Belangstelling Lissese banenmarkt valt tegen DE TIJD, VAN TOE Ni BOUWEN STADSMUUR WAS KOSTBARE ZAAK Discogangers zonder problemen vervoerd Onzekerheid bij politie Alphen over inlaimping MAANDAG 17 JULI 1989 PAGINA 8 Alphenaar gewond in steekpartij ALPHE3N AAN DEN RIJN - Een 39-jarige Alphenaar is zon dagnacht aan steekwonden in zijn linker bovenbeen en onder arm behandeld in het Rijnoord- ziekenhuis in Alphen. De man fietste over het fiets pad aan de Kennedylaan toen twee onbekende mannen hem om een vuurtje vroegen. Toen hij afstapte kreeg hij een klap en probeerde het tweetal het slachtoffer onder bedreiging met een mes zijn portemonnee afhandig te maken. Toen de man daar geen ge hoor aan gaf werd hij met het mes in zijn arm en been gesto ken waarna de daders de benen Op deze manier kon je dus over de lengte van de hele muur aan vallers met pijlen proberen te ra ken. Op de plaats waar een invals weg de muur sneed bouwde men poorten. Aanvankelijk kon je beter spre ken over poortjes, ze waren alleen geschikt om voetgangers door te laten. De poorten werden zo klein gehouden uit angst voor verras singsaanvallen. Een probleem bleef de constructie van deze poorten natuurlijk wel. Wagens konden er niet door en dit bete kende voor de betrokkenen een eindeloos heen- en weer sjouwen van goederen. Maar ook voor 'dit probjeem werd een oplossing bedacht. Op de toevoerwegen naar de stad werden wachthuisjes.' geplaatst, gemaakt van houten TShlken en voorzien van schietgaten. Als er LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN In een eerdere bijdrage aan de ru briek De tijd van Toen, hebben we verteld hoe Leiden zo rond 120Ó voor de eerste keer een stadsgracht kreeg. De grond die vrijkwam door het graven en uit diepen van de gracht werd ge bruikt voor het opwerpen van een aarden verdedigingswal. Dit stelsel van een gracht met aarden wallen komt hoogstwaar schijnlijk niet overeen met de ma nier waarop de gemiddelde lezer zich een middeleeuwse stad voor stelt. De lezer mist een stenen muur en stenen poorten. Ook Lei den kreeg op den duur stenen verdedigingswerken. Wanneer weten we niet precies, we moeten ons behelpen met allerlei aanwij zingen in oude teksten. In 1372 wordt er in het testa ment van ene Philippus Emeg- hardis gesproken over een huis bij een stenen toren. Deze toren zal hoogstwaarschijnlijk deel hebben uitgemaakt van het ver dedigingssysteem van de stad. Een andere Leidenaar, Wouter Aelbrechtsz. heeft het in 1385 over een rente op een huis, gele gen aan der Stede veste ende mu re. Een vrij harde aanwijzing, ruim een eeuw na de stichting van de stad moet Leiden dus om muurd zijn geweest. Een niet geringe prestatie, de bouw van een muur was een bij zonder kostbare onderneming. Geen enkele stadsmuur werd dan ook in een keer gebouwd, maar in een groot aantal fasen. Het geno digde geld werd onder andere bij elkaar geharkt door het opleggen van boetes. Een ander middel ter financiering waren de inkoop sommen die nieuwe poorters moesten betalen. Deze inkoopbe dragen werden heel typerend steengeld genoemd. Veiligheid De steenbakkerijen en kalkovens langs de Rijn profiteerden van het Leidse streven naar veiligheid. Er waren namelijk heel veel stenen nodig. In 1585 werd de stadsmuur in opdracht van het stadsbestuur opgemeten. De muur bleek onge veer 3.700 meter lang te zijn. Een meter stadsmuur bevatte onge veer 