'Met Breuldnk heb ik geduld' STSTV Tweede ritzege Monique Knol Schotten toch niet zo zuinig Met rugnummer 175: Voetballer twee jaar geschorst Peter Post blijft op de brug 'Kaalkop' neemt meteen revanche Een rechtse directe Zeven jaar cel De renners vallen als mussen VRIJDAG 14 JULI 1989 14e ETAPPE VRIJDAG 15 00-16.30 BRT 2 Wielrennen: Tour de France. 15 00-16.45 Ned 3 Studio Sport: Tour de France. 18.10-19 00 BRT 1 Speel op sport-serie jeugdprogramma's met ditmaal pony- sport. 19.00-20.00 SKY Honkbal major league vanuit de VS. 19 17-20.00 Ned 3: Studio Sport: Tour de 20.00-21.00 SKY Wielrennen Tour de France. 21.00-23.00 SKY Golf: open kampioen schap van Schotland. 23.00-23.30 Did 1: Sportschau: sport- 23.00-00.00 SKY Australian rules voet bal. 00,00-00.30 SKY: Surfen vanuit Hawaii 00.30-01.00 SKY Wielrennen' Tour de Voor de zesde maal in drie Tour-edi- ties (ook in 1987 en 1988 behaalde Knol steeds twee zeges), en de twee de opeenvolgende dag een overwin ning voor de 25-jarige olympisch kampioene. Een zege trouwens met overmacht, want slechts Jeannie Longo kon tot de streep het rug nummer 81 op de gele trui nog le zen. De overige dames bleven ver uit de buurt van het, soms als de 'vrouwelijke Van Poppel' betitelde, sprintkanon. „Ik word liever niet zo genoemd. Van Poppel zal Parijs niet eens ha len en moest met lege handen naar huis. Ik sta hier met mijn zoveelste bos bloemen en een handvol trui- Bleven in de voorgaande confron taties met de rest van de kleine sprintelite de gaatjes doorgaans binnen de menselijke proporties, in deze Tour is het verschil met de 'concurrentes' wel erg groot. Knol: „Ik weet niet wat het precies is, maar het gaat me inderdaad wel erg makkelijk af. Het gaat er ook ook al leen maar om dat je wint. De plaat sen achter mij tellen eigenlijk niet". Er ging aan Knols zege overigens een hectische toestand vooraf. De immer montere en hoogst onbe zorgde bondscoach Piet Hoekstra, geslepen in het amateurpeloton maar onervaren met het reilen en zeilen in de vrouwentour, 'l'enfant pauvre' (het arme kind) van de grote fietswereld der mannen, gunde zijn mieden alle rust voor de start. Door dat de profs - voor het schema - Be- darieux echter sneller naderden dan verwacht, moesten de zeventig vrouwen (die doorgaans toch al voor hun grote broers moeten wij ken) op stel en sprong vertrekken. Moesten, want Knol en consorten lieten op zich wachten. „Een goede les. Ik wist niet dat dat bestond; eer der vertrekken dan gepland. Daar heb ik weer wat van geleerd, mor gen gaan we maar een half uurtje eerder op stap", aldus de bonds- Goach uit Onstwedde. Hij moet dui delijk wennen aan het werken met Maar dat geschiedt in elk geval tot wederzijds genoegen. Liet eerder Vrouwen eerder van start MONTPELLIER (GPD) Als laatste aan de start, als eerste aan de streep. In het kort de nieuwe successtory van Moni que Knol. Stond vroeg in de middag in Bedarieux de gehele organisatie van de Tour Féminin reikhalzend te wachten op de gele truidraagster en haar vijf ploeggenotes, in Montpel- lier, waar de derde rit ruim twee uur later zijn definitieve be slissing kreeg, draalde Knol niet. Cora Westland zich reeds met zeer lovende woorden over de rondbor stige ploegleider uit („Hij leert ons het spel. Daardoor ga je echt van het wielrennen genieten; heb je er lol in als je een ander helemaal kan uit putten"), ook Knol voegde zich bij haar ploeggenote. „Zijn systeem van werken bevalt heel goed. Hij zegt waar het op