'Mooie koffer hééft iets' Meubelen op maat gemaakt Dochters Voor Jan Paul Zumpolle is iedere koffer een relikwie Huishoudapparaten worden steeds mooier en beter Eenzaam en helemaal alleen sta ik vooraan in de rij. Als laatste der mohikanen. Het we ten van het "nooit meer", van het laatste zijn. waait koud om me heen. Want ik heb geen dochter. En ben daardoor het eindpunt, het onherroepelijk eindpunt van de lange, lange keten van vrouwen die een moeder had den die een moeder hadden die een moeder hadden, mil joenen en miljoenen jaren lang. Tot aan de oorsprong toe. En die breek ik af, die rij. Zo maar. Buiten mijn wil om. dat wel, maar het geeft me toch een zeer triest gevoel. Die keten begon waarschijnlijk bij een oercel die zich deelde en deelde tot er een vrouwelijk wezentje ontstond, en bij het vrouwtje begon het. Een rij vrouwen die tot aan mij toe on onderbroken dochters baarde. Hoe en w^ar die rij begon en hoe ze over de wereld slinger de weet ik niet, en zal ik ook nooit weten. Maar altijd was er weer een moeder die een dochter baarde die een doch ter baarde die een dochter baarde; allemaal onherroepe lijke schakels in die ene keten van mij. Mannen verwekken zoons, ook in een onverbrekelijke keten het verleden in, maar omdat verwekken een minder vaste schakel is dan baren, een meer terloopse bezigheid zogezegd die ook nog ongeweten kan ge beuren, wat bij baren zelden het geval is, is die keten niet zo'n vaste band als bij de vrouw. Bij ons zou je, als je te rug kon kijken, moeder na moeder na moeder kunnen tra ceren. En van die hele rij ken ik er maar twee: zijn moeder en mijn grootmoeder. Kende ik er maar een paar meer van. Even met een paar verre schakels kennis maken. Vragen of ze het leuk vonden, een dochter te krijgen. Of juist helemaal niet. Had ik maar van elke voormoeder zo'n kleine notitie. En met die stapel,notities zou ik dan als laatste blijven zitten. Een beetje treurig. Blij was ik toen ik zonen kreeg en nog niet besefte waar ik abrupt een eind aan maakte. Het moet voor een vrouw die een dochter, en een kleindochter, en misschien wel een achterkleindochter heeft prettig zijn te beseffen dat héar keten doorgaat, mis schien nog eeuwen lang. Die van mij dus niet. Die is op. Waardoor ik als laatste bij het eindpunt sta. Tot ik ook in die lange, lange rij van dode voor moeders wordt opgenomen Waarna het voor altijd is afge lopen. INA DE RUYTER PAGINA 16 Ontwerpers en techneuten maken het steeds mooier en beter in de huishouding. Soms zijn het grapjes die nog niet verder komen dan een vakbeurs, zoals de stofzui ger die aankondigt dat de stof- zak vol is. Ze praten. En ze fluisteren. Maar met dat laatste bedoelen fabrikanten meestal dat de machines nau welijks nog storend ge-' luid voortbrengen. De elektronica rukt verder op. Het bedienen van machi nes wordt daardoor steeds eenvoudiger en ze kunnen ie dere keer weer meer. Voor het mooi vers houden van vlees, vleeswaren, vis en dergelijke zijn er nu koelkasten met een vierde, koude zone van net bo ven de 0 graden. Een praktisch snufje bij be paalde typen koel-vriescom- binaties is de frisdrankentap per. Aan de buitenkant is in de deur van de koelkast een uitsparing gemaakt waarin een glas of bekertje past net als bij de bekende koffieauto- maten. Aan de binnenkant van de deur zit een reservoir dat met twee verschillende drankjes gevuld kan worden. Deur dicht en tappen maar. Het allernieuwste is een koelkast op zonne-energie. Praktisch op plaatsen waar geen stroom voorhanden is. Er is een klein kastje te koop met een inhoud van 75 liter en een groter model van ruim 160 liter. Het zonne-energiepaneel en de benodigde accessoires