Speelplaats is niet populair Mensenrechtenbeleid Aquino onder schot Europese leiders Interview 'Woningbouwers houden geen rekening met Idnderen' Hervormd synodebestuur bepleit uitstel in kwestie Balke PAGINA 2 VRIJDAG 14 JULI 1989 UTRECHT - De speel ruimte van kinderen is bij na op. Auto's verdringen de spelende jeugd naar dat smalle reepje stoep tussen gevel en parkeerplaats. Grasveldjes en braaklig gende landjes worden door gemeentelijke plan ners volgebouwd, want die hebben anders toch voor niemand nut. Niemand? Voor kinderen zijn derge lijke kleine stukjes groen vaak nog de enige uitwijk mogelijkheid om veilig op straat te kunnen spelen. door Runa Hellinga Onlangs constateerde de Delftse promovendus drs. Adrianov dat in de woningbouw geen rekening werd gehouden met kinderen. Nu is dat niets nieuws, want er is in de loop van de eeuwen nooit reke ning gehouden met kinderen in huis. Dat was met de omvang van de gezinnen niet mogelijk en dat was ook niet nodig. Want de na tuurlijke speelruimte was niet in huis, maar buiten, op straat. "Het terrein onzer spelen was onze straat en de Egelantiers- gracht, en... vaak ook de hele stad én het niet bebouwde stuk buiten de stad", schrijft Theo Thijssen in zijn jeugdherinneringen en somt vervolgens alle spelletjes op die hij als jongen in een stad zonder speelplaatsen, maar met voldoen de ruimte kon doen: tollen, paard je rijden, knikkeren, kersepitten schieten, verstoppertje, krijger tje. Maar welk kind heeft tegen woordig nog zoveel speelruimte? In de stad worden kinderen de straat opgestuurd met de verma ning dat ze niet verder dan de hoek mogen en niet mogen over steken, en ook in dorpen kunnen kinderen lang niet altijd meer vei lig buiten spelen. De verkeers drukte is voor veel ouders reden genoeg om hun kind helemaal niet de straat op te laten gaan. En toch realiseren veel mensen zich niet dat buiten spelen tegenwoor dig niet meer vanzelf spreekt. "Het komt mogelijk doordat de meeste volwassenen zelf nog zijn opgegroeid in een tijd datje mak kelijk op straüt kon spelen, maar de meeste mensen denken dat kinderen hun eigen speelruimte wel vinden en dat je daar niets aan hoeft te doen. Maar die tijd is gewoon voorbij. Als je niets voor ze maakt, dan hebben ze niets. Dat betekent niet dat ze niet op straat zullen spelen, kinderen spelen overal. Maar dat betekent wel dat ze spelen onder omstan digheden die de meeste ouders hun kinderen toch niet toe zou den wensen: tussen de auto's en de uitlaatgassen, in de honde- poep en de glasscherven". Aan het woord is José Rijnen, ontwikkelingspsychologe en me dewerkster van de Stichting Lans, die zich onder meer bezig houdt met advisering over en ont werp van speeltuinen voor ge meenten, kinderdagverblijven, buurthuizen en scholen. Ze ziet om zich heen dat het aantal speel plaatsen de laatste jaren onder druk van de bezuinigingen dras tisch is geslonken. Gemeenten, maar ook buurtbewoners, hech ten er vaak geen enkel belang aan. Integendeel, zo is haar erva ring, bewoners vinden speelgele- genheid in de wijk maar lastig. Gebrek aan speelruimte is ze ker niet alleen een probleem in de oude wijken van de grote stad. Bij de planning van nieuwbouwwij ken wordt zelden rekening ge houden met goede speelruimte. Rijnen heeft de ervaring dat het vaak al te laat is als gemeenten om advies komen vragen. Dan is alles al volgebouwd. Dan spelen kinderen al in de hal van het flat gebouw omdat ze nergens anders heen kunnen of klagen buurtbe woners al vanwege de ballen in hun tuin. Wijnen is allang af van het idee dat kinderen overal moeten kun nen spelen. Dat is in deze samen leving niet meer haalbaar, meent ze, maar: "Speelruimte is vaak een ondergeschoven kindje. Dat zie je ook al aan het feit dat de ver antwoordelijkheid vaak bij ver schillende gemeentelijke dien sten is ondergebracht. Pas de laatste tijd zie je dat sommige ge meenten het als een geïntegreerd onderdeel van het beleid gaan zien en speelruimte structureel in plannen meenemen. In Sneek bij voorbeeld hebben ze sinds enige tijd een wethouder jeugdzaken en coördinator speelruimte". Speelruimte hoeft helemaal geen van overheidswege aange