'Nieuwe wereld ligt binnen ons bereik' jaren liggen Politiek liet dioxinevervuiling Commerciële tv aan zijden draad Geen spoedoverleg dioxinevervuiling DINSDAG 18 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Bush tijdens toespraak in Pieterskerk: DEN HAAG/LEIDEN (GPD) De Amerikaanse president George Bush ziet de Europese eenwording niet langer als een bedreiging, maar verwelkomt de nauwere samenwerking tussen de EG-lidstaten op veiligheids- en economisch gebied. Bush hoopt dat ook de Sov jetunie in de toekomst een rol kan spelen in de Europese economische samenwerking. De financiële steun van het westen aan landen als Hongarije en Polen moet door de Sovjets niet als een bedreiging worden gezien. NIJMEGEN Vanmorgen om vier uur weerklonk, in Nijmegen het startschot voor de Vierdaagse. De 50-ki- lometerlopers trokken de stoute schoenen aan en be gonnen aan het grootste wandelevenement ter wereld. Dit jaar ligt het aantal inschrijvingen lager dan vorig jaar. In totaal hebben zich 29.888 deelnemers inge schreven voor de 73ste aflevering van de grootste meer daagse wandelmanifestatie ter wereld, tegen 31.869 wandelaars vorig jaar. Volgens 'de organisatie is het kleinere aantal in schrijvingen niet alleen terug te voeren op een geringe re belangstelling voor de Vierdaagse, maar ook op een betere administratie. Dit jaar is de gegevensverwer king van de deelnemers geheel geautomatiseerd. De jongste Nederlandse deelnemer aan de Nijmeegse Vierdaagse is de U-jarige B. van Duren uit Uden. Hij wordt op de voet gevolgd door J. Manaputty uit Rijen, de jongste vrouwelijke deelnemer, die slechts een paar dagen ouder is. De oudste deelnemer is de 87-jarige J. Colle uit Schiedam. De oudste vrouwelijke deelnemer is mevrouw M.A. Boshoff uit Den Haag. Zij lopen allen de 30-kilometerroute. De eerste lopers kwamen tegen het middaguur weer in Nijmegen aan. (foto anp> EG besluit tot uitstel van media-richtlijn In zijn rede in de Pieterskerk in Lei den, het hoogtepunt van zijn bezoek aan ons land, zei Bush verder dat 'een nieuwe wereld binnen ons be reik ligt'. „In de hele wereld erken nen landen dat een natie in econo misch isolement niet kan bloeien. Daarom kijken wij uit naar die ene Europese markt en een hechtere Europese gemeenschap". De be langrijkste industriële democratie ën in de wereld moeten onderling geen handelsbarrières opwerpen, aldus Bush. Bush riep op tot een wereldwijde aanpak van milieuproblemen als klimaatsverandering, zure regen en vervuiling van de zeeën. „Het is tijd dat de landen hun krachten bunde len voor de gezamenlijke verdedi ging van ons milieu. De Verenigde Staten zullen daaraan hun steentje bijdragen", verklaarde de presi dent. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei gistermiddag te hopen dat de Amerikanen deze be lofte waarmaken door een hoge de legatie af te vaardigen naar de milieuconferentie die dit najaar in Den Haag plaats vindt. Hij verwel komde de rede van Bush als een krachtig signaal van de betrokken heid van de Verenigde Staten bij de veiligheid van Europa. Bush zei DEN HAAG (ANP) - Een kamer meerderheid wijst het verzoek van de PvdA voor spoedoverleg over de dioxinezaak af. CDA en WD zijn niet bereid om van vakantie terug te komen voor overleg met de minis ters Braks (landbouw) en Nijpels (milieu). Ze willen eerst meer infor matie en vervolgens eind augustus over de zaak praten. Het PvdA-kamerlid Melkert, die zaterdag te kennen had gegeven zo'n overleg te willen, zei gisteren teleurgesteld te zijn. „Het betreft een ernstige zaak, die terecht onge rustheid heeft gewekt. Het is niet zo dat ik op voorhand