Sandinisten op de ruïnes van hun eigen revolutie Presidentsverkiezing Iran lijkt gelopen race Emilio Castro ivil opzet wereldraad fiks wijzigen Achtergrond Tien jaar na het verjagen van dictator Somoza PAGINA 2 MAANDAG 17 JULI 1989 Slachtoffers van de oorlog in Nicaragua lopen mee in een demonstratie voor de vrede in de hoofdstad Managua (Foto GPD) MEXICO - "Ten tijde van Somoza hadden we het beter", Bijna iedereen in Managua lijkt het daarover eens, Tien jaar revolutie heeft Nicaragua eigenlijk maar weinig goeds ge bracht. Het land is nu het armste van heel Latijns Amerika. Iedereen klaagt steen en been. Elke maand besluiten dui zenden Nicaraguanen hun heil in de Verenigde Staten te zoeken. Het begon tien jaar geleden alle maal zo voorbeeldig. Zij aan zij met het in misère levende voetvolk, de gegoede burgerij en het lokale be drijfsleven maakten de guerrilleros van het Frente Sandinista de Liber- acion Nacional (FSLN) een einde aan de meer dan 40 jaar oude Somo- za-dynastie. door Rob Sprenkels In Managua werden de 'mucha- chos', de guerrilleros, op 19 juli 1979 als volkshelden binnengehaald. Sa men met het bedrijfsleven en de ge goede burgerij werd er een Junta voor de Nationale Wederopbouw geïnstalleerd. In een pastorale brief sprak aartsbisschop Miguel Oban- do y Bravo zijn zegen uit over alle revolutionaire plannen. Er werd de mocratie beloofd, politieke plurifor miteit en een gemengde economie. Zelfs Washington stelde miljoenen dollars in het vooruitzicht. "Elke revolutie is onoverwinne lijk", zo probeert Tomas Borge, de enige oprichter van het FSLN die de strijd tegen Somoza overleefde, de gebeurtenissen van de afgelopen tien jaar uit te leggen. Maar in feite vond er in Nicaragua meteen na de 'revolutie' tegen Somoza nog een re volutie plaats. Idealen De sandinistische leiders waren veelal jongeren van een jaar of der tig uit de betere kringen. Ze vonden dat ze met hun overwinning het recht hadden verworven om al hun idealen te verwezenlijken: het ver delen van de grond, werk, huisves ting, gezondheid en onderwijs voor iedereen; het opheffen van de schrijnende sociale onrechtvaardig heid. Ze wilden de massa's van ar men niet langer als slaven behande len. Een breuk met het nationale be drijfsleven en de lokale burgerij was daarom al snel onvermijdelijk. Deze twee groepen hadden zich in de strijd tegen Somoza geworpen omdat de dictator met al zijn mono polies hun activiteiten bijna onmo gelijk maakte. Alle bezittingen van de Somoza-clan werden onmiddel lijk na de overwinning genaast door het nieuwe bewind. Ook het bankwezen en de handel met het buitenland kwamen in handen van de staat. De Sandinisten maakten zich sterk voor een centraal geplan de economie. Maar op die manier vormde de regering, zo vonden de traditionele groepen, een oneerlijke concurrentie. Aartsbisschop Miguel Obando y Bravo was de eerste die waarschuw de voor de mogelijkheid van een marxistisch-leninistische dicta tuur. Hij wees daarbij op de aanwe zigheid van duizenden Cubaanse adviseurs. Zelfstandige keuterboer tjes en marktkooplieden trokken van leer tegen de door de staat ge dicteerde maximumprijzen. Werk gevers en ondernemers schreeuw den moord en brand tegen alle nieu we belastingen. "We hebben ge vochten om niet langer slaven te zijn van de Somoza-dictatuur. Dat hebben we niet gedaan om nu sla ven van de staat te worden", zo leg de werkgeversleider en rubbermag naat Alfonso Robelo uit. Een paar dagen eerder, amper 10 maanden na het vertrek van Somo za, was Robelo uit de Junta van We deropbouw