Verschillen verzekeringen vakanties onoverzichtelijk O Baar geld noodzakelijk kwaad op vakantie Groentax levert 6 miljard op Broer van sultan Brunei 15 miljoen gulden armer Belgen vinden grote partij hasj in Nederlandse vrachtwagen Uitrusting militairen 172 miljoen goedkoper DINSDAG 11 JULI 1989 Verlies of diefstal van bagage, ziekte of een ongeluk kunnen de vakantieganger flink wat narigheid bezorgen en handen vol geld kosten. Bij forse pech is een goede verzekering een flinke pleister op de wonde. Maar de vraag wat een goede verzekering is, is niet eenvoudig te beantwoorden. Wie met zijn gezin een weekje of wat door Nederland toert, loopt immers andere risico's dan het jonge stel dat een half jaar op wereldreis gaat. samenstelling Raymond Peil Het doel en de duur van de reis, de waarde van de bagage, het beoefe nen van gevaarlijke sporten en het eigen risico dat de reiziger wil ne men, beïnvloeden de hoogte van de premie. Zelfs de leeftijd kan van be lang zijn. Wie voordelig uit wil zijn, zoekt de verzekering die het meest past bij zijn omstandigheden en zijn Probleem daarbij is, dat de verze keringsmaatschappijen hun dien sten aanbieden in onvergelijkbare grootheden. De pakketten verschil len haast even zeer als de prijzen en het eigen risico. De maximale ver goeding voor standaardbagage vari eert van drie tot vierduizend gulden en voor onvoorziene kosten van 50.000 tot 100.000 gulden. Boven dien kan dat per persoon, per gezin of per polis worden berekend. De meeste maatschappijen bie den hun pakket in twee of drie vari anten aan van goedkoop naar duur der. In de eerste is het eigen risico doorgaans hoger, terwijl de verze kerde bedragen lager zijn en de om vang van de dekking geringer. Ziektekosten De situatie met de verzekering van ziektekosten is niet minder inge wikkeld. Meestal moeten zieken fondsverzekerden die de grens over gaan, zich aanvullend verzekeren omdat de normale verzekering niet geldt in Noorwegen, Cyprus, de Oostbloklanden of landen buiten Europa. Om in Canada of de VS een rekening te kunnen betalen, zijn de hier geldende uitkeringen te laag en is een aanvullende verzekering op zijn plaats. Fondsverzekerden kun nen de rekening naar Nederland la ten sturen, maar particulier verze kerden moeten dat geld voorschie ten. Ook daar moet rekening mee worden gehouden. De extra reis- en verblijfskosten die gepaard gaan met ziekte, kun nen niet bij de ziektekostenverzeke raar worden gedeclareerd. Die val len onder de reisverzekering, die apart moet worden afgesloten. Een aparte verzekering is ook nodig om in geval van nood een beroep te Wie tijdens de vakantie aan 'gevaarlijke' sporten wil doen, moet in veel gevallen een speciale verzekering afsluiten. kunnen doen op professionele hulp bij het regelen van vervoer naar huis, het terugbrengen van een ka potte auto of het overmaken van geld. ANWB-leden hebben automa tisch recht op hulp via de alarmcen trale van die organisatie. Maar extra kosten een vliegtuigticket of een treinkaart moeten altijd worden gedeclareerd bij de reisverzekeraar. De hulpverlening zelf is daarop dus een aanvulling. Dat de standaardpakketten nogal veelomvattend zijn, lijkt gemakke lijk, maar is in de praktijk bepaald onhandig. Niet zelden is de reiziger voor één risico twee keer verzekerd, terwijl een ander risico over het hoofd wordt gezien. Het ergste is misschien wel dat dubbele verzeke ring ook nog eens extra gezeur ople vert als zich werkelijk problemen voordoen. Niet zelden blijkt achteraf dat wie een beroep doet op de één, bij de an dere verzekeraar beter af geweest zou zijn. Om nog maar niet te spre ken van verzekeraars die risico's op elkaar proberen af te schuiven als sprake is van dubbele verzekering. Uitkleden De Consumentenbond pleit ervoor de opgetuigde verzekeringen volle dig uit te kleden. De organisatie wil een systeem "waarbij de consu ment zelf kan kiezen hoe uitgebreid hij zich wil verzekeren". Maar het is zeer de vraag of dat er ooit van komt. Het ontstaan van het huidige systeem met alle uit reclame-oog punt aangebrachte toeters en bellen doet vermoeden dat de verzeke raars daar weinig belang bij heb ben. De vakantieganger is onderweg het meest gebaat met goed oppas sen en voor het