Kabinet wil van EG duidelijke richtlijn 'Je moet maar zien of je het daar redt CDA-congres verdeeld over commerciële tv Ethicus kritiseert arrest in euthanasie-zaak mongooltje Telegraaf rectificeert Tamil-berichtgeving CDA versoepelt asielrecht niet Gijzelhouder moet eerst afkicken Uitkering SLM nabestaanden wekt kritiek 27. Nederlandse marechaussees naar Namibië vertrokken ZATERDAG 15 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - De Europese Commissie moet nu eens duidelijk uitleggen wat er on der een commerciële zender moet worden verstaan. Het kabinet zal het dagelijks bestuur van de EG vragen de status van buitenlandse zenders exact te bepalen. Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van de ministerraad bekend gemaakt. Ingreep Leidse kinderehirurg "medisch zinloos'? UTRECHT (ANP) - Prof. W.C.M. Klijn, hoogleraar medische ethiek aan de Katholieke Universiteit Am sterdam en lid van de voormalige Staatscommissie Euthanasie, heeft in het artsenblad Medisch Contact kritiek geuit op een beschikking van de Hoge Raad in een euthana- siezaak. Het ging daarbij om een arts die op verzoek van de ouders besloot een pasgeboren mongooltje kunnen zijn beschouwd, zegt Klijn, houden van lijden. Uit het feit dat ■jjjfjjiiiB^HBriyjjHaÉwant anders was de operatie in het tweede geval onverantwoord ge weest. te laten overlijden door het niet te opereren aan een darmafsluiting. Volgens Klijn is de beslissing va de Hoge Raad om de arts, de Leidse kinderchirurg prof. J. Molenaar, arts door het nalaten van een le vensreddende operatie oorzaak zou worden van de dood van een patiënt kan niet worden afgeleid dat hij Als niet de darmafsluiting maar door het wèl verrichten niet strafrechtelijk te laten vervol- de geestelijke handicap het motief zaak wordt van het leve gen niet op een wetenschappelijk verantwoorde manier gemotiveerd. Klijn stelt dat de arts niet heeft ge handeld volgens "heersend de operatie achterwege te aanwezige lijden, laten, moet dit logisch leiden tot de - Volgens Klijn is conclusie dat het leven geborene met eenzelfde graad i het al disch inzicht" zoals de wet op de mongoloisme maar zonder de "ge- uitoefening van de geneeskunde lukkige omstandigheid" dat formuleert. vensbedreigende darmafsluiting, In het kabinet is gesproken over de stemmen tegen een amendement opstelling die ons land aanstaande van de afdeling Dèn Haag om com- dinsdag binnen de EG moet kiezen merciële tv in het. verkiezingspro- als v de buutenlandse reclame wil hij beperkte wijziging van de Me diawet voorstellen. Hoe dat wordt r gepraat wordt ovèr een EG- gramma een plaatsje te geven. Het verwoord hangt onder meer af van ders wèl Molenaar heeft zelf meegedeeld actief zou mogen worden beëin- dat hij in dezelfde week een andere digd, aldus Klijn. pasgeborene met precies dezelfde afwijkingen op verzoek richtlijn inzake tv zonder grenzen, dagelijks bestuur van het CDA staat Lubbers maakte duidelijk dat ons echter onder sterke druk om van- land, dinsdag vertegenwoordigd daag opnieuw, in het voltallige con- door staatssecretaris Van Voorst tot gres, over de commerciële tv te Voorst (buitenlandse zaken), geen stemmen. besluitvorming over de richtlijn Fractievoorzitter De Vries toonde wenst. Mocht de Europese Com- zich gisteravond beducht voor zo'n missie echter besluiten willen door- herstemming, omdat hij niet uit drukken, dan zal de staatssecretaris sluit dat die eindigt met een over- bovengenoemde verklaring eisen. winning van de voorstanders van Daarmee hoopt het kabinet een commerciële tv. Het CDA is op dit handvat te krijgen om te beoorde- moment de enige partij die zich echt len of TV-10 en Véronique nu Ne- verzet tegen TV-10 en Véronique. derlandse of buitenlandse zenders Maar partijvoorzitter Van Velzen zijn. Pas als dat duidelijk is, zou sprak gisteravond de verwachting eventueel tot optreden^rtegen be- uit dat zo'n herstemming een darmafluiting bruikt als het nalaten heeft