gestapt. Hij trad op die manier in het voetspoor van Violeta Chamorro, de weduwe van de begin 1978 door Somoza vermoorde krantedirecteur Pedro Joaquin Chamorro. Het vertrek van de twee meest westers gezinde leden uit de ze raad werd met name in de Vere nigde Staten uitgelegd als een be vestiging dat het met de revolutie definitief de verkeerde kant opging. Bedreiging "Nicaragua wordt een tweede Cu ba", zo viel er met vette koppen in sommige Amerikaanse kranten te lezen. "Er moeten onmiddellijk vrije verkiezingen komen", ver klaarde Robelo. De Sandinisten probeerden hun goede wil te tonen door twee nieuwe vertegenwoodi- gers uit het bedrijfsleven in de junta op te nemen. Maar de Amerikaanse regering onder Jimmy Carter begon de San dinisten te zien als een bedreiging voor de Amerikaanse belangen in de Middenamerikaanse regio. In de zomer van 1980 kreeg de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA op dracht om de naar Honduras ge vluchte leden van Somoza's Natio nale Garde bijeen te brengen. De ge heime operatie raakte in een stroomversnelling met de komst van Ronald Reagan in het Witte Huis, begin 1981. De Sandinisten werden beschuldigd van massale steun aan de guerrilleros in El Sal vador. Tegelijkertijd werden de door de Amerikanen bijeengeraap te en bewapende gardeleden, aan gevuld met Miskito-indianen en on tevreden boeren uit het noorden van Nicaragua, steeds actiever. Op alle fronten namen de span ningen ernstig toe. Het nationale za kenleven weigerde de Sandinisten elke medewerking. Ondernemers die hun heil in het buitenland zoch ten, ervoeren hoe hun bezittingen in Nicaragua werden genationali seerd. Aartsbisschop Miguel Oban do y Bravo onthulde een verschij ning van de maagd Maria. In een klein dorp in de provincie Chonta- les, Cuapa, zou de Heilige Moeder al in mei 1980 ten overstaan van een armetierige landarbeider hebben gewaarschuwd voor het sandinisti sche gevaar. Bij wijze van antwoord lokten de Sandinisten een van de naaste me dewerkers van Obando y Bravo in de val, Bismarck Carballo, de direc teur van de door de revolutionairen zo gehate Radio Catolica. Met video en foto werd hij voor de eeuwigheid spiernaakt vastgelegd op het mo ment dat hij uit een huis in Mana gua werd gezet. Volgens de officiële versie zou Carballo door een jaloer se echtgenoot zijn betrapt, terwijl hij de liefde bedreef met een van zijn gelovigen. Contra's De polarisatie was ten top gestegen. De katholieke kerk, het nationale bedrijfsleven en ook de omringen de buurlanden verklaarden de San dinisten bijna openlijk de oorlog. Regelmatig kwam het tot botsingen tussen het Hondurese leger en san dinistische troepen. In Washington besloot Ronald Reagan om nog meer olie op het vuur te gooien. De Salvadoraanse luchtmacht werd ge dwongen tot assistentie bij de be voorrading van de antisandinisti- sche rebellen, de contrarevolutio nairen of kortweg 'contra's'. De CIA zette speciale agenten in om de contra's een handje te helpen tot op Nicaraguaans grondgebied. Op die manier werd in oktober 1983 onder meer de olieraffinaderij in de haven van Corinto opgeblazen. En Rafsanjani luisterst als voorzitter van het Iraanse parlement naar een spreker. Naast hem een portret van de onlangs overleden leider Khomeini. NICOSIA De presidentsverkie zing in Iran op 28 juli lijkt bij voor baat te zijn beslist: een paardenrace met een kampioen en een kreupele knol. Afgaande op de Iraanse media bestaat er weinig twijfel over de uit slag: parlementsvoorzitter Hashemi Rafsanjani wordt de nieuwe presi dent van