Zhao Ziyang ondanks degradatie volksheld 'Ook Deetman wil wijziging betalingssysteem onderwijs' Interview PvdA-kamerlid Leijnse verdedigt congresuitspraak Toeristen in Peru steeds vaker slachtoffer van terrein-acties Leken in domineeskerk bij evangelisatie PAGINA 2 DONDERDAG 13 JULI 1989 PEKING - De afgezette partijlei der Zhao Ziyang mag uit de gratie zijn geraakt bij de Chinese leiders, maar het volk beschouwt hem als hun held. Zhao geniet op het mo ment een ongekende populariteit. Dat blijkt uit de enorme publieke belangstelling voor zijn biografie. Het boek is zo in trek, dat de winke liers de prijs hebben verdubbeld tot bijna drie gulden. door Bob Mantiri Zijn aanhang is niet alleen te vinden aan de basis, maar ook in de hoogste regionen van de partij en regering. Vorige week stemden zes promi nente partijleden in het parlement, ondanks instructies van hogerhand, tegen de aftzetting van Zhao als vice-voorzitter van de centrale mili taire commissie. In een verwoede poging om een persoonsverheerlijking rond Zhao de kop in te drukken, gaf de propa- ganda-afdeling van de partij enige dagen geleden een lijvig document uit, waarin Zhao wordt beschreven als een 'verrader', die 'golfen veel belangrijker vindt dan staatszaken'. De Chinese autoriteiten voeren hun campagne niet alleen tegen de populaire leider, maar ook tegen zijn medewerkers en zijn naaste fa milieleden. Die zijn mikpunt ge worden van de door de regering in gezette anti-corruptie-actie. Die dient om zowel het volk, dat tijdens de massale demonstraties maatre gelen tegen corruptie heeft geëist, tevreden te stellen als zich te ont doen van de hervormers. Anderzijds zijn de Chinese autori teiten gestopt met hun propaganda campagne op de televisie, omdat dit averechts zou werken bij het volk. Beelden over hardhandige arresta ties van pro-democratische activis ten en verheerlijking van het leger, dat het land zou hebben gered van een revolutie, worden de laatste tijd niet meer vertoond. China's nieuwe propaganda is er nu op gericht het volk en het buiten land te overtuigen dat de hervor mingen doorgaan en de open-deur- politiek ongewijzigd is gebleven. In een poging om zakenlieden en toe risten terug te krijgen, tracht Pe king te suggereren dat de situatie weer normaal is. Maar nog geen twee weken geleden drongen zwaar gewapende soldaten een bus op het Tiananmenplein binnen en namen de filmrolletjes van de Japanse toe risten in beslag. De relaties met de diplomatieke vertegenwoordigers is uiterst ge spannen sinds de onverklaarbare beschieting door militairen van hui- zen-in de diplomatieke wijk van Pe king. Een westerse diplomaat zegt, dat de regering geen enkele geloof waardigheid meer heeft onder het volk. "De macht van dit regime komt uit de loop van het geweer". Nog steeds beheersen zwaarbewapende soldaten het beeld in de straten. Overdag bewaken de met machine geweren uitgeruste militairen de kruispunten en straathoeken en 's nachts doorzoeken zij de huizen en ondervragen zij mensen in de bijna verlaten straten. Regelmatig wordt de stilte van de nacht verstoord door geratel van machinegeweren. Desondanks gaat het protest te gen de staat van beleg, die sinds 20 mei van kracht is, onder het volk door. De Chinezen hebben een doel treffende manier gevonden om ui ting te geven aan hun afkeer voor premier Li Peng. Honderden men sen bellen via de speciaal voor de burgers ingestelde militaire 'hotli ne' op om zogenaamde contra-revo lutionairen (party-jargon voor ver raders) aan te geven. "Ik wil een groot misdadiger aan geven", zo krijgt de telefonist te ho ren. Er wordt dan een reeks van misdrijven opgesomd: brandstich ting, moord, roof, etc. Op de vraag wie deze grote misdadiger dan wel mag zijn, wordt aan de andere kant van de lijn geantwoord: Li Peng. Het regime wordt ook geconfron teerd met gewapend verzet. Twee weken geleden werd een soldaat door sluipschutters gedood en on langs nog werden