de maatregelen van het ministerie onvoldoende vind, maar ik wil wel dat de kwestie in het parlement wordt besproken". Melkert wil weten of de beheerders van de afvalverwerkingsbedrijven bereid zijn om mee te werken en of nog meer bedrijven betrokken zijn bij de uitstoot van dioxine. Voor hem staat niet vast dat de maatrege len van VROM adequaat zijn. CDA en WD willen eerst schrif telijk geïnformeerd worden. Het door de PvdA gewenste mondeling overleg zou dan op 21 augustus - nog wel in het zomerreces van de Tweede Kamer - plaats kunnen heb ben. Bedoeling van het overleg was om zeer snel opheldering te krijgen over de verhoogde concentraties dioxine in de melk van veehouders nabij afvalverwerkingsinstallaties. Gif Bij de grensovergang'Rammelbeek bij Denekamp is gisteren een le vensgevaarlijke situatie ontstaan toen uit een Nederlandse tankauto het zeer giftige cresol lekte. Deze stof kan dodélijk zijn als ze met de huid in aanraking komt. Na langdu rig overleg dichtte een brandweer man in persluchtpak provisorisch het lek, waarna de wagen naar AK ZO in Hengelo reed. Alle kruisingen werden afgezet zodat de wagen niet hoefde te remmen of op te trekken waardoor het lek zou kunnen open gaan. Van Gogh De politie heeft gistermiddag een vijfde verdachte, een 32-jarige vrouw uit Nijmegen, aangehouden in verband met de diefstal van de drie Van Goghs uit het Kroller-Möl- lermuseium. De vrouw wordt ver dacht van heling. Sinds 21 juni zijn drie mannen en twee vrouwen aan gehouden. De schilderijen werden vorige week teruggevonden. Bevalling Een poliklinische bevalling in een ziekenhuis zonder medische indica tie wordt duurder voor een zieken fondspatiënt. De verzekerde moet straks zelf de kosten van het zieken huis, de verpleging en de eventuele specialist betalen. De kosten van verloskundige, huisarts en kraam zorg (na thuiskomst) blijven in het ziekenfonds. In de nota waarin staatssecretaris Dees (volksgezond heid) dit plan oppert, zegt hij de thuisbevalling op deze wijze te wil len stimuleren. daarover in Leiden: „Ik verzeker u, de Amerikanen weten dat het hand- Bush in de Pieterskerk: blij met Europese integratie. (foto anp> Volgens milieudeskundige Clèy van de gemeente Amsterdam bet- aan er geen technische voorzienin gen die dioxine-uitstoot bij vuilver branding tot nul kunnen reduceren. Als huisvuil wordt verbrand ont staat vliegas waaraan de dioxine zich hecht. Maar die dioxine kan er niet selectief uitgefilterd worden. Cley vindt de maatregelen van de ministeries ten aanzien van de regio Amsterdam overhaast. „Er zijn pas vrijdag monsters genomen waarvan de uitslag over enkele weken be kend is. De situatie in Amsterdam is wezenlijk anders dan die in de regio Rotterdam. In Amsterdam-Noord wordt bij voorbeeld geen indus trieel afval verbrand terwijl de sa menstelling van het huisvuil in Am sterdam anders van aard is". Cley acht het dan ook heel wel mogelijk dat over enkele wekerf zal blijken dat het wel meevalt met de dioxine-uitstoot in de Amsterdam se regio. DEN HAAG - De Tweede Kamer wist al in juni uit een vertrouwelijke brief van minister Nijpels (milieu) dat de melk uit het Lickebaertge- bied bij Rotterdam met dioxine ver vuild is. Men deed toen niets met die wetenschap. Pas toen de vervui ling via andere bronnen uitlekte, vroeg de PvdA verontwaardigd om een spoedoverleg. Dat de regerings partijen WD en CDA een dergelij ke debat hebben afgewezen, omdat ze zich 'grondig willen voorberei den' is tekenend voor de wijze waar op de Kamer al jarenlang met het dioxineprobleem omspringt. door Runa Hellinga en Margreet Vermeulen De volksvertegenwoordigers