geopereerd. De ingreep wordt gekwalificeerd als het dan ook niet als medisch zinloos oorzaken, verlengen of in stand dit geval niet aannemelijk gemaakt dat leed zou worden toegevoegd door buiten sporige "restgevolgen" van de ope ratie zelf. De behandelend arts heeft zelf verklaard dat de operatie heel goed mogelijk was. De Hoge Raad heeft als "vast staand" aangenomen dat "ook na het slagen van de operatie de niet te verwaarlozen kans op een zeer ern stig lijden van dit kind bestond". Als het om de gevolgen van de ope ratie zelf gaat, kan moeilijk worden gezegd dat de ingreep geslaagd is. Vandaar dat de Hoge Raad volgens Klijn met het lijden het al bestaande mongoloïsme moet hebben be doeld. Hij maakt dan ook bezwaar tegen de door de Hoge Raad ge bruikte formulering "de weg ope nen naar een leven van zeer ernstig lijden". "De Hoge Raad heeft een in zowel ethisch als juridisch opzicht weten schappelijk niet te verdedigen op vatting van oorzakelijkheid gesanc tioneerd en zich aldus aan een cir kelredenering schuldig gemaakt", aldus Klijn. Het ging niet om le vensverlenging maar om levensred ding. Het keren van de dood is een reden voor medisch ingrijpen bij "normale" patiënten, ook al verbe tert voor het overige hun toestand niet. Klijn voorspelt dat de Hoge Raad het nu moeilijk zal krijgen als hij ac tieve levensbeëindiging bij gehan dicapte pasgeborenen wil afwijzen. "De uitkomst van de rechtsgang raakt wel degelijk de zin van het le ven van kinderen met een Down syndroom", concludeert hij. sloten kunnen worden. Dat i gens pas mogelijk als de zenders fei telijk gaan uitzenden. Voor TV-10 is dat 1 oktober. De minister-president maakte duidelijk dat ons land pas een standpunt zal bepalen, nadat de eventuele verklaring door de Eu- winning voor de partijtop zou ople veren. De gebleken verdeeldheid doet volgens Van Velzen 'geen af breuk' aan de afwijzing van TV-10 en Véronique. In zijn openingsrede zei Van Vel zen dat "de partij zich niet hoeft te mengen in de juridische strijd rond ropese Commissie is gegeven. Op buitenlandse zenders. Het is zo ook zich hoeft ons land niet mee te stem- wel duidelijk dat TV-10 en Véroni- men. Een besluit kan binnen de EG que geen echte buitenlandse zen met meerderheid van stemmen ge- ders zijn", zei hij. Nederland moet nomen worden. Het zich onthouden dan ook binnen de EG de publieke van stemmen kan gemotiveerd wor- omroep "hoog in het vaandel" blij den door de demissionaire status ven houden. van het kabinet en de verschillen De CDA.er onderschrijft de be- inzicht over het onderwerp hier zwaren van de NOS tegen de te lande. Lubbers liet weten dat ook merciële concurrenten. Wanneer de de Wp^ministers ermee kunnen inkomsten uit STER-reclame als leven als ons land zich binnen de gevolg van de commerciële tv zul- EG van stemming onthoudt. jen dalen, moeten de publieke om- Binnen het CDA is inmiddels gro- roepen daarvoor door de commer- te verdeeldheid ontstaan over het ciële zenders gecompenseerd wor- verzet van de partijleiding tegen den, liet Van Velzen doorscheme- commerciële tv-zenders. Op het ren partijcongres in Bussum bleek gis- Volgens de afdeling Den Haag teravond slechts een nipte meerder- moet het CDA z'n verzet staken, om heid van de CDA-achterban achter z0 greep te houden op de opkomst de afwijzing van commerciële tv te van commerciële tv. Kamerle staan. Het partijbestuur van de noemden dat standpunt echter christen-democraten vergaderde 'saito mortale'. gisteravond nog over de vraag of de £>e ministerraad besloot vrijdag- commerciële omroep vandaag, op avond een eerder voorstel tot wijzi- de slotdag van het congres, op- gjng Toen mevrouw Elly Scheiens-Stikkelbroek (rechts) zich gisteren even bij haar woning vertoonde werd z buurtbewoners spontaan gefeliciteerd met de goede afloop van het gijzeling drama. (fot HEERLEN (ANP) - De verhoren van de Westduitse drugsverslaafde commerciële tv. Kamerleden Uwe B. (31) door de Heerlense poli