Hongaren tevreden met aanbod Bush Castro: geen alternatieve straf voor drugssmokkel China zet executies in het geheim voort Israel ontkent contacten met PLO 'Meest begunstigde natie in handelsverkeer' DONDERDAG 13 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BUDAPEST (Rtr/DPA) - De Amerikaanse president George Bush heeft Hongarije giste ren een 'partnerschap' met de Verenigde Staten aangeboden om de hervormingen in dat land te versnellen. Bush kondigde daartoe een programma van samenwerking aan op het terrein van de economie, de cultuur en het milieu. Hongarije zal onder meer aanspraak kunnen maken op de permanente status van meest-begunstigde natie in het handelsver keer met de VS. De Hongaren bereidden de Ameri- spreiding kaanse president gisteren in de vorderen. Hongaarse hoofdstad Budapest een enthousiaste ontvangst, die Bush zichtbaar verraste. Ondanks de stromende regen waren grote aan tallen mensen op de been. Bush kon zijn geestdrift over de "van enthou siasme vervulde atmosfeer" niet verbergen. Het onderscheid met Polen, het land dat hij eerder deze week bezocht, was onmiskenbaar groot. Bij zijn toespraak in de Karl- Marx-Universiteit viel hem een groot en niet slechts een beleefd ap plaus, zoals in het Poolse parle ment, ten deel. In zijn toespraak in de universi teit zei Bush dat de Hongaren voor op lopen bij het maken van een ope ning in hët 'IJzeren Gordijn' dat Eu ropa vier decennia verdeeld heeft gehouden. "Voor het eerst gaat het IJzeren Gordijn uiteen en Honga rije loopt daarbij voorop". Enkele uren eerder had de Hon gaarse premier, Miklós Nemeth, Bush als geschenk een stuk van het IJzeren Gordijn aangeboden. Het cadeau bestond uit een plaquette met een stuk ijzerdraad van de on langs door de Hongaren opgeruim- OosSk™OpaaSedeKedlnkp^aï PARAMARIBO (ANP) - In Surina- STkni hL ErfSSofw me heeft het mensenrechtenbureau omdat Hongarije het TrffdS MoiW86 het nationale leger be- naast elkaar leven nastreeft. Bush schulüigd die een voorstander is van een vere nigd Europa sprak vai rend geschenk'. "Het dig symbool van dit bezoek", hij. De Amerikaanse president ze: Hongarije zich op "de drempel grote en historische veranderin gen" bevond. Hij wees er daarbij op tl "°nf^'jeTia^a?yj,le'?e"' olieen brandstof en Bush, de eerste Amerikaanse pre sident die een bezoek brengt aan Hongarije, zei dat de maatrgelen geen bedreiging vormen voor de Sovjetunie. "De Sovjetleiders mo gen weten dat zij alles te winnen en niets te verliezen of te vrezen heb ben bij vreedzame veranderingen", zo zei hij. De Hongaarse onderminister van buitenlandse zaken, Kovacs, ver klaarde tegenover verslaggevers dat de Hongaarse regering tevreden was over de voorstellen van Bush. Wij hadden niet verwacht dat Bush met een zak geld zou komen. Wij menen dat hij volledig aan onze ver wachtingen heeft voldaan". Na een gesprek met de leider van de hervormers binnen de commu nistische partij, Imre Potzsgay, sprak Bush met leden van een tien- 'Bosnegers .worden uitgehongerd' ook bekend als het Brokopondoge- bied en er wonen ongeveer 25.000 bosnegers. Moiwana '86 zegt dat de voedselsituatie in het gebied zeer cuiuci mi- kritiek is na een blokkade van onge- H^arhTi nn Veer vUf weken door het nationale L»1J up i_ao_ cv oorl talrW Qor, riicf crtiic. de Engelse taal zal be- tal Hongaarse oppositiegroepen. De ontmoetingen vonden plaats in de residentie van de Amerikaanse am bassadeur in Budapest. JOHANNESBURG (Rtr/AFP/DPA) - De gevangen zwarte leider Nelson Mandela heeft gisteren, in één van zijn zeldzame verklaringen, gezegd dat onderhandelen met het ver boden Afrikaans Nationaal Con gres de enige manier is om vrede in Zuidafrika te bereiken. Man dela, die al 27 jaar gevangen zit, stelde ook dat zijn vrijlating mo menteel geen onderwerp van gesprek vormt tussen hem en de regering. Mandala sprak vorige week woensdag met de Zuidafrikaan- se president Pieter