Derde Wereld: top met industrielanden Fusieberichten motor voor herstel Cd-speler meestal uit Japan of Korea Tegen schulden- en milieuproblemen 'Woekertarief notaris voor oversluiten van hypotheek' Opstapplaats touringcars als 'vliegveld' Pliilipsdochter Grundig groeit Holec praat over samenwerking met Van den Nieuwenhuyzen VRIJDAG 1-JULI 1989 PARIJS Rtr/DPA/ANP/AP) Aan de vooravond van de economische topontmoeting van de zeen grootste westerse industrielanden (G7) in Parijs, hebben vier Derde-Wereld leiders geraagd om een topontmoeting tussen staatshoofden van de industrielanden en de DerdeWereld. Op deze topontmoeting moeten grote economische problemen als de schuldenast van de Derde Wereld en de milieuproblematiek aan de orde worden gesteld. De leiders an Egypte, India, Vene- lingslanden. In mei besloot hij een- zuela en Snegal de Franse presi- zijdig 16 miljard Franse frank (5,3 dent Mitterand gevraagd te helpen miljard gulden) kwijt te schelden bij het orgniseren van deze topcon ferentie tusen de geïndustrialiseer de werelden de ontwikkelingslan den. Mitterand heeft gezegd aan de het astronomische bedrag voorbereiing van zo'n conferentie gerekend 180 miljard gulden be te willen meewerken. De oproep schikbaar stellen voor de Derde We- voor dez' Noord-Zuid-conferentie reld. De officiële ontwikkelings- is het eeite tastbare resultaat van de zeker ;0 ontmoetingen en infor mele lunhgesprekken tussen de 34 tussen 1990 en 1992 nog 75 miljard staats-ei regeringsleiders, die i menteel n Parijs zijn voor de 200- delen. Het nu genoemde bedrag ste verja.rdag van de Franse Revo- nog 40 miljard groter dan de bedra- lutie G7. Het o\erle§ tussen de zeven be langrijkste westerse industrielan den - de TS, Groot-Brittannie, Frankrijk, Jajan, Canada, Italië en de Bondsrepibliek zal zich naar wordt verwarfit vooral toespitsen op de enorm» schuldenlast van de Derde Werelden de wereldomspan nende milieuproblematiek. Voor de gastheer Mitterrand heeft verlichtng van de schulden last van de Drde Wereld het hoog wijze in de interne aangelegenhe den van China, zo heette het. De Franse president Mitterrand .ste Afrikaanse landen, dringt er ondertussen bij de andere deelnemers van de top op aan een Japan zal in de komende vijfjaar hard standpunt in te nemen tegen over de onderdrukking in China van de democratische studentenbe weging. Maar de andere landen vra gen zich af hoever zij moeten gaan in het veroordelen van China. Japan, de stem van Azië op de top, wil dat China niet te hard wordt gulden beschikbaar uit andere mid- aangepakt om te voorkomen dat Pe king wordt geïsoleerd. Ook andere Westerse landen, zoals Groot-Brit- tannië, willen niet te ver gaan. Het Westen heeft de laatste tien jaar veel geïnvesteerd in China en voelt wei nig tot niets voor economische de top haal- sancties tegen Peking. CHICAGO (RTR) - De grootste goe- derentermijnbeurs ter wereld, de Chicago Board of Trade (CBT) in Chicago, is in de greep van ver meende manipulaties met sojacon- tracten. Gisteren bepaalde de rech ter dat de CBT de onlangs uitge- vaardige verkooporder niet hoeft te herroepen. De Italiaanse graanhan delaar Ferruzzi had daar om ge vraagd omdat de maatregel vooral het Italiaanse concern zou schaden en het bedrijf miljoenen dollars zou kosten. Afgelopen dinsdag verplichtte de CBT de handelaren die meer dan drie miljoen bushel (35,24 liter) aan sojacontracten hadden, 20 procent daarvan te verkopen. Op de termijn- markt worden namelijk al maanden voor de oogst partijen soja verkocht met contracten waarin prijs en hoe veelheid vastliggen. Oorspronkelijk is dit systeem ingevoerd om stabie le prijzen te krijgen, maar met de opties op partijen wordt driftig ge speculeerd. De afgelopen maanden Sojamarkt gonst van geruchten over manipulatie is de