'Men ziet graag ander een lijd en Pech maakt eind aan euforie rond Spaan Hoop op betere tijden De Slag om de Alpen barst los Met rugnummer 14: Senna 'helpt' Prost MAANDAG 17 JULI 1989 SPORT PAGINA 13 ORCIERES-MERLETTE (GPD) Laat de legende herleven. Dat is het motto voor de Slag in de Alpen, die op het punt van losbarsten staat. Het scenario vermeldt twee klassieke bergetappes. Eerst morgen de tocht van Gap naar Briancon, waarna het 2640 meter hoge dak van de Tour (de Galibier) wordt beklommen op weg naar Alpe d'Huez. Om de rijke his torie van deze etappes extra luister bij te zetten is er in Briancon een rendez-vous van ex- bergkoningen, zoals Bartali, Geminiani, Gaul, Bahamontes, Jimenez, Merckx, Fuente en Van Impe. Allemaal legendarische klimgeiten die in de Tourgeschiedenis prachtige heroï sche hoofdstukken hebben geschreven. Welke wielerliefhebber, met oog voor 'klassieken', kent niet het won dermooie verhaal van Charly Gaul? Deze Luxemburger, bijgenaamd 'Engel der bergen', zorgde voor een fantastisch spektakel in 1958. Als lid van een gecombineerd Neder lands-Luxemburgse ploeg (onder leiding van wijlen Klaas Buchli) leek Gaul bij het begin van de 21ste etappe, die van Briancon naar Aix- les-Bains leidde, een kansloze favo- riet voor de eindzege. Hij had in de was juist op zijn best in dit soort om- eerste Alpenrit liefst 11 minuten standigheden. Op de tweede col in verspeeld. Geen mens die nog een het traject, de Luitel, zette Gaul aan cent gaf voor Gaul's kansen. voor een historische solo van 120 ki- tvt i lometer. Een paar uur later, toen in IN OOUWeer Aix-les-Bains de kruitdampen lang- De volgende dag woedde er echter zaam waren opgetrokken, werd de een verschrikkelijk noodweer in de volgende balans opgemaakt: de Alpen. Knetterende donderslagen Franse vedetten Bcbet en Anquetil en benauwende bliksemflitsen kregen respectievelijk 20 en 23 mi- zorgden voor een onheilspellend nuten aan hun koersbroek en de decor. Zo niet voor Charly Gaul. Hij Spanjaard Bahamontes, ook een ge respecteerd klimmer, raakte dat spreekt vanzelf. bergkoning in deze Tour de France, collegiaal. Nog zoiets; die Fignon en De coureur (26) uit Oss slijpt van- Mottet reden in de rit naar Marseille tüdens de rustdag in Orcieres zo weg achter de tv-motor. Stijlloos. Het komt allemaal door de sponsor- „Misschien dat Herrera, als-ie eens tjestrui spreekt mij het meest een goede dag heeft, alles en ieder- nog kan overvleugelen. Hij i: enige die i beetje de buurt staan ORCIERES-MERLETTE (GPD) - Rugnummer 14, zijnde Johannes Draaijer, besteedde gisteren een deel van de zestiende Tourdag aan sightseeing. Als trouwe knecht van Rooks had de 27-jarige debutant een rustig dagje. Al in de echtendu ren zat zijn werk, een klimtijdrit van 39 kilometer, erop. Draaijer kon en mocht er zijn (relatieve) gemak van nemen en deed er ruwweg 11 minu ten langer over dan zijn 'meester'. Op 1830 meter hoogte genoot de voormalig Nederlands kampioen der amateurs (1987), gekoesterd door een gloeiende zon, vervolgens van schitterende panorama's. Het bevalt Draaijer prima in zijn eerste Tour, die hem overigens bij na was ontgaan. De uit Gaasterland (Sondel) stammende Fries, afgezakt naar het Brabantse Hoeven om dichter bij het wielerfront te zijn, zat twee weken voor de start van de Tour nog in zak en as. In de Ronde van Zwitserland diende hij zijn Tourbekwaamheid te bewijzen. Dat kwam er niet van. Reeds op de eer ste dag viel hij ten prooi aan darmstoornissen en