'Ideale plaatje' van Post is zoek S^TV Hermans neemt plaats op troon Van Poppel Met rugnummer 13: Brabander in Spaanse dienst wint etappe Monique Knol pakt het geel Wereldtoppers mijden Spanje Hockeyploeg in halve finale tegen Fransen Magere jaren van eens zo succesvolle ploegleider duren voort Een-aflopende tourreeks Paira stapt af Kardolus en Ganeff redden het net niet DONDERDAG 13 JULI 1989 SPORT PAGINA 17 BLAGNAC (GPD) Je hebt sport lieden die er onder geen beding mee willen worden getooid; het rug nummer 13. Rudy Dhaenens, Belg te Nevele, hangt dat bijgeloof niet aan. Dus speldde hij zonder pro bleem in Luxemburg het rugnum mer 13 op de achterkant van zijn witte tricot. Of hij inmiddels be keerd is, daarover kon Harry Jan sen, pr-man bij de PDM-ploeg gis teravond nog geen uitsluitsel ge ven. Echter, het zou voorstelbaar zijn gezien de ellende die Dhaenens gisteren in Blagnac is overkomen. De 28-jarige rouleur leek gisteren een flink eind op weg naar de triomf in de elfde etappe. Drie kilometer voor de streep was hij, geheel vol gens het 's morgens in Luchon door Jan Gisbers (ploegleider) geschre ven scenario gedemarreerd. Het ja gende peloton leek het nakijken te krijgen, totdat Dhaenens een detail niet goed ten uitvoer bracht. Hij schatte de scherpte van de laatste bocht naar de meet verkeerd in en viel prompt op zijn 'kokosnoot'. Prachtig drama voor de kijkers thuis, een geharde wielerprof in tra nen. Al zal daar in Nevele anders over worden gedacht. In plaats van eerste, werd Dhaenens volledig ge desillusioneerd 165ste en laatste. „Ik heb me volledig verkeken op die bocht", stamelde Dhaenens ont daan. „Maar hij was ook veel scher per dan in het routeboek stond aan geven. Daarom ben ik er te hard in gegaan. Jammer, want ik weet wat een ritzege in de Tour waard is. Dat heb ik in 1986 ondervonden, toen in de etappe naar Bordeaux heb ge wonnen". Zelfs de (geld)prijs voor de onge lukkigste renner viel Dhaenens in Blagnac niet ten deel. Die is name lijk afgeschaft door de Tourdirectie. Als pleister op de wonde mocht de onfortuinlijke nog wel het erepodi um betreden. Alwaar hij aan het pu bliek werd voorgesteld als 'morele' winnaar. Een profrenner wordt daar echter niet wijzer van. Morele overwinningen leveren immers geen cent op. De erelijst van Dhaenens had best eens een goeie impuls kunnen ge bruiken. Als lid van het gilde der (beter betaalde) knechten, komt de naam Dhaenens niet zo veel in de uitslagen voor. Dit seizoen reed hij alleen in de meerdaagse Tirreno - Adriatico (negende) en de daarop volgende klassieker Milaan - Sanre- mo (zevende) aan het front. Prof sinds 1983 staan er achter zijn naam slechts een zestal overwinningen. Medelijden met Dhaenens (behalve gisteren dan) hoeft men deson danks niet te hebben. Hij verdient met zijn ondersteunende taak in de ploeg van Gisbers een heel goed be legde boterham. BLAGNAC (GPD) - Jean-Paul van Poppel is nog niet thuis en zie daar: de 76ste Tour de France be leeft zijn eerste massasprint. Dat moet de gistermorgen in Luchon uigezwaaide sprintkoning wel heel rauw op het dak zijn gevallen. In Blagnac, een tegen Toulouse aangeplakte (luchtvaart)indus- triestad, nam een andere Nederlander met veel vertoon van macht zijn plaats op de troon in: Mat- thieu Hermans. Mathieu Hermans wint de sprint van de Belg Eddy Planckaert. (foto afp> BLAGNAC (ANP) - De eerste etap pe van de Ronde van Frankrijk voor Martres naar Blagnac 76 kilometer, is gisteren ge- door Monique Knol. De Nederlandse