Nog geen nieuw Haags college JC WORDT GRATIS THUIS- CCBRACHT DOOR EEN VAN OHIt MACHINISTS WD: concessies bij 1 reiskostenaftrek Politie-actie beëindigt gijzeling Politie tastte lang in duister over roof van Van Gogh's Vierdaagse buigt voor commercie Luchtkwaliteit baart zorgen VRIJDAG 14 JULI 1989 PAGINA 3 Wethouder klein links treedt niet af DEN HAAG (GPD) De benoeming van een nieuw college van burgemeester en wethouders in Den Haag is met ten minste een week uitgesteld. Wethouder Verduyn Lunel van Links Den Haag (CPN/PPR/PSP) weigert vooralsnog zijn ontslag in te dienen, waardoor de nieuwe wethouders niet kunnen worden benoemd. Links Den Haag wil eerst over leg met de achterban, voordat die partij bereid is zich uit het oude college terug te trekken. In de residentie moet een nieuw col- gisteravond tijdens de gemeente lege worden gevormd, omdat de co- raadsvergadering als een onbe- alitie van PvdA, D66 en Links Den trouwbare partner. „We hebben Haag door interne verdeeldheid drie jaar lang loyaal samenge- gemeenteraad kon rekenen. In de kant gezet". In het nieuwe college afgelopen dagen bereikte de PvdA krijgt de PvdA vier wethouders, het na moeizame onderhandelingen CDA en de WD elk twee en D66 overeenstemming met CDA, WD een. Omdat Den Haag niet en D66 over de vorming van nieuw dagelijks bestuur vai stad. Voor Links Den Haag geen plaats meer. Fractievoorzitster Molier NIJMEGEN (GPD) - Onder druk van een alsmaar uitdijende begro ting is ook de wandelvierdaagse van Nijmegen door de knieën gegaan voor de commercie. Voor het eerst in haar geschiedenis wordt er onder meer via spandoeken op beschei den schaal reclame gemaakt voor de sponsors. „Maar we willen abso luut geen verschijnselen zoals die zich bij de Tour de France voor doen. We willen de tocht niet ver kwanselen", aldus voorzitter De Jong van de organiserende wandel vereniging KNBLO en technisch leider Bos. De KNBLO heeft ongeveer een miljoen gulden nodig voor de totale organisatie van de vierdaagse. De afgelopen twee jaar kwam zij steeds 30.000 gulden tekort. Daarom wordt de administratie dit jaar in eigen be- heer gehouden en is er een scherpe re budgetbewaking. Deze maatre gelen verhinderden niet dat een zwaar beroep moest worden gedaan op het bedrijfsleven. Als het aan het bedrijfsleven had gelegen, was de 73e aflevering van de internationale vierdaagse wel de gelijk in een sluier van reclame ge huld geweest. „Wat dat betreft zou een telefoontje genoeg zijn om alle deelnemers van onder tot boven met reclame te behangen. Maar dat zullen wij altijd weigeren", aldus Bos. Dit jaar krijgen alle 30-kilometer- wandelaars in plaats van hun ge bruikelijke papieren een magneet kaart, die al hun gegevens automa tisch verwerkt. De organisatie hoopt met deze electronische regi stratie het afmeldsysteem aanzien lijk te kunnen versnellen. Boven dien is ook besloten de groep dertig kilometerwandelaars opeen andere plaats te laten starten en finishen. Een kleine groep vierdaagse-wan- delaars wordt bovendien gevraagd mee te werken aan een experiment van sponsor PTT-telecommunica- tie. De magneetkaart die de proef persoon krijgt, bevat niet alleen zijn persoonlijke gegevens, maar ook zijn digitaal opgeslagen pasfoto. Als het kaartje in de automaat wordt ge stopt, verschijnt de pasfoto levens groot op een beeldscherm. Het gaat hier om een experiment voor bevei ligingsdoeleinden. Sovjets Tot nu toe hebben zich ruim 28.000 deelnemers voor het wandelevene ment opgegeven. Daaronder is voor de eerste keer in de geschiedenis van de Nijmeegse Vierdaagse een detachement van 29 Sovjet-kadet- ten van de Militaire Academie in Moskou. Vorig jaar deed voor de eerste keer een groep Sovjetburgers mee aan de tocht. Dit jaar verschij nen ook voor de eerste keer deelne mers uit Kenya en Libanon aan de start. In totaal zijn bij de 73e Vier daagse volgende week 44 nationali teiten vertegenwoordigd. In het parcours zijn dit jaar op nieuw enkele wijzigingen aange bracht. De deelnemers aan de 50 ki lometerroute wandelen dit jaar op de eerste dag wel weer