Loon ambtenaren en uitkering hoger Miljarden spelen geen rol bij overnamebod Kabinet geeft 1 procent meer IJZEREN GORDIJN TE KOOP Dienstenbond: arbeidstijd tot 35 uur terugbrengen Verkoper illegale telefoons op de bon Beurspiraten laten bedrijf zijn eigen overname betalen ZATERDAG 15 JULI 1989 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Voor 1 januari komt er geen nieuwe wet meer om de manier waarop de sociale uitkeringen worden aangepast te wijzigen. De bestaande wet blijft gelden en dat betekent dat de uitkeringen op die datum met ongeveer één procent omhoog gaan. Dat kost de overheid ruim 500 miljoen gulden. De ambteanrensalarissen worden met bijpa een procent verhoogd. Premier Lubbers zei gisteren na af loop van het kabinetsberaad dat wat er eventueel verder met de uit keringen gebeurt afhangt van even tuele vervangende wetgeving van het nieuwe kabinet en de nieuwe Tweede Kamer. Het huidige demis sionaire kabinet zal hiervoor geen wet indienen. Het kabinet heeft een besluit over de arbeidsvoorwaarden voor amb tenaren en trendvolgers in 1990 tot na de zomervakantie uitgesteld. De bewindslieden konden het niet eens worden over een voorstel van de ministers Van Dijk (binnenland se zaken) en De Koning (sociale za ken) voor deze twee groepen twee procent extra uit te trekken. Vast staat wel dat ambtenaren en trendvolgers er net als de uitke ringsgerechtigden 0,9 procent op vooruit gaan in 1990 (totale kosten: 1170 miljoen gulden). Of ambtena ren en trendvolgers inderdaad twee procent kunnen krijgen, hangt vol gens premier Lubbers onder meer af van berekeningen gebaseerd op alle besluiten die het kabinet tot nu toe rond de begroting 1990 heeft ge nomen. Vooral het financieringste kort en de aanslag van belastingen en premies op elke gulden die de Nederlander verdient (de collectie ve lastendruk) spelen daarbij een rol. Mitterrand belooft topontmoeting voor arme en rijk PARIJS (GPD/DPA) - De Franse president Francois Mitterrand zal in het komende jaar een nieuwe Noord-Zuid conferentie organise ren, waarop rijke en arme landen proberen het schuldenprobleem en milieuproblemen aan te pakken. Hij heeft dit gisteren toegezegd aan vier regeringsleiders uit derde we reldlanden. De conferentie, die te vergelijken valt met die van Cancun (Mexico) in 1981 zal worden gehou den onder auspiciën van de Vere nigde Naties. Voor de bijeenkomst, die in maart of april 1990 gehouden wordt, zul len zo'n twintig tot dertig landen worden uitgenodigd, verklaarde Mitterrand's woordvoerder. Hij voegde eraan toe dat de regerings leiders van de zeven rijke westerse landen geen formeel besluit over deze bijeenkomst hoeven te nemen. De zeven (G7) zijn in Parijs voor hun jaarlijkse top. Tot verrassing van tal van waar nemers heeft de Britse premier Thatcher, van wie werd aangeno men dat zij een dergelijk initiatief zou afwijzen, niet op voorhand ne gatief gereageerd. De Verenigde Staten zijn tegen het organiseren van een Noord-Zuidtop. Volgens de VS is het beter bilateraal te onder handelen (tussen twee landen) om zo 'op maat gesneden' oplossingen te krijgen voor de problemen van elk land. Wat de collectieve lastendruk be- compromis tussen 0,9 en 2 procent. i probleem. Het kabinet In het voorstel Van Dijk-De Koning Vrouwen Vorig jaar is het aantal bij de heid in dienst getreden sterk gegroeid. In dat jaar traden ruim 5000 vrouwen in overheids dienst, bijna de helft van de nieuw in dienst genomen personeelsleden. Het percentage vrouwen is tot bijna een kwart (24,6 procent) van het per soneelsbestand gestegen. Guinness De Britse brouwer Guiness moet ongeveer 85 miljoen pond sterling (293 miljoen gulden) als schadever goeding betalen aan een aantal vroegere aandeelhouders van de Schotse whisky-producent Distil lers (onder meer de Britse super marktketen