Britten maken zich op voor lange hete zomer Mafia controleert nu ook soedkove arbeidskrachten uit Derde Wereld ZATERDAG 15 JULI 1989 André uit Algerije in zijn optrekje in het uitbuitingsoord Villa Litemo: "Hoe kunnen we nou schoon zijn als ze ons geen water geven?". <fotoGPD> Oe Napolitaanse mafia, de Camorra, heeft er sinds kort een lucratieve activiteit bij: de handel in goedkope landarbeiders die afkomstig zijn uit de Derde Wereld. In het stadje Villa Literno worden ze elke ochtend vroeg op beestachtige wijze geronseld, en het is nog maar de vraag of ze aan het eind van de dag worden uitbetaald. "Springen, vuillakken, spring dan!". door Marjon van Royen Om vier uur in de ochtend zijn wat schaduwen te zien in het zwakke schijnsel van de straatlantaarns. Langzaam bewegen honderden donkere gestalten zich over de slecht geasfalteerde wegen naar het plein. Ze lijken uit het niets te ko men. Om ons heen de contouren van de verval len huizen van het stadje. Op het plein heerst een vreemde stilte. De mannen wachten. Af en toe klinken er zachte woorden in talen die ik niet versta. Er is angst op hun gezichten. Bij de benzine pomp vouwt een groep mannen een stuk karton op dat die nacht als matras heeft gediend. Waar kom je vandaan?, vraag ik aan een jongeman met een deken om zijn schouders. Op zijn hoofd heeft hij bij wij ze muts een oude plastic zak. "Ik kom uit Ghana", zegt de jongen in perfect Itali aans. "Ik ben elektrotechnisch inge nieur. Maar ik ben hier om te werken. Net als alle anderen". Dan zwijgt hij, en draait zich om. Vastbesloten niets meer te zeggen. Langzaam loop ik over het plein. Ruim 2000 mannen hebben zich daar verza meld, verdeeld in twee groepen. Aan de ene kant Kenyanen, Etiopiérs en Zaire- zen. Pakjes sigaretten gaan van hand tot hand. Aan de andere kant van het plein staan jongens uit Tunesië, Marokko, en Algerije. Ze hangen over een laag hek met een groot reclame-affiche voor luiers erop. De klok slaat half vijf. Dan komt er over de weg een vrachtwagen aanrijden. De koplampen zijn in de verte zichtbaar. Plotseling rijdt de wagen in op de stille figuren op het plein. De mannen stuiven opzij. Er klinkt een schreeuw. Het is het begin van een vreemde wedloop. Met ho ge snelheid rijdt de wagen vooruit, ach teruit en dan weer vooruit, dwars door de massa mensen heen. De grote blanke man achter het stuur buldert van het la chen: "Springen, vuilakken, spring dan! E'en tiental jongens probeert in de laadbak te klimmen. Wanneer ze vlakbij zijn trekt de bestuurder op. Stilstaan, op trekken. De jongens rennen op hun stuk gelopen schoenen totdat het uiteindelijk drie van hen lukt om achter op de wagen te klimmen. Zo 'ronselen' de boeren en koppelba zen uit de streek rond Napels hun landar beiders op het plein van Villa Literno. Zo weten ze dat ze in ieder geval fitte loon slaven krijgen. In de zomermaanden worden in deze streek duizenden daglo ners ingezet bij de perzikenpluk en de to- matenoogst. Tot een paar jaar geleden waren het vooral Zuiditaliaanse vrou wen die deze zware seizoensarbeid de den. Meestal werden ze direct vanuit hun dorpen met bu§sen naar de velden ge bracht. Sinds de aardbeving van 1980 hebben echter de clans van de Napoli taanse mafia, de Camorra, het gebied vol ledig onder controle. Import "Er beweegt hier geen blad aan de boom zonder de goedkeuring van de Ca morra", zegt professor Lamberti van het instituut dat de handel en wandel van de Camorra in Napels onderzoekt. Naast de 'gebruikelijke' activiteiten die de Ca morra in de door haar gedomineerde streken ontwikkelt, is er sinds kort een nieuwe bij gekomen: de import van, de handel in, en de .controle op arbeids krachten die afkomstig zijn uit de Derde Wereld. De kruising in Villa Literno is niet anders dan een slavenmarkt waar de lokale boeren zich naar eigen goeddun ken kunnen bedienen van deze spot goedkope, door de Camorra gecontro leerde handelswaar. Dan komen de 'bazen' op tractoren en in vrachtwagens of