Olympisch kampioen was de snelste van een volledig pe loton. Door de bij de winst behoren de vijftien seconden bonificatie nam Knol de gele trui over van de Westduitse Niehaus. De eerste etappe werd in vliegen de vaart afgelegd. Het tempo werd bepaald door de Nederlandse, Ame rikaanse en Canadese ploeg. De ge middelde snelheid lag boven de veertig kilometer. Pas in de slotfase slaagde de Finse Vickstedt er in te ontsnappen. Onmiddellijk zetten Cora Westland en Monique de Bruin zich op kop van het peloton. Zij sleurden de groep terug naar de Finse. De sprint voor Knol werd vakkundig aangetrokken door Pe tra de Bruin. Met een lengte voor sprong ging Knol winnend over de streep. BARCELONA (RTR) - Marjan Olijslager is tijdens atletiekwed strijden in Barcelona als tweede ge ëindigd op de 100 meter horden. De nationale recordhoudster kwam gisteren niet onder de 13 seconden. Met 13.08 seconden passeerde ze de streep een fractie later dan de Cu baanse Lopez (13.03). Erik de Bruin werd bij het discus werpen tweede. Met zijn worp van 65 meter 48 bleef hij ruim twee me ter onder zijn eigen nationale re cord, dat hij onlangs in Helsinki 67 meter 58 bracht. De winst in Bar celona was voor de Cubaan Delis met 68 meter 28. Emiel Mellaard volgde het voorbeeld van Olijslager en De Bruin. Hij werd tweede bij het verspringen. Bij zijn tweede -en beste- poging nam hij de leiding met 8 meter 9, tien centimeter minder dan zijn Ne derlandse record. De Spanjaard Corgol sprong in zijn vierde beurt twee centimeter verder (8.11). Frans Maas blesseerde zich bij zijn eerste (ongeldige) poging en trok zich te rug. Europees recordhouder Em- mijan, met 8 meter 86 de eeuwige nummer twee achter Bob Beamon (8.90), kwam niet verder dan de vier de plaats met 7 meter 78. De krachtmeting in Barcelona was er een van de B-garnituur. De organisatoren dachten dat de we reldtop voor een koopje Barcelona zou aandoen tussen de GP-wedstrij- den in Nice (maandag) en Londen (vrijdag). De vedetten trokken zich evenwel terug toen ze$ sponsors hun geld in de zak hielden. Frankrijk is in de halve finale van de Interconti nental Cup de tegenstander van de Nederlandse hockeyploeg. ma, won gisteravond zoals ver wacht zonder moeite van het zwakke Chili (5-1) en ging in de eindrangschikking Nieuwzee- land voorbij. Chirez (2), Dela- vainne (2) en Catonnet scoor den. De Zuidamerikanen be groetten hun eerste doelpunt van het toernooi. Poule-winnaar werd India, dat eerder op de dag van de Nieuwzeelanders had gewon nen, gevolgd door Frankrijk. In dia treft Canada, de nummer twee uit de Nederlandse groep. De Brabander (26) in Spaanse dienst hoopt, nu zijn eerste Tour winst daar is, van een frustratie te worden verlost. Want, merkte hij voor het gebruikelijke winnaars- plasje in de dopingcaravan op: „Misschien dat ze me nu eens voor vol gaan aanzien. Wat ik zoal in di verse artikelen lees, dat steekt be hoorlijk. Ik ben twintigste op de we reldranglijst; nou, dan doe je het toch niet zo slecht". Misschien dat 'Mateo', zoals hij in Spanje wordt genoemd, daar ook nog eens een aardig boompje over kan opzetten met Ludo Peeters, zijn eerste luitenant en wegbereider van Hermans' triomtocht. De Belgische routinier, die de kneepjes van het vak door en door kent, verkondigde aan de meet: „Ik heb voor dit sei zoen tegen Mathieu gezegd, dat-ie pas een echt grote renner zou zijn als hij een rit in de Tour zou kunnen winnen en goed mee van voren ging fietsen in de klassiekers. Dat heeft- ie nu