Japanse miljarden voor arme landen Politieoptreden voor Gr kost msm Shell bouwt raffinaderij in bakermat Indonesië Unilever koopt Fabergé en Elisabeth Arden toch EG maakt nieuwe regels voor 'Europees' bedrijf Thatcher wil staldngswetten verscherpen DONDERDAG 13 JULI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Uno met 'koffer vol geld' naar top rijke landen TOKYO (AP/IPS) De Japanse premier Uno zal tijdens de top van de zeven rijkste indus trielanden (G-7) in Parijs een bedrag van ruim 80 miljard gulden ter beschikking stellen voor schuldenverlichting en milieubescherming in de ontwikkelingslanden. AMSTERDAM/JAKARTA (AN P/AP) - De oliemaatschappij Shell gaat drie miljard gulden investeren in de bouw van een petrochemisch complex in Indonesië, dat in 1993 met de produktie moet beginnen. De Indonesische regering heeft daarvoor de vergunningen ver strekt. Dat heeft Shell gisteren be kendgemaakt. Het wordt de grootste investering van de Koninklijke Shell in Indone sië, waar de groep eigenlijk is gebo ren. In de maatschappij die voor de ze onderneming is opgericht zullen naast Shell Overseas Investments (een dochter van de Shell Groep) de Japanse bedrijven Itoh en Mitsubis hi elk voor 10 procent deelnemen. Het is de bedoeling dat de Indonesi- sche staaisoliemaatschappij Perta- latjap op Java ep wordt uitgerust mina en de International Finance met een stoomkraker met een ver- Corporation (IFC), een zusterinstel- mogen voor de produktie van ling van de Wereldbank die kapitaal 375.000 ton ethyleen per jaar. Ver- verstrekt door deel te nemen in on- der zal het bedrijf jaarlijks 300.000 dernemingen in derde-wereldlan- ton polyethyleen, 180.000 ton poly- den, ook aandeelhouder worden propyleen en 125.000 ton ethyleen- voor respectievelijk 20 procent en 3 glycol (grondstoffen voor kunst procent. Shell neemt een belang stoffen) kunnen produceren. Perta- van 57 procent. mina levert de ru Het complex komt te liggen naast voornamelijk nafta, de raffinaderij van Pertamina in Tji- chemische complex. In oktober vorig jaar is aan de Indonesische autoriteiten rapport uitgebracht over studies naar de le vensvatbaarheid van het project. Nu genoemde toestemming is ver leend, is de volgende stap de techni sche opstelling van het project, die begin 1990 gereed zal zijn. De onderhandelingen met ban ken en financiële instellingen, met inbegrip van de IFC, verkeren in een vergevorderd stadium. Indone sië moet nu nog het grootste deel van de petrochemische produkten 125.000 ton ethyleen- die het verbruikt, invoeren. Een groot deel van die invoer kan door middel van de nieuwe onderne- grondstof, ming worden vervangen door eigen het petro- produktie op basis van eigen grond stoffen. Op de top, die van morgen tot 16 juli duurt, zal Uno bekend maken dat Mitsuzuka. Japan 35 miljard dollar extra ter be- Volgens de zegsman is schikking stelt voor hulp aan 'de schuldenlanden en dat het lopende hulpprogramma wordt verlengd tot 1991, zo heeft een zegsman buitenlandse zaken Hiroshi naar milieuproblemen betreffen, al dus de zegsman. Een extra 600 mil- het joen dollar zal in de vorm van subsi- nieuwe bedrag 5,5 miljard dollar be- die worden verstrekt aan de armste stemd voor het zogenaamde 'Brady- ontwikkelingslanden, vooral Afri- plan een programma dat door de kaanse landen. fi- De EG-landen zullen dit weekend Amerikaanse minister Brady Japanse ministerie van buitenland- nanciën is opgesteld om de schul- op de top van de zeven grootste zakenverklaard. Voor de periode denlast van de door deze last dustrielanden in Parijs (G-7) geen 1987-1989 