tie hebben gisteren niets opgele verd. Volgens de politie blijft B. zwijgen omdat hij aan het afkicken is en daardoor volledig apathisch en de Mediawet te splitsen. In ongeïnteresseerd. In de loop uit te breiden. Het Europese Hof be paalde eerder dat de Mediawet daar ling van een waar het ging om buitenlandse clames ongeoorloofd was. Minister Brinkman (wvc) wil een agent en gijze- Deze drie mis drijven zullen hem volgens de offi cier van justitie in Maastricht, mr. Smalburg, ten laste worden gelegd, de Kamer toch voorstellen de Alleen al op gijzeling staat een STER-zendtijd van vijf naar zes pro- maximale gevangenisstraf van vijf de orde gesteld moet het voorstel stond dat het verbod vandaag zal hij worden voorgeleid worden. voor buitenlandse zenders om spe- aan de Maastrichtse officier van jus- Formeel is er binnen het CDA ciaa] Gp ons land gerichte reclames titie in het hoofdbureau van politie geen vuiltje aan de lucht. De 'deel- te zenden, zou worden opgehe- te Heerlen. raad' van het partijcongres over de ven Tegelijk werd voorgesteld de Moord op de Westduitse taxi- media keerde zich met 20 tegen 19 STER met ingang van ljanauri 1990 chauffeur Horst Wendland, poging BUSSUM (GPD) - Het CDA-con gres heeft gisteren een door het par tijbestuur voorgestelde versoepe ling van het asielrecht weer uit het verkiezingsprogramma geschrapt. De CDA-achterban vindt dat asiel zoekers hangende het hoger beroep toch het land uitgezet moeten kun nen worden. Het partijbestuur van de christen-democraten ging eerder deze week akkoord met een voor stel asielzoekers het recht te geven de uitspraak over hun zaak in hoger beroep in Nederland af te wachten. Daarmee kwam het bestuur tege moet aan kritiek van verschillende afdelingen. Maar die versoepeling werd gisteravond door het bestuur weer ingetrokken nadat ze op fel verzet uit het CDA-congres bleek te stuiten. verdachte maar moeilijk te praten. De man gebruikte ongeveer 'vier gram heroïne per dag maar krijgt, nu hij eenmaal ingesloten is, niets meer. Dat B. de moordenaar is van de taxichauffeur is voor de officier i justitie zo klaar als een klontje. AMSTERDAM (ANP) - Het dagblad De Telegraaf zal vandaag op de voorpagina een rectificatie plaatsen waarin de hoofdredactie verklaart dat de berichtgeving over asielzoe- kende Tamils die vanuit Nederland naar Sri Lanka op vakantie zouden gaan onjuist zijn. Tijdens een kort geding waarin de vereniging Vluch telingenwerk dit eiste, werden de partijen het gisteren in Amsterdam eens over een door rechtbankpresi dent mr. B. Asscher opgestelde tekst. De rectificatie zal ook in de krant Het Nieuws van de Dag ver schijnen. Beide kranten openden vorige week zaterdag met een grote kop over de hele breedte van de voorpa gina dat Tamil-vluchtelingen veilig naar Sri Lanka op vakantie gingen. Gedurende de hele week kwam met name De Telegraaf daar enkele ma len uitgebreid op terug. De krant baseerde zich op de uitlatingen van de Nederlandse ambassadeur in Co- door lombo, D. Willems. nssen) Volgens de krant had deze ver klaard dat er een "een diepgaand onderzoek door een aantal EG-am- bassadeurs" was uitgevoerd, waar blijken dat honderden Ta- litie weer tegengesproken. De door Uwe B. twintig uur lang gegijzelde vrouw, de weduwe E. Scheijens-Stikkelbroek (52) is inge- mil-vluchtelingen vanuit Europa op trokken bij een bevriende kennis in vakantie zouden gaan Sri Heerlen. Via hem liet zij weten zich Lanka. Ook enige tientallen Tamils uitstekend te voelen. De Konings- die in Nederland een asielaanvraag straat in de wijk Eikenderveld, v hebben lopen zouden ongestoord haar woning staat, was gisteren nóg hun vakantie hebben doorgebracht door de politie afgezet. Er werd op het eiland dat ze eerder ont- nenpagma. Vluchtelingenwerk vond dit ech ter met ver genoeg gaan en eiste in kort geding een volledige rectifica tie. Bij achterwege blijven daarvan rectificatie eiste advcoaat mr. H.F. Doeleman hamens de vereniging