Een dirigent met vliegbrevet Britse jazz-invasie bespeurbaar op North Sea 'Publiekslieveling' Herbert von Karajan (81) overleden Afscheid van Laurence Olivier MAANDAG 17 JULI 1989 KUNST PAGINA 17 Herbert von Karajan tijdens een re zekerheid nog een keer. Toen hij in in 1955 met het Berlijns Filharmo nisch orkest in de Newyorkse Car negie Hall optrad, riep het publiek "Nazi, ga naar huis!". Karajan vocht tijdens de oorlog niet voor de Duitsers. In 1941 werd hij opgeroepen. Vlak voor hij onder de wapenen moest komen, gaven de nazi's hem vrijstelling om hem in staat te stellen te blijven dirigeren. Hij maakte zich niet bemind bij de autoriteiten toen hij in hetzelfde jaar trouwde met Anita Güterman, die gedeeltelijk van joodse afkomst was. Zijri eerste huwelijk met de so praan Elmy Helgerlöff was ontbon den. Na de oorlog werd een van Ka- rajans concerten in Wenen verbo den omdat hij nog niet gezuiverd was. Bij die gelegenheid bezetten Russische troepen het concertge bouw. In 1948 aanvaardde Karajan een aanbod om de muzikale leiding op zich te nemen van het aan de Duitse opera gewijde seizoen in de Scala van Milaan. Hij bleef ook dirigeren in het festival van Salzburg. Toen vijf jaar later plotseling Wilhelm Furtwangler overleed, kreeg Kara jan het verzoek het vooraanstaand Filharmonisch orkest van Berlijn te leiden. In 1956 aanvaardde hij daarnaast de artistieke leiding van de Weense opera. Daar kwam het in 1962 tot een conflict met de Oostenrijkse re gering, waarbij de staf van het ope ragebouw in staking ging. De rege ring in Wenen beschuldigde Kara jan van 'persoonlijke ambities' om dat hij zou streven naar contacten tussen de Weense opera en andere internationale instellingen op ope- ragebied. Uit het publiek werd net zolang "Wij willen Karajan terug" geroepen tot hij in zijn functie werd hersteld. Tempo In 1964 gaf Karajan zijn post bij de Weense opera op om zich te concen treren op het muziekfestival van Salzburg, zijn wereldreizen met het Berlijns Filharmonisch orkest en op het werk van zijn muziekstich- ting. Zijn snelle en sprankelende ver tolkingen werden wereldberoemd. Een radioploeg van de BBC die een directe uitzending van een concert onder Karajan in Londen verzorg de, kwam tot de ontdekking dat zij nog 20 minuten over had, nadat de dirigent in iets meer dan een uur drie symfonieën van Beethoven had afgewerkt. Maar waar de meeste critici de helderheid van Karajans geluid pre zen, vonden anderen die koud en (foto AP) mechanisch. Maar het publiek aan bad hem en de zaal was altijd uitver kocht, wat de stoelen ook kostten. Met zijn Grieks-achtige voorkomen en zilvergrijze haardos was hij een opzienbarende, elektrificerende fi guur in de concertzalen, waar hij zonder partituur en vaak met de ogen gesloten het orkest leidde. De discipline die Karajan eiste van zijn orkest, kenmerkte ook zijn eigen leven. Als hij zich niet van ene concertpodium repte naar het ande re, verbleef hij met zijn derde vrouw Eliette en hun twee dochters in hun woning in Wenen, de villa in St Mo- ritz, het chalet in de Franse Alpen of het vakantiehuis in St Tropez. Karajan speelde een grote rol bij het ontwikkelen van de Compact disc, die in 1981 werd gepresen teerd, en hij zei dat naast de CD de andere opname- en weergaveappa- ratuur hem deed denken aan de tijd van de gaslamp. Karajans neiging om aan de weg te timmeren wekte wel eens de spotlust van zijn muzikale tijdgeno ten op. Wijlen de componist Igor Strawinksi sprak eens enigszins misprijzend van dirigenten "die vóór alles verstand moeten hebben van dienstregelingen van de lucht vaartmaatschappijen, de internatio nale