Miamsteeg dealers Volkswagen pompt miljarden in Seat ÜUTOBEPRIJr HUIS Witten zwart geld op renbaan al lang gebruik Bagage op een imperiaal is duur Off. Seat dealer voor Lelden e.o. Levendaal 80 AIITADCADI IC LI II1 O mi A LI D tf Leiden IflHN K» Ir tel. 071-144345 Ladbroke eist verbod op 'lasterpraat' van voormalige Leidse medewerker DONDERDAG 13 JULI 1989 iuio: Uiteraard zoekt het gros van de au tokopers naar een leuke, zuinige en betaalbare wagen. Dat logische ge geven bepaalt de taak van de auto- iodustrie. Gelukkig voor die indus trie zit er rek in de diverse begrip pen, zodat er toch nog een rijk as sortiment aan auto's kan worden aangeboden. Dat neemt niet weg dat er knappe koppen worden aangetrokken, dure windtunnels worden gebouwd, in gewikkelde computerberekenin gen worden gertiaakt en kapitalen worden gestoken in de ontwikke ling van lichte materialen om het autorijden vooral zuiniger te ma ken. De cw-waarde (de luchtweer- standswaarde als maatstaf voor de aërodynamische vorm) is zelfs al tot verkoopargument verheven en net zo belangrijk geworden als het aan tal pk's, het acceleratievermogen en het gemiddeld verbruik. Wie beseft hoeveel geld en manu ren zijn geïnvesteerd in het berei ken van een lage cw-waarde, kan begrijpen dat autoconstructeurs soms met de tranen in de ogen staan als zij zien hoe diezelfde veeleisen de automobilisten al de bereikte zuinigheid weer teniet doen. Door het monteren van een extra buiten spiegel of een batterij vérstralers. Of door het volladen van een imperiaal die van de auto een pakezel maakt. Wigvorm De vorm beïnvloedt het brandstof verbruik van een auto sterk. Daar om hebben moderne wagens de welbekende wigvorm, worden alle oneffenheden aan de carrosserie in windtunnels gladgestreken en wor den de ruiten tegenwoordig strak op de auto geplakt. Met de grootst mogelijke nauwkeurigheid worden dergelijke operaties uitgevoerd. Maar dan breekt de vakantietijd aan. Van alles en nog wat wordt op het dak gehesen. De automobilist beseft vaak niet hoe hij het werk van de autoconstructeurs afbreekt. Eenvoudige skidragers verhogen de luchtweerstand al met 10 tot 44 procent. Zelfs moderne skiboxen kunnen ondanks hun vermeende stroomlijnvorm de toets der kritiek niet doorstaan: afhankelijk van het fabrikaat ontstaat hierdoor een ver hoging van de luchtweerstand van 10 tot 27 procent. "En dan begrijpt men vaak nog niet to brandstof slurpt", merkt dr. Buchheim, hoofd van de windtun nels in de onderzoeksafdeling van Volkswagen wat cynisch op. Voor of achter Hij begrijpt trouwens wel dat de rei ziger soms niet zonder imperiaal kan. Maar dan moet men ook besef fen dat daardoor het brandstofver- buik fiks toeneemt, zeker als men hogere snelheden aanhoudt. Zelfs de manier van beladen van een im periaal telt mee. De koffers voor of achter op de imperiaal kan flink ver schil uitmaken. In het algemeen kan worden ge zegd dat de cijfers uitmaken dat de plaats boven de cabine het minst ge schikt is voor het vervoer van baga ge en eigenlijk alleen moet worden gebruikt als het beslist niet anders kan. Wind en weer hebben er one venredig grote invloed op. Een grote kofferruimte als slokop voor alle bagage is natuurlijk het simpelste antwoord op''transport problemen. Voor het vervoer van ski's, gordijnrails en lange planken zijn er nog de skizak en de deelbare achterbankleuning in tal van mo dellen, waarmee de automobilist bij de aankoop al rekening kan hou den. Want wat in het interieur van de auto verdwijnt, rijdt goed