TAD LEIDEN BUSH Aantal busreizigers bij NZH loopt terug LEIOSCH 'MDAGBLAD 'Voor Bush kan ineens Man bekent ontucht met twee nichtjes 'Wegwerken wachtlijsten kinderopvang kost 4 miljoen' Brede stoep in Breestraat op verzoek middenstanders 'Suze Baart school moet zelfstandig blijven' s DONDERDAG 13 JULI 1989 Voorbereidingen in Pieterskerk in volle gang LEIDEN De Pieterskerk en omgeving, doorgaans in redelijk rust gedompeld, vormen de laatste dagen het toneel van grote drukte. Terwijl de bestrating rond de kerk op drie plaatsen te gelijk een schoonheidsbehande ling ondergaat, zijn in de kerk en kele tientallen mensen van onder meer de Stichting Pieterskerk, de NOB. de NOS en de PTT in de weer met bezems, kabels, lam pen, podia-attributen en al die an dere noodzakelijke voorbereidin gen voor het bezoek van Mr. Ame rica himself op maandag 17 juli. Voor de ingang van de kerk staat een imposante rij auto's van het betere merk, met als pronkstuk een glanzend zwarte zevendeurs Chevrolette; tussen alle sjouwers en bouwers verrichten ook nog eens Amerikaanse kwartierma kers de nodige arbeid. door Simone van Driel A.L. Boon, manager van de Pie terskerk en deze dagen wande lend informatiepunt, loopt als de rust zelve tussen alle bedrijvig heid in 'zijn' kerk. Mensen die hem aanschieten, en dat zijn er in korte tijd heel wat, staat hij stee vast ontspannen en vriendelijk te woord. Hij blijkt tamelijk nuchter onder de komst van president Bush aan de kerk waar hijzelf da gelijks vertoeft. "Ik ben er rede lijk laconiek onder. Er is uiter aard een zekere spanning, maar zenuwachtig, nee. We hebben in middels zo'n routine met het in richten van de kerk, dat zit er zo in, dat dat helemaal niet nodig is". "En omdat iedereen op zijn te nen loopt, loopt de organisatie heel soepel. Voor Bush kan in eens alles. Het is ook bijzonder. Als hij elke week zou komen, zou dat snel over zijn", aldus Boon. Wat niet wegneemt dat hij het ho ge bezoek "toch ook wel een kick" vindt. "De aard van deze bijeenkomst is uiteraard wezen lijk belangrijker dan andere die hier worden gehouden. Ik vind het wel leuk dat Bush hier komt". Wat er vanwege de president al lemaal ineens kan, kon Boon on der meer constateren nu de PTT ervoor zorgt dat er maandag in de kerk 100 telefoonlijnen te gebrui ken zullen zijn. Vorig jaar vroeg de Stichting Pieterskerk zelf een munttoestel en een paar lijnen aan om bij evenementen en con gressen mensen in de gelegen heid te stellen te telefoneren. "Dat munttoestel hebben we ge kregen, maar die lijnen konden we niet krijgen want die waren niet beschikbaar", geeft Boon het verschil aan. Showbusiness De kerk is inmiddels ook anders zins onder handen genomen voor het presidentieel bezoek. "De hekken rond de kerk zijn geteerd, maar dat stond al gepland, en de deuren zijn geverfd. Dat is wel speciaal voor Bush gedaan, want dat stond niet op het programma. Verder is alle opslag uit de kerk verwijderd". De verweerde ge denksteen voor geestelijk leider van de pilgrims John Robinson aan de buitenkant van de doopka pel valt echter buiten het spie &span-schema. "Die steen valt namelijk buiten het programma. Wat dat betreft is het net show business, hoor". Het Leids be drijfsleven wordt in elk geval niet slechter van deze aangelegen heid, stelt Boon, aangezien er Leidse bedrijven voor de diverse werkzaamheden zijn ingehuurd. De Stichting Pieterskerk had het geluk dat er voor het weekein de voorafgaand aan de 17de juli niet al een andere evenement op het programma stond. "Dit be zoek is op korte termijn geregeld en voor hetzelfde geld was de kerk al verhuurd", zegt de mana ger. "Er was wel sprake van dat in de kerk vanwege de Lakenfees- ten zaterdag een bijeenkomst zou zijn, maar dat werd afgezegd. Dat kwam goed uit. Ik zou mij er per soonlijk wel tegen hebben verzet wanneer de kerk wel was ver huurd en we dat hadden moeten afzeggen voor dit bezoek. Want