Iran. Het radikale dagblad Arbrar, dat altijd kritisch heeft geschreven over de Rafanjani's pragmatische poli tiek, publiceerde vorige week de uitslag van een opiniepeiling waar uit bleek dat 86 procent van de Ira- niërs op de voorzitter van het parle ment zei te zullen gaan stemmen. Slechts elf procent zou stemmen op de enige tegenkandidaat: de voor malige minister van landbouw Ab bas Sheibani van de Vrijheidsbewe ging, de niet meer dan symbolische oppositiepartij. Drie procent van de ondervraagden zei niet te zullen stemmen omdat de verkiezingen binnen twee maanden na de dood van geestelijk leider ayatollah Ruhollah Khomeiny worden ge houden. door Ed Blanche/AP De dood van Khomeini heeft niet de verwachte machtsstrijd opgeleverd tussen de zogenoemde pragmati sche vleugel van Rafsanjani en de mannen van de harde lijn achter mi nister van binnenlandse, zaken Ali Akbar Mohtashemi. Integendeel, het lijkt allemaal onverwacht soe pel te verlopen. De radikalen heb ben Rafsanjani niet eens uitge daagd. Politieke waarnemers me nen dat Rafsanjani zijn rivalen tot nu toe te slim is afgeweest, maar ze verwachten nog turbulente maan den. Rafsanjani en Sheibani waren de enige kandidaten die door de twaalf leden tellende Raad van Revultio- nare Wachters werden geaccep teerd. De Raad. de waakhond van de grondwet, verwierp de kandida tuur van 78 anderen. Het officiële persbureau IRNA, dat in Cyprus wordt gevolgd, citeerde raadslid ho- jatoleslam Mohammad Yazdi, die zei dat de meeste kandidaten waren afgewezen omdat ze een gebrek aan religieuze bevlogenheid toonden en zich hadden gekandideerd uitslui tend om een soort beroemdheid te worden voor hun eigen ambitieuze doelen". Een Iraanse zakenman zei enkele dagen geleden in Cyprus: „Sheiba ni maakt minder kans dan een sneeuwbal in de hel. Iedereen weet dat Rafsanjani gaat winnen. Er is helemaal geen verkiezingsstrijd". De in Iraq gevestigde verzetsbewe ging Mujahedien Khalq (de Heilige Strijders van het Volk) noemde de verkiezingen in een verklaring een farce. Maar volgens minister van binnenlandse zaken Mohtashemi tonen de verkiezingen juist de actie ve democratie in Iran. Rafsanjani (55) heeft zich onder Khomeini weten op te werken tot de op een na machtigste man in het land. Zijn politieke bondgenoot, president Ali Khamenei, is na de dood van Khomeini gekozen tot nieuwe geestelijk leider. Rafsanjani is acht jaar voorzitter van de 270 parlementariërs tellende Majlis geweest; bij de parlements verkiezingen vorig jaar kreeg hij het record van 1,3 miljoen voorkeur stemmen. Zijn rivaal voor het presi dentschap Sheibani is veel minder bekend. De Vrijheidsbeweging, die wordt geleid door de eerste premier van de islamitische republiek Meh- di Bazargan, wordt getolereerd, maar alleen om als symbolische op positiepartij op te treden. Macht De Mudjahedien Khalq liet in een verklaring weten dat Sheibani's kandidatuur puur om kosmetische redenen door de revolutionaire wachters was aanvaard. Tegelijk met de presidentsverkie zingen zal de 23 miljoen Iraanse kie zers in een referendum worden ge vraagd in te stemmen met een reeks veranderingen van de grondwet. Naar verwachting zal het volk steun geven aan de hervormingen, die de macht van de president aanzienlijk vergroten. Een machtige president de vroegere sandinistische held Eden Pastora kreeg twee vliegtui gen voor een aanslag tegen het in ternationale vliegveld van Mana gua. Als reactie op al die Amerikaanse agressie hadden de Sandinisten al tijdens hun vierde verjaardag, in ju li 1983, een socialistische