door Arn hem. De wandelaars op de 40 kilo- meter-afstand nemen op de laatste dag een nieuwe route vanaf Overas- selt via Heumen en Beers naar Cuijk. De doortocht door Grave be hoort daardoor tot het verleden. Traditiegetrouw begint het wandelevenement maandagavond met de vlaggenparade in het Nij meegse Goffertpark. De NOS brengt op vrijdag 21 juli van 13.30 tot 15.00 uur een rechtstreeks televi- sieverslag van de feestelijke in tocht. negen wethouders mag hebben, de viel de combinatie CPN/PSP/PPR /as af. „We zijn de dupe geworden van een optelsom: vier plus twee plus fan twee plus een is negen", reageerde 'WD beste milieupartij' DEN HAAG (GPD) - De WD is in de ogen van de kiezers de partij met de beste ideeën over milieubeleid en verkeer. Dat blijkt uit een in juni gehouden onderzoek van het bureau La gendijk onder 903 kiezers. De PvdA bezet een duidelijke eer ste plaats waar het gaat om sofci- ale voorzieningen en werkgele genheid. Het CDA scoort op alle be leidsonderdelen een tweede plaats, al zijn de verschillen met de PvdA uiterst gering waar het gaat om defensie, volkshuisves ting en gezondheidszorg. Alleen op financieel-economisch ter rein is het CDA met glans eerste: 48 procent van de ondervraag den is het met de CDA-ideeën op dit punt het meest eens. De PvdA bezet de tweede plaats met 24 procent van de onder vraagden achter zich» Ondanks de door de WD be werkstelligde kabinetscrisis over het reiskostenforfait en milieubeleid en de partijruziës rond milieuminister Nijpels, steekt de WD op milieu- en ver keersgebied met kop en schou ders boven de andere partijen uit. Bijna een derde,van de on dervraagden noemt de WD de partij met de beste ideeën over milieu en verkeer. Het CDA is in beide gevallen tweede met tien procent minder. D66 kent geen uitgesproken 'trekpleisters', volgens dit on derzoek. Groen Links scoort buiten haar eigen achterban re latief goed waar het gaat om standpunten over defensie en milieu. Den Haag gisteren zijn wethouder Verduyn Lunel terug te trekken. „Laat de PvdA zijn vuile werk maar afmaken", zei Verduyn Lunel, doe lend op een eventuele motie van af keuring die wellicht tegen hem wordt ingediend. Als Verduyn Lunel niet zelf aftreedt, kan hy al leen via een motie van wantrouwen worden weggestuurd. Maar de PvdA voelt er niets voor zo'n motie in te dienen tegen een lyale coalitie partner. 'Het verraad' zou dan zwart op wit komen te staan. De verwachting is dat Links Den Haag volgende week alsnog uit ei gen beweging opstapt en dat het nieuwe college kan worden geïn stalleerd. „Ze hebben hun wraak gehad", meende een WD-raadslid. „Ze hebben hun show mogen op voeren". Door de opstelling van Links Den Haag is het zomerreces van de Haagse gemeenteraad met een week uitgesteld. Volgende week donderdag wordt de raadsver gadering voortgezet. Gedekt door een collega en gekleed in een kogelvrij Duitse junk die bijna een dag lang een 53-jarige wedu- vest brengt een politieman heroïne naar de 31-jarige we in Heerlen gijzelde. (foto anp> Tamils DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van buitenlandse zaken beschikt niet over aanwijzingen dat Tamils die in Nederland politiek asiel heb ben gekregen of nog in een asielpro cedure zitten, naar him vaderland zijn teruggekeerd voor vakantie. Dit antwoordt minister Van den Broek (buitenlandse zaken) op vra gen van het WD-kamerlid Wieben- ga naar aanleiding van een artikel hierover in het dagblad De Tele graaf. Volgens het artikel zouden honderden asielzoekende Tamils van Schiphol naar Sri Lanka zijn ge reisd voor vakantie- en familiebe zoek. HEERLEN (GPD) Met een korte actie heeft de poli tie gisteravond rond half elf een einde gemaakt aan een 20 uur durende gijzeling door een 31-jarige West- duitse verslaafde Uhe in de Heerlense wijk Eikender- veld. Ruim een uur daarvoor had hij zijn 53-jarige gij zelaarster vrij gelaten in ruil voor zijn Duitse vriendin. Om tien over half tien gisteravond arriveerden voor de woning van de gegijzelde vrouw twee politie-agen- ten met in hun midden de Duitse vriendin van de