handel in in populariteit ge groeid door speculaties over de weersgesteldheid in het midden westen van de Verenigde Staten tussen nu en de aanstaande oogst tijd. De maatregel van de CBT lijkt op die van de zilvermarkt in 1979, toen handelaren hun partijen moesten verkopen. De gebroeders Hunt uit Dallas hadden toen vrijwel al het zil ver ter wereld opgekocht en zich daarmee een zo overweldigende monopoliepositie verschaft dat ze de prijzen enorm konden opdrijven. De grote, internationaal opere rende Ferruzzi zou nu met soja het zelfde hebben willen doen. Hij heeft naar verluidt dertig miljoen bushel (meer dan één miljard liter) aan so- ja-contracten vergaard. Het bedrijf geeft inderdaad toe al gedurende een aantal maanden sojacontracten op te kopen, maar uitsluitend om de risico's te dekken voor de verplich tingen van 23 miljoen bushel soja bonen die het concern voor het lo pende oogstjaar (tot 31 augustus) heeft. James Nichols, landbouwcom missaris van de staat Minnesota, pleitte voor een onderzoek naar de verkochte termijncontracten van de laatste tijd. Hij meent dat de beurs- maatregel vroegtijdig is uitgelekt en handelaren heeft aangezet tot een snelle verkoop van termijncon tracten om ze later, na de order, weer tegen een lagere prijs te kun nen terugkopen. Na de uitvaardi ging van de maatregel daalden de prijzen van de contracten daalden spectaculair met een gulden per bushel. China Aan de vooravond de China uit naar gastheer Frank rijk. Peking is er verbolgen over dal Parijs onderdak verleent aan twee Naar verluidt moet de driedaagse top overeenstemming opleveren het sponsoren van nieuwe pro- gezoohtê"chTnese "dissidenten" De iecten vo°r de bescherming verschijning van de voortvluchtige regenwouden en over het opzetten Chinezen Wuer Kaixi en Li Lu Parijs in het gezelschap van de Franse minister Lang van cultuur is China in het verkeerde keelgat ge- speciaal fonds voor onder zoek naar de gevaren van milieuver vuiling. ste balng. Miterrand heeft zichzelf schoten. Frankrijk neemt een loop- het imago aaigemeten van belan- je met de internationale wetten en genverdedige van de ontwikke- mengt zich op een onaanvaardbare DEN HAAGANP) - De notarissen hebben hun arief voor het overslui ten van hyptheken zeer fors ver hoogd. Dit trief, dat tot voor kort 74 gulden bdroeg, is nu gesteld op de helft van iet tarief van een nieu we hypothek. Bij een hypotheek bedrag van en ton komt dat neer op 449 guldo, een stijging van 600 procent, aids directeur H. van Her- wijnen van de vereniging Eigen Huis, een blangenverenging voor huiseigenarn. D,e vereni jng heeft bij de notaris sen protest aangetekend tegen de tariefsverhoging. Volgens Van Her wijnen hebbn de notarissen nau welijks argmenten voor hun han delwijze. D; jaar worden volgens een schattii? van Van Herwijnen tienduizendn annuïteitenhypothe ken overgesoten naar een Verbe- terd-Leven-Vpotheek, omdat die laatste gunsiger is. Dat dit oizo'n grote schaal ge beurt hangtsamen met de zoge naamde Bree Herwaardering, een belastingwijiging die volgend jaar zou moeteningaan. Na de Brede Herwaardering zal het vermoede lijk niet m3<r mogelijk zijn hypo theken ove; e sluiten. Het ovesJuiten van een hypo theek kan ck via de bestaande hy- Tpotheekakte, zo stelt Van Herwij nen. Veel banken doen dat ook. Er zijn echter ook banken die een nieu we akte willen. Als gevolg daarvan worden 'ettelijke duizenden' men sen met de tariefsverhoging van de notarissen geconfronteerd, aldus Van Herwiinen. Eigen Huis ligt al geruime tud met de notarissen overhoop over de hoogte van hun tarieven bij onroe rend goed-transacties. Die tarieven zijn veel te hoog in verhouding tot de geleverde diensten, aldus de ver eniging. Het conflict heeft onlangs geleid tot het bevriezen van het overleg tussen