Wachten op het vliegtuig in Mallorca Hein Roethof (67) vertrekt met gemengde gevoelens Reportage 'We kunnen alleen zorgen voor goede wachtruimte' Duitse graaf koopt in Derde Wereld nieren Na zestien jaar kamerlidmaatschap voor de PvdA PAGINA 2 ZATERDAG 15 JULI 1989 PALMA DE MALLORCA - Vermoeid hangen enkele tientallen Britse toeristen zaterdagavond in de stoelen van de vertrekhal van de luchthaven Palma de Mallorca. Hun vliegtuig naar Bristol heeft ruim drie uur vertra ging. "En we weten niet wat de reden is. Dat is eigenlijk nog het vervelendste", zegt Bob Kent. Wachten, wachten en nog eens wachten. Bob Kent en zijn vrouw 2ijn het rond half zes in de avond spuugzat. "Waar we vooral mee zitten is dat onze kinderen en kleinkinderen hebben beloofd ons op te halen. Die staan nu te wachten in Bristol. Het is alle maal verloren tijd. Nee, ik geloof niet dat ik volgend jaar nog eens naar Mallorca ga. Ik denk eerder dat ik de auto pak en door Frank rijk ga trekken", zegt Bob Kent. door Ron Kragten Het echtpaar Kent is een van de vele^ gedupeerden van vertragin- gingen op de luchthaven van Mal lorca. Antonio Barbancho, ver antwoordelijk voor de verkeers- operaties op het vliegveld, schudt vertwijfeld het hoofd. "Het is heel erg frustrerend", erkent hij. "Ook voor ons, omdat wij er weinig aan kunnen doen. Het is een interna tionale kwestie. We kunnen al leen zorgen voor een goede ac commodatie voor de wachten den". Op het bureau van Antonio ligt een ordner, stampvol telexen. "Dat zijn vluchtbeperkingen, ons opgelegd door de verschillende verkeersleidingen in Europa", zegt hij terwijl hij de map door bladert. "Bepaalde routes zijn zo druk dat het aantal vliegtuigen dat van de verschillende luchtha vens wil opstijgen binnen de per ken moet worden gehouden. Frankrijk is een van de belang rijkste knooppunten van Europa. Als ze daar geen beperkingen op leggen, dan staken ze". Vooral in de zomer kan Palma de Mallorca door de vluchtbeperkingen van Frankrijk in de problemen ko- "Dit jaar is de situatie iets be* ter", zegt Antonio Barbancho. "Er is een gemiddelde vertraging van dertig minuten, tegen onge veer anderhalf uur vorig jaar. Wij doen alles om te voorkomen dat de passagiers bij ons onnodig lang in de vertrekhal moeten wachten. Ook de meeste tourope rators werken mee. Als ze weten dat een vliegtuig een paar uur la ter dan gepland aankomt, halen ze de passagiers later uit hun ho tels of appartementen". Oplossing "Daarmee houdt het voor ons echt op. Er is namelijk geen spra ke van een capaciteitsprobleem op ons vliegveld. De oplossing moet internationaal worden ge zocht. Ik denk dat de toestand zou verbeteren als er meer vlucht routes boven Europa zouden ko men en een centrale verkeerslei ding. Nu heeft ieder land zijn ei gen verkeersleiding en wordt er nog al eens langs elkaar heen ge werkt". Een centrale Europese ver keersleiding is ook de wens van de Spaanse minister van trans port, Jose Barrionueva. Vorige week was hij aanwezig bij de offi ciële ingebruikname van een spe ciale ruimte voor passagiers met vertraging op de luchthaven van Palma. Hij kondigde bij die gele genheid aan dat hij de zaak zal be spreken met zijn EG-collega's. Jaarlijks komen ongeveer zes miljoen toeristen naar Mallorca, die goed zijn voor 57 procent van de inkomsten van het eiland. Toe risme is dus erg belangrijk en daarom moet er volgens Merce des Truyols, chef van het bureau voor toerisme op Mallorca, ook al les aan worden gedaan om vertra gingen te voorkomen. Ze zegt: "Nu is er nog geen sprake van een daling van het aantal toeristen. Toeristen verdringen zich bij de transportband om hun koffers weer op te pikken. (foto gpdi Maar dat kan vandaag of morgen veranderen". De vèrkeersleiders in de splin ternieuwe verkeerstoren van het vliegveld zijn bereid hard te wer ken om dit te voorkomen. "Maar", voegt een van hen daar aan toe, "het is natuurlijk ook een politieke kwestie. Iedereen wil graag de macht hebben over het luchtruim van Europa. En ik denk dat de Fransen zich