legde voorziening te zijn. Speel plaatsen en -tuinen hebben zeker aantrekkingskracht, maar voor kinderen is het minstens zo be langrijk dat gewoon voldoende ruimte in de buurt is waar ze een balletje kunnen trappen of ver stoppertje kunnen spelen, liefst ook nog zonder dat ze de hele tijd door pa en ma op de vingers wor den gekeken. Strakke woonwij ken waar alle ruimte netjes is ge pland, laten daar weinig moge lijkheden voor open. "Kinderen hebben behoefte aan spannende plekjes, aan ruimte waar wat te beleven valt, waar ze kunnen bou wen en stoeien. Dat hoeft niet per se een speelplaats te zijn", zegt Rijnen. Een van de belangrijkste func ties van speelplaatsen is dat kin deren elkaar ontmoeten. Samen spelen, maar ook samen kletsen, lummelen, rondhangen. Uit een onderzoek van de TU in Eindho ven blijkt dat kinderen die buiten spelen zo'n zeventig procent van de tijd gewoon maar wat zitten. Volwassenen hebben dan ook een verkeerde voorstelling van de wensen en verlangens waar een speelplaats aan moet voldoen. Meest bekende voorbeeld daar van is de wipkip, het bekende in bonte kleuren geverfde toestel dat heel Nederland heeft ver overd, voornamelijk omdat ou ders er bij de gemeente op aan dringen dat er zo'n ding in de straat moet komen. Voor kinde ren is de wipkip eigenlijk niets: na een week zijn ze erop uitgeke ken. Voor buurtbewoners is het ver volgens een teleurstelling als zul ke met moeite bij de gemeente bevochten speeltuigen nauwe lijks worden gebruikt. Daarom komt de stichting Lans binnen kort met de brochure 'Kom je bui ten spelen', bedoeld als voorlich tingsmateriaal aan bewoners die ijveren voor de aanleg van een speelplaats. Straatspeelgoed moet zich, net als gewoon speelgoed, lenen voor verschillende functies. Rijnen noemt het voorbeeld van de be tonnen stapblokken. Volwasse nen zien daar vaak niet zoveel in, maar aan kinderen bieden ze tal van mogelijkheden: van blok naar blok springen of gewoon wat op zitten, maar je kunt ze ook als buutplaats gebruiken bij verstop pertje spelen. Belangrijk is ook dat de inrich ting van een speelplaats wordt af gestemd op een bepaalde leef tijdsgroep. Voor peuters moet je nu eenmaal veiliger speelgoed neerzetten dan voor kinderen van een jaar of tien. Een vergeten groep zijn de tieners. Bij gebrek aan eigen speelruimte hangen ze vaak rond op speelplaatsen voor kleinere kinderen en jagen hen de stuipen op het lijf met hun opge schoten gedrag. Rijnen: "Buurtbewoners erge ren zich daar vaak aan en vinden dat een reden om zo'n speelplaats maar op te heffen. Maar dat is na tuurlijk een verkeerde redene ring. In een buurt moet je reke ning houden met kinderen van al le leeftijden. Al denken planners daar meestal niet aan, tieners heb ben hun eigen plek nodig. Je moet niet vergeten dat kinderen, met bejaarden, de meest intensie ve gebruikers van de woonomge ving zijn. Daar moeten we ge woon rekening mee houden". Tieners op een speelplaats die eigenlijk bedoeld is voor kleinere kinderen. 'Voor elke leeftijdsgroep moetje speelmogelijkheden maken". (foto gpd> MANILA - Tijdens haar Europese rondreis wordt de Filipijnse presi dent Corazon Aquino geconfron teerd met beschuldigingen dat haar regering er niet in is geslaagd om de schendingen van de mensenrech ten in te dammen. Daarmee zitten de Europese landen op dezelfde gol flengte als de critici van Aquino's mensenrechtenbeleid op de Filipij- nen zelf. De Filipijnse regering zegt dat linkse groeperingen die sympathi seren met het communistische Nieuwe Volksleger (NPA) de belab berde situatie van de mensenrech ten in het land overdrijven om de overheid in diskrediet te brengen en buitenlandse regeringen en in vesteerders af te schrikken. door Robert Reid en Miguel Suarez/AP Op de Filipijnen stellen sommige groeperingen zelfs dat de schendin gen van de mensenrechten onder de huidige regering op grotejpe schaal voorkomen dan onder heti bewind van oud-president Ferdinand Mar cos die in 1986 aan de kant werd ge zet. Critici zeggen dat de burgerlijke overheid niet in staat is om de onge disciplineerde strijdkrachten aan banden te leggen. Het Filipijnse le ger heeft honderden civiele 