belastingwetgeving en de haar mode". Net als zijn Amerikaanse collega Leonard Bernstein gaf Karajan lie ver televisieconcerten dan dat hij in zalen optrad. Hij werd tot die opvat- t;ng bekeerd nadat in 1967 een voor de Japanse televisie opgenomen concert naar schatting 32 miljoen kijkers trok. Sindsdien is de film van een uit voering van de Vijfde Symfonie van Beethoven onder Karajan ook ver toond op het filmfestival van Cannes. Voor de opname van Ver di's Requiem, een uitvoering ter na gedachtenis van Arturo Toscanini, de dirigent die hij het meest bewon derde, werden twaalf kleurencame- ra's gebruikt. Zelfs in de orkestbak van een ope ragebouw behield Karajan zijn fa natieke enthousiasme voor de tech nische kant van een toneelproduk- tie. Zangers die onder hem optra den in Salzburg, herinnerden zich dat Karajan voor een uitvoering van II Trovatore van Verdi 130 maal liet repeteren met de verlichting. In die tijd werd gezegd dat naarmate Ka rajan meer technische repetities in laste, het toneel steeds donkerder werd. Nazi Herbert von Karqjan begon op vier jarige leeftijd als pianist zijn muzi kale loopbaan. Hij werd op 5 april 1908 geboren in Salzburg, de stad van Mozart. Herbert toonde al spoe dig een virtuoze aanleg voor piano. Een peesziekte betekende een be dreiging voor een carrière als pia nist. Zijn vader, een arts van Griekse afkomst en zelf bekwaam musicus, probeerde zijn zoon van zijn muzikale studie aan het Mozar- teum in Salzburg te brengen tot een technische opleiding. De jonge Von Karajan gaf dit echter na anderhalf jaar op en liet zich inschrijven bij het Weens muziekconservatorium. Als jongen ging hij soms zelfs 350 km op de fiets naar Bayreyth in Duitsland, het Mekka van de be wonderaars van Wagner, om daar Toscanini te zien en horen dirige ren. Toen de post van operadirigent in Ulm openkwam, solliciteerde Herbert naar deze functie. In maart 1929 trad hij daar voor het eerst op, met een uitvoering van Figaro's Hochzeit van Mozart. In 1934 greep hij de kans om alge meen leider van de opera in Aken te worden. Hij was met zijn 26 jaar de jongste dirigent van Duitsland. Om deze post te kunnen krijgen, moest Karajan lid worden van de Duitse nazi-partij. Hij meldde zich in 1933 aan en deed dit een jaar later voor de SALZBURG (DPA/RTR/ANP) De gis teren overleden Oosten rijkse dirigent Herbert von Karajan was waarschijn lijk de meest tot de ver beelding sprekende mo derne orkestleider van de ze tijd. Van zijn werk met diverse orkesten werden meer dan 900 platen ge maakt. Hij was voor het grote publiek bekend als een man die van glamour hield. Maar zijn eigenzin nig, bijna hovaardig, optre den heeft ook heel wat kwaad bloed gezet bij zan gers, musici, orkesten en directies van operagezel schappen. Von Karajans dominerende en con servatieve leiding over het Salz burg-festival was onlangs mikpunt van wijdverbreide kritiek in Oos tenrijk. In april nam hij officieel af scheid als chef-dirigent van het Ber lijns Filharmonisch orkest, nadat vorig jaar geschillen over de leiding aan het licht waren getreden. De af gelopen tijd richtte hij zijn energie op de Wiener Philharmoniker en verklaarde nooit naar het Berlijnse orkest te zullen terugkeren. Ook de plannen voor hervorming van de leiding van het wereldbe roemde festival van Salzburg stuit ten bij de dirigent op grote weer- stand. Hij nam in augustus 1988 na een ziekte ontslag uit de directie maar behield zeggenschap over bij na alle produkties. De directie van het festival nam zijn voorstel om te stoppen eind vorige maand over en begon te zoeken naar een nieuwe leider als vervanger van Albert Mos ter, die loyaal