de lijken van twee gewurgde militairen gevonden in een kanaal dichtbij het Kunlun-ho- tel| in de buitenwijk van Peking. Studenten en intellectuelen heb ben ondergrondse oppositiegroe pen gevormd. Zij hopen dat de hui dige conservatieve partijleiding, na de dood van sterke man Deng Xiao ping, zal vallen, waarmee de weg wordt vrijgemaakt voor een meer democratische regering. In dat geval wordt gehoopt op een come back van Zhao Ziyang. Als hij tenminste de campagne tegen hem overleeft. Het ziet er evenwel niet naar uit dat de conservatieve partij leiders tevreden zijn met zijn afzet ting als partijleider en vice-voorzit ter van de centrale militaire com missie. Li Pengs woordvoerder, Yuan Mu, verklaarde gisteren, dat het onderzoek tegen Zhao nog niet is voltooid. "De aard van zijn zaak zal worden besloten volgens de principes van Zhao Ziyang (Foto ap) de wet", zei hij. Waarnemers maken uit de formulering op dat tegen Zhao een 'strafproces' zal worden gevoerd. DEN HAAG - "De PvdA wenst geenszins te tornen aan de financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs. Maar het systeem dat we daarvoor hebben bedacht, leidt tot absurde toestanden. Het bijzonder onderwijs zit ge woon beter in de slappe was. Dat kan toch nooit de bedoe ling van de financiële gelijkstelling zijn geweest?" Het PvdA-kamerlid Frans Leijn se prijst de uitspraak van zijn partij congres dat het automatisme, waar mee het bijzonder onderwijs alle kosten vergoed krijgt die het het openbare onderwijs maakt, door broken moet worden. Hij is het on eens met zijn collega-kamerlid en partijgenoot Wallage die de con- gfësüitspraak volkomen overbodig vindt. Leijnse: "Dat automatisme leidt tot bevoófdeling van het bij zonder onderwijs èh tot meeruitga ven die niet helemaal nodig zijn". Köftoffi, een verstandige uitspraak, aldus Leijnse die allé opwinding ovêf het amendement uit Terneu- zen wat overdreven vindt. door Margreet Vermeulen "Vergeet niét dat zelfs CDA-minis- ter Dêêtfflan anderhalf jaar geleden die automatische doorberekening wilde afschaffen. Toen Deetman zijn begroting voor 1988 presenteer de, bleek dat de uitgaven van de ge meenten aan het openbaar onder wijs met 60 miljoen waren over schreden. Deetman wilde toen voorkomen dat al die overschrijdin gen automatisch ook werden uitge keerd aan het bijzonder onderwijs. Hij heeft het er uiteindelijk bij laten zitten, want het bijzonder onderwijs liep natuurlijk te hoop", aldus Leijnse. Geen obstakel Volgens het kamerlid betekent de congresuitspraak dan ook geen ob stakel voor een formatiepoging met het CDA. Leijnse: "Misschien doet zo'n uitspraak wat meer stof op waaien dan strikt noodzakelijk is. Er wordt al snel de indruk gewekt dat de PvdA het mes wil zetten in het bijzonder onderwijs. Maar het CDA heeft bij monde van zijn frac tieleider De Vries bijzonder mild gereageerd. Bovendien, tijdens een formatie praat je niet over ideologi sche opvattingen, maar over de praktische uitwerking daarvan". Het kamerlid meent dat zo lang zamerhand iedereen wel inziet dat het huidige bekostigingssysteem op de helling moet. "Neem een ge meente als Nijmegen. Daar zijn vier maal zoveel bijzondere als openba re scholen. Als zo'n gemeente de uitgaven voor het openbaar onder wijs met een bedrag van zeg 1 mil joen overschrijdt, kost ze dat in toaal 5 miljoen. Dat zijn onnodige uitgaven", meent Leijnse. De sociaal-democraat wijst er op dat bijzondere scholen in financieel opzicht toch al een voorsprong heb ben. "Openbare scholen mogen geen ouderbijdrage vragen. De bij zondere scholen wel, waardoor ze wat extra ruimte hebben. Boven dien kan een bijzondere school goedkoper opereren. Als er in een openbare school een ruitje kapot gaat, komt er eerst een gemeente ambtenaar om rapport op te maken. Die man moet betaald worden. Pas dan komt er een schilder om een nieuw ruitje in te zetten. Die dient een rekening in bij de gemeente. Misschien hoort het