'Onverdraagzame bewoners bejaardenhuizen bijscholen' Weg langs buurthuis splijt wijk Boschgeest Nieuwe, intieme buitenplaats door zelfwerkzaamheid Haaswijkjeugd Vincent van Gogh in het Wassenaarse Meijendel MUSICAL VAN EIGEN MEESTER ALS U UW MARKT WILT VERGROTEN, DAN HEBBEN WIJ HIER IETS DAT ERG GOED IN UW KRAAM VAN PAS KOMT. GrootiQjDamiate ZATERDAG 15 JULI 1989 REGIO LEIDEN PAGINA II Verzorgingstehuizen Rustenborch en Roomburgh geven les in het omgaan met demente bejaarden WARMOND/OEGST- GEEST/LEIDEN - Niet al leen personeelsleden maar ook de bewoners van het Oegstgeester verzorgingste huis Rustenborch en het Leidse verzorgingstehuis Roomburgh krijgen les in het omgaan met demente bejaarden. Ouderen met toe nemend geheugenverlies komen steeds vaker terecht in verzorgingstehuizen om dat er een enorm tekort is aan plaatsen in verpleegte huizen, waar deze mensen eigenlijk thuis horen. Dat geeft nogal eens problemen Sloepie-wisselprij s Flinterman (16) WARMOND - De Warmondse 'Sloe- pie'-wisselprijs voor de meest ta lentvolle zeiler of zeilster is sinds de opening van de 69ste Kaagvveek, gisteren in het gemeentehuis, in handen van de 16-jarige Jamie Flin terman. Flinterman komt uit Was senaar en is lid van de watersport- verneiging De Kaag. Hij neemt op nationaal en internationaal niveau deel aan wedstrijden in de Cadet klasse voor tweemans midzwaard- boten. Flinterman heeft een ellen lange staat van dienst. In 1987 en 1989 werd hij Nederlands kam pioen. Tijdens de WK in Wales in 1987 werd hij 13de, in India werd hij vorig jaar vijfde. in de omgang met hun me debewoners. Die moeten door scholing meer begrip krijgen voor de ouderen met psychische stoornissen. door Erna Straatsma Rustenborch en Roomburgh heb ben net als vele andere verzorgings tehuizen in de Leidse regio te ma ken met een toename van zoge naamde 'psychogeriatrische patiën ten', dat wil zeggen dementerende bejaarden. Geschat wordt dat onge veer tien procent van de bevolking in verzorgingstehuizen leidt aan een nog lichte vorm van dementie. Voor het personeel betekent dit een verzwaring van de werkdruk. Directeur van Roomburgh, R.H.A. Stuurman: "Wij hebben niet de deskundigheid in huis om die mensen te verplegen". Demente rende bejaarden hebben extra hulp nodig waarvoor het personeel niet specifiek is opgeleid. Ze zijn vaak de weg kwijt, dwalen 's nachts door huis of vergeten hun boodschap pen. Hun medebewoners tonen vaak weinig begrip voor dit 'gekke> gedrag. Daardoor lopen demente rende bejaarden in verzorgingste huizen de kans te vereenzamen en geestelijk snel achteruit te gaan. Dagopvang V.l.n.r: I.D. Eisma (directrice Mariënhaven), A.M. Geul, R.H.A. Stuurman en E.J.M. Verplancke in de ontmoe- Volgende stap is het opzetten van tingszaal van verzorgingstehuis Rustenborch in Oegstgeest. (toto Holvast) een dagopvang voor deze groep be- jaarden. "Je moet dan proberen de- gaan dwalen door het huis, maar zitten om een dergelijk project op te bewoners en personeel eerst scho- ze mensen dingen te laten doen gaan slapen", legt adjunct-directeur zetten is samenwerking gezocht len in het omgaan met demente ou- waarfdoor ze niet zo snel achteruit A.M. Geul van Rustenborch uit. pet het psychogeriatrisch verpleeg- deren. Daarna gaat dè dagopvang in gaan. Je moet ze ook overdag wak- Omdat binnen beide verzorgings- huis Mariënhaven in Warmond. Een beide tehuizen van start, ker houden zodat ze 's nachts niet tehuizen niet de deskundigheid be- psycholoog van Mariënhaven moet "We wachten met de start, we be ginnen met de scholing. Anders kun je in de dagelijkse gang van za ken niet omgaan met zo'n dagop vang. "Deels is dit een noodmaatre gel", zegt adjunct-directeur Geul, doelend op de verpleging die eigen lijk niet thuishoort in een verzor gingstehuis. "Maar het huidige be leid is er ook op