was aan Von Karajan. De maestro zou nog op 27 juli het jaarlijkse zomerfestival openen, met Verdi's 'Un ballo in Maschera' door het Weense Filharmonisch or kest, in een uitvoering van de Britse filmregisseur John Schlesinger. Als groot fan van de moderne techniek, had Von Karajan thuis een colonne dure auto's, hij vloog zijn eigen vliegtuig en op 75-jarige leeftijd haalde hij het brevet voor het vliegen van een helikopter. "Je voelt het ritme van de machine en de reis", zei hij eens. "Het is hetzelf de als in muziek. Ritme is alles. Daar werk ik voor". ASHURST (AP) - De vorige week op 82-jarige leeftijd overleden Britse acteur Laurence Olivier is in besloten kring gecremeerd. Voorafgaande aan de crematie werd een, eveneens besloten, dienst gehouden in de St. Ja mes's kerk in de gemeente Ashurst. Alleen Oliviers vrouw, actrice» Joan Plowright, zijn vier kinderen en overige familie alsmede enige vrienden waren aanwezig. Acteur Anthony Hopkins droeg enkele regels voor uit 'King Lear' van Shakespeare, het stuk waarmee Olivier ongekende successen boekte op het toneel en in de film. Onder de aanwezige vrienden van ,de grootste acteur van deze eeuw' wa ren veel acteurs. Naast Hopkins woonden onder anderen Douglas Fair banks junior en sir John Mills de plechtigheid bij. Op de kist lag een grote krans van bloemen en kruiden die voorkomen in de stukken van Shakespeare - lavendel, marjolein, goudsbloemen, made liefjes, mint en narcissen. Ook het gebedenboek van wijlen Laurence Oli vier, een geschenk van zijn moeder, lag op de kist. Er waren bloemstukken van o.a. Sir John Gielgud en Elizabeth Taylor. Op de foto (AP) Sir John Mills en echtgenote tijdens de crematieplechtig heid. Televisieconcerten Zijn vliegbrevet stelde hem in staat op eigen gelegenheid te reizen tus sen de Europese muzikale hoofd steden Berlijn, Wenen, Milaan en Salzburg, waar hij operavoorstellin gen, muziekfestivals en enige van de best gepolijste orkestconcerten ter wereld leidde. Musici bewonder den de geweldige beroepskwalitei ten van Von Karajan en diens muzi kale geheugen. Hoewel hij geen hoofd had voor rekenen kon hij zelfs de langste opera's van Wagner dirigeren zonder de partituur. De orkestleider besteedde veel tijd aan het opleiden en begeleiden van talenten. Hij deed dat onder de vleugels van de Herbert von Kara- jan-stichting in Berlijn en Salzburg. Zijn laatste traditionele Oudejaars- concert met het Berlijns Filharmo nisch, eind vorig jaar, werd uitge voerd met het jonge Russische pia- nowonder Jevgeni Kissin. Hij ont dekte ook de violiste Anne-Sophie Mutter. Zijn verdediging van de jonge klarinettiste Sabine Meyer, die het orkest niet wilde opnemen, leidde al in 1983 bijna tot een breuk met het orkest. N'Dour een verademing. Het zal geen toeval zijn dat Afrikaanse pop muziek zich een vaste plaats weet te veroveren op de grotere jazzfesti vals. Tijdcapsule Op zaterdag was er voor de serieuze, maar ook voor de minder fanatieke, luisteraar meer te beleven. Aller eerst was daar het optreden van de onvermoeibare Cab Calloway, in feite een complete revue met tap- dansende broers (The Williams Bro thers) en diverse reeds veertig jaar geleden populaire showeffecten. Dat zanger en bandleider Calloway reeds eenentachtig is, kon men hoogstens merken aan de meer fy sieke elementen van zijn optreden, maar zelfs die hadden hun eigen charme. De luisteraar waande zich even in een tijdcapsule. Eenzelfde professionaliteit en perfectie legde de Akoustic (sic) Band van Chick Corea aan de dag. De pianist speel de met een vanzelfsprekendheid en gemak waar Oscar Peterson zelfs niet van terug zou hebben. Daar