Dees wijst handel in organen af IK1'" (TZD Sociale dienst gaat agressie te lijf SGP: staatssecretaris voor politie gewenst Suriname krijgt 25 miljoen extra MET HET OOG OP 00RT WD wijst 'buitenlandse politiek' gemeenten af Keizer Maximiliaan schenkt Westerkerk kroon. DONDERDAG 13 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Staatssecretaris wil snel wetgeving afloop van hun besprekingen de resultaten bekend: de hulp c ENSCHEDE/DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Dees Premier Arron en minister Bukman maken (volksgezondheid) wil ZO snel mogelijk een eind maken aan Suriname wordt na bijna zeven jaar hervat. de commerciële handel in donornieren. Zijn ministerie werkt thans aan een wetsvoorstel dat de transplantatie van organen regelt en waarin het codicil een wettelijke status krijgt. In het wetsvoorstel worden volgens de staatssecreta ris twee belangrijke punten opgenomen: commerciële han- DEN HAAG (GPD) - Suriname Nederland betaalt direct en per pro- der andere een veerverbinding tus- del mag niet en toewijzing van organen mag uitsluitend ge- kan de komende maanden rekenen ject aan de desbetreffende gecon- beuren op grond van medische criteria. „Iemand kan alleen in aanmerking komen voor orgaantransplantatie wanneer dat voor de gezondheid noodzakelijk is. Inkomen of beroep mag daarbij absoluut geen rol spe len", aldus Dees. Het wetsvoorstel wordt waarschijnlijk aan het eind van dit jaar naar de adviesorganen gestuurd. Gisteren werd bekend dat een commercieel bureau uit Hengelo Bedrijven wülen partij zinkafval gaan recyclen op 25 miljoen gulden extra 'o bruggingshulp' uit Nederland, plus 25 miljoen voor de wederopbouw tracteerde opdrachtnemers. Paramaribo en Meerzorg (kos ten: 25 miljoen), verbetering het door oorlog getroffen Oost- mando van Brunswijk een mijlpaal, in princi- terwijl Arron beklemtoonde dat het nister ontwikke- zijn regering ernst is met het vredes- start gaan. proces. Voor de wederopbouw van bemiddelt bij de verkoop van nie ren van levende donors. Hét bu reau, dat zegt al van honderd Neder- Suriname. Daarnaast kan in princi- landers een nier te hebben gekocht, pe de financiering treedt op als agent van orgaanhan- lingsprojecten weei delaren in West-Duitsland. Daar is De Nederlandse ontwikkelingshulp het zwaar getroffen gebied de handel in menselijke organen aan Suriname is daarmee volgens apart bedrag v; voor transplantatiedoeleinden al minister Bukman (Ontwikkelings- gereserveerd, langer bekend. Het Hengelose bu- samenwerking) weer volledig her- Prnlonton reau benadert potentiële donors via vat. -rTOjeCien advertenties voor kredietbemidde- Bukman zei dat gisteren in Den Bukman ling in de dagbladen. Haag na afloop van onderhandelin- hun overleg een lijst De Kamer is eensgezind over een gen met de Surinaamse vice-presi- opgesteld verbod op commerciële handel in dent Arron. De twee toonden zich uitwerking ter hand moet worden organen. „Over het uitgangspunt uiterst tevreden. De Nederlandse genomen. Alles bij elkaar kosten Bukman noemde het naderbij ko- stroomvoorziening in Paramaribo i vrede met het jungle-com- de drinkwatervoorziening. PvdA-kamerlid Pronk, die als mi- ontwikkelingssamen- werking in 1975 het ontwikkelings verdrag met Suriname sloot, be schouwt de Nederlandse steun aan 25 miljoen gulden de positie van Arron in de vredeson derhandelingen met Brunswijk als politiek het belangrijkste resultaat. „Ik ben blij dat de relatie weer Arron hebben tijdens wordt hervat en dat er vooralsnog van projecten overeenstemming is bereikt over de de technische hulpprocedures", aldus Pronk. W- D'er Weisglas vindt dat Bukman te hard van stapel loopt met het her- r geen handel mag worden ge- bewindsman sprak van grote spron- die projecten 225 miljoen gulden, vatten van de ontwikkelingshulp, dreven in menselijk transplantatie- gen voorwaarts. Maar onduidelijk verspreid over een aantal jaren. Vol- „Hij moet nog een paar maanden materiaal isjedereen het met elkaar bleef woensdag tijdens een pers- gens Arron