S^dleden 'Geen vrees voor uitstoot dioxine' BushBar en Bea, Leiden loves you 'Lakenfeesten aaneenschakeling van hoogtepunten' LEIDSCH m DAGBLAD 'Waarschuwing voor de scheepvaart' wint Gouden Pet MAANDAG 17 JULI 1989 Vijf scholen werken samen LEIDEN - Vijf scholen voor middel- baar beroepsonderwijs uit de Leid se regio gaan samen. Het Konink lijk Genootschap MSG, de MTS (beide middelbare technische scho len), de middelbare laboratorium- school Rijnland, de christelijke school Brittenburg en Het Groene Hart (beide kort middelbaar be roepsonderwijs) worden in de toe komst één school. Naar verwachting zal de school op 1 augustus 1990 aan 2200 leerlin gen onderwijs geven. Er wórdt les gegeven in de sectoren elektrotech niek, bouwkunde, weg- en water bouwkunde, wertuigbouwkunde, metaal- en installatietechniek en motorvoertuigentechniek. De fusie moet leiden tot een versterking van het technisch beroepsonderwijs. De nieuwe school krijgt een erg lange, officiële naam, waarin bijna alle namen van de fusiepartners zijn verwerkt: Stichting Samenwer kingsschool Middelbare Techni sche Sectorschool Leiden, Het Ko ninklijk Genootschap MSG/Chris- telijke Middelbare Technische School. De roepnaam is ietwat kor ter: MTS-Leiden. Directeur Logtenberg van Leidse vuilverbranding: Een spandoek op een boot op het Galgewater. LEIDEN - Hoewel het nog uren duurt voordat president Bush über haupt in de buurt komt, wapperen op het Rapenburg in alle vroegte al de nodige vlaggen. Een eindje ver* derop, op het Pieterskerkhof, ver schijnen rond half tien eveneens de eerste driekleuren. Een vrouw hijst op de eerste verdieping, met verba le assistentie van een meneer die buiten staat, vanuit het raam een vlag. "Kan hij nog een stukje -ho ger?" De buurman, niet in het bezit van een vlaggestok, pakt het anders aan. Met hamer en spijkers monteert hij het vlaggedoek aan de vensterbank. Het gaat toch om het gebaar. Hij maakt nog een ander gebaar naar de toeschouwers beneden: hij legt met een grijns een denkbeeldig geweer aan in de richting van de Pieters kerk, waar Bush zijn toespraak zal houden. Leiden maakt zich deze morgen op alle fronten op voor de komst van de Amerikaanse president. Tientallen mensen zijn in touw om langs de route dranghekken te plaatsen, parkeercontroleurs lopen her en der rond om te kijken of er wat illegaal blik weg te slepen valt en op strategische punten gaan de Amerikaanse, de Nederlandse en de Leidse vlag gedrieën de hoogte in. Op het Rapenburg gaan twee pan den voortijdig uit de steigers om een schone rijroute voor de presi dent te verkrijgen. Posters met de oproep van Leiden om Bush en ko ningin Beatrix te komen begroeten, zijn op menig plek te zien. Ove renthousiaste bewoners van de woonschepen in het Galgewater hangen rond half elf op eigen initia tief een spandoek op met de bewe ring: 'Bush, Bar en Bea, Leiden loves you'; Op het Kort Rapenburg staat reeds om tien uur een bandje wat in te blazen. Het blijkt een orkest te zijn van een in Heidelberg geleger de US Army-onderdeel. Trombo nist sergeant-majoor Bill Daggett, op dit vroege tijdstip al stevig aan de cola lurkend, vertelt dat hij en zijn collega's speciaal voor Bush's bezoek in Leiden zijn beland. "We zijn gisteren aangekomen en gaan morgen weer weg. Ja, ik heb Bush zelf al eerder gezien, toen hij vorige maand in Bonn was. We hebben toen op de ambassade gespeeld. We worden wel vaker bij dit soort gele genheden gevraagd. Zelf heb ik, als lid van de Washington DC-band, voor alle presidenten sinds Johnson gespeeld", meldt