Gevaar voor crisis Israël verminderd Oorlog dreigt tussen India en Sri Lanka Verbod op verkoop menselijke organen in Groot-Brittannië Ministers Arbeiderspartij zien oplossing Mitterrand wuift kritiek op feestelijkheden weg Sovjetunie: binnen zes maanden wapenakkoord VRIJDAG 14 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 PARIJS (GPD) - De Franse presi dent Mitterrand heeft de kritiek weggewuifd die steeds luider op klinkt tegen het samengaan van de 'top van de zeven rijkste landen' en de herdenking van de Franse revo lutie. De president deed dit in een lang interview in het weekblad 'l'Express', waarin hij zich ook iro nisch uitliet over de bezwaren die de Parijzenaars er tegen maken dat het centrum van hun stad voor alle TEL AVIV (GPD) Volgens ministers van de Israëlische Arbeiderspartij zal wellicht bin nen een week een oplossing worden gevonden voor de crisissituatie in de regering van na tionale eenheid. Begin volgende week zullen de belangrijkste socialistische ministers in tensief overleg voeren met premier Shamir en men hoopt dan tot een regeling te komen. Het bureau van de minister-presi dent heeft in een reactie laten weten dat de bijeenkomsten van Shami met vertegenwoordigers van de Ar beiderspartij van volgende week 'routine' zijn. Maar een woordvoer der zei "niet te willen uitsluiten da» er zal worden gesproken over de cri- Socialistische ministers als Peres en Yacobi toonden zich gisteravond gematigd optimistisch over de kans slagen van de besprekingen congres vorige week aanvaardde door toedoen van de ministers Sharon, Levy en Modai. Die voor waarden zijn een stemverbod voor inwoners van Oost-Jeruzalem bij Palestijnse verkiezingen, stopzet ting van de Palestijnse opstand al vorens besprekingen kunnen be ginnen, voortzetting van de bouw van nederzettingen in bezet gebied en geen afstaan van gebied. Het ligt in de verwachting dat verkeer is gesloten Terwijl Mitterrand in dit verband over 'kinderachtigheden' sprak, kwam het dagblad 'le Monde' gis teravond met een cartoon op de voorpagina waarop het nationale symbool Marianne met de revolu tiemuts is afgebeeld als een gans die wordt vetgemest door president Mitterrand. De president met koks muts giet door een trechter Marian ne de 'opera van de Bastille' en on der meer de nieuwe 'Arche' (waar de topconferentie gehouden wordt) door de keel, benevens de staats- sluit van de Likud: "Als iemand mij chefs en staatsleiders die hij voor ervan kan overtuigen dat de recente zijn feest heeft uitgenodigd. Onder besluitvorming in de Likud-partij het vette lijf van Marianne liggen bijdraagt aan de bevordering van Fransen met alpinopetten er ver- De presidenten Mitterrand (links) een verkiezingsproces, dan zeg ik: pletterd by, terwijl ze vergeefs pro- heid ter gelegenheid van de viering v> prima! Maar ik ben bang dat ande- beren zich onder dit volgevreten ge ren het anders zien en zeggen: wat wicht uit te werken. gebeurd, bevordert het houden Gisteravond werd de Opera op de digheid van alle staatsgasten i verkiezingen niet". de president gevraagde opend verklaard, met Shamir. Êr zouden tekenen zijn Shamir opnieuw in conflict komt die erop wijzen dat de Likud graag met zijn drie rivalen als hij in het ka- moeten verwacht van Shamir een niet te verstane verwerping binet zou verklaren dat het besluit van de Likud van nul en generlei waarde is. Het Likud-congres heeft De Arbeiderspartij duidelijk gemaakt dat alle ministers verzoening wil. Het is nog niet duidelijk hoe de idev parlementsleden zich voorwaarden moeten houden. extra voorwaarden^ bij het Israëli- Sharon, Levy en Modai zijn zich sche vredesinitiatief, die het Likud- kennelijk bewust van die