ik vind dat afspraak afspraak is, ook al komt de Amerikaanse presi dent. Dan kun je niet tegen die an dere mensen zeggen: dank je wel, maar we hebben toch wat beters kunnen krijgen. Maar dat is ge lukkig niet aan de orde". Belangstelling Bush zal zijn rede houden vanaf een podium onder het kerkorgel, en vanachter zijn persoonlijk ka theder - als hij zijn eigen auto's meebrengt, waarom dan ook niet zoiets. De kerk wordt aangekleed in American blue, ofwel de kleur van de Amerikaanse vlag. "Dat is ook een neutrale kleur". Maan dagmorgen worden wat de deco ratie betreft de puntjes op de i ge zet. Was de Pieterskerk volgens Boon altijd al een bedevaartsoord voor Amerikanen, sinds bekend is dat Bush er zal komen, is er sprake van duidelijk verhoogde belangstelling van toeristen van overzee. "De push van Bush, ja. Er is meer interesse voor de kerk, wat we bij voorbeeld onmiddel lijk merken aan het groter aantal "Lights please". De Pieterskerk wordt gereed gemaakt voor het bezoek van Bush, welke happening door vier televisienet-works wordt uitge zonden. (toto I boekjes over de Pilgrim Fathers dat we verkopen. Die belangstel ling zal er na het bezoek ook nog zijn; het is een merkwaardige wet dat mensen, als ze iets op televisie hebben gezien, dat dan ook zélf eens willen zien". Een plaatsje in NCRV's Kerkepad zit er ook wel in. En al die belangstelling is de Stichting Pieterskerk, die 3 a 4 ton tekort komt om het kerkorgel te restaureren, zeer welkom. LEIDEN - Een 41-jarige Leidenaar is deze week aangehouden op ver denking van ontucht met twee nichtjes. De man heeft een volledi ge bekentenis afgelegd. De ontucht begon in 1983 met het oudste meisje dat zo'n tien jaar was. Het duurde twee jaar, todat de fami lie de onzedelijke handelingen ont dekte. De kwestie werd binnen de familie uitgesproken en bijgelegd. Maar nog datzelfde jaar begon de man zich te vergrijpen aan zyn jong ste nichtje, dat ook nog geen tien jaar was. Omdat de familierelatie verwaterde, duurde ook deze on tucht twee jaar tot in 1987. De zaak is evenwel pas onlangs uitgekomen, omdat het jongste meisje erachter kwam dat haar zus je ook door de oom was misbruikt. Het oudste meisje is nog steeds in behandeling als gevolg van de on tucht. Meer dan ton schade bij vernieling auto's LEIDEN - Bij een garagebedrijf aan de Hallenweg zijn in de nacht van dinsdag op woensdag tien auto's zwaar beschadigd. Ruiten werden ingeslagen, banden lekgestoken en bekleding vernield. De totale scha de loopt tussen de 100.000 en 150.000 gulden. In Leiden wèl meer passagiers baar vervoerd. LEIDEN/REGIO De NZH heeft, evenals de meeste ande- houden, verhogen re streekvervoerders in ons land, vorig jaar door de zachte winter iets minder klanten getrokken. De NZH, de grootste streekvervoersmaatschappij in Nederland en actief in Zuid- en Noord-Holland, vervoerde in 1988 56,2 miljoen rei zigers. Dat is twee procent minder dan het jaar daarvoor, zo blijkt uit het jaarverslag. De totale omzet van de NZH nam iets toe tot 192 miljoen gulden. De winst bedroeg 2,3 miljoen gulden (iets minder dan in 1987). volgens het an het open- LEIDEN - De wachtlijsten voor kinderopvang blijven voorlopig bestaan, tenzij de gemeente haar huidige beleid drastisch wijzigt. Wethouder Van Dongen (onder wijs) maakte dit gisteren bekend. Om de wachtlijsten weg te kun nen werken, zou Leiden niet min der dan vier miljoen gulden extra per jaar voor de kinderopvang moeten uitttrekken. De gemeente heeft dat geld op dit moment niet beschikbaar. "Leiden mag de komende jaren uit de zogeheten Oort-gelden een bedrag van ten minste één mil joen gulden voor kinderopvang verwachten. Dat is echter bij lan ge na niet voldoende om tege- moet te kunnen komen aan de groeiende vraag naar dit soort voorzieningen", aldus Van Don gen. Op de wachtlijsten staan op dit moment bijna 1350 kinderen. De meeste, 713, wachten op een plaats in een