hij niet zonder trots. Kroonluchters De Pieterskerk is deze morgen voor iemand zonder een speciaal pasje niet meer te betreden. Voor de in gang hebben zich enkele agenten geposteerd, die al vroeg te maken krijgen met enkele belangstellen den zonder toegangsrecht. Twee jongens proberen langs een agent naar binnen te lopen en veinsen op perste verbazing als ze te horen krij gen dat ze de kerk niet in mogen. "Het is toch een openbaar ge bouw?" "Nee, nu even niet en dat weetje best", zegt de agent. Waarop de jongens mokkend vertrekken. In de kerk wordt de laatste hand gelegd aan de aankleding en de op stelling van de televisie-apparatuur. Manager P. Boon is al vanaf zes uur in touw. Als die Amerikanen niet steeds overal tussendoor lopen, gaat alles prima, meldt hij. Hij er kent het bericht dat vanmorgen in een ochtendkrant staat dat de Ame rikanen graag de grote kroonluch ters verwijderd hadden willen zien. "Dat zeiden ze meteen toen ze hier een paar maanden geleden voor het eerst kwamen. Ze meenden dat de kroonluchters voor de camera's in de weg hangen. Maar ik heb ze di rect op de consequenties gewezen: kapitale kosten en veertien dagen afbreken en veertien dagen opstel len. Ze zijn namelijk te groot om in één keer de kerk uit te kunnen. Ze optakelen is ook geen gezicht, dus ze zijn nu gewoon blijven hangen". Directeur Willem Otterspeer van het Academisch Historisch Muse um is met onder anderen vormgeef ster Claudia Thunnissen achter in de kerk druk bezig de laatste hand te leggen aan de Pilgrim-tentoon stelling. Tot één uur zondagnacht zijn ze ermee beziggeweest. Vol gens Otterspeer was er totaal onge veer 20.000 gulden beschikbaar ge steld en het resultaat is er dan ook naar. Jammer vindt hij het dat het de expositie slechts een ééndags vlieg is. "Ik voel me een beetje wat ze bij Afrikaanse stammen potlach noemen: je krijgt gasten op bezoek en je verteert je hele hebben en hou wen aan ze en dat allemaal binnen 24 uur. Zo'n soort ritueel is dit ook". LEIDEN - Omwonenden van de Leidse vuilverbranding hoeven niet te vrezen voor uitstoot van dioxine. "Ik zou me daarover zeker geen zor gen maken", zegt directeur Logten berg van de vuilverbranding. "Bij de Afvalverwerking Rijmhond (AVR) wordt een miljoen ton vuil verbrand, hier slechts 100.000 ton. Bovendien zit er bij ons slechts acht procent bedrijfsvuil en bij de AVR is dat veel en veel meer". In de om geving van de AVR werd in koeien- melk de zeer gevaarlijke stof dioxine aangetroffen. Verantwoordelijk WD-wethou- der Kuijers, tevens voorzitter van de Gevulei en sinds vrijdag voorzit ter van de gemeenschappelijke re geling die de bouw van een nieuwe installatie in Leidschendam of Zoe- termeer voorbereidt, is ook niet echt geschrokken van de berichten. "Er is bij onderzoeken in Leiden nooit dioxine gevonden. Het minis terie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer zal binnenkort wel nader onderzoek doen. Wij zelf zijn daartoe niet uitge rust". De Socialistiese Partij heeft in middels schriftelijke vragen gesteld aan het Leidse college van B en W. Volgens het SP-raadslid Vergeer is de verbrandingstemperatuur in Leiden zo laag dat "het voor de hand ligt om aan te nemen dat ook in Leiden dioxine wordt uitgesto ten". Vergeer wil weten welke gege vens er beschikbaar zijn over de uit stoot en of er gevaar is voor de land bouwers in de omgeving. Als dat zo is, wil Vergeer weten welke maatre gelen Leiden neemt. Bovendien vraagt hij zich of mensen eigen ver bouwde gewassen kunnen eten. Vlak bij de