kon hij meteen een kruis door dit examen halen. De Tour kon hij gevoegelijk vergeten. Totdat Hans Daams plotseling hartklachten kreeg en ploegleider Gisbers alsnog een beroep deed op de herstelde Draaijer. Toen hem in Luxemburg werd gevraagd, wat hij zich van zijn Tour-debuut voorstel de en op welke plaats hij zich ten slotte in het eindklassement zag, antwoordde hij: „Het zal heel lastig worden, ik ga voor het eerst kennis maken met het hooggebergte. Dat wekt toch wel enige vrees op. Het belangrijkste is gezond te blijven. De plaats in het eindklassement is voor een renner als ik ben totaal niet belangrijk. Mijn taak is Rooks zo veel mogelijk terzijde te staan in de vlakke etappes. Toch hoop ik eens een keer mee te kunnen in een mooie ontsnapping". Die wens is nog niet verhoord. Draaijer, vijf na laatste (145ste) in het klassement, is desondanks te vreden. Geen wonder, met groot verdieners als Rooks, Theunisse, Alcala en Kelly in de ploeg. Dat tikt lekker aan. Toch hoopt Draaijer, die een dag voor zijn 27ste verjaardag (7 maart) in het Spaanse Murcia .zijn eerste profzege liet aantekenen, nog eens een paar plaatsen te kunnen Van Kempen snel op Leidse Bult LEIDEN - Bij de maandelijkse na tionale wielerwedstrijden op de Bult in Leiden heeft marathon schaatser Richard van Kempen (Nieuwveën) getoond ook op de fiets zijn mannetje te staan. Bij de liefhebberskoers reed hij erg attent en eiste de zege voor zich op. Na een demarrage van Ben Vlaan deren (Maarssen) met Dirk Sassen (Uithoorn) en Hans Wubben (Roelo- farendsveen), reageerde Van Kem pen snel. Op de klim fietste hij snel een gaatje dicht en sloot aan bij de drie vluchters. In de eindsprint gok te een ieder op de snelle Vlaanderen (Maarssen). Het was evenwel Van Kempen die won, voor Sassen en Vlaanderen. Het was de tweede winst voor Van Kempen in acht da gen. Hans Wubben moest zich te vreden stellen met een vierde plaats. Hans Schoelink uit Leider dorp won de sprint van het peloton nipt voor Aloys Goossen (Leiden) en Herman de Jong (Zoeterwoude). John Kuyvenhoven (Leiden) werd negende. Ton van Duyvenbode (Noordwijk) tiende en Jan Zwaan (Voorschoten) veertiende. Bij de recreanten won Zoeter- woudenaar Kees de Goede zich de sterkste voor Dirk van Beelen uit Katwijk en Hans van Leeuwen uit Voorschoten. In Alkmaar reed nieuweling Mark Varkevisser met zijn maatje Rayender van Dongen (Den Helder) 30 seconden van het peloton weg. In de eindsprint bleek de Noorhollan der te sterk voor Varkevisser. Bij de liefhebbers reden de Zoeterwoude- naren Stan Paardekooper (5), Her man de Jong (6) en Frans Paarde kooper (8) bij de eerste tien. stijgen in de pikorde van hetzij PDM, hetzij een andere ploeg. Draaijer: „Ik denk dan aan een posi tie zoals Rudy Dhaenens heeft. Dat betekent datje vooraan mee kunt in de klassiekers en af en toe ook eens een leuke overwinning meepakt". Mocht het allemaal niet naar wens gaan, dan heeft Johannes Draaijer een opleiding achter de hand, waarmee je de 'gewone' maat schappij best kunt aankomen. Hij mag namelijk als afgestudeerd HTS-er (weg- en waterbouw) 'Ing' "achter zijn naam zetten. Een inge nieur in het Tourpeloton, daarmee onderscheidt Draaijer zich van de rest. „Maar je fietst er geen meter harder door, en daar gaat het hier natuurlijk wel om", stelt Draaijer vast met de nuchterheid die noor derlingen kenmerkt. „Het is trou wens de vraag of ik ooit nog wat aan mijn studie zal hebben. Toen ik in 1984 afstudeerde was er geen werk en wie weet