afsluiten van een verzekering lijkt het al niet anders te liggen. De modale toerist kan zich beter niet spontaan overgeven aan een middagje delta-vliegen of diep zee-duiken, want de risico's die dat met zich brengt, worden doorgaans niet gedekt. Dat geldt voor meer ris kante sporten, wat betekent dat de onfortuinlijke vakantieganger zelf de dokter of het ziekenhuis moet betalen. Bij invaliditeit of overlij den, geeft de maatschappij even eens niet thuis. Slechts bij een beperkt aantal maatschappijen kan men zich aan vullend verzekeren tegen de medi sche kosten die een ongeluk bij het parachutespringen, bergbeklim men of paragliding met zich kun nen brengen. Maar dan nog blijft een uitkering uit bij overlijden of blijvende invaliditeit. Slechts enke le gespecialiseerde verzekeraars zijn bereid, tegen forse betaling, zo'n risico te dragen. De premies zijn over het algemeen zo hoog dat dat slechts 'loont' voor regelmatige beoefenaren. De gemiddelde reisverzekering met Europa-dekking kost per dag 2,25 gulden. Voor wie zich kan per mitteren vaker dan eens per jaar op vakantie te gaan, kan het voordeli ger zijn een verzekering met jaar dekking af te sluiten. Dat geldt ze ker voor mensen met een gezin. Een solist moet wel erg veel reizen wil hij die kosten eruit halen. Een gemiddeld gezin met twee kinderen is kwijt aan zo'n verze kering, bij gemiddeld 2,25 gulden per dag voor drie weken Spanje, 189 gulden. Dat wil zeggen als de kinde ren ouder zijn dan vier jaar. Zijn ze jonger, dan hoeft voor he., over het algemeen geen premie te worden betaald. Overigens stelt de Consumenten bond zich op het standpunt dat het voor een bedrag van 1,50 gulden per persoon per dag ook kan. "Door de hoogste tarieven, schiet het gemid delde flink omhoog", verklaart de woordvoerster. In dat geval komt het gezin uit het voorbeeld uit op een bedrag van 126 gulden voor drie weken. Juist om te voorkomen dat ze on nodig geld uitgeven, sluiten veel mensen een annuleringsverzeke ring af. Wie zijn been breekt hoeft de skivakantie dan niet uit eigen zak te betalen. Politieke onrust, ern stige ziekte- en overlijdensgevallen in de familie kunnen eveneens re den zijn plotseling af te zien van een trip. Een enkele maatschappij ver zekert zelfs het risico van een her examen. De premie is meestal drie tot vier procent van de verzekerde reissom ofwel 150 tot 200 gulden op een bedrag van 5000 gulden. Gisse vakantievierders sluiten geen reis- en annuleringsverzeke ring af bij het reisbureau waar zij boeken, elders is het meestal voor deliger. Wie met een groep gaat, kan het beste een gezamenlijke annule ringsverzekering afsluiten. Ook hier weer adders onder het gras: huisgenoten en ongehuwd samen wonenden zijn niet overal gelijk aan familie of gehuwden. Geld of cheques mee op vakantie: het heeft allebei Wie drie weken op vakantie gaat, loopt al snel met enkele duizenden guldens op zak. Dat is voor veel mensen geen prettige gedachte, ze ker niet voor degenen die normaal gesproken nauwelijks geld in huis hebben. In populaire vakantiege- bieden is het oppassen geblazen omdat dieven en zakkenrollers we ten dat ze er relatief gemakkelijk hun slag kunnen slaan. Verstandig is het daarom niet al het geld in contanten mee te nemen. De vakantieganger doet er goed aan een deel van het benodigde geld in cheques en betaalkaarten om te zet ten. Die zijn voor dieven minder aantrekkelijk omdat ze niet zo ge makkelijk kunnen worden besteed als baar geld. Maar bovendien kan de vakantieganger het risico terug dringen door met zijn of haar com- paan cheques en de bijbehorende pasjes uit te wisselen. Baar geld is natuurlijk het handigst: met plaatselijke valuta kan overal worden betaald. Maar Nederlands geld kan over de hele wereld inge wisseld worden, net als Amerikaan se dollars. Een nadeel van echt geld is dat de verzekering slechts tot een bepaald maximum bereid is verlies en diefstal te vergoeden. Verder gelden voor veel landen in- en uitvoerbeperkingen voor de eigen valuta. Naar Griekenland mag niet meer dan 25.000 drachme worden meegenomen en naar Joe goslavië niet meer dan 300.000 di nar. Voor Spanje en Portugal gel den geen invoerbeperkingen, maar moeten bedragen boven de 100.000 escudo's of 100.000 