vuilverbranding bevindt zich een groot volkstuincomplex. Tenslotte herhaalt Vergeer zijn stel ling dat de installatie zoveel veront reiniging oplevert, dat de enige op lossing sluiting op een zo kort mo gelijke termijn is. Schoner Wethouder Kuijers deelt de laatste mening. "Een ding is duidelijk: een nieuwe verbrandingsoven is vele malen schoner dan je een oude ooit 'Bush Beer' LEIDEN - het bezoek van de Ameri kaanse president George Bush wierp, de afgelopen dagen tijdens Leidén Culinair al zijn schaduw vooruit. Naast het Leidse bier Goeie Mie stond vrolijk het 'Bush Beer', een heus biertje voor de president. Argeloze voorbijgangers dachten dat de Bierwinkel had ingespeeld op het bezoek van de wereldleider, maar niets is minder waar. Bush- bier bestaat al sinds 1933. Het wordt gebrouwen door de Gebroeders Du- buisson, en is met twaalf procent al cohol het zwaarste biertje van Bel gië. George Bush zal vandaag of mor gen vrijwel zeker wel kennismaken met 'zijn' biertje. Leden van de Amerikaanse ambassade, bezig met de voorbereiding in en om de Pie terskerk, zagen het biertje staan tij dens Leiden Culinair. Zij kochten een aantal flesjes en beloofden die aan de president te overhandigen. kunt krijgen. Deze gegevens zijn voor mij dan ook reden nog harder te werken aan de nieuwe installatie die in Leidschendam of Zoetermeer moet komen". Ook directeur Logtenberg vindt dat er snel een nieuwe installatie moet worden aangelegd. Hij heeft bij het ministerie, waar hij vrijdag de resultaten van het Rotterdamse onderzoek kreeg te horen, aange drongen op spoed. "Wij zijn er tech nisch klaar voor. Alleen de plaats moet worden bepaald. En dat is moeilijk met 35 gemeenten. Nie mand wil dat ding in zijn achtertuin. Ik vind dat de minister moet ingrij pen. Hij moet de plaats aanwijzen. Anders duurt het veel te lang", zegt Logtenberg. Voorbijgangers bedreigd met mes LEIDEN - Een 15-jarige Leiderdor per heeft zaterdagnacht in de St. Aagtenstraat voorbijgangers be dreigd met een mes. De jongen werd op heterdaad betrapt door de politie en gearresteerd. Omdat nie mand aangifte deed van bedreiging, is de Leiderdorper later weer op vrije voeten gesteld. Waarom de jongen met een mes zwaaide, is niet bekend. 'Gangsters' bestolen LEIDEN - De groep 'Tropical Gang sters' is zondag terwijl ze optrad tij dens het festival Leiden Culinair bestolen. Uit de kleedkamer van de 'gangsters' bij het podium aan de Pieterskerkhof verwijderde een minder muzikale 'gangster' een polstas met girokaarten, een gou den pen en een twee portemonnee's met enkele honderden guldens. De eigenaren van deze spullen, een 41-jarige man uit Zuilichem, een 31-jarige man uit Oss en een 25- jarige vrouw uit Den Bosch, hebben aangifte gedaan bij de politie. Organisatie tevreden over verloop van festiviteiten Leuzen tegen Bush LEIDEN - De organisatie van de Leidse Lakenfeesten is uiterst te vreden over het verloop van de fes tiviteiten. "Er is veel gebeurd. Er zijn veel mensen geweest. Er zijn veel toeristen op af gekomen. En we hebben veel publiciteit in den lande gekregen", zo vat C. Hugens, direc teur van de VW en een van de orga nisatoren de afgelopen twaalf da gen samen. "De Leidse Lakenfeesten worden door heel veel Leidenaars gewaar deerd. En door steeds meer onder nemers, vooral in de horeca, opge pikt. Op en rond de Beestenmarkt was het heel leuk, bij De Bijlen en natuurlijk bij De Grote Beer", meent Hugens. Voor de VW-directeur is er geen echt hoogtepunt geweest. "Het was hen aaneenschakeling van hoogte punten. Wat bij de