PORT Rooks: op drop en tumtum Nijdam: een kwestie van 'erop en erover' SPOoTTV LeMond denkt de Tour te winnen Johnston met dood bedreigd Onderweg naar de finish Schitterende tijdrit van gehavende Noordhollander MAANDAG 17 JUL11989 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 16e ETAPPE Longi go uit het geel GAP (ANP/AFP) - De Tour Feminin is aan haar vierde gele-truidraagster toe. Na Jutta Niehaus, Monique Knol en Jeannie Longo werd Kelly- Ann Way zaterdag de vierde, die het leiderstricot om de schouders hees. De Canadese liet zaterdag in de vierde etappe van Dignes-les-Bains naar Gap over 97 kilometer de ritze- ge aan haar Amerikaanse mede- vluchtster Katrin Tobin, maar haal de wel een forse streep door de re kening van Longo. De dooreen lich te bronchitis geplaagde wereldkam pioene had in de eerste bergetappe haar leiderspositie willen verstevi gen, maar werd het voornaamste slachtoffer van de Amerikaanse raz- Het tempo in de lange etappe werd gedicteerd door de ploegen uit de Verenigde Staten en Canada. Longo dacht ervan te kunnen profi teren, maar onderschatte de vroege ontsnapping van Tobin en Way. GLASGOW (AFP) - Mo Johns ton heeft nog weinig plezier be leefd aan zijn 'historische' con tract, dat hij afgelopen week bij Glasgow Rangers tekende. De spits van het nationale Schotse elftal werd de laatste dagen en kele keren met de dood be dreigd en staat nu onder perma nente bewaking. In elk geval tot 28 juli, de dag dat hij zich voor het eerst bij zijn nieuwe club moet melden, worden Johnston, zijn vrouw en zijn zus dag en nacht geschaduwd. Mo Johnston (26) speelde de afgelopen twee jaar voor Nan tes, dat hem deze zomer aanvan kelijk niet aan Celtic wilde af staan. Johnston tekende toch een contract, maar kreeg al snel spijt. Met toestemming van de UEFA werd de verbintenis ont bonden, waarna hij naar Frank rijk terugkeerde. Schotland bleef Johnston echter trekken. Tot verbazing van vriend en vijand tekende de katholiek opgevoede' Schot een contract bij landskampioen Glasgow Rangers, een protes tants bolwerk. Dat werd hem niet door iedere fan van zowel Celtic als Glasgow Rangers in dank afgenomen. ORCIèRES MERLETTE (GPD) In het Lyceum Aristide Briand, aan de Rou te Napoléon in Gap, liet Ste ven Rooks zaterdag zijn rechter rug- en bilpartij zien. Het vlees, ter grootte van een flinke tournedos, kleurde blauw, en hier en daar al aar- dig geel. „Het begint steeds meer pijn te doen, is zo stijf als de pest. Ik ga gewoon verkeerd op de fiets zitten". De late gevolgen van de valpartij, donderdag, op weg naar Montpellier, waaraan Rooks aanvankelijk alleen een eierhoofd leek te hebben overgehouden. Rooks treurde niet. Want suppor ters van Gert-Jan Theunisse had den drop en een zak turbo tumtum meegebracht, en het Hollands lek kers ging van hand tot hand. Cou reurs zijn soms net mensen. In de loop van de avond werd be sloten fystiotherapeut Ko Maas, uit Hippolytushoef, toch maar te laten, overvliegen vanuit Lille. De 'kra ker' had Rooks al eerder dit seizoen van verschoven rugwervels afge holpen, overblijfsel van een schui ver in de 6 uur van San Sebastian. En aangezien Rooks een onvoor waardelijk vertrouwen heeft in alles wat Noordhollands is... Arnica Zondagmorgen smeerde verzorger Bertus Fok alvast een laag arnica gelei op de steeds