gericht om mensen langer thuis of in een verzorgingste huis te kunnen laten wonen". In Rustenborch z(jn de eerste cur sussen voor bewoners net afgelo pen en kunnen in een later stadium ook wijkbewoners worden 'bijge schoold'. In Roomburgh krijgen de bewoners in september les krijgen en is nu eerst het personeel aan de beurt. Mevrouw E.J.M. Verplancke, be woonster van Rustenborch, heeft zojuist de 'introductie cursus de mentie' gevolgd en is heel enthou siast: "Echt een hele goede cursus. Sommige mensen raakten er wel wat opgewonden van maar ieder een was heel erg geïnteresseerd". De cursus voor de bewoners be staat uit acht lessen van elk twee- en-een-half uur. Er worden video's en dia's getoond met informatie over dementie. De scholing moet er toe leiden dat de bewoners meer be grip krijgen voor demente ouderen en er daardoor ook beter met deze mensen overweg kunnen. Onverdraagzaam Stuurman: "De meeste bewoners hier zijn vrij onverdraagzaam. Dus het is goed dat ze bijgeschoold wor den". Mevrouw Verplancke kan dat beamen. "Die mensen worden vaak in een hoekje gestopt, zo van 'die weten het niet meer'. Ze worden dan snel eenzaam en gaan erg ach teruit". Voorstander valt tegenstanders aan De 'steigerjeugd' werkt in de vroege avonduren hard aan de OEGSTGEEST - De groep jon geren die in de zomerperiode het gebied rond het Boerhaave- plein in het Oegstgeester Haas- wijk onveilig maakt, laat zich dezer dagen van een heel ande re kant zien. Doordat deze jon geren meewerken aan de bouw van een vissteiger annex bui tenplaats, waar ze straks zelf ge bruik van zullen maken, hoeft de de gemeente minder diep in de buidel te tasten. De groep gebruikte in het verleden de vissteiger aan het Oegstgeester kanaal nabij het winkelcentrum als trefpunt. Het regende klachten over geluidsoverlast en B en W besloten dan ook die steiger te verwijderen. Overleg met de gebruikers over een alternatief volgde. Overeenstem ming werd bereikt over een nieuw trefpunt aan de waterkant, aan de overkant van het kanaal in de luwte van de Van Eysingabrug. B en W hopen vurig dat het er hier wat min der luidruchtig aan toe zal gaan. Zonder de inzet van de 'steiger- jeugd' was er van een nieuwe ver blijfplaats niet veel terechtgeko men. 's Avonds na werktijd werken zo'n tien afgevaardigden keihard aan hun nieuwe honk. Zij nemen niet alleen het graaf- en timmer werk voor hun rekening maar tonen zich ook ware bestraters. Alleen voor het heel zware werk laten ze de kraanwagens van de gemeente voorrijden. De picknicktafels wor den door een houten schutting om geven. Een zekere initimiteit is daardoor gewaarborgd. Twee vliegen Directeur gemeentewerken J. Her mes slaat met dit projectje twee. vliegen in één klap. De hele operatie kost Oegstgeest nu de helft van het bedrag dat op tafel had moeten ko men als de gemeente er alleen had voor gestaan. Volgens de directeur is Oegstgeest nu 'slechts' tien a vijf tien mille aan materialen en ar beidsuren kwijt. "Bovendien mo gen we van de veronderstelling uit gaan dat iets wat de jeugd zelf heeft gemaakt, niet zo snel wordt ver nield. De onderlinge sociale contro le zal ook aan kracht winnen". Als een soort van bliksemafleider voor potentiële herrieschoppers, stellen B en W voorts een deel van de tienerruimte van de SJJO (jeugd- en jongerenwerk) ter be schikking aan de jongeren. Dat kan twee maanden lang zonder proble men want de SJJO is met vakantie. De jongeren zorgen zelf voor de in- en verkoop van alcoholvrije drank- Slaagt deze proef dan bekijken B en W na de zomer of er voor deze probleemgroep, die vorige zomer VOORSCHOTEN - Prof. mr. Schuttevaer, bewoner van de Douw van der Kraplaan in Voorschoten, vindt het onbe grijpelijk dat de gemeente over weegt om de weg langs het buurthuis Bloemenwijk/Bosch- geest toch niet aan te leggen. In een