gij zelnemer. Op dat moment ging de voordeur open en kwam de gegijzelde weduwe met een hondje op haar arm naar buiten gelopen. Precies een uur later werd de gijzelnemer bij verrassing door de politie overmees terd. Daarbij vielen geen gewonden, ook al omdat de man geen verzet bood. Moord De politie in Heerlen is er nagenoeg zeker van dat de Westduitser de recente moord op een Westduitse taxi chauffeur op zijn geweten heeft. Precies een week ge leden werd deze met een schot in het hoofd om het le ven gebracht. Tijdens een van de emotionele telefoon gesprekken die hij met zijn vriendin voerde, bekende hij spontaan de moord, aldus een politiewoordvoerder op een persconferentie na afloop. De politie vermoedt dat hij nog meer op zijn kerfstok heeft, aangezien hij ook aan zijn vriendin vertelde nog tien tot vijftien jaar gevangenisstraf tegoed te hebben. Van uitlevering aan West-Duitsland kan volgens officier van justitie Smal- burg geen sprake zijn omdat hij zijn misdaden in Ne derland heeft gepleegd. Gijzeling Een van de buren van de gegijzelde vrouw werd woensdagnacht tegen twee uur wakker door glasge rinkel. Hij keek door het raam naar buiten en zag in de tuin van de gegijzelde een fiets liggen. Plots hoorde de buurtbewoner een man schreeuwen: „Ze achtervol gen mij al een halfjaar. Dat moet nu maar eens afgelo pen zijn. Ik maak er een einde aan". De man sprak vol gens de buurtbewoner zeer verward en ging als een wilde tekeer. Tegen drie uur vielen vier schoten, waar schijnlijk omdat de man een politieman zag. Deze werd in zijn bovenbeen geraakt. De hele wijk Eikenderveld werd afgezet. De stilte werd na tien minuten onderbroken door een oproep van de vrouw aan de aanwezige agenten: „Politie, geef hem toch zijn drugs. Anders is hij niet meer te hou den". De politie ging op dat verzoek in en na zijn shot kalmeerde man enigszins. De man kreeg in de loop van de dag nog twee shots. Toen de politie de Westduitse vriendin van de gijzel nemer had opgespoord, kwam de zaak in een stroom versnelling. Zij was bereid de plaats in te nemen van de 53-jarige vrouw, ondanks herhaalde waarschuwin gen van de politie. Enige uren later was de ruil een feit en was het een kwestie van wachten op het geschikte moment om de mai DEN HAAG (GPD) - Een geleide lijke verandering van het reiskos tenforfait is voor de WD bespreek baar. WD-lijsttrekker Voorhoeve heeft dat gisteren gezegd in een re actie op de voorspelling van CDA- leider Lubbers, dat de afschaffing van de fiscale aftrekpost voor woon werkverkeer bij de komende forma tie geen enkel probleem zal opleve ren. Begin mei bracht de WD de re geringscoalitie over de reiskostena trek ten val. De WD heeft als enige grote par tij in haar verkiezingsprogramma opgenomen dat het reiskosten forfait gehandhaafd moet blijven. De andere partijen pleiten voor ge leidelijke afschaffing. In een inter view met zijn partijblad CD/Actueel nomet Lubbers deze passage ëen verkrampte reactie die geen waarde in zichzelf heeft. „Het is alleen maar steun voor de politiek leider, dat hij juist gehandeld heeft", zegt hij. Voorhoeve bestrijdt dat de passa ge in het programma is opgenomen 'als symbolische daad om mij een plezier te doen'. Hij stelt tegelijker tijd dat 'een geleidelijke remodelle- ring van het reiskostenforfait' mo gelijk is. Voorhoeve: „Er hoeft in de formatie geen probleem over dit punt te ontstaan wanneer CDA en WD bereid zijn zakelijk te onder handelen. Er is uit te komen. Voor ons is van groot belang dat het be drag dat met het forfait gemoeid is, beschikbaar blijft, en dat er een fis cale aftrekpost voor woon-werkver- keer blijft. Lubbers gaat er vanuit dat het op te lossen is. Het was mooi geweest als die bereidheid ten tijde van de crisis was gebleken". In het interview met zijn partij* blad laat Lubbers in het midden met welke partij hij een nieuwe coa litie wil vormen: nu de programma tische afstand tussen de drie grote partijen klein is, gaat het om een 'optimale mix' tussen voorzetting van het beleid Cruciaal is daarbij of de PvdA blijft bij haar standpunt