13.000 stenen. De hele muur bestond dus uit ongeveer 50 mil joen bakstenen. Stenen waren duur. Bij een uitbreiding van de stad werd de oude stadsmuur dan ook altijd gesloopt en werden de stenen opnieuw gebruikt. Het loonde zelfs de moeite de fundering van een oude muur op te graven en opnieuw te gebrui ken. Met de bouw van een muur was je er in de middeleeuwen, niet. Als je maximaal wilde profi teren van de militaire mogelijkhe den die een muur bood, moest je zo'n muur aan de stadszijde voor zien van een weergang. Vanaf de ze weergang kon je de vijand goed observeren en bestoken. Ontbrak deze weergang, en dat was in Leiden voor het grootste gedeelte van de muur het geval, dan kon je de vijand nauwelijks in de gaten houden. Dit probleem werd opgelost door het aanstellen van wachters. Deze mannen moesten met be hulp van ladders over de muur proberen te kijken. Geen leuke opdracht, voor je het wist had je een pijl in je hoofd. Tussen de stadsgracht en de stadsmuur lag een stuk onge bruikte grond. Deze ruimte werd beplant met doornstruiken om aanvallers zo veel mogelijk te hinderen. Al met al waren de stadsmuren vrij zware gevaarten. Er moest dus altijd geheid worden. De grond was echter zo drassig dat er altijd stukken muur voor- of ach terover begonnen te hellen. Voortdurend moest er aan dit eu vel worden gesleuteld. Instorten Geregeld stortten gedeelten van de stadsmuur dan ook in. Aan de stadsmuur werden uitstekende torens aangebracht. Ongeveer om de honderd meter een toren. Met eèn handboog kon je een afstand van 200 meter overbruggen. n. Vanaf zo'n weergang kon de vijand goed kon worden geobser- nu plotseling een vijand kwam opdagen kon deze bij zo'n wacht huisje een tijdje opgehouden worden. Intussen konden boodschap pers de wachten in de stad waar schuwen en hadden deze vol doende tijd om de poorten te slui ten. De poorten bezaten niet aleen een militaire functie. Vaak deden ze ook dienst als belastingkan toor. Veel goederen mochten al leen na het betalen van accijns de stad worden ingevoerd. Alle inko mende goederen moesten dan ook op deze plaatsen worden ge controleerd. In Leiden is weinig overgeble ven van de middeleeuwse verde digingswerken. Alleen de gerestaureerde wal- toren Oostenrijck en de funde ring van de waltoren Bourgondië herinneren nog aan die tijd. BRAM VERHOOG NOORDWIJK - Het discogangers van Noordwijk Leiden afgelopen zaterdag heeft niet tot noemenswaardige proble men geleid. De politie van Noord- wijk zag zich alleen genoodzaakt een jeugdige passagier uit een van de bussen te halen, omdat hij pogin gen deed om op het dak te gaan zit ten. Het weekeinde ervoor besloot de politie van Voorhout nog een bus ter hoogte van de Nagelbrug volle dig te ontruimen vanwege de over- Discogangers stappen in Noord- wijk op de bus naar Leiden. (foto Dick Ho ge woning) last die de jongeren veroorzaakten. In de bus waren vernielingen aan gericht, terwijl de chauffeur allerlei verwensingen naar zijn hoofd kreeg. Voor de NZH-chauffeurs was dat voldoende reden om in actie te ko men. Volgens de chauffeurs komt het herhaaldelijk voor dat vernielin gen worden gepleegd en bedreigin gen worden geuit. Een en ander heeft er al toe geleid dat een aantal bestuurders van de discobussen wijziging van het dienstrooster heeft aangevraagd. Ook komen ge regeld ziektemeldingen voor. De chauffeurs, die inmiddels de vakbond hebben