staat, maar is toch altijd voor rede vatbaar. Echt, hij raakt altijd de kern van de zaak". Hoekstra zelf begint ook te wen nen. „Ik had eerst wat moeite met het gebrek aan professionalisme bij de dames. Nu krijg ik echter.steeds meer respect voor die dames. Tij dens het trainingskamp in de Al pen, dat we anderhalve week voor de Tour hebben gehouden, heb ik ze dag in dag uit strijd met zichzelf zien leveren. Op weg naar Montpel- lier zat alles ze tegen (doordat grap penmakers punaises en spijkertjes hadden gestrooid, werden liefst veertig lekke banden genoteerd. Zeven ervan vielen in het Neder landse kamp, red.) en dan toch nog een etappezege. Ze werkten van daag als leeuwen, hebben door iede re etappe te neutraliseren courage getoond. Daar neem ik mijn petje voor af'. Snelheid Knol ging overigens niet mee naar de Alpen. Zij prepareerde zich thuis in Amersfoort, waar de Soestse sinds kort domicilie houdt, op de massale aankomsten. „Dat trainen in de bergen gaat ten koste van mijn snelheid. Ik ben blij met twee van zulke overwinningen. Daar kan een plaats bij de eerste twintig in hel klassement niet tegen op". Hoekstra gaf toe aan de wensen van zijn paradepaardje. „Er is wel eens wat kritiek geweest op Knol omdat ze niet naar de Alpen wilde. Ik werd toen eveneens bekritiseerd want ik liet dat zomaar toe. Wij heb ben echter een prima verstandhou ding. Er is in goed overleg besloten dat Monique niet meeging. Ik zie liever dat ze haar scherpe sprint houdt, dan dat ze straks in de ber gen misschien een minuutje minder verliest". Met nog slechts een enke le echt vlakke etappe voor de boeg - de rit van zaterdag naar Gap zal al te zwaar voor de niet-klimster blijken - hoopt Knol vandaag opnieuw het gouden tricot in ontvangst te mo gen nemen. „Daarna zal ik er vol gend jaar voor de proloog (dit jaar was Knol 'tegenvallend' derde, red.) pas weer aan denken". GLASGOW (Reuter) - Het verhaal dat er met voetbal in Europa meer is te verdienen naarmate je verder naar het Zuiden trekt, gaat sinds de opening van de boeken bij Glasgow Rangers niet meer op. De Schotse club maakte gisteren m zijn jaarver slag bekend, dat alleen al het werk van manager Graeme Souness het afgelopen seizoen is gehonoreerd met een bedrag van zeven ton. Uit het financiële jaarverslag wordt duidelijk, dat Rangers toch erg scheutig is met salarissen. Naast Souness staan nog zeven werkne mers op de loonlijst met een inko men van 350.000 gulden of meer. Dat geld een ondergeschikte rol speelt bij de traditioneel protes tantse vereniging, die onlangs op zien baarde door de katholieke oud- Celtic-speler Mo Johnston in te lij ven, was al bekend door het beste dingspatroon van Souness. De manager, aan succes gewend ge raakt bij Liverpool, spendeerde de afgelopen driejaar ruim 36 miljoen gulden. De schuld van de club liep overigens op tot boven de 25 mil joen. De FIFA heeft de Oostenrijker Helmuth Kohl aangewezen voor de wedstrijd Wales - Nederland, die op 11 oktober wordt gespeeld. De voet balbond van Wales heeft overigens nog niet beslist waar het duel plaats vindt. In het grote rugbystadion van Cardiff (Arms Park) bevindt zich geen afrastering rond het veld. MONTPELLIER (GPD) - Italiaan se renners zijn bang om moe te wor den, kraakte Rino Negri, gezagheb bend wieleijournalist van de Gazet- ta dello Sport, onlangs in deze Tour de France zijn hardfietsende land genoten. De meesten van hen prefe ren een rustige julimaand in het zonnetje, terwijl juist dan