een dwangsom van 100.000 gulden. Mr. Asscher nam de stelling van VW dat er geen sprake was van een de gelijk onderzoek over, en liet blij ken dat hij rectificatie onontkoom baar achtte. Hij gaf De Telegraaf de kans om het zonder vonnis nog eens te worden met VW. Na de nodige onderhandelingen ter zitting stelde de president een tekst op die beide partijen aanvaardbaar vonden Daarin wordt gezegd dat het con tact dat de ambassadeurs in Sri Lanka hebben gehad zeker geen diepgaand onderzoek is geweest, terwijl er ook geen aanwijzingen zijn op grond waarvan De Telegraaf had mogen publiceren dat tiental len Tamils die in Nederland asiel hebben aangevraagd naar Sri Lanka op vakantie zijn geweest. druk gewerkt aan het herstel van de vlucht door de drugsverslaafde aangerich te schade. De politie zoekt naar een Hoewel de ambassadeur tegen over andere kranten en radiojour- nalisten ontkende dit gezegd te heb- de gegijzelde'weduwe schade- ben, bleef De Tegraaf doorgaan met loos te stellen. In soortgelijke geval- wat Vluchtelingenwerk "een hetze len moet de benadeelde meestal zelf tegen de Tamils" noemde. Wel werd donderdag toegegeven dat het niet dat ook Tamils vanuit Sri Lanka zouden de kosten opdraaien. Daarte Hij gaat in dat verband niet alleen af gen kan men zich volgens een poli- bewezen op de verklaring die de Duitser in tiewoordvoerder tot op heden niet Nederland een telefoongesprek met zijn vrien- verzekeren. Van een civiele proce- zijn teruggeweest. "Dit is niet^ din heeft afgelegd. Die bekentenis dure valt in dit geval weinig te ver heeft hij overigens tegenover de po- wachten, aldus de politie. toonbaar, maar wel aannemelijk", aldus een klein zinnetje op een bin- Binnenland kort Beloning Fagel Het openbaar ministerie heeft een beloning van 25.000 gulden uitge- DEN HAAG - Nicolien Pierik (21) en Linda Slomp (22) zijn gisteren vertrokken voor negen maanden naar Namibië, om daar de VN-vre- desmacht te versterken. Met een grote dosis idealisme en arbeids- lust, een paar pakken koffie en pos ters met Hollandse vergezichten. Eenmaal in Namibië zal iedere week het weekblad Flair naar Wind-' hoek worden gestuurd. „Of het ons daar in de rimboe ooit bereikt is nog maar de vraag". door de dader(s) van de AfljG Rom.6in houding moord op restauranthouder Gerard Fagel. Fagel werd op 9 juni in zijn slaapkamer boven zijn restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin ver moord. Daarna zijn vijf verdachten aangehouden, maar die zijn inmid dels allen in vrijheid gesteld. Het Avro-programma Opsporing Ver zocht zal in de uitzending van don derdag 20 juli aandacht besteden aan de moordzaak. Het avontuur zit ze in het bloed. Dat moet ook wel, want bij aankomst in Namibië wacht er geen gespreid bed. Niet voor niets zitten er in de rugzak een tent en een gasbrander al betrof het een kampeervakantie. Haar gezicht en armgebaar vormen een groot vraagteken als Linda zegt: „We weten nog absoluut niets over onze verblijfplaats daar. In Wind hoek zit een centrale post. Vandaar- uit word je naar een politiepost ge- Vanaf 1 januari volgend jaar geldt stuurcj ergens in het land. Alleen als Rookverbod andermaal in een groot aantal open bare gebouwen een rookverbod. Het kabinet heeft gisteren inge stemd met een voorstel daartoe van staatssecretaris Dees (volksgezond heid). Het rookverbod geldt voor al le openbare instellingen, instellin gen je geluk hebt zijn ze daar komst op de hoogte zijn. Van jon gens die er nu zitten, horen we al verhalen over behuizingen zonder elektriciteit of gas. Kortom: je ziet maar dat je het redt". Vier weken geleden hoorden de AMSTERDAM (ANP) - De SLM zal maximaal 58.000 dollar (bijna 124.000 gulden) per slachtoffer uit keren aan nabestaanden van de vliegramp in Suriname. In beginsel hetze moeten die dan wel naaste familie leden zijn en economisch gebonden geweest aan één van de slachtoffers. De hoogte van dit bedrag is geba seerd op het Verdrag van Warschau. Dit