Weersatelliet en tv-programma's nu ook thuis te ontvangen Snel uitrolbare reddingsladder Visstek die veel beloofde Nieuwe accu-boor schroeve draaier VISSPORT n=*a*:w:ir»M Ruimtevaart resultaten niet meer weg te denken Elektradoos voor gips- kartonwand Drie-in-een- coating voor metaal VRIJDAG 14 JULI 1989 mmuMmmÊsm PAGINA 9 DOOR BRAM VAN LEEUWEN licht, een die vooral naar water damp kijkt (wolken) en een kanaal dat de temperatuur van de aarde re gistreert. Resolutie De hoogste resolutie die de nieuwe Meteosat geeft is 5000 lijnen per foto en 5000 beeldpunten per lijn. Het overzenden van een complete aard- foto duurt ongeveer 25 minuten. Ie der half uur zendt de satelliet een nieuw beeld uit. Op de originele fo to's kan men ongeveer onderdelen van 2,5 km grootte onderscheiden. De gedetailleerde beelden worden met weinig vermogen naar het ESA-controlecentrum in Darm stadt gezonden (ESOC) en daar be werkt (landsgrenzen) en gecorri geerd. Vervolgens zendt men de beelden terug, waarna de foto's door duizenden weerstations kun nen worden opgevangen. MOP-1 zal vermoedelijk eind de ze maand in gebruik worden geno men. Meteosat-3 wordt op dat mo ment de reserve-satelliet. De over koepelende organisatie 'Eumetsat' heeft ESA de bouw van nog drie identiek MOP's opgedragen. MOP- 2 zal vermoedelijk in maart 1990 worden gelanceerd en MOP-3 er gens tussen 1992 en 1994. De kunst manen zijn ruim drie meter hoog hebben een diameter van ruim twee meter. Eumetsat, eigenaar van de nieu we MOP-1, is pas in 1986 in het le ven geroepen door 16 Europese lan den met het doel om alle Europese weerstations te voorzien van me- tereologische satelliet-gegevens op een permanente basis. Lidstaten zijn België, Denemarken, Duits land, Engeland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië, Neder land, Noorwegen, Portugal, Spanje, Turkije, Zwitserland en Zweden. Het MOP-programma inclusief lancering kost bijna 530 miljoen ECU's. Volgens de organisatie zien 300 miljoen Europese TV-kijkers dagelijks de beelden van Meteosat bij de weersverwachting: een dui delijker voorbeeld van ingeburger de high-tech is er niet. Tv-satelliet De commerciële poot van ESA, Ari- anespace met de lanceerbasis in Kourou (Frans Guyana, dicht bij Suriname) schoot begin dit jaar de tv-satelliet Astra af. Het is een Luxemburgse satelliet die een wer kelijk Europese programma zal brengen, omdat Luxemburg zelf nauwelijks in staat moet worden ge acht om de zestien kanalen (met elk een vermogen van ongeveer 40 Watt) te vullen. De proefuitzendingen zijn in vol le gang. De kanalen 2,6,10 en 14 zijn daarbij gereserveerd voor Duitse programma's. Op kanaal 15 zit Mu- sic-tv. Twee sportakanalen zullen er komen: Screen- en Eurosport. Twee kanalen zullen worden belegd met Scandinavische programma's en daarnaast zal men kennis kunnen maken met Lifestyle, Kindernet en Disney Channel. Liefst vier kanalen komen uit En geland van kranten- en mediamag naat Rupert Murdoch. Het zijn Sky- channel, met algemene informatie, met daarnaast Landscape met rust gevende plaatjes en muziek an Arts channel, met kunstinfo. Daarnaast exploiteert men het Sky Arts-chan nel, Sky-News en Sky-movies. Dit laatste kanaal geeft open en bloot films, maar zal in de toekomst met een decoder versluierd worden, net als Filmnet, dat trouwens ook al op deze nu al populaire satelliet ge huisvest is. Het succes van Astra hangt van af van drie factoren: de interesse voor de programma's, de beschikbaar heid van goedkope ontvangst-appa- ratuur en de het vermogen van de satelliet. Goedkoop Wat dit laatste betreft blijkt met re latief eenvoudige ontvangstspullen de 40 Watt per kanaal