brief aan de gemeenteraad uit hij zijn ongenoegen over de "ontstane deining" in zijn woonbuurt. Bestuursleden van het buurthuis Boschgeest/Bloemen wijk hebben onlangs fel geprotesteerd tegen de aanleg van het korte weggetje dat de jeu de boulesbaan van het buurt huis zou scheiden. Schuttevaer is daarover verbaasd. "Ze hebben nooit geprotesteerd, en nu ageert het buurthuis tegen een al maanden geleden genomen beslissing". Dat het gemeentebestuur gevoe lig is voor deze protesten vindt de hoogeleerde Voorschotenaar het "allervreemdst". "Het is verdrietig dat de gemeente voor enig kabaal op haar beslissing zou terugko men", zegt de bewoner van de Douw van der Kraplaan. Afgesloten De nieuwe verbindingsweg tus sen de Baron Schimmelpenninck van de Oyelaan en de Douw van der Kraplaan is volgens Schuttevaer niet alleen belangrijk voor de "rijke stinkerds" in de buurt, zoals het be stuur van het buurthuis beweert. Alle autobezitters in de Douw van der Kraplaan, Van Hamellaan, herhaaldelijk negatief in het nieuws Schaperlaan, Schuilinglaan en het kwam, in het multi-functionele ge- daarbij gelegen deel van het Van bouw 't Groot Proffijt definitief Dulmplein zouden er gebruik van ruimte kan worden gezocht. maken. WASSENAAR - Een deel van het Wassenaarse strand en de duinen bij Meijendel vormen vólgende week woensdag het decor voor een vierdelige dramaserie over het leven van Vincent van Gogh. De serie, een co-próduc- tie van NOS en BRT, handelt over de periode tussen 1880 en 1990. Het wa ren de laatste tien levensjaren van Vincent en hij was in de tijd het meest produktief. De serie heet 'Langs de kant van de weg' en de NOS wil haar in maart en april op de buis brengen. De opnamen moeten in septemer zijn afgerond. De omroepen filmen zo veel mogelijk op oorspronkelijke lokaties in Ne derland, België en Frankrijk. Ook bij de casting staat het oorspronkelijke voorop: Belgen worden door Belgen gespeeld, Fransen door Fransen en Nederlanders door Nederlandérs. Uitzondering is de hoofdrolspeler, de Belgische acteur Ids van der Krie- ke (28). De opname van woensdag moet enkele minuten film opleveren en handelt over een dagje uit met een vriend en een vriendin. De vriend is schilder Anton van Rappart, de vriendin Sien Hoornik. Deze Haagse pros- titue verwachtte een kind van Vincent, Vincent zelf nam bij het dagje uit zijn schildersezel mee en schilderde vanuit een duinpan voorbijvarende platbodems. Voor de opnamen moet een vlaggemast over strand worden aangevoerd en wordt een spiegelplaat gebruikt met een afbeelding van een boot. Met allerlei foefjes van de camera wordt de werkelijkheid in beweging gezet. De camera's zullen rond drie uur 's middags draaien, maar het strand hoeft dan niet te worden afgezet. Het einde van de Douw van der Kraplaan is sinds enkele maanden afgesloten voor autoverkeer. Voor fietsers is een apart pad aangelegd. Automobilisten kunnen tijdelijk keren aan het eind van de, nu dood lopende weg. Een nieuwe weg langs het buurthuis is onontkoombaar voor alle buurtbewoners, vindt Schuttevaer. "Komt die verbinding er niet dan moeten de automibilis- ten 600 meter omrijden om het dorpscentrum van Voorschoten te bereiken. En dat omrijden belast ons milieu". De buurtbewoner ziet geen enkel argument voor een heroverweging van de gemeentelijke plannen. "Het terugkomen op reeds vastgestelde gemeentelijke plannen op grond demonstraties of verbaal ge- Omwonenden houden vast c weid zou een bestuurlijk diepte- verbindingsweg tussen de Baron punt betekenen. Wellicht is dit Schimmelpenninck van de Oyelaan denkbaar in regionaal sterk geïso- en de Douw van der Kraplaan, in leerde gebieden, maar niet in Voor- het verlengde van de Mulderlaan. schoten", schrijft Schuttevaer. In Rustenborch hebben 12 bewo ners (op een totale bevolking van 150 mensen) inmiddels