Verdomd9 gebeurt er hier nog wat?* DONDERDAG 13 JULI Simpel en opvallend. Een elpee als hoofddeksel. (foto Loek zuyderduin) Namen sommige studenten niet meer dan een paar zakjes chips en een flinke hoeveel heid bier mee, deze Ascot-gangers picknickten in stijl. Compleet met champagne, (foto Mmervanen bootsen op Duindigt Royal Ascot na A day at the races. Minervanen kijken ingespannen naar de paarden en hun pikeurs. Hoewel de meesten niets <jan het gokken begrepen, werd er stevig ingezet. (foto Loek Zuyderduin) miljoen gulden) een dagje Ascot be dacht. Dit Engelse dorpje ten zuid westen van London vormt jaarlijks het decor voor het begin van het ren- en drafseizoen. In aanwezig heid van leden van het Britse ko ninklijke huis wordt elk jaar mid den juni het seizoen geopend met de Royal Ascot-week. Queen Anne liet de Ascot-renbaan aanleggen, zij was ook nauw betrokken bij de eer ste wedstrijden in 1711. door Rob van der Zanden en Henny van Egmond WASSENAAR - Ren- en drafbaan Duindigt was gis teren even de beroemdste paardenrenbaan van de we reld. Ascot - het Wimbledon van de paardesport - had zich in opdracht van de Leidse studentenvereniging Minerva verplaatst van het Engelse graafschap Berkshi re naar Wassenaar. Dat bete kende duizenden studenten: heren in jacquet, dames in jurk met de meest extrava gante hoofddeksels. Duin digt was voor één dag van het corps. Met hier en daar een verdwaalde vaste bezoe ker van de renbaan. De oudste studentenvereniging van Nederland - Minerva bestaat 175 Een van de vaste bezoekers van Duindigt. Slechts de koersen lijken hem te jaar - had als hoogtepunt van haar interesseren. (toto Loek Zuyderduin) jubileumfeesten (kosten driekwart Niet alleen de paarden staan cen traal, of de rennen en draverijen, maar zeker ook de vele, fraai uitge doste bezoekers. Engelands high society komt bijeen om elkaar te zien, maar bovenal om zich te laten zien. Mannen traditiegetrouw in jacquet, vrouwen in robe met hoed. Dat sfeertje wilde Minerva op Duin digt creëren middels een Ascot Day. En dat lukte. Balie "Verdomd, gebeurt er hier nog wat". De opmerking kon zo uit de mond van een van de 'ballen' ko men, maar werd geuit door een wat oudere, vaste bezoeker van de ren baan. Hij kon niet bij de balie ko men om zijn geld in te zetten. En de studenten, niet geheel op de hoogte van de wedmethoden, stonden hem langdurig in de weg. "Kijk, ik vind het wel leuk al die poespas", vertel de de man desgevraagd, "maar ik kom hier gewoon om een gokje te wagen". Een enkele echte gokker was wel wat geïrriteerd over de Ascot-dag. Niet de duizenden studenten, maar de twee draverijen waarbij studen ten op de sulky's zaten, schoten hem in het verkeerde keelgat. Op de draverijen kon gewoon worden ge gokt, een was zelfs opgenomen in het W5-spel. "Een gewone koers is al moeilijk te voorspellen, maar dit is gewoon onmogelijk. Door die on ervaren pikeurs is het gewoon een loterij", mopperde een gokker. Hij kreeg gelijk. Hoewel het pas de der de koers was in het W5-spel waren er slechts twaalf mensen overgeble ven die nog kans maakten op de hoofdprijs. Ook niet alle studenten waren even tevreden over de uitslag van hun collega's op de sulky's. Had een van hen een keer op favoriet Zambesi Cede met pikeur Marc Tullemans gewed, verliest dat paard. "Dat paard van Tuilemans kunnen we af schieten", zo reageerde de gokker. "En Tuilemans zelf ook trouwens". Alsof hij de hele toelage van z'n ou ders was kwijtgeraakt. De man die Tullemans aftroefde was Maarten Slagt met Zaffra Voltary. De vrou wenrace was voor Aristocrat bere den door Heieen Kampfraath. Maar in het algemeen waren de studenten en de oud-Minervanen heel tevreden met hun uitvoering van 'A day at the races'. "Volgend keer koop ik ook zo'n race. Leuk voor de zaak", zei een reünist, in middels in goede doen geraakt. Hij zag wel wat in zijn naam naast die van bijvoorbeeld multinationals als Akzo en Nationale Nederlanden, bedrijven die een race of de hele dag sponsorden. De dag begon met een optocht van vierspannen. Zoals ook alle edi ties van Ascot hun aanvang nemen. Maar dan met leden van het Britse koninklijk huis, een 'royal proces sion'. Minerva moest genoegen ne men met burgemeester Cees Goe- koop in de koets. Ook was gerekend op Wassenaars burgemeester Piet Hein Schoute. De eerste burger ver scheen echter te laat voor het défilé. Goekoop, lid van het comité van aanbeveling, kon de drukte op en rond de baan wel waarderen. "Maar ik kom niet om op die paarden te wedden", grijnsde de eerste burger. Waarna hij weer snel vertrok om zich te storten op het bezoek van president Bush. Wachten Toen de burgemeester de terugreis aanvaardde, stonden vele studen ten in vol ornaat nog op het station in Leiden te wachten. Ze wilden met de speciaal ingehuurde bussen naar Duindigt. De toeloop was evenwel zo groot dat de bussen de stroom Ascot-gangers bij lange na niet konden verwerken. Rond vier uur was daarom iedereen