Eigen Huis en de Ko ninklijke Notariële Broederschap. Een woordvoerster van de Ko ninklijke Notariële Broederschap ontkent dat er sprake is van een ta riefsverhoging. Volgens haar is het tarief juist gehalveerd. "Tot voor kort moest bij oversluiting van een hypotheek het volledige tarief voor een nieuwe hypotheek worden be taald. We hebben dat nu terugge bracht tot de helft. Het bedrag van 74 gulden, waar de vereniging Ei gen Huis van spreekt, is een repara tietarief. Dat wordt alleen in reke ning gebracht als een bestaande hy potheek op ondergeschikte punten moet worden gewijzigd". BATHMEN (ANP) - Een tou- ringcarceptrum bij Deventer, dat eruit ziet als een vliegveld, compleet met incheckbalies en aankomstpieren. De gemeente Bathmen heeft samen met twee projectontwikkelaars een plan gemaakt voor een opstapplaats aan de A-l voor internationaal busvervoer. Dit werd gisteren bekend gemaakt op een pers conferentie van het gemeente bestuur. In het overdekte touringcar- centrum zijn onder andere kan toren voor touroperators, zes vertrek- en zes aankomstpieren voor bussen, com£>uterpresen- tatie van vertrektijden, kanto- ren voor banken en ANWB, win kels, bagage-afdeling, slaapunit voor buschauffeurs, verblijfs- units voor hostessen en een ca teringafdeling opgenomen. Het ligt verder in de bedoeling in het gebouw een permanente vakan tiebeurs onder te brengen. Om het geheel rendabel te ma ken, zal bij het centrum een ho tel met 70 luxe kamers en een overdekt zwembad worden ge bouwd. Het project, dat onge veer 80 miljoen gulden gaat kos ten, vergt een bouwtijd van twee jaar. Als de benodigde vergun ningen op tijd af komen, zal er begin 1990 mee worden begon- RU VOOR KOOPJES Ouderwets grote belangstelling voor de deur van een modewinkel in de Haagse Paleisstraat. FÜRTH (GPD) - De Westduitse fa brikant en Philipsdochter Grundig, producent van consumentenelek tronica (tv, video, radio en dergelij ke) groeit tegen de druk van Aziati sche concurrentie in. President-di recteur J. van Tilburg maakte giste ren in Fürth (bij Neurenberg) een stijging bekend van omzet en winst. De omzet steeg in het boekjaar 1988- 1989 met 6,5 procent tot 3,428 mil jard Duitse mark, de winst met 22 procent naar 140 miljoen mark. De van Philips afkomstige Van Tilburg denkt ook in het lopende jaar verdere verbeteringen in de cij fers te kunnen bereiken. Toch zal de groei in verkopen van kleuren-tv's minder zijn dan het vorige jaar het geval was, met de Europese kam pioenschappen voetbal en Olympi sche Zomer- en Winterspelen als sti mulans bij de verkoop. Op het gebied van de produktie van autoradio's wordt gesproken met de Firma's Bosch en Blaupunkt over samenwerking. In Grundig neemt Philips deel voor ruim 30 procent (met inbreng van het mana gement), een groep banken en een stichting die de aandelen (49 pro cent) van stichter Max Grundig be heert. Honda neemt belang in Rover LONDEN (DPA) - Het Japanse au tomobielconcern Honda neemt een belang van twintig procent in de Britse branchegenoot Rover. De overeenkomst wordt einde van dit jaar van kracht. Dat betekent dat er dan geen enkele autoproducent nog uitsluitend in Britse handen is. Honda en Rover werken al tien jaar samen in de ontwikkeling en pro duktie van auto's. Rover, dat sinds juli vorig jaar voor 99,8 procent eigendom is van British Aerospace, zal een belang nemen van twintig procent in een nog te bouwen fabriek van Honda in het Zuidengelse Swindon. Een deelneming van Honda in Rover was al langer op handen. De Britten zouden zelf niet de technische capa citeit hebben om zich staande te houden in de steeds scherper wor- o gpd) dende concurrentie. (vervolg van pagina één) BRUSSEL/DEN HAAG (GPD) - De Japanners en Zuidkoreanen be heersen de markt van cd-spelers nu vrijwel volledig. In 