'waak- zaamheidscomites' bewapend om te helpen in de strijd tegen de com munistische rebellen op de eilan den. De linkse Speciale Eenheid van Gevangenen, die tegen de katholie ke kerk aanleunt, zegt dat in 1987 8.367 mensen werden vastgehou den op verdenking van banden met de communistische opstandelin gen. In 1985, onder het bewind van Marcos, waren dat er 5.967. Volgens de organisatie werd in 1987 een op de vier arrestanten gemarteld. Ook in 1987 verzamelde de Spe ciale Eenheid informatie over 98 slachtpartijen, terwijl in 1985 54 slachtpartijen aan het licht kwa men. Sinds oktober 1987 zijn zes ad vocaten die pleitten in mensenrech tenkwesties vermoord, maar tot nog toe is niemand voor die moor den veroordeeld. In december vorig jaar sprak de in Londen gevestigde mensenrech tenorganisatie Amnesty Internatio nal van "een patroon van marte ling" in de Filipijnen als een gevolg van de opgevoerde regeringscam pagne tegen de communistische re bellen. De Commissie voor de Mensen rechten, die voor rekening van de regering werkt, zegt dat slechts 12 mensen zijn veroordeeld voor schendingen van de mensenrech ten sinds Aquino in 1986 aan de macht kwam. Veel priesters en ad vocaten, onder wie enkelen die wer ken voor de Commissie, klagen dat het leger vaak hele dorpen als com munistisch bestempelt als het Nieu we Volksleger in de streek opereert. Zij stellen dat burgers worden gear resteerd en gefolterd op basis van oppervlakkig bewijsmateriaal. Toch heeft de Filipijnse regering recent de aanhouding meegedeeld van een soldaat en een legerinfor- mant in verband met de moord op een linkse activist in maart 1988 en de poging tot moord op een andere activist. In dezelfde zaak werd on langs nog een tweede soldaat door het leger aan de burgerlijke autori teiten overgedragen. Platteland Rafael Donato, de voorzitter van de Vereniging van Belangrijke Reli gieuze Oversten, zegt dat vele Fili pijnen die op het platteland wonen, er niets voor voelen om misbruiken te melden omdat zij de burgerlijke autoriteiten niet in staat achten het leger te controleren. "Dit wordt na tuurlijk ontkend," .zei Donato. "Maar de indruk bestaat en is diep ingeworteld. Het probleem is dat het leger is gepolitiseerd." Militaire functionarissen be schuldigen critici ervan de gruwel daden van het Nieuwe Volksleger over het hoofd te zien. Vorige maand vermoordden de rebellen 39 leden van een protestantse congre gatie op het eiland Mindanao. De opstandelingen zeiden dat de anti communistische burgerwachten van de congregatie het vuur open den. Begin deze week betreurde de ka tholieke bisschoppenconferentie de toenemende schendingen van de mensenrechten in de Filipijnen, maar zij stelde tevens dat de kwes tie voor politieke doeleinden wordt uitgebuit. Volgens de bisschoppen gebruiken mensenrechtenorganisa ties statistieken die aantonen dat de regering van president Aquino er niet in is geslaagd pm de ontsporin gen van het leger in te perken. De militairen maken op hun beurt ge bruik van berichten over de slach ting door de communistische rebel len van onschuldige burgers in hun propagandacampagne tegen het Nieuwe Volksleger en zijn bondge noten. "De kwestie van de mensenrech ten en de voortdurende schending ervan zijn een politieke en ideologi sche zorg geworden, en niet, zoals het hoort, een menselijke en morele bekommernis," stelden de bis schoppen. "Wij vinden het zeer ont moedigend dat de moord op on schuldige mensen en andere schen dingen van de mensenrechten in feite een aanleiding zijn geworden tot feestvieren". President Aquino (Foto AP) De belabberde toestand van de mensenrechten in de Filipijnen houdt ook verband met de uiterma te trage en ondoelmatige werking van het juridische apparaat. Rege ringsstatistieken tonen aan dat van de 15.000 gevangenen in het land in 1988 slecht 10 procent definitief was veroordeeld. De rest wachtte nog op de afwikkeling van zijn proces; Eind 1988 moesten nog meer dan 300.000 rechtszaken worden afge handeld door de ongeveer 2.000 Fili pijnse rechtbanken en daarin zijn niet de 9.500 gevallen begrepen die hangende zijn bij het Hoogge rechtshof. Jaarlijks worden 350.000 