situatie. Gistermiddag hebben zij al verga derd over de stappen die zij zullen nemen in het geval Shamir binnen de regering "verraad" pleegt aan het Likud-besluit. De Amerikaanse regering heeft besloten geen hoge delegatie naar Israël te sturen voor overleg over de toekomst van het vredesinitiatief. Het was de bedoeling dat eind vol gende week een groep Amerikaan se functionarissen, onder leiding van onderminister van buitenland se zaken Eagleburger naar Jeruza lem zou reizen om na te gaan in hoe verre er nog kansen zijn voor het Is raëlische plan, nu de Likud extra Hoge Cubaanse militairen geexeeuteerd MEXICO (GPD) - De doodstraf is voltrokken aan de vier hoge Cu baanse militairen die zich hebben schuldig gemaakt aan smokkel van drugs. Generaal Ochoa, kolonel De la Guardia en hun direkte medewer kers, kapitein Marinez en majoor Padron, werden gisteren bij het voorwaarden heeft aanvaard. De correspondent van de Israëli sche radio in Washington meldde vanmorgen dat tot de afgelasting van het bezoek is besloten na over leg op hoog niveau over de huidige crisis in Israël. President Bush de meest vooraan- heeft duidelijk gemaakt dat hij niet plan is zijn politiek met betrek- de republiek' en commandant king tot het Midden-Oosten te wijzi- de Cubaanse troepen in Angola, gen of afhankelijk te stellen van de vorige Israëlische binnenlandse situatie, ochtendgloren overgebracht het uit de Spaanse tijd stammende Cabana-fort. Daar werd het viertal geblinddoekt, tegen een muur gezet en gëxecuteerd door een vuurpelo ton. n Bush tijdens de openingsplechtig- 1200jaar Franse republiek. (Foto ANP) genodigden voorlopig voor ge- In zijn interview in het weekblad 'l'Express' merkte president Mitter rand ook nog op dat hij zich tegen over de kritiek "een vrij mens" voel de en hij ging voort: "Wat heb ik te verwachten. Ik ben kandidaat voor niets meer. Ik hoef niemand meer te behagen. Ik heb alleen de liefde voor Frankrijk, zijn historie, zijn boodschap. Ik probeer het beste te doen wat ik kan en daarbij blijf ik trouw aan mijn overtuigingen" Iedereen is er nu van overtuigd dat Mitterrand niet alleen van de ge legenheid profiteert, dat de staats- chefs tijdens de feestelijkheden bij een zijn, maar die gelegenheid zelfs eigenhandig geschapen heeft, om zo luid mogelijk de loftrompet te kunnen steken over "Frankrijk, zyn historie en zijn boodschap". De aard van de 'boodschap' die Frankrijk te vergeven heeft is ech ter in diskrediet geraakt sinds de Britse eerste minister Margaret Thatcher woensdag bits in een in terview stelde dat "de rechten van de mens niet uit Frankrijk stammen maar uit Engeland". In elk geval is Parijs deze week het middelpunt van de wereld, al thans dat hoopt het Franse bewind, dat bijna duizelig wordt van het geen het allemaal overhoop heeft gehaald. MOSKOU/WENEN (Rtr/DPA) - De Moskou geeft hiermee te kennen Sovjetunie juicht het besluit van de dat het binnen hetzelfde tijdsbestek NAVO toe om de plannen voor de wil werken als de NAVO. De Ameri- conventionele ontwapening eerder kaanse president Bush zei in me1 te presenteren en wil binnen zes dat hij in zes a twaalf maanden over maanden een overeenkomst berei- eenstemming met het Warschau- ken. Dit heeft de woordvoerder het Sovjetministerie van buiten landse zaken, Gerasimov, gisteren len op gezegd. De NAVO-lidstaten hebben kou de voorstellen gisteren bij de Oh- pact wilde bereiken. Gerasimov noemde de voorstel- persconferentie in Mos- opbouwend. "Ze ko tegemoet aan onze eigen derhandelingen over^Vermindering stellen". Het verloop van de onder handelingen heeft hierdoor 'een nieuwe dynamiek' gekregen, aldus westerse gedelegeerden in Wenen. Volgens het hoofd van de Sovjet