had den zich namelijk al in 1981 en in 1984 kunnen realiseren dat er iets loos was met dioxine in melk. In het eerste geval naar aanleiding van een rapport van de Universiteit van Am sterdam, in het tweede geval door een nota van de toenmalige milieu minister Winsemius. Maar de volks vertegenwoordigers hebben zich beide keren met een kluitje in het riet laten sturen met de mededeling van de verantwoordelijke bewinds lieden dat er op korte termijn nader onderzoek zou komen. Dat beeld rijst op bij bestudering van de stukken over de effecten van vuilverbranding'die de Kamer de afgelopen negen jaar onder ogen heeft gekregen. De betreffende stukken zijn door de Kamer voor kennisgeving aangenomen, een de bat erover heeft nooit plaatsgevon den. Sinds 1981 hebben de parle mentariërs genoegen genomen met de aankondiging van nader onder zoek, zonder zich later ooit nog af te vragen hoe het met dat onderzoek gesteld was. Want de feitelijke re sultaten bleven jarenlang uit. Daar door kon het gebeuren dat klanten van boeren uit het Lickebaertge- bied jarenlang verontreinigde melk hebben gedronken en verontreinig de kaas hebben gegeten, terwijl al in 1980 door de Universiteit van Am sterdam was gewaarschuwd. In dat zogenaamde 'Eindrapport haven van vrede in Europa vrede voor Amerika betekent". De kracht en eenheid van de NAVO bieden mogelijkheden om de spanningen tussen Oost 'en West te verminde ren, aldus Bush. Perrestrojka De president beklemtoonde het be lang van een voorzichtige benade ring van de 'dramatische verande ringen' die zich op het moment in de Sovjetunie en sommige Oost bloklanden voltrekken. De Sovjetu nie heeft daarvan niets te vrezen. Bush verwees naar de brief die Gor- batsjov schreef aan de leiders van de zeven rijkste industrielanden, die afgelopen dagen bijeen waren voor een conferentie in Parijs. „De brief onderstreept dat de Sovjets in onze richting bewegen. Ik heb vaak gezegd dat ik de perestrojka wil zien slagen. Ik wil de Sovjetunie een koers zien kiezen die haar in de ge meenschap der naties brengt", zei de president. „Wij hopen dat de onnatuurlijke deling van Europa nu tot een einde komt, dat het Europa achter de Muur zich zal voegen bij zijn buren in het westen, welvarend en vrij". De president repte daarbij over de 'nieuwe stemmen, vol van nieuwe hoop' die hij tijdens zijn bezoeken aan Polen en Hongarije hoorde. Gisteren spraken Bush en zijn mi nister van buitenlandse zaken Ba ker met Lubbers en de ministers Van den Broek, De Korte (economi sche zaken) en Ruding (financiën- )onder andere over Oost-Westrela- ties, de economische top van Parijs, handelspolitiek en milieu. De ge sprekken hadden volgens Van den Broek een open en informatief ka rakter, maar bleven zonder concre te resultaten. Politie doodt pitbull GRONINGEN (ANP) - De politie heeft gisteren in Groningen een pit bullterriër doodgeschoten nadat het dier zes mensen had gebeten. De hond was sinds vier dagen ei gendom van een 19-jarige Groning se, die het met de woorden 'doe jij het dan maar beter' had gekregen van een onbekende die het dier naar haar smaak nogal hardhandig aan pakte. De hond beet eerst vier mensen. Ten einde raad sloot de Gronings het dier op in de douchecel. Pogin gen van de politie en de Dierenam bulance het dier te vangen leverde nog twee gewonden op. Toen kal meringsmiddelen niet hielpen be sloot de politie het dier dood te schieten. vuilverbranding Project M73' staan weliswaar geen spijkerharde bewij zen dat de uitstoot van dioxine door vuilverbrandingsinstallaties effect heeft op koemelk. Maar er waren ook destijds al redenen genoeg om bezorgd