ingeschakeld, pleiten zelf voor de inzet van extra bussen en meer assistentie van poli tie en controleurs. Ook wordt ver wezen naar ervaringen opgedaan in Zeeland. Na werkweigering van chauffeurs van discobussen is daar in overleg met gemeenten, horeca en vervoersdiensten besloten parti culiere. bewakingsdiensten in te schakelen". Toezicht Na overleg tussen de NZH en de Noordwijkse politie was er afgelo pen zaterdagavond sprake van ver scherpt toezicht bij de instapplaat- sen. Zoals gebruikelijk hielden de korpsen van Voorhout en Oegst- geest onderweg een extra oogje in het zeil en werden de discobussen begeleid door controleurs van de vervoersmaatschappij NZH-Districtshoofd B. Leeuwen- burgh: "We kunnen spreken van een over het algemeen rustig verlo pen zaterdagavond. Er zijn geen vernielingen aangericht. De laatste drie bussen konden op tijd vertrek ken. Bovendien is gezorgd voor een goede spreiding van de passagiers". Leeuwenburgh kondigt aan dat wanneer er zich de komende weken alsnog excessen voordoen opnieuw contact zal worden opgenomen met de gemeente Noordwijk voor nader overleg. Noordwijkers spelen oorlogje in duinen NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft het afgelopen weekeinde vier 17-jarige jongens betrapt op het 'oorlogje-spelen' in de duinen. Com pleet met klapperpistolen en luchtbuksen kropen de Noordwijkers ge schminkt door het helmgras. De politie ging op onderzoek uit na de melding dat zich mogelijk 'terro risten' in de duinen bevonden. Het Stedelijk Samenspel uit Pont St. Max. G- Groenendijk en Zn. 1 3 34, J. Kesting 2, F. Sanders 4 7 15 23. H. Sassen en Zn. 5 32 33 46, G. Verkerk en Zn. 6 27 49. R.W. Ligthart 8 50, De Combi, Gr. 910 20 26 40 48. Gebr. Hei- nen 11 18 19 42 44 47, W. van Dijk 12 28. T. Lagerwey 13. Het A.P.S. 't Centrum uit Pont St. Max. H. Sassen en Zn. 1 5 6 13 1518 27, Gebr. Hei- nen 2 3 4 11 12 14 20 23, P. Bruné en Zn. 7 16 21 24. J.G. den Hartog 8 17, N. van Wilgen 9 10, B. Hoogervorst 19 25, J. Heinen 22 26. Het Stedelijk Samenspel uit Moeskroen. T. Lagerwey 1 23 26. G. van der Sluis 2. An ders-Straathof 3 4 8 12 10 18 19 29 34 35 39 41J. Heinen 5, C.A. Godhelp 6, H. van Klave ren en Zn. 7 22, Combinatie Gr. 9 17, Gebr. Heinen 11 33, G. Groenendijk en Zn. 13 50, F. Pfersich 14 24 28. Het A.P.S. 't Centrum uit Moeskroen. G. van der Sluis 1 24. J. Heinen 214 25 60 61 H. van Klaveren en Zn. 3 7 48, Gebr. Heinen 4 12 27 28 47 49 52, J.G. den Hartog 59111617 18 35 46, H. Sassen en Zn. 6 810 21 36 53 54 57 58 62 63. N. Wijfje 13 56. A.N. Gordon 15 20 37 40, N. van Wilgen 19 26 55 59, B. Hooger vorst 22 23 38 50. De Vriendenclub uit Pont St. Maxence. IF.J. Compier, 2. JJ. Degen. 3. L. Koopman, 4. C.P. Gijsman, 5. F.J. Compier, 6. A. Bink, 7. J.J. Wansink, 8. W. Siera jr., 9. A. Compier, 10. A. Compier. De Vriendenclub uit Dourdan. 1C.P. Gijsman, 2. F. Ladan, 3. J.J. Degen, 4. C.P. Gijsman, 5. L. Koopman, 6. W. Siera jr., 7. L. Koopman, 8. H. Gijsman. 9. A. Siera. 10. C.P. Gijsman. De Vriendenclub uit Moeskroen. 1. C.Th. Kop, 2. J.M. Turk, 3. S. Klootwijk, 4. M.J. Noordervliet, 5. W. v/d Kooij, 6. J.M. Turk, 7. L. Polanen, 8. Comb. S. C. Vinkesteyn, 9. W. Vijlbrief, 10. J.M. Turk. De Blauwkras uit Pont St. Maxence. Comb. v/d. Nieuwendijk 1 2 3 5, P. Landens- bergen 4, F. v/d. Wetering 6, Comb. Blom 789, A. Houweling 10. De Blauwkras uit Moeskroen. A. Houweling 1 5 6 9, R. Verhoogt 2 3, H. Koome 4, G. v/d. Tang 7. G. v/d. Blom 8. W. v. Polanen 10. De Blauwkras uit Dourdan. G. v/d. Blom 1A. Houweling 24 5679. Comb. Nieuwendijk 3, H. Koome 8, W. de Wetering 10. De Reisduif uit Moeskroen. 