had Japan al een bedrag van 30 miljard dollar gefourneerd. Uno is gisteren naar Parijs ver trokken, met in zijn kielzog zijn echtgenote, de minister van financi en Tatsuo Murayama en de minister zwaarst getroffen landen te verlich Er komt 2,25 schikbaar voor milieubehoud er Brits-Nederlandse concern Unile ver, neemt Fabergé en Elizabeth Ar den toch over. Unilever betaalt de Amerikaanse producenten van toi- joen dollar. Hun bedrijfswinst letartikelen, cosmetica en parfum kwam uit op 93 miljoen dollar, 9 hiervoor 1,55 miljard dollar (ruim drie miljard gulden). Dit hebben beide concerns vandaag bekendge maakt. De transactie betekent de uitvoe ring van de principe-overeenkomst, die werd gesloten op 10 februari, maar aanvankelijk afketste op ver schil van inzicht over technische af wikkeling van de overneming. Vol gens Unilever is het verschil van mening nu weggenomen. "Fabergé sluit uitstekend aan bij DEN HAAG (GPD) De particull Unilevers bestaande activiteiten op het gebied van toiletartikelen. Eli- zabeth Arden past in ons streven Kamer gezamenlijk plan presenteren voor de verlichting van schulden van de midden-inkomenslanden. Dat heb- ljard dollar be- ben EG-functionarissen in Brussel projecten die gisteren meegedeeld. De EG wil /oor onderzoek voorlopig afwachten wat het schul denplan van de Amerikaanse minis- - ter Brady oplevert. Immoreel In een brief aan de westerse indus trielanden roept Julius Nyerere, voorzitter van een groep arme Afri kaanse landen (de Zuid-Commis sie), met klem op om snel iets doen tegen de kapitaalstroom van de ar me naties naar de rijke landen. Er moet nu iets gebeuren, vindt de ex- beide producenten president van Tanzania. Alle eerde- ia- re pogingen om de Derde Wereld il- vlot te trekken hebben gefaald of de positie van de banken versterkt. Nyerere noemt het feit dat de Derde Wereld meer kwijt is aan rente en af lossing dan dat het ontvangt aan nieuwe leningen 'immoreel'. Investeringen in industrie, ge zondheidszorg, landbouw en trans port- en communicatieverbindin gen zijn niet meer mogelijk. Ver vanging van machines die verou derd of stuk zijn ook niet meer. "De economieën in het Zuiden degene- ren", aldus Nyerere. "Het levens peil van mensen die al straatarm zijn, zakt nog verder. De grond aee zij proberen een moei- voortbestaan te behalen, de- De omzet e zamen bedroeg in het op 31 janua- i afgelopen boekjaar Koeriersdiensten luiden noodklok over tariefregels sterk vertegenwoordigd te zijn in de oneerlijke concurrentie belangrijke prestigesegmenten van de markten voor huidverzorging, kleurcosmetica en parfums", aldus zij zich werkelijk moeten gaan hou- Nederland de Tweede einde te maken aan de gradeert. Zelfs de nog niet-gebore- an de nen worden beroofd teneinde de verlies schulden te kunnen betalen", aldus de top de brief. BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie (het dagelijks bestuur schap in het EG-vennootschaps- recht op te willen nemen. Maar om- "de ËG) heeft gisteren opnieuw dat dat in de Europese ministerraad de vierde keer in twintig jaar vrijwel zeker niet haalbaar is. zijn de voorstellen nu aangepast. In tegen stelling tot de eerdere voorstellen krijgen de lidstaten nu de keuze uit drie modellen van inspraak. *Arme landen roepen rijke landen op iets te doen aan de schuldencrisis bij even rijkste landen ter wereld: de G-7 voorstellen op tafel gelegd voor regels die de orichting van 'Europe se' mogelijk maken, het Europees vennootschapsrecht. Bedoeling is het ondernemingen in de EG mak kelijker te maken met elkaar te fu seren, wat met het oog op de