laten zien. Die 25 overwinnin gen van vorig jaar zeggen me niets. Zo'n Touretappe tikt tien keer zo hard aan". Meevaller Mathieu Hermans heeft drie jaar achter dit succes aangejaagd. Hij moest zich echter tevreden stellen met een drietal tweede plaatsen. Zoals in 1986 in Bordeaux, toen - cu rieus genoeg - Rudy Dhaenens nog ternauwernood overeind bleef in Hermans' jacht. Gisteren lukte de Belg, meesterknecht in de ploeg van Gisbers, dat niet. In de meest letterlijke zin van het woord. Bij het aansnijden van de laatste bocht naar de finish, die Dhaenens met een perspectiefrijke voorsprong had bereikt, taxeerde hij de krom ming in het wegdek verkeerd en gleed onderuit. Een meevaller voor Hermans en zijn sprintconcurrenten. Voor het eerst in deze Tour konden zij aan de bak. De manier waarop Hermans de pot opeiste, doet vrezen dat een vol gende massaprint wel weer eens met alle geweld vermeden zou kun nen worden. Want op Hermans' snelheid bleek, bij afwezigheid van Van Poppel, geen maat te staan. Nagenieten Het was opvallend dat het peloton, aan het eind van Pyreneeën verlost van het Van Poppel-complex, wei nig of niets deed om een massale aankomst te vermijden. En nog op vallender was dat de renners van Raas in de finale nergens te beken nen waren. Wellicht nog nagenie tend van het echec van de ploeg- Post, had men bij SuperConfex geen oog voor een dagsucces. Ter wijl men het in dit team, dat best nog een leuke prijs kan gebruiken, toch van dit soort etappes moet heb ben. En zo heel veel kansen resten er nu ook weer niet. De houding van het Raas-gilde moet in het kamp van de vijand (Post dus) welhaast wrevel hebben gewekt. Teun van Vliet, volop meesprintend (vierde): „Het viel natuurlijk wel op, jazeker! Ze zullen wel zeggen dat het komt van de vermoeienissen in de ber gen". Jacht Actie werd er wel ondernomen door het trio Vermote (RMO), Gayant (Toshiba) en Frison (Histor). Tot 25 kilometer voor de meet kregen ze ruimte (1.40 min). Vervolgens verza- BLAGNAC (GPD) Wat is er nog over van het eens zo fiere Raleigh/Panasonic-bastion? Wampers en Van Lancker verbloemden in de voorjaarsklassiekers nog de malaise, waarin de Post-equipe zich nu al jarenlang bevindt. In de Tour van '89 blijft de dalende lijn zich echter onmiskenbaar voortzetten. Post c.s. zijn bezig aan de slechtste Tour sinds jaren. Maar het is volle dig in overeenstemming met het beeld, dat zich doorheen de jaren tachtig aftekent. Het absolute top jaar 1980, met II dagzeges en Zoete melk als eindwinnaar, kon moeilijk beter. Maar zover weggezakt als nu, is ontluisterend. 'De ploeg met het meeste geld,' wordt Panasonic wel eens ge noemd; over een jaarlijks budget van 7 miljoen gulden kunnen inder daad weinig formaties beschikken. Maar dat meeste geld levert nu al seizoenenlang niet de prestaties, waarop wordt gerekend. Panasonic leidt weliswaar de sei zoenstand per ploeg, maar Post weet al jaren, dat de publicitair éch te wielersport in de Tour wordt ge leverd. En daarin staat Panasonic (ook) dit jaar (weer) volledig in de schaduw bij PDM, ook bij Super- confex, en zelfs bij de strijdlustige debutant TVM, al haalden Priem c.s. dan nog geen dagsucces. Onthutsend Wie de Tours van Post in de jaren tachtig analyseert, stuit op onthuts ende cijfers, en een aantal, aan die feiten ontleende, harde conclusies. Post heeft nog altijd de uitstraling van de 'onaantastbare'; zijn ploeg ziet er ook nog mooi uit, de organi satie lijkt perfect, maar de Raleigh- machine van weleer hapert