rechtszaken ingeleid bij de Filipijn se rechtbanken en vaak slepen zij zich gedurende tien of meer jaren voort vanwege de praktijk van "stuksgewijze procedures". Als zit tingen al plaatsvinden, duren ze dikwijls slechts een paar uur en worden ze weer voor weken of maanden opgeschort. Hervormingen van het gerechte lijk apparaat worden -momenteel doorgevoerd. Fondsen worden vrij gemaakt om de gerechtsgebouwen op te knappen en om de rechtban ken te laten beschikken over meer personeel, schrijfmachines en ande re administratieve benodigdheden. Wie een proces aanspant, moet voortaan binnen 90 dagen de be wijsvoering voor zijn aanklacht vol tooien en openbare aanklagers moeten hun onderzoek binnen 60 dagen beëindigen, op straffe van de inhouding van hun wedde. Onder hef bewind van Aquino heeft het gerechtelijk apparaat zijn onafhankelijkheid teruggewonnen, maar berichten over corruptie bij de rechtbanken blijven aanhouden. "Zoals elke organisatie hebben wij ons deel van onaangepaste, oneer lijke personen," zei Marcelo Fer- nan, de voorzitter van het Hoogge rechtshof. „Wij doen ons best om hen zo snel mogelijk te verwijderen, maar er blijven nog enkele schur ken over die het hele rechtssysteem een slechte naam geven." Het bestuur van de hervormde synode vraagt de theologische faculteit van Groningen het be sluit over de benoeming van dr. Wim Balke tot bijzonder hoog leraar aan te houden. Eerst moet er een gesprek tussen Bal ke en de faculteit plaatshebben, zo vindt het synodebestuur. 'Groningen' wees twee weken geleden Balke af om zijn opvat tingen over Zuidafrika. Het synodebestuur is "nog niet zo ver dat het het unanieme syno debesluit om Balke tot hoogle raar te benoemen, opgeeft", aldus secretaris-generaal dr. K. Blei. Hij erkent echter dat het bestuur machteloos staat, als de faculteit bij haar standpunt blijft. De faculteitsraad baseerde zich bij zijn veel besproken beslissing op klachten van enkele gemeen teleden van Balke's gemeente 's Graveland en de werkgroep Kai- ros (christenen tegen apartheid), die erop wezen dat Balke contac ten onderhoudt met groepen in Zuidafrika die het apartheidsbe- leid steunen. De faculteitsraad noch het fa culteitsbestuur heeft ooit met Balke over diens standpunt te genover de apartheid gesproken. Dit laatste werd vorige week door de voorzitter van de hervormde synode, ds. B. Wallet, gekarakte riseerd .als 'sneltucht'. Ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, meent dat het synodebestuur Bal ke ook een gereformeerde bon der een andere hoogleraarspost in de kerkgeschiedenis moet aan bieden, als de faculteit in Gronin gen bij haar standpunt blijft. Vol gens Van der Graaf is Balke als 'wetenschapper van internationa le faam' het waard om hoogleraar te worden. Bovendien heeft het synodebestuur de taak de integri teit van Balke te beschermen en mag het niet voor 'chantage' door de knieën te gaan. Het bestuur van de theologi sche faculteit zal op zijn vroegst half augustus over het verzoek van het synodebestuur kunnen beslissen, aldus secretaris T. A. Musschenga. Balke zelf weigert in te gaan op de vraag, of hij na alle verwikke lingen nog wel tot een gesprek met het faculteitsbestuur bereid is. Hij gaat nu op vakantie; met een groep catechisanten uit 's Graveland en gemeenten waar hij heeft gewerkt reist hij af naar naar Zuidafrika. Paus naar Zuidafrika Paus Johannes Paulus II be zoekt waarschijnlijk volgend jaar mei Zuidafrika, Namibia en An gola. Dat heeft de vroegere aarts bisschop van Kaapstad, kardi naal Owen McCann, gezegd. Hij is vorige week vrijdag door de paus in audiëntie ontvangen. Volgens McCann zal de paus in Zuidafrika een bezoek brengen aan Johannesburg, Kaapstad, Pretoria, Durban, Port Elizabeth, East London en Bloemfontein. Het Vaticaan heeft de reis van de paus nog niet bevestigd, maar waarnemers zijn er zeker van dat de paus volgend jaar één en mis schien zelfs twee keer naar Afrika zal reizen. De paus heeft al vijf rei zen naar Afrika achter de rug. In september 1987 moest het vlieg tuig met de paus wegens slecht weer in Lesotho uitwijken naar het vliegveld van Johannesburg. Daar werd het hoofd van de RK