1984 was hun aandeel op de Europese markt min der dan de helft, nu is dat bijna 70 procent. Het aandeel van de Eu ropese industrie is dus minder dan eenderde. In 1984 werden nog slechts 100.000 cd-spelers ingevoerd, in 1987 (het laatste jaar waarover de cijfers beschikbaar zijn), was dat al 2,3 miljoen en dit jaar zouden al meer dan 3 miljoen Aziatische cd- spelers in de EG worden ingevoerd. De heffingen die de EG nu op de cd- spelers legt is het laagst (6,4 pro cent) voor het Japanse Teac, de hoogste 33,9 procent voor het Ja panse Matsushita, dat de merkna men Panasonic, Technics en Natio nal voert. Ook Sony, Sanyo, JVC, Kenwood en andere bedrijven krij gen forse heffingen. De laatste jaren heeft de EG al herhaaldelijk heffingen gelegd op Japanse elktronische produkten, die onder de prijs op de Europese markt werden gebracht, zoals op ty pemachines, kopieerapparaten, printers en videorecorders. Volhouden Woordvoerder Van der Kolk van de Consumentenbond denkt dat deze heffingen een vorm van protectio nisme zijn, die op den duur niet is vol te houden. Hij verwacht dat de Japanse industrie op het moment dat ze werkelijk last van dit soort maatregelen krijgt, eigen assembla- gebedrijven in Europa zal oprich ten: "Dan voeren ze halffabrikaten in en zetten die hier in elkaar. Dat mag wel". Dat is bij voorbeeld al het geval met Akai-spelers, die in Frankrijk in elkaar worden gezet. Voor deze spelers komt er dan ook geen heffing. Volgens de Consumentenbond is de enige daadwerkelijke oplossing voor de Europese industrie dat ze hun eigen produktie zo verbeteren dat ze tegen de Japan en Korea kun nen concurreren. Van der Kolk vindt de heffing ook belachelijk, omdat de Europese cd-fabrikanten zelf ook profiteren van de goedkope Aziatische produkten: "Philips koopt zelf in Japan in en verkoopt ze hier met een eigen stickertje er op". Volgens een woordvoerder van Sony is de beschuldiging van dum ping in ieder geval voor zijn merk niet terecht. De importeur van Matsushita, het door de heffing meest getroffen merk, kon gisteren nog niet zeggen of de maatregel prijsverhogend zal werken. Bij het bedrijf bestond nog te veel onduide lijkheid of alle apparatuur echt met bijna 34 procent belast zal worden. De directie van Holec heeft giste ren meegedeeld dat in april van dit jaar de eerste contacten zijn gelegd. Dit heeft geleid tot nader overleg in juni en juli. Gezien het oriënterende karakter van deze besprekingen is het stadium van een gedachtenwis- seling met de raad van commissa rissen van Holec nog niet bereikt. Van bindende bsluiten is dan ook nog geen sprake, aldus de directie van Holec. De koers van de aandelen Holec AMERSFOORT (ANP) - De direc tievoorzitter van Holec Th.A. Jan sen heeft oriënterende besprekin gen gevoerd met J.A.J. van den Nieuwenhuyzen, een 'verzamelaar' van noodlijdende metaalbedrijven, om af te tasten of er eventueel mo gelijkheden zouden kunnen zijn voor enige vorm van samenwerking tussen het Holec-concern en van Nieuwenhuyzens Begemann- groep. Bvb De in Neddand geheven bijzonde re verbruisbelasting (BVB) voor personenato's is niet in strijd met de Europe? wetgeving. Dat heeft het EuropGe Hof van Justitie ih Luxembur, gisteren bepaald op verzoek va de Hoge Raad. Onder meer Aberij en Hart Nibbrig en Greeve in Sssenheim hadden hier over een rehtszaak aangespannen tegen de Nderlandse staatssecreta ris van finaciën. Telefoas De Raad vor het Filiaal- en Groot Winkelbedrf (FGB) heeft de rechtszaak tgen de Staat verloren over het afkaren van een telefoon toestel dat b^oeld was voor de Ne derlandse nïrkt. Het college van beroep voonet bedrijfsleven wei gerde een vsoek van FGB om af gekeurde te foons van het merk Kingtel op dNederlandse markt te mogen bren^n. Zuivel De Europes£ommissie wil melk veehouders