Botha. Het nieuws over deze ontmoeting, die geheim had moeten blijven, lekte afgelopen weekeinde uit en was direct aanleiding voor speculaties dat de 70-jarige Mandela binnenkort vrij zou ko- Mandela's verklaring werd door de gevangenisautoriteiten bekendgemaakt en door de staatstelevisie uitgebreid ge meld. De bekendste Zuidafri- Mandela: mijn vrijlating nog niet aan de orde kaanse politieke gevangene zegt daarin dat hij "slechts een bij drage wil leveren om een kli maat te creëren waarin de vrede in Zuidafrika bevorderd wordt". "Maar daarmee wijk ik niet af van de positie die ik de afgelo pen 28 jaar heb ingenomen, na melijk dat de dialoog met de de mocratische volksbeweging, en in bijzonder met het ANC, de enige manier is om een eind te maken aan het geweld en vrede te brengen in ons land". Mande- la werd in 1964 veroordeeld we gens hoogverraad. Eerdere verklaringen van Mandela werden meestal door familieleden eq vrienden uit de gevangenis gesmokkeld. Poli tieke analisten noemden het on- tekort aan rijst, spijs- worden geen medicamenten meer aangevoerd, zegt het mensenrechtenbureau. Nelson Mandela gewoon dat de gevangenisauto riteiten nu betrokken zijn bij de verspreiding van Mandeia's ver klaring. Volgens hen wijst dit op het grote belang dat de regering hecht aan de ontmoeting tussen Botha en Mandela vorige week. Haughey opnieuw premier Ierland DUBLIN (Rtr) - Charles Haughey is gisteren opnieuw gekozen tot pre mier nadat hij er. in was geslaagd een coalitie te vormen met de Pro gressieve Democraten, een van zijn felste tegenstanders in het parle ment. Haughey, die in de Ierse poli tiek bekend staat als de Grote Over lever, kreeg 84 stemmen, 79 parle mentariërs stemden tegen hem. Legerofficieren in Sudan de laan uitgestuurd IvHARTOUM (Rtr) - De nieuwe sterke man van Sudan, generaal Omar Hassan al-Bashir, heeft in alle stilte meer dan 100 hoge legeroffi cieren alsmede politie- en gevange nisfunctionarissen de laan uitge stuurd. Dit is gisteren vernomen in diplomatieke kringen in de hoofd stad Khartoum. De Sudanese autoriteiten hebben daarnaast de afgelopen dagen aan hangers opgepakt van de voormali ge premier Sadeq al-Mahdi, wiens regering op 30 juni ten val werd ge bracht. Hoeveel mensen zijn gear resteerd is niet duidelijk maar vol gens westerse diplomaten is de vooraanstaande mensenrechtenac tivist Ushari Ahmed Mahmoud eer der deze week aangehouden. Het of ficiële Sudanese persbureau meld de de arrestatie van Mirghani Daifallah, die de militie van Mahdi's UMMA-partij leidde. Aangenomen wordt dat de ontsla gen militairen banden hadden met de politieke partijen die door Bashir zijn verboden. De Sudanese leider heeft in het hele land de noodtoe stand afgekondigd. De grondwet is buiten werking gesteld en het parle ment is ontbonden. In Khartoum doen steeds meer geruchten de ronde dat een aantal van de leden van de uit 15 man be staande junta sympathiseren met de fundamentalistische standpun ten van het Nationaal Islamitische Front (NIF), de belangrijkste oppo sitiepartij in het vroegere parle ment. zijn economie heeft inge voerd en naar verwachting in 1990 vrije verkiezingen zal houden. "Ik ben hier om de Hongaren een partnerschap met de VS aan te bie den om de hervormingen te versnel len", zo zei Bush. De Amerikaanse president kondigde daartoe een aantal maatregelen aan. Zo zal Bud apest permanent de status van meest begunstigde natie krijgen, zodra het zijn emigratiewetten heeft versoepeld, aldus Bush. Hongarije beschikt op dit moment reeds over TEL AVIV (GPD/AP) - Israël heeft die status, maar deze moet ieder jaar met klem berichten tegengespro- verlengd worden. Deze positie ken dat het geheime contacten on- houdt in dat het betreffende land derhoudt met de Palestijnse Bevrij- gunstige tarieven krijgt in de onder- dingsorganisatie, de PLO. Vice-pre- De Hongaarse premier Nemeth (midden) geeft een toelichting op 'de stukfes