en voordelig mee. Bagage bovenop is duur. De imperiaal verhoogt de luchtweerstand en dus het brandstofverbruik. Een 20 procent hogere luchtweerstand alleen door de imperiaal betekent ongeveer tien procent meer brandstof bij een snelheid van 120 km/uur. De gunstigste plaats op de imperiaal is in het midden of achteraan. Dan nog wordt de luchtweerstand met circa 30 procent verhoogd, wat neerkomt op een verhoging van het brandstofverbruik met eenzesde deel. De luchtwervelingen boven het front van de auto (zie foto) tonen het aan: hier aangebrachte lading kan leiden tot een kwart meer brandstof. (foto pr) Goedkope benzine in Luxemburg Dat er in de diverse vakantielanden nogal grote prijsverschillen zijn aan de pomp, zullen we zeker tot 1993 moeten ondergaan. Absolute top per is Frankrijk waar men langs de Autoroute voor een liter milieu vriendelijke loodvrije benzine als het ware gestraft wordt met een prijs van bijna ƒ2,15. Vergeleken met het tanken in Luxemburg scheelt dat ruim een gulden per li ter. Nu is het Groot Hertogdom een eldorado om te tanken, wat in de va kantie dan ook blijkt uit de giganti sche rijen bij de vele tankstations. Diesel kost in Luxemburg drie kwartjes en super ongeveer 1,20 per liter. Wie niet langs de snelweg tankt kan in de meeste landen door gaans veel voordeliger uit zijn. Alleen in België. Luxemburg en Frankrijk kan langs de snelweg LPG getankt worden. In de overige landen zult u op zoek moeten naar lokale tankstations en die staan be schreven in de elk jaar geactuali seerde versie van de LPG-gids die o.m. bij de ANWB en tankstations te koop is. Reist u naar het zuiden dan is te overwegen niet de Autoroute de Péage te nemen. De route via Luxemburg is niet alleen rustiger maar het scheelt heen en terug sa men ruim f 100,- aan tank- en tolkos- ten. nuchl A /r\ ni IIVI lort nril ALPHEN A/D RIJN 01720-21521 HILLEGOM 02522-29423 KATWIJK 01718-15141 LEIDERDORP 071-899212 LISSE 02521-19131 OEGSTGEEST 071-173414 VOORSCHOTEN 071-769307 'Moeder' Volkswagen koestert kost bare en ambitieuze plannen met haar jongste dochter Seat. Zij is be reid niet minder dan 8,5 miljard Westduitse marken te spenderen aan de Spaanse schoonheid waar door die in staat wordt gesteld een belangrijke rol te gaan vervullen op het Europese autotoneel. Zoals bekend behoort het Spaan se automerk Seat sinds enkele jaren tot het Volkswagen-concern. Met Westduitse steun is het noodlijden de bedrijf aan een opmerkelijk her stel bezig. Vorig jaar werd na tien tallen jaren van verlies eindelijk weer eens winst gemaakt: 15,5 mil joen dollar. Nog geen opzienbarend, bedrag maar voldoende om de VW- directie in Wolfsburg te stijven in het besluit stevig in het Spaanse merk te investeren. Een flink deel van de uitgetrok ken 8,5 miljard mark zal worden be steed aan de modernisering van de reeds bestaande Seat-fabrieken, waardoor daarin niet alleen sneller maar vooral kwalitatief beter kan worden gewerkt. Een bedrag van 3,4 tot 4 miljard is echter bestemd voor de bouw van een gloednieuwe en uiteraard hyper-moderne fabriek in het plaatsje Martorell nabij Bar celona. Het jaar 1992 zal derhalve uiterst belangrijk voor Seat worden. Niet alleen omdat dan in de woonplaats van het merk - Barcelona - de Olym pische Spelen zullen worden ge houden (Seat zorgt voor het vervoer en voor de ontvangst van belangrij ke gasten) en omdat in dat jaar de Europese binnengrenzen geslecht moeten zijn, maar in datzelfde jaar moet ook de nieuwe fabriek in Mar torell operationeel