niet zo te gaan, maar een rekening aan een gemeen te valt soms wat hoger uit dan wan neer je een ruitje repareert op kos ten van het schooltje om de hoek. En als de kinderen van de schilder dan ook nog op dat schooltje zitten, wordt er misschien wel gezegd: joh, laat toch zitten. Ik bedoel niet dat er gefraudeerd wordt, maar wat ik zeg is gewoon de praktijk". Irritatie Dat maakt het des te schrijnender dat bijzondere scholen steeds min der toegankelijk worden voor leer lingen die met problemen kampen, vindt Leijnse. "Met als gevolg dat het openbaar onderwijs er bijna al leen voor staat om de allochtone leerlingen op te vangen. Ik kan me best voorstellen dat onze afdelingen denken: hé, dat kunnen we niet zo maar laten passeren," meent het ka merlid. Ook leidt de 'geborneerde' opstel ling van veel schoolbesturen nogal eens tot irritatie, weet Leynse. "Vooral in de eerste klassen van het voortgezet onderwijs kampt men met dalende leerlingenaantallen. Door fusies of loyaal met elkaar sa men te werken, zijn de problemen best op te lossen. Maar veel school besturen gedragen zich kleinzielig. Dat gaat ten koste van openbare scholen, maar ook ten koste van el kaar. Ik ken een gemeente met vijf rooms-katholieke scholen voor voortgezet onderwijs. Als er gefu seerd wordt, kunnen er twee of drie uitstekende, brede scholengemeen schappen ontstaan. Maar zelfs in de ze situatie ketst de samenwerking af door de geborneerdheid van de betrokken rk-besturen". Wel erkent Leijnse dat de huidige bekostigingsstructuur op den duur vanzelf zal verdwijnen, met of zon der de gewraakte congresuitspraak. In het parlement heerst grote eens gezindheid over Deetmans voor stellen om scholen grotere financië le zelfstandigheid te geven. Elke school krijgt dan op basis van objec tieve normen, als leerlingenaantal len en vloeroppervlak, een bepaald bedrag uitgekeerd. Van doorbere kening is dan geen sprake meer. Maar dat hoeft een congres er niet van te weerhouden haar intenties uit te spreken, aldus Leijn se. Zoals de congresuitspraak dat elke laatste school in dorp of regio een openbare school moet zijn. "Het congres weet natuurlijk ook dat zo iets nooit dwingend opgelegd kan worden. Ook wij respecteren de vrijheid van onderwijs. Maar het geeft ons streven aan, dat wij graag zien dat de laatste school een open bare is. Want alleen met een open bare school is de algemene toegan kelijkheid voor alle leerlingen gega randeerd". Het kamerlid is ervan overtuigd dat het congres geen landelijke richtlijnen verwacht waarmee de congresuitspraak in daden kan wor den omgezet. Leijnse: "Wij zijn ver plicht het verkiezingsprogramma uit te voeren. Natuurlijk. Maar mèt inachtneming van de grondwettelij ke regels, zoals de vrijheid van on derwijs". De beroemde ruines van Machu Picchu, ontdekt door prof. Bingham. Elk jaar trekken vele toeristen naar deze goed bewaard gebleven overblijfselen van deze vijftiende eeuwse oude Inca-stad boven het dal van de Urumbam- ba. De aanwezigheid van de beruchte maoïstische beweging Lichtend Pad is er bespeurbaar op de rotsen en mu ren waarop leuzen als 'Lang leve het volksguerrilla' staan geklad. (archieffoto) DEN HAAG/LIMA (ANP/Rtr) - Met zijn adembenemende natuur en Inca-cultuur 'is Peru een trek pleister voor de westerse toerist. Ver weg van de stress genererende geïndustrialiseerde samenleving, waant hij zich in dit Zuidameri- kaanse land al gauw in een roman tisch filmdecor. Maar het gevoel van avontuur moet steeds meer plaatsmaken voor dat van levensecht gevaar. Toeris ten in Peru worden in toenemende mate hef slachtoffer van terreur. En meestal te laat komen zij erachter dat zij eigenlijk in de 'verkeerde film' zijn beland. Vorig jaar werden twee Neder landse toeristen in het Andesge- bergte overvallen, beroofd en ver moord. De Nederlanders waren op weg naar de beroemde Machu Pic chu ruïnes. Ook de 25-jarige lifter Edward Bartley uit Groot-Brittan- nië was één