ALSTUBLIEFT- RIJNLAND VAKANTIE PREMIE 2.184,- Brussel: de zevende regering van België CDA-bestuur scherpt milieuparagraaf aan Voor moord op geldloper 12 jaar en tbs BINNENLAND/BUITENLAND Dit jaar heeft Rijnland een vakantiepremie voor U. De Escort 1400 Bravo, nu met 2.184,-- voordeel. Dus kom nu met Uw eigen auto, en wij vertellen U hoe weinig U hoeft bij te betalen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het CDA-bestuur heeft de milieu-voor stellen uit het verkiezingsprogram ma aangescherpt om tegemoet te komen aan kritiek van de partij-af delingen. Vooral de verzuring en de aantasting van de ozonlaag moeten krachtiger worden aangepakt. De CDA-achterban stelt komend week einde het programma vast voor de Tweede Kamerverkiezingen. De jongerenorganisatie CDJA zal daarbij met circa 125 wijzigings voorstellen proberen de christende mocraten een sociaal groen gezicht te geven, zoals CDJA-voorzitter Koppejan het omschrijft. „De op stellers van het Nationaal Milieube leidsplan berusten erin dat 80 pro cent van onze bossen voor de eeuw wisseling is afgestorven. Daar mo gen we niet in berusten", aldus Koppejan. Op het concept-programma van de christendemocraten zijn ruim duizend amendementen ingediend, waarvan het CDA-bestuur een klein deel overneemt. De meeste wijzi gingsvoorstellen treffen details; de hoofdlijnen van het program onder vinden weinig kritiek. Nederland moet, zo staat in één van de overgenomen CDJA-amen dementen, een beleidsplan opstel len om de uitstoot van kooldioxide zo spoedig mogelijk met jaarlijks 2 a 3 procent terug te dringen. Op de uitstoot van C02, de stof die verant woordelijk is voor het broeikas-ef fect, moet een heffing komen, vindt het CDA-bestuur. In het algemeen verdient het aanbeveling het milieubeleid te betalen uit heffin gen die de vervuiler treffen, in plaats van uit de rijksbegroting. De uitstoot van verzurende stoffen moet, voorzover financieel moge lijk, eerder dan in 2010 zijn beperkt. De uitstoot van cfk's, die de ozon laag aantasten, moet uiterlijk in 1994 zijn beëindigd. In h^t concept- programma ontbrak dat laatste jaar tal; in het nationaal milieubeleids plan van het kabinet wordt beëindi ging van de uitstoot van cfk's pas na 1995 mogelijk geacht. Milieufonds Het CDA-bestuur gaat ook akkoord met een voorstel tot oprichting van een europees milieufonds in 1992, waaruit het milieubeleid in de eco nomisch zwakke landen en in Oost- Europa meebetaald kan worden. Het CDA-bestuur schaart zich ach ter de afwijzing van boringen naar olie en gas in het IJsselmeer. Te vens wordt het idee overgenomen om producenten van vervuilende produkten mogelijk aansprakelijk te stellen voor de schade die ze an het milieu berokkenen. De partijtop verzet zich tegen po gingen de milieuvoorstellen in de landbouwparagraaf af te zwakken. Het CDA-bestuur kiest wel voor uit breiding van het internationale snelwegennet, en tegen verlaging van de maximumsnelheid. Als het aan het CDA-bestuur ligt, krijgt ook het tegengaan van de opslag van ra dio-actief afval in de bodem een plaatsje in het verkiezingsprogram- Een sterke regionale lobby bin nen het CDA zet zich in voor hand having van de regionale investe ringspremie IPR. Hun streven vindt tot nu toe geen weerklank bij de CDA-top. Wel schaart het be stuur zich alsnog achter de tegen standers van de bevriezing van de personeelsformatie in het speciaal onderwijs. Het opheffen van die be vriezing, door staatssecretaris Gin jaar-Maas ingevoerd, kost volgend jaar 23 miljoen. TV10 Pogingen de commerciële TV een plaatsje in het CDA-program te ge ven. zullen zo goed als zeker sneu velen. Het partijbestuur wil zelfs toevoegen dat commerciële zenders ook daadwerkelijk uit het buiten land moeten komen. Daarmee handhaaft het CDA de afwijzing van constructies zoals TV 10 ze toe past. Nederland zal zich in Euro pees verband moeten inzetten voor beperkte sancties tegen Zuid-Afri- ka. Het gaat daarbij, aldus een goed- gekeörd voorstel van het CDJA, om een invoerverbod op Zuidafrikaan- se kolen, stopzetten van vliegver bindingen en een stop op nieuwe le ningen en kredietgaranties. ZWOLLE (ANP) - De Zwolse rechtbank heeft vanmorgen een 19- jarige Hagenaar veroordeeld tot 12 jaar cel en tbs omdat hij in januari een geldloper doodschoot toen deze een geldcassette ophaalde bij een supermarkt in Lelystad. Twee an deren raakten zwaar gewond. De rechtbank achtte de man ver der schuldig aan drie andere ge- welddagige overvallen. In het von nis houdt de rechtbank er onder meer rekening