Argyll) die zij drie jaar geleden heeft overgenomen. Dit heeft de Britse fusiecommissie gis teren bepaald. NCHP/VHP heeft besloten een eerder besluit om een forse greep in de reserves van de sociale fondsen te doen (1,6 400 miljoen gulden. Hierdoor stijgt indirect de collectieve lastendruk, omdat sociale premies niet zo ver omlaag kunnen als eerder gedacht. Binnen het kabinet is overigens de mogelijkheid geopperd om amb- niet alleen ruimte voor 0,9 pro cent nog eens 0,6 procent voor een malige loontoeslagen, 0,25 procent kwalificeerde en schaarse ambtena ren moeten krijgen om ze voor de overheid te behouden. tenaren en trendvolgers met 1,5 pro- ('nominale') jaarpremie in guldens cent vooruit te laten gaan. Dit als 'Adverteerder beslist niet over inhoud krant' DEN HAAG (GPD) - "Je bent als adverteerder op de verkeer de weg wanneer je kranten en tijdschriften onder druk hun re dactionele inhoud wil laten ver anderen door je advertenties te rug te trekken. Adverteerders moeten zich niet met het redac tionele beleid bemoeien". Dat zegt adjunct-directeur F.F. Blanchard van de Neder landse Vereniging van Erkende Adviesbureaus (VEA). Voor de tweede keer binnen zeer korte tijd heeft deze week een grote adverteerder de redactie van een dagblad onder druk gezet door te dreigen met het intrek ken van advertenties. Een paar weken geleden kreeg het Parool uit Amsterdam wegens een co lumn over de dood van Simon van Collum last met bioscoopgi gant Cannon. En gisteren dreig de de Haagsche Courant twee miljoen gulden aan advertentie inkomsten mis te lopen omdat de Konmar verbolgen was over de geringe aandacht die aan de opening van zijn verbouwde pand was besteed. Blanchard: "Wij hebben in de VEA altijd gezegd dat de redac tionele onafhankelijkheid een goede zaak is". Voor Cannon heeft hij meer begrip dan voor de houding van de Konmar. "Konmar gebruikt zijn adver tenties blijkbaar om berichten over zichzelf in de krant te krij gen. Dat kan natuurlijk niet". ziekenfondspatiënten kader van de operatie-Dekker tot 1 januari 1991 uit te stellen. Deze pre mie bestaat naast de procentuele ziekenfondspremie, die is gekop peld aan het inkomen. De vaste pre mie is nu 156 gulden per jaar voor een volwassene en 78 gulden voor een kind tot een maximum van twee. Het kabinet zal wel wetsvoor stellen indienen waardoor een vol gende stap in de operatie-Dekker (de reorganisatie van de ziektekos tenverzekeringen) met ingang van 1991 mogelijk wordt. Met het besluit over 'Dekker' is ook een stijging van de kinderbij slag met 5,5 procent in 1990 van de baan. De kinderbijslag zal nu alleen met het inflatiepercentage (2 tot 3 procent) omhoog gaan. Ook werd besloten om in 1990 een bedrag van 170 miljoen gulden extra aan volks gezondheid te besteden. WENEN Nu langs de grens van Hongarije het ijzeren gordijn is afge broken zit men met de restanten. Slimme zakenlieden willen hiervan profi teren en brengen straks deze roos op de markt: de steel is van prikkeldraad van het onlangs ontmantelde hekwerk tussen Oostenrijk en Hongarije. De Toen roos gaat ongeveer 90 gulden kosten en de echtheid van het ijzerdraad wordt gegarandeerd met een certificaat van het Hongaarse leger, dat als eigenaar van het ijzeren gordijn ter plaatse is aangemerkt. (foto EPA) DEN HAAG (ANP) Het ministerie van verkeer en waterstaat en het openbaar ministerie gaan zeer bin nenkort optreden tegen bedrijven die volharden in de verkoop van niet goedgekeurde telefoontoestellen en andere randapparatuur voor telecommunicatie. Het beleid waarbij de leveranciers ruim een halfjaar onge moeid werden gelaten is definitief voorbij. Dit is de uitkomst van overleg dat Verkeer en Water staat deze week heeft gevoerd met het openbaar mi nisterie. De opsporingsambtenaren van het departe ment gaan de meest 'treffende