ie in moeilijkheden dreigen te koien of al zijn gekomen door de verlajng van de melkquota van de laatst jaren tegemoet ko men door mldel van een verrui ming van de aota. De lidstaten zul len een procet meer melk mogen produceren, s dit ten goede komt aan 'probleeigevallen'. Schuldei Latijns-Amerta kan in.de huidige omstandigheen slechts een kwart van zijn buitdandse schuld beta len. Dat heeft'erez del Castillo, se- cretaris-geneial van het Latijns- Amerikaans lonorrtisfch Stelsel een regionakeconomische werk groep verkard. "Als de landen meer betalen alen ze het jaar 2000 niet als zelfstêdige staten maar als satellieten vaandustrielanden", al dus de econon uit Uruguay. AMSTERDAM - In Amsterdam was deze week de vakantiestem ming losgebroken. Het koerspeil liet een onregelmatig beeld zien on der invloed van de aanhoudende vrees voor recessie en er niet vol doende vraag op kwam zetten om hiertegen weerstand op te wekken. Alleen het onverwachte formidabe le overvalsbod van 45 miljard gul den op de Engelse tabakszaak BAT, waardoor Londen dinsdag volledig zijn zinnen kwijtraakte, deed ook in Amsterdam het beursklimaat even omslaan. door Jan Wagenaar Vooral de Brits-Nederlandse bedrij ven als Shell en Unilever konden daarvan in koers profiteren, waar door de index van de internationals flink omhoog schoot. Maar daarna trad de vakantiesemming weer naar voren, zodat veel winst opnieuw verloren ging. Ook elders was de stemming on geïnteresseerd, ingesteld op wach ten en aanzien met een wisselend koersbeeld. Bonn was de eerste drie dagen nogal flauw met voortdurend lagere indexkoersen. In Wall Street bleef het de hele week spannend wachten op nieuwe aanwijzingen van een tanende inflatie. Daar zijn pas vandaag de groothandelsprij- zen bekendgemaakt, zodat de hele week in onzekerheid verkeerde. Niettemin klom de Newyorkse ef fectenbeurs elke dag een stapje ho ger, waarbij de mijlpaal 2500 ruim schoots werd gepasseerd. Steun aankopen op basis van computer programma's gaven daarbij tegen het dagslot weer de doorslag. Staatslening Het valuta- en rentebeeld was deze week in de Verenigde Staten niet erg duidelijk". Alleen één grote bank volgde het voorbeeld van de rente verlaging door een kleinere bank, die eind vorige week werd doorge voerd. De rest van de Amerikaanse financiële wereld wilde dus kenne- op de Amsterdamse effectenbeurs is sinds begin dit jaar opmerkelijk sterk gestegen van 14,60 gulden tot 30,20 gulden nu. De onderneming heeft een paar moeilijke jaren door gemaakt. Op de laatste jaarvergade ring eisten opstandige aandeelhou ders koerswijziging. Toen bleek ook dat er binnen het concern een soort stammenstrijd woedt, omdat verschillende werkmaatschappijen elkaar bestreden. Unilever, dat zich behalve op sauzen van de flauwe stemming op de beurs. lijk wachten op de uitslag van de i prijsontwikkeling in juni. Daarom liet ook de dollar geen duidelijk beeld zien. De Amerikaanse munt begon de week met een daling van 3 cent, maar haalde dat verlies de vol gende dag al weer in. Daarna bleef de koers rond 2,11 gulden zweven. Uit een nieuwe verlaging van de couponrente op de volgende week te plaatsen staatslening blijkt dat ook in ons land de lange rente in elk geval wat afbrokkelt. In mei werd nog 7,5 procent geboden, in juni deed minister Ruding het af met een coupon van 7,25 procent, maar nu zullen de beleggers genoegen moeten nemen, met 7 procent. Toch rekent de beurs op een redelijk suc- r op cosmetica gaat toeleggen, was mede de motor i ces met een inschrijvingsbedrag van 2,5 miljard gulden. Het wachten is nu op het eerste sein uit de hypo- thekenhoek voor de verlaging van de eerder dit jaar sterk opgeschroef de rente. De korte rente vertoont overigens nog weinig tekenen van ontspan ning nu de geldmarkt door de