door of misschien desondanks ont brak het aan spanning, hetgeen deels werd goed gemaakt door het geïnspireerde spel van bassist John Patitucci. Op dezelfde avond wer den de 'Bird'-trofeeën uitgereikt, voor de vijfde maal inmiddels. Het eerst aan de beurt was, voor de cate gorie 'Nederlandse jazz', Misha Mengelberg, die daarop meteen liet zien en horen, waarom hij deze prijs weliswaar verdient, maar ook niet nodig heeft. Ditmaal trad hij met een kwintet op, dat bestond uit Han Bennink (natuurlijk), Ab Baars, Wolter Wierbos en George Lewis. De flegmatieke en vindingrijke pia nist bewees dat virtuositeit geen ba sisvoorwaarde is voor spannende muziek. Een andere prijswinnaar was voor 'Europese jazz' de Britse rietblazer John Surman. Surman kwam met een Europese première, een gewaagd 'Brass Pro ject'. Naast de bas en het slagwerk klonken drie trompetten ën vier trombones in de fraaie arrangemen ten van Surman, die partijen en soli speelde op sopraansax, baritonsax, basklarinet en synthesizer. Het vele koper paste op uitstekend bij de dikwijls melancholische composi ties van de leider. Daarnaast toonde Surman zich een virtuoos op zijn blaasinstrumenten. De derde en laatste 'Bird'-prijswinnaar, Art Bla- key, voor de categorie 'Ameri kaans', was helaas in wat minder goede doen, althans muzikaal. Ge lukkig had de hardhorende drum mer een uitstekende groep muzi kanten om zich heen verzameld. Deze editie van de Jazz Messengers moet toch een van de beste zijn die hij ooit heeft gehad. Vincent Her ring (altsax), Javon Jackson (tenor sax), Bryan Lynch (trompet) en Frank Lacy (trombone) maakten er een knallend feestje van. De krach tig articulerende pianist Benny Green herinnerde aan de hoogtijda gen van de Jazz Messengers in het begin van de jaren zestig, toen Bob by Timmons de toetsen beroerde. Aan het eind van de avond liep de reusachtige Statenhal vol voor op tredens van de bekende fusiongroe- pen Yellow Jackets, Steps Ahead en Kenny G. Deze bands deden wat hen was gevraagd, maar meer ook niet. Vooral Steps Ahead viel tegen, omdat gezien de laatste opname van de formatie meer genuanceerd spel verwacht zou mogen worden. Het moet echter gezegd worden dat alle optredenden in de Statenhal last hadden van een slechte versterking, vooral van het slagwerk. In het Tuinpaviljoen, dat na een jaar weer terug was om de capaciteit van het complex te vergroten, had de Bob Berg-Randy Brecker Acoustic Band last van dezelfde problemen, maar misschien hadden ze dat wel verdiend. Zelden heb ik zoveel trucs, cliché's en muzikaal disfunc tionele soli gehoord in één enkel concert. Daarmee vergeleken was het optreden van het Henry Thread- gill Sextet, dat daarvoor plaats vond, heilig. De puntig spelende saxofonist maakte, zoals we van hem gewend zijn, uitstekend ge bruik van de mogelijkheden die on der andere twee drummers, een bassist en celliste hem boden, maar conceptueel was er weinig veran derd ten opzichte van enkele jaren geleden. Britse invasie De zondag bood de meeste hoogte punten, hoewel het aantal verstop pingen tussen de zalen dat van de zaterdag niet overtrof. Wel werd af en toe een zaal voor het publiek af gesloten, zodat deze recensent bij voorbeeld geen van de beide sets van Dizzy Gillespie kon bijwonen. De derde dag begon niet al te best. Zangeres Chaka Khan, bekend van de hitlijsten, bewees dat ze daar ook thuishoort, want tijdens het vooral naar disco-muziek klinkende optre den bleek niets van haar ervaring als gospel- of jazz-zangeres. Daarom snel naar de Escherzaal gespoed om een optreden van de Britse tenorsaxofonist Steve Willi amson bij te wonen. Het was een uitstekend