mensen enorm aanslaat, is de Lakenmarkt. En op zo'n dag als vandaag (gisteren-red.) is het natuurlijk hartstikke leuk in de stad met dat Gouden-Petfestival. Overal muzikanten, dat zorgt voor een uniek sfeertje. Het enige wat ik nog wat meer zou willen, is straat- theater. Maar daarvoor moet je wel geld hebben". Hugens raakt daarmee een moei lijk onderwerp. Veel activiteiten tij dens de Lakenfeesten hebben een eigen begroting, al garandeert dat niet het voortbestaan. Zo leken er voor het weekeinde donkere wol ken boven Leiden Culinair te han gen, maar door de grote opkomst en de goede verkopen, springt dit eve nement toch weer uit de kosten. En dat geldt eigenlijk voor alle activi teiten, zij het soms met moeite. "We zijn aardig binnen de begro ting gebleven, verwacht ik zo", zegt Hugens. "Sommige dingen zijn wat goedkoper geweest, andere wat duurder, zoals het vuurwerk zater dagavond. Maar dat was zo mooi, een combinatie van vuurwerk, laserlicht en eletronische muziek. Het was voor het eerst dat deze drie elementen bij elkaar waren ge bracht. Het was een duur grapje, maar we houden het er zeker in". Hugens hoopt dat de gemeente wat meer bijspringt. "We krijgen nu 15.000 gulden en wat faciliteiten. Dat is eigenlijk niks op de totale kosten van de Lakenfeesten, die ik op zo'n twee ton schat. Eigenlijk is dat te weinig. Als evenementen commissie zijn we afhankelijk van de inkomsten van de kleine kermis tijdens de Lakenfeesten en de Paas- kermis. Verder hebben we de bij drage van de gemeente, waar dus dringend verbetering in moet ko men en moet de rest van sponsors komen. Maar ook dat wordt steeds moeilijker. Er wordt al zo vaak een beroep op het bedrijfsleven ge daan". "Ik ben overigens wel blij met het feit dat de ondernemersvereniging Leiden Leeft nu een bijdrage geeft. De Lakenfeesten spelen zich ten slotte voor het grootste deel in de binnenstad af. De bijdrage van de gemeente Leiden zou veel hoger moeten zijn. Maar ja, de gemeente zit natuurlijk ook niet dik in het geld". Dit jaar hoefde de organisatie zich geen zorgen te maken over de thea terproduktie. Daarvoor zorgde de jubilerende studentenvereniging Minerva met een serie uitvoeringen van de musical Guys and Dolls. De studenten organiseerden ook ande re activiteiten tijdens de Lakenfees ten, zoals de - mislukte - recordpo ging polonaiselopen. "De samen werking is prima verlopen. Er was dit keer een serieuze lustrumcom missie", benadrukt Hugens, die blij is dat de studenten het werk rond de theaterproduktie hem uit han den hebben genomen. "Volgend jaar hebben wij weer de zorg rond de theaterproduktie. Er ligt inmiddels al weer een subsidie aanvraag bij het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur. Voor een groot stuk over Troje", blikt hij alvast weer vooruit. Een clown met een draaiorgeltje trok veel belangstelling van vooral jeugdig publiek. LEIDEN - De Gouden Pet, de prijs voor de beste straatmuzikant, is dit jaar voor Waarschuwing voor de scheepvaart, een Zoeterwoudse groep. De tweede prijs was voor Straat, de groep die de bovendien publieksprijs kreeg. De strijd om de Gouden Pet trok dit jaar weer een groot aantal deel nemers. Veertig inschrijvers, deels groèpen, soms eenlingen, streden om het felbegeerde hoofddeksel. Allerlei soorten muziek waren ver tegenwoordigd. Van drie meisjes die Italiaanse liederen ten gehore brachten, tot de simpele blues en rock 'n roll. Hoofdmoot vormden echter de traditionele straatmuzi kanten: de accordeonist, de eenza me zanger met gitaar en de Ierse folkgroepen. De