van die toeristen die in Peru het avontuur zochten, maar de dood vonden. Bartley lag vorige maand te slapen in het bergstadje Olleros, toen linkse guerrillastrij ders van het 'Lichtend Pad' op hem stuitten. Ten overstaan van de be volking schoten zij hem ter plekke dood. Doelwit Het toerisme is de laatste tijd in toe nemende mate het doelwit gewor den van het Lichtend Pad. De maoïstische organisatie lijkt het dit jaar vooral op de toeristenindustrie te hebben gemunt in zijn al negen jaar durende 'revolutionaire' strijd die moet leiden tot de totale ont wrichting en vernietiging van de ge vestigde orde in Peru. Het toerisme is één van de weini ge florerende industriën in het ver pauperde en door economische cri sis geteisterde Peru. Per jaar bezoe ken zo'n 350.000 toeristen Peru en dat brengt het Zuidamerikaanse land jaarlijks circa 430 miljoen dol lar op. Overheidsfunctionarissen en reisbureau's vrezen dat steeds meer bezoekers zullen wegblijven als er geen paal en perk wordt gesteld aan het geweld en de anarchie in Peru. Zij dringen er bij de toeristen sterk op aan in groepsverband te reizen en nooit zonder een gids op stap te gaan. Verder moeten buitenlanders de zogenoemde 'rode zones' mij den. Hier zijn vooral de guerrilla strijders van het Lichtend Pad ac tief. Westerse ambassades waarschu wen hun landgenoten bepaalde ge* bieden in het Andesgebergte niet te betreden. De Nederlandse ambas sade in Lima verklaarde dat elke Nederlander die zich meldt krach tig wordt gewaarschuwd voor het guerrillageweld in het Andesge bergte en in de buurt van het Titica- cameer aan de grens met Bolivia. Gemiddeld komen er per week ongeveer acht a twaalf Nederlan ders in Peru aan, aldus de ambassa de. De meesten willen een trektocht door de bergen houden. Een mede werker van de Nederlandse ambas sade wijst er op dat ook de situatie in de hoofdstad gevaarlijk is. Daar komt het geweld niet zozeer van de kant van de guerrillastrijders, maar van de 'traditionele' en 'gewone' misdadigers. De ambassade van Westduitsland liet onlangs opnieuw een Waarschu wing uitgaan na de ontvoering van een Westduits echtpaar in Ayacu- cho, de bakermat van Sendero Lu- minoso (Lichtend Pad). Het paar wordt nog steeds vermist. In de streek Huaraz heeft het Lichtend Pad onlangs een reisbu reau en een club voor bergbeklim mers opgeblazen. Tour-operators in Huaraz (50.000 inwoners) zeggen dat zij de afgelopen twee maanden tegen de 80 procent aan inkomsten hebben gederfd als gevolg van de terreur van Sendero Luminoso. De Peruaanse autoriteiten zijn zich terdege bewust van het toene mende gevaar voor toeristen. Maar geconfronteerd met steeds grotere verliezen in de toeristenindustrie, proberen zij het te bagatelliseren. Zo zouden berichten over het ge weld schromelijk 'overdreven' zijn. Het is waar dat er toeristen zijn ver moord, maar daarbij ging het slechts om "een handjevol pechvo gels". "Deze toeristen waren alleen maar slachtoffers van een ongeluk kige samenloop van omstandighe den. Ik denk dat als je bekijkt hoe veel toeristen er het afgelopen jaar- in Peru zijn omgekomen en hoeveel in Washington dan zul je zien dat Peru absoluut veilig is". Incident De overheid probeert nog steeds de bomaanslag in 1986 op het treintra ject van Cuzco naar de Inca-ruïnes Machu Picchu af te doen als een in cident. De guerrilla-aanslag, waar bij zeven doden vielen onder wie een Amerikaanse vrouw en een Westduits echtpaar, zou helemaal niet op toeristen zijn gericht. Het werkelijke doelwit was een delega tie van socialistische politici. Die za ten echter in een ander treinstel en bleven ongedeerd. Afgelopen december liep een trein op dezelfde spoorlijn uit de rails en stortte in de afgrond. Het bleek opnieuw om een aanslag te gaan. De echtgenote van de Ameri kaanse burgemeester van New Yer- sey, die een bezoek bracht aan de Peruaanse ambtgenoot uit Cuzco, kwam om het leven. Ook de vrouw van de burgemeester