peuterspeelzaal. Een aantal van 485 kinderen staat op de lijst voor een kinderdagver blijf, 96 voor halve dagopvang en 47 voor buitenschoolse opvang. "Als de gemeente de wachtlijsten wil wegwerken, zal ze aanmerke lijk meer geld ter beschikking moeten stellen. Ik ben dan ook benieuwd wat de verschillende politieke partijen hierover in hun verkiezingsprogramma's gaan zetten". Wat haar eigen partij - de PvdA - hierover zal melden, wilde de wethouder overigens niet kwijt. Van Dongen verwacht dat de wachtlijsten de komende tijd nog verder zullen groeien. Steeds meer ouders melden hun kinde ren namelijk aan voor kinderdag verblijven. "Peuterspeelzalen zijn naar verhouding een vry goedkope voorziening, veel goed koper in elk geval dan de kinder dagverblijven. Probleem is nu dat peuterspeelzalen voor werkende ouders nauwelijks een uitkomst bieden. Vandaar dus het toene mende beroep op de dagverblij ven. Daar kunnen echter met het zelfde geld minder kinderen wor den geplaatst". Het aantal reizigers in Leiden is wel Dit zijn de lijnen Leiden-Voor- met één procent gestegen, wat heeft burg-Den Haag, Katwijk-Den Haag, te maken met de uitbreiding van de Leiden-Wassenaar-Den Haag stad. De NZH denkt dit jaar mensen de bus in te krijgen, zelfs 'spectaculair' m litiek meewerkt regering dat de openbaar-vervoerfa- ciliteiten in het jaar 2000 zijn ver dubbeld. De NZH wil een aantal verbindin- Haarlem-Leiden. Voor deze laatste echter nog geen geld beschik- de po- baar, omdat deze verbinding te wei de nig betekenis heeft voor één of meer van de vier grote steden in de Rand stad. Een woordvoerder van de NZH woensdag dat het bedrijf de gen in Zuid-Holland-west verbete- voersdaling in de jaren '89 erf '90 weer wil ombuigen in een stijgende lijn. Vooral in de spits wil het be drijf de capaciteit drastisch verho gen. Zo wordt het aantal speciale 'snelle spitsdiensten' verhoogd van zes tot zestien. De vloot bussen zal dit en volgend jaar worden uitgebreid tot meer dan 800. Er komen 88 nieuwe milieu- LEIDEN - De gemeente neemt dit vriendelijke bussen, waarvan 15 ex- jaar een proef met een verkeerssluis tra lang zijn. Het is voorts de bedoe- ter hoogte van de Vreewijkbrug op ling dat op de zeer drukke forensen- de Witte Singel. De raadscommissie lijn Purmerend-Amsterdam 25 Proef met verkeerssluis op Witte Singel limtelijke ordening - ter lange, dubbelgelede bussen keer heeft dit gisteren besloten. De gaan rijden, een commissie floot hiermee het college terug, dat eerder juist had bepaald dat de Witte Singel zich niet leende "Megabus" van Franse makelij, die voor dergelijke verkeersmaatrege- 210 passagiers kan vervoeren, al op len. Ambtenaren van de gemeente en de bewoners van de Witte Singel be reikten onlangs overeenstemming rijksweg 44 tussen Wassenaar - een plan om de snelheid van Den Haag. LEIDEN - Het merendeel van de Koornbrugsteeg en 't Gangetje zou winkeliers in de Breestraat krijgt een dergelijke verbreding moeten waarschijnlijk een bredere stoep plaats hebben. In het middenge- voor de deur. De meerderheid van deelte, nabij het Stadhuis, wilde de raadscommissies voor ruimtelij- Bakker en Bleeker de straèt onge- ke ordening en economische aange- moeid laten. Hier is een versmalling legenheden is gisteravond ingegaan van de rijbaan niet mogelijk omdat op de wens van de ondernemers het daar bussen en bijvoorbeeld trouw- trottoir in deze winkelstraat aan de stoeten moeten stoppen, zuidelijke kant te verbreden. De Ondernemers betoogden gisteren commissieleden weken hiermee af tijdens een informatiebijeenkomst i het oorspronkelijke herinrich- het plan, dat ze zich door deze tingsplan van de Breestraat, zoals aanpak tekort gedaan voelen. In dit proef bij de NZH. Ook wil de NZH meer vrije busbanen, met name bij flessehalzen als de Velsertünnel en LEIDEN Het sportgezondheidscentrum aan de Van Vollenhovenkade tijk van fysiotherapeut Visser gevestigd. Die