Kerk gastvrij ontvangen door mi nister Roelof Botha van buiten landse zaken, die vliegensvlug naar de luchthaven was gereisd. Zwarte kerk De dertien zwarte rooms-katho- lieke bisschoppen in de Verenig de Staten hebben er bij George Stallings op aangedrongen zijn twee weken oude 'zwarte kerk' op te heffen en terug te keren in de RK Kerk. "Wij erkennen dat de zonde van het racisme de harmonieuze dia loog tussen onze kerk en ons cul tureel'erfgoed tot een uitdaging voor ons allen maakt", aldus de bisschoppen. Zij menen echter dat de pogingen om tot zo'n dia loog te komen nog niet mogen worden opgegeven. Stallings werd begin deze maand door de aartsbisschop van Washington, kardinaal James Hickey, als priester geschorst, na dat hy zijn zwarte Afro-Ameri- kaanse parochie had gesticht om aan de noden van zwarte rooms- katholieken tegemoet te komen. Tijdens de diensten, die duizen den zwarten trekken, worden ook traditionele Afrikaanse muziek, jazzmuziek en evangelische liede ren ten gehore gebracht. De 13 bisschoppen, onder wie Eugene Marino, de enige zwarte aartsbisschop in de Verenigde Staten, wijzen op de recente ver oordelingen van racistische inci denten door de leiding van de Amerikaanse RK Kerk. Boven dien mogen zwarten bepaalde Afrikaanse riten in de eucharis tievieringen opnemen. 'Dwaalleer' Een predikant die evangelisatie afwijst, behoort volgens de evan gelische bisschop van de Oost- duitse stad Görlitz, Joachim Rog ge, te worden afgezet. Maar de ge meenteleden hangen een 'dwaal leer' aan, als zij evangelisatie ge heel en al aan de predikant over laten, 'omdat die daar immers Tijdens het congres van het Lausanne Comité voor werelde vangelisatie in Manila, waaraan voor het eerst ook christenen uit de DDR deelnemen, onderstreep te Rogge, dat van leken mag wor den verwacht dat zij alles doen om de boodschap van het Evan gelie door te geven. Rogge ver wees naar de situatie in zijn eigen land, waar vele gemeenten het zonder predikant moeten stellen. De evangelische kerk in de DDR heeft de ervaring dat er in dergelijke gemeenten veel af hangt van de gemotiveerdheid van de gemeenteleden. Geref. Gemeenten. De Gere formeerde Gemeenten hadden het afgelopen jaar te maken met een aantal onttrekkingen dat neer kwam op twee procent van het to taal. Daarmee kent dit kerkge nootschap het grootste percenta ge kerkleden dat zich aan het ver band ontrekt. De Gereformeerde Gemeenten, met een zielental van ongeveer 89.900, zijn wel weer ge groeid dankzij het aantal kinde ren dat geboren werd. Overigens is dit aantal ten opzichte van voorgaande jaren ook enigszins gedaald. Een en ander blijkt uit het zojuist verschenen eigen Ker kelijk Jaarboek van de Gerefor meerde Gemeenten. Franse Revolutie. De 'rode' bisschop van Evreux, Jacques Gaillot, vindt de Franse Revolutie de belangrijkste gebeurtenis sinds Jezus Christus. In een inter view met het blad 'Le nouvel ob- servateur' zegt Gaillot dat er niet mee kan worden volstaan de re volutie te herdenken; zij moet worden voortgezet. De Franse bisschoppenconferentie heeft geen verklaring over 200 jaar Franse Revolutie uitgegeven, maar verscheidene kerkleiders hebben zich wegen de kerkver volging in de jaren na 1789 tame lijk terughoudend over de viering ervan uitgelaten. Afscheid Pater Buil. Pater F. Buil, pas toor van de parochie van de Sint Jans Onthoofding in Zoeterwou- de, neemt zondag officieel af scheid met een bijzondere eucha ristieviering in de Christus Dienaarkerk, aanvang half elf. Te gelijkertijd wordt zijn 40-jarig priesterjubileum gevierd. Bull is sinds 1979 aan de parochie van Zoeterwoude verbonden. Ds. Van de Pol. De hervorm de gemeente van Boskoop neemt zondag afscheid van ds. H. A. van de Pol, die vijf jaar lang de ge meente heeft gediend. Van de Pol heeft een beroep aangenomen naar Dinteloord. Zondag begint om half zeven 's avonds de af- scheidsdienst. Beroepen Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Ten Post in combinatie met Garrelsweer drs. J. R. Geer- sing kand. Kampen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Lisse G. J. van Aalst Benthuizen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2