kleurrijker kwa lijke plek. Arnica, een homeopa thisch produkt, dat wonderen ver richt, als je tenminste de tijd in de gaten houdt. Onder de douche er mee, en niet te lang, anders ontstaan er brandwonden. Rooks at twee sneetjes rogge brood, en bord yoghurt met muesli, en ging het parkoers op om te trai nen. Terug in het hotel schoof hij ten tweeden male aan, voor kip met rijst en vruchten, voor nóg een yo- ghurtje en een gebakje op aard beienbasis. Hij was klaar voor de tijdrit van 39 km, met een klimmetje na 10 km, een lang stuk vals plat en een uitloper naar Orcieres Merlette. Toen hij klaar was had hij de tijd van Miguel Indurain, erkend klim mer en specialist in het tijdrijden, met 43 seconden overtroffen. Later kwam alleen een andere Spanjaard, Marino Lejarreta, er nog tussen. De verschillen waren overweldigend. Delgado, LeMond nóch Fignon wa ren partij geweest voor de ontketen de uit Warmenhuizen. Een tijdrit als die van zondag 16 juli had hij zijn hele carrière nog niet gereden. Een derde plaats, vo rig jaar, naar Villard de Lans, was zijn enige prestatie met zwakbron- zen glans. Rooks realiseerde iets, wat voor onmogelijk was gehou den. Maar, er is niets dat niet kan, in de huidige PDM-ploeg. Zeker de medische wonderen zijn de wereld niet uit. De Tour de France was voor PDM De tussentijden van de eerste zestien renners van de klimtijdrit zijn: 10,2 km 20 km 33,7 km eindtijd Rooks (Ned) 22.02 36.27 54.25 1.10.42 Lejarreta (Spa) 22.31 37.04 54.53 1.11.06 Indurain (Spa) 22.10 36.29 54.28 1.11.25 Delgado (Spa) 22.13 36.46 54.41 1.11.31 Lemond (VSt) 22.53 37.06 54.51 1.11.39 Kelly (Ier) 22.22 36.53 55.17 1.11.48 Alcala (Mex) 22.56 37.38 55.30 1.11.52 Theunisse (Ned) 22.29 37.36 55.44 1.11.54 Biondi (Fra) 22.28 37.25 55.30 1.12.19 Fignon (Fra) 23.06 37.28 55.31 1.12.26 Mottet (Fra) 23.31 38.10 56.13 1.13.06 Paal staat pal Patrick Vermeule, mecanicien bij de ploeg van Peter Post, heeft gisteren tijdens de klim tijdrit in de Tour de dood in de ogen gekeken. Hij raakte in de afdaling van de berg van de weg af en zou in een diep ravijn gestort zijn als de wagen niet recht op een lantaarnpaal was gebotst. De paal hield het busje tegen, Vermeule kon er uit kruipen, waarna een takelwagen bet busje wegsleepte. Wat witjes om de neus meldde Vermeule zich later in Orcieres. ORCIERES-MERLETTES (GPD) Greg LeMond, terug in het geel, vindt dat hij het zo langzamerhand heeft verdiend de 76ste Tour de France te winnen. ,,Ten eerste omdat ik me tot nu toe de meest constan te renner heb getoond en ten tweede omdat ik van heel ver ben terugge komen", merkte de Amerikaan gisteren op na de klimtijdrit naar het skidorp Orcieres-Merlettes. Met zijn vijfde plaats, op minder dan een minuut van de verbazende winnaar Steven Rooks, was LeMond tevreden. „Te meer omdat ik voor mijn meeste concurrenten eindigde. Het is gewoon goed gegaan. Ik heb niet alles gegeven, ben op reserve gaan rijden toen ik de tussentij den van de concurrentie hoorde. Per slot van rekening komen er nog een paar moeilijke dagen. Dan kan ik best een beetje extra energie ge bruiken. Vooral ook omdat ik er in feite alleen voorsta. Mijn ploeg (nog slechts vijf man sterk - red.) is niet sterk genoeg". Desondanks kijkt LeMond met vertrouwen naar het wellicht beslis sende gevecht in de Alpen. „Ik heb nergens