1. en 2. N. d. Groot en Zn.. 3. Harteveld- Schoenmaker, 4. en 6. W. Kop, 5. en 7. P. Kooijman, 8. en 9. W. Ouwersloot, 10. P. Kop. De Reisduif uit Pont St. Maxence. 13. en 6. P. Kooijman, 2.4. en 7. N. de Groot en Zn., 5. P. Mooten, 8. A. v/d. Dop, 9. W. Kop. De Zwaluw uit Chantilly. H. v.d. Hooij 1 2 3 5 79, Comb. Vlekke-de Wa ter 4 8, P. v. Wissen 6. P. Verhoork 10. De Zwaluw uit Aalst. P. Verhoork 1 3, K. Jansen 2, Comb. Vlekke-de Water 4, P. v. Wissen 5. H. v.d. Kooij 6 7, Q. Schrijvers 8, F. v. Heusden 9, J. Heijne 10. Leiderdorp uit Moeskroen. I. D. van Seggelen 35,2. H. Flippo 18.3. J.C. Knynenburg 22, 4. D. van Seggelen 35. 5. Comb. B. en G. 15,6. M. Reyerse 34.7. W. van Oosten 23, 8. P. Sloos 20, 9. Gebr. Distelvelt 20,10. D. van Seggelen 35. Leiderdorp uit Pnt. St. Maxence. 1D. van Seggelen 6,2. D. van Seggelen 6, 3. J. van Laar Zn. 14,4. P. Sloos 115. R. v.d. Nieuwendijk 15. 6. H. van Laar 11. 7. R. v.d. Nieuwendijk 15,8. R. v.d. Nieuwendijk 15,9. R. v.d. Nieuwendijk 15,10. D. van Seggelen 6. De Rijnklievers uit Dourdan. J. Zevenhoven 1J. v/d. Wal 2, B. v. Mil 3, Gé v. Goozen 4, P. Veelenturf 5, H. Sladek 6, J.W. Akerboom 7 8, A. Honders 9. Frans Kiel 10. De Rijnklievers uit Moeskroen. J. Zevenhoven 1 10. J. Kok 2 4, H. v/d. Star 3. B. v. Mil 5. B. Brandt 6, Aad de Vries 7 8, Ch. Kop 9. De Rijnklievers uit Pont St. Maxence. J. Zevenhoven 1 6 9, J. Kok 2 4 7, M. Hogen- boom 3, J. v/d. Wal 5 10, A. Honders 8. Het Oosten oude duiven uit Pont St. Maxence. 1. Comb. v. Putten v/Weeren, 2. Comb. v. Put ten v/Weeren, 3. T. v. As. 4. P. v. Duyl, 5. W. v.d. Hoogt, 6. Comb. v. Putten/Weeren, 7. Comb. v. PuttenA/Veeren, 8. W. v.d. Hoogt, 9. W. de Wit sr., 10. A. Pracht. Het Oosten jonge duiven uit Moeskroen. 1. W. v/d Hoogt, 2. S. v/d Hoven. 3. W. v/d Hoogt. 4. A. Pracht, 5. T. de Groot, 6. W. v/d Hoogt, 7. S. v/d Hoven. 8. Comb. v. Putten- /Weeren, 9. S. v/d Hoven, 10. Comb. v. Putten A/Veeren. Het Oosten oude duivenvlucht uit Dourdan. 1en 6. T. de Groot, 2. 3. en 5. Comb. v. Put ten/Weeren, 4. 8. P. v. Duyl, 7. 10. S. v/d Ho ven. 9. W. v/d Hoogt. Het Oosten jonge duivenvlucht uit Aalst. 12.3.5. W. v/d Hoogt, 4.8.10. Comb. v. Put tenA/Veeren. 6. C.J. v/d Berg, 7. S. v/d Hoven, 9. L. Gijsman. Mogelijk alsnog werkvergunningen voor Polen LISSE De kans is groot dat ook dit jaar weer een aan tal tewerkstellingsvergun ningen zal worden verstrekt aan ingezetenen van buiten de EG (voornamelijk Polen) om in de bollensector tijde lijk aan de slag te kunnen. Die conclusie trekt directeur C.A.J. van der Zwet van het Lissese arbeidsbureau mede op grond van de geringe be- langsteling voor de banen markt afgelopen zaterdag. Bij de verschillende exportbedrij ven in de bollensector zijn tijdens de zomermaanden veel extra mede werkers nodig om bollen gereed te maken voor verzending over de ge hele wereld. Alleen al in de bollen streek zijn nog zo'n 500 vacatures beschikbaar. De banenmarkt in het Lissese arbeidsbureau, waarop een aantal bollenbedrijven was verte genwoordigd, was speciaal bedoeld om werklozen enthousiast- te ma ken voor een tijdelijke baan in de bollensector. Ruim 3.000 werkzoekenden wer