idee van de festivalorga nisatie om in deze zaal vier jonge Britse groepen te laten optreden, aangezien de laatste tijd in het Vere nigd Koninkrijk zich een nieuwe generatie interessante jazzmusici manifesteert. Steve Williamson bleek een heel inventieve improvi sator met een vrij lichte toon, een saxofonist die Coltrane met Warne Marsh vermengt. Grote indruk döor zijn gedreven spel maakte in het zelfde kwintet pianist Jason Rebel- lo, die terugkwam in het kwartet van de Schotse tenorsaxofonist Tommy Smith. Smith heeft, het is bijna ondenkbaar in deze tijd met ontelbare moderne of neo-bop spe lende saxofonisten, een geheel ei gen stijl van improviseren, die het best is te omschrijven als een soort agressieve en relativerende ideeëenstroom. Even pittig en rit misch gedreven was het werk van de Tommy Chase Band. Drummer Chase is een heel scherp timende muzikant, die tegelijkertijd harmo nisch veel luchtiger materiaal prefe reert. Na jaren van bijna complete rust kunnen we ons gaan opmaken voor een kleine Britse invasie. Hoe gezapig daarmee vergeleken klonk niet het Chico Hamilton Quintet. Ondanks de aanwezigheid van rietblazer Buddy Collette, een man met een behoorlijke reputatie, slaagde Hamilton erin om totaal nietszeggende muziek te presente ren, strandmuziek voor de Califor- nische sophisticated set. Het kwar tet van Billy Bang leek in het begin ook door een vorm van lethargie be vangen, maar gelukkig begon de violist beter te spelen naarmate het concert vorderde. Hij had gekozen voor standards, die tamelijk recht- toe-rechtaan werden gepresen teerd. Alleen qua syncopen hadden de optredens van de Master Drum mers of Burundi en Doudou N'Diaye Rose's Orchestra met jazz te maken, maar dat zoveel percus sionisten diezelfde syncopen tege lijkertijd zo zuiver kunnen slaan, geeft een speciaal gevoel van op winding en geruststelling. Specta culair was het zeker. Door een keelaandoening van een van de zangers van Manhattan Transfer werd er nogal wat gescho ven met tijden en plaatsen van op tredens zonder dat dit tot grote pro testen onder het publiek leidde. In tegenstelling tot voorgaande jaren was het terugkerende bezoek van Miles Davis aan het eind van het fes tival gepland. Of dat een positieve invloed op Davis' spel had, betwij fel ik, maar zijn optreden was het beste dat ik in vele jaren van hem heb gehoord. Davis speelde zuiver, precies, spannend en met zijn be kende gevoel voor dynamiek oude en nieuwe stukken. Zelfs de ge luidsinstallatie van de Statenhal deed het goed. Een betere afsluiting van het festival was niet denkbaar. KEN VOS BEZOEKERSAANTAL - Volgens het slotcommuniqué van de orga nisatie van het North Sea Jazz Festival waren er in totaal 55.000 be zoekers. Onder hen de ambassadeurs van de Verenigde Staten en de Sovjetunie en minister Brinkman. Veel jazzliefhebbers bleken af komstig uit de Bondsrepubliek Duitsland. Volgend jaar wordt het festival gehouden op 13,14 en 15 juli. Cliché's, opstekers en sprankelende originaliteit dend programma met veel fusion en mainstream, aangevuld met meer Voor de hand liggende pu bliekstrekkers. De twee eerste fu- siongroepen van de vrijdag werden aangedreven door buitengewoon competente ritmesecties. Toetsen man Hancock kwam met een twee de editie van zijn Headhunters, waarin vooral het krachtige spel van gitarist Wah Wah Watson op viel. Watsons afgemeten begelei ding gaf het enigszins bleke spel van Hancock extra venijn. Deze ver sie van de Headhunters klonk een stuk rock-achtiger dan de gelijkna mige groep die in het begin van de jaren zeventig opereerde. De Zawi- nul Syndicate van de van oorsprong Oostenrijkse