angst voor. Waarom zou ik? Ik kan in deze Tour toch niet afgaan na alles wat mij is overkomen. Daarom zal ik ook risico's gaan nemen. De vraag is alleen of ik nog eens twee zware bergritten achter elkaar kan doorstaan, zoals in de Pyrenee ën het geval was". Teleurstelling bij de Franse troef Laurent Fignon, tiende op 1.44 van Rooks. Het relaas van de man die zijn gele trui bij LeMond moest inle veren: „Dit was mijn tweede slechte dag in deze Tour. Ik kon totaal niet in mijn ritme komen. Gelukkig is de schade nog meegevallen. Natuur lijk is het vervelend 40 seconden achterop te raken bij LeMond. Toch is de situatie op zich niet veel veranderd. In de Alpen zal het moeten ge beuren. Eén ding is wel zeker: LeMond heeft geen ploeg om de koers te kunnen controleren". Ook voor Pedro Delgado vielen de zaken tegen. De Spanjaard wond er geen doekjes om. „Ik kan niet ontkennen dat ik meer van deze tijdrit had verwacht. Het was zeker niet mijn beste dag. Toch ben ik weer wat ingelopen op mijn concurrenten, zij het niet in die mate die ik had inge calculeerd. Kijk ik naar het klassement dan zie ik LeMond als voor naamste tegenstander". MAANDAG 17.00-18.05 TV 5 Sport. 19.00-20.00 SKY: Motorsport: actueel nieuws uit de internationale motorsport wereld. 19.18-19.49 Ned 3: Studio Sport: wielren nen Tour de France, rustdag. 20.00-21.00 SKY: Tour de France: hoog tepunten van de Tour tot nu toe. 21.00-22.00 SKY: What a week: terugblik op alle grote sportevenementen van de af gelopen week. 21.21-21.55 Ned 3. Sport Studio: achter gronden van de sport. 21.45-22.10 BRT 2: Triathlon: samenvat ting van het Belgisch kampioenschap kwarttriathlon in Menen. 22.00-23.00 SKY: Motorsport: hoogtepun ten uit de Grand Prix van Frankrijk 125cc, 250cc en 500cc. GAP (GPD) Soms hoeven de vluchters in de Tour niet eens meer achterom te kijken. Jelle Nijdam tuurde recht voor zich uit, zaterdag, op de Avenue d'Embrun in Gap, en wist precies hoe het er bij zijn achtervolgers voor stond. Het grote tv-scherm, de 'vidiwall' van Antenne 2, pal achter de finish, was naast zijn benen het belangrijkste hulpstuk in de 'jump' van Nijdam naar een tweede ritsucces. de klimtijdrit. Langs de weg tienduizenden enthous fhebbers de enige grote ronde, dit jaar; hij stond centraal in het hele program ma. Maar m plaats van geolied naar het juli-hoogtepunt te kunnen toe werken, werd de équipe van Gis- bers geconfronteerd met allerhande tegenslag. Rooks: vallen op de pis te, het ene virus na het andere in het bloed. Theunisse: ribben, midden voetsbeentjes, ellebogen gekneusd of gebroken - zijn jaargang 1989 was tot nu één grote klaagzang. En dan beperkt het medische dossier zich nog tot de bekendste twee. Ook in de Tour hield de ellende maar niet op: waarbij de ribben het minst werden ontzien. Theunisse viel op weg naar Francorchamps én lag onderop richting Montpellier; Alcala buitelde in de rit naar Bor deaux; Rooks hield aan Montpellier ook een vervelende herinnering over. De grote staf verzorgers, fysio therapeuten, soigneurs, masseurs, acupuncturisten, dokters etc. hoef de bepaald niet werkloos toe te zien. Het is daarom een raadsel hoe weinig van dat blessureleed is terug te vinden in het presteren op de fiets. Alcala, Earley en Rooks won nen ritten, Sean Kelly heeft drie truien, Theunisse draagt de bolle