kan met de uitvoering wachten. Er zijn positieve ontwik- de overbrug- onmiddellijk worden gestart, i ROTTERDAM (ANP) - De eigena ren van de duizend ton zinkresidu die al enkele weken ligt opgeslagen in de Merwedehaven in Rotterdam zoeken naar een mogelijkheid de partij in Europa te recyclen. Dat geldt vermoedelijk ook voor de dui zend ton zinkresidu die niet in de Braziliaanse havenplaats Santos ,r mocht worden gelost en terugkomt spreekt zijn afschuw uit over de gerleider Bouterse. Vanaf mei l»öö naar Rotterdam praktijken die nu in Oost-Neder- werd de ontwikkelingshulp gege- Woordvoerder Denig van de eige- land bekend zijn geworden. „Ik ven in de vorm van overbruggings- naren het Londense bedrijf Euro- denk dat niemand in de Kamer daar kredieten, eerst voor levensmidde- met en de Amsterdamse metaalhan- anders over denkt. Het punt is na- len en medische behoeften, nu voor del Magnus, heeft dit gisteren mee- tuurhjk ook dat we in Nederland tot onderdelen en goederen. De zegt CDA-kamerlid Lansink, conferentie „maar het probleem is dat het ver- gingshulp eindigt en Suriname schijnsel tamelijk nieuw is en zich weer aanspraak zal kunnen maken klemtoond dat het slechts niet tot één land beperkt. Omdat er op het normale bedrag van jaarlijks inventarisatie gaat, een wereldwijd systeem van or- 200 miljoen gulden hulp uit Den gaanhandel lijkt te bestaan, moet je Haag. „Ik denk dat we nu weer echt de maatregelen ook op die schaal zijn begonnen", zei Bukman, treffen. Daarbij kun je denken aan De hulp aan Suriname werd vorig een internationaal handvest, maar jaar hervat, nadat ze jarenlang was ook aan een Europese regeling die opgeschort uit protest tegen de de- projecten moeten eerst nog worden wacht tot de vrede daadwerkelijk alle lidstaten verplicht". Ook PvdA'er Van terugkomt spreekt zijn afschuw uit kelingen gaande, maar die zijn nog Nederlandse zijde wordt be- niet afgerond". CDA-kamerlid i een Aarts zei erg gelukkig met de over- Buk- eenstemming te zijn. Hij ziet de her- zich nog niet heeft gebonden, vatting van de hulp als een belang-1 Het geld is weliswaar gereserveerd, rijke stimulans voor het vredes- maar Nederland zou slechts voor 4,4 overleg. In tegenstelling tot Weis miljoen gulden aan echte project- glas vindt hij dat met hervatting van steun hebben toegezegd. Andere de hulp niet hoeft te worden ge- DEN HAAG (ANP) - De Staatkun dig Gereformeerde Partij (SGP) meent dat er bij de komende forma tie-besprekingen een aparte' staats secretaris voor politie zijn intrede moet doen. Deze zal moeten worden belast met de reorganisatie van de politie, gericht op het samenvoegen van rijks- en gemeentepolitie die moet vallen onder één departe ment: dat van binnenlandse zaken. Dit blijkt uit een uitgelekt SGP- verkiezingsprogram dat volgende week officieel wordt gepubliceerd. Het programma, waaraan de titel "Bij leven en welzijn" is meegege ven, verschijnt binnenkort ook in een populaire versie, in het bijzon der bedoeld voor jongeren en scho len. De SGP wijst de bestaande plan nen voor de herverdeling van de po litiesterkte af. In het programma toont de partij zich voorstander van handhaving van de veldpolitie. Ook meent de partij dat een inhaalpro gramma op touw moet worden ge zet voor het wegwerken van de ach terstand die is ontstaan bij de bouw en vernieuwbouw van politie-on- derkomens. Nieuw in het SGP-programma is de min of meer afwijzende opstel ling van de partij tegenover kern energie. Zolang er nog geen veilige en afdoende oplossing is gevonden voor het radio-actieve afval mag niet tot uitbreiding van het aantal kerncentrales worden overgegaan, zo meent de SGP. De partij stelt zich op tegen casi no's en soortgelijke instellingen. Als het aan de partij ligt is het bin nenkort gedaan met de staatsloterij. Ook wil de SGP verhoging van de straffen voor kinderporno- en pros titutie. Speciale opsporingsteams zouden moeten worden ingesteld om deze uitwassen te beteugelen. De SGP bepleit een krachtig milieubeleid. De Nederlandse eco nomie zal