pas goed en wel gearriveerd. Geen probleem. De dag was nog lang. De laatste koersen pikten ze nog mee, en net zo belangrijk: voor de barbecue en de Ascot Party wa ren ze ruimschoots op tijd. Stijlvoller lijkt onmogelijk. Kijken en zorgen datje gezien wordt. Directeur Robert Milders van de compleet theeservies op haar renbaan vermaakte zich intussen hoofd. "Er zullen inmiddels wel wat kostelijk. "Toen de studenten met dames met een stijve nek rondlo- het initiatief kwamen, heb ik gelijk pen", zei dezelfde speaker terwijl de toegehapt. Er kan niet genoeg pop- dames voor het publiek over de ren- penkast zijn op Duindigt. Het is een baan paradeerden om hun hoofd- fantastische ambiance. En de vaste deksels te tonen, bezoekers hebben weinig last. Ze Behalve de gewone koersen wa- vinden het zelfs leuk", meende Mil- ren er tal van activiteiten. Een ka ders. "Ascot past voortreffelijk bij meienrace, ëen twaalfspan Neder- de studenten. De glamour en het landse trekpaarden en een demon- patserige dat afstraalt van Royal As- stratie van bloedhonden die helaas cot hoort bij studentenclubs als Mi- het spoor bijster raakten. En ex-Mi- nerva". nervanen en andere genodigden De studenten hadden hun uiter- konden vanuit de hoogte toekijken, ste best gedaan om de sfeer van As- Comfortabel gezeten in de be- cot na te bootsen. Met het Leidse stuurssociëteit, compleet met kledingverhuur- en grimeurbedrijf drankje en een strijkje. Zoals Miner- Hoppezak was een contract geslo- vanerr gewend zijn. ten zodat de studenten zich tegen "l; een zacht prijsje konden uitdossen. "Ik heb er een paar zien lopen die ik niet heb aangekleed", gekscheerde de besnorde zakenman, die alles glimlachend vastlegde op video. Maar ook moeders kast was af en toe flink geplunderd. Al beteken den dat wel dat de oude jurken hier en daar met een veiligheidsspeld bijeen moesten worden gehouden. Maar de meeste tijd hadden de studentes gestoken in hun hoeden- ."De dames hebben zo te zien flink zitten macrameën", veronderstelde de speaker. De een had een rijzweep op een hoedje gemonteerd, een der had haar paardestaart door het gaatje van een grammofoonplaat gewrongen. Weer een ander had een Een 'hoedje'. 1 toeristenmarkt in het centrum, tot 21.00 uur jokeren en klaverjassen bij Hoornes/Rijnsoever, aanvang 20.00 uur. Leiden Lakenfeesten: glibberpaalge- vechten Witte Singel t.h.v. Rem- brandtstraat, aanvang 20 00 uur. musical 'Guys and Dolls', aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden 'Blind Man's Holiday'. n 20.30 tot 22.30 uur op het wa terpodium. jazz-avond in diverse cafés rond de Beestenmarkt met traves- eshow in café 't Centrum. film: 'Jimi Plays Berkely', vang 21.15 u straat. t het LVC. Bree- LBC, Bernhard- I 3, aanmelden wijk/Binnen. strandloop over 4 of 8 km, start 19.30 bij de strand-politiepost. orgelconcert Jean Philippe Me snier, mmv Marie Joséphe Mes- nier-Sastre (sopraan), aanvang 20.15 uur in de Grote kerk. VRIJDAG 14 JULI Katwijk orgelconcert dooi clerc, op het Van d gel van de Nieuwi straat, aanvang 20.15 u Michelle Le tt Heuvel-or- kerk, Voor- Leidep Lakenfeesten: straattheater op Stadhuisplein, van 14.30-16.30 film: 'Onderwijs in China', aan vang 15.00 uur in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. optreden vrouwenband 'Love Champs', vanaf 20.30 uur op het waterpodium. muziekoptredens in de feest tent op het Arsenaalplein, vanaf 20.00 uur. Leiden Culinair, openlucht-res taurant op het Pieterskerkplein, van 17.00 tot 22.00 uur. Noordwijk Franse dagen met o.a. Franse Braderie, springkussen en bestor ming van de Bastille door de jeugd, van 10.00 tot 22.30 uur in Noordwijk/Binnen. optreden Greetje van der Veer, van 20.00 tot 22.30 uur in hotel Royal, Voorstraat. Voorschoten rondleidingen in kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. 18.30 uur in het gemeentehuis. tobbetje steken, aanvang 18.30 uur in de Dorpsstraat. vlootschouw, ter hoogte van Park Groot Leerust, aanvang 21.00 uur. optreden 'Harbour Jazzband', van 22.00 tot 01.00 uur, Park Groot Leerust. Zoeterwoude live-optreden Hongaarse for matie '100 graden Celsius', aan vang 21.00 uur in café Landzichl, Verlaatweg. ZATERDAG 15 JULI Alkemade receptie jubilerend biljartdistrict Veen- en Rijnstreek, van 16.00 tot 18.00 uur in hel Wapen van Heemskerk, Roelofarendsveen. Boskoop kindervakantiewerk: midget- golfwedstrijd, aanvang 9.00 uur, Azalealaan. Katwijk duinwandeltocht Lions, over di verse afstanden, start tussen 9.00 en 13.00 uur bij paviljoen Zee en stoomtramritten door de dui nen, vertrek ieder uur tussen 10.00 en 17.00 uur vanaf de Vries- che Wei. verkoop afgeschreven boeken bij de openbare Bibliotheek, Nieuwstraat, van 10.00-16.00 uur. Lakenfeesten: historische ha ven Galgewater in feesttooi, van 10.00 tot 24.00 uur, met om 23 00 uur lasershow. Rembrandt-wandeling olv gids, van 11.30 tot 13.30 uur, vertrek vanaf het Waaggetyiuw. i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14