delegatie in Wenen, Grinevsky, is een overeenkomst in 1990 zeer wel mogelijk. De Britse delegatieleider Edes, die de NAVO-voorstellen gis teren aan de pers presenteerde, zei dat er nog twee problemen waren: men is het nog niet eens over de geografische en wapentechnische afbakeningen, noch over de contro le op de ontwapening. Maar Edes vertrouwt erop dat de twee partijen hierover nader tot elkaar zullen ko- In het voorstel dat gisteren werd gepresenteerd stelt de NAVO con creet voor dat zowel NAVO als War- Etiopië en Nicaragua, week - evenals de anderen - ter dood veroordeeld door een speciale mili taire krijgsraad op beschuldiging van drugssmokkel en hoogverraad De Staatsraad onder leiding van Fi del Castro wees dit weekeinde gra tieverzoeken door de paus nesty International van de hand. De schade die het viertal aan de revolu tie heeft toegebracht, was volgens Castro te groot om clement te kun nen zijn. De Amerikaanse regering had-af gelopen nacht nog geen antwoord gegeven op het aanbod van Castro om gezamenlijk op te treden tegen de internationale drugssmokkel. Volgens Castro is er een vorm van communicatie met Washington no dig om daadwerkelijk op te kunnen treden tegen de talloze vliegtuigen die het Cubaanse luchtruim schen den. Buitenland kort Doodgeschoten In de Amerikaanse deelstaat Flori da heeft een zesjarig meisje haar tien maanden oude zusje doodge schoten met de revolver die zij had aangetroffen onder het hoofdkus sen van haar ouders. Het tragische incident deed zich voor enkele uren nadat gouverneur Martinez van Flo rida een wet had ondertekend die kinderen moet beschermen tegen dergelijke ongelukken. Sudan De Sudanese militaire leider, gene raal al-Bashir, heeft er geen bezwaar tegen als het zuidelijk deel van Sudan zich afscheidt van het noor den. Dat heeft het blad Al-Khaleej gisteren bericht. "Als tij allen in stemmen met de afscheiding, heb ben wij geen bezwaar", zo citeerde het blad de nieuwe Sudanese leider. ATHENE - De Griekse ex-premier Andreas Papandreou is gisteren getrouwd met zijn vriendin Dimitra Liani. Het huwelijk werd ingezegend in een kleine kerk in Politea, een sjieke buitenwijk van Athene. De 34-jarige bruid On ppn npr^nnfprpntif» aan hnnrrf verscheen met bloemen in het haar en een sluier voor het gezicht, naast de bleke maar lachende Papandreou. De zij n vhegtu i g ^^aarded e pre- thunder^1 Pasok was erücele dagen tevoren uit het ziekenhuis ontslagen. Voor beiden Slechts een paar familieleden van de bruid en enkele vrienden en medewerkers van de bruidegom, onder wie ex- minister van cultuur Melina Mercouri, woonden de korte ceremonie bij. Honderden nieuwsgierigen en aanhan gers van de ex-premier wachtten buiten de kerk om het paar toe te juichen. (Foto anp> i Conventionele Bewapening Europa (CFE) in Wenen gepresen teerd. "We hebben nu twee maanden ge wonnen. We zullen alles doen om binnen zes maanden tot een ak koord te komen", aldus Gerasimov. Ook Israëlische onderminister meldt geheim overleg met PLO JERUZALEM (Rtr) - Israël en de PLO voeren "duidelijke en officië- schaupact le" vredesbesprekingen onder be- 5i700 gevechtsvliegtuigen middeling van de Verenigde Staten w i Dit heeft de Israëlische ondenninis- den?" Dit 1.900 gevechtshelicopters mogen behou- betekenen dat de sident gisteravond: "Israël is een vriend, maar ik moet duidelijk ma- ken wat onze politiek is". Hij liet zich verder kritisch uit over het be- Gandhi gaat niet in op gestelde voorwaarden financiën, Beilin gisteren NAyo bereid is haar luchtge- verklaard. In Israel was bezorgd- vechtskracht met 15 procent te ver- heid ontstaan na berichten uit Was- minderen, hington dat een hoge Amerikaanse functionaris had laten