moeten worden omge vormd tot een kringloop-economie, zo blijkt uit het programma. GPV Het Gereformeerd Politiek Ver bond (GPV), wijst het onderbren gen van de politie bij een der dépar tementen van de hand. Ook het in elkaar laten opgaan van rijkspolitie en gemeentepolitie staat deze partij niet voor. Wel is samenvoeging van de departementen van binnenland se zaken en van justitie nodig, ge zien de betrokkenheid van beide departementen bij openbare orde en veiligheid, aldus het gisteren ge presenteerde verkiezingsprogram "Leven, nu en straks". GPV-fractievoorzitter Schutte bepleitte verder bestrijding van de zware criminaliteit. In dit verband wordt aangedrongen op de vorming van regionale teams. Ook wordt aangedrongen op maatregelen om vormfouten bij de opsporing en in de dagvaarding te voorkomen. De Staatsloterij en de exploitatie van de zogenoemde sexlijnen moet, zo meent het GPV, worden beëin digd. Ook stelt het Verbond zich op het standpunt dat de Emancipatie- raad maar beter kan worden opge heven. GPV-lijsttrekker Schutte noemde de Emancipatieraad "een door de overheid bekostigde actie groep". In het programma wordt verder gepleit voor het terugbrengen van de maximumsnelheid op autowe gen naar honderd kilometer per uur. Een bedrag van 9,6 miljard ex tra is nodig voor milieuactiviteiten, zo becijfert het GPV. De nadruk moet komen te liggen op energiebe sparing, centrale mestverwerkings capaciteit, bodemsanering en hand having van de milieuwetgeving. In de defensie-paragraaf wordt gepleit voor het laten voortbestaan van de drie krijgsmachtdelen (landmacht, luchtmacht en marine) en wordt uit gegaan van een reëele groei van het defensiebudget van 1 procent. Als "minimaal noodzakelijk" wordt de ze groei geoordeeld. Het GPV blijft zich afwijzend op stellen tegen reclame op zondag bij de omroep. Men wil de instelling van een codecommissie tegen over schrijding van ethische normen bij de omroep. cêmbermoorden in 1982, gepleegd uitgewerkt. Het gaat daarbij om on- getekend. Otterloo tijdens het militair regime van le- i Nederland tot onderdelen gedeeld. Euromet en ^Magnus* zijn dusver wel over dit soort praktijken male'hulp volgens de woordvoerder niet van hoorden, maar die speelden zich plan het afval terug te sturen naar uitsluitend in het buitenland af de landen van herkomst, Italië en Een internationale regeling van België, zoals de milieuorganisatie de ^^^yk^orga^handel .is^te Greenpeace eist. Greenpeace verhinderde enige weken geleden het transport van het zinkresidu van Rotterdam Brazilië. Volgens Greenpeace bevat de partij hoge concentraties zware metalen zoals cadmium, lood 200 miljoen per jaar aan vooral projecten zou pas kun nen worden hervat als aan een aan tal voorwaarden was voldaan: vrede onderzoek in Oost-Suriname, een economisch gezondheid nodig, omdat gebleken is dat herstelprogramma en nieuwe commercialisering een negatieve spraken over de hulpprocedures, invloed heeft op het beschikbaar komen van zogenoemde postmorta le nieren. Dat zijn nieren van overle- volledig overeenstemming bereikt, denen die hun organen per codicil Belangrijkste punten, daarin zijn teren zonder vergoeding voor trans- dat Nederland en Suriname twee meld Onderzoek naar 'zelfmoordpil' voor zieke jongeren loopt vast UTRECHT (ANP) - Ook een nader maken. Hij waarschuwde in derge- de inspectie volks- lijke gevallen de betrokken huis- het verstrekken arts. euthanasiepillen aan kinderen met kanker is vastgelopen omdat de hebben Brinkman Over die procedures hebben Buk- betrokken artsen zich op hun ge- Korthals Altes (justitie) Arron de afgelopen dagen heimhoudingsplicht beroepen. Mi- onderzoek laten instellen naar de nister Brinkman (wvc) heeft dat gis- vraag hoe vaak dergelijk pillen de Tweede Kamer ge- wordt verstrekt In antwoord op kamervragen zijn collega nader per. Een gat in de Nederlandse wet- plantatie beschikbaar hebben ge- keer per jaar op hoog niveau overleg Aanleiding geving maakt het volgens Green- steld. Vooral in West-Duitsland ook daad