het oog al om is gericht op La Grande Bouclé. Valerio Tebaldi toonde zich giste ren onderweg van Toulouse naar Montpellier. dwars door de snikhe te Midi, de uitzondering die de regel bevestigt. Niet alleen gisteren trouwens, al eerder deze ronde viel de lange Itali aan enkele keren op door aanvals lust. In Montpellier werd hij be loond voor zijn inspanningen. Het was de tweede ritzege in de Tour van de man (24), die zeer aanhanke lijk is aan het katholieke geloof. Zo bezocht hij vorig jaar, na zijn - ook RIO DE JANEIRO (RTR) - De Uruguayaanse voetbalinternational Fabio Bengoechea is voor twee jaar uitgesloten van alle wedstrijden, die direct onder de verantwoordelij keheid van de internationale fede ratie FIFA vallen. De middenvelder werd betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen in het toernooi om de Zuidamerikaan- se beker voor landenteams. na een lange ontsnapping tot stand gekomen - triomf in Reims, de ka thedraal om er wat kaarsjes te ont steken. Tebaldi is geen typische Italiaan se wielrenner. Eentje die graag 'pia no, piano' (rustig aan) roept en zo lang mogelijk wacht met tempo ma ken. Tebaldi wil er nogal eens 'in vliegen', zoals dat in het jargon heet. Hij zweert ook bij de Ronde van Frankrijk. „Ik hoef de Giro niet te rijden, als ik maar naar de Tour mag", stelde Tebaldi zijn ploeglei der Stanga bij de start van dit sei zoen voor. Tebaldi: „Daar kun je in ternationaal naam maken, de Giro stelt daarbij vergeleken niets voor". In Toulouse stond het voor hem vast: hij zou weer eens in het offen sief gaan. „Ik voelde dat het mijn dag zou worden. Op weg naar Blag- nac heb ik voor Fidanza, onze sprin ter, gewerkt maar ik vond dat ik nu mijn eigen kans moest gaan". Na 20 kilometer zette hij de daad bij het woord. Alleen de Fransman Dominique Arnaud reageerde in eerste instantie. Later gevolgd door Tebaldi's landgenoot Perini. „Toen ik hoorde dat hij in aantocht was, heb we even ingehouden gereden. Vervolgens hebben dertig kilome ter lang zo hard mogelijk gekoerst. Dat is de enige manier om weg te blijven. Het peloton vindt het dan meestal wel goed als het verschil snel is opgelopen". Een juiste inschatting van Tebal di c.s., die na 159 kilometer een maximale voorsprong van bijna een half uur (op de kop af 29 minuten) hadden. Ofwel een voorsprong van 20 kilometer. Tebaldi had na 219 ki lometer niets meer van Arnaud te vrezen. De Fransman uit de ploeg van Delgado ging in een bocht on deruit er. enig medelijden (wach ten) was er van de Azurri niet. Zoals Tebaldi in de laatste meters ook geen enkel pardon kende met de ar me Perini, die nog altijd wacht op zijn eerste profzege. De wat kalende Giancarlo Perini haalde zijn gram in Montpellier. Hij werd daar tweede achter zijn landgenoot Tebaldi, hier in het derde wiel. (Foto anp) MONTPELLIER (GPD) - Voor de start van elke Touretappe dienen de renners een podium te belimmen om de presentielijst te tekenen. Toen de dun in het haar zittende Ita liaan Giancarlo Perini dat gister morgen deed in Toulouse, zei dienstdoend speaker Daniel Man- geas, wijzend naar de zon: „Ik hoop niet dat hij het hoort, maar deze kaalkop zal het vandaag in de bloed hete Midi erg zwaar krijgen". Perini kwam deze opmerking echter wel ter ore; via Rino Negri, de vandaag 65 jaar geworden Itali aanse wielerjournalist van de Ga- zetta dello Sport. „Dit is toch geen stijl", spuwde Perini, lid van het Carrera-team van Davide Boifava, zijn gal bij Negri. „Wat moetje daar