doorscheme ren dat er sprake is van geheime contacten tussen Israël en de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLÖ. Functionarissen in Jeruzalem spraken gisteren tegen dat tacten zijn. Zij wezen op een in Israël op het voeren met functionarissen van de PLO. De Palestijnse organisatie wordt SINGAPORE (GPD) Een oorlog Srilankaanse regering waarschuw- dreigt tussen Sri Lanka en India. De de gisteren dat Srilankaanse troe- r India om te jiv Gandhi het ultimatum van 29 juli niet heeft herhaald. Premier R^jiv Poolse priester dood gevonden verbod WARSCHAU (DPA) - In Polen is verleg opnieuw een oppositionele priester op raadselachtige wijze om het le- - t ven gekomen. Het Openbaar Minis- door Israel beschouwd als een be- terie in Elblag bevestigde gisteren weging die strijdt voor de vernieti- dat de 39-jarige priester Sywester pen de Indische vredesmacht uit Een van de condities is dat de In- Gandhi had twee dagen geleden het noordoostelijke gebied zouden dische vredestroepen Premadasa ging van de joodse staat, Zych dood is aangetroffen bij verdrijven, wanneer premier Rajr Gandhi zijn troepen niet voor 29 jüli terugtrekt. Minister van buitenlandse zaken erkennen als opperbevelhebber. Wanneer India dat accepteert, de consequentie niet misverstane woorden Srilankaanse eis om de troepen het eind van deze maand terug Maar onderminister Beilin, een bushalte in de stad Krynica Morska. naaste adviseur van vice-premier Het onderzoek naar de doodsoor- Wijeratne Indische generaals zich moeten c zijn dat de te roepen, zonder r Peres, verklaarde gisteren voor de zaak legerradio: "De afgelopen tweeën- terw eenhalve maand zijn er duidelijke de gevangenis" "vrijgelaten.""^Zych nog in volle gang. De pries- nog niet zo lang geleden uit Rajiv Gandhg, Srilankaanse troepen, nu nog in hun kazernes, zouden worden ge mobiliseerd om de Indische militai ren weg te jagen. De sterkte van de Indische troe penmacht in het noordoostelijke gebied van Sri Lanka wordt geschat op ruim 45.000. De Indische troepen opereren in Sri Lanka krachtens het twee jaar geleden gesloten vredes akkoord dat bedoeld was om hetTa- mil-probleem op te lossen. President Premadasa verklaarde zich gisteren wel bereid om bespre kingen te beginnen met India, maar de door het Srilankaanse staats hoofd gestelde voorwaarden lieten (Foto AP» volgens regeringskringen in New Colombo dat de derwerpen aan de autoriteit van de officiële onderhandelingen ge- werd tijdens de staat van beleg i Srilankaanse president. De zich terug te trekken moeten de In- India "eenzijdig het tijdschema dische troepen dan als een militair bevel opvolgen. Een andere voorwaarde waarmee premier Rajiv Gandhi niet akkoord gaat, is de bewering van Premadasa tigde Tamil-leiders dat India niets te maken heeft met doodgeschoten. Een de overdracht van de macht aan de Ami Tamils in de oostelijke en noordelij- raai ke provincies. R^jiv stelt dat de In- vrijt dische troepen alleen worden weg- gematigden. Vroeger was hij gehaald wanneer de machtsover- voorstander van_de oprichting dracht aan de Tamils, zoals zien in het in 1987 gesloten vredes- hahngarn werd akkoord, is geregeld. Opmerkelijk is evenwel dat presi h a n d i ede verkl aa rde (fa n d h i dat Weest ^en de Israëlische rege- i982 veroordeeld omdat hij twee Mia MSvan nng onder le.dmg van Shamuen de jongeren had geholpen. Zij hadden PLO, door tussenkomst tram een politie-agent i de terugtrekking zal bepalen, neer Colombo niet bereid is te on derhandelen". Intussen zijn gisteren twee gema- Colombo i hen is Amirthalingam, de secretaris-gene- het Verenigde Tamil Be- ATMORE (AP) - In de Amerikaanse staat Alabama is vanmorgen op de vrydingsfront. Hij