wat minder zorgen maken om al die vliegtuigen die over hun land heen vliegen, dan om de toestel len die op Franse luchthavens moeten landen". knop De verkeerstoren staat vol met de modernste apparatuur om aanko mende en vertrekkende vliegtui gen te begeleiden. Met een druk op een knop levert een van de ver keersleiders het bewijs dat de ver tragingen niet in Palma de Mal lorca worden veroorzaakt. Op een beeldscherm verschijnen de aan komst- en vertrektijden van alle vliegtuigen die die dag de lucht haven hebben aangedaan. De meeste toestellen hebben onge veer een uur aan de grond ge staan, en dat is de gemiddelde tijd die daarvoor staat. De bemanning van de toren moet. lachen als ze hoort over be richten in Nederlandse kranten als zouden veel vliegtuigen in Pal ma vertragingen van vier tot twaalf uur oplopen. "Onzin", is hun reactie. "Hoe komen ze er bij". Ook Gabriel Ribot, op de luchthaven werkzaam in dienst van de Nederlandse chartermaat schappij Martinair, zegt dat der gelijke vertragingen zeker niet vaak voor komen. "Het gebeurt eigenlijk alleen bij vluchten van kleine - veelal Spaanse - maatschappijen. Die hebben een slechte organisatie en maar een paar toestellen diê de hele dag van hot naar haar vlie gen. Door de slechte organisatie gebeurt het nog wel eens dat ze direct bij hun eerste vlucht al te laat weggaan. Het vliegtuig staat niet op tijd klaar voor vertrek, wat betekent dat bij de verkeerslei ding een nieuwe vertrektijd (slot) moet worden aangevraagd. Het moet dan achter in de rij aanslui ten. Zo kan dat vervólgens de he le dag doorgaan en kan inderdaad een vertraging van uren ont staan". Baasje De kans dat Martinair voor derge lijke problemen komt te staan, is volgens Gabriel gering. Hij is er zelf verantwoordelijk voor dat de toestellen op Palma op tijd gereed zijn voor vertrek. Als een druk baasje holt hij over het platform, communiceert hij door een porto foon met de piloot en schiet hij het ene kantoortje na het andere binnen. Gabriel doet het werk al 28 jaar, waarvan de laatste 25 jaar samen met zijn vrouw Magdalena. Ook zijn zoon helpt mee. Als toestellen van Martinair in Palma aan de grond staan hebben de drie geen moment rust. "Je moet overal op letten", zegt Gabriel. Hij staat onder de neus van een Boeing 747 van zijn werk gever. Verderop staat een Airbus geparkeerd. De passagiers van beide toestellen zijn zojuist aan boord gegaan. "In de Airbus wa ren twee passagiers zoek. Die wa ren bijna in de Jumbo gestapt. Mijn vrouw had het direct in de gaten en heeft ze eruit gepikt. Merkje dat niet, dan moet de Air bus onnodig lang wachten", zegt Gabriel. Wanneer de Airbus gereed staat om te vertrekken blijkt nog een laadruim open te zijn. Grondper soneel is hier nog bezig. Gabriel spoedt zich er naartoe, maant de mannen tot opschieten en sluit vervolgens zelf het luik. Kort daarna wordt het toestel naar ach teren geduwd en krijgt het toe stemming naar de startbaan te taxiën. Gabriel trekt nog even een sprintje, babbelt nog wat door de portofoon en zwaait het toestel uit, dat op weg gaat naar Neder land. ENSCHEDE - Is Rainer René Graf Adelmann von Adelmannsfelden (41) uit het dorpje Sentenmart in de buurt van Stuttgart een fantast, een oplichter of een gewiekst zaken man? Dat is de vraag die Duitsland al jarenlang bezighoudt. De man van stand weet namelijk steeds op nieuw opdien te baren met projec ten die op de rand van de wet balan- Zijn laatste idee is een commer cieel bureau voor handel in nieren van levende donoren in Pfinztal bij Karlsruhe. Hij is de eerste in West- Europa die via advertenties in kran ten levende orgaan-donors werft. door Jan Haverkate Zijn voorbeeld is inmiddels nage volgd door de deze week in ops praak geraakte Hengeloër Oude Groote Beverborg. Deze wil offi cieel bevestigen noch ontkennen dat Adelmann zijn Westduitse za kenrelatie is. Ook graaf Adelmann ontkent dat hij met de Nederlander samenwerkt. "Het probleem is na melijk dat veel mensen, ook in Duitsland, mijn idee hebben over genomen