peseta's worden aangegeven bij de douane. Proble men aan de Griekse grens kan men voorkomen door al het geld dat de waarde van 1000 dollar te boven gaat bij aankomst aan te geven. Uit voer van drachmen is streng verbo den. Voor Spanje geldt dat al wat meer waard is dan 500.000 peseta's, bij aankomst moet worden aange geven. Eurocheques en girobetaalkaarten missen het voordeel van contant geld dat er overal mee kan worden betaald, maar ze zijn beter verze kerd tegen verlies en diefstal. Bo vendien is de wisselkoers die wordt gehanteerd gunstig. Girobetaalkaarten kunnen in het buitenland slechts bij het postkan toor worden verzilverd. Euroche ques kunnen bij de banken worden ingewisseld en bovendien kan er mee worden betaald in hotels, res taurants en winkels die zijn van een Euro-chequevignet. Soms wordt bij het verzilveren van de cheques in het buitenland ten onrechte wisselprovisie in rekening gebracht. Met het wisselbiljet kan het te veel betaalde bij de bank thuis worden teruggevraagd. Reis- en travellercheques zijn een uitkomst in landen waar Euroche ques en girobetaalkaarten niet wor den geaccepteerd. Ze zijn onbe perkt geldig, maar wel duurder. Bij aankoop wordt één procent provi sie in rekening gebracht. Traveller cheques zijn te koop bij bank. post kantoor. reisbureau en de ANWB en kunnen in het buitenland worden ingewisseld bij de bank. De che ques zijn te koop in een veelheid aan valuta, maar het kan verstandig zijn te kiezen voor een 'harde' munteenheid zoals de Amerikaanse dollar, de Duitse mark of de gulden. Verder is er nog een keur aan credit cards of plastic geld. Voor het ge bruik van zo'n kaart rekent de be trokken organisatie 35 tot 145 gul den per jaar. In een aantal gevallen wordt entreegeld geheven. Met de kaarten kan alleen betaald worden in bedrijven en winkels. Bij een be perkt aantal banken is het mogelijk tegen een hoge provisie geld op te Groen Linies komt met financiering van wensen DEN HAAG (GPD) De belasting die Groen Links wil invoeren op milieuvervuilende produkten, de zogenoemde groentax, zal een kleine zes miljard gulden opleveren. Een zes de deel daarvan wordt opgebracht door een heffing op benzine om het autogebruik te be perken. Dit blijkt uit een financiële doorrekening van het verkiezingsprogramma van Groen Links. De partij presenteerde haar wensenpakket eind mei zonder cijfermatige on derbouwing. Dit leverde veel kritiek op van de vier grote partijen. Groen Links zal de cij fers aanstaande donderdag officieel presenteren. Het samenwerkingsverband van klein links gaat er bij het verkie zingsprogramma vanuit dat het fi nancieringstekort van de overheid de komende vier jaar met 2 procent omlaag moet. Voorts houdt de partij een economische groei van 2,5 pro cent per jaar aan. Met de kosten ven reeds overeengekomen beleid blijft er zo de komende vier jaar 18,7 mil jard gulden over om te besteden. Groen Links weet de financiële ruimte van 18,7 miljard gulden te vergroten door behalve invoering van de groentax (6 miljard) ook te bezuinigen op defensie (3 miljard), op de inkomens van medisch spe cialisten en op geneesmiddelen (1 miljard). Samen met een koppeling van huren aan inkomen (2,9 miljard) en een zestal belastingmaatregelen levert dat 14 miljard gulden op. De zes belastingmaatregelen rijn: hogere vennootschapsbelasting voor bedrijven, hogere belasting aanslag voor huiseigenaren (huur waardeforfait), hogere inkomensbe lasting via het deels terugdraaien van de operatie-Oort, hogere winst belasting voor oliemaatschappijen, hogere vermogensbelasting en een strakke aanpak van belastingfrau de. Daarmee wordt de totale belas ting- en premiedruk met drie pro cent verhoogd. Hogere inkomens Die verhoging komt voor het me rendeel ten laste van bedrijven en hogere inkomens. Volgens Groen Links is dat haalbaar door de sterk gestegen bedrijfswinsten en de gunstige koopkrachtontwikkeling bij de hogere inkomens in de afgelo pen jaren. Voor herstel van de kop peling trekt Groen Links 12,6 mil jard gulden uit. Tien miljard gulden gaat naar de minima en wordt ge bruikt om onder meer de wao- en ww-uitkeringen naar 80 procent van het laatste loon op te trekken en de uitkeringen van 21- en 22-jarigen tot die voor