bestelauto's aanrij den. Een auto rijdt langs een rij mannen uit Sudan. De bestuurder monstert de De almaar groeiende arbeidsonrust in de Britse vervoerssector wordt nog verder aangewakkerd dooreen escalerende stakingscyclus van gemeenteambtenaren. Er wordt bovendien gestaakt op de booreilanden in het Britse deel van de Noordzee. En opnieuwisereen staking in de Britse havens. Volgens sommige voorspellingen ligt er een lange hete zomer van massale onvrede op de Britse eilanden in het verschiet. Opnieuw een aanwijzing dat er een dramatische verandering is gekomen in de zo lang onaantastbare positie van premier Margaret Thatcher. door Haye Thomas Kabaal in Regents Park. Pontonniers van het leger zijn er met zwaar materiaal aan de gang om de weelderig groene ga zons te bedekken onder grote alimini- umplaten. Op deze wijze worden niet al leen hier, maar ook in Hyde Park, enor me parkeerterreinen aangelegd. Maar wat zijn 7000 extra parkeerplaatsen in de volstrekte verkeerschaos die telkens weer wordt veroorzaakt door hardnekki ge vervoersstakingen bij de spoorwegen, de ondergrondse en de bussen? 'waar'. Hij betast de armen van de jon gens. Dan rijdt de chauffeur door, zonder dat hij iemand meeneemt. André vloekt zachtjes tussen zijn tanden. Hij heeft al vijf dagen geen werk en al vier dagen niet gegeten. "Geef me maar een sigaret", lacht hij. "Dan stoort mijn maag tenmin ste niet". André, een Algerijn met een asgrauw gezicht, wil wel praten. Net als de ande ren spreekt hij vloeiend Frans, Engels en Italiaans. Hoeveel krijgen jullie per dag als je wel werkt?, vraag ik. In het groepje mannen om André heen gaat een onbe daarlijk gelach op. "Ze beloven ons meestal 20.000 tot 30.000 lire per dag (30 tot 40 gulden)", zegt André, "maar meestal krijgen we op het £ind van de dag veel minder. Soms worden we hele maal niet betaald". De laatste keer dat hij werkte werd An dré na 15 uur 'dwangarbeid', zoals hij het zelf noemt, aan het eind van de dag van de vrachtwagen geschopt. "Ik riep tegen de boer dat hij moest betalen. Maar de mannen op de wagen zeiden dat ze aan een 'vuile neger' niets verschuldigd zijn. Toen trokken ze hun pistolen. Wat kun je dan doen?", vraagt hij. "Op je kop gaan staan soms?". Als honden Villa Literno is een oord van uitbuiting en vernedering in de meest pure vorm. André is bereid te laten zien hoe hij sinds twee jaar leeft. Samen met een paar van zijn vrienden lopen we over een zandpad de velden in. Links van het pad passeren we het betonnen geraamte van een huis in aanbouw. Op de vloeren van elke ver dieping liggen zo'n vijftig mensen te sla- De gedachten gaan dezer dagen sterk terug naar de winter van 1978/79, waarin een grote stakingsgolf zo veel aversie en irritaties lossloeg dat zij tot de ondergang leidde van de Labour-regering onder lei ding van James Callaghan. Hij had in de verkiezingen geen kans tegen de ener gieke conservatieve dame die vooral de macht van de vakbonden en de ongebrei delde stakingsdrift van hun leden geT bruikte in haar kruistocht tegen wat ze beschouwde als 'de verlammende greep van het socialisme op de Britse samenle ving'. Het is waar dat zij er in slaagde om door allerlei wetsveranderingen de macht van de bonden aanzienlijk te be perken. En ook dat de toenemende eco nomische voorspoed, mede gedragen door een krachtige aanpak van de hoge inflatie, tot steeds meer arbeidsrust en stabiliteit leidde. Toename Het afgelopen jaar bereikte het aantal ar beidsconflicten in Groot-Brittannié het laagste punt in 50 jaar. Maar van een ver der afnemende trend is al lang geen spra ke meer. Het mag dan waar zijn dat men hier nog ver af is van het grote diepte punt in 1979, toen in totaal meer dan 30 miljoen werkdagen door stakingen ver loren gingen, de afgelopen maanden is er toch sprake van een duidelijke toename van het aantal arbeidsconflicten. Aange dreven door het boze spook van de infla tie, dat hier alweer een omvang van 8,5 procent heeft aangenomen. pen. Er zijn geen