zijn. Op volle sterkte zullen daar 8500 man personeel 1500 Seats per dag bouwen. Mede door die bijdrage zal de produktie van Seat (nu nog zo'n dikke 400.000 auto's per jaar) meer dan verdubbeld zijn en in totaal te gen de één miljoen eenheden bedra gen. Waarbij 200.000 in Spanje te bouwen Volkswagens Polo zijn meegeteld. Verbeteringen Tegen die tijd zullen er ongetwijfeld ook nieuwe modellen worden uitge bracht. Maar zolang die nieuwe ge neraties nog niet op de markt zijn gezet zullen ze in Spanje blijven dokteren aan de bestaande Seat- modellen. De Ibiza is daarvan veruit de be langrijkste. Ongeveer een half jaar geleden werden wat verbeteringen in de Ibiza-serie doorgevoerd. Ge zien de verwantschap tussen de Se at Ibiza en de Malaga lag het voor de hand dat die verbeteringen ook voor de Malaga gevolgen zouden hebben. Dat bleek dezer dagen bij de presentatie van de nieuwste Ma laga. De verschillende nu ook in Mala ga doorgevoerde verbeteringen zijn stuk voor stuk op zichzelf weinig weinig opzienbarend, maar bij el kaar heeft de wagen vooral inwen dig toch een leuke verlevendiging ondergaan. Aan de buitenkant verschenen een andere grille met een groter Se- at-embleem, een hoger geplaatste stootrand, aantrekkelijker wieldop pen, verbeterde ruitewissers en ook aan de rechterkant een buitenspie gel. In het interieur werden de stoe len door betere vervangen, er werd een ander stuurwiel in geplaatst, het dashboard werd overzichtelij ker en aantrekkelijker gemaakt en de bedieningsknoppen op de stuur- kolom werden op veelvuldig ver zoek - vervangen door gewone goed bruikbare hendels. Verder werden ventilatie en verwarming verbeterd en de versnellingsbak soepeler ge maakt. Motoren Alle benzinemotoren zijn nu voor zien van een drieweg-katalysator. Standaard zit in de Malaga de an derhalve liter Porsche-motor met 90 pk vermogen. Volgens de fabriek zijn al die verbeteringen tot stand gebracht zonder de prijs te verho gen. Althans geen extra verhogin gen. Maar dat wil niet zeggen dat de 'normale' prijsverhogingen van één of twee procent deze zomer geen doorgang zouden vinden. De goed koopste Malaga is de Special i, die voor 20 mille in de prijskrant staat. Overigens heeft de 1714 cc 55 pk dieselmotor die zowel in de Ibiza - als in de Malaga-serie wordt ge bruikt ook een aantal verbeteringen ondergaan. Zo is de voorgloeitijd te ruggebracht tot zeven seconden. Verder is er natuurlijk ook weer wat gedaan aan het geluid. Een andere eindreductie in de transmissie drukt het toerental. Dat scheelt op kruissnelheid zo'n 500 toeren per minuut, hetgeen uiteraard geluid en verbruik ten goede komt. Marbella Ook de kleine Seat Marbella en het daarvan afgeleide Terra-bestelwa- gentje zijn niet ontkomen aan de Spaanse drift tot verbetering. Zo zitten daar voortaan betere remmen op en zorgen aangenamer stoelen voor een wat groter comfort. Tijdens de presentatie van de hierboven genoemde gereviseerde modellen werd ook een vijfdeurs Ibiza getoond, maar importeur Pon Car in Heemstede heeft nog geen plannen deze uitvoering naar Ne derland te halen. Hij komt wel in de prijskrant, maar zal alleen op bestel ling worden geleverd. Zelfs in de showroom in Heemstede zal hij niet te zien zijn. UTRECHT/LEIDEN - Het kort ge ding dat het gokbedrijf Ladbroke tegen een voormalige Leidse mede werker en diens advocaat heeft aan gespannen, doet op het oog wat overdreven aan. De ex-medewerker en diens Utrechtse advocaat Faber beschuldigen Ladbroke ervan be hulpzaam te zijn bij het