te ontvangen te zijn. Dit heeft het Engelse con cern Amstrad op de gedachte ge bracht om een betrekkelijke simpe le, betaalbare unit voor privé-ont- vangst te maken. De Astra-ont- vangst eenheid kost 900 zonder en 1100 met afstandsbediening en be staat uit een schotel met ontvangst eenheid en ontvanger/convertor voor in de huiskamer. Met deze in stallatie is het voor de particulier - zo bleek ons uit proeven met een pre-produktie model - heel goed mogelijk om de Astra-kunstmaan te ontvangen. Voorwaarde is dat de schotel vrij 'zicht' heeft op de zuide lijke hemel, zonder dat gebouwen of bomen de goede ontvangst ver hinderen. Kanalen De veruit goedkoopste satelliet-unit totnutoe ontvangt alle 16 kanalen (horizontaal of verticaal gepolari seerd) vlekkeloos. Bovendien is men in staat de verschillende mono- en stereogeluidskanalen die bij elk tv-station horen afzonderlijk te mo nitoren. De satelliet-ontvangsteen heid beschikt over een ovale 60 cm grote schotel. ADRES: TV-satclllet ontvanger: Amstrad - Zeister Oever 24 - Zeist. Een koffertje met daarin een uit- rolbare ladder kan eenvoudig onder het raam worden gemonteerd. Brandweermensen zijn enthou siast over het idee van Van Beek. De uitrolbare vluchtladder is door TNO getest en er is patent op aange vraagd. Een fabriek is inmiddels met de produktie gestart en voor een prijs van 150 gulden zal de 'Sa fety-Steps' straks bij onder andere de ijzerhandel verkrijgbaar zijn. Voor meer informatie: 05252-535. Bij het plaatsen van gipskarton- scheidingswanden worden meestal ook elektrische leidingen aange bracht voor bijvoorbeeld schake laars en stopcontacten. Om dit deel van het werk te vergemakkelijken heeft Rigips, fabrikant van gipskar- tonplaten, een nieuwe 'elektradoos' ontwikkeld. Toepasbaar voor alle plaatdikten, elke spouwbreedte en de gangbare pijpdiameters. Montage is heel simpel: met een gatzaag of ander gereedschap een opening maken waarin de doos, die een diameter van 73 mm heeft, ge plaatst kan worden. In elke situatie is hij aan te brengen, bijvoorbeeld klemmend in de spouw, gesteund op een pijpstuk, geschroefd vanuit de voorkant of vanuit de doos op een achterliggende constructie. De bevestiging van de installatie- pijpen (starre of flexibele) gaat eveneens erg gemakkelijk, name lijk door een snel werkend klemsys teem. Bovendien kunnen de dozen zo nodig eenvoudig aan elkaar ge koppeld worden. Informatie: Rigips, Vianen, 03473 - 73644. De veel gestelde vraag 'wat het nut van ruimtevaart is' kan heel gemakkelijk beantwoord worden. Denk gewoon maar alle diensten weg die gebaseerd zijn op satellieten en ruimteverkenning. Het resultaat is een enorme kennis-verarming. Want juist de kennis van onze aarde had letterlijk nooit zo'n vlucht genomen zonder de vele soorten satellieten. door Hugo van der Heem Weerkundigen moeten er niet aan denken het eventueel weer zonder 'Meteosat' te stellen. Trouwens het Journaal zou het zeker zonder beeldmateriaal van het wereld nieuws moeten stellen als er geen communicatie-satellieten waren. Niemand zou meer buitenlandse programma's op zijn kabelnet ont vangen dan Duitsland en in de zui delijke provincies België. Sky- en Superchannel, Filmnet, CNN en AFRTS en al die andere kanalen: vergeet het maar. De Astra-satelliet en goedkope ontvangst-apparatuur maken het nu mogelijk om ook pri vé een schotel te plaatsen. Het had maar een haartje gescheeld of het Journaal had het overigens zonder weerbeelden moeten stel len. En de meteorologen zonder in formatie van de fameuze 'Meteosat', die boven de Afrikaanse kust in de buurt van Equatoriaal Guinee op 36.000 km hoogte plaatjes van deze kant van de