nou tegen doen? Ik zou die vent wel eens wat willen laten zien". De oude baas Negri, een gezaghebbend schrijver in het mondiale cyclisme, gaf de 29-jarige coureur het volgen de nuchtere advies: „Val aan en zorg datje prijs rijdt, dat is het enige dat je kunt doen". Zo gezegd, zo gedaan. Perini sloot aan bij het duo Tebaldi en Arnaud, dat bij kilometerpaal 20 aan de haal was gegaan en kwam als tweede in Montpellier aan. Net niet goed ge noeg voor een podiumplaats om al daar Mangeas van repliek te dienen. Maar een beetje zijn gram had Gian carlo Perini, die nog nimmer een profkoers heeft gewonnen, toch wel MONTPELLIER (ANP) - Jacques Chancel, de Willem Duys van Frank rijk, heeft gisteren tijdens de twaalfde etappe van de Tour de France zo'n harde stomp op zijn gezicht gehad, dat zijn neus brak. Het gebeurde tijdens een kleine demonstratie van milieu-activisten. Zij vonden dat de Tour veel te veel afval op de wegen achterliet. De wa gen van de tv-zender Antenne-2 werd tegengehouden. Chancel, een zeer bekende vedette, stak zijn hoofd met veel autoriteit door het open dak van zijn auto riep de demonstranten toe aan de kant te gaan. Een van hen bedacht zich geen moment en tracteerde hem op een rechtse directe. Ongeacht de afloop van de Ronde van Frankrijk gaat Laurent Fig- non het wereldkampioenschap in Chambery op een speciale manier voorbereiden Ploegleider Cyrille Guimard van de gele-truidrager heeft inmiddels alle klassiekers voor de wereldbeker, die tussen de Tour en het wereldkampioenschap invallen in de maand augustus, voor Fig- non en zijn helpers'afgezegd. Het betreft de Summer Classic in Enge land op 30 juli, de Grote Prijs van Amerika in Montreal op 6 augustus, Clasico San Sebastian op 12 augustus en het Kampioenschap van Zu rich op 20 augustus. De strijd om de regenboogtrui is op 27 augustus. Na de eerste wedstrijd van Uruguay, met 0-1 verloren van Ecuador, werd Bengoechea, die een half uur voor tijd was ingevallen, door het lot aangewezen voor de do pingcontrole. In zijn urine werd een te hoge concentratie van caffeine aangetroffen. De Zuidamerikaanse voetbalfederatie (CSF) schorste Bengoechea daarop voor twee jaar. Bengoechea, twee jaar geleden de maker van de winnende treffer te gen Chili in de finale van het Zuidamerikaanse landenkam- pioenschap, heeft de laatste twee seizoenen voor Sevilla in Spanje ge speeld. De begeleiders van het elftal van Uruguay verklaren de hoge i tratie van caffeine in het i ster door te wijzen op het feit dat de speler niet onmiddellijk na de wed strijd zijn urinestaal kon produce ren en vervolgens talrijke koppen koffie heeft gedronken voor hij aan zijn verplichting heeft kunnen vol doen. Namens de CSF meldde het Peru aanse bestuurslid Osvaldo Ramirez dat er voor Bengoechea geen be roep mogelijk is tegen de uitgespro ken straf. „Geen van de andere spe lers van Uruguay heeft de doping- regels overschreden", voegde hij er aan toe. Volgens Ramirez is het de eerste keer dat bij een dopingzaak in het Zuidamerikaanse voetbal de aanwezigheid van een te grote hoe veelheid caffeine is aangetoond. Romario heeft eens te meer zijn waarde voor het Braziliaanse voet bal bewezen. De PSV'er maakte woensdag in Rio het tweede doel punt in het duel met Argentinië voor het toernooi om de Zuidameri kaanse voetbalbeker. Brazilië won met 2-0. In de eerste wedstrijd voor de finalegroep zegevierde Uruguay met 3-0 over Paraguay. MILAAN (Reuter) - Een 18-jarige aanhanger van AC Milan is