mee dat hij bij zijn misdaden beging sterk verminderd toerekeningsvatbaar was. Tbs is no dig omdat er sprake is van een zeer ernstige psychiatrische problema tiek en de kans op herhaling groot BRUSSEL De parlementaire inflatie in België heeft gisteren weer een nieuw record gebroken. Met de installatie van de Brussel se gewestraad en de Brusselse deelregering, beschikken onze zuiderburen nu over zeven parle menten en een nationale en zes deelregeringen met totaal een slordige 920 parlementariërs en maar liefst 62 ministers en staats secretarissen. Behalve de nationale regering heeft België nu een Vlaamse, een Waalse en een Brusselse deelre gering, met echte ministers en heuse minister-presidenten. Op parlementair gebied zijp er de Ka mer van Volksvertegenwoordi gers, de Senaat, de Vlaamse, Waalse en Brusselse deelparle- menten ('raden' genoemd) alsme de een Franse en een Duitse ge meenschapsraad. door Hans de Bruijn De nieuwste loten aan de stam van de Belgische democratie zijn de Brusselse regering en gewe straad. In tegenstelling tot de Vlaamse en Waalse raad zijn de le den daarvoor rechtstrëeks geko zen, gelijk met de Europese ver kiezingen van vorige maand. De leden van de Vlaams en Waalse raden en van de Franse gemeen schapsraad zijn echter tevens lid van de Kamer of de Senaat. Vlaanderen en Wallonië kregen vorig jaar een vergaande mate van zelfbestuur in het gefederali seerde België, nadat zij al sinds 1980 met deelregeringen en -par lementen hadden kunnen 'oefe nen'. Maar Brussel was jarenlang een heet hangijzer, dat pas tijdens de laatste kabinetsformatie kon worden afgekoeld. Natuurlijk lagen daaraan taal problemen ten grondslag. De overgrote meerderheid van de Brusselse bevolking is Fransta lig. De Vlamingen, bij de laatste verkiezingen slechts 15 procent van de stemmers, vreesden in een Brussels gewest door de Walen te worden geminoriseerd, zoals dat hier heet. Aan de andere kant wilden de Franstalige partijen hun invloed uitbreiden tot veel meer dan de negentien gemeenten die samen 'Groot-Brussel' vormen. In de of ficieel Vlaamse randgemeenten rond Brussel wonen steeds meer Franstaligen en de Walen pro beerden ook daar meer zeggen schap te krijgen. Maar nadat Vlaanderen en Wal- Picque erkende gisteren in zijn eerste rede dat de Vlamingen in de hoofdstad in de minderheid zijn, terwijl zij ruim 60 procent van de Belgische bevolking uit maken. Hij zei desondanks te ho pen op een vruchtbare samen werking tussen Néderlandstali- gen en Franstaligen in Brussel. Pique, die goed Nederlands spreekt, is zeker geen anti-Vlaam se militant Met het aantreden van de Brus selse deelregering en -parlement heeft de hoofdstad er overigens een probleem bij gekregen: na melijk waar al die parlementen moeten vergaderen. De Kamer en de Senaat, alsmede de Vlaamse, Waalse en Brusselse deelregerin gen vergaderen allemaal in Brus sel, maar tot nog toe zijn daar al leen de zalen van Kamer en Se naat voor beschikbaar, lonie zelfstandigheid hadden ge kregen kon Brussel, dat als hoofdstad een soort nationaal ge bied is, niet achterblijven. Ver zelfstandiging betekent immers meer bevoegdheden op terreinen als milieu, ruimtelijke ordening, economisch beleid, verkeer, on derwijs en'cultuur en meer geld om dat beleid ook te kunnen uit- Brussel kent alle problemen van een grote stad: verkeersover last, milieuvervuiling, toenemen de criminaliteit, tekort aan be hoorlijke huisvesting. Maar van een gecoördineerd beleid was geen sprake. Dan kon ook nauwe lijks, omdat de negentien ge meenten (waarvan Brussel-stad er maar een is) nauwelijks samen werken. Verzoenen De.Brusselse regering is niet sa mengesteld volgens de normale democratische beginselen. Ter wijl de Vlamingen slechts 15 pro cent van de bevolking uitmaken (en 11 van de 75 zetels in het Brus selse parlement hebben), zijn twee van de vijf ministers en een van de drie staatssecretarissen in de regering Vlaams. Een oververtegenwoordiging bedoeld om de Vlamingen te ver zoenen met het idee dat Brussel (ook de Vlaamse hoofdstad) wordt bestuurd door een Waals- gedomineerde deelregering. Bo vendien kunnen de twee Vlaamse ministers besluiten in de Brussel se deelregering met een veto blokkeren. Voorzitter (minister president) van die uit socialisten, christendemocraten en de Franstalige taalstrijdpartij FDF bestaande deelregering is de Waalse socialist Charles Picque, tot gisteren burgemeester van Sint-Gillis, een van de negentien Brusselse gemeenten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8