en spectaculaire' geval len van overtreding op een rijtje zetten. In overleg met de officier van justitie wordt daarna tegen de 'foute' bedrijven proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de wet op de telecommunicatievoorziening. De opsporingsambtenaren hadden tot nu toe soepel opgesteld. Reden was onder meer het feit dat er voor bepaalde apparatuur onvoldoende mogelijkheden voor keuring waren. Bovendien bestond er onzeker heid over de opstelling van de Europese Commissie, waar bedrijven een klacht over het Nederlandse be leid hadden ingediend. De Europese Commissie heeft inmiddels besloten dat de Nederlandse overheid geen strobreed in de weg mag worden gelegd. Het Nederlandse college van be roep voor het bedrijfsleven heeft donderdag de staat gelijk gegeven in een procedure over niet goedgekeur de apparatuur die de Hema wilde verkopen. Kopers van niet goedgekeurde toestellen zijn overi gens niet in overtreding. Als aansluiting ervan echter leidt tot storing op het telefoonnet kan de PTT hen hiervoor kosten in rekening brengen. Ook lopen de ge bruikers het risico dat zij worden afgesloten. Sinds de PTT op 1 januari is geprivatiseerd mogen geen telefoons en andere randapparatuur (fax, telex, bedrijfscentrales en dergelijke) meer worden verhan deld of aangesloten als zij niet voldoen aan bepaalde eisen. De apparaten kunnen worden gekeurd bij PTT- dochter NKT, of Kema. De Verenigde Telecommunicatiebedrijven (VTB), een branche-organisaties die langdurig met het minis terie over de kwestie in de clinch heeft gelegen, is te vreden dat nu wordt ingegrepen. Dienstenbond FNV wil doorgaan met arbeidstijdverkorting (atv) tot 35 uur. Slechts tien procent is er te gen, de rest is voor, hoewel een kwart van de leden vindt dat de bond op korter werken wat minder de nadruk moet leggen. Dat blijkt uit een enquête die de bond onder 1560 leden hield over het arbeidsvoorwaardenbeleid. Cao-coördinator M. Spanjers ziet in de enquêteresultaten een 'krachtige ondersteuning' van het beleid dat de bond voor de komende jaren in het hoofd heeft. De dienstenbond wil in overeenstemming met het meerjarenbeleid van de vakcentrale FNV naar een werkweek van 35 uur in 1993, een doelstelling die trou wens niet alleen de FNV maar de hele Europese vakbeweging voor ogen staat. Boete NMB-Heller wegens ontslag zwangere vrouw UTRECHT (GPD) - NMB-Heller, een bedrijf voor bedrijfsfinancie- ring en kredietbeheer in Utrecht, moet een voormalige werkneemster 5000 gulden schadevergoeding uit keren. Het bedrijf had haar ontsla gen omdat zij zwanger was. Het is vermoedelijk de eerste keer in Ne derland dat een werkgever een werkneemster in een dergelijke zaak schadevergoeding moet beta len. Dat heeft de advocaat van de vrouw, mr. A. Lenting, gisteren meegedeeld. De vrouw zou op 1 december 1987 bij NMB-Heller gaan werken als 'administratief medewerkster cliên- tenbeheer'. Tijdens de sollicitatie wist ze nog niet dat ze zwanger was. e dat half november hoorde en het aan het bedrijf liet weten, werd haar per telefoon meegedeeld dat het bedrijf haar wegens de zwangerschap onmiddellijk ont sloeg. Ontslag wegens zwanger schap is volgens de wet echter ver boden. In een schriftelijke bevestiging van het ontslag voerde het bedrijf echter een ander motief aan: er zou den twijfels zijn gerezen over de nauwkeurigheid van de vrouw, aan gezien ze haar medische verklaring nog niet had ingevuld en de arbeids overeenkomst nog niet had onder tekend. De Utrechtse kantonrechter acht te in zijn uitspraak op 14 juni ont slag wegens zwangerschap echter bewezen en veroordeelde het be drijf tot het betalen van vijfduizend gulden boete 'smartegeld'. Advo caat mr. Lenting had om een heel jaar salaris gevraagd, maar die eis werd afgewezen. De vrouw had ver der nauwelijks in geld te vergoeden schade geleden omdat zij steeds via uitzendbureaus had kunnen wer ken en een uitkering had gekregen voor haar zwangerschaps- en beval lingsverlof. 