worden bijgeleverd. Nog één koele tip tot slot. Wie van een glas wijn houdt, zit op een flat of etage vaak met het probleem dat er geen goede opslagruimte is om wijn te bewaren. Maar nu is er het koelkabinet, waarin altijd de ideale temperatuur en vochtigheid voor uw wijn- voorraad in de hand wordt ge houden. De kast kan 134 fles sen van 0,75 liter bergen of 114 literflessen. Afwasmachine De afwasmachine is ook nog niet aan het eind van zijn ont wikkelingslatijn. De moderne afwasmachines zijn ge luidarm, verbruiken nog maar eenderde hoeveelheid stroom, vergeleken bij twintig jaar geleden, terwijl ook het verbruik van zeep/zout/glans middel en water enorm is te ruggebracht. Voor een afwas hadden de eerste machines 65 te zijn. Maar tegen zo'n oude houten hutkoffer kan natuur lijk niets op. Als we het nou toch over koffers hebben: dat waren pas koffers. Helemaal van hout en in allerlei maten. Vaak op ver zoek gemaakt. De hoedenkof- fer, zo'n ronde, dat vond ik nog de mooiste van de hele set. Ze werden vroeger in onze winkel veel verkocht. Door Indiëgangers vooral. Soms zie je ze nog wel eens staan in eta lages. Als decorstuk. Ik kan er niets aan doen, maar als ik ze zie, dan moet ik er altijd even naar blijven kijken." Wat heb ik liever: een monarchie of een republiek? Die vraag speelt al dagen door mijn hoofd. Je hebt mensen die zeggen: of ik nu door de hond wordt gebeten of door de kat, mij maakt het niet uit. Nou, mij wel. Mij zeker wel. De vraag kwam in me op door het bezoek van president Bush in Ne derland. Op de televisie hebben we kunnen zien wat daar allemaal voor komt kijken. Deze krant had zelfs een hele serie artikelen over dat be zoek, met daarbij een vignet waarop de president 'himself Leiden met een soort sandwichbord aanprees als betrof het een nieuw soort klei- bintje. Bush heeft een gevolg bij zich waarvoor een zonnekoning zich niet zou behoeven te schamen. In de ziekenhuizen van de Nederlandse ste den die hij aandoet, staat zelfs een heel team chirurgen klaar om hem te opereren als een onverlaat hem een kogel door het lijf zou jagen. Veron derstel eens dat er iemand met een pistool in zijn hand achter een pilaar in de Pieterskerk vandaan springt, moet de veiligheidsdienst hebben gedacht, dan zijn we toch mooi nat. Mag ik daar even hartelijk om la chen. Hoe heette de laatste 'president-killer' in Nederland ook alweer? Was dat niet ene Balthasar Gerards? Als ik het allemaal eens tegen elkaar afweeg, denk ik dat ik toch lie ver een koningin heb dan een president. Een president kost ons meer dan een koning of koningin. Ik heb tenminste nog nooit zo'n circus om onze Beatrix heen gezien als nu bij Bush. Naar ik heb gehoord, heeft onze regering Bush ook nog moeten smeken om eens een keer naar Ne derland te komen. Van den Broek schijnt zelfs een klompendansje te hebben opgevoerd om de president over te halen. Geld was geen be zwaar voor onze regering. Wat een spilzucht! Tijdens de Franse revolu tie is de adel voor minder onder de guillotine gekomen. Als onze Beatrix op reis gaat. dan gaan ei hooguit een paar fossielen van hofd- BUSH - EEN FIGURANT IN DE HOOFDROL ames mee die met een lepeltje kaviaar hun maal kunnen doen en enke le veiligheidsagenten die brood meekrijgen van thuis. Misschien dat de minister van buitenlandse zaken en zijn vrouw er nog een snoepreisje uit weten te braden, maar daarmee houdt het wel op. Maar zo'n Bush. Als zo'n man het in zijn hoofd zou halen geregeld naar Holland te ko men was meteen de nationale economie ontwricht. In het Leidsch Dagblad stond zaterdag een artikel over het bezoek van Churchill aan Leiden in 1946, waarvoor de gehele Leidse bevolking