te zijn. In ieder geval was het bekend dat dioxine zich via de voeding in moedermelk ophoopte. Bovendien gaat het om een van de meest giftige stoffen die ooit door mensen zijn gemaakt. Op 23 februari 1981 liet de toen malige milieu-minister Ginjaar in antwoord op vragen van D66-Ka- merlid Lambers-Hacquebard ech ter weten voorlopig geen aanleiding te zien tot maatregelen om de uit stoot van stoffen door vuilverbran dingsinstallaties te beperken. Gin jaar stelde dat: „Ondanks de veel heid en de uitgebreidheid van de onderzoeken nog slechts weinig op BRUSSEL/DEN HAAG (GPD/ANP) De Nederlandse re gering heeft van de Europese Com missie een steuntje in de rug gekre gen bij haar verzet tegen de plannen van de commerciële zenders TV 10 en Veronique om dit najaar via Luxemburg en Italië naar Neder land te gaan uitzenden. De Commis sie stelde gisteren een besluit over een Europese mediarichtlijn uit tot september, maar Europees com missaris Bangemann zei daarbij dat 'lidstaten het recht moeten hebben maatregelen te nemen tegen omroe pen die enkel en alleen om de natio nale wetgeving te omzeilen vanuit een ander (EG-)land willen gaan uit zenden'. Dat wil nog niet zeggen dat TV 10 en Veronique in oktober niet met uitzenden kunnen beginnen. De re gering wil nu met beide zenders gaan onderhandelen over de voor waarden waaronder zij tot het Ne- dit gebied als wetenschappelijk be wezen kan worden beschouwd en het overige in meer of mindere mate als speculatief moet worden aange merkt". Filters Amsterdam dacht tezelfder tijd heel anders over het eindrapport. Die ge meente stelde vier miljoen gulden ter beschikking voor het plaatsen van extra electrofilters in de Am sterdamse vuilverbranding. De mi nister moet dat maar onzin hebben gevonden. „Geconstateerd kan slechts worden dat, ondanks het feit dat de verbranding van afvalstoffen in vele landen al vele tientallen ja ren plaatsvindt, tot dusver nergens iets is gebleken van schadelijke ef fecten als gevolg van het werken met vliegas in de verbrandingsin richtingen en daarbuiten", zo schreef hij de Tweede Kamer. derlandse omroeplandschap kun nen worden toegelaten, zei staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst (bui tenlandse zaken) gisteren in Brus sel. Hij verwees daarbij naar de uit spraken van premier Lubbers op het CDA-congres van zaterdag. Lubbers zei toen commerciële om roepen te aanvaarden, mits die zich houden aan door de regering te stel len voorwaarden. Over die voor waarden wil de regering ook met TV 10 en Veronique onderhande len. Als de twee commerciële omroe pen het eens worden met de rege ring over die voorwaarden, dan zou er weinig bezwaar meer tegen zijn om hen in het najaar met uitzenden te laten beginnen. „Uitzenden via de voordeur ligt nu meer voor de hand dan via de achterdeur vanuit het buitenland", aldus Van Voorst. Woordvoerders van beide zenders „Onzin", noemt de Amsterdamse onderzoeker dr. Kees Olie die uit spraak. Volgens Olie was op dat mo ment al uit verscheidene buiten landse onderzoeken duidelijk dat er iets mis was met de uitstoot van ver brandingsovens. En iets van twij fels over zijn boude uitspraak moet Ginjaar toch ook hebben gevoeld, want hij kondigde zijn brief aan de Kamer wel een serie onderzoeken Daarbij bleef het een aantal jaren. Pas in 1984 kwam WD-minister Winsemius op de affaire terug. Let terlijk schreef hij dat storingen in verbrandingsinstallaties kunnen leiden tot 'een uit het oogpunt van de volksgezondheid te hoge belas ting van het in de omgeving grazen de melkvee'. Opnieuw werd het no dige onderzoek aangekondigd, uit te voeren door het