de cursus gevolgd. "Niet veel', zegt Geul, "maar het is een begin. We willen aan het èind van het jaar de cursus herhalen en dan volgend jaar weer. In december starten we met de dagopvang voor de bewoners van het verzorgingstehuis". Geen bezwaren tegen hertenhek voor Guillermo's WASSENAAR - Prinses Christi- en haar echtgenoot willen herten houden op hun landgoed i hebben de gemeente Wasse- iar toestemming gevraagd een hek te mogen plaatsen waarbin- i de beesten kunnen grazen. Het hek moet 1.80 meter hoog worden, een lengte van 75 meter krijgen en een breedte van 35 meter. Volgens gemeentevoorlichter W. Issendonck gaat het om "een soort groen gaas, vergelijkbaar met het hek dat rond het land goed van de Guillermo's staat". Ambtenaren hebben de situatie het beboste deel achter de vil- i nauwkeurig in ogenschouw genomen en constateerden dat de afrastering niemand schade of nadeel toebrengt. De voorgenomen hertenwei bevindt zich volledig op Christi- 5 deel van de Koninklijke Landgoederen De Horsten en zoü buiten dat afgebakende deel niet te zien zijn. Het bestem- tingsplan staat het hek met toe iaar toch willen B en W mede werking verlenen. Zij hebben roners twee weken de gele genheid gegeven bezwaren in te dienen en zullen, nu bezwaren zijn uitgebleven, een verklaring van geen bezwaar aanvragen bij de provincie. Volgens de voor lichter wordt de aanvraag van de Guillermo's op de zelfde ma nier behandeld als een aanvraag van een gewoon burger. Jeugdvakanties Bij het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum De Sjelter aan de Heemraad laan gaan volgende week de jeugd-va- kantieactiviteiten van start. Maandag middag tussen twee en vijf uur kunnen liefhebbers kanoën met tweepersoons kano's in de Leidse binnenstad. Dinsdag staat Utrecht op het programma met een expositie van oude treinen en een tochtje door de grachten (tussen half tien en zes uur). Woensdag is er tussen elf en drie uur een zeskamp en 's avonds begeeft de jeugd zich tussen acht en half twaalf naar de Noordwijkse duinen voor span nende spelen. Donderdag is uitgeroepen tot piratendag. Tussen elf en vier maken jeugdige piraten een eigen vlot, gaan ze op veroveringstocht en eten ze bij een kampvuur. LEIDERDORP - De oudste leerlingen van de Leiderdorpse basisschool De Vogelweid hebben gistermiddag af scheid genomen met de opvoering van een musical die door directeur W. Versluys is geschreven. De leerlingen van de school aan het Heelblaadjespad werden begeleid door een échte band met vier leden: Ron Chrispijn, Peter van Wijk, Jaap Overduin en Willem Versluys. Al met al gaf de opevoering meer voldoening dan de aangekochte musi cals, waar scholen zich normaliter mee moeten behelpen. (toto Ellen Marten» Als adverteren ergens geschikt voor is, dan is het wel voor het bewerken van nieuwe marktgebieden. Ook hier kan het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD u prima van dienst zijn. Samen met 6 andere kwaliteitskranten zijn wij namelijk verenigd in GROOT DAMIATE. En dat GROOT DAMIATE voor u één van de interessantste stukjes Nederland kan bereiken, is geen holle advertentiefrase maar een keihard gegeven. Wat denkt u van het aantrekkelijke, aaneengesloten gebied van Zaanstad/Purmerend door Haarlem en omstreken heen naar Leiden, ook wel bekend als de koopkrachtige gordel rond Amsterdam? Met 723.200 regionale dagbladlezers bieden wij u een marktgebied met mogelijkheden. Temeer daar statistisch is vastgesteld dat dit gebied gewoon wat méér financiële armslag heeft. Interesse?? Bel 071-161400 en wij vertellen u graag alles over deze vérstrekkende manier van adverteren LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. aarlems Wdewphoon LEIDSCH DAGBLAD Dagblad [Jmuider Courant ALPHEN DAGBLA Beverwijkse Courant

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11