uit liep. Ik kwam in de verleiding een vergelijking te maken tussen deze Britse staatsman en Bush, maar wie zoiets doet is natuurlijk gespeend van enig historisch besef. De Amerikaanse president is niet onaardig, maar de allure van een Churchill mist hij ten enen male. Druk hem een corduroy hoedje op het hoofd, hang hem een visgraatjas om de schou ders, geef hem een fietstas met klemmen in de hand, en u weet wat ik bedoel. Wie Bush vergelijkt met Churchill, weet het verschil niet tus sen een Hofnar en een Balmoral. Ja maar, hij is dan toch maar de president van Amerika, hoor ik u zeg gen. Dat kan ik niet ontkennen. Maar ik blijf zitten met het gevoel dat hier een figurant op het wereldtoneel staat die ineens een hoofdrol moet spelen. Hoe die Amerikanen, die toch zo gericht zijn op het uiter lijk en het gestaalde lijf, zo'n man hebben kunnen kiezen als hun presi dent, is mij een volslagen raadsel. Dat land lijkt dan wel erg ruig, maar is in wezen keurig netjes. Pioniers worden ze genoemd, die Amerika nen, jongens die hun mannetje staan, en dan nemen ze iemand als pre sident die in Westerns alleen geschikt is om met zijn handen omhoog te staan. Was hij nou nog maar markant, Bush, maar dat is hij ook al niet. Kijk eens naar een De Gaulle met zijn grote zinksnijder, naar een Chroestjev met die lepe oogjes en dat kale hoofd, naar eeri adellijke stokvis als MacMillan, naar een Gorbatsjov desnoods, met zijn wijnvlek die niet van de wijn komt, niets van dat alles heeft Bush. Hij heeft het gezicht van een ouderling, bij wie de gelovigen er niet voor schromen knopen in de collectezak te doen. Voor politieke tekenaars en, later, voor de beeldhouwers zit er geen piezeltje vlees aan dat hoofd van hem. Ik kan mij zo moeilijk voorstellen dat deze man geschiedenis zal schrijven. Zelfs in zijn meest vurige redevoeringen Weet hij mij niet te imponeren. 'We must fight against terrorism, we must not surrender' - zo'n tekst kan die man toch nooit geloofwaardig over het voetlicht brengen. We weten allemaal dat we dat 'we' bij politici met een grote korrel zout moeten nemen, dat de bewindslieden als er stront aan de knikker is nooit in de frontlinie staan, maar bij Bush, met zijn blanke handjes en zijn keurige scheiding, ligt het er wel erg dik bovenop. Hij heeft.iets van het heertje dat bij ruzie de hoed over de oren wordt ge trokken. Heel anders bijvoorbeeld dan een Eisenhower, met die onver zettelijke kop van hem. Heel wat anders ook dan een Ronald Reagan, die tenminste in films nog kon actéren dat hij van wanten wist. Bush is er het levend bewijs van dat het gezicht in de politiek er de laatste twintig jaar niet op vooruit is gegaan. Bush, Kohl, Mitterrand, Lubbers, ziet u ze als eerste burgers van hun volk op de barricade staan? Het zijn kruideniers die de winkel te lang alleen hebben gelaten. Als ik in de loopgraaf zou staan en zulke types zou ontwaren, zou ik zeg gen: meneer, doe niet zo onvoorzichtig, gaat u in godsnaam uit mijn schootsveld vandaan. ANGELA PINNEBERG Geen bezwaar "Geld mag bij het kopen van koffer geen bezwaar zijn. Ik zeg dat nou wel zo makkelijk, maar het is ook echt mijn overtuiging. Ik heb hier kof fers van Papworth. Worden ook gebruikt door de Engelse marine. Kosten achthonderd gulden. Nu kun je zeggen, dat is een hele hoop geld, maar re latief gezien is het niks. Het vakwerk straalt er van af. He lemaal met de hand genaaid en geklonken. Die deksel die precies over de koffer schuift. Pfffft, met dat zuchtje dat je ook wel bij kluisdeuren hoort. Prachtig vind ik dat". Allure "Ik reis er niet alleen graag mee, maar ik mag er ook graag naar kijken, naar zulke kof fers. Het is zo chic. Het