dat een deel van de belastingverlaging (Oort) terug gedraaid moet worden. De breuk in het kabinet heeft volgens Lubbers geen onherstelbare schade toege bracht aan de mogelijkheden tot sa menwerking tussen WD en CDA. Verldezingslijn wordt druk geraadpleegd LEIDEN - De verkiezingslijn van de Leidse Stichting Burgerschapskun de heeft de afgelopen dagen rood gloeiend gestaan. Sinds de telefoon lijn met nieuws over de komende Tweede-Kamerverkiezingen afge lopen dinsdag begon te draaien, is het nummer (071-141644) al bijna 1200 keer geraadpleegd. Op de verkiezingslijn is 's och tend van 9.30 tot 12.30 uur het be langrijkste verkiezingsnieuws uit de ochtendbladen te horen. Vanaf 12.30 tot 15.00 uur is er een gespro ken programmavergelijking met el ke dag een ander thema, zoals milieu, defensie, werkgelegenheid, gezondheidszorg en inkomens en belastingen. De spelregels van de verkiezin gen en de gang van zaken in het al gemeen komen van 15.00 tot 17.00 uur aan de orde, waarna tot 9.30 uur de volgende dag een bandje wordt afgedraaid met spreekbeurten van politici en verkiezingsbijeenkom sten van partijen. In het weekeinde geven de lijsttrekkers van de acht politieke partijen hun stemadvies via de verkiezingslijn. DEN HAAG (GPD) - De ontwikke ling van de luchtverontreiniging in steden door het verkeer blijft zor gen baren. Vorig jaar zijn de grens waarden voor stoffen als zware rook, stikstofdioxide, en benzeen overschreden, hoewel echte opeen hoping van verontreiniging nauwe lijks voorkwam. Dit blijkt uit het jaarverslag 1988 over de luchtkwaliteit in Neder land, dat is uitgebracht door het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne. In vergelij king met 1980, het basisjaar voor de metingen, is sprake van een daling van ongeveer 20 procent van verzu rende stoffen op de Nederlandse bodem. Die daling werd vooral veroor zaakt door afname van geconsta teerde zwavelverbindingen. De hoeveelheid gemeten stikstofdi- oxyde daalde licht, die van ammo niak bleef gelijk. Binnenland kort Betonklomp Wat je van ver haalt, is waarschijn lijk nog goedkoper ook. De aanne mer van de Dartfordbrug over de Theems bij Londen liet in elk geval de fundering van de twee hoofdpij lers bouwen in Nederland. Het su perdok van Verolme in de Rotter damse Botlek diende als bouw plaats. Ballast Nedam verwerkte daar 12.000 kubieke meter beton. Gisteren gingen de twee caissons op transport naar Engeland. Celstraf Officier van justitie mr. J.M. van der Klooster heeft gisteren drie jaar geT vangenisstraf geëist tegen een 23-ja- rige inwoner van Rotterdam die er van wordt verdacht op 11 maart van dit jaar zijn 43-jarige stiefvader te hebben doodgestoken» Volgens de verdachte was hij op 11 maart "door het lint gegaan", toen zijn stiefvader weer eens dronken terugkwam. In die toestand was de man vaak agres sief en richtte dan vernielingen aan. Gaslek Het chemische concern Dow Che mical Benelux in Terneuzen heeft een flinke schadepost opgelopen door een defect dat afgelopen vrij dag onstond in een van de krakers voor ethyleenproduktie. Daarbij is ongeveer honderd kilo van het zo genaamd krakergas (een combina tie van methaan-, propyleen- en ethyleengas) vrijgekomen. Door het vrijkomen is, zo heeft een woord voerder van provinciale waterstaat verklaard, de volksgezondheid niet in gevaar gebracht. Inbrekers De politie van Lelystad heeft een in brekersbende van negentien man aangehouden die in enige maanden tijd voor meer dan anderhalf mil joen gulden aan goederen heeft ge stolen. Met de aanhouding van de bende, die werd geleid vanuit het jongerencentrum Raak in Lelystad, zijn inmiddels 110 zaken opgelost. ADVERTENTIE komen a ste kunstroveji i Afpersing OTTERLO (GPD/ANP) - Na pre cies zeven maanden zijn de drie ver dwenen Van Gogh's weer boven water. Een van de uit het Rijksmu seum Kröller-Müller gestolen wer ken kwam op 17 april al boven wa ter. Gistermiddag wist het recher cheteam Ede, dat de kunstroof in onderzoek had, de andere twee doe ken te achterhalen. Daarmee en met de aanhouding van in totaal vier