vrije EG-markt van na 1992 steeds vaker zal voorkomen. Om aan de vooral Britse bezwa ren tegen zo'n 'Europese vennoot schap' op het punt van de medezeg genschap van de werknemers tege moet te komen zijn de voorstellen van de Commissie danig afgezwakt vergeleken met die welke eerst in 1970, en later nog eens in 1975 en 1988 werden ingediend. Met de creatie van een vennoot schap 'volgens Europees recht' kunnen straks veel problemen wor den voorkomen. De verschillende regels van het vennootschapsrecht van de betrokken lidstaten spelen geen rol meer en hoeven niet op el kaar te worden afgestemd; het be drijf kan kiezen voor oprichting vol gens de EG-rechtsregels. Het grootste probleem in de EG- discussie vormt de kwestie van de medezeggenschap van het perso neel. De Commissie wil in het nieu we EG-vennootschapsrecht mini mum-garanties opnemen voor de inspraak van de werknemers in het beleid van hun bedrijf. Iets waar de Britse premier Thatcher zich fel te gen verzet. Aanvankelijk ging de Commissie daarbij erg ver, door het vergaande Duitse model van medezeggen- Unilever-voorzitter F.A. Maljers. Fabergé is in de VS een belang den aan het wettelijk vastgestelde minimumbedrag. Veel klanten zul- rijk producent van haarsprays, len overstappen naar PTT Post, die shampoo's haarverstevigers, deo- zich daar niet aan hoeft te houden. doranten parfums onder de merk namen Fabergé, Aqua Net en Brut. Elizabeth Arden brengt huidverzor- Directe aanleiding voor de onrust publikatie van het ministerie LONDEN (RTRyAP/GPD) - De Brit- gingen hun regering heeft gisteren gedreigd i verkeer en waterstaat, 1 gingsmiddelen, parfums en kleur- registratie van de bedrijven, inclu- de anti-stakingswetten te verscher- cosmetica op de markt met r Economie kort sief de gehanteerde tarieven, plicht wordt gesteld. Binnen de EG- grenzen moeten pakjes tot 500 gram minimaal 11 gulden 90 kosten. pen nu stakingen Groot-Brittanië teisteren. Gisteren zorgde een 24- uurs staking van het personeel van de spoorwegen en de Londense Vakantiebus De vervoersbonden CNV willen onderzoek naar het be sturen De 280 particuliere koeriersdien- dergrondse voor de grootste sten, aangesloten bij de Nederland- keerschaos sinds de 250.000 werk- se Vereniging van Internationale Koeriersdiensten (NVIK), vervoe ren per jaar voor ongeveer 175 mil- PM,r joen gulden aan exprespost voor u ifn het bedrijfsleven. Wanneer voor de- kingen bij de spoorwegen en de lo- pakjes tot 500 gram het wettelijk kale overheid en dreigen er acties maand geleden met hun actie begonnen. Verder zijn er stakingen in de be langrijkste havens, wekelijkse sta- salarisverhoging tegen stakingsacties. In de praktijk cieel te laten bedruipen. Maar wat procent op te leggen, ter- betekent dat beperking van het sta- het publiek ziet, zijn voornamelijk wijl de jaarlijkse inflatie reeds 8,8 kingsrecht bij openbare diensten. hogere prijzen voor treinkaartjes, gedemotiveerd personeel en steeds Overigens maken de Britten iets slechtere dienstverlening. Een re- nee dat de laatste tien jaar van anti- cent onderzoek door het bureau De arbeidsonrust in Groot-Brit- vakbondsbeleid niet meer vertoond Gallup bracht aan het licht dat 69 procent van de Britten vindt dat de Spoorwegen meer subsidie moeten krijgen in plaats van minder. premier Margaret Thatcher tot wegpersoneel. Ondanks alle stand zijn gekomen om de kracht last van de spoorstakingen komen banden te leg- de vakbondsleiders, al zijn zij be- Norman Fowler paald geen bekende persoonlijkhe den, op het publiek over als mensen a afloop v vakantiebussen door minimumtarief