is nu nog gehuisvest aan de Roodenburgerstraat. In het gebouw ook een kleine gymnastiekzaal. Vanaf 1 september begint Visser daar met conditietrainingen voor mensen die, bijvoorbeeld vanwege een blessure, onder deskundige leiding willen sporten. (foto Jao Holvast) hoorzaal met anderhalve meter breden. Daardoor ontstaat een smallere rijbaan, waardoor met na me buschauffeurs welhaast worden gedwongen langzamer door de straat te rijden. De uitbreiding moest volgens het bureau juist aan de kant van de Stadsgehoorzaal ge- Ischieden, omdat de maatregel dan gereed. In het centrum wordt de prak- door een 'optisch effect' het meest doeltreffend was. Ook aan de andere kant van de Breestraat, in de bocht tussen de dat vorige week is gepresenteerd door het bureau Bakker en Bleeker. Het bureau, dat in opdracht van de gemeente een voorlopig plan heeft gemaakt om de Breestraat in een nieuw jasje te steken, wilde het ten later op de x trottoir in de bocht bij de Stadsge- keiiers in te gaan. Alleen de PvdA deel van de Breestraat nabij de Stadsgehoorzaal zitten de meeste winkels juist aan de zuidzijde. En voor die winkels is de stoep toch al vrij krap. De commissieleden beslo- het verkeer in deze straat af te men. Het plan voorzag in de aanleg de komst van twee verkeersluizen - een bij de onder mei Paterbrug en een bij de Vreewijk- brug - en een aantal kleinere aan passingen aan de rijbaan. Het college meende echter dat het niet verantwoord was om in een doorgaande route als de Witte Sin gel verkeerssluizen aan te leggen. Daarmee zou de veiligheid ver slechteren. Wel was het college be reid de kleinere maatregelen - zoals aanpassingen van de belijning en betere markeringen van de fiets stroken - door te voeren. In het jaarverslag juicht de NZH in de Publex-abri's in Leiden en Oegstgeest toe. Omdat ze goed worden onder- Vrouw (82) verjaagt indringers (onderwijs) zal haar best doen de Suze Baart school, een vakoplei ding voor vrouwen die opnieuw een baan willen, te laten voortbestaan als een zelfstandige school. Een aantal andere Nederlandse vakop leidingen voor vrouwen wordt de komende jaren mogelijk samenge voegd met algemene onderwijs-in- Een 82-jarige Leidse stellingen, trouwen die poogden n de Herengracht bin- De Leidse wethouder vindt het te dringen verjaagd. De twee echter belangrijk dat er een aparte belde bij de Leidse aan met de vraag school in Leiden blijft bestaan waar of zij wat mochten drinken. Terwijl slechts vrouwen een opleiding kun- ze naar binnen liepen, lieten ze een nen volgen. Van Dongen zei dit gis- Beijen na - verzette zich tegen het briefje van honderd vallen. Maar de teren tijdens een werkbezoek van experiment. Verkeerswethouder 82-jarige liet zich daardoor niet af- de raadscommissies voor onderwijs der Molen legde zich ten slotte leiden en kon op de alarmbel in haar en economische aangelegenheden woning drukken. De indringers aan de Suze Baart school, sloegen toen op de vlucht. De toekomst van dergelijke in- Vorige week werd bij een bejaar- stellingen staat op dit moment ter de vrouw aan de Boshuizerkéde de- discussie. De vakcentrale FNV bij zelfde truc uitgehaald. Drie vrou- voorbeeld, die een aantal van dft wen drongen daar de woning bin- soort scholen onder haar hoede nen, wapperden met geld en ver- heeft, heeft met minister De Koning trokken uiteindelijk met de inhoud van sociale zaken een overeen- van een geldkistje, zo'n 3000 gul- komst gesloten waarin is vastge- den. legd dat haar scholen bij andere, al- LEIDEN - Wethouder Van Dongen gemene, opleidingen worden dergebracht. voor werkloze onderwijzers, of Volgens wethouder Van Dongen derwjjzers die met werkloosheid volgen, begint volgend schooljaar vrouwen die er een opleiding heb- Deze is bedoeld ben gevolgd, heeft binnen een jaar baan gevonden. Het merendeel te zijn de overige cursisten is verder sprak zich nog niet definitief uit, hoewel ook deze partij zei