va- kantietijd voorlopig onder druk blijft. Maar de obligatiemarkt rea geerde positief en de index liet hier een geleidelijke stijging zien. Er zou nog steeds geprofiteerd worden van omzetting van dollarleningen in guldens en marken. De vakantiestemming in Amster dam ging zoals gebruikelijk in de eerste helft van juli gepaard met volledig gebrek aan bedrijfsnieuws. Pas later in de julimaand en vooral in augustus kunnen de halfjaarcij fers in breder formaat worden ver wacht. Voorlopig zal de beurs het daarom moeten doen met bijzonder nieuws, als fusies en dergelijke. Dat was er ditmaal voldoende voor Lon den. Maar ook Amsterdam had zijn fu sie in de voorgestelde samensmel ting van Gist-brocades met concur rent ACF. De gekozen vorm van aandelenruil is niet bijzonder popu lair in beurskringen, zodat de han del er niet van onder de indruk raakte. Aandelen Gist-brocades moesten zelfs enkele guldens terug. Verder had Beursplein 5 opnieuw te maken met de angst dat een mo gelijke recessie elders naar hier zou kunnen overslaan. Sterke prijsda lingen voor chemische bulkproduk- ten op de wereldmarkt brokkelden de noteringen voor Akzo en DSM af. Alarmerende berichten uit West- duitsland over de sterk verslechter de staalconjunctuur zetten Hoog ovens onder druk en zo waren er meer van die vage en merkwaardige aangrijpingspunten om de beurs onderuit te halen. Erg overtuigend waren zij overi gens niet, want bij de eerste tekenen van herstel schoten juist deze fond sen weer omhoog. In een slappe va- kantiemarkt kunnen dergelijke be richten echter slopend werken. Na drie dagen beurshandel stond" de stemmingsindex algemeen weer precies op het slot van vorige week. En ook de algemene beursindex van het. Centraal Bureau Statistiek was nauwelijks iets hoger. Enige opleving deed gisteren een verbete ring optreden tot 2 punten. Opnieuw waren fusieberichten de motor voor het herstel, want zo wel Unilever door de fusie met twee grote Amerikaanse cosmetische concerns, als de Nederlandse Mid denstands Bank door de fusie met de Postbank fungeerden als trek paarden. Verder boekte Verenigde Glas een herstel van 5 procent maar moest Ahrend 5 procent in koers waarde terug. De Europese Optie- beurs zag een verdere teruggang in de handel en het aantal afgesloten contracten daalde van 253.000 tot 215.000. Hoogovens was nog duide lijk favoriet, gevolgd door Philips en Unilever. Groot waren ook nu weer de dagomzetten in de in dexopties. Raffinaderij BP en Texaco niet zonder ontslagen ROTTERDAM (ANP) - Het over leg tussen de vakbonden en de di recties van BP en Texaco over de vorming van de nieuwe Rijnmond- raffinaderij is gisteren afgebroken. Volgens bestuurder P. Janssen van de industriebond FNV blijven de oliemaatschappijen weigeren toe te zeggen dat er als gevolg van de sa menwerking van de twee bedrijven geen ontslagen vallen. Janssen meent dat de houding van de direc ties de spanning onder het perso neel opvoert. Hij acht niet uitgeslo ten dat er na de zomervakantie ac ties uitbreken. Volgens BP en Texaco vervallen ongeveer 200 van de ruim 1000 ar beidsplaatsen. De bonden zetten bij dit aantal de nodige vraagtekens. De door de bedrijven aangeboden uittredingsregeling voor werkne mers van 58 jaar en ouder is volgens de bonden onvoldoende, omdat de werknemers die daarvan gebruik willen maken slechts 75 procent van het laatst verdiende salaris zul len krijgen. Van die regeling zouden 96 werknemers gebruik kunnen maken, maar Janssen betwijfelt of er gezien de lage uitkering animo De bonden vrezen dat er als ge volg van de samenwerking van de twee raffinaderijen, die onder de naam Rijnmond-raffinaderij op 1 oktober haar beslag moet krijgen, toch nog tientallen gedwongen ont slagen vallen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7