werkelijk worden gebruikt. Het me de mededeling disch beroepsgeheim heeft het vol- Verder mag Suriname fond- eind 1987 van de Amsterdamse kan- gens Brinkman onmogelijk ge pen, door s gebruik a derde wereldlanden te dum- Adelmann al langer een zekere graaf sen aanleggen om de lokale kosten kerspecialist Voute, dat hij onge- maakt een beeld van de gebeurte- Adelmannsfelden (voorbereiding, evaluatie etc.) te fi- neeslijk zieke jongeren op hun pelweg het label her- 31s orgaanhandelaar optreedt, is het nancieren, maar krijgt het niet de zoek een pil i de lading te hangen. aantal nieren van overledenen vorig gewenste harde deviezen overge- iHiJ1J maakt, zoals vroeger het geval was. De eigenaren ontkennen dit. Het Jaar aanzienlijk gedaald, was volgens hen de bedoeling dat de partij in Brazilië zou worden ver werkt tot voornamelijk meststof en veevoer. Volgens Denig geschiedt de recycling zodanig dat er geen ge vaar bestaat voor het milieu. Na re cycling resteert volgens Denig een geringe hoeveelheid afval waarin inderdaad zware metalen voorko men. Maar ook dit afval kan volgens hem in Brazilië veilig worden ver werkt. Vanuit de Braziliaanse haven plaats Santos is nog eens. 1000 ton. zinkresidu aan boord van het vrachtschip Pro Americana onder weg naar Rotterdam. Die partij is door het Braziliaanse zinkverwer- kingsbedrijf Produquimica ge kocht van Euromet en Magnus, maar kon niet in Santos worden ge lost door juridische acties van de plaatselijke milieuorganisatie- .Greenpeace meent dat het wachten nu is op een beslissing van het mi nisterie van VROM. Daar beraadt men zich nog steeds op een stand punt, aldus een woordvoerder. ADVERTENTIE Kamsteeg Auto Lease 071-317436/01720-31102 nissen te krijgen. Als het om patiën- huis gaf waar- tengegevens gaat, kunnen artsen zelf gekozen ogenblik zich beroepen op het beroepsge- n hun leven konden heim en tegenover de rechter op hun verschoningsrecht. Dat het in dit geval om onbekende patiënten èn om onbekende artsen ging, vormde een extra barrière, aldus Brinkman. De huisartsen lieten Voute weten dat ze niet wilden dat hij hun naam aan de inspecteur gaf. Het onder zoek naar de identiteit van de huis artsen die euthanasie hebben uitge voerd by ongeneeslijk zieke min derjarigen of die hulp hebben ver leend bij zelfdoding, is daardoor in het beginstadium blijven steken. Voute wilde toen ook niet meer meewerken aan het onderzoek. GPV-lijsttrekker Schutte vertrok gisteren vanaf het Binnenhof op een tan dem bij wijze van startschot voor de verkiezingscampagne. Daarmee gaf hij het doel van zijn partij aan: twee kamerleden na 6 september, (foto anp> 'Soms slaat iemand zo de telefoon van het bureau' Binnenland kort Studieduur Minister Deetman (onderwijs) wil studenten prikkelen tot sneller af studeren. De bewindsman denkt daarbij aan strafkortingen op de ba sisbeurs voor langzame studenten en/of bonussen voor degenen die hun studie tijdig afronden. Gisteren zette de bewindsman een commis sie aan het werk om te onderzoeken of met dergelijke maatregelen de gemiddelde studieduur kan worden teruggebracht. Privacy Zogenoemde passagepasjes moe ten bij de invoering van het reke ning rijden (een electronische tol) de privacy van de automobilist gaan beschermen. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zegt dit in Vrijheid en Democratie, het WD- partijblad. "Het gaat niemand, en dus ook de overheid, iets aan waar en wanneer iemand rijdt", aldus de bewindsvrouwe. Van Gogh De politie van Ede heeft gistermid dag een vierde verdachte aangehou den die mogelijk betrokken is bij de kunstroof van drie Van-Gogh-schil- derijen uit het Kröller Mullermuse- um in Otterlo. De politie wil evenals bij de aanhouding van de derde ver dachte, afgelopen maandag, geen nadere mededelingen doen over de identiteit van de arrestant. ROTTERDAM - Medewerkers van sociale diensten in ons land worden regelmatig geconfronteerd met agressief gedrag. "Iemand begint te dreigen en zegt:Ik sla je kop van je romp", noemt Gerda Besselink. "Soms staat