muren, geen ramen, geen deuren. Er is geen water, geen licht, geen wc. Vodden op de grond, en oude benzineblikken. Wat gescheurde stuk ken plastic moeten bescherming bieden tegen de regen, de wind en de kou. "Weetje watje voor dit hotel moet be talen?", vraagt André grijnzend. "Acht duizend lire per nacht" (ongeveer elf gul den - red.). Ook hij heeft hier een tijdje gewoond. Totdat op een pikdonkere nacht een vriend van hem in het trapgat te pletter viel. "We leven als honden", zegt Michel, een andere vriend van André Kwaad schopt Michel tegen een perzik. "In de gevangenis zou het beter zijn", zegt hij. "Daar heb je tenminste water, een bord om van te eten en een adres waar je fami lie post kan sturen. Waar moet mijn vrouw hier een brief naartoe schrijven?". "Naar Tarzan bij böom 26", grinnikt André. "Lekker gezond in de vrije na tuur". Na drie kwartier lopen door de velden komen we uiteindelijk bij het 'huis' van André. "Voila, ons kasteel", wijst André. Het is niet meer dan een overkapping waarin de boeren hun gereedschap be waren. In de lage ruimte van drie bij twee liggen op de grond zes mensen te slapen. André houdt een afgeknipte plastic fles omhoog. "Dit is ons bord, onze beker en onze waterkan tegelijk", lacht hij. "We moeten bedelen om water", ver telt Michel. "Meestal krijgen we geen wa ter. We worden verjaagd en krijgen een trap". "Ksst, ksst, wegwezen", roept André. Hij doet alsof hij een trap krijgt. "We mogen niet in de bars komen", gaat Michel vierder. "We mogen nergens naar Premier Thatcher is er altijd van uitge gaan dat inflatoire loonsverhoging niet de verantwoordelijkheid van de over heid maar van de werkgevers is, en ze heeft zich dus tot nu toe afzijdig gehou den. Gebleken is nu dat steeds meer werkgevers kiezen voor de weg van de minste weerstand en instemmen met ho gere inkomens om conflicten met hun personeel te voorkomen. Twee jaar geleden was de gemiddelde salarisverhoging 7,5 procent. De afgelo pen week berekende men alweer een ge middelde van 9,3 procent. In ontwikke ling is ook het onmiskenbare gevoel in de vakbeweging dat het tij zich mogelijk weer ten gunste keert, na de moeilijke tien jaar onder Margaret Thatcher, gedu rende welke de macht en invloed van de bonden danig zijn geslonken. Krachtige vakbondsbolwerken als die van de mijn werkers, de typografen en de zeelieden zijn sterk afgetakeld. De bonden ruiken nu hun kans in de moeilijke periode die de regering-That- cher thans doormaakt door de kentering in de economische voorspoed. Met name door de toenemende druk op het pond. Met als gevolg de hoge rentevoet van 14 procent; het belangrijkste wapen van de regering-Thatcher tegen de inflatiestij ging. In economische kringen voedt dit de vrees voor een terugkeer van de be ruchte vicieuze cirkel, zoals destijds in 1979 de harde winter van de onvrede. De cirkel van de werkgevers die, ge dwongen door lagere inkomsten, vast- houden aan lagere loonsverhogingen. de wc. En uit de meeste winkels worden we geweerd. Dus ook als we geld hebben is het moeilijk om eten te krijgen". "We mogen er niet in", zegt André, "omdat we 'vuil' zijn, zeggen ze. Maar hoe kunnen we nou schoon zijn als ze ons geen water geven? Er is geen logica in die mensen". Plotseling klinkt er een woedende schreeuw. Salim, een wat oudere man uit Sudan, kruipt uit de hut naar buiten. "Wegwezen jij", roept hij wanneer hij de fotograaf in de gaten krijgt. "En jij ook! Jullie komen even kijken hoe die zwar ten hier leven! Kijk dan, kijk dan goed! Maar ik heb hier niks te maken. Ik ga weg. Ik ben op doorreis". Dan rent hij weg. Later die ochtend zien wij hem zitten op een omgekeerde verfbus aan de rand van de weg. Hij leest het Italiaanse dag blad Corriere della Sera. Er hangt een zwerm vliegen om hem heen. Hij wenkt ons, en wijst naar de nauwe keet achter het benzinestation. Daar wonen vijftien jongens uit Senegal. "Zo leven we", zegt hij. "Maar onze families weten dat niet. Het is een kwestie van waardigheid om dit leven verborgen te houden. Begrijp je dat? We willen geen foto's en geen verha len. Het versterkt alleen maar de voor oordelen die er toch al over ons zijn". Dan vertelt hij over zijn studie kunst geschiedenis. In Sudan was hij leraar. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen. Hij wilde in Italië zijn studie afmaken. Vrienden vertelden hem over een schip. Tegen betaling van 7000 gulden is hij, verstopt in een container, Italië binnen gekomen. Nu zit hij in Villa Literno. "We zitten hier in de val", zegt hij. "We zijn ge- terwijl juist de bonden tot het uiterste willen gaan om in de loonsverhogingen gelijke tred te houden met de groeiende kosten van levensonderhoud. Het be ruchte scenario van langdurige stakin gen en massaal ongerief, dat men onder premier Thatcher eigenlijk aan het ver geten was. Thuisblijvers Is het nu allemaal werkelijk zo somber en wordt dit een zomer vol arbeidscon flicten, zoals in de winter van 1979, toen het vuil zich ophoopte in de straten en zelfs de doodgravers er de brui aan ga ven? Volgens John Banham, directeur van de Confederatie van Britse Indus trieën, zal er geen sprake zijn van een zo mer vol onvrede. Een dergelijke ineen storting van de industriële verhoudingen zit er gewoon niet in. Daarvoor is er in de afgelopen tien jaar te veel veranderd, luidt zijn standpunt. Maar de ruim drie miljoen Britten die nu eenmaal per week en straks mogelijk dagenlang getroffen worden door de ver voersstakingen, hebben daar hun eigen gedachten over. De eerste stakingsdag is geheel op z'n Brits verwerkt. Met een grap, een kwinkslag en de bekende 'stij ve bovenlip'. Opvallend was toen het grote aantal thuisblijvers, dat een heerlijke zonbe schenen rustdag verkoos boven een soort verrassingstocht vol hindernissen. Maardaamawashetsm4metHplnlpp- vangen. Het is een vicieuze cirkel. We weten niet wanneer we werk hebben. We weten niet wanneer we eten. We weten niet wanneer we teruggaan. Ons leven is ook nul". Mislukt Biagio Ucciero, de communistische wet houder en schoolhoofd van Villa Liter no, schudt het hoofd. "Het is mislukt", zegt hij, "we hebben het verloren. Er is hier niets te veranderen". Samen met een paar partijgenoten is hij de enige in deze stad die iets aan de situatie probeert te doen. "Villa Literno is een kruitvat dat op het punt staat te ontploffen. Als er in augustus nog eens 2000 mensen bij ko men, dan weet ik niet wat de gevolgen zijn. Die mensen leven hier op de rand van het draaglijke". Maar de pogingen van Uccero zijn ver geefs. Twee maanden geleden organi seerde hij in zijn school een bijeenkomst 'om de verschillende bevolkingsgroepen nader tot elkaar te brengen'. De directe aanleiding voor de bijeenkomst was een project dat hij had ingediend, voor de bouw van een opvangcentrum voor emi granten in Villa Literno, met 18 bedden. "Een druppel op de gloeiende plaat", geeft hij toe, "maar het zou een mooi be gin zijn geweest". Die avond in april was de spanning om te snijden. Aan de ene kant van het zaal tje zaten, bewegingloos, een paar hon derd emigranten. Aan de andere kant de boeren, de landeigenaren en de mannen van Villa Literno. Het was de eerste keer dat ik in Villa Literno kwam. Of beter ge zegd: het was de eerste keer nadat ik de zomer ervóór door zon 20 mannen uit de stad was verjaagd. daan. Geen leuke verhalen meer over mensen die met kano's en waterscooters door de milde kabbeling van de Theems naar hun werk gingen. Over kilometers lange loopafstanden in Londen, waarin de dapperen op bepaalde punten werden onthaald op vrolijke dixieland muziek, sandwiches en de nationale drank in moeilijke tijden: thee. Het boze gezicht van koningin Eliza beth sprak al boekdelen toen zij vorige week met haar gast koningin Beatrix in de koninklijke Rolls vastliep in de Lon- dense chaos van volstrekte verkeersont- reddering. Bij het publiek nemen woede, irritaties en frustraties nu duidelijk toe. Ook al omdat het niet alleen meer om sta kingen bij de