is weer eens wat anders dan een cij ferslotkoffer op wielen. Ik geef daar niet op af hoor, op wielen en op cijfersloten. Ik verkoop ze hier ook. Maar het is niet je ware. Een koffer moet je dragen of laten dra gen. Dat is het mooiste. Voor komen rijden bij een hotel en de bellboy die dan zo'n prach tige koffer uit de achterbak van je auto haalt. Heel mooi is dat. Dat heeft allure. Koffers zouden eigenlijk alleen maar mogen rijden als ze op een ba gagewagentje liggen. Er zit nog een nadeel aan die wieltjes. Alles wat uit steekt gaat kapot. Dat geldt ook voor handvatten. En voor sloten. Daarom ook moet een koffer zo sober mogelijk wor den gehouden. Geen poespas. "Een koffer moet op z'n minst opvallen. Dat als hij op het vliegveld op de lopende band ligt, dat je dan meteen zegt: daar komt-ie! De meeste koffers zijn grijs, zwart of bruin. Dus je zou bijvoorbeeld al kunnen beginnen met een rooie koffer te kopen. Ik persoonlijk, ik hou niet zo van rooie koffers. Maar ze vallen wel op. Ik denk wel eens: Nederlanders zijn bang voor opvallende koffers. Maar het kan ook zijn dat ze het geld er niet voor over hebben". door Rob van den Dobbelsteen "Nederland heeft geen koffer- cultuur. Tenminste, als je dat vergelijkt met Groot-Brittan- nië. Britten zijn echte koffer- maniakken. Altijd al geweest. Een Brit heeft voor een koffer veel meer geld over dan een Nederlander. Ik ken Britten die een nieuwe auto kopen en dan tegelijk een nieuwe koffer laten maken die precies in de achterbak past. Dat is hun ma nier van reizen. Britten zijn echte reizigers. Nederlanders zijn nog niet zo ver. Maar het zit er aan te ko men. Ik heb in de winkel nu koffers van bijna drieduizend gulden. Hoefde ik een paar jaar geleden niet aan te begin nen. Maar nu kan het gebeu ren dat er iemand binnen komt en zegt: ik wil een hele set van dat model. Kost 'm toch twaalf- tot dertiendui zend gulden. Gegraveerd met postcode en adres. Zo'n man wil dan gewoon eens iets an ders. Wat ik me heel goed kan voorstellen. Het is toch ver rukkelijk om met een mooie koffer door de wereld te rei zen? Ik vind, dat hééft iets". of meer liter water nodig. Nu is er al een machine die het met 15 liter doet. Een praktisch idee Miele is de besteklade (zie foto) die precies in de la onder het aan recht past. Wanneer u bij de machine een extra besteklade aanschaft, bent u verlost van het tijdrovend sorteren van al le bestek. Schone vorken, messen en lepels kunnen met besteklade en al worden opge borgen. Tot slot nog een nieuwtje bij de kleinhuishoudelijke appa ratuur. Een infrarood broodrooster die in staat is de verschillende soorten brood te 'herkennen' en ervoor zorgt dat elke boterham en broodje de rooster verlaat zodra de perfecte bruiningsgraad is be reikt. (De 4-zone koelkasten: onder meer Siemens en AEG: frisdran kentapper: Siemens; koelkast op zonne-cncrgie: AEG; wijnkabi net: Siemens; afwasmachine met laagste waterverbruik: AEG; bestekladc voor afwasma chine: Miele; infrarood broodrooster: Braun). Als je specifieke woonwensen hebt, is het vaak moeilijk het juiste meubilair te vinden. Het vaak een vergeefse speur tocht langs allerlei woonwin kels of je moet zo gelukkig zijn een meubelmaker te vin den die aan je wensen kan vol doen. In Beek, bij Nijmegen zit een meubelmakerij die er zich op toelegt aan de specifieke ment tegemoet te komen. Het ambachtelijk meubelbedrijfje 'Groenhart' werd anderhalf jaar geleden van de grond ge tild door Hans Gosselink, van huis-uit welzijnswerker, die graag met zijn handen werkt. Hij kon geen baan krijgen en besloot aan de Streekschool in Nijmegen en opleiding meubelmaker te volgen. Daar ontmoette hij zijn compagnon Erik Scholthuis. Een socio loog die ook in de ban van meubels was geraakt. De be langstelling voor het maat- meubel is nu zo groot dat de twee Delftenaar Guus de Waard (leraar handvaardig heid), hebben aangetrokken om de ideeën van de klanten in werktekeningen om te zet ten. 