berekend zou moe- de machinebouw-en de defensie mensen die geen beroepschauffeur ten worden, loopt de totale reke- industrie. De vakbonden van over- zlJn; D'1 vooral gebeuren als ning op met i40 miljoen gulden, vaste chauffeurs uitvallen. De ver- voersbonden van FNV en CNV zijn 1 1 van plan het probleem van de bij verdienende chauffeurs op vakan tiebussen op de eerstkomende ver gadering van de STO (de Stichting voor Informatie en Ordening Toer- wagensector in Maarssen, die de ad ministratie van de touringcaronder nemers nagaat en controleert of de cao-bepalingen worden gehand haafd) aan de orde te stellen. gen. Minister (werkgelegenheid) een bijeenkomst van het kabinet met gerechtvaardigde klachten, dat binnen enkele weken maatrege len kunnen worden genomen om heidspersoneel vechten tegen po- essentiële diensten te beschermen vrije-marktfilosofie, zichzelf finan- gesteld over de situatie. De staking is voor de Nederland- toeristen geen reden af te zien in een bezoek aan Londen. Bus boot- en vliegtuigmaatschappijen Het doel van Thatcher is om de krijgen niet te maken met annule- Britse Spoorwegen, conform haar ringen. Hooguit worden er vragen Commandant waterpolitie roept met klem op tot snelle politieke oplossing Arke ten in het winterseizoen lijk uitvoeren door Transavia Martinair. Dat besluit betekent gevoelige klap voor Air Holland. DRIEBERGEN (GPD) - "Ik heb er de grootste moeite mee mijn perso neel op eventuele rellen af te sturen Arke Reizen laat de chartervluch- tussen Granaria en de binnenvaart schippers. De dreigende escalatie van het conflict na 14 augustus, als Granaria weer met eigen mensen wil gaan varen, is te voorkomen als Tot dusver was Arke Reizen, met 12 je nu aan een politieke oplossing procent aandeel van de reismarkt, werkt. Gebeurt dat niet, dan kun je de grote steunpilaar van Air Hol- op de problemen wachten. En in land. Air Holland, in omvang de grijpen kost verdriet", derde van ons land, mag de komen- Het draaiboek voor een confron- de winter slechts één vlucht per tatie in de Rotterdamse havens mag dan vrijwel zijn afgerond, drang om het scenario in werking te laten tre den heeft commandant kolonel r J.G.W. Bar van de rijkspolitie te wa- r OKKer ter in Driebergen, niet. Bar, die in De door Fokker voorgestelde be- geval van ingrijpen de leiding heeft over de acties van de rijkspolitie te water, maant bewust aan tot spoed- produktie op Schiphol-Oost wordt overleg, nu politiek Den Haag af- voorlopig niet ingevoerd. Een werk- wachtend toekijkt hoe de verschil- groep, bestaande uit vertegenwoor- lende partijen de stellingen weer digers van de onderneming en de betrekken. "De politiek heeft de zaak eigen lijk een beetje laten liggen, dus de drijfseconomisch oogpunt niet inte- politiek moet de problemen nu ook oplossen. Ik wil dat de Tweede Ka mer voor 14 augustus met de be trokken partijen gaat praten. Dan kan een opening worden gemaakt i te werken aan een constructieve ressant en niet wenselijk is. Onderwijsbonden De onderwijsvakbonden zijn zend op de organisaties van school- oplossing en en nieuwe botsing met besturen. Deze werkgevers willen de binnenschippers worden verme- met minister Deetman van onder- den". wijs en wetenschappen praten over t Granaria zegt begin augustus te een formatiebudgetsysteem, dat in- gaan varen, als minister Smit-Kroes grijpende veranderingen inhoudt van verkeer en waterstaat niet over met verstrekkende gevolgen voor de brug komt met 9,6 miljoen gul- de arbeidsvoorwaarden. De vak- den schadevergoeding. Er is een bonden vinden dat gezien het feit