iemand op en slaat de telefoon van het bureau". Hans Gouweléeuw: "Of ze gaan aan je trekken. Maar schreeuwen komt nog het meest voor". door Anriemiek Veelenturf Medewerkster Gerda Besselink van het klachtenteam en directie-secre taris Hans Gouweleeuw van de soci ale dienst in Rotterdam sommen de voorbeelden uit de losse pols op. Pantserglas en loketten kunnen het personeel beschermen maar dat staat haaks op het 'cliëntvriendelij- ke' beleid dat de Sociale Dienst hoog in het vaandel draagt. Op de vraag: 'wat dan?' komt een ant woord in de vorm van het 'agressie experiment', waaraan Besselink en Gouweleeuw volop meewerken. Beiden beklemtonen dat de om vang van agressief gedrag door hun cliënten niet moet worden over schat. De sociale dienst heeft onge veer 70.000 cliënten, met wie de dienst enkele malen per jaar een ge sprek voert. Agressief gedrag komt gemiddeld tweemaal per week voor, echt fysiek geweld (slaan, schoppen) één keer per maand. "Met de vuist op tafel slaan of 'ver domme!' roepen, hebben we niet meegeteld." zegt Hans Gouwel- De omvang van de agressie mag dan meevallen, de gevolgen voor het personeel kunnen groot zijn. Het komt voor, dat de desbetreffen de ambtenaar direct na een voorval hevig geëmotioneerd raakt, wat een 'olievlekwerking' heeft op de rest van het personeel. Angst en onze kerheid kunnen leiden tot ziekte- Angst Gerda Besselink kent dit uit de praktijk: "De mensen die dit mee maken willen direct praten. Hoe heeft het kunnen gebeuren? Wat is eraan vooraf gegaan? Ik heb wel meegemaakt dat we een dag lang nauwelijks konden werken. De angst voor herhaling blijft lang han gen". Voor medewerkers die zo'n erva ring niet kunnen verwerken, heeft de sociale dienst in Rotterdam con tact gezocht met een psychothera peut. Maar volgens Gouweleeuw en Besselink wordt er maar heel wei nig gebruik gemaakt van zijn hulp. Het toont echter wel aan, dat de di rectie de problemen serieus neemt, zeggen ze. Eén van de onderdelen van het 'agressie-experiment' is een drie daagse training van het personeel. Daarbij leren medewerkers hoe te handelen wanneer een gesprek met een cliënt een onaangename wen ding aanneemt. "De maatschappe lijk werkers zijn over de cursus heel enthousiast," zegt Gerda. Zelf past ze de leerstof in de praktijk ook toe. Ze geeft een voorbeeld: "Wanneer een cliënt kwaad zegt: 'Als ik niet meer geld krijg, dan zal ik', reageer ik: 'Wat zal je dan? Ga je m'n gezicht soms in elkaar timmeren?' En dan volgt er een geschrokken reactie: 'Oh nee, dat niet'. Dan is de dreiging weg". Een ander onderdeel van het ex periment is het agressie-consulta tieteam. Wanneer zich op één van de 24 districtskantoren een noodsitua tie voordoet, verleent het consulta tieteam assistentie. De teamleden praten met de medewerker en be slissen samen wat te doen. In het ui terste geval neemt het team de lasti ge klant voor een paar maanden, on der zijn hoede. Keihard Dat lijkt een makkelijke oplossing, maar is het volgens de twee GSD- ambtenaren beslist niet. Gouwel eeuw: "We gaan keihard met de cliënt in de weer, maken een duide lijk werkplan". Besselink: "Op een districtskantoor is het voor cliënten makkelijk de medewerkers tegen elkaar uit te spelen. Dat lukt ze met het consultatieteam niet". Gouweleeuw: "De cliënt ziet de overplaatsing ook als een straf. We hebben meegemaakt dat iemand vroeg: ik zit nu al een paar maanden by jullie. Wanneer mag ik weer te rug naar het districtskantoor?" In het kader van het agressie-ex periment heeft de Sociale Dienst af spraken gemaakt met justitie over het doen van aangifte van mishan deling, bedreiging of vernieling. De aangever hoeft niet langer met zijn privé-adres in de processen-verbaal te worden opgenomen, maar mag het adres van het hoofdkantoor van de sociale dienst opgeven. Het per soneel ervaart deze handreiking volgens Gerda Besselink als 'be trekkelijk', maar ook hier geldt dat men in ieder geval waardeert dat de problemen serieus worden opge pakt. Of de maatregel ook inder daad de drempel