gisteren schuldig bevonden aan doodslag en veroordeeld tot zeven jaar gevange nis-straf. Zijn twee eveneens aange klaagde vrienden werden vrijge sproken. De rechtbank in Milaan veroor deelde Luca Bonaldi bovendien tot het betalen van 50 miljoen lires (80.000 gulden) aan de familie van de overleden Antonio De Falchi. Het 18-jarige slachtoffer, supporter van AS Roma, overleed op 4 juni tij dens ongeregeldheden na de com petitiewedstrijd tussen AC Milan en AS Roma. Autopsie wees uit, dat de Romein was overleden aan een hartaanval, na aangevallen te zijn door een groep supporters van AC Milan. Bonaldi heeft beroep aangete kend. MONTPELLIER (GPD) Internationale kritiek op het (niet-)presteren van de ploeg-Post in de Tour. Maar wat el ders werd gesuggereerd, dat de ploegleider inmiddels naar huis zou zijn vertrokken, de rest van de ronde aan zijn Bel gische assistenten zou hebben overgelaten, dat noemt Post 'hersenspinsels'. Een kapitein blijft toch ook op zijn schip? De neerwaartse curve bleef ook in de hitterit van gisteren keurig in tact. Eerste Panasonic: Guy Nulens, 72ste. Een paar conclusies uit de analyse van gisteren, voorgelegd aan de ploegleider zelf. Post: „Daar kan ik niets tegen in' brengen. Maar ik vind niet, datje de Tour van '88 kunt vergelijken met die van '80. Toen had je 120 renners, nu 200; toen was er 1 Nederlandse ploeg, nu 4. De concurrentie is toe genomen". „Ik ben drie jaar geleden met Breukink beginnen te wérken, maar die ga ik nu toch niet op de vuilnishoop gooien? Ik ga wél pro beren er iemand naast te zetten, voor het klassement, want je weet niet of hij zich nog ten goede ont wikkelt. Maar zo iemand te vinden is moeilijk; Raas is al jaren bezig een ronderenner te yinden. Als er één vrij komt staan er vier in de rij". - Je zet de lijn-Breukink dus door; heb je dan geleerd van het laten lo pen van Rooks en Theunisse? Post: „Er was niemand, die vóór de vorige Tour durfde te zeggen, dat zij in '88 zo'n geweldige Tour zouden rijden. Geen journalist, geen ploeg leider. Maar Rooks en Theunisse waren twee heel aparte gevallen. Rooks en ik lagen elkaar niet, en hij lag ook niet goed in de ploeg. Dus... En Theunisse was destijds niet goed genoeg om mee naar de Tour te nemen; drie dagen later lag hij in het ziekenhuis, weer een week ver der tekende hij voor PDM". „Met Breukink heb ik zeker ge duld. Ik ga hem niet afschrijven, al valt hij nu tegen. Maar het is zó'ont zettend moeilijk. Wie had nu ge dacht, dat LeMond nog zo zou te rugkomen? En waren we er niet al lemaal van overtuigd, dat Roche na de Giro een prima Tour zou rijden? En zou je van tevoren hebben dur ven zeggen, dat Fignon nog in één jaar de Giro en de Tour ging win- - Moet je de oude kern Lubberding, Nulens, De Rooy, niet bedanken? Post: „Nulens is gewoon nog goed; die heeft bergen werk verzet. Lub berding, tja, met 36 komt er sleet op, hè? Maar ik kan toch niet met Breu kink en Van Poppel alleen begin nen; de rest opruimen? Er is ook nog zoiets als contracten?" - Je bent heel opportunistisch met aankopen; je vergeet het eigen schoutingsysteem? Post: „Ik werk al met adviseurs, met mensen die me renners aanra den. Maar een scoutingsysteem in de wielrennerij stelt niet veel voor. Je moet gewoon geluk hebben. Nie mand die je de garantie geeft, dat een goeie amateur ook een goeie prof wordt. Er zijn legio voorbeel den. Wie wilde Breukink hebben? Wat had die bij de amateurs laten zien? Ze zijn jong, krijgen een ander privéleven, hoe