spoorwegen en de Londen- se ondergrondse en bussen gaat, maar nu ook gemeenteambtenaren op gezette tij den het werk neerleggen. Met als gevolg bijvoorbeeld stagnaties in de sociale voorzieningen. En zelfs, net als in 1979, in de uitvoering van begrafenissen. Net als het spoorwegpersoneel willen de gemeenteambtenaren aanzienlijk meer dan de tot nu toe geboden 7 procent verhogingen. De bonden poken het vuur op en vinden daarin tegenover zich de re gering-Thatcher, die hen beschuldigt van onverantwoordelijkheid en totale minachting voor de noden van het pu bliek. Maar daarmee hebben de conflic ten zich nadrukkelijk uitgebreid tot de politieke arena in Westminster, waar me vrouw Thatcher en Labour-leider Kin- nock elkaar nu bij elke gelegenheid in de haren vliegen. "We moeten kijken hoe de problemen die wij hier in Zuid-Italië hebben, te rij men zijn met de problemen van de emi granten uit Afrika die hier komen wer ken", zo probeerde wethouder Uccero de avond op gang te brengen. "Het zijn beesten", brulde een boer op eens. "Ze stinken. Ze zijn onbeschoft en onbehoorlijk". Ook andere mannen be gonnen te schreeuwen. "Moeten we zo maar tolereren dat onze eigen stad over spoeld wordt door dat ras?", vroeg een man. "Moeten we dan toestaan dat onze vrouwen de straat niet meer op kunnen? Onze dochters worden bedreigd. Ze moeten hier weg. Ze zijn vies en gevaar lijk". Tot laat in de avond probeerde Uccero de zaak te kalmeren. "Je kunt die men sen niet eerst gebruiken en ze dan weg gooien alsof het een balpen is", zei hij. Maar er was niemand meer die naar hem luisterde. De meeste emigranten ver dwenen zachtjes naar buiten. Terug naar hun onderkomens in de regen. In de zaal werd de haat van de boeren steeds gro ter. "Ze kunnen niet werken. Ze zijn lui. En dan klagen ze dat we ze slecht behan delen. Een tomaat moetje plukken als hij rood is en niet als hij groen is". Uiteindelijk kwam een jongeman op mij af. "Schrijf op", beval hij: "Mijn va der betaalt elke dag benzine om die zwar ten 's ochtends op te halen en na het werk weer terug te brengen naar het plein. Dat doet mijn vader voor die men sen. En wie betaalt hem de benzine? Wie vergoedt hem voor zijn moeite?". Uccero vertelt nu dat zijn project door de provincie is afgewezen. De fascis tische partij MSI heeft samen met de so cialisten van Villa Literno handtekenin gen verzameld, onder een petitie waarin gevraagd wordt om de 'verwijdering' van de Afrikaanse migranten van het grond gebied van Villa Literno. Vermoeid kijkt Uccero naar het afgewezen project dat op zijn bureau ligt. "Zestien slaapplaat sen en een paar douches", zegt hij. "Dat was toch niet te veel gevraagd?". Vermoord Samen met André loop ik die avond door de hoofdstraat. Het verkeer bestaat uit vrachtauto's en bestelwagens vol dode lijk vermoeide landarbeiders, die door de boeren worden teruggebracht naar de kruising in Villa Literno. Opeens klinkt achter ons een luid getoeter. Een paar au to's vol jongens uit Villa Literno rijden rakelings langs ons heen. Ze roepen ob scene woorden en maken gebaren met hun vingers. André trekt me een zijstraat in. "Je moet uitkijken", hijgt hij. "Je moet echt uitkijken hier". Voor het eerst die dag zie ik hem ernstig kijken. "Ik ben bang", geeft hij toe. "Ik ben bang om ge slagen te worden, ik ben bang voor m'n leven". Begin juni werd in deze streek Baid Bochaid vermoord. 'Zomaar' neerge schoten. 'Zomaar' gedood, met twee ge weerschoten in zijn maag. Omdat de 72- jarige Giuseppe G. 'die zwarten niet kon verdragen', zoals de man later verklaar de. Twee weken daarvoor werd in dezelf de streek Abderman Mestah vermoord. Assan ben Ali, Gido Sanson en Fouad Kaimarouni. Het zijn allemaal namen van mannen die hier in dit gebied ver moord zijn. Ze zijn vermoord uit racis me. "Soms proberen ze ons te raken met de auto", vertelt André. "We moeten ren nen voor ons leven en dan de berm in duiken. Soms loopt het verkeerd af'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23