IJzeren Gordijn' die hij zojuist heeft aangeboden aan de Amerikaanse president Bush (links) en minister Baker van buitenlandse zaken. (Foto anpi Speculaties na discussie in Senaatscommissie VS rie van buitenlandse zaken hebben kinderen op de door Israël bezette dichtgaan. Volgens onderwijskrin- ontkend dat er besprekingen met Westelijke Jordaanoever binnen- gen op de Westoever hebben de de PLO zijn gevoerd. De Israëlische kort weer naar school mogen. De ganisaties scholen zijn sinds het begin linge handel. Ook kondigde Bush de oprichting aan van een fonds Peres zei gisteravond dat der gelijke contacten er nooit zijn ge- 25 miljoen dollar voor de ontwikke- weest en dat hij er nooit de Verenigde Palestijnse opstand, Staten, waarin werd gespeculeerd maanden geleden, gesloten, vol- geheime dialoog tussen Is- gens de Israëlische autoriteiten om ling van de particuliere sector Hongarije. Voorts zal Washington een bijdra ge leveren van 5 rtiiljoen dollar aan een fonds voor de oprichting vart een regionaal centrum voor milieu bescherming. Tevens zullen de Amerikanen vrijwiligers sturen die als eersten deel gaan uitmaken van een zogenoemd Vredeskorps dat in Oost-Europa onder meer de ver- Buitenland kort Uit functie Joeri Solovjov, de partijleider van Leningrad, is gisteren door de Le- ningradse partijorganisatie uit zijn functie ontheven en met pensioen gestuurd. Solovjov wordt opge volgd door Boris Gidaspov, een her vormingsgezind politicus met rui me ervaring op economisch gebied. Naar verwachting zal Solovjov bin nenkort ook zijn positie in het Polit buro verliezen. Falklands De Argentijnse president Carlos Menem heeft Groot-Brittannië aan geboden de oorlogstoestand tussen beide landen op te heffen, mits Lon den bereid is de uitsluitingszone van 150 mijl rond de omstreden Falkland-eilanden op te heffen. De Falklands waren in 1982 de inzet van een oorlog tussen beide landen. Olieboring Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft ingestemd met een drastische beperking van het boren naar olie voor de kust van de Verenigde Staten. Met 374 tegen 49 stemmen aanvaardde het Huis een wet, die bestaande verboden uit breidt tot grote delen van de oost en westkust en Alaska. De beper kingen zouden per 1 oktober in gaan. Overstromingen Het dodental als gevolg van de over stromingen in de Chinese provincie Sichuan is volgens het officiële Volksdagblad van vanmorgen op gelopen tot 367. Het zwaarst getrof fen werden steden aan de Jailing-ri- vier in het oosten van Sichuan. De overstromingen in Sichuan worden de ergste genoemd sinds acht jaar. Volgens Xinhua zijn zeker 3.000 mensen dakloos geworden.' Chili De voormalige Chileense minister van financiën Hernan Buchi heeft zich kandidaat gesteld voor de pre sidentsverkiezingen in Chili, die in december worden gehouden. Buchi geniet de voorkeur van de huidige militaire machthebber generaal Pi nochet. gesproken. Ook het bureau minister-president en het ministe- heeft raël en de PLO. an de Tijdens een vergadering in Was hington van de subcommissie Europa veiligheidsredenen. Israëls minister van defensie Ra bin heeft gisteren gezegd dat de her- het Midden-Oosten opening wordt voorbereid, leerkrachten geen garanties kunnen geven dat de rust negentien zal worden gehandhaafd. Op de westelijke Jordaanoever schoten Israëlische soldaten giste ren een gemaskerde Palestijnse tie ner dood. De soldaten zouden het vuur hebben geopend nadat de jon gen een bevel om stil te blijven r hij vroeg commissievoorzitter Hamil- heeft nog geen datum bekendge- staan had genegeerd, 2 onderminister Kelly mentaar te leveren op recente pers berichten, volgens welke Peres melding heeft gemaakt van PLO- contacten. Kelly antwoordde dat hij alleen bereid was de zaak te bespre ken achter gesloten deuren, het geen leidde tot speculaties. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken maakt waarop het onderwijs mag gerwoordvoerder. Het dodental 1 le- Palestijnse zijde sinds het begin de sluiting de opstand is inmiddels gestegen tot 559. In dezelfde periode kwamen worden hervat. De officiële reden van de scholen is dat leerlingen rust veroorzaken en met stenen 35 Israëliërs om het leven, gooien naar Israëlische auto's, maar volgens de Palestijnen is de maatre- In de bezette Gazastrook schoten gel een collectieve straf voor de op- Israëlische soldaten gisteren elf Pa- stand. De afgelopen maanden is lestijnen neer, onder wie een 3-jarig pressie uitgeoefend vanuit het bui- meisje dat met haar moeder i de Verenigde winkelstraat liep, zo meldden Ara bische ziekenhuisfunctionarissen. Het meisje werd door een rubberko- de- gel geraakt die bedoeld Vice-premier Peres Washington vertelde een Israëli- tenland, met sche radioreporter vanmorgen dat Staten, om het onderwijs op de onderminister Kelly heeft ontkend Westoever te hervatten, iets te weten van officiële contacten Het Israëlische ministerie tussen de PLO en Israël. Gevraagd fensie maakte gisteren bekend dat stenengooiende demonstranten, al- waarom Kelly de vraag van Hamil- de scholen geleidelijk zullen open- dus de functionarissen, ton alleen achter gesloten deuren gaan. Daarvoor zullen vertegen- wilde beantwoorden, antwoordde woordigers van de Israëlische rege- hij dat vragen betreffende de PLO ring bijeenkomsten organiseren meldde gisteren dat de Palestij: altijd gevoelig liggen. In Ameri- met schoolhoofden, onderwijzers, opstand het Israëlische leger per kaanse politieke kringen gaat men leerlingen en hun familieleden om dag ruim een miljoen gulden kost. ervan uit dat er veelvuldig informe- de Israëlische politiek duidelijk te Het weekblad baseerde zijn bericht le contacten plaats hebben tussen maken. Israël verlangt van het on- op cijfers van generaal Navon, de di- derwijzend personeel dat het de c de handhaaft. Als het daartoe niet (Foto ap) Het ziet er naar uit dat 320.000 staat blijkt, zullen de scholen recteur van de begrotingsafdeling van het Israëlische ministerie van defensie. PEKING (AFP/AP) - Twee Chine zen die beschuldigd werden van deelname aan de 'contrarevolutio naire democratiseringsbeweging', zijn vorige week zaterdag in Cheng du, de hoofdstad van de provincie Sichuan, terechtgesteld. Dat heeft het dagblad van Sichuan gemeld. Wang Giuyan en Zhou Xiangcheng zijn volgens de krant op 1 juli ter dood veroordeeld wegens brand stichting. Het vonnis werd zaterdag door een hogere rechtbank beves tigd en nog diezelfde dag ten uitvoe ring gebracht. Nadat eind juni drie demonstran ten in Shanghai en zeven betogers in Peking waren terechtgesteld, wa ren er geen meldingen van execu ties meer geweest. In Chengdu waren op 6 juni min stens 300 mensen door het leger ge dood en meer dan duizend gewond geraakt tijdens een demonstratie na het bloedbad dat twee dagen eerder in Peking plaatsvond. De Chinese autoriteiten die aan vankelijk veel publiciteit gaven aan de arrestaties en executies maken sinds twee weken geen melding meer van acties van de politie. Di plomaten menen dat men zo nieuwe internationale protesten wil vermij den, maar dat de arrestatie en exe cuties in het geheim nog steeds doorgaan- De hoogste leiders van China hebben er gisteren bij de diploma tieke vertegenwoordigers van hun land op aangedrongen beter hun best te doen het Chinese gezichts punt over het alom veroordeelde militaire optreden tegen de studen ten in het buitenland over het voet licht te brengen. De nieuwe partijsecretaris, Jiang Zemin, had de diplomaten volgens het televisiejournaal op het hart ge drukt meer werk te maken van het uitleggen van de waarheid, "om ge ruchten in de westerse pers tegen te gaan". Premier Li Peng zei dat Chinese studenten die in het buitenland hebben deelgenomen aan protest- bijeenkomsten, in China welkom waren, en niet zouden worden ge straft. Veel westerse landen geven Chinezen