of dat wel zo is als ik stop met fietsen. Voorlopig ben ik dat echter niet vën plan. Zolang ik me nog kan verbeteren, ga ik zeker door". half uur achterop. „Engel verandert in duivel", meldden de kranten des tijds opgewonden. Een paar dagen Merlettes, de messen voor een be- later kwam Charly Gaul in Parijs als slissend duel met Robert Millar. De belangen De renners worden gek een der meest bewonderde Tour- bij Post mislukte en nu in Franse gemaakt. Als ze maar zorgen dat ze winnaars aller tijden aan. dienst (Z-Peugeot) weer opgeleefde in beeld komen, het geeft niet hoe". Beroemd is ook de act van Feden- Schot lijkt als enige in staat de Bra- Gehuld in het tricot met de rode Bahamontes, die door het wieier- bander, met als handelsmerk lange stippen waant Theunisse zich geen oio' a (law,„„rrnwb' wapperende manen, nog van de Gaul of Bahamontes. „Die tijd is ge- troon te stoten. Als een hinderlijke weest", klinkt het - alweer - een tikje Al of geen ouderwetse berggeit, luis heeft Millar zich in Theunisse's geërgerd. „Tegenwoordig heb je Theunisse wil dolgraag in de illuste- bolletjestrui genesteld. „Hij zet, net geen renners meer die in de bergen .i. een fljpk wegfietsen i kern veg het meest in de be leven ging als 'Adelaar van Toledo Die voerde hij op in 1954, waarin hij als een nauwelijks bekend renner debuteerde. Op de fameuze Gali bier danste 'Baha' in een ongeëve- als ik, alles op die trui. We zijn naarde stijl naar boven. Toen hij, steeds flink aan het sprinten tegen Je hebt Opvolger bergkoningen plaatsne- Als opvolger van zijn maatje of Rooks, die vorig jaar als eerste Ne derlander het bergklassement won langstelling. Men ziet graag c der lijden, dat moet het zijn. Per soonlijk ben ik blij dat ik in de ber gen altijd de ruimte heb. In de vlak ke ritten is het maar wringen en du wen, daar hou ik niet van. Ze willen allemaal op de eerste rij. Bergop is dat maar voor weinigen wegge legd". DICK HEUVELMAN aangekomen op de top, een ijskar elkaar om die bergpunten. Dat kost tien die elkaar nauwelijks iets toe- zag staan, kneep de Spanjaard in de flink wat kracht, als je zo'n 500 tot remmen. Hij at vervolgens dood- 600 meter alles moet geven bergop", leuk een ijsje en wachtte rustig op De komende dagen zal uitwijzen zijn achtervolgers. Voor het alge- wie de langste adem heeft. De druk meen klassement had de 'adelaar' die Millar op hem uitoefent, alsme- doorgaans geen oog. Bergkoning de zijn lichamelijk ongemakken (hij worden, daar was het hem slechts heeft nog altijd last van enkele gek- om te doen. Zes keer bereikte hij neusde ribben en na een val in de zijn doel. In 1959 had hij evenwel etappe naar Montpellier ook een andere, snode plannen. Bahamon- aangetaste rugwervel) wekken bij tes won prompt de Tour. Samen Theunisse gauw irritaties op. Hij met Gaul reed hij een sterke Franse stoort zich mateloos aan het door landenploeg (Bobet, Anquetil, Bo- breken van enkele erecodes in het bet en Geminiani) compleet de ver- peloton. Theunisse: „Als een half nieling in. Dat gebeurde in de Al- peloton staat te pissen, zo luidt een penrit van Saint Etienne naar Gren- ongeschreven regel, wordt er niet oble. Gaul mocht de rit winnen en gedemarreerd. En ook niet tijdens Bahamontes pakte de gele trui, die de ravitaillering. In deze Tour ge- hij vervolgens niet meer afstond. beurt dat wel, herhaaldelijk zelfs. Rollptipq+rili Het is no§ nooit 20 erg geweest. Ik Gert-Jan Theunisse is de regerende mltXe/onsportieTLE (.AIjp> Aa« euforie