3U AMSTERDAM (GPD) - Het wel haast astronomische bod dat een aantal beleggers heeft uitgebracht op de aandelen van het enorme Brit se concern BAT-Industries geeft aan dat vrijwel alles tegenwoordig te koop is, mits er maar financiers zijn te vinden zijn. En blijkbaar zijn lie er. In de Verenigde Staten werd de afgelopen twee jaar het ene na het andere miljardenbod uitgebracht, met als absolute topper het bod op de sigaretten en voedselfabrikant RJR Nabisco. Kohlberg, Kravis Roberts, een Amerikaanse firma die zich specialiseert in grote overne mingen nam de Amerikaanse voe dingsmiddelenfabrikant voor meer dan 55 miljard gulden over. Dat is meer dan een kwart van de beurs waarde van alle nu aan de Amster damse beurs genoteerde fondsen. Het bod op BAT-Industrïe is door het zittende management als irreëel en vijandig van de hand gewezen. Immers de beleggers onder aanvoe ring van het trio door de wol geverf de financiers Goldsmith, Roth schild en Packer hebben al bekend gemaakt dat zij alle niet tot de kern behorende activiteiten van het con cern zullen afstoten. Ze vinden het onlogisch dat allemaal onder dezelf de groep te laten voortbestaan. De financiële gevolgen van deze De vakorganisatie van middelbaar strategische vergissing een trage hoger personeel NCHP krijgt per groal. van de wmst en het trad'tl0" 1 september een nieuwe 28.000 leden tellende bond gaat dan VHP heten. De naamsverandering gebeurt terwille van de herkenbaar heid, zo meldt de organisatie. De VHP is aangesloten bij de MHP, de vakcentrale van middelbaar en ho ger personeel. Warner/Time Een Amerikaanse rechter heeft het voor het media- en amusements- neel lage rendement op tabak, ken dat een herstructurering de eni ge logische stap is, vinden zij. Als het bod slaagt is er dus sprake van uitverkoop van BAT-Industries. De vraag werpt zich op of nu het op twee na grootste concern van En- rond 10,4 miljard gulden. Met geland niet veilig is voor een vijan- bod van 50 procent boven de huidi- dige overnamebod hoe dat in Ne- ge beurskoers zou voor heel Philips Rond de beschermingsconstructie bij Leidse drukkerij Brill, waar sommige boeken met de hand in lood worden gezet, ontstond nogal wat tumult. De directie kon hierin een motie van wantrouwen van de raad van commissa rissen wegstemmen. urchieffou» Goldsmith, Rothschild en Packer geworden, de gloeilampen. De op uit zijn. Er wordt niet gekeken lichtactiviteiten zijn ook nu nog de zakken van de overnemers, die in feite niets voor dat deel hebben be taald, of uiteindelijk wordt ook Phi lips' Gloeilampenfabrieken ver kocht en de opbrengst daarvan zal ook enkele miljarden bedragen. Pu re winst. En hoewel alle onderdelen van Philips afzonderlijk wellicht nog bestaan, bestaat het concern zelf niet meer. Dat Nederlandse bedrijven tot nu toe niet het doelwit zijn geworden van dergelijke overvallers komt in de eerste plaats doordat veel bedrij ven onaantrekkelijk zijn voor over name: zij hebben eenvoudig te wei nig geld in kas om bovengenoemde constructie mogelijk te maken. Be drijven die wel aantrekkelijk zijn hebben zich gewapend met be schermingsconstructies, waarmee 'raiders' buiten de deur kunnen worden gehouden. De directie richt bijvoorbeeld een speciale stichting op, waar zij de meerderheid van aandelen met stemrecht onder brengt en die dus bij een eventuele aandeelhoudersvergadering tegen overname stemt. Daar staat tegenover dat juist de beschermingsconstructie voor een bedrijf als een boemerang kan wer ken. De macht is namelijk door de constructie van de aandeelhouders verschoven naar de directie. Zo red de de directie van de Leidse uitge verij Brill zich het vege