aarde naar duizenden stations zendt. Het is aan de Eu ropese ruimtevaart organisatie (ESA) en de lanceermaatschappij Arianespace te danken dat satelliet op tijd vervangen is. ESA ontwierp ook de allereerste geostationaire weersatelliet. Die werd in november 1977 gelanceerd. Twee jaar later liet hij het al door een storing afweten. De weerkundi ge wereld moest tot juni 1981 wach ten tot Meteosat-2 werd gelanceerd. Deze zond ruim 7,5 jaar beelden naar de aarde, totdat hij vorig jaar juni - net op tijd - werd afgelost door Meteosat 3, een proef-model uit de eerste serie die inderhaast ruimte- klaar was gemaakt. Begin maart werd een nieuwe, be tere weersatelliet omhoog gebracht. Het is de MOP-1, de eerste uit een serie van drie nieuwe zogeheten 'Meteosat Operational Programme' kunstmanen. Zij zien er eender uit als de eerder gelanceerde modellen, maar zij hebben een aantal verbete ringen ondergaan. Er zijn nu vier onafhankelijke beeldkanalen aan boord, twee verschillende die de aarde 'fotograferen' in het zichtbare Een van de foto's zoals Meteosat die ieder halfuur maakt. (Foto gpd) gewekt worden, is de gewone vluchtweg, via de beneden verdieping naar de voordeur meestal onbruikbaar. Vaak is er ook geen zicht meer om dat door de brandhitte de elektrici teit door de aardlekschakelaar uit valt. De beste vluchtweg is dan vaak het slaapkamerraam. Maar hoe kom je vanaf die hoogte veilig op de grond? Ton van Beek uit Oosterwolde kwam op het idee om een veilige, snel uitrolbare 'reddingsladder' te ontwikkelen. Deze 'Safety-Steps' zit in een koffertje van maar 20 bij 30 cm. De treden zijn vervaardigd van aluminium, verbonden door roest vrij stalen koorden. In geval van nood kan de ladder via een raam naar buiten geworpen worden, aan de binnenzijde bevestigd aan twee keilbouten die uiteraard meteen na de aanschaf in de muur geplaatst dienen te worden. In de praktijk is gebleken dat een gezin van drie per sonen in nauwelijks anderhalve mi nuut veilig buiten staan. Klimmende langs deze ladder brengt een gezin van drie personen zich in anderhalve minuut in veilig heid. (Foto s GPD) Schilderen, het is een dankbaar kar wei, alles knapt er zo lekker van op. Het lijkt ook allemaal heel eenvou dig, een likje met de kwast of rol ler... en klaar is Kees. Maar tot voor kort was dat 'likje met de kwast' het slot van een weinig inspirende ope ratie. Voor metaal (het tuinhek, de radiatoren, de garagedeur) was na het schuren zeker drie en vaak wel vier keer kwasten nodig om een mooi eindresultaat te hebben, (pri mer, grondlak en een- of tweemaal aflakken). Met de roestwerende metaal- coatings van de Engelse fabrikant Hunting Specialised Products Ltd, Hammerite (buiten) en Smoothrite (binnen), is daarmee een einde ge komen. Het zijn drie-in-een coatings die primer en grondlak overbodig maken. Na het wegbor- stelen van loszittend roest kan de coating in een keer worden opge bracht. Hammerite (met een hamerslage ffect) wordt geleverd in 15, Smoot hrite (een hoogglans) in 7 kleuren. De verven hebben een hoge slag- en Met Hammerite is de fiets een nieuw kleurtje geven kinderspel. (Foto pr) krasvastheid, zijn niet giftig en kun nen na een half uurtje al weer wor den overgeschilderd. Wie langer dan een uur of drie wacht met de be- lissing nog een extra laag of niet, moet 5 tot 6 weken geduld hebben voor de twee laag kan worden aan gebracht. Met 1 liter kan 5 tot 8 vierkante meter worden geschilderd. Ook ver werking met de verfspuit is moge lijk. Meer informatie over de produk- ten bij importeur Agar BV, Postbus 2380 AB, Zoeterwoude, tel. 071- 894402. We zetten een flink stuk aardap pel op de haak en voerden