verdachten lijkt een einde te zijn ge- an de spectaculair- Nederland, het motief van de daders die in de nacht van 12 op 13 december met bruut geweld de voormalige hoofdingang van het museum in het Nationale Park De Hoge Veluwe openbraken en drie schilderijen van Van Gogh roofden. Het 'Weefgetouw met wever', 'Uit gebloeide zonnebloemen' en een voorstudie van 'De Aardappeleters' vertegenwoordigden samen een ge schatte waarde van een slordige 200 miljoen gulden. Lang tastte de politie in het duis ter omtrent de mogelijke daders. Een oproep op televisie leverde weliswaar talloze reacties op, maar de "gouden tip" bleef uit. Zelfs een aan het begin van dit jaar in het vooruitzicht gesteld tipgeld leverde niets op. Half januari werd het ruim dertig man tellende recherchebij standsteam ontbonden. Een hand vol rechercheurs bleef achter om de lopende zaken af te handelen en en kele nieuwe sporen na te trekken. Het bleef lange tijd stil rond de gestolen schilderijen. Totdat op 13 maart directeur R. Oxenaar van Kröller-Müller thuis een brief ont ving waarin de kunstrovers zich meldden. Vijf miljoen losgeld was hun eis, anders zouden ze de schil derijen vernietigen. Na rugge spraak met de politie besloot Oxe naar nog niet te reageren. Het was op dat moment nog niet echt zeker of de brief serieus genomen moest worden. Op 22 maart belden de kunstrovers Oxenaar op. Zij her haalden hun eis en hun dreigement. Spoorweg®0 N2 01Ö807 Vervoer-/toegangsbewys «Mt® li -Utrecht CS Een van de gestolen werken van Van Gogh: "Wevers interieur met i dat half april al werd terugbezorgd. <ft Men besloot te reageren. Begin april "beloonden" de dieven de me dewerking van justitie. In een voor zijn woning in Arnhem geparkeer de gestolen auto vond Oxenaar het schilderij 'Weversinterieur met we- Uiteindelijk werd afgesproken in het park de Hoge Veluwe de schil derijen te ruilen voor het gevraagde losgeld. Verscheidene nachten stond een koerier van justitie ge reed maar de daders verschenen niet. Wel brandde er een discussie los over de handelwijze van justitie. Men had nooit op de eis van de da ders mogen ingaan. Minister Brink man (wvc) bezwoer bij hoog en bij laag dat daarvan ook nooit sprake is geweest; er zou nooit losgeld be schikbaar zijn geweest. Opnieuw viel er een stilte rond het onderzoek die tot eind juni zou duren. Toen arresteerde de politie twee Nijmegenaren. Op 10 juli volg de de aanhouding van de derde ver dachte en een dag later de vierde. (foto ANP) De politie wilde aanvankelijk de identiteit van deze twee verdachten uit Beuningen niet vrijgeven. De politie besloot daartoe omdat de schilderijen nog steeds spoorloos waren en men er ernstig rekening mee hield dat de schilderijen alsnog vernietigd zouden worden. De kunstdieven hadden daar al eerder "Het was immers nog onduidelijk of de schilderijen zich bevonden in het milieu van deze verdachten dan wel elders waren ondergebracht", aldus de verklaring van de politie. •Men wilde voorkomen dat onnodi ge onrust zou ontstaan bij de "toen malige bezitters van de schilderij- De schilderijen zijn gisteren on middellijk overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk. Daar worden ze verder onder zocht. De politie verwacht dat de schilderijen vanmiddag voor het eerst na de diefstal in het openbaar zouden kunnen worden getoond. De Spoorwegen van Neder- 4 land bestaan 150 jaar. Dat vieren we met een uniek jubi leumevenement. Met een complete treinenshow van stoomlocparade tot hoge snelheidstreinen, een tentoon stelling, spelletjes, acts en shows. En je kunt er heel voordelig met de trein naar toe. Met het Jubi leum Combikaartje. Naast 10,- entree (5,- voor kinderen t/m u jaar) hoef je dan alleen maar een enkeltje Utrecht CS te betalen. Vastrechtkaart houders krijgen zelfs daarop nog korting. De terugreis nemen wij voor onze rekening. Immers: wie jarig is trakteert. Kom naar Treinen door de Tiid' op de Jaarbeurs en Utrecht CS t/m 6 augustus. OPEMIMGSTUDEH: Dl. T/M ZO. VAM 10-18 UUR. MA. VAM 13-18 UUR.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3