keyboard-speler Joe Zawinul vertoonde gelijksoortige gebreken. Hier werden de goede be doelingen van ritmesectie, Cornell Rochester op drums, Gerald Ve- asley op basgitaar en Bill Summers op ander slagwerk, tenietgedaan door de leider, die meende dat sma keloze sentimentaliteit voor afwis seling zorgt. Een veel eerlijker he- roep op de emoties deed Stan Getz. De tenorsaxofonist musiceerde op zijn best, daarbij zich in de rug ge dekt wetend door de zeer goed sole rende en begeleidende Kenny Bar ron op piano. Mingus Een andere opsteker was die avond het concert van de Charles Mingus Super Band, een van de vele Ameri kaanse formaties die zich wijden aan het repertoire van een groot heid uit het verleden. Deze groep onder leiding van trombonist Jim my Knepper is echter geen louter academische operatie. Het orkest bestaat voor een deel uit vroegere bandleden van de alom gewaardeerde bassist, die deze mu sici tot bijzondere prestaties wist te inspireren. De arrangementen van Knepper sorteren kennelijk hetzelf de effect, want ik heb zelden een op treden meegemaakt met zoveel goe de soli in zo korte tijd. Nog vrij on bekende musici als tenorsaxofonist Craig Handy en trombonist Sam Burtis deden niet onder voor men sen als George Adams (tenorsax), Nick Brignola (baritonsax), John Hicks (piano) en Jack Walrath (trompet). Het belangrijkste was, dat inderdaad de geest van Mingus doorklonk tijdens de twee sets. In schril contrast daarmee stonden de verrichtingen van George Benson met het McCoy Tyner Trio. De gita rist, die naar eigen zeggen zich seri eus met de jazz wil bezighouden, moest het hebben van cliché-loop jes en dezelfde zoete zang die hem in de hitparades catapulteerde. Hij wordt in die mening gesterkt door Tyner, die op de piano nog geen schim was van pakweg tien jaar ge leden. In vergelijking daarmee was de ethnische pop van Youssou De zieke Stan Getz komt vrijdagavond even op adem tijdens zijn optreden met pianist Kenny Barron, (foto anp> Nort Sea Jazz Festival met Stan Getz, George Benson, Herbie Hancock, Chick Corea, Art Blakey, Cab Calloway, John Surman, Misha Mengelberg, Chaka Khan, Dizzy Gillespie, Miles Davis en vele anderen. Gehoord op 14, 15 en 16 juli in het Congresgebouw, Den Haag. De Amsterdamse jazz-musicus, arrangeur en componist Misha Mengel berg tijdens zijn optreden, gisteravond, op het North Sea Jazzfestival in Den Haag. Mengelberg is een van de Bird-winnaars. Hij kreeg de onder scheiding omdat de jury vindt dat hij een van de belangrijkste vernieuwers van de Europese jazzmuziek is. (toto anp) DEN HAAG Een groot festival als het North Sea heeft twee proble men: er is altijd iets datje mist om dat je voor iets anders op dezelfde tijd in een andere zaal kiest, en de enorme drukte, die van je eist dat je nog meer energie besteedt om iets te horen en vooral te zien. Het eerste probleem is in feite de kracht van het festival, want het wordt veroor zaakt door de overdaad van het aan bod. Dat dachten kennelijk velen in binnen- en buitenland, aangezien nog maar eens alle records werden gebroken. Het begon vrij rustig op de vrijdag met 'slechts' circa 15.000 bezoekers, maar de twee dagen daarna was het congresgebouw ge heel uitverkocht. De 20.000 mensen op die dagen konden elkaar soms stevig in de weg zitten, maar wat dan opvalt, is dat men ondanks de ruimtelijke beperkingen tamelijk ontspannen reageert. Niet alleen wat bezoek betreft, ook muzikaal was het vrij rustig op de eerste avond. Er waren geen nieuwe ontdekkingen, geen verras singen te bespeuren. Daarbij kwam dat er gekozen was voor een behou

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17