waardoor wordt gedacht dat ik overal achter zit, maar dat is niet het geval. Het wemelt nu ook in Duitsland van de bemiddelingsbu reaus, maar die hebben geen kaas gegeten van hoe je de zaken moet aanpakken. Donors werven in eigen land is namelijk zinloos". Hij bevestigt wel dat ook hij aan vankelijk donoren heeft geworven in eigen land. "Maar ik heb ontdekt dat ze niet te gebruiken zijn, omdat ze voor hun nier een veel te hoge prijs vragen. En dan wordt de zaak voor biina iedereen onbetaalbaar". Adelmann koopt zijn nieren in Derde-Wereldlanden, waar je niet meer dan 1000 tot 2000 mark per or gaan betaalt. "De transplantatie laat ik uitvoeren in Oostduitsland en dan komt het geheel niet hoger dan tussen de 30.000 en 50.000 mark en dat is nog te overzien. Maar wat do nors in West-Europa vragen is ge woon te gek". De manier waarop Adelmann zich in zijn wervingsbrief tot kandi daat-donors richt, zegt veel over zijn manier van zakendoen in het alge meen: brutaal, cru en spectaculair. "Deze eenvoudige transactie tussen twee onbekende mensen, die hier samen optrekken in het gevecht te gen de dood, redt twee mensenle vens, in elk geval het uwe", schrijft hij aan de kandidaat-donor. "Want ook al overleeft de ontvanger de transplantatie niet, u overleeft in elk geval: medisch en ook nog fi nancieel". Graaf Adelmann von Adelmanns felden heet oorspronkelijk Freiherr von Godin en woont met zijn vrouw en tien kinderen in een dorpje vlak bij de Bodensee. Zijn huidige adel lijke naam heeft hij in 1980 overge- nomenVan zijn echtgenote, een telg uit een oud adellijk geslacht uit Württemberg. Zijn vader was advo caat en ook zoor. Rainer heeft dat vak gekozen. Hem werd echter in 1982 de bevoegdheid om als advo caat werkzaam te zijn ontnomen. Daarna zette hij een organisatie op die asielzoekers op slinkse wijze aan een verblijfsvergunning in Westduitsland hielp, en zette hij op de Philippijnen een netwerk op om adoptie-kinderen te werven voor kinderloze echtparen. In alle geval len beweert hij mensen te willen helpen die door de maatschappij op morele gronden in de steek zijn ge laten. "De maatschappelijk boven laag is ontsteld en vindt mij een ket ter, maar dat kan me niets schelen". Door de val van het kabinet komt het een jaar eerder dan gepland: het vertrek van dr. Hendrik Jan (Hein) Roethof (67) als PvdA-kamerlid. Maar anders dan in 1982 is het dit keer een afscheid zonder wanklank. Destijds werd zijn 13-jarige kamerlidmaatschap bruut afgekapt toen het PvdA-gewest Utrecht voor de verkiesbare plaatsen op de kandida tenlijst de voorkeur gaf aan een vrouw (Elske ter Veld) en Roethof bui ten de boot van de Tweede Kamer viel. Ondank was 's werelds loon voor de man die zich juist zo had ingezet voor een vrijere abortuswetge ving. meer uitsluiten. Maar als men nu ziet hoe Voorhoeve opereert - hij zocht 'n jaar geleden voor de WD nog een sociaal-liberale opstelling dan is het allemaal weinig verhef fend wat er nu gebeurt. Regenten Zo blijft de onbeweeglijkheid van de Nederlandse politiek gehand haafd waarbij het CDA altijd aan de macht is en bepaalde punten hele maal niet op de agenda geplaatst kunnen worden. Denk aan de gelij ke behandeling, de positie van ho moseksuelen en het hele onderwijs systeem waarbij de bijzondere scholen in een veel voordeliger po sitie verkeren ten opzichte van het openbaar onderwijs. Op dit mo ment is er trend waarbij het CDA het altijd voor het zeggen heeft. Daardoor ontstaat er een regenten mentaliteit. Voor het CDA zelf kan dat ook niet goed zijn. In een demo cratische samenleving moet een partij af en toe in de oppositie zijn". Roethof wenst de hoop op samen werking tussen liberalen en socia listen niet op te geven. "Als je er niets aan doet, weet je zeker dat het niet tot stand komt. Ik denk dat het enorm stimulans zou zijn wanneer er uitzicht komt op een combinatie zonder het CDA. Per slot van reke ning heeft het ook heel lang ge duurd voordat de belangstelling voor het milieu wortel begon te schieten in de publieke opiniè. Zo