aan het einde van het decennium aan alle kanten. De al vele malen geciteerde breuk tussen Raas en Post werkt veel ver der door, dan destijds voor mogelijk is gehouden. Post waarschuwde toen, dat er voor een tweede Neder landse ploeg geen plaats was. Maar er zijn er nu vier, en er wordt zelfs al over een vijfde gesproken. Ze zijn op de internationale wielermarkt; maar beloften maken zich in een an dere omgeving niet altijd waar. Wat betreft de kopmannen: Post contracteerde Winnen, en die reed bij hem nog maar één goeie Tour. Hij haalde Anderson na diens an derhalve week gele trui, maar op het podium kwam de Australiër nooit meer. Hij legde Millar vast, toen die de bergtrui won - de Schot faalde bij 1err a DDE 1980: ti raleigh 11 ritze- ges (3x Raas, 2x Zoetemelk, 2x ploegentijdrit, Knetemann, Lubberding, Oosterbosch, Priem); eindklassement: 1. Zoe temelk, 10. Lubberding; witte trui (Van der Velde); groene pet ten; 11 dagen geel (lOx Zoete melk, lx Knetemann). 1981: ti raleigh 7 ritze- ges (2x Van der Velde, 2x Wijn- ands, 2x ploegentijdrit, Freuler); eindklassement: 4. Zoetemelk; 4 dagen geel (4x Knetemann). 1982: ti raleigh 6 ritze- ges (2x Knetemann, Peeters, Raas, Hoste, ploegentijdrit); 32x bij eerste 10 van de dag; eind klassement: 3. Van der Velde; groene petten. 1983: ti raleigh 4 ritze- ges (2x Oosterbosch, Lubber ding, Winnen); 27x bij eerste 10 van de dag; eindklassement: 3. Winnen, 10. Lubberding; gele petten; groene petten. 1984: panasonic 2 ritze- ges (2x Vanderaerden); 27x bij eerste 10 van de dag; eind- klasement: 10. Anderson; groe ne petten. deel gevuld met buiten- Post. Hij zocht het zelfs een jaar i lands'materiaal', maar de 30 deelne- Breu, en haalde ook nog een keer mende Nederlanders (plus wat er Van der Velde en Thurau terug, nog thuis zit: Winnen, Verhoeven, Suykerbuyk e.a.) zijn hun plaats ^pijt waard. Zijn prognose van 'twee is te Post betuigde in die twee laatste ge- veel' stoelde dus allicht op zijn vallen achteraf spijt; maar het was angst het monopolie te verliezen. typerend - Thurau reed éven goed biJ Roland, Van der Velde won nog opeurtOCni steeds in Italië, en beiden konden Post is vanaf dat cruciale moment, meteen tekenen bij hun oude baas. in 1983/'84, toen er zeven renners bij De sprinters? Post deed er van al- hem wegliepen (Raas, Leo van les aan, om Vanderaerden los te we- Vliet, Adri van Houwelingen, Wijn- ken van Aernoudt. Drie Touren ands, Hanegraaf, Peeters, Priem) op reed de Belg goed: 4 ritten, één keer zoek gegaan naar vervangers. Hij de groene trui. Maar daarna: over en heeft in die speurtochtom het met sluiten. Wie Post gistermorgen over eën eufemisme te zeggen, niet altijd de, lang door hem gekoesterde Bel een gelukkige hand gehad. gisch Limburger hoorde ('hij moet Post ging kopmannen kopen, zo snel mogelijk uit de ploeg, hij sprinters aantrekken, jaknikkende verpest de sfeer volledig'), die weet knechten vastleggen. In de hoop, dat de wederzijdse waardering dat zijn opportunisme zou lonen, in voorbij is. de belangrijkste eendags- en ritten- Post had ook Planckaert onder koersen van het jaar. Als een Hans contract; die won 1 ritje. En nu is er Kraay op twee wielen begaf hij zich dan Van Poppel, die dus met véél le ger handen staat dan vorig jaar bij Raas (hoe dat ook komt), en zelfs uit de Tour werd gezet wegens 'koers- bedrog'. Post wordt nogal eens, achter zijn rug om, verweten, dat hij zo weinig talent heeft gebracht in de Neder landse profwereld. Zijn sponsorbui del was