voorzitter van de jury, de Leid se wethouder sociale zaken De la Mar, constateerde met enige spijt dat een aantal nieuwe muziekvor men niet vertegenwoordigd waren tijdens het Gouden Pet, ook wel het nationaal straatmuzikantencon cours genoemd. Hij noemde bij- vporbeeld de 'rap'. In de finale in de grote tent op het Arsenaalplein traden tien deelne mers op, voornamelijk groepen. Juist daar viel op dat maar weinig straatmuzikanten uit de verf komen als er gebruik wordt gemaakt van een geluidsinstallatie. Het i van het publiek, de grote ruimte en het podium verminken het sfeertje dat zo eigen is aan een straatoptre den. Slechts weinigen kunnen zowel op straat als op een podium optre den. Een van deze groepen was Straat, een band voor feesten en partijen die - al mochten er slechts twee nummers worden gespeeld - met de door Zuidamerika beïn vloedde salsamuziek onmiddellijk voor een uitstekende sfeer wist te zorgen. Terwijl de jury aan het be raadslagen was over de uitslag, speelde Straat nog enkele nummers van de publieksprijs. Voor juryvoorzitter De la Mar was het des te moeilijker de uitslag be kend te maken. "Meestal zijn het publiek en de ju ry het wel met elkaar eens", begon hij. "En Straat heeft ongetwijfeld de beste act, maar de band laat hier en daar wel een muzikaal haakje val len". Straat kreeg de tweede prijs. De voorkeur van de jury ging uit naar Waarschuwing voor de scheep vaart, een groep blazers begeleid door een trommelaar. De keus viel op deze groep vanwege de originali teit en de uitstekende combinatie van muziek en presentatie. 'Even uitblazen' LEIDEN - De politie heeft gen tegen vijf uur een 18-jarige jon gen uit Sassenheim aangehouden. De jongeman werd op heterdaad betrapt terwijl hij leuzen tegen de Amerikaanse president Bush op de weg schilderde. De Sassenheimer heeft de leuzen op de Papengracht, het Rapenburg, de Vliet en de Kolf- makersteeg geschilderd. De politie heeft de gemeentereiniging gewaar schuwd, die zou proberen de tek sten weer te verwijderen. De politie kon vanmorgen niets vertellen over het motief van de jongeman. TV-op names in schouwburg door feesten gestoord LEIDEN - De Leidse Lakenfeesten hebben gistermiddag de opnamen van de NOS voor het televisiepro gramma 'Het leven van Herman Heijermans' in de Leidse schouw burg danig verstoord. De 'herrie' van de Lakenfeesten klonk door tot in de schouwburg. De stukken van Heijermans die daar werden ge speeld, werden zo voorzien van een vrolijk, maar ongewild, achter- grondrumoer. Volgens een woord voerder van de schouwburg was vooral een optreden van de Leidse zangeres Wies Cavé nèt iets te ver staanbaar op het toneel. De NOS heeft de opnamen giste ren stilgelegd en de politie inge schakeld. Die heeft de standhou ders nabij, de schouwburg verzocht het iets kalmer aan te doen. Het be zoek van Bush levert voor de pro grammamakers overigens ook de nodige hinder op. Het was de be doeling dat de opnamen vanmiddag zouden worden voorgezet. De her rie van de helikopters, die tijdens het bezoek boven de Leidse binnen stad cirkelen, heeft de NOS ge dwongen de registratie opnieuw uit te stellen. In de schouwburg worden onder anderen door acteur Willem Nijholt enkele fragmenten uit stukken van Heijermans gespeeld. De NOS wil de die aanvankelijk opnemen in de Stadsschouwburg in Amsterdam. Deze schouwburg bleek echter niet beschikbaar. Omdat de Leidse schouwburg enigszins lijkt op de Amsterdamse, besloot de NOS naar deze plaats uit te wijken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7