verwerken ze dat al lemaal? Kijk naar Talen: die kwam als een raket bij de profs; en wat is er nu van over? Ik heb er geen grip meer op". - Je moet aan de toekomst denken; maar is die toekomst Sergeant en Lieckens? Post: „Wat Sergeant kan, kunnen maar heel weinig Nederlandse ren ners. Wampers en Van Lancker winnen ook klassiekers voor ons. En Lieckens blijft een sprintersty pe. Maar ik ga het ook proberen met een jonge renner als Eddy Bouw- mans. Die heb ik in de Trump Tour bezig gezien, en daar was hij de eni ge amateur, die zich bij de profs kon handhaven". - Tot slot, Vanderaerden - je hebt hem de wacht aangezegd; in hoever re heeft hij de sfeer beïnvloed? Post: „Ik ben heel lang goed ge weest met Vanderaerden, heb hem zelfs geadviseerd hoe hij zijn nieu we contracten moest afsluiten. Maar wat hij op Superbagnères te genover zijn ploegmaats en het per soneel heeft gedaan, dat is een re- gelrechtse schande. Hij lachte ze ge woon in hun gezicht uit, terwijl hij er niets aan had gedaan om in koers MONTPELLIER (GPD) - Zuid- Frankrijk braadde gisteren in de zon. en de Tourrenners vielen als mussen tegen de gloeiende wegen. Voor Jos van Aert betekende het meteen het einde van zijn eerste Tour, voor Steven Rooks en Gert- Jan Theunisse was er nog wél een happy end. Vier, vijf valpartijen, gelardeerd met een demonstratie van stakende chemie-arbeiders, die met takken en stenen de weg hadden gebarrica deerd. Toen het 'gezicht' van/-de Franse Tour-tv, Jacques Chancel, de straat tvilde schonen, liep hij een gebroken neus op. Jos van Aert lag toen al in het zie kenhuis van Béziers. Hij moest er per helikopter heen, omdat Tour- arts Porte zijn knieletsel snel be handeld wilde zien. Later kletter den de renners bij bosjes tegen de grond. Of ze in slaap waren gesust door de monsterontsnapping van het trio Tebaldi (ritzege)-Perini-Ar- naud (maximaal: 29 minuten!), of dat er plotselinge onrust ontstond? Gert-Jan Theunisse: „Ik lag on derop, en er duvelde wel veertig man over me heen". Theunisse kwam met een bebloed hoofd over de finish, maar er hoefde niet te worden gehecht; alleen zijn been ging in het ijs, en zijn nek was pijn lijk, omdat er iets hards tegenaan was gekomen. Steven Rooks had een bult op zijn hoofd; verzorger Bertus Fok: „Zijn kop is alleen iets groter geworden". In de mêlee van renners moesten Muller, Draaijer en Van Orsouw er alles aan doen om hun kopmannen terug te brengen. En toen ze een maal bij waren, vielen ze opnieuw. Ronny van Holen (ploeg-LeMond) moest de dag met een sleutelbeen- breuk bekopen, en ook Sóren Lil- holt was gedwongen op te geven. De Ierse renner-journalist Paul Kimmage gaf er eveneens de brui In de klassementen veranderde er hoegenaamd niets: Fignon: geel; Kelly: groen, rood en combinatie; Theunisse: berg. 'Theunisse was destijds niet goed genoeg om mee naar de Tour te nemen', aldus Post. De drager van de bolletjestrui viel overigens gisteren. Maar gaat door. (Ioto ANP) te blijven. De hele Tour zich niet aan zijn opdrachten had gehouden. Alleen maar bezig is geweest met onderhandelen. De situatie van de Tour heeft misbruikt. Hij is ver schrikkelijk in zijn nadeel veran derd. Maar het ergste voor hem is, dat hij het zelf niet in de gaten heeft. Zijn ploegmaats zien dat ook. Maar ik wil hem toch niet de schuld ge ven van het 'verdwijnen' van Breu kink en Van Poppel. Dat kom je nu eenmaal tegen in de sport". PETER OUWERKERK

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15