heeft de advocaat van de SLM, mr. W. H. van Baren, gisteren mee gedeeld. De maximale aansprakelijkheid doet volgens Van Baren niets af aan het feit dat eerst bekeken moet wor den wie recht hebben op een scha devergoeding. De advocaten van een aantal nabestaanden adviseren hun cliënten niet akkoord te gaan met een bedrag van 58.000 dollar. "Ik heb mijn cliënten geadviseerd niet akkoord te gaan met welk aan bod dan ook. Veel meer is voor ons de vraag bij welke rechter we gaan procederen. Voor mijn gevoel is er ren die zich voor Namibië hadden veel meer te zeggen voor de Ameri- aangemeld. „Toen ik alleen al hoor- kaanse rechter. Dit baseer ik op een de dat er Nederlanders naar Afrika aantal uitspraken van Amerikaanse gingen heb ik meteen geïnformeerd rechters, en deze overtuiging groeit of ik mee kon", erkent Linda. met de dag" aldus mr. A. van Biesen Dat kon dus in eerste instantie die optreedt namens zo'n 25 nabe- niet. Vrouwen mee leek de leiding staanden. te gevaarlijk, omdat nog zeer ondui- Het bedrag dat in Amerika uitge- delijk was, wat de marechausees keerd kan worden ligt volgens Van daar eigenlijk te wachten stond. Uit Biesen in ieder geval hoger dan de samenleving klonken daar nogal 58.000 dollar. De SLM blijftgich ver wat verontwaardigde geluiden zetten tegen het indienen van scha- over. Zo niet vanuit de marechaus- declaims in de Verenigde Staten, see-vrouwen zelf. „Dat was een te- Volgens Van Baren bestaat de mo- rechte beslissing. In zo'n onzekere gelijkheid dat nabestaanden die in situatie kun je als leiding geen risi- Amerika gaan procederen bot zul- co's nemen. Als we wel mee waren len vangen omdat de Amerikaanse iets gebeurd had rechter mogelijk niet ontvankelijk hebben jullie is in deze kwestie. Linda Slomp (l) en Nicolie Pierink: steentje bijdragen aan de wereldvrede. de gezondheidszorg, be- uit Drenthe afkomstige Nicolien e jaardenoorden, tehuizen - j Linda pas dat i handicapten, (gesubsidieerde) mochten De VN had sportinrichtingen en alle onderwijs- nodig en dit keer wa instellingen. In inrichtingen voor wen welkom. Halsove gezondheidszorg, maatschappehj- inentingen verhuizingen ke dienstverlening en sociaal cultu- - reel werk, sport en onderwijs mo gen geen tabaksprodukten meer aan de man worden gebracht. Onderwijs Demissionair minister van onder wijs Deetman en Philips hebbben in beginsel besloten dat'het concern voor 80 miljoen gulden aan compu- ter-apparatuur zal leveren bestemd voor het basis- en speciaal onder wijs. De scholen kunnen erover be schikken in de loop van de jaren 1990 tot 1994. Het gaat om program matuur en apparatuur bestaande training. De nieuwe groep Neder landers die vrijdag is vertrokken be staat uit 25 mannen Zuidafrikaanse troepen, betekenen Namibië voor het land de eerste stap op weg naar democratie. Wat dat betreft ligt er bij Linda Slomp en Nicolien Pie rik een groot stuk idealisme aan hun vertrek ten grondslag. Linda: „We dragen ons steentje bij aan het op gang brengen van die democra tie. Bovendien zet je als lid van een Dat brengt het aantal Nederlanders vredesmacht toch een stukje we- 1 Namibië op zestig. Zij moeten op toezien dat de verkiezingen in november eerlijk en in alle rust ver lopen. Dit alles ook op verzoek van Namibië zelf. „In koppels van twee ga je met twee plaatselijke politiemensen mee. Je staat bij verhoren en luistert of het er eerlijk aan toe gaat. We grij pen niet in, maar rapporteren alles aan de VN-basis", vat Nicolien haar taak samen. reldvrede op poten. Wat je vrede en democratie kunt bijdra gen, moet je doen". Nicolien vindt ook de internationale samenwer king enorm aantrekkelijk: „Je werkt met mensen uit veertien ver schillende landen. Het uitwisselen van ervaringen, het praten over el- kaars cultuur, dat vind ik ontzet tend leuk. Soms praat je met men sen uit een land waarvan je het be staan niet eens kent". leen uit verhalen, maar bovenal uit wen. Dat geeft je een goed gevoel", eigen