toestemming hun verblijf te verlengen als zij bang zijn bij te rugkeer in de Volksrepubliek te worden aangehouden. Acht Chinese dissidentenleiders zijn gisteren in Parijs opgedoken waar ze op een persconferentie een onderzoek van de Verenigde Naties hebben geeist naar de bloedige on derdrukking van de democratise ringsbeweging. Onder de studenten waren de 21-jarige Wu'er Kaixi, zijn vriendin Liu Yan, en Li Lu. In de brief eisen de dissidenten de instelling van een speciale onder zoekscommissie van de Verenigde Naties, die de toedracht van de ge beurtenissen op 3 en 4 juni moet on derzoeken. Tevens roepen ze de staatshoofden op de voorstanders van de democratiseringsbeweging die slachtoffer zijn geworden van de huidige repressiegolf met alle mo gelijke middelen te helpen. Tenslot te vragen ze om zoveel mogelijk druk op de Chinese leiders uit te oe fenen, onder meer door economi sche sancties en verbreking van de diplomatieke betrekkingen, om een einde te maken aan de repressie. ADVERTENTIE HAVANA - "We hebben geen al ternatief. Clementie zou onze revo lutie ongeloofwaardig maken". Zo verklaarde de Cubaanse leider Cas tro dinsdagavond in een 3,5 uur du rende tv-toespraak zijn weigering om gratie te verlenen aan vier hoge militairen die ter dood zijn veroor deeld wegens drugssmokkel. Aan genomen wordt dat de vier inmid dels zijn geëxecuteerd. door Rob Sprenkels Castro's rede was al zondagnacht opgenomen tijdens de zitting achter gesloten deuren van de Staatsraad, die het vonnis van het militaire tri bunaal unaniem bekrachtigde. Het Cubaanse staatshoofd lichtte toe dat hij persoonlijk niet de macht heeft om gratie te verlenen. Dat had alleen de uit 29 leden bestaande Staatsraad kunnen doen. Het gaat om de leiders van, de sa menzwering die de afgelopen jaren contacten heeft onderhouden met het Colombiaanse Kartel van Me- dellin: de 'held van de revolutie' ge neraal Arnaldo Ochoa, kolonel An tonio de la Guardia van het ministe rie van binnenlandse zaken, en hun directe medewerkers kapitein Jor ge Martinez en majoor Amado Padron. Tien andere militairen die bij het drugsschandaal waren be trokken, zijn veroordeeld tot straf fen van 10 tot 30 jaar. Castro begon zijn toespraak met een gedetailleerde uiteenzetting over de strijd in Angola in 1988. Ge neraal Ochoa stond toen aan het hoofd van de Cubaanse troepen daar. "Maar terwijl onze soldaten werden belaagd door tienduizen den mortiergranaten van de Zuid afrikanen, stuurde Ochoa kapitein Martinez met een vals paspoort naar Colombia om daar met de drugs baas Escobar te praten", merkte hij verontwaardigd op. Kwaad constateerde Castro hoe Ochoa in Angola handel had gedre ven met al het materiaal dat Cuba met de grootste offers naar het oor logsfront stuurde. "Zestigduizend zakken cement, kleren, koekjes, schoenen". En: "Terwijl wij Angola gratis technische bijstand verleen den voor 120 miljoen dollar, pro beerde Ochoa, in het belang van zijn troepen beweerde hij, geld te ver dienen op de zwarte markt". Ochoa kocht verbindingsappara- tuur voor de Angolezen en streek persoonlijk.een vette 'provisie' op. De generaal beloofde de Sandinis ten in Nicaragua Duits mortierge- schut, kon dat uiteindelijk niet leve ren en stuurde vanuit Angola een troostprijs: 50 geweren en een aan tal mortieren van het Cubaanse le ger. Ook bij die transactie streek hij tienduizenden dollars op. Uitgebreid vertelde Castro hoe Fidel Castro. het hele drugsschandaal toevalli gerwijs aan het licht was gekomen. Ochoa stond op het punt om te wor den benoemd als de bevelhebber van het Cubaanse leger in de weste lijke sector van het eiland. Maar er waren de nodige twijfels over z|jn recente gedrag. Castro gelaste een onderzoek en ontdekte Ochoa's weinig frisse activiteiten in Angola. Toen de als 'held van de repu bliek' uitverkoren generaal in privé- gesprekken geen berouw wilde to nen, werd besloten hem te arreste ren. Pas