'Groenhart' werkt voorna melijk met Europese hout soorten en als dat wordt ge vraagd ook met kunststof. Hans Gosselink:"De klant be paalt wat we maken. Ze ko men hier met de kinderen om hun ideeën uit te leggen. Als we dan iets maken, komen ze ook regelmatig naar de werk plaats om het produkt te zien groeien, dat geeft een band". Bijna iedere individuele woonwens kan tegen een re delijke prijs door de meubel makers worden vervuld. Als voorbeeld noemt Gosselink een kleine kinderkamer waar ruimte gevonden moest wor den eèn een bureau, wasgele genheid en bed. Uitgaande van een béd dat aan het pla fond hangt, een hoogslaper, konden daaronder kastjes en een werkblad met ingebouw de wastafel worden geplaatst. Mensen die met schetsen van een meubelstuk komen worden niet teleurgesteld. De man die tijdens een vakantie in Portugal een bijzonder ligstoel zag, kon die aan de hand van een foto laten nama ken. Niets is de meubelmakers van 'Groenhart' te gek. "De meubels die Groenhart maakt zin exclusief, ze zijn ergens anders te koop van afwijken de eetkamertafels tot winkel inrichtingen". Naast het maken van nieu we meubelen zijn ze bij 'Groenhart' ook bedreven in het restaueren van meubels, zoals oude tafels en kasten. Van het krullenwerk schrik ken ze echt niet. "speciaal daarvoor hebben we een oude rot in het vak, een timmerman die dat vroeger geleerd heeft achter de hand", zegt Gosse link trots. Informatie 'Groenhart' meu belmakerij, Rijksstraatweg 67/a, Beek, tel. 08895-41370. Dat was Plesman geloof ik hè die eens heeft gezegd: alles wat automatisch is, gaat ook automatisch kapot. In over drachtelijke zin geldt dat ook voor koffers. Maar u hoort mij niet zeggen dat koffers zonder tierelantijnen niet kapot kun nen gaan hoor. Elke koffer kan kapot. Zelfs een Zero Hal liburton". Dat zijn die alluminium kof fers. Het oorspronkelijke ont werp is al meer dan dertig jaar oud. Ik heb er al bij al nogal wat van verkocht. Laatst had ik hier nog een klant die kwam vragen of het slot van een Zero Halliburton gerepa reerd kon worden. Dat had het na achttien jaar begeven. We hebben er natuurlijk meteen een nieuw slot inge zet. Maar ik bedoel maar: zelfs de beste koffers gaan er op een gegeven moment dus toch aan". Fiber "Het alluminium deukt ook. Maar dat vinden veel mensen toch een zekere sjiek hebben. Tenminste, daar verdenk ik ze van. Dat zijn mensen, die vin den datje moet zien dat er met een koffer gereisd wordt. Ik voel trouwens wel wat voor die opvatting. Maar het moet natuurlijk niet te erg worden. Zo'n verfrommeld rieten kof fertje met een versleten broekriem erom heen, ja ik hou daar eerlijk gezegd niet zo van. Waar ik weer wel van hou, is zo'n ouderwetse fiber koffer. Heel af en toe zie je er nog wel eens eentje. Maar dan meestal toch ook in een vrij verwaarloosde toestand. Fiber is gemalen hout. Dat werd dan geperst en om een houten frame heen gebouwd. Dat is je ware hè, een houten koffer. Twee sloten erop, twee leren riemen erom heen en dan nog het handvat. Heel kwetsbaar, maar van een bij na niet meer voorkomende schoonheid. Fiber koffers zijn er in 1956 uitgeraakt. Toen kreeg je de schalenkoffer van Samsonite. Gesmolten PVC- korrels die in een keer tot een koffer werden geperst. Prima koffers. Heel mooi ook en duurzaam. Maar ik ver koop ze niet. Het is zo gang baar. Er zijn al zoveel mensen die met Samsonite of Delsey