lijf door een motie van wantrouwen van de raad van commissarissen te laten af stemmen met behulp van de be schermingsstichting. De rechter keurde dit 'oneigenlijke' gebruik van de stichting goed. derland ligt. Als nu wanneer een een bedrag van 15,6 miljard gulden groep kredietwaardige lieden be- worden betaald. Wie voor dat be sluit een bod te doen op bijvoor- concern Paramount erg moeilijk ge- beeld de uitstaande aandelen van maakt om het uitgeversconcern Ti- over te nemen. De eis van Para- drag financiers zou weten te vinden i hen een rente biedt van 10 pro- mount om de overpeming van War ner, een grote platen- en filmprodu cent, door Time te blokkeren werd gisteren door de rechter afgewezen. Paramount heeft aangekondigd on middellijk in hoger beroep te gaan. Paramount wil 12,2 miljard dollar betalen voor Time. Het bod loopt maandag om middernacht af. Het Philips (het op twee na grootste be- cent moet jaarlijks 1,5 miljard rente drijf van Nederland), hoe sterk staat betalen. de groeimogelijkheden van de meest winstgevende tak van Phi over te nemen onderneming, er lips, die vorig jaar by een omzet wordt uitsluitend gekeken of de on derneming meer kasstroom op brengt dan er aan rente betaald verde. moet worden over de overnemings- Alle andere sectoren, dat concern in de schoenen, los Die rente is op te brengen uit wat En wanneer dat zo is, betaalt tenelektronica, huishoudelijke ap- verkoop te houden. alle beschermingsmaatrege- Philips zelf aan in kas brengt: een len die zijn getroffen om Philips te gen ongewenste intimiteiten te be schermen. Beurswaarde De huidige beurswaarde van Phi lips is, gezien de 260 miljoen uit- winst van ongeveer 1 miljard gul den per jaar, afschrijvingen van 3 miljard gulden per jaar en jaarlijks nog eens een paar honderd miljoen voor reorganisatiekosten. Boven dien had Philips per 31 december 1988 ook nog een slordige 1,2 mil- een bedrijf in feite zijn eigen over neming. Is dat eenmaal gebeurd, dan is de volgende fase de uitverkoop. Ook dat staat BAT-Industries te wach ten. Het verkopen van al die onder delen die niet tot de kernactivitei ten behoren. In het voorbeeld van Philips zijn al aan een extra vrije dag. Rooster- vrije dagen zijn volgens de bond bij 44 procent van de leden favoriet. Op het gebied van de lonen blijkt bijna 60 procent van de achterban bereid af te zien van extra looneisen om mensen met een uitkering niet te veel achter te laten lopen. Wel vin den de leden dat de bond de be schikbare loonruimte volledig moet opeisen en dat de werkgevers niks cadeau mogen krijgen. Spanjers weet nog niet precies met welk eisenpakket de bond voor 1990 de boer op gaat. Maar hij ver wacht dat de prijzen in 1990 met twee tot drie procent zullen stijgen. De produktiviteitsstijging in de be drijven raamt hij cok op drie pro cent. "Dan kom je uit op een totale loonruimte van ongeveer zes pro cent". Wat Spanjers betreft kan daarvan ongeveer de helft in het loonzakje terechtkomen wat dus een looneis betekent van een procent of drie. De rest kan worden gestopt in de werk gelegenheid en bij voorbeeld wor den 'verzilverd' in de vorm van min stens een uur extra atv. Ook bij de banken en de verzeke ringsbedrijven waar de bond op het punt van verdere atv tot nu toe geen poot aan de grond kreeg wil Spanjers opnieuw een poging wa gen om de daar geldende 38-urige werkweek te doorbreken. Hij ver wacht dat de werkgevers in die sec toren zullen bijdraaien al was het al leen al omdat ze volgens de vak bondsbestuurder korter werken no dig hebben als middel om de ver dergaande automatisering in het bank- en verzekeringswezen zonder ontslagen te laten verlopen. Tien mille boete voor niet inhuren van gehandicapte DEN HAAG (ANP/GPD) - Bedrij ven die te weinig gehandicapte werknemers in dienst nemen of hebben moeten straks