van Cuzco werd gedood. Do burgemeesters raakten gewond. De route naar Machu Picchu geldt officieel nog steeds als 'veilig'. Maar de aanwezigheid van het Lich tend Pad is overal bespeurbaar. Mu ren en rotsen staan volgekladderd met revolutionaire leuzen als 'Lang leve het volksguerrillaleger'. De regering van president Alan Garcia heeft beloofd maatregelen te nemen tegen het geweld. Buiten landers kunnen, als zij dat willen, begeleiding krijgen van politie agenten in burger. Maar ondanks de vele beloften van de regering hard op te treden tegen welke vormen van terreur dan ook, blijven resulta ten uit. De reiziger naar het 'roman tische' Peru zij dus gewaarschuwd. Op het congres van het Lausanne Comité voor wereld zending in Manila is gisteren de verantwoordelijkheid van de leken benadrukt op het gebied van de evangelisatie. "We moe ten af van de domineeskerk en onderzoeken hoe we leken het beste bij het zendingswerk kun nen betrekken", zo verwoordde de Argentijnse evangelist Luis Bush de algemene gevoelens. Ford Madison, lid van het Lausannecomité en zakenman in Texas, wees er tegenover de pers op dat het werk van leken met hun 'spirituele deskundigheid' steeds belangrijker wordt. Het zendingswerk van de kerken wordt namelijk in steeds meer landen aan beperkingen onder worpen. Volgens Madison is aan getoond dat leken in de geloofs overdracht vaak een belangrijke re rol spelen dan predikanten. Madison drong daarom aan op het slechten van de barrières tus sen 'geestelijkheid' en leken. De enige vrouw in het Lausan ne Comité, de Australische Robyn Claydon, klaagde er tij dens een persconferentie over dat de kerken vrouwen onvoldoende gelegenheid geven om hun gaven ook bij de verkondiging te gebrui ken. "God roept ons als Zijn volk, niet als man of vrouw", aldus Claydon. Hoewel bijna een kwart van de meer dan 3.000 deelne mers vrouw is, behoren maar 4 i de 44 sprekers tijdens de ple- 5 zittingen tot het vrouwelijk Volgens Hans Keijzer van de Evangelische Zendingsalliantie (EZA) zijn maar 6 van de 300 Chi nezen die waren uitgenodigd, in Manila aanwezig. Deze 6 verble ven allen begin juni, toen het Chi nese leger een eind maakte aan de geweldloze demonstraties van studenten, in het buitenland. Voor het eerst zijn er ook deel nemers uit de DDR, onder wie de evangelische bisschop van Gör- litz, Joachim Rogge. De inmid dels 70-jarige Amerikaanse evan gelist Billy Graham, in 1974 initia tiefnemer van het Lausanne Co mité en nu erevoorzitter, heeft er vanaf gezien om na zijn drukke campagne in Engeland ook nog eens naar Manila af te reizen. VU-opleiding Het bestuur van de Vrije Uni versiteit wil de ambtsopleiding van gereformeerde predikanten aan de theologische faculteit be houden. De aanbeveling van de verkenningscommissie godge leerdheid (commissie-Oberman) om de ambtsopleiding over te doen aan de Theologische Uni versiteit te Kampen is volgens het bestuur op onjuiste gegevens ge baseerd. De verkenningscommissie schrijft volgens het bestuur ten onrechte, dat het aandeel van de klassieke talen in de doctoraalop leiding godgeleerdheid, die onder meer gereformeerde predikanten opleidt, gehalveerd zou zijn. Ver der is de verwachting van het aan tal gereformeerde studenten aan de theologische faculteit discuta bel. Zo gaat de commissie ervan uit dat in 2000 3,9 procent van de bevolking gereformeerd zal zijn, terwijl volgens recente cijfers dat percentage op 6 zal liggen. Kan het VU-bestuur in grote lij nen instemmen met het oordeel van de commissie over de kwali teit van het onderzoek in de theo logische faculteit, aanmerkelijk minder positief is de mening over de wijze waarop de commissie het onderwijs heeft'beoordeeld. De commissie geeft geen argumen ten voor haar standpunten, maar decreteert alleen maar, zo meent het bestuur. De VU vindt het 'teleurstel lend' dat de commissie het Neder landse wetenschappelijk theolo gisch onderwijs het 'keurslijf aanlegt van een