veel be lang te hechten aan de mening van de ondernemers. Op verzoek van de omwonenden vraagt de gemeente Bakker en Bleeker bij de verdere uitwerking van het plan ook een oplossing te verzinnen voor het laad- en losver- keer. Vrachtwagens zorgen gere geld voor verkeersopstoppingen en onveilige situaties. Hoe een en an der beter kon worden geregeld, konden de commissieleden nog niet goed aangeven. Onder meer dachten ze aan het creëren van spe- ciaje parkeerhavens voor het vrachtwagens. Nadeel hiervan is dat deze 'havens' het promenade- karakter van de Breestraat aantas ten. De is het echter belangrijk dat zogehe- worden bedreigd. Zij kunnen zich gaan studeren. De belangstelling Kort ton 'horintroHonHo' urnnwpn Hp mn. a-a ten 'herintredende' vrouwen de mo- met die cursus laten omscholen tot gelijkheid hebben een vakopleiding 'begeleider informatie-voorzie- te volgen op een school waar louter ning'. De opleiding maakt qnder- bleek voorstander van een verplaatsing van de van de Breestraat naar het Lapenburg. Nu beginnen de de school is groot. Het eerste verkeersmaatregelen in deze straat jaar meldden enkele honderden pas bij de Papengracht. Volgens zich Bakker en Bleeker leidt dit echter tot veel misverstanden bij automo- LEIDEN - De Witte-Singeibewoners stelden heeft twee daarop voor te wachten met de defi- haar huis r nitieve aanleg van de 'sluizen' hiermee eerst een proef te nem De commissie had daar wel oren Alleen de PvdA - op het raadslid bij de proef ri De verkeerssluis wordt na de zo mervakantie aangelegd. Bij de Pa terbrug wil de gemeente een 'na tuurlijke' verkeerssluis aanleggen. Binnen afzienbare tijd vernieuwt de gemeente deze brug. Dan ontstaat als vanzelf, door aan- en afvoer van materiaal, een verkeersstremming ontstaat. he^ zogenoemde ISO-pro- Nog steeds krijgt de 'Suze Baart' J 1 u~ jHnp'Ém twee keer zo veel aanmeldingen als bilisten, en dus tot gevaarlijke keerstoestanden. en alleen vrouwen worden toegela- deelD ten. "Vrouwen hebben onderling ject, dat tot doef heeft weridóze 'toch meer begrip voor de speciale derwijzers een betere kans te bie- èr pïaatsënziin problemen waarmee herintredende den op een nieuwe baan in het be vrouwen kunnen kampen", aldus drijfsleven. Bovendien moet het de wethouder. ISO-project contract-onderwijs bij Overigens heeft de gemeente het de 'normale' scholen bevorderen. r. heÜtdzegSgUene DcTchoo, TS ^k vooAenTT g^ft^dï'süzeTaart VlCT Cel VOOr WeStdllitSer (He subsidie van het Gewestelijk Ar- school samen met het automatise- beidsbureau (GAB) en van het Eu- ringsbedrijf Info Motion uit Bode- ropees Sociaal Fonds (ESF). De graven. In tegenstelling tot de ande wethouder deed gisteren tijdens het re opleidingen van de school, i rirLb?ï,oek toezegging dat ze bij den op deze cursus wèl mannen toe- DEN HAAG/NOORDWIJK - Een 43-jarige Westduitser is vanmorgen bij het GAB en het ESF zal bepleiten gelaten. Al streeft de Suze Baart de Haagse rechtbank tot vier jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld, de subsidie aan de school - die door school er op termijn naar ook deze De man heeft vorig jaar jaar in de nacht van 4 op 5 juli in de Huis ter Duin- de verschillende instanties per jaar opleiding slechts toegankelijk te straat in Noordwijk een 24-jarige Leidenaar met zijn BMW doodgereden. in Noordwijk Leidenaar doodreed maken wordt toegekend - voort te zetten. Onderwijzers Staat, is volgens directeur 'aar op dit Anneke Juffer tot nog toe ze i opleiding cesvol. Ongeveer 70 procent De Duitser was door een groep jongeren, waarvan het slachtoffer deel De 'Suze Baart', die sinds 1987 be- uitmaakte, getart. Daarna was de man met zijn BMW op de Leidenaar inge reden. De Leidenaar overleed later aan de gevolgen van de aanrijding, ac- Door de officier van justitie was aanvankelijk zes jaar gevangenisstraf te- de gen de Duitser geëist. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13