daarna kwamen zjjn con necties met de drugsbaronnen uit Medellin aan het licht. Zo werden ook de activiteiten ontdekt van de groep van kolonel De la Guardia. Deze had sinds 1987 minstens 6 ton cocaïne in de Verenigde Staten aan land bracht. Castro onthulde <jat de Noor damerikanen begin 1988, tijdens de vredesonderhandelingen over An gola, zijn broer Raul hadden ge noemd in verband met het drugs- verkeer via Cuba. Hij gaf de op dracht om te antwoorden dat dege ne die dergelijke 'leugens' had ver zonnen 'een hoerezoon' was. "Dat was het diplomatieke woord dat ik letterlijk koos", aldus Castro. Toch bezorgd, gaf "hij minister van binnenlandse zaken, de vanwe ge het schandaal afgezette generaal Jose Abrantes, opdracht tot een on derzoek. Maar om mysterieuze re denen leverde dat niets op. Wellicht had dat te maken met het feit dat kolonel De la Guardia en mqjoor Amado Padron aan iedereen op Cu ba felbegeerde zaken als videore corders en kleurentelevisie's uit deelden. Castro had het zelfs over plezierjachten, die werden geroofd in het Amerikaanse Miami. Volgens de Cubaanse leider zou de Noordamerikaanse regering al sinds langere tijd verschillende na men van de Cubaanse drugssmok kelaars hebben gehad. "In ieder ge val twee: Toni de la Guardia en Mi guel Ruiz". Castro neemt het de Amerikanen ernstig kwalijk dat ze hem dat niet op vertrouwelijke ba sis hebben laten weten. Hij onthulde dat hij Washington een paar jaar geleden had gewaar schuwd voor een mogelijke aanslag op president Ronald Reagan. "Onze inlichtingendienst had daar berich ten over en ik vond het m'n plicht om dat te melden; ook al was Reagan een blinde vijand van onze revolutie", aldus Castro. Het Cubaanse staatshoofd riep de Amerikanen op om een gezamelijke oplossing te vinden voor de vele vliegtuigen die het Cubaanse lucht ruim schenden. Inzake het incident met een vliegtuig dat dit weekeinde 800 kilo cocaïne dropte boven een in Cubaanse wateren klaar liggende boot, had hij een geheel eigen ver sie. "De Amerikanen zeggen dat twee MiG's van onze luchtmacht het vliegtuig beschermden tegen een verkenningstoestel van de Ameri kaanse kustwacht. Maar dat is een leugen. De twee MiG's waren opge-, stegen om het vliegtuig te onder scheppen, maar ze moesten terug vanwege gebrek aan brandstof. Daarna kregen ze opdracht om het vliegtuig neer te schieten. Maar het was donker, tien uur 's nachts, en ze konden het vliegtuig niet meer vin den". Erg overtuigend klonk het niet. Toch wees Castro alle beschuldigin gen dat zijn bewind zich ook zelf met de drugs zou bezighouden, resoluut van de hand. "De la Gu ardia heeft in totaal 2 miljoen dollar verdiend. Wat is twee miljoen dollar voor een land dat jaarlijks voor 500 miljoen dollar exporteert. Waarom zouden we onze revolutie op het spel zetten? Alleen al aan defensie geven we één miljard dollar uit. Dat miserabele bedragje hebben we niet nodig". De doodstraf voor Ochoa en de zijnen was volgens Castro absoluut noodzakelijk. "Volgens onze wet kunnen we een spion fusilleren. Maar hoeveel schade kan een CIA- agent onze revolutie toebrengen vergeleken met de schade die Ochoa de revolutie heeft toege bracht. Hoeveel schade kunnen 10 CIA-agenten veroorzaken, of 50 CIA-agenten? Het blijft kinderwerk vergeleken bij wat er nu is gebeurd. Wanneer kunnen we de doodstraf nog toepassen als we het nu niet doen?". "Op momenten dat het socialis me in crisis is, op het moment dat bijna iedereen het in de prullebak van de geschiedenis wil gooien, strijden wij voor ons recht om ons eigen model te ontwikkelen, hier op amper 150 kilometer van het impe rium", aldus Castro. "Maar hoe kun nen we rectificeren als we nu niet voorbeeldig optreden? Wie gelooft er dan nog in onze oprechtheid? On ze genereuze revolutie kan in deze kwestie niet genereus zijn zonder zich zelf een enorme schade toe te brengen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5