witten van zwart geld. „We hebben dat gezegd in een uitzending van Veronica's Nieuwslijn", vertelt Faber. „Maar dat was niks bijzonders. Die praktij ken bestaan al jaren en iedereen weet dat. Ik vind het nogal overdre ven van Ladbroke om via de rechter rectificatie te eisen. Het is een opge klopte zaak". Het kort geding dient maandag voor de president van de Utrechtse rechtbank. door Jos Heymans Volgens de Leidenaar komt hét re gelmatig voor dat het gokcircuit op de renbaan wordt gebruikt om zwart geld te witten. Het systeem is simpel. De winnaar van een prijs krijgt by uitbetaling een op zyn naam gesteld bewijs, dat de kans spelbelasting over het gewonnen bedrag is ingehouden. Mensen die zwart geld willen witten, kopen de winnende wedbifjetten op, innen het bedrag en krijgen het op. naam gestelde bewijs dat zij een prijs heb ben gewonnen waarover belasting is betaald. Medewerkers van Ladbroke zou den bemiddelen door de mensen met zwart geld in contact te bren gen met de prijswinnaars. Een win naar wil zijn wedbiljet graag verko pen, als hij er meer voor krijgt. Wie een prijs van 2000 gulden wint, ont- GIST-BROCADES - Het bio- teehnologisch concern Gist-broca- des staakt op 25 juli de produktie van 7-ADCA, een tussenprodukt voor antibiotica, in Freeport op de Bahama's. Gist heeft meegedeeld dat het bedrijf daar verlies lijdt doordat de ontwikkeling van de markt voor dat produkt sterk is ach tergebleven bij de verwachtingen. Verbetering in de situatie wordt niet vangt in werkelijkheid slechts 1500 gulden. De rest is belasting. Wie zijn zwarte geld wil witten, is graag be reid om 1600 gulden voor het win nende biljet te betalen. De methode wordt genoemd in een vertrouwelijk rapport, aan de hand waarvan de kantoorhouders van Ladbroke worden opgeleid. Volgens Ladbr.oke gaat het om een artikel dat is overgenomen uit het Algemeen Politieblad en slechts tot doel heeft de kantoorhouders erop te wijzen dat dit soort praktijken voorkomen. Maar advocaat Faber verwerpt dat argument. „Je kunt je niet aan de indruk onttrekken, dat het hier gaat om een richtlijn voor bookmakers. Het is heel sugges tief', meent de raadsman. „Dit is geen informatie, maar een duidelij ke instructie". Onderzoek Hoewel Ladbroke de beschuldigin gen ontkent, heeft het gokbedrijf aan het ministerie van landbouw gevraagd een onderzoek in te stel len naar de geruchten dat zwart geld op de renbaan wordt gewit. Ook het kamerlid Schutte (GPV) heeft om dat onderzoek gevraagd, waarmee de Algemene Inspectie Dienst (AID) inmiddels is begonnen. Ook dat lijkt wat overdreven, omdat de inspecteurs van de AID al jaren niets anders doen dan controleren op de renbaan. „Maar dat is een standaard-controle", legt een woordvoerder van het ministerie uit. „Ditmaal krijgt de controle óp het witwassen van zwart geld extra aandacht". Geregelde bezoekers van de ren baan verwachten weinig van het on derzoek. Als het kwaad uit te ban nen zou zijn, was dat allang ge beurd, redeneren ze. „Het is onmo gelijk om te bewijzen dat degene die een prijs int niet de oorspronkelijke eigenaar van het wedbiljet is", me nen deskundigen. Schutte heeft mi- doelmatig een dergelijke registratie en de casino's kennen het verschijn- nister Braks (landbouw) voorge- zou zijn, als de organisator niet be- sel. Er vindt namelijk geen registra- steld om ook de koper van een wed- schikt over de bevoegdheid om van tie plaats van de winnaar van een biljet te registreren. „Registratieeen wedder te eisen dat hij zich legi- staatslot