zeer traditionele opvatting inzake theologisch on derwijs. Opleidingen die niet bin nen dit keurslijf passen, zoals de Algemene Studierichting Godge leerdheid aan de VU, worden zon der onderscheid gekleineerd door afgestudeerden het recht op de titel doctorandus en het recht op promotie te ontzeggen. Satanisme Drs. Bert Dorenbos van 'Rain bow' weet dat mensen zijn organi satie erom uitlachen, maar in het belang van "al die kleine kinde ren die er nu vandaag mee te ma ken hebben", brengt hij het met nadruk: achter de pornozaak in Oude Pekela ging satanisme schuil. Het 'Ethtisch Instituut voor Normen en Waarden' van de ex- EO-directeur beschikt naar eigen zeggen over 'zeer gedetailleerde informatie' waaruit blijkt dat er vanuit het satanisme daadwerke lijke pogingen worden onderno men om via seksuele perversitei ten, de bevolking te beïnvloeden. Rainbow wil de ogen van de mensen openen en heeft daarom een lesbrief samengesteld over occultisme waarin een eerste stap wordt gezet om 'de satanische leugencampagne te ontmaske ren'. In de iesbrief wordt onder meer duidelijk gemaakt dat de te kenfilmserie 'My little pony' ook elementen bevat uit 'het rijk der duisternis'. Dorenbos wil dat de dossiers van de kwestie in Oude Pekela worden heropend en dat de poli tiek via een speciale staatscom missie de ontwikkelingen van de 'pornomaffia' zal onderzoeken. Rainbow zal intussen alle hande laren in porno via een nieuwe ac tie benaderen en met een aantal prikacties de 'playboy-mentali teit' aan de kaak stellen. Mindszenty De Hongaarse kardinaal Laszlo Paskaj heeft in een brief aan pre mier Miklós Nemeth gevraagd het proces tegen wijlen kardinaal Jozsef Mindszenty te heropenen. De brief van Paskaj is dinsdag in de Hongaarse kranten versche- Mindszenty werd in 1948 gear resteerd als een vijand van het communisme, en na zwaar over trokken aanklachten wegens hoogverraad veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. In de roerige dagen van de opstand van 1956 werd hij door Hongaarse op standelingen bevrijd, en nadat de opstand door de Sovjetunie was neergeslagen vond hij onderdak in de Amerikaanse ambassade in Budapest. Daar woonde hij tot 1971, toen hij na een akkoord tussen de Hon gaarse regering en het Vaticaan mocht vertrekken. Na een kort verblijf in Rome vestigde hij zich in Wenen, waar hij op 6 mei 1975 op 83-jarige leeftijd overleed. Paskai schrijft aan Nemeth dat een heropening van het proces, dat zou kunnen leiden tot Minds- zenty's posthume vrijspraak, zou kunnen bijdragen aan "de geloof waardigheid van de Hongaarse hervormingspogingen" en in het belang zou zijn van de nationale verzoening. In de kranten is ook het ant woord van Nemeth gepubliceerd. De premier schrijft dat het onder zoek van het proces al is begon nen. Volgens Nemeth is de zaak van Mindszenty echter zeer inge wikkeld, en zijn veel belangrijke documenten zoekgeraakt. Ontwikkelingshulp. De rooms-katholieke en interkerke lijke organisaties voor medefi nanciering van ontwikkelings programma's, CEBEMO en IC- CO, hebben het CDA gevraagd te streven naar een verhoging van de ontwikkelingshulp van 1,5 tot 2 procent van het bruto nationaal produkt. Ook willen zij dat een groter deel van de begroting voor ontwikkelingssamenwerking wordt bestemd voor de medefi nancieringsorganisaties. In een brief aan de CDA-top vragen zij het ontwerp-verkiezingspro- gramma zodanig bij te stellen, dat de begroting voor ontwikkelings samenwerking wordt geschoond van wat zij beschouwen als onei genlijke uitgaven, als de kosten van het opvangen van asielzoe kers. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen door de Verenigde Protestantse Kerk in België te Antwerpen tot diakonaal missionair predikant G. J. Hoogterp oecumenisch op bouwwerker en kandidaat te Gro ningen. Gereformeerde Gemeeten: be dankt voor Katwijk aan Zee W. Hage te De Valk-Wekerom.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2