staat wil len uitroepen. Maar Moskou wees dat idee af. En ook de Cubaanse lei der Fidel Castro raadde de San dinisten aan om te proberen de rela ties met de Verenigde Staten te her stellen. Begin 1984 kwam de eerste ver rassing. De inmiddels tot staats hoofd gepromoveerde Daniel Orte ga kondigde aan dat er voor het ein de van dat jaar verkiezingen zouden worden gehouden, bijna parallel met de Amerikaanse verkiezingen. De CIA reageerde met het leggen van zeemijnen in de belangrijkste Nicaraguaanse havens. De inspanningen om de contra's buiten de deur te houden, begon nen de Sandinisten steeds zwaarder op te breken. Ondanks hevige pro testen werd er een dienstplicht in gesteld. Het sandinistische kader zou een einde kunnen maken aan de rivaliteit tussen de politieke bol werken, die elkaar het leven zo zuur maken dat er nauwelijks nog beslis singen te nemen zijn in het land. Zo zal de post van premier worden op geheven, waarmee de nieuwe presi dent (Rafsanjani) de huidige pre mier, de havik Hussein Musavi, op een zijspoor heeft gezet. Ook zal de nieuwe president (Rafsanjani) het grootste gedeelte van de veilig heidsdiensten gaan controleren, daarmee de macht van Mohtashemi ondermijnend. Op 5 oktober loopt de tweede ambtstermijn van president Kha menei af. De grondwet verbiedt het hem nog eens vier jaar president te blijven. Khamenei volgde in okto ber 1981 president Mohammad-Ali Rajai op, die eerder dat jaar, slechts 37 dagen na zijn aantreden, bij een bomaanslag door de Mudjahedien om het leven kwam. Ondanks het vertoon van eenheid - zelfs de fanatieke radikalen geven hun steun aan Rafsanjani - vertoont het Iraanse politieke pantser scheurtjes. De radikale parlementa riër Abdolhamid Sharpasand nam vorige week ontslag, omdat de macht volgens hem te veel werd ge bundeld in enkele handen, een ver wijzing van Rafsanjani en zijn kliek. Sharpasand had de steun van min stens tachtig afgevaardigden, de meesten tevens bondgenoten van Khomeini's zoon Ahmad, wiens po litieke aspiraties eveneens lijken te zijn ingekapseld door Rafsanjani. werd bijeengehouden door middel van een welig tierende corruptie. De afhankelijkheid van Moskou nam snel toe. Met tegenzin aten de Nicaraguanen Bulgaarse en Tsje chische conserven. "Het ergste vind ik die Russische tandpasta", vertel de een bejaarde vrouw, "die smaakt afschuwelijk". Verkiezingen Onder druk van de Amerikanen be sloot de burgerlijke oppositie op het allerlaatste moment om niet mee te doen aan de verkiezingen. Met Da niel Ortega aan het hoofd verover den de Sandinisten 67 procent van de stemmen. Geen waarnemer die harde bewijzen inzake fraude op ta fel kon leggen. Maar volgens Ro nald Reagan waren de verkiezingen allesbehalve wettelijk geweest. De Sandinisten warendictatoren, schendden de mensenrechten, pro beerden hun revolutie te exporte ren naar de rest van Midden Ameri ka. De vanuit Washington gedirigeer de uitputtingsoorlog was in een be slissend stadium gekomen. Reagan kondigde een commercieel embar go af. Ook de zo noodzakelijke eco nomische hulp uit West-Europa be gon sterk af te nemen. Een op elke twee Nicaraguanen nam deel aan defensie-taken. De produktie en ex port bereikten elke maand nieuwe dieptepunten. Alles begon schaars te worden. Het openbare vervoer in Managua was uitgegroeid tot een nationale ramp. Begin oktobër 1984 had Reagan van het Amerikaanse Congres op dracht gekregen alle hulp aan de contra's te staken. Maar de CIA rook dat de overwinning nabij was, dat het hele Nicaraguaanse volk spoedig in opstand zou komen. Met de