behoort tot de elektrische stoel een debiele man van 28 jaar terechtgesteld, die ter dood veroordeeld wegens een verkrachting en moord in 1980. Het doodvon- werd aan Horace Franklin Dunkins voltrokken, nadat het federale gescheiden Tamil-staat. Amirt- Hooggerechtshof twee laatste beroepen had verworpen. De executie van i u_i. i Dunkins verliep niet vlekkeloos. De beulen hadden de elektrische verbin- Amerikanen. Wie dit niet wil weten, geschoten. De jongeren behoorden dit niet wil erkennen sluit zyn tot een ondergrondse beweging in ;n voor de wereld", aldus Beilin. de buurt van Warschau. Debiele man in VS terechtgesteld i het huis collega doodgeschoten door drie ding verkeerd gelegd, waardoor de veroordeelde de eerste stroomstoot i, die zich voordeden als overleefde. Nadat de elektroden verwisseld, werd hem een tweede dent Premadasa in zijn brief aan Ra- tegenwoordigers van de militante stroomstoot toegediend tot hij was overleden. Volgens het gerechtelijk Aids-virus Tamil-beweging, de Tamil Tijgers, dossier had Dunkins een iq van maar 69. Het Hooggerechtshof weigerde Twee van hen werden door lijf- echter zijn executie tegen te houden, omdat de wet in Alabama de wachten doodgeschoten, de derde doodstraf voor zwakzinnigen toestaat en de jury en rechter de geestelijke vermogens van Dunkins bij hun overwegingen hadden betrokken. werd ernstig gewond LONDEN (GPD) - In Groot-Brit- Amerikaanse onderzoekers hebben tannië is sinds kort het verkopen gisteren gezegd dat zij een manier gevonden hebben om aids-virussen te beletten zich te reproduceren. Het onderzoek is gepubliceerd in 'Cell Magazine'. Wat de onderzoe- geldt zowel kers ontdekt hebben, is een eiwit koper, dat het reproductievermogen van het virus blokkeert. menselijke organen als hart en lever bij de wët verboden. Op straffe van drie maanden cel en 7.000 gulden boete. De bepaling de verkoper als de Vrijspraak Een Filipijns militair gerechtshof Humana Wellington Hospital, dat ii heeft 23 soldaten vrijgesproken van het begin moordpartij op 17 burgers. Het schudding vonden aan betrokkenheid bij een organisatie die tot doel had om ten behoeve van welgestelde patiënten arme Turken over te halen een van hun nieren voor transplantatie te verkopen. Tijdens de rechtszaak hield de be schuldigde vol dat hij een zakelijke relatie was van dr. Crockett, die als een Harley Street-specialist aan het het recht- hoofd stond van het Nationale Nier- liefdadig- Deze nieuwe wettelijke bepaling, die met extra spoed door het parle ment werd behandeld, is het recht streekse gevolg van een verkoop- centrum in Finchley, schandaal in het noord-Londense heidsorganisatie. ter, hof oordeelde na een proces van 17 maanden dat de soldaten "geen misdadige intentie" hadden. Het in cident vond plaats tijdens een leger patrouille op 10 februari 1987 in het dorp Lupao. Nadat zij door rebellen waren beschoten openden de solda ten het vuur op dorpelingen Vliegongeval Bij een ongeluk met een Russisch militair vliegtuig zijn afgelopen za terdag in Vietnam zeker 20 Russi sche en Vietnamese militaire func tionarissen omgekomen. Dat heeft het Japanse persbureau Kyodo ge meld. Het in centraal Vietnam ver ongelukte toestel was volgens Kyo do óf in Hanoi, öf in de kustplaats Da Nang opgestegen. Het bracht niet alleen deze dok- ook de chirurg van het Hu- Wellington Hospital, dr. Ber- vooraanstaande doktoren raakten wick, in opspraak. Zij bleven vol voeren. Beide doktoren werden door de directie van het hospitaal geschorst. Inmiddels mogen er in het Huma na Wellington Hospital v. transplantaties worden uitgevoe Echter alleen met in achtname de meest stringente ethische régels, die er in feite op neerkomen dat le