nog een paar handen kruim. Daarna was het wachten op de dingen die komen gingen. Het duurde niet lang of de pennen gaven de eerste signalen dat er vis op de stek aanwezig was. Alleen waren de aanbeten van dien aard dat we beiden in de veron derstelling verkeerden dat het wel brasem of blei zou zijn die ons aas had ontdekt. Nu heeft me de erva ring wel geleerd dat je daarmee ui terst voorzichtig moet zijn. Want het is me wel eens gebeurd dat ik een paar minuscule aan- beetjes combineerde met de aanwe zigheid van een blei of een voorn terwijl na de aanslag toch bleek dat het karper was. Ook het omgekeer de doet zich voor. Een pracht van een opsteker waarbij je zou zweren dat alleen karper daarvoor verant woordelijk kan zijn en het blijkt achteraf een handgrote zeer honge rige bliek te zijn. We hadden een uurtje zo gezeten en bij stukjes en beetjes waren er al een paar aardappels opgepeuzeld toen mijn pen plotseling nogal reso- water was de pen nogal moeilijk te zien. Onze blikken werden echter volledig in beslag genomen door an dere taferelen die zich binnen ons gezichtsveld ontrolden. Met de regelmaat van de klok werd een luid geplons hoorbaar. De ene keer midden tussen de plompe- bladen, de andere keer iets verder uit" de kant. Mijn vismaat maakte me diverse keren attent op het feit dat zich een forse karper rechtstan dig uit het water verhief. De karpers schenen alle schroom en waakzaamheid af te gooien, want nu kwamen ze zelfs op zeer korte af stand van onze boot boven. De ene keer was het een brede rug, de ande re keer zwaaide een brede krachtige staart ons gedag. Het kon niet uitblijven dat onze aardappel binnen korte tijd een prooi zou worden van een van deze exemplaren. Dat bleek inderdaad uit te komen. Nog weer een half uurtje later verhief de pen van mijn vismaat zich plotseling statig en resoluut uit het water en na de aan slag kromde de hengel zich meteen. Met al die grote jongens die zich Een snel om zich heen grij pende brand kan fatale gevol gen hebben. Wanneer de be woners van een huis door gek netter en rookontwikkeling rondom ons hadden gemanifes teerd viel het formaat dat hij uitein delijk uit het landingsnet opdiepte wat tegen. Een schubkarper van een pondje of vijf. En toen hij een kwartier later even werd afgeleid door andere zaken, zag hij tot zijn grote teleurstelling dat zijn pen zich minstens twee meter had verplaatst n nu ergens tussen de plompebla ren stond. Even later kwam hij ook tot de trieste ontdekking dat de aardappel was verdwenen. Het bleef dus bij die ene karper, maar de overduide lijke aanwezigheid van vele andere exemplaren, leidde wel tot de direct gemaakte afspraak dat we het twee dagen later, maar dan in de och tenduren, opnieuw zouden probe- Over die visochtend kan ik kort zijn. Waar nog geen 48 uur tevoren vele karpers van hun aanwezigheid blijk hadden gegeven, was nu vrij wel niets meer van hun aanwezig heid te merken. Tijdens het flinke aantal uurtjes dat we met hoog gespannen ver wachtingen visten hebben we slechts twee keer een karper aan de oppervlakte kunnen ontdekken. En de ene keer was dat nog op ruime af stand van de plek waar wij visten. Wat we ook probeefden, de vis leek afwezig of tenminste zo passief dat ze onze aardappeltjes geen blik waardig keurden. Het resulteerde in de conclusie die we in de loop der jaren tijdens visdagen al herhaaldelijk hebben moeten trekken. Ook al visje op een stek waar veel vis moet huizen, het zijn nog altijd de vissen zelf die het 'laatste woord' over hun eventuele vangst hebben Zij moeten bijtlus- tig zijn en dan pas kan er gevangen worden. We zijn overigens vast van plan de stek de komende