Rijksinsituut voor Volksgezondheid en Milieuhy- lieten gisteren weten gewoon te wil len beginnen met uitzenden op de geplande data. Maar toch staat niets Veronique in de weg om toch op 2 oktober te beginnen met uitzendingen vanuit Luxemburg. De Europese media- richtlijn hoeft officieel niet eerder dan 6 oktober te zijn aangenomen door de ministerraad. Maar het staat nog niet vast dat alle lidstaten er mee instemmen. Dat is in elk geval na de geplande startdatum van Veronique. Boven dien kan Nederland pas maatrege len nemen als vervolgens de media wet, en in het bijzonder het bewuste artikel 66, is gewijzigd. En ook die procedure (met de parlementaire goedkeuring) kan ncrg wel even du- TV 10 wil pas op 28 oktober van start gaan, en zou dus eventueel wel gehinderd kunnen worden. Maar uit de woorden van Van Voorst kan giëne. Zeer expliciet zou ook naar het voorkomen van dioxine in koe melk en -organen worden gekeken. Maar dat onderzoek liet wel heel lang op zich wachten. De vraag is ei genlijk, of het vandaag al zou zijn uitgevoerd, als vorig jaar niet een bezorgde boer zelf een monster van zijn melk bij de Universiteit van Amsterdam had aangeboden. Dat monster bleek zo verontreinigd, dat de problematiek eindelijk serieus werd onderzocht. Kosten Deze trage afhandeling van zaken lijkt al die jaren niemand gestoord te hebben. De Kamer niet, die nooit om een voortgangsrapportage vroeg. Het ministerie niet, dat aan- hikte tegen de extra miljoenen die nodig zijn voor de aanpassing van de verbrandingsinstallaties. „Kos tenaspect en levensduur van de in stallaties zullen uiteraard in de af weging een belangrijke rol gaan spelen", schreef Winsemius al in 1984. De grote vraag is, waarom het on derzoek zo traag is verlopen. Vol gens het ir. Klooster van het analys- tisch-chemisch laboratorium van het RIVM was zijn instituut jaren lang niet in staat om de hele kleine hoeveelheden dioxine in melk op te sporen. Olie ontkent dat: „In 1984 bestonden die technieken al en had het RIVM in principe de mogelijk heid dat onderzoek uit te voeren". Het RIVM is in ieder geval op dit moment een van de elf instituten in de wereld die in staat zijn om uiterst kleine sporen dioxine te meten. Volgens het PvdA-kamerlid Melkert is de trage onderzoeksgang mede te wijten aan de geringe bud getten die de rijkoverheid jaarlijks voor onderzoek ter beschikking stelt. „Het is wrang dat zelfs in het Nationaal Milieubeleidsplan geen extra geld voor onderwijs en onder zoek wordt uitgetrokken", aldus Melkert. Maar Olie vindt dat het Rijksinsti tuut zich veel te veel heeft bezigge houden met het uitzoeken van de exacte dioxine-gehalten in de vliegas van de verbrandingsinstal laties en te weinig met de gevolgen die dioxine voor de gezondheid heeft. „Ik zou mijn prioriteiten in ie der geval anders gelegd hebben". 'Buitenlandse junk berechten in eigen land' MAASTRICHT (GPD) - De hoofd officieren van justitie in de arron dissementen Maastricht en Roer mond willen dat junks uit Duits land en België, die in Limburg hun verdovende middelen halen, in hun eigen land worden vervolgd. De Maastrichtse officier van justitie Smalburg heeft dat gezegd naar aanleiding van een brief aan het mi nisterie van Justitie die, naar nu pas bekend is geworden, in april ver stuurd is. Reden voor de vervolging van de Duitse en Belgische 'kleine gebrui kers' van verdovende middelen is dat zij geen deel uitmaken van de Nederlandse maatschappij. Anders is dat volgens de Maastrichtse offi cier van justitie met de buitenlan ders die in Amsterdam hun verdo vende middelen kopen. „Zij wonen daar. Dus behoren zij ook naar Ne