vende donors van menselijke orga nen familie van de patiënten i ten zijn. Het schandaal van de Turkse r renverkoop heeft ertoe geleid dat in Groot-Brittannië het aantal donors voor hart, nieren en andere mense lijke organen de laatste maanden sterk is teruggelopen. Volgens prof. Bradley, directeur van de landelijke houden dat zij niets van de zaak af- het licht toen wisten en dat zij steeds in vier kinderen derstelling hadden geleefd dat het organisatie die transplantaties Londen was ge- orgaan van de Turk uitsluitend op dineert, is dat een reactie op het menselijke gronden beschikbaar schandaal. Het vertrouwen van het was gekomen. publiek in de transplantaties is ge- Hun verklaring is tegengespro- schokt. Het hieruitvolgend tekort ken door een advertentie in een aan donororganen heeft de afgelo- Egyptische krant, waarin openlijk pen maanden misschien wel aan werd opgeroepen om tegen betaling honderd patiënten het leven gekost, nieren af te staan. Bovendien werd aldus de professor, dr. Crockett's naam erbij vermeld. In Groot-Brittannië werden het Vorig jaar zouden minstens vier ar- vorig jaar zo'n 1600 niertransplanta- me Turken naar Londen zijn gevlo- ties uitgevoerd. Maar de vraag is gen om hun nieren te verkopen aan aanzienlijk groter. Er is nu een patiënten van dr. Crockett in het wachtlijst van meer dan 3800 pa- National Kidney Centre. tiënten. Gemiddeld moeten patiën- De dure privékliniek in St. Johns ten meer dan twee jaar wachten op door in opspraak. De zaak kwam aa een Turkse vader vertelde dat hij na lokt voor een medisch onderzoek, Er was hem verteld dat dit een voor waarde was, om een werkvergun ning in Groot-Brittannië te krijgen. Het onderzoek leidde echter tot een operatie in het Humana Wellington Hospital, waarbij een van zijn nie ren werd verwijderd. Twee dagen later kreeg de 33-jari- ge Ahmed Coc te horen dat hem hiervoor een bedrag van ruim 8.000 gulden werd uitbetaald. De man die hem het geld gaf, de 55-jarige Turk Tunc Kunter, is inmiddels in Istan- bul tot twee jaar gevangenisstraf Wood kreeg van de autoriteiten een een voor hun geschikte transplanta- veroordeeld. Hij werd schuldig be- verbod om niertransplantaties uit te tienier. Showmodellen voor ongekend lage prijzen. Alle goederen die wij het afgelopen jaar tentoongesteld hebben op beurzen, verkoopshows, koopjeshal en showroom bieden wij u nu aan voor ongekend lage Komplete cassettes zilverwit edelstaal adviesprijs opruimprijs model Constance 6 pers. 40 dig. f 409,- f 199,- model Constance 9 pers. 105 dig. f 1.215,- f 595,- model Perla Rom. 6 pers. 40 dig. f 739,- f 420,- model Prelude 6 pers. 40 dig. f 710,- f 395,- model Old Dutch 6 pers. 40 dig. f 956,- f 625,- model Provence 12 pers 135 dig. f 1.530,- f 695,- model Fiesta 9 pers. 105 dig. f 1.475,- f 599,- model Odessa 6 pers. 40 dig. f 409,-f 235,- zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig. f 1.980,- f 990,- model Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig. f 3.995,- f 1.997,50 Etui-artikelen Kookpannen/Keukengerei i-Duplo kookpannen tot 70% korting Losse bestekartikelen Porselein en kristal Langenthal Porselein e i Inn Crystal Nu tot 50% korting De reis naar Zeist is zeker de moeite waard! Onze koop- jeshal staat vol fantastische aanbiedingen en verras sende koopjes. Wacht niet te lang, want op is opl Sola Fabriek, Van Reenenweg 155 te Zeist. Openingstijden: ma. t/m vrij. van 9.00-17.00 iedere zaterdag vap 10.00-16.00 uur. Voor alle inlichtingen, route beschrijving of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schrijven naar: Sola fabriek. Antwoordnummer 105, 3700 VB Zeist (postzegel niet nodig).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5