nodige hulp van kolonel Oliver North werden de rebellen op de been gehouden. Persoonlijke schenkingen, illegale handelsprak tijken, wapens voor cocaïne. Het doel heiligde de middelen. Bang voor een Amerikaanse invasie ga ven de Sandinisten de bevolking opdracht om loopgraven aan te leg gen. Russische tanks werden naar strategische punten in dichtbevolk te woonwijken gedirigeerd. Op die manier zouden niet alle militaire middelen bij het gevreesde Ameri kaanse bombardement worden ver nietigd. Ondanks problemen met het In ternationale Gerechtshof in Den Haag - dat de Amerikanen uiteinde lijk in juni 1986 veroordeelde - zag Reagan kans om het Congres op nieuw voor hulp aan de contra's te winnen. "Het is nodig om de San dinisten onder druk te zetten", be weerde hij. En ook: "Het is de enige manier om te voorkomen dat de Sandinisten wapens zenden naar de guerrilleros in El Salvador". Maar van doorslaggevende bete kenis was een onverwachte trip van Daniel Ortega naar Moskou. Pas toen eind 1986 het Iran-Contra's- schandaal aan het licht kwam, werd alle militaire steun aan de contra's weer verboden. De oorlog is sinds 1987 op een laag pitje komen te staan. De contra's verkeren in co ma, maar George Bush, de nieuwe Amerikaanse president, wil hen achter de hand houden voor het ge val de Sandinisten hun beloften in zake democratisering niet nako- Puinhopen "Nooit zullen we ons de wet door Washington laten voorschrijven", verklaarde Daniel Ortega kortgele den opnieuw. Maar dat anti-impe- rialisme is het hele Nicaraguaanse volk ongelooflijk duur komen te staan. De Sandinisten staan na tien jaar op de puinhopen van hun eigen revolutie. De oorlog heeft zo'n 20.000 doden - bijna een procent van de bevolking - en 35.000 blijvend in validen gekost. Hele fabrieken lig gen plat vanwege het gebrek aan re serve-onderdelen. De export dreigt dit jaar maar amper 200 miljoen dol lar binnen te brengen. En meer dan de helft daarvan is vorig jaar al uit gegeven. Voorlopig gaat het om niet nog verder naar beneden vallen. De ge middelde koopkracht is volgens een recente studie 93 procent min der dan in 1981. Het inkomen per hoofd van de bevolking is gedaald tot onder de 300 dollar per jaar, nog minder dan in Haïti, tot voor kort het armste land van Latijns Ameri ka. Pogingen van Daniel Ortega om in het Westen 200 miljoen dollar los te praten, hebben eerder dit jaar slechts 50 miljoen dollar opgele verd. Alleen de reisbureaus in Mana gua verdienen handenvol geld. Da gelijks verdringen er zich mensen om een van de speciale 'excursies' naar de Verenigde Staten te be machtigen. Voor prijzen die vari eren van 500 tbt meer dan 2000 dol lar wordt men langs sluipwegen naar het beloofde land gebracht. Tienduizenden Nicaraguanen zijn de afgelopen maanden vertrokken. Voor 25 februari volgend jaar zijn er presidentsverkiezingen beloofd. De Sandinisten hebben nog geen kandidaat benoemd, maar iedereen verwacht dat het opnieuw Daniel Ortega zal worden. De oppositie zal waarschijnlijk de elegante Violeta Chamorro naar voren schuiven. Voor de Sandinisten gaat het om een nieuwe poging om zich ten overstaan van de wereld te legitime ren. Maar kunnen ze onder de huidi ge «omstandigheden wel op eerlijke wijze winnen? "Het volk is en blijft sandinistisch", beweert Tomas Bor ge nogal nors. "Iedereen weet dat deze crisis niet onze schuld is". "Onmogelijk", gelooft de Costari- caanse president Oscar Arias, "de mensen moeten wel gek zijn om nu nog 'op de Sandinisten te stem- De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken dr. Emilio Castro, wil proberen nog voor de grote wereldraad-ver gadering in 1991 in Australië tot een herstructurering van alle afdelingen en programma's te komen. Doel daarvan is de orga nisatie overzichtelijker te ma ken en meer tijd en energie vrij te maken om op actuele vragen en kwesties in te gaan. De plannen zijn dit voorjaar in de staf in Genève besproken, maar kregen daar een koele ont vangst. De vrees bestaat dat Cas tro, wiens ambtstermijn kort na de vergadering in 1992 afloopt, probeert in te korte tijd nog een erfenis van enige faam binnen de oecumenische beweging op te bouwen. Het Centrale Comité (bestuur) van de wereldraad, dat 154 leden telt en ongeveer eens in de ander half jaar bijeenkomt, zal deze week in Moskou voor het eerst kennisnemen van de plannen. De wereldraad telt ruim 300 lid-ker ken en heeft een staf van ruim 350 personen in Genève. De woordvoerder van de We reldraad. de Nederlander Jan Kok. zei dat de noodzaak van een herstructurering al jaren wordt ingezien door staf en bestuur. "Er zijn teveel koninkrijkjes in Genè ve die zich van de algehele lijn weinig aantrekken. De grote vraag is echter hoe je daar greep op krijgt, zonder brokken te ma ken. Met alle drukte die we heb ben door grote conferenties en het conciliair proces, is het vol gens velen niet het juiste moment om ingrijpende veranderingen door te voeren". De voorgestelde structuurwij zigingen gaan ervan uit dat de huidige opdeling van het werk in drie eenheden, met elk eigen pro gramma's, vervangen moet wor den door een kleiner aantal divi sies. De klacht is dat er teveel dubbel werk wordt gedaan, dat er weinig flexibiliteit is en dat de lid kerken te weinig invloed hebben in de staf. Vak voordat de vergadering in Moskou vanochtend begon, werd bekend dat kardinaal Pauo Eve- nsto Arns van Sao Pauo (Brazilië) een verbod heeft gekregen van het Vaticaan om de wereldraad toe te spreken. De progressieve kardinaal was gevraagd om ko mende vrijdag een toespraak te houden tijdens een zitting gewijd aan het armoedevraagstuk. Bij die gelegenheid spreekt ook de Nederlandse econoom prof. dr. Bob Goudzwaard. Prof. Goud zwaard betreurt de houding van het Vaticaan. "Ik heb de afgelo pen tijd bemiddeld bij de pogin gen van kardinaal Arns om het Vaticaan en de Wereldraad van Kerken tot een gezamenlijk standpunt inzake het schulden- vraagstuk te bewegen. Ook daar aan wilde Rome niet meewerken. De paus schijnt Arns tijdens hun laatste ontmoeting toegevoegd te hebben 'dat hij teveel protestants' is geworden", aldus Goudzwaard. Bekeerde moslims Ongeveer tachtig procent van de moslims die zich tot het chris tendom bekeren, keert op den duur weer naar de Islam terug. Dat zei de Amerikaanse islamo loog prof. Dudley Woodberry tij dens het congres van het Lausan ne Comité voor wereldevangeli satie in Manila. Woodberry, die zich beriep op ervaringen van zendelingen, noemde als reden voor het hoge percentage, dat de omgeving een sterke druk op bekéerde moslims uitoefent om zich weer bij de Is lam aan te sluiten. Verder hebben vele moslims problemen met het individualisme van het christen dom. Woodberry riep de vierduizend deelnemers aan het congres op in het zendingswerk meer rekening te houden met sociologische fac toren. Zo is het verstandig een ge zin pas te dopen, nadat het gezins hoofd christen is geworden. Voorts kunnen in de eredienst ve le gebruiken worden gehand haafd die niet tegen de leer van het christendom ingaan. Er is vol gens Woodberry niets tegen, dat christenen net als moslims met bedekt hoofd en