derlandse maatstaven berecht te worden. Dat kun je van de Duitsers en Belgen hier in ieder geval niet zeggen. Zij nemen de trein, de fiets, de bus of de auto. Kopen vervolgens in Limburg hun spul, nemen of spuiten dat meteen in en gaan pas dan weer terug naar hun land." De Duitse en Belgische justitie voelen veel voor het voorstel, waar op het ministerie van justitie nog geen antwoord heeft gegeven, aan gezien ze er ook zelf baat bij heb ben. Smalburg: „De Duitsers en Belgen kunnen hun gebruikers in ieder geval in kaart brengen. En op de tweede plaats kan de hulpverle ning aan de verslaafden beter op gang komen. De hulpverleners we ten daar nu dus niets". Voor de Ne derlandse jugtitie betekent het min der werk. De voorwaarde die de hoofdoffi cieren in beide Limburgse arrondis sementen gesteld hebben, luidt dat men in beide buitenlanden reke ning houdt met de gebruikelijke Nederlandse strafmaat. „Als ze in Duitsland en België draconische straffen gaan opleggen, dan kunnen ze het wel vergeten. worden opgemaakt dat de regering liefst voor eind september tot een akkoord met de twee commerciële zenders zou willen komen. Of die daartoe bereid zijn is de vraag. Uitstel van de startdatum zou TV 10 (Joop van den Ende) in grote pro blemen kunnen brengen, omdat grote investeringen zijn gedaan die in de eerste uitzendmaanden via de reclameopbrengsten moeten wor den terugverdiend. Veronique werkt nauw samen met de Luxem burgse commerciële zender RTL en heeft minder schulden moeten aan gaan. Over en uit Het CDA reageerde bij monde van mediaspecialist Beinema verheugd op de ontwikkelingen in Brussel. Het is over en uit voor de commer ciële omroepen TV 10 en Veroni que. aldus Beinema. Hij verklaarde zich tegen besprekingen met de commerciële omroepen over toela ting. „Dat moet het kabinet niet doen", aldus Beinema. „Binnen de mediawet is geen plaats voor een commerciële omroep in Nederland. Als buitenlandse zender kunnen TV 10 en Veronique nu ook niet. Het is over en uit voor ze. Dat is mijn interpretatie". WD-mediaspecialist Hermans reageerde woedend op de houding van het CDA. „Het is overduidelijk dat het CDA-congres een fopspeen op tafel heeft gelegd", aldus de libe raal in een reactie op de uitspraken van Beinema. Volgens de liberaal is bovendien staatssecretaris Van Voorst tot Voorst veel te voorbarig geweest met zijn uitspraken. „Er is nog helemaal geen definitief voor stel van de EG. Bovendien maken TV 10 en Veronique gebruik van de Nederlandse wetgeving", aldus Hermans. Hij erkende wel dat het nu 'nauwelijks te doen is' om com merciële tv in Nederland van de grond te krijgen. Politie maakt eind aan grote heroïnelijn AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft vrijdag in samenwerking met de Westduitse politie één van de grootste heroïne lijnen van Europa opgerold, zo heeft de politie gisteren bekehdge- maakt. Zeven drugshandelaren zijn aan gehouden, vijf in Nederland en twee in de Bondsrepubliek. In to taal werd 117 kilo heroine met een straatwaarde van ongeveer 17 mil joen gulden in beslaggenomen. De organisatie smokkelde jaarlijks honderden kilo's heroïne vanuit Oost-Turkije naar Nederland. De Amsterdamse narcoticabriga de begon enige maanden geleden een onderzoek naar een 34-jarige in Amsterdam wonende Turk. Daarbij bleek dat hij twee partijen heroïne had besteld die per vrachtwagen naar Nederland zouden worden ver voerd. Na aankomst van de eerste wagen werd op vijf plaatsen in Am sterdam een inval gedaan. De twee de wagen werd in de Bondsrepu bliek onderschept met 92 kilogram heroïne.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3