immer goed gevuld, hij kocht wie hij hebben wilde. De reeks buitenlanders is al genoemd, van de Nederlandse aankopen her inneren we: Oosterbosch, Winnen, De Rooy, Lammertink, Teun van Vliet, en vele anderen. En het ongepolijste talent, dat hij in de jaren tachtig in zijn ploeg op nam, verdween in een groot aantal gevallen naar elders. De twee meest aansprekende voorbeelden van 'dumping' zijn Rooks (gehaald, weg, gehaald, weg) en Theunisse (neo-prof, weg). Of Post had het ge duld niet te wachten, of zag het niet in ze zitten. Beoordeelde verkeerd, dus. Illusie Opleiding van jonge buitenlandse renners? Ook daarmee zijn niet al te grote resultaten behaald. De Ameri kaanse Olympisch kampioen Alexi Grewal heeft het later ook elders niet gered, maar de illusie over hem eindigde snel in een desillusie. Ge lijk de (door co-sponsor Isostar ver plichte) Zwitsers Imboden, Gavil- let, Mörki. En wat het met de zo ge roemde Thomas Durst wordt, dient ook maar te worden afgewacht. De roep ging lange tijd ver voor Post uit: hij was de beste organisa- 1985: panasonic 3 ritze- ges (2x Vanderaerden, Lam- merts); 29x bij eerste 10 van de dag; eindklassement: 5. Anders on; 3 dagen geel (Vanderaer den). 1986: panasonic 2 ritze- ges (Van der Velde, Planckaert); 22x bij eerste 10 van de dag; eindklassement: 39. Anderson; groene trui (Vanderaerden); groene petten; 2 dagen geel (Van der Velde). 1987: panasonic 1 ritze ge (Breukink); 18x bij eerste 10 van de dag; eindklassement: 19. Millar. 1988: panasonic 1 ritze ge (ploegentijdrit); 12x bij eerste 10 van de dag; eindklassement: 9. Winnen; witte trui (Breu kink); 4 dagen geel (3x Van Vliet, lx Lubberding) 1989: panasonic, tot en met 11e etappe - 1 ritzege (Breukink); 7x bij eerste 10 van de dag; tussenklassement: 59. Breukink; 1 dag geel (Breu kink). Peter Post maakt moeilijke tijden door. tor, had de beste mecaniciens, de beste verzorgers, het kon kortom niet beter. Maar nu de magere jaren maar voortduren, lijkt in dat ideaal- 'plaatje' één belangrijk, sportief as pect vergeten: de talentenjacht. Waarom geen man als Piet Lie- brechts op de internationale wed strijden afgestuurd, om te kijken wie er werkelijk wat kunnen? Post trekt jaarlijks wel een paar jonge amateurs aan, maar veel succes er mee heeft hij niet. Freelancers De avonturen met Wekema, Van Rijen, Van Loon, Harings en wel licht nu ook Talen en Rozendal, zijn in feite niet veel anders dan die met de 'free-lancers' van buiten het sei zoen - Alberts, Hendriks, Rompel- melde kapitein Peeters zijn man schappen om de jacht te openen. Peeters: „Dat viel niet mee. Ik moest het hele peloton door om ze op te zoeken. Ik heb me wel vijf keer af laten zaken. En ik moest ze ook nog eens in vijf talen toeschreeu wen. Alleen de Spanjaard Mujica heeft het blijkbaar niet begrepen. Ik heb hem niet voorin gezien. Maar ja, ik spreek ook slechts Spaans". Ver der voldeed iedereen aan deze or der, al had de Oostenrijkse veteraan Wechselberger al snel de pijp leeg. Desondanks ging het 'treintje' van Paternina iets te hard. Peeters: „We hadden die drie vluchters te snel (14 kilometer voor de meet - red.) te pakken. Daardoor kreeg je weer de marrages en verloren wij de contro le over het spel. Gelukkig zijn er dan ploegen die ook denken kans te maken in een massasprint, zodat al les nog goed kwam". Pret Zij het met Vrouwe Fortuna (val Dhaenens) vriendelijk lachend op de achterhand. Dat kon de pret bij het Hermans/Peeters en co. uiter aard voor geen meter drukken. Hoe