volwassenen te verho gen. Daarmee gaan de minima er 15 procent in koopkracht op vooruit. Naast herstel van de koppeling wil Groen Links ook de salarissen van ambtenaren en trendvolgers optrekken met zes procent per jaar. Dat kost 14 miljard gulden. Zo moet de achterstand die deze groepen nu hebben ten opzichte van het be drijfsleven ongedaan worden ge- maakt. Personeel in de zorgsector krijgt er vijf procent bij en dat kost 1 miljard gulden. Arbeidsduurverkorting bij de overheid van 15 procent (32-urige werkweek) moet 150.000 banen op leveren. Er zullen 75.000 werklozen door aan de slag komen. De operatie verdient zichzelf via hogere belas ting- en premieinkomsten van 7 miljard gulden. Milieu Aan milieumaatrelen wil Groen Links 4 miljard uitgeven, aan open baar vervoer 2,2 miljard. De opkrik ken van onrwikkelingshulp tot 2 procent van het nationaal inkomen vergt 2,4 miljard. Het opheffen van knelpunten in het ondewijs en een verhoging van de studiefinancie ring vergen 3.1 miljard gulden. Maatregelen in de volksgezondheid kosten 0,8 miljard. In de volkshuisveting wil Groen Links hogere huursubsidies, geen BTW op sociale woningbouw en meer stadsvernieuwing. Kosten: 3,3 miljard gulden. Een nationale rege- Dissidenten China geven interview PARIJS/HAMBURG (AP) - De naar Frankrijk gevluchte Chinese dissidenten Yan Jiaqi en Wu'er Kaixi hebben dezer dagen voor het eerst een interview gegeven aan een westerse krant. Het vraaggesprek met het Franse dagblad Le Monde werd gisteren gepubliceerd. Volgens de hoogleraar Yan en de studentenleider Wu'er 'was het op treden van Deng Xiaoping tegen de- democratiseringsbeweging in Chi na veel bloediger dan dat van Mao Zedong tijdens de Culturele Revo lutie (1966-1976). ling voor kinderopvang kost 0,r jard. Aan cultuur geeft Groen L n*-ê 200 miljoen extra uit. In het hele programma zit een re serve van 4,2 miljard gulden. Deze staat geboekt als lastenverlichting- /sluitpost. In geval de economische groei op 1 procent uitkomt (een se lectieve groei, aldus Groen Links) zal er 12,6 miljard gulden minder te verdelen zijn. In dat geval vervalt de hele 4,2 miljard financiële reserve. De rest van het 'gat' wordt goedge maakt door extra lasten voor werk gevers en bedrijven alsmede extra bezuinigingen bij de overheid. "Toen werden de mensen er met knuppels onder gehouden, terwijl zij vandaag de dag tanks en gewe ren inzetten om de menigten neer te maaien", aldus Yan. Studenterflei- der Wu'er noemde het aantal van 2000 doden een 'bescheiden getal'. Wu'er beschreef de taferelen die zich op het Tiananmen-plein had den afgespeeld. "Ik zag dat het leger gewapend met geweren aankwam op het noordelijke deel van het plein en rij voor rij de studenten de cimeerde. Elke keer viel ongeveer een dozijn studenten ter aarde", zo vertelde hij Le Monde. WHO: miljoenen kankerpatiënten lijden onnodig GENÈVE (DPA) - Zeker vier miljoen kankerpatiënen lijden volgens schattingen van de We reldgezondheidsorganisatie WHO onnodig veel pijn, omdat in de medische opleiding pijn bestrijding veronachtzaamd wordt. Bovendien vrezen veel artsen dat hun patiënten verslaafd ra ken aan pijnstillende middelen en daarom schrijven zij bijvoor beeld morfine in te kleine hoe veelheden voor. Dit bleek giste ren op een bijeenkomst van des kundigen in Genève, waar de WHO zijn zetel heeft. In een aantal landen is boven dien vanwege wettelijke voor schriften te weinig morfine voorhanden. Uit onderzoek bij 2000 patiënen in Canada, Groot- Britannië en de VS, kwam naar voren dat bij 50 tot 80 procent van de kankerpatiënten de pijn onvoldoende werd verlicht. Een experiment dat de Uni versiteit van Keulen zes jaar heeft uitgevoerd heeft in eerste instantie aangetoond dat een juiste behandeling de pijn van kankerpatiënten aanzienlijk kan verminderen. De WHO schat dat op de hele wereld ongeveer 14 miljoen mensen kanker hebben. Jaar lijks komen er zeven miljoen ge vallen bij en ieder jaar sterven vijf miljoen mensen aan kanker. LONDEN Scotland Yard is een massale klopjacht begonnen op de inbrekers, die ondanks verdergaan de veiligheidsmaatregelen toch kans hebben gezien binnen te drin gen in een van de Britse landhuizen van de broer van de sultan van Bru nei. Dagenlang heeft