tjes, de ploeg heeft de gele petten en „Onvoorstelbaar", sprak Rooks zelf, toen de tijdrittijd van Delgado bekend werd: 49 seconden slechter dan de Westfries. „Onvoorstelbaar", zei hij nog een keer, toen bleek, dat hij door niemand meer zou worden overtroffen. Rooks had vanaf het begin van het parkoers de leiding. Hij gaf vol gas tegen de eerste heuvel, hield zich strak in het tempo op het vlak ke deel naar Merlette, en danste als in zijn beste dagen van vorig jaar naar de finish in Orcieres. Hij kende geen enkel moment van verzwak king. Gert-Jan Theunisse deed weinig voor hem onder. „Ik had gedacht bij de eerste twintig te eindigen, nu word ik achtste. Supergoed". Net zo min als Rooks maakte hij gebruik van het 'triathlon-stuur' (zoals Le Mond weer); even uitgeprobeerd tij dens de verkenning, maar snel be sloten, dat experiment maar tot la ter te bewaren. Op Theunisse is eigenlijk hetzelf de fysieke verhaal van toepassing als op Rooks. Wie Theunisse 'schoon aan de haak' ziet, merkt overal blutsen, builen, schrammen, verwondingen, blauwe plekken op. Een beursgeslagen lichaam, gemar teld, lijkt het wel. Toch bestaat er voor hem op het zadel geen pijn grens, slaagt hij er kennelijk in alle scheuten vanuit het centrale ze nuwstelsel te neutraliseren. Hoe het kan? Betrokkenen blijven er zelf het antwoord op schuldig. En de verklaringen van de ploegleiding verhogen de geheimzinnigheid al leen maar. Jan Gisbers herhaalt zijn woorden, gebezigd ten aanzien van Kell> „Wij hebben ons nu eenmaal op een speciale manier op de Tour voorbereid. Hoe? Dat is ons geheim. Dat is te ingewikkeld om uit te leg gen". Drop en de turbo tumtum, dus. Als schild van onaantastbaarheid en overmacht. PETER OUWERKERK Opofferen Nijdam is ervan overtuigd, dat hij al op meer Tourritten had kunnen bo gen, als hij zich niet twee jaar had moeten opofferen voor supersprin ter Van Poppel. Hij deed 'de laatste kilometer', omdat die hem door Raas zo was opgedragen, maar hij had er wel eens de pest in, zichzelf zo te moeten wegcijferen. „Dit schept natuurlijk veel meer per soonlijke bevrediging. Ik bewijs nu, dat ik het voor mezelf ook kan". Hoe dat dan volgend jaar moet, met Eric Vanderaerden als (nieu we?) snelle man in de gelederen? Nijdam: „Dat hoeft geen probleem te zijn. Vanderaerden kan ritten pakken, maar hij geeft geen 90 per cent zekerheid, zoals Van Poppel dat in de jaren bij ons was. Aan Van deraerden moet je geen hele ploeg opofferen. Ik sta er trouwens op, dat ik deze positie blijf houden. Van deraerden zal zich ook aan ons moe ten aanpassen, en niet omgekeerd. Ik zie hem trouwens meer als kracht voor de klassiekers dan voor de Touretappes". Moraal Nijdam op twee, hij had er vooraf voor willen tekenen. „Het doel van de ploeg was twee ritzeges, die heb ben we nu. En ik ben heel content, dat ze allebei van mij zijn. Nu ik een maal zover sta, zie ik ook Parijs weer zitten. Dit geeft me moraal. Ik denk dat het de komende dagen verschrikkelijk moeilijk gaat wor den, in die korte Alpenetappes. Dat ik heel erg moet oppassen niet bui ten tijd te finishen, of door de com missarissen te worden wegge streept". „Maar als ik er overheen kom, dan zijn er zeker nog twee kansen: zater dag en zondag. Zaterdag, weer met zo'n sprong in de laatste kilometers, want de sprinters zijn nu wel