anders was de stemming twee da gen geleden nog in het Paternina- kamp. De eerste Pyreneeénrit had Hermans amper kunnen verteren. Met veel moeite brachten zijn die naren Beuker en Nijboer de sprin ter veilig over de streep in Caute- rets. Eigenlijk had Hermans toen al adieu tegen de Tout willen zeggen. „Ik dacht: wat doe ik hier eigenlijk nog? Er komt toch geen massas print. Maar ja, dat kon ik niet maken ten opzichte van Beuker en Nijboer. Die willen ook wel eens een leuke prijs met mij halen. Vooral voor die jongens vind ik het fijn dat dat nu eens is gelukt". DICK HEUVELMAN BLAGNAC (ANP) - Een dag na de Ier Stephen Roche heeft gisteren Fabio Parra de Tour de France ver laten. De Colombiaan, tweede in de Ronde van Spanje, behoorde tot de kanshebbers. „Als God mij helpt, win ik de Tour", voorspelde hij in Luxemburg. Parra heeft had in de tijdrit tussen Dinard en Rennes van vorige week woensdag een knieblessure opgelo pen. Hij kon zich daardoor niet on derscheiden in de eerste bergetap pes. De blessure werd alleen maar erger. Parra zakte naar de 22e plaats in de algemene rangschikking. DENVER (AFP) De Nederlandse degenschermers Stephane Ganeff en Arwin Kardolus zijn er gisteren net niet in geslaagd zich bij de beste acht ter wereld te scharen. In de vierde ronde van de herkansing ver loor Ganeff met 7-10 van de Pool Witold Gadomski, die doorging naar de finale. Eerder had de Hagenaar zijn Zoe- termeerse clubgenoot Kardolus, die de directe eliminatie van de laatste 32 hoopgevend begon met een over tuigende zege op de sterke Italiaan Mazzoni, een halt toegeroepen: 10-5. Kardolus was na zijn zege op Mazzoni ook aangewezen op de her kansing door een navolgende ne derlaag tegen de Franse titelkandi daat Eric Srecki. Ganeff "kwam er direct terecht door met 6-10 van de Hongaar Banczik te verliezen, maar won daarna drie partijen op rij. berg, Clark. Kort van duur, en niet eens zo hevig. Voor Louis de Ko ning is het te hopen, dat zijn curve anders verloopt. Post maakte deze week de zwarts te dagen uit zijn op successen ge bouwde, na-actieve loopbaan mee. De zwarte doos is nog niet gevon den. Dat Van Poppel geen sprint kon/mocht winnen en Hermans wel, is na gisteren voldoende duide lijk. Dat Van Poppel naar huis moest - hij was er voor gewaar schuwd. Dat Talen zijn rode trui- sprints eens zou moeten bekopen was ook ingecalculeerd. Maar dat Breukink klom als een beginneling, en op het punt van opgeven heeft gestaan - dat is een raadsel, dat zich niet zo makkelijk laat oplossen. PETER OUWERKERK i (Tour de France). 16.45-17.15 Did 1ARD-Sport extra: wiel rennen (Tour de France) en schermen (WK in Denver). 18.10-18.35 BBC 1Move it (3)- sportcom petitie voor Britse jongeren met darts, ta feltennis en ponyrijden. 19.00-20.00 SKY* Mobil Motorsport Nieuws actueel verslag uit de internatio nale motorsportwereld. 19.16-20.00 Ned 3: Studio Sport: wielren nen (Tour de France). 20.00-21.00 SKY: Wielrennen: Tour de France. 20.15-21.00 Did 1Frisch, fromm, fröhlich, reich: documentaire over 'reclame en 21 00-22.30 SKY: Golf: open kampioen schap van Schotland. 22.30-22.50 BRT 1Wielrennen: Tour de France. 22.30-23.30 SKY. Indy Cart Racen vanuit de VS. 23.30-00.30 SKY: Australian rules voet bal. 00.30-01.00 SKY: Wielrennen: Tour de France. 00.50-01.20 BBC 1Golf open kampioen schap van Schotland. VRIJDAG 15.00-16.30 BRT 2: Wie 15.00-16.45 Ned 3: Studio Sport: wielren nen (Tour de france). Tour de

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17