rondreizen. En bovendien zou ik er de winkel helemaal vol mee moeten zetten. Want zo ben ik wel, als ik een bepaald merk voer, dan wil ik ook meteen alle modellen in voor raad hebben. Ziet u het al voor zich? Deze winkel vol met Jan Paul Zumpolle temidden van zijn passie: "Een koffer moetje dragen of laten dragen, dat is het mooiste". (Foto GP| Samsonite? Ik dus niet. Ik laat daarmee bewust een flinke omzet lopen. Er lopen hier een heleboel mensen bin nen die naar Samsonite vra gen. Die stuur ik door naar meneer Jaspers op de Over toom. Ook een heel goede kof ferwinkel. Zit ik echt niet mee. En ik zeg er nog bij dat het voortreffelijke koffers zijn ook. Waarom niet? Het is ten slotte de waarheid. Maar ik hou nu eenmaal meer van di versiteit. Als ik Samsonite zou gaan verkopen, moet ik Pap worth eruit gooien. Geen haar op mijn hoofd die daaraan denkt". Heerlijk gevoel "Ik heb nu net iets prachtigs binnen gekregen van Ricardo. Helemaal gemaakt van Scot- chyard. Dat is zo mooi, daar kan ik echt even bij gaan zit ten. Om het te zien en om het te voelen. Alleen al het inpak ken van zo'n koffer moet een heerlijk gevoel zijn. Mooi werk trouwens, inpakken. Ik doe dat altijd heel nauwkeu rig. Eerst de brede kant van de pantalon op de bodem en de pijpen erbuiten laten hangen. Dan bovenkant jasje en de rest er ook uit. Dan eerst die pijpen terugslaan en daarna de rest van het jasje. Dan kreuk je het kostuum het minst. Je hebt van Lark ook van die koffers die je helemaal kunt opvouwen met kostuum en al. Een koffer met een kle- dingzak is dat eigenlijk. Heel ingenieus. Het is zo gemaakt datje het in het vliegtuig kunt meenemen als handbagage. De actuele manier van reizen, zal ik maar zeggen. Vlug, vlug, vlug. Niet op het vliegveld hoeven wachten totdat je kof fer eindelijk op de.bagage band ligt. Meteen doorlopen. Met echte koffercultuur heeft die koffer annex kledingzak natuurlijk niet zoveel te ma ken. Maar ik moet toegeven: handig is het wel. Grootvader "Ik zelf zal er denk ik niet zo snel mee op reis gaan. Het ver eist toch een zekere instelling. Mijn grootvader verkocht kof fers in de Kal ver straat,'mijn vader verkocht koffers in de Kalverstraat en ik ben nu al weer zeven jaar bezig in de PC Hooftstraat... Ik bedoel, ik ben opgegroeid in een omge ving waarin een koffer eruit moest zien als een koffer. Ro buust, leren hoekstukken, stevig handvat, klinknagels en alles wat met vakman schap te maken heeft. Dan ga je niet vlug met zo'n koffer- kledingzak op stap. Hoe ge niaal ook. Ik zou me er op reis denk ik enigszins onbehaag lijk mee voelen. Terwijl ik ze toch zelf verkoop. Wat op zich een aanbeveling zou moeten zijn. Want ik verkoop nooit, hoe zal ik het zeggen, ik verkoop nooit mindere kwaliteit. Men mag mijn koffers onaantrek kelijk vinden, maar op de kwaliteit valt nooit wat af te dingen. Dat weten mijn klan ten ook. Ze zeggen wel eens, meneer Zumpolle zeggen ze, ik wil een heel lichte koffer. Dan zeg ik: Dan moet u een nylon koffer nemen. Dan zeg gen zij: Ja, maar die gaat vlug kapot. En dan zeg ik: Dat moet u dan voor lief nemen. Een goedgemaakte zeventig centimeter koffer weegt altijd tussen de drie komma zes en vier komma twee kilo. Maakt niet uit wat voor materiaal. Of je moet op nylon overgaan". Hutkoffer "Straks krijgen we koffers van kevlar. Dat is de toe komst. Superlicht, supers terk, maar nu nog onbetaal baar. Ik weet niet wat ik ervan moet vinden. Ik schort m'n oordeel nog even op. Maar het zal ongetwijfeld heel mooi worden. De Oyster-serië van Samsonite is tenslotte ook prachtig. Kunststof koffers hoeven niet per definitie lelijk

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16