den door het Lissese arbeidsbureau aangeschreven om de markt te be zoeken. Uiteindelijk kwamen slechts 250 belangstellenden opda gen, onder wie een relatief groot aantal Engelsen en Ieren die in Ne derland op vakantie zijn en een centje willen bijverdienen. "Kenne lijk biedt een tijdelijk baan voor veel werklozen toch te weinig per spectief voor de verdere toekomst. Werkzoekenden belangstelling voor De opkomst valt mij zwaar tegen", aldus Van der Zwet, die zelf had ge rekend op duizend bezoekers. Te optimistisch De directeur van het Lissese ar beidsbureau erkent de afgelopen weken 'te optimistisch' te zijn ge weest bij het opvullen van de vaca tures. "Wij zullen in de komende weken werkzoekenden die in ons bestahd voorkomen opnieuw bena deren voor individuele gesprekken. Ik had de stille hoop dat dit niet no dig was geweest na de banen markt". Öp grond van aangescherpte richtlijnen van het ministerie van sociale zaken zijn bedrijven ver plicht om in samenwerking met de arbeidsbureaus alle mogelijke moeite te doen om werkzoekenden van binnen de EG aan te trekken. Daarmee wil de verantwoordelijke minister De Koning voorkomen dat, zoals in andere jaren het geval is geweest al dan niet illegaal veelvuldig Polen en Egyptenaren werden ingezet op het werk bij de verschillende exportbedrijven. In de bollenstreek werd vorig jaar al mondjesmaat toegestaan dat Po len aan het werk konden. In 1988 werden in totaal 40 tewerkstellings vergunningen verstrekt. In het bol- lenteeltgebied in Noord-Holland ging het om veel grotere aantallen. Van der Zwet: "Zoals het er nu naar uitziet zullen in de bollenstreek dus ook nu weer dergelijke vergunnin gen moeten worden verstrekt. Maar dan ga ik er wel van uit dat het op nieuw om een zeer beperkt aantal zal gaan, voor een zeer beperkte tijdsduur". ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij de Alphense politie is onzekerheid ontstaan over het aantal formatieplaatsen dat volgens de regerings plannen moet worden inge leverd in het kader van de herverdeling van de politie sterkte. In het rapport Project Kwantificering Polities terkte (PKP) dat hiertoe werd opgesteld, staat dat het Alphense korps met in gang van 1 juli 9,4 mensen moet inleveren maar het is volgens korpschef J. Mole naar nog onduidelijk of de inkrimping in fases kan ge schieden. In dat geval hoeft het korps per 1 juli maar 2,5 formatieplaatsen terug in sterkte. Molenaar heeft daarover nog geen uitsluitsel gekre gen na de vergadering van de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken en justitie, bijna drie weken geleden. Toen werd wel duidelijk dat noodlijdende korpsen zoals Deventer dringend om extra r verlegen zitten waardoor andere korpsen moeten in leveren. Molenaar: "Het is nu de vraag hoeveel men sen we dit jaar moeten inle veren. Die fasering geldt volgens de ambtenaren van het ministerie van binnen landse zaken alleen voor de groeiende korpsen die er door de inkrimping van an dere korpsen stapsgewijs extra mensen bijkrijgen. Maar wij hebben gehoord dat die fasering ook van toepassing is voor de krim pende korpsen waardoor we niet weten waar we nu aan toe zijn. Het wachten is op meer duidelijkheid van het ministerie". WOUBRUGGE - Touwtrekkers liepen bij de jaarlijkse touwtrekwedstrijden in Woubrugge dit weekeinde het risico van een nat pak. Een plons in de Wetering was de straf bij onvoldoende inzet