vergunning voor eigen vervoer ver- dat het kabinet demissionair is geen leend aan Granaria terwijl al in 1981 bindende afspraken zijn te maken het bedrijf verplicht werd gesteld over de diep ingrijpende voorstel- bemanning in loondienst te hebben len. Schuld Polen De Bondsrepubliek Duitsland heeft Polen uitstel gegeven voor de aflos sing van in totaal zeven miljard mark aan kredieten, zo heeft het Westduitse ministerie van financiën gisteren in Bonn bekendgemaakt. Tijdens slepende onderhandelin- gen is besloten dat Polen de kredie- schippers reageren voorspelbaar: vrije-marktgedachte wordt een dui ten pas in de periode 1993-1997 we zullen opnieuw het transport Volgens Bar is de Granaria-affaire dehjk beleid steeds dringender. Er bij eigen vervoer. De ontheffing die verplichting zou Granaria niet gebruiken in ruil voor het gedoem de miljoenenbedrag. In plaats van in overleg te treden Kolonel Bar: "De politiek heeft die Granaria-zaak eigenlijk een beetje laten liggen". (foto Rijkspolitie) de minister met vuur speelt door pelyk probleem. Dat probleem heet beuren of de vlam slaat haar lakse houding. overcapaciteit. "Om schippers niet pan" Commandant Bar: "Als er een brodeloos te laten worden is de knopen door te hakken wacht de blokkade wordt gevormd zullen we evenredige vrachtverdeling inge- minister eerst de uitspraak af van de ingrijpen. Het is onze taak als politie voerd," weet Bar. rechter, die mag bepalen of de mi- de kastanjes uit het vuur te halen. "Die verdeling nister dat bedrag wel moet storten. Dat is op zich ook niet erg, want dat wordt heel emotioneel benaderd, Een procedure die de besluitvor- maakt deel uit van je werk. Wat mij waardoor er op de beurs regelmatig ming enige maanden vertraagt. De dwars zit, is dat het niet nodig is", spanning ontstaat. In de huidige hoeft af te lossen. verhinderen. Bar meent daarom dat een symptoom maatschap- hoeft maar iets rond Granaria te ge- Het gaat echt niet alleen naria, aldus Bar. "Het is een slepen de kwestie waarin nu spijkers met voor eigen vervoer koppen moeten worden geslagen. Beleidsmakers moeten zich van daag hard maken voor een oplos- college hebben de sing, niet wachten tot de zaak mor gen op straat wordt uitgevochten". Daarom, legt Bar uit, zou het ver standig zijn als de Tweede Kamer wezen. Energie De Europese Commissie heeft gis teren eveneens voorstellen gedaan voor een vrij verkeer van energie, zoals elektriciteit en gas, tussen de lidstaten van de EG. Daartoe zou den landen met een overschot aan energie dat zonder belemmeringen kunnen leveren aan landen die energie tekort komen. Ook dienen zij de goedkoopste leverancier van energie te kunnen kiezen. De Commissie wil dat nationale overheden niet het recht hebben om de koppeling van energienetten van andere landen te belemmeren. In de praktijk worden dat soort kop pelingen nog vaak verhinderd. Zo wil Portugal graag elektriciteit uit Frankrijk betrekken, maar wil Spapje zijn elektriciteitsnet niet be schikbaar stellen voor de doorvoer van die energie. Auto's De EG-commissaris Bangemann voor industriebeleid heeft gisteren bekendgemaakt te streven naar op heffing van importbeperkingen voor Japanse auto's. Op dit moment beperken Frankrijk, Italië, het Ver enigd Koninkrijk, Spanje en Por tugal de invoer van Japanse auto's tot een bepaald maximum per jaar. Ze doen dat om hun eigen industrie te beschermen. Bangemann en zijn collega voor buitenlandse betrek kingen, Andriessen, hebben in de afgelopen dagen in Brussel overleg gevoerd met de Japanse minister voor internationale handel en in dustrie, Kqjiyama. Smit-Kroes