ervaring. Vorig jaar zaten ze De Sinaï bracht ook een stukje nog in de Sinaï als buffer tussen Is- extra, algemene levenswijsheid met raelïs, Egyptenaren en Palestijnen. zich mee. Linda: „Je leert daar ge- „Als een van de vierduizend Unifil- duld hebben. Dat je soms twee uur soldaten die daar zaten iets over- op iets heel onnozels moet wachten, kwam, moesten wij alles regelen. In het begin word je daar kwaad Bij voorbeeld als een Colombiaan om, maar de bevolking daar zegt een auto-ongeluk kreeg met een Is- dan: rustig, het komt allemaal wel raëliër". goed. Daar leer je mee omgaan. Ni- Ver in den vreemde leer je op je colien: „De gastvrijheid van de twintigste wel wat zelfstandigheid Egyptenaren vond ik1 heel opval- ïs. Voor Linda en Nicolien een be- lend. Daarnaast leer je dingen waar langrijke drijfveer om op de post in deren. Je vindt het niet meer zo van- Namibië te solliciteren. „Op zo'n zelfsrekend dat er water uit de moment sta je alleen, met een Israë- kraan komt of dat er eten op je bord jongens die liër die geen Engels spreekt. Dan ligt. De armoede die je tegenkomt moet je snel zorgen dat die auto in laat een blijvende indruk achter", beslag genomen wordt, eventueel een garage regelen. In Nederland In hun prille carrière hebben Lin- krijg je in zo'n geval van alle kanten da en Nicolien dus al heel wat erva- advies, maar daar komt het aan op ring opgedaan. Waarschijnlijk me- gegaan en e: men gezegd in vredesnaam gestuurd?. Nu hoe de situatie VN ook vrouwe ons ook een extra stukje zekerheid dat we het werk daar aankunnen". Getrouwd Linda en Nicolien staan de laatste dagen van hun vertrek extra in de belangstelling, niet helemaal tot ge noegen. „Er zijn ook nog 25 ande ren. Alleen omdat wij vrouw zijn wordt er over ons gepraat en ge schreven. Die mannen wisselen óok voor negen maanden hun drie-ka merflat in voor een tentje in de rim boe. Sommigen zijn getrouwd, voor hen is het nog een veel grotere stap dan voor ons". „We maken deel uit van de hele groep, we zijn twee van de zestig. We vormen absoluut geen koppel dat alleen maar met elkaar optrekt. Integendeel, door de Sinaï-ervaring kennen we elkaar wel goed, maar we staan met iedereen op gelijke voet. En iedereen is even blij dat ze dit mee mogen maken". Geen van beiden heeft ook maar de minste moeite met het leven in een mannenwereldje. „We zijn het gewend. Het is altijd een prettige, volwassen sfeer. Ja, ik vind het echt fijn om met mannen samen te wer ken. Misschien hebben sommige mee gaan en nog nooit met vrouwen hebben gewerkt er wel meer moeite mee dan wij". En de mannen in Namibië? „Hoor eens, wij lopen daar in het uniform van de VN. Of ze het nu wel of niet leuk vinden dat er vrouwen bij zijn, weikonvDafgeeft Bewoners Aalsmeer tegen uitbreiding Van den Ende AALSMEER (ANP) - Meer dan tweehonderd bewoners van de ge meente Aalsmeer hebben bij de ge meente een bezwaarschrift inge diend tegen de uitbreiding van het Joop van den Ende-complex in ver band met de activiteiten van TV-10. De gemeente heeft bij de afgifte van de vergunningen onzorgvuldig ge handeld, zo vinden de bewoners. Zij vrezen bovendien dat het aanzien van het oude dorp schade zal lijden door de uitbreidingsplannen, Joop van den Ende heeft bij de gemeente verzoeken tot vrijstelling ingediend voor de bouw van een studiocomplex, een aantal kantoren en 56 woningen op een plek die door de bewoners wordt omschre ven als 'onderdeel van het oude cen trum'. "Wij vrezen dat de massali teit van het thans gebodene gepaard aan de daarmee samenhangende verkeersdruk de rest van het oude dorp in de verdrukking zal brengen en een funeste invloed op de leef baarheid zal hebben". De gemeente heeft bij de inwilli ging van de vnjstellingsverzoeken een zogenaamde anticipatie-proce dure gevolgd waardoor de benodig de vergunningen sneller kunnen worden verkregen. Maar volgens de bewoners heeft deze procedure er

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3