rond de prestaties van Hans Spaan in de strijd om de wereldtitel in de 125cc-klasse is zondag op het circuit van Le Mans een hard einde geko men. De winnaar van de Grote Prijzen van Oostenrijk, Nederland en België werd in de Franse Grand Prix getroffen door het pechduiveltje. Een gescheurde cilinderkop beteken de voor de Castricummer afstand doen van de leidende positie in het wereldkampioen schap. Zijn stalgenoot Ezio Gianola nam door zijn derde plaats de eerste plaats over. Spaan volgt op vijftien punten als derde. Schwantz profiteerde en kreeg Lawson in zijn wiel mee. De wissel- 'allige Suzuki-rijder mocht drie Concurrentie profiteert op Le Mans Spaan begon, na zijn tweede trai- ningstijd, zelfverzekerd aan de race. De Noordhollander behoefde slechts 0,03 seconden op de Span jaard Martinez toe te geven. Een kleine marge op een circuit, waar Spaan vier jaar geleden voor het laatst een been zette. Destijds kwam hij nog uit in de 80cc-klasse en was zijn optreden slechts van korte duur. ste bocht werkte ook de vierde cilin der op volle kracht. Het Nederlandse duo ging als veertiende weg. Een opmerkelijke ronden van de zege dromen, inhaalrcae bracht het tweetal op de Lawson maakte echter slim gebruik derde plaats. Meer zat i i kleine mogelijkheid om te voormalige wereldkampioen niet passeren. Rainey reed op dat Vooraan hadden Biland en Web- ment al op r ster al een enorm gat geslagen. "Ik de plaats. 2 afstand op de der- Schwantz, de afgelopen weken voortdurend door pech geplaagd, Spaan bleef op Le Mans enkele Jammer, want er had op Le Mans deed verwoede pogingen alsnog 'Jij bekijkt het maar, ik ga linea recta naar de stal', moet Den du Bois gisteren op Duindigt hebben 'gedacht'. Baas Grift had in elk geval het nakijken. Hij viel van de sulky, die zonder zijn gewicht daarop achter Den du Bois de meest vreemde capriolen maakte. De koers, de Derby Proef, werd gestaakt. (foto ANP) Derde plaats voor springploeg in Geesteren GEESTEREN (ANP) - Bondscoach Henk Nooren dacht na het CSIO van Twente aan vervlogen tij den. Aan 1977 om precies te zijn, het jaar waarin de Nederlandse equipe over slechts drie volwaardi ge combinaties beschikte maar desondanks in Wenen fluitend Europees kampioen werd. Nooren zelf, Johan Heins en Toon Ebben lieten de hindernissen heel, wat de vierde man (Harry Wouters van den Oudenweyer) afbrak deed er niet meer toe. „We beschikken nu opnieuw over drie topcombina- ties", zei Nooren. „Dat kan voldoen de zijn. Maar een goede vierde man zou meer zekerheid geven. Vinden we die, dan zijn we terug op het ni veau van een jaar geleden." De vierde man. Jos Lansink (Felix), Piet Raymakers (Olympic Zamira) en Jan Tops (Doreen) zijn zeker van een plaats in de ploeg te completeren. Een week geleden, tijdens het nationale kampioen schap in Arnhem, haalde hij met de titel bijkans op zak de vreemdste capriolen uit. Het leidde tot diskwa lificatie. In Geesteren smakte de Limbur ger in de landenwedstrijd in de eer ste manche van zijn paard, maakte hij in de tweede rondgang twee springfouten en vergat hij tot over maat van ramp door de finish te rij den. Bovendien wist hij zich niet eens te kwalificeren voor de Grote Prijs, die gisteren door de Zwitser ronden aan het achterwiel van Mar tinez en Gianola hangen voor hij doorstootte naar de eerste positie. "De machine liep voortreffelijk. Eenmaal aan de kop merkte ik, dat de temperatuur van de cilinder te hoog opliep. Toen moest ik het rus tiger aan doen". De