uitleg vraagt, j zij de zaak op z'n beloop laat door naar de rechter te stappen in plaats van rond de tafel te gaan zitten. "Nu zitten we in een uitzichtloze situa tie". Alle partijen hebben naar zijn mening recht op een duidelijke be leidslijn. Bovendien vreest de politie een herhaling van de zogenoemde 'Nij meegse kater'. Daarbij draaide het om de bouw van een nieuwe par keergarage. Nog geen dag nadat de politie een demonstratie met grof geweld had gebroken, werd de be slissing voor de bouw teruggè- draaid. Dat willen wij het liefst voorkomen, reageert Bar. Voorbereid Mocht het toch tot onlusten komen, dan is de rijkspolitie beter voorbe reid dan vorig jaar. Was er de vorige keer sprake van improvisatie, tij dens het komende treffen zal Bar beter beslagen ten ijs komen. De no dige nabesprekingen hebben tot een draaiboek geleid, waarin de or ganisatie beter is geregeld. "De commandovoering is verbeterd, net als de logistiek. We hebben reke ning gehouden met langdurige ac ties". Op het moment dat de politie een I konvooi moet beschermen, is het in de ogen van de commandant eigen- lijk al te laat. Begeleiding is een ac tie, die op haar beurt weer een reac tie uitlokt. Hij benadrukt dat voort durend contact zal worden onder houden met de schippers, "want zy zijn tenslotte geen tegenstanders". Komt het tot een treffen, dan wordt er in augustus beslag gelegd op een groot deel van de beschikbare leden van de rijkspolitie. "Het betekent dat er geen tijd is voor andere zaken in een voor ons zeer drukke de maand." Het College van Beroep heeft on- Gra- langs opnieuw vier beroepschriften schippers tegen de vergunning Granaria af gewezen. Dat gebeurde zonder een behandeling ter zitting. Volgens het MÈberoep schriften geen nieuwe argumenten toegevoegd aan de vijf beroep schriften, die vorig jaar al zijn afge- Nederlanders kopen Belgische vissersschepen BRUSSEL (ANP) - Nederland se reders kopen Belgische vis sersschepen om de vangstbe perkingen van de EG via de Bel gië toegestane visquota te ont duiken. De Belgische staatsse cretaris De Keersmaeker voor Europese zaken en landbouw, heeft gisteren deze praktijken aan het licht gebracht. De Keersmaeker zei zich ernstig zorgen te maken over deze ont wikkeling. De Belgische staatssecretaris bracht gisteren een werkbezoek aan de vissers in Oostende. Na afloop van dat bezoek zei hij op een persconferentie dat hij deze zaak in de EG-ministerraad aan de orde zal stellen. Volgens de Belgische staatssecretaris ko pen de Nederlanders oude Bel gische vissersboten op. Die ver vangen ze dan door nieuwe schepen die ze in België laten bouwen. Daarbij strijken ze dan ook nog eens een premie van de Belgische overheid op. Het nieuwe schip wordt onder het nummer van het vervangen schip in de vaart gebracht. Een Belg krijgt als schipper het nieu we vaartuig onder zijn bevel. Maar de rest van de bemanning bestaat uit Nederlanders. In de voorbije weken gingen er in Oostende op die manier twee schepen over in Nederlandse handen. Over de verkoop van nog meer Belgische vissersbo ten zijn volgens De Keersmae ker volop ondrhandelingen gaand. "Die handelwijze kost ons een deel van onze visquota. Boven dien komt de werkgelegenheid in de Belgische visserijsector in gevaar. We bekijken of de Belgi sche wet zulke praktijken kan voorkomen. Maar ik ga die zaak zeker ook in de Europese minis terraad aan de orde stellen", al dus de staatssecretaris. ADVERTENTIE Grillburger mol puui mager rundvlees en fijne saus Haarlemmerstr 157. lel 146459

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7