knielend bidden en daarbij voorover buigen. Woodberry herinnerde eraan dat de Islam vele elementen uit de joodse en christelijke traditie heeft overgenomen. De 60 deelnemers uit de Sov jetunie die tot gisteren op het vliegveld van Moskou moesten wachten omdat de Filipijnse re gering hun geen visum wilde ver strekken, zijn vrijdag in Manila gearriveerd. Mevr. G. D. te Velde-Klooster- boer, die vorige maand de motie indiende waarin de hervormde synode elke tuchtmaatregel te gen homoseksuelen afwees, 'snapt' de uitleg van het synode- bestuur 'niet helemaal'. Het be stuur meent dat de aanneming van de motie het gesprek tussen kerkleden en homoseksuelen schade heeft toegebracht, maar naar'haar mening wordt dat ge sprek juist geschaad, als homo seksuelen een tuchtmaatregel bo ven het hoofd hangt. Het synodebestuur heeft in een verklaring de motie uitgelegd als een 'uiterste oproep tot terughou dendheid' met tuchtmaatregelen. Te Velde-Kloosterboer vindt dat een 'afzwakking' van de tekst van de motie die elke tuchtmaatregel zonder meer afwijst. Zij vindt het belangrijk dat de de landelijke tuchtcommissie van de Hervorm de Kerk aan de motie een goed houvast heeft. 'Provocatie' De zeven Amerikaanse joden die vrijdag met geweld door Pool se arbeiders van het terrein van het Karmelietessenklooster van Auschwitz werden gezet, hebben gisteren opnieuw tegen het kloos ter gedemonstreerd. De groep onder leiding van rab bijn Avraham Weiss uit New York stond enige tijd voor de Ma- riakerk in Krakow met borden met de tekst 'Verwijder het kloos ter' en 'Laat de joden met rust'. Een handjevol Polen en tien jour nalisten keken toe. De eucharis tieviering in de overvolle kerk werd niet verstoord. De Poolse regeringskrant Rzeczpospolita heeft zaterdag de Amerikaanse joden beschuldigd van een 'georganiseerde provoca tie'. "Hoe schadelijk religieus fa natisme kan zijn, schijnt door dit ongewone incident te worden be wezen", aldus de krant. Oekrainse kerk Elf vrouwen uit het Oekrainse plaatsje Vinnitsa demonstreren sinds eind mei in het centrum van Moskou voor het staatssecretari aat voor godsdienstzaken om zo teruggave van een van de drie Oekrains-katholieke kerken in deze plaats af te dwingen. Zwij gend, af en toe de rozenkrans bid dend, brengen zij hun dagen door op schamele krukjes, terwijl de politie in geen velden of wegen is te bekennen. Tot dusver hebben ze 2115 handtekeningen voor hun streven verzameld. De Oekrains-Katholieke Kerk, die met Rome is verbonden, werd in 1946 door Stalin gedwongen in de Russisch-Orthodoxe Kerk op te gaan. De Oekrainse katholie ken waren Stalin een doorn in het oog omdat hij hen als nationalis ten ervan verdacht anti-sovjet te zijn. Moon. De voorzitster van de in Engeland gevestigde interna tionale organisatie Inform, die toezicht houdt op sekten, is in op spraak geraakt, nu blijkt dat zij 18 keer aan conferenties heeft deel genomen op kosten van de sekte van Sun Myung Moon. Inform werd twee jaar geleden met steun van de kerken opgericht door fa milieleden van sekteleden en ont vangt ruim een miljoen gulden subsidie. Barker zelf ziet geen en kel probleem. "Wij dachten dat de belastingbetaler geld kan worden bespaard, als de Moonies de reke ningen betaalden". Israël. Het Opperrabbinaat voor Nederland vindt dat de be richtgeving door de media over de situatie in Israël 'veelal niet ob jectief is. De Nederlandse corres pondenten laten volgens de rab bijnen hun "politieke visie preva leren boven het belang van de zaak".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2