temperatuur in het koelsysteem bleef stijgen, waar door Spaan in de negende ronde de pits moest opzoeken. In allerijl werd de radiateur bijge vuld. "Ik heb het gas daarna hele maal opengedraaid, maar de achter stand was inmiddels erg groot ge worden. Ik hoopte nog enkele pun- ten te vergaren door bij de eerste vijftien te komen", verklaarde de dertig-jarige coureur. Zes ronden voor het einde moest hij ontgoo cheld de strijd staken. De machine viel stil. "Gelukkig pakte Martinez de overwinning, waardoor Crivillé (tweede) en Gianola (derde) niet maximaal van mijn pech konden profiteren. Met nog drie Grote Prij zen ben ik afhankelijk van de resul taten van Crivillé en Gianola. Alleen als zij een keer een slechte dag heb ben of uitvallen zijn er nog kansen voor mij", realiseerde hij zich na de Voor Wilco Zeelenberg verliep de 250cc-klasse ook zonder succes. De Bleiswijker kwam na de eerste ron de als tiende door. In de tweede ron de begaf de ontsteking het. Drie ronde later was zijn race op Le Mans ingezeten", i loop. Eddie Lawson he i Streuer na af- voorbij de wereldkampioen te ko men. In de slotfase verpulverde hij uitzicht zlefs het ronderecord, maar Lawson verkleinde zondag op het circuit zijn 29ste Grand Prix-overwmning. van Le Mans door een overwinning Rainey maakte zich niet druk om de achterstand op zijn leidende het verlies. "De volgende race is op landgenoot Wayne Rainey tot 8,5 Donington. Dat cricuit ligt de Ya- punten. Rainey moest zich tevreden maha's goed. Daar kan ik mijn kan stellen met de derde plaats. 1 op de titel beter verdedigen dan hij Lawson vorbij komen. De titel- heb ik nog steeds meer punten dan houder, twee weken in Francor- champs de omstreden winnaar, nam opvallend veel risico's om zijn landgenoot voorbij te steken. Rai- Lawson. Hij zal alles van zijn machi ne moeten vergen, wil hij zijn kans op het wereldkampioenschap be houden. Misschien kan ik daar ney kwam nog een keer op kop, profiteren". In elk geval is de strijd om de titel in de koningsklasse met nog vier races op het programma weer helemaal open. moest door slecht werkende remmen na vijftien ronden gas te rugnemen. Laarakkers (Up to Date), strijdt een ticket voor Rotterdam. Nooren voorbij, zegt er nagenoeg uit te zijn. maar Tnl-™r«n wilde geen commentaar geven. Dat iiuevcicii doet hij pas na een gezellig samen- Egbert Streuer en Geral de Haas zijn met de ruiters, begin deze week. hebben zondag tijdens de Grand Hij wil eerst zijn equipe in lichten, Prix van Frankrijk in de strijd om dan pas de pers. de wereldtitel twee punten moeten Waarschijnlijk gaat de bonds- inleveren op de Britse titelverdedi- coach een monoloog houden, gers Steve Webster en Tony Hewitt. Voorn spreekt niet meer met Het Nederlandse duo kon een moei- Nooren („Ik hoor wel wat hij zegt, ik zaam begin in de loop van de wed- zeg niks"), Laarakker slechts indien strijd niet meer goed maken en noodzakelijk („Wil de bondscoach bleef op de derde plaats steken, mij eerder over mijn kansen inlich- Webster en Hewitt finishten als Rotterdam, waar half augustus het Thomas Fuchs werd gewonnen., ten dan de pers?. Dan is hij veran- tweede achter de Zwitsers Biland Europees kampioenschap wofdt gehouden. Het drietal bevestigde zich tijdens de landenwedstrijd van het CSIO van Twente, zaterdag in Geesteren. De ploeg werd daar ach ter Zwitserland en de Verenigde Staten derde. Tijdens de Grand Prix imponeerde Tops met de twee de plaats, voldeed Lansink met de vijfde. Wiljan Laarakkers leek met Up to Date de aangewezen man de equipe Kortom: Laarakkers staat ter dis cussie. En niet zo zuinig ook. Vervangers Voorn, Hendrix, Van der Schans en Dufour zijn in beeld als vervangers. Twee van hen mogen mee naar Di- nard, waar over drie weken de laatste selectie-wedstrijd voor Rot terdam wordt gehouden. Het twee tal, naar alle waarschijnlijkheid Van der Schans (Olympic Treffer) en derd"), Dufour doet constant cy- en Waltisperg. In de resterende nisch over hem („De equipe is een twee Grote Prijzen moet Streuer ne- fiets met een lekke band"). Van der gen punten goedmaken op Webster. Schans wordt door Nooren gere- Streuer had gehoopt op Le Mans geld over het hoofd gezien („Hij is de achterstand van zeven punten te nooit naar mijn geblesseerde paard verkleinen. Problemen met de mo- komen kijken", Nooren: „Ik ben er tor vlak voor de start maakten de vier weken geleden nog geweest") opdracht plotseling een stuk moei en Lansink is van huis-uit niet zo'n lijker. Voor het startsein op groen prater Als zwijgen goud is, kan er straks in Rotterdam weinig op sprong, liep^ de ^machine op mis gaan voor de springequipe. slechts drie cilinders. Pas na de eer- SILVERSTONE (ANP/Rtr) - Alain Prost ziet de wereldtitel in de for mule-I gloren. Op het supersnelle circuit van Silverstone behaalde de Fransman zondag in de Britse Grand Prix zijn derde zege in vier races en vergrootte zijn voorsprong op wereldkampioen en teamgenoot Ayr- ton Senna tot twintig punten. De Braziliaan maakte zijn faam als brok kenpiloot opnieuw waar, door na twaalf ronden uit te vallen. Daardoor bleef hij voor de vierde opeenvolgende keer van punten voor de we reldtitelstrijd verstoken. De positie van Senna bij McLaren wordt na zijn nieuwe opgave on houdbaar. De Braziliaan bedwong in het begin van het seizoen als rege rend wereldkampioen de koppositie in het McLaren-team en onder schreef die eis met overwinningen in San Marino, Monaco en Mexico. Na de laatste zege, op 28 mei, ging het fout. In zijn pogingen de regel matig scorende Prost van zich af te houden hield hij de bolide niet meer heel, waardoor hij zichzelf buitenspel heeft gezet. De daaruit voortvloeidende problemen binnen het McLaren-team waren voor Prost de reden zijn vertrek aan te kondigen. Zijn afscheid moet wel met de wereldtitel worden gevierd. Alleen op die manier kan hij het ongelijk van zijn bazen aantonen. Via een opmerkelijke tussen- sprint, met ovêrwinningen in Phoenix, Frankrijk en Groot-Brittannie, heeft hij een duidelijk gat geslagen met zijn stalgenoot. Op Silverstone profiteerde de Fransman na twaalf ronden van de pech van zijn teamgenoot. Senna belandde door een slecht functione rende versnellingsbak in de berm. "Vlak voor de Becketts-bocht kreeg ik de wagen niet in de derde versnelling. Bij het afremmen kon ik de bolide niet op het circuit houden", verklaarde de Brazliaan zijn flinke schuiver. Prost nam de leiding over en stond die niet meer af. De Fransman kon zich zelfs een tussenstop van 25 seconden veroorloven zonder zijn 38ste overwinning in een Grote Prijs in gevaar te brengen. Achter hem volgde Nigel Mansell op ruime afstand. De Brit stuurde de Ferrari zon der risico's over het circuit en incasseerde daarvoor zes punten. De winnaar van de Braziliaanse Grand Prix maakte een vroege pitsstop en kreeg de tweede plaats in handen, toen zijn stalgenoot Gerhard Berger na vijftien ronden de strijd moest opgeven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13