabel". Prijzen Voor de financiering van de over dekte verbindingsgang tussen de aanleunappartementen en de Dil lenburg heeft Planoform nog geen pasklaar antwoord. De 32 goedkopere huurwoningen moeten volgens de projectontwik kelaar tussen de 600 en 625 gulden per maand opbrengen. De 28 luxe appartementen zouden rond de 900 gulden per maand moeten gaan kosten. Wethouder Den Boeft verwacht eind augustus of begin september met Planoform voor het eerst om de tafel te gaan zitten. Voor Kerstmis neemt de gemeente een definitief besluit om al of niet door te gaan met Planoform. Den Boeft: "Het ergste wat ons kan overkomen is dat we dan be sluiten om niet verder te gaan met Planoform en dan half december weer in het beginstadium terug zijn. Dan begint alles weer overnieuw, moeten we nieuwe projectontwik kelaars uitnodiogen". VOORSCHOTEN - Met de ondertekening van verschillende paperassen door directeur Mr. W. Eissens van Sport fondsen NV, gisteren op het Voorschotense gemeentehuis, is de overdracht van zwembad 't Wedde een feit. De stukken die werden ondertekend zijn volgens gemeentesecretaris H. Overbosch "nader uitgewerkte contrac ten, gebaseerd op de besluitvorming in de gemeenteraad". Behalve de gemeentesecretaris (vierde van rechtswa ren ook de wethouders J. Visser (I), J.D. Van Dale en L. Marselis (r) alsmede Sportfondsendirecteur Van Spingelen van de partij (derde van rechts). Volgens de eerste ambtenaar zal de zwemmer zéker op korte termijn niet veel merken van de overdracht. Sport fondsen NV zal wél proberèn meer mensen naar het bad toe te trekken, onder meer door werving. Berekend is "dat er ruimte zit in de Voorschotense markt". Door de watertemperatuur te verhogen wordt 't Wedde zelf ook aantrek kelijker. De Raad van Beheer, waarvan volgens de gemeentesecretaris de samenstelling nog niet geheel rond is, zal binnenkort met de nieuwe openingstijden naar buiten komen: "Daar zullen wel wat verschuivingen in zitten". Ook de zwemverenigingen staan op korte termijn geen grote veranderingen te wachten. Het eerste jaar veran dert er niets. Wel zal die periode worden gebruikt voor overleg met de clubs. In het overleg, waaraan ook de ge meente deelneemt, moeten de lesuren worden ingepast in schema's van Sportfondsen. De gemeentesecretaris verwacht niet dat de grote tekorten op 't Wedde snel zullen worden weggewerkt. Die te korten vormden de aanleiding voor het plan om 't Wedde aan Sportfondsen NV over te dragen. Overbosch: "In de loop derjafen is gebleken dat de exploitatie van een zwembad met alles er op en er aan een heel speciale kunst is". In het contract is geregeld dat de gemeente de eerstkomende tijd blijft bijdragen aan het wegwerken van de te korten. Vast staat volgens de gemeentesecretaris wel dat de tekorten niet verder zullen oplopen. (foto Jan Holvast) WASSENAAR - B en W van Wasse naar hebben vandaag de plaatselij ke wasserij Heidinga een schikking aangeboden. Op het terrein van de ze ondernemer aan de Hofcampweg is een veTontreiniging geconsta teerd en tijdens een kort geding eis te Heidinga dat de vuile grond bin nen twee weken door schone wordt vervangen. Bovendien diende hij een schadeclaim in van 472.000 gul den. Burgemeester en wethouders wil len zo ver niet gaan en zitten meer op de lijn van de Haagse rechter J. Holtrop. Die stelde voor om de ex tra kosten, boven het onderzoek dat al door de Heidemy is verricht, te delen. Heidemij had daar tijdens de zitting geen moeite mee, de 'ge meente vroeg om bedenktijd. Uit eindelijk is ze toch bereid 50 pro cent te betalen van de naar schat ting 20.000 gulden voor het extra on derzoek onder het bebouwde deel en het deel waar Heidinga een uit breiding heeft gepland. Voorwaar de is wel dat beide partijen de eigen proceskosten betalen. Volgens de gemeentevoorlichter zegt het college alle medewerking toe maar is ze niet bereid mee te be talen aan de sanering. Heidinga schat dat die sanering 250.000 tot 400.000 gulden kost, Wassenaar denkt dat het om 48.000 gulden gaat. Voor zover de gemeente dat kan nagaan, is 70 kubieke meter grond vervuild.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11