voor het doen van aangifte heeft verlaagt, is nog niet duidelijk. Agressie van cliënten van de So ciale Dienst kan vele oorzaken heb ben. Soms zijn mensen gewoonweg gefrustreerd, omdat ze het gevoel hebben dat ze van het kastje naar de muur worden gestuurd. Agressie kan het gevolg zyn van psychische stoornissen. Daarvoor onderhoudt het consultatieteam contact met een psychiater. Er zijn ook mensen, die doelbewust agressie gebruiken om hun zin te krijgen. In het verle den is het voorgekomen dat agres sief gedrag van een cliënt met toe stemming van de directie is 'afge kocht' met een hoger voorschot. Bom Hans Gouweleeuw: "Ik ken één dergelijk geval. Maar wat kun je an ders doen als iemand met een bom binnenkomt? De algemene lijn is dat agressief gedrag niet wordt be loond. Een individuele ambtenaar kan daar ook nooit mee wegkomen. Zijn werk wordt achteraf nog twee maal gecontroleerd". Kunnen Hans Gouweleeuw en Gerda Besselink zich ook voorstellen dat mensen vreselijk kwaad worden vanwege de ingewikkelde sociale wetgeving of bezuinigingen? Beiden knikken heftig. Gerda: "Maar die boosheid is anders. Die richt zich niet tegen jou". Hans vult aan: "Die komt voort uit een alge meen gevoel van machteloosheid". DEN HAAG (ANP) - Gemeenten en provincies moeten een terughou dend internationaal beleid te voe ren en het is ronduit ongewenst dat lagere overheden met hun buiten lands beleid politiek bedrijven. Al leen activiteiten op het gebied van ontwikkelingssamenwerking, Eu ropese samenwerking en han delspromotie moeten worden toeg- staan. Dat stelt de WD-fractie in de no ta 'Gemeenten, provincies en inter nationaal beleid' van de kamerle den Wiebenga en Weisglas. Het be leid van de lagere overheden mag volgens hen nooit strijdig zijn met het beleid van de rijksoverheid. Voorts is het van belang dat er voor de buitenlandse activiteiten van la gere overheden een breed draag vlak bestaat onder de burgers. De WD constateert dat interna tionale activiteiten van gemeenten steeds vaker voorkomen. Met name de activiteiten van de vereniging Lagere Overheden Tegen Apart heid (LOTA) hebben dit verschijn sel weer eens duidelijk in de publi citeit gebracht, aldus de nota. De WD lijkt zich met name te storen aan de wijze waarop lagere overhe den in sommige gevallen een geheel eigen beleid ontwikkelen in de sfeer van ontwikkelingssamenwerking. De liberalen hebben daar in prin cipe geen bezwaar tegen, maar an ders wordt dat 'als er ware politiek wordt bedreven doordat gemeenten zich concentreren op specifieke lan den in de derde wereld omdat die landen in politiek opzicht in een goed blaadje staan bij de betreffen de gemeentebesturen'. „In de prak tijk blijkt dat deze keuzes veealal niet overeenstemmen met die van de centrale overheid". Volstrekt uit den boze acht de WD steun aan (gewapende) bevrijdingsbewegin gen. Op het gebied van handelsbevor dering meent de WD dat bepaalde steden waarvoor de internationale handel van grote betekenis is, acti viteiten in het buitenland moeten kunnen ontplooien. Dat mag echter niet zo ver gaan dat zelfs bestuur ders van stadsdeelraden wereldrei zen gaan maken om de internatio nale belangen van hun stadsdeel te bevorderen. Dergelijke activiteiten noemt de nota buiten alle propor ties. ADVERTENTIE Verheugend nieuws voor het Amsterdam van 1638 en haar burgers, die zich geen mooiere bekroning van "hun" Westertoren kunnen wensen. Wie meer wil weten over de geschiedenis van "de Oude Wester", moet beslist een keer Madurodam bezoeken. Want in miniatuurstad Madurodam zie je alle grote monumenten van Nederland: de Westerkerk naast de Dom van Utrecht, de Bossche Sint Jan naast het stadhuis van Gouda. Monumenten met een boeiende historie, waar Madurodam verrassend veel over te vertellen heefl Madurodam, Haringkade 175, Den Haag. Tel. 070-553900 Wie tassen 1 mei en 3 0 september 's avonds Madorodam bezoekt kan gratis een sprankelend klank- en lichtspel meemaken. HEEFT VEEL TE VERTELLEN.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3