zijn er nog wel een paar onderwer pen te verzinnen. Sommige zaken werken nu eenmaal heel traag en langzaam door in de politiek. Maar ik ben geen opgever in de politiek, in ben een volhouder, een doordou wer. Ik blijf op bepaalde dingen ha meren omdat ik ze beoordeel als vruchtbaar. Wat dat betreft ben ik weinig opportunistisch en niet ge neigd dingen weg te gooien omdat anderen ze kansloos achten". Doordouwer en volhouder of niet, Roethof trekt zich terug uit de actieve politiek van de Tweede ka mer, een volksvertegnwoordiger waarin vrouwen en minderheden nog steeds onderbedeeld zijn. "Ook de ouderen zijn zwaar onderverte genwoordigd in de Tweede Kamer. Ik vind dat geen goede zaak. Je kunt natuurlijk zeggen, je bent zelf nu 67. Waarom treed jij dan af? Maar De gebeurtenissen van 1982 had hij het liefst willen laten rusten. Pratend over zijn loopbaan als kamerlid kan Roethof de vraag echter moeilijk ontwijken. Be dachtzaam formuleert hij zijn antwoord: "Ik vind het nauwe lijks opportuun om er op terug te komen. Het enige wat mij toen heeft gestoten, was, dat ik een uitstekende beoordeling kreeg als kamerlid. Je vraagt je dan af: waarom moet ik er uit. Dat klemt, maar ik heb er be paald niet over liggen tobben". door Antoon Oosting "Achteraf is het in zoverre een 'bles sing in disguise' (onaangename er varing die zegenrijk uitpakt) ge weest dat ik toen een plezierige pe riode in mijn leven heb meege maakt. Ik heb drie jaar de gelegen heid gehad voorzitter te zijn van het NCO (Nationale Commissie voor lichting en bewustwording Ontwik kelingssamenwerking). Daarnaast ben ik voorzitter van de Om- roepraad geweest en tenslotte voor zitter van de Commissie Kleine Cri minaliteit. Dat ik toen een tijdje (van 1982 tot '86) buiten de Tweede Kamer heb gestaan, is voor mij erg verfrissend geweest. Ik heb de kans gekregen bepaalde zaken op een vrij concrete manier aan te pakken. In de Kamer ben je toch nog wel eens bezig, hoe boeiend het vak ook is, met werkzaamheden waarvan je je achteraf afvraagt, wat daar nu concreet van is terechtgekomen". Roethof heeft weinig zin in het ge ven van interviews, in '82 niet en lijk toch met gemengde gevoelens tegenover zo'n afscheid staat. Ik trek de deur voorgoed achter me dicht. Veertig jaar geleden heb ik ook een deur achter mij dichtge trokken. Dat was toen van het mi nisterie van koloniën, een statig ge bouw aan het Plein in Den Haag. Dat ministerie had mij in 1946 aan genomen voor de regeringsvoor lichtingsdienst in het toenmalige Nederlands-Indië. Het is dan toch wel curieus dat ik veertig jaar later opnieuw de deur achter mij dicht trek van datzelfde gebouw wat nu het bolwerk is van de PvdA-Twee- de-Kamerfractie' Uitgeluid Roethof is inmiddels uitgeluid door zijn collega's van de PvdA-fractie. Na het reces, de vakantie van de Ka- Ier no? tef Tffictle "af- Hein Roet hof: 'De gebeurtenissen van 1982 laat ik het liefste rusten september nog het officiële scheid waarmee een eind komt zestien jaar lidmaatschap van Tweede Kamer. Zijn eerste functie na terugkomst uit Nederlands-Indië en het schrij ven van een proefschrift voor zijn promotie tot doctor in de rechtswe tenschappen over 'Het zelfbeschik kingsrecht der Nationaliteiten' was die van redacteur bij de Nieuwe Rotterdamse Courant. Hij zou daar uiteindelijk 12,5 jaar (van 1951 tot '64) in dienst blijven. "Ik zat toen al heel dicht met mijn neus op de na tionale politiek. Voor de NRC volg de ik samen met collega's als Maar ten Vrolijk (de latere Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland) van Het Vrije Volk, oud-verzetsman Nico Kramer van Het Parool, Jaap Hoek van Trouw en niet te vergeten Henry Faas, de 'Wandelganger' van de Volkskrant, de kabinetsforma ties. We hadden onze krachten de Die kabinetsformaties duurden toen nog vaak ontzettend lang". Na zijn journalistieke carriere werkte Roethof vijf jaar op het mi nisterie van buitenlandse zaken, laatstelijk als hoofd bureau beleids zaken internationale technische hulp, om in 1969 zijn entree te