en die van een prijs in het vooraf van elke wedder zou tot on- timeert". casino. Enkele jaren terug versche- overzienbare administratieve moei- Het witwassen van zwart geld nen verhalen over de ruiltruc met 'lijkheden leiden", meent de minis- komt overigens niet alleen op de staatsloten. Volgens de staatssecre- ter. „Bovendien rijst de vraag hoe renbaan voor. Ook de Staatsloterij taris van financiën was daarvan by de belastingdienst niets bekend. Wel erkende hij het risico van een eventuele handel in staatsloten. Om dat te beperken wordt overwogen om de termijn waarbinnen prijzen worden uitgekeerd terug te bren gen van een jaar tot drie maanden. Gevoelsmatig Om de fraude zoveel mogelijk tegen te gaan, zal de winnaar tegenover de belastingdienst aannemelijk moe ten maken dat hij een grote prijs ge wonnen heeft. Met staatsloten en casinowinsten is dat uitermate moeilijk, omdat er bij die kansspe len geen 'briefje voor de belasting' wordt afgegeven. De enige informa tie die de belasting van het casino kan krijgen, is de datum waarop de betrokken speler in het speelhuis is geweest. Bij de balie aan de ingang van het casino wordt namelijk de naam van iedere bezoeker in de computer gestopt. De belastingdienst zal gevoels matig moeten vaststellen of iemand werkelijk een grote prijs gewonnen heeft. Dat probleem wordt uitvoe rig besproken in het boek 'Kansspe len': „Een woordvoerder van een van de grootste belastinginspecties zegt geen moeite te hebben met een casinowinnaar die in loondienst is. Anders wordt het als de prijswin naar een eigen bedrijf heeft. In dat geval zal om een bewijs worden ge vraagd. Op de opmerking dat dat bewijs toch nauwelijks meer kan zijn dan 'mijn vriend wil het wel be vestigen', antwoordt de betrokken inspecteur: daarom ook zullen wij bij dergelijke gevallen niet snel tot acceptatie overgaan.". Voor de witters van zwart geld is het casino niet erg aantrekkelijk, de renbaan des te meer omdat daar het •bewijs van belastingbetaling wel wordt afgegeven. De Bruijne woedend op smog-actie van collega's ARNHEM (GPD) - Met het rap port verkeersmaatregelen smog hebben de commissarissen der koningin hun eigen positie on dermijnd. Zij hebben minister Nij pels (milieu) een schriftelijke 'handreiking' gegeven om ver keersmaatregelen bij smog- alarm op te leggen. Deze kritiek uit commissaris van de konin gin in Gelderland M. de Bruijne (WD) op zijn collega's Boertien (Zeeland), Patijn (Zuid-Holland) en Houben (Brabant), de leden van de coördinatiegroep. "Deze collega's brengen de decentralisatie in gevaar. Ik heb als commissaris nu nog de be voegdheid om bij smog vrij te handelen. Zoiets geef je toch niet aan een minister? Die gaat straks de wetgever voorstellen om de wet zo te wijzigen, dat hij de bevoegdheden krijgt om uit te maken hoe bij smogvorming moet worden gehandeld", aldus De Bruijne. De Bruijne kan ook niets ont dekken in de handreiking die onder meer adviseert om het- verkeer in de alarmfase tussen 06.00 en 14.00 uur stil te leggen. "Er staat toch niets nieuws in. Elke provincie heeft sinds 1987 al een draaiboek van hoe te han delen in de verschillende fases van smog. Hebben ze die wel kunnen terugvinden in hun pro vinciehuizen?" LPG Autogas is vandaag net als benzine twee cent per liter goedkoper geworden. Aan de mees te pompen gaat een liter lpg dan 44,9 cent kosten. Deze prijsverla ging is het gevolg van prijsdalingen op de internationale produkten- markt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11