een boete van 10.000 gulden per gehandicapte per jaar betalen. Het kabinet volgt daarmee het voorstel van de vakbe weging om, het bedrag te koppelen aan het minimumloon voor 15 uur per week. Premier Lubbers maakt gisteren tevens bekend dat pas op zijn vroegst in de eerste helft van 1990 kan gebruik worden gemaakt van de mogelijkheid die de wet arbeid gehandicapte werknemers (wagw) biedt om bedrijven te verplichten een bepaald percentage gehandi capten in dienst te hebben. Eerst moeten de resultaten bekend zijn van een onderzoek naar de werking van de wagw, zo heeft premier Lub bers gisteren na afloop van het kabi netsberaad meegedeeld. Werkgevers die onder het voor hen geldende percentage blijven, zullen niet 500 gulden per maand per ontbrekende gehandicapte moeten betalen zoals het kabinet eerst had voorgesteld, maar onge veer 10.000 gulden per jaar. Het is de bedoeling dat werkgevers die meer gehandicapten in dienst hebben dan volgens de wagw verplicht is, een even groot bedrag krijgen. Op grond van de wagw moet de rijksoverheid zelf 5 procent gehan dicapte werknemers in dienst heb ben. Het kabinet heeft deze doel stelling gisteren verlaagd tot 3,25 procent voor eind 1990. Op het ogenblik is het percentage gehandi capte werknemers bij de ministe ries 2,6. De nieuwe norm van 3,25 procent betekent dat er nog 735 gehandicap ten (op 170.000 ambtenaren) bij moeten komen. In de jaren na 1990 zal de 5 procent moeten worden be reikt. Het gaat niet steeds om 'nieu we' werknemers: de percentages zijn inclusief één procent voor het beleid van de overheid om arbeids ongeschikte werknemers in dienst te houden. Dit is overigens een uitzonderlijk geval, vaker komt het voor dat di recties eenvoudig het bestuur vor- 6,9 miljard gulden een bedryfsre- men van een beschermingsstich- sultaat van 777 miljoen gulden ople- ting. Het zittende management van een bedrijf heeft op die manier de i- handen vrij om eventueel zelf uit- paraten, de professionele produk- Het is daarom bepaald niet uitge- ten en systemen en de componen- sloten dat een volgende'slachtoffer' ten worden verkocht. Met een een Nederlands bedrijf zal zijn. En beetje slim onderhandelen brengen het is nog zeer de vraag of de solida- die zelfs meer dan de geleende aan- riteit van de aandeelhouders zo ver koopsom voor het gehele concern, strekt dat zij niet liever op een aan- De lening kan worden afgelost. trekkelijk aanbod ingaan, dan dat Dan zijn er twee mogelijkheden, zij zich met een bescheiden divi- Philips blijft bestaan als een goed dend en een kopje koffie op de jaar- 'Bustransfer bij Bathmen een lachterje' BATHMEN (GPD) - Het plan van twee projectotwikkelaars in het oosten des land voor een nieuwe op- en overstapplaats voor internationaal busvervoer is een lachertje, zo vinden de be langrijkste organisatoren van busreizen in Nederland. Zeven kilometer van Deventer, bij de afslag Bathmen aan de Al, moet een touringcar-transfercentrum komen, de plek waar reizend Nederland elkaar ontmoet en dagelijks tientallen bussen af reizen naar vakantieoorden. "Een dwaas plan", schampert directeur Jan Kobes van Oad in Holten, met 180 bussen nummer twee op de touringcarmarkt. "Een plek die totaal ongeschikt is", reageert directiewoordvoer der De Vries van marktleider De Jong/Intratours (250 bussen). De Jong, Oad en ook Arke heb ben al (deels) eigen overstap plaatsen in Beek, Weert, Breda, Didam, Boxmeer en Geldrop. Het nieuwe project omvat on der meer een reusachtige over dekte parkeerplaats, kantoren voor touroperators, incheckba- lies, vertrek- en zes aankomst- pieren voor bussen, kantoren voor banken en ANWB, win kels, bagage-afdeling en slaapaf- deling voor buschauffeurs. Met daarbij een luxe hotel, een zwembad en een permanente

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7