ma ken als kamerlid voor de PvdA. Van Clinch Zijn collega's in de Tweede Kamer vergaten hem echter niet en Roet hof werd al snel gevraagd voor het voorzittersschap van niet onbelang rijke adviesorganen e 9 tot '82 verwierf de jurist Roethof Als voorzitter van het NCO_lag hij in de Kamer politieke faam als PvdA-woordvoerder op het gebied van internationale zaken, ambtena- o renzaken en justitie maar vooral als zittersschap van de commissie klei de clinch met WD-mi- nister van ontwikkelingssamen werking Eegje Schoo. Met het onvermoeibaar ijveraar voor libera lisering 7 ving. Samen met WD-collega Aart Geurtsen loodste hij criminaliteit mocht hij het on- de zedelijkheidswetge- derzoek uitvoeren waarom hij zelf als kamerlid had gevraagd. 'Ik heb in 1974 al een motie inge- gevraagd werd om verho- de Eer" ging van de politiesterkte. Dit ge- door de Tweede Kamer ten toezien hoe een conservatieve meerderheid dit voorstel l VUUISICI 1X1 CIC 1DC1- 1 ste Kamer om zeep hielp. Daarna *25?,™. kreeg hij het over de verruiming 7pHp1iikhpidswptPeving onderzoek veelvoorkomende criminaliteit. Een van mijn kritiekpunten was met name wat betreft bezuinigin gen op de politiesterkte. Van Agt noemde dat toen de motie Nergens- huizen. In 1983 is dat onderzoek er dan toch gekomen met een commis sie onder wat later bleek, mijn voor zittersschap". Een van de belangrijkste lessen uit het werk van de commissie is volgens Roethof dat de politie niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats de instantie is om de kleine criminaliteit te voorkomen en te be strijden. De politie heeft wel een be langrijke preventieve rol maar het belangrijkste is het in ere herstellen van allerlei vormen van toezicht. "De teneur bij mensen als Wiegel en Drees jr. was toen: harder optre den en hogere straffen. Wij hebben als commissie echter bewust af stand genomen van die law and or der-mentaliteit". Roethof en de zij nen hebben veel lof voor hun werk werken. Roethof: "De strijd tegen de kleine criminaliteit is een proces van lange adem. Maar als men wil is het tij te keren. De oorzaken zijn- aangetoond. Alles wijst erop dat de criminaliteit inmiddels over z'n top heen is". Als politicus heeft Roethof bij voortduring geprobeerd een brug te slaan tussen socialisten en libera len. Niet zo vreemd, gezien de poli tie achtergrond van Roethof. Op z'n zestiende sloot hij zich in 1937 aan bij het Vrijzinnig Democratisch Jongeren Centrum waarvan ook Anne Vondeling en Joop Voogd lid waren. Na de bevrijding ging deze club op in de PvdA-jeugdorganisa- tie Nieuwe Koers. Roethof volgde vooralsnog een andere weg en werd lid van de WD en de JOVD om in 1964 de overstap naar de PvdA te maken. "De WD heeft zich na de Tweede Wereldoorlog in de rechterbanken laten drukken. Dat is geen goede zaak voor de politiek en is uiteinde lijk ook de reden geweest dat ik er uit gelopen ben nadat ik in de jaren vijftig als voorzitter van de stichting Liberaal Reveil en oprichter van het liberaal-Democratisch Centrum verschillende pogingen heb onder nomen de koers van de WD om te buigen in meer progressieve rich ting. Dat is niet gelukt waaruit ik toen de consequentie heb getrok ken en lid van de PvdA ben gewor den. Een beslissing die ik geen mo ment van m'n leven heb betreurd. Wat de liberalen van de sociaal-de mocraten scheidt, is dat de WD het vrijheidsbeginsel teveel heeft ver taald in het vrije marktmechanisme en de vercommercialisering van de samenleving. De PvdA benadert de individuele ontplooiing van de mens meer vanuit het oogpunt dat iedereen werkelijk gelijke kansen moet hebben". Roethof neemt ook deel aan het Des Indes-overleg, genoemd naar het sjieke hotel aan het Lange Voor hout in Den Haag, waar politici van PvdA, D66 en WD al jaren op infor mele basis filosoferen over samën- werking tussen liberalen en socia listen. Maar met de huidige koers van de WD lijkt die samenwerking weer voorjaren achter de horizon te verdwijnen. Roethof: "Wat wij

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2