of simpelweg tekort aan spier kracht. Tot groot vermaak van de omstanders die in groten getale waren komen kijken naar de wedstrijden. (foto Ben de Bruyn) Voorhoeve naar Alphen voor overleg rijksweg ALPHEN AAN DEN RIJN - De voorzitter van de WD-fractie in de Tweede Kamer, J. Voorhoeve, en zyn partijgenoot H. Lauxtermann, woordvoerder voor verkeer en ver voer, komen morgen naar Alphen voor overleg over de ontwikkelin gen rond de aanleg van rijksweg 11. Wethouder G. van As (VVD) heeft het tweetal hiervoor uitgenodigd. De wethouder, die eerder al een persoonlijke brief schreef aan de missionair minister N. Smit-Kroes, heeft het tweetal verzocht naar Al phen te komen zodat ze kunnen ver nemen hoe betrokkenen uit de Rijn streek over de vertraging in de aan leg van de rijksweg denken. Hij hoopt ook dat de WD'ers meer dui delijkheid kunnen geven over het WD-standpunt over het dreigende uitstel. Volgens Van As, die enkele we ken geleden een bezoek aan Den Haag bracht, houdt Voorhoeve hem op de hoogte over de ontwikkelin gen rond de rijksweg. Voorhoeve en Lauxterman ko men om 14.00 op het stadskantoor aan waar zij spreken met alle onder tekenaars van de petitie die door de Rijnstreekgemeenten en het be drijfsleven aan Smit-Kroes is ge stuurd. MAANDAG 17 JULI Katwijk biljarten bij Hoornes/Rijnsoe- ver, aanvang 19.30 uur. Leiden bijeenkomst Borstvoeding Be geleidingsgroep Leiden, vanaf 20.15 uur bij Marieke Pera, Hein tje Davidsweg 63 (Stevenshof). tel: 170085/312556. Leiderdorp zomerdrive Crash, Leiderdorps Bridge Centrum, Bernhardstraat 3r inschrijven van 19.00 tot 19.30 Noordwijk rondleiding m het botenhuis KNZHRM, Bosweg, van 19.00 tot 21.00 uur. opening expositie: Warmon- ders exposeren', om 20.30 uur in de oude gymzaal bij de Pomp. open podium bij 'Ut Sloepie' in het Meerpunt. vanaf 21.00 uur. bingo-avond in de tent in park wielerronde 'Warmonder Bur gerronde', start om 18.30 uur bij Jachthaven Cieco, Burg. Kete- Groot Leerust, Burg. Ketelaar straat. DINSDAG 18 JULI Alphen Laura-fietstocht over 60, 100 en 150 km, inschrijven: Groen- oord 83 of aan de start bij gebouw Nabij, Lauraplein, start om 7.30 Haarlemmermeer kindervoorstelling: 'De koning en de zwerfkat', door Theater groep Narcis, aanvang 14.00 Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. badgastenschaaktoernooi in strandpaviljoen 't Centrum, aan vang 19.30 uur. Voorstraat, aanvang 20.15 u Leiden Indonesische film: 'Kratonhu welijk in Solo', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volken kunde, Steenstraat. Noordwijk avondwedstrijd HSV De Sport visser, verzamelen om 18.00 uur bij viswater Leidsevaart (P. Bak ker. De Zilk). optreden Muziekgezelschap 'Echo der Duinen', vanaf 21.45 op de Koningin Wilhelmina uur. strand Koningin Wilhelmina Boulevard. Valkenburg musical door groep 8 van ba sisschool 'De Burcht', aanvang 19.30 uur in de aula van de school. mes- en herenp'loegen, aanvang 19.00 uur in park Groot Leerust. modeshow zelfgemaakle kle ding, aanvang 19.00 uur, pleintje bij de Pomp. Wassenaar optreden High Diving Team The American Eagles', van 12.30 tot 16.30 uur in park Duinrell. WOENSDAG 19 JULI Katwijk duinwandeling olv een bos wachter. start, om tO.OO uur; olv IVN-gids om start om 19.30 Sprookjesland', door Kinder Toneel Club Pats, aanvang 14.00 ugr in buurthuis Westerkwartier.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8