weken nog eens met een bezoek te vereren. En dan hopen we meer succes te boeken. De razendsnelle opmars van de snoerloze elektrische machine noodzaakt de fabrikanten tot steeds nieuwere ontwikkelingen, om de consument het grootst mogelijke werkgemak en een veelheid aan toepassingen te bieden. AEG zette met een nieuwe accu- boorschroevedraaier een nieuw ty pe op de markt, de ABSE 10 RL. Ui terlijk precies gelijk aan de eerdere uitvoering (de ABS 10 RL), maar nu van een elektronisch gestuurde tweetoerenregeling en een 8-traps- koppelinstelling voorzien. Hoewel de machine klein en dus makkelijk hanteerbaar is, levert hij een zeer forse kracht. Je kunt er in staal ga ten tot een diameter van 10 mm mee boren, in hout tot 15 mm. Behalve voorboren is vooral het machinaal schroeven een populaire toepassing van dit stukje modern gereedschap. Schroeven tot 6 mm schachtdikte worden moeiteloos in (of uit) gedraaid. Ook draad tappen in metaal kan de machine aan, tot een formaat van M6. Dit brede scala van toepassings mogelijkheden wordt behalve door het grote vermogen ook mogelijk gemaakt door het elektrisch regel bare toerental en de 'zachte' aan loop. Een kleine kritische kantteke ning: de boorsleutel die aan de zij kant van het machinehuis in een 'garage' is opgeborgen, is daar wat lastig uit te peuteren. Verder heeft AEG het 'systeem accu 2000' gelanceerd. Het omvat vier wisselaccu's van verschillende spanning, die bruikbaar zijn voor twaalf uiteenlopende elektrische machines of apparaten. Deze sterk geavanceerde accu's kunnen tot duizend maal herladen worden, via een op het stopcontact aangesloten snellader. Van diverse kanten hadden mijn vismaat en ik het al in uiteenlopen de bewoordingen gehoord. In dat bewuste viswater moesten karpers van forse afmetingen huizen. Daar om besloten we vorige week don derdagavond het maar eens zelf te gaan onderzoeken. Om een uur of zes hadden we de visboot in gereed heid gebracht en met gematigde snelheid bereikten we in een kleine half uurtje de afgesproken plek. De hengels lagen al visklaar in de boot, dus was het een kwestie van afstellen, een beetje voeren en af wachten wat er zou gebeuren. Nu is een algemeen verschijnsel dat kar per meestal pas begint te azen wan neer de avondschemering zijn intre de doet. Zo tussen het vallen van de avond en net verdwijnen van de zon achter de horizon zie je in vele viswateren dat de karper actief wordt. Ener zijds is dat te merken aan spoortjes kleine belletjes die de oppervlakte bereiken en anderzijds aan vissen die zich aan de oppervlakte verto- De plek die we ditmaal hadden uitgekozen maakte daarop geen uit zondering. Het was een flink breed kanaal, met in de oeverzones een overvloed aan plompebladen. We hadden de boot afgemeerd op de plek waar juist de plantengroei op hield en bij het afpeilen ontdekten we dat we juist tegen een schuin af lopend talud aan visten. De vis heeft het 'laatste woord'. luut onder water verdween. Ik sloeg aan, voelde iets zwaars maar con cludeerde uit de lome zwaaibewe- gingen dat het in elk geval geen kar per was die aan de haak hing. Een minuut later verscheen een flink uit de kluiten gewassen bra sem boven water. Diepbruin van kleur, puntgaaf, kortom zo'n bra sem die blaakt van gezondheid. Maar we hadden het nu eenmaal op de karper gemunt. De zon begon inmiddels te zak ken en door de kleine kabbel op het Het Meteosat-systeem waar men de kaarten e waarvan schepen en weerstations op het hele westelijk halfrond profiteren. Links het controlestation corrigeert ern de landsgrenzen en dergelijk intekent. ESA in Darmstadt (Foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9