uitge- pierd: ADR moet rijden voor Le Mond, en niet voor Planckaert, en de ploeg van Hermans kan het ook niet alleen bij elkaar houden. En zondag, de slottijdrit. Die is vlak, 25 kilometer, dat zie ik wel zitten, op de Champs Elysees". Waarna het grote geldophalen kan beginnen, op de criteriums. Want nogmaals: de WK, weg noch piste, zijn dit jaar aan hem besteed. Nijdam is een broodrenner, die zijn sportieve succes liefst zo snel moge lijk in munten ziet vertaald. Fransen hebben het graag over 'fi- nisheurs', als ze types als Nijdam zien exploderen in de laatste kilo meters. Hardrijders pur sang, die een gaatje van een meter of wat, on danks de branding van het peloton, kunnen handhaven, en in solo naar de overwinning snellen. Maar Nijdam is in deze Tour eigenlijk de enige, die dat predikaat écht ver dient. Alle anderen hebben een ver snelling minder, zijn figuranten, vergeleken bij hem. Het zag er zaterdag overigens geenszins naar uit, dat de voorzich tige vrijage met de Hautes Alpes zou eindigen in een verkapte massa sprint van 150 man. Op de heuvels van de eerste Alpen ging Mare Ma- diot over tot actie, en hij kreeg zo waar Lucho Herrera en Jerome Si mon met zich mee. De laatste was de bestgeplaatste in het klasse ment, op een minuut of tien. Toen het leiderstrio was uitgelopen tot ruim zes minuten, vond de drager van de gele trui, Fignonhet genoeg en liet hij zijn ploegmaats overgaan tot reactie. Gevolg: in de buitenwij ken van Gap ontstond de versmel- r Jelle Nijdam. Zijn tweede etappe-overwinning is ting, met voor iedereen weer een (foto ANP) plotselinge kans. Nijdam speelde het finalespel op een manier, zoals hij dat alleen maar kan. „Ik zag die drie op een paar honderd meter rijden, daar tussen zat er eentje van Toshiba en een an der. Ik ben vanuit het tweede wiel gaan versnellen, en er zó naar toe gereden. Toen zag ik pas dat het Frans Maassen was (ploegmaat dus van Nijdam, red.). Er was maar een manier om het af te maken: erop en Poisson kon zijn wiel houden, maar alleen daarmee al moest hij zijn 'derde adem' aanroepen. Jelle, de machtsmachine, was even on genaakbaar als deze Tour in Was- quehal, en vorige ronde in Liévin. Met de tijdrit op de Kurfürsten- damm mee reeds zijn vierde Touretappe. Hij begint historie te worden: op dezelfde hoogte als Wout Wagtmans, en Wim van Est en Hennie Kuiper o.a. in aantal reeds voorbij. Nijdam had een paar slechte da gen achter de rug. De Pyreneeën waren hem niet best bekomen. „Je begint met een enorme stress: de eerste week moet het gebeuren, dat weet je, daarna zijn de kansen veel kleiner. Dan lukt het je in Wasque- hal, maar in de Pyreneeën balan ceer je op het koord. Je wordt ge duwd. als iedereen, maar je hebt ge luk, dat de commissarissen minder op jou letten, dan op een ander. Je voelt je zo rot, dat je er soms aan denkt naar huis te gaan". Maar, wie volhardt en talent heeft komt ook nog wel eens iets moois tegen. Nijdam: „Op weg naar Mar seille ging het beter. Ik zat in de groep van Rooks, LeMond en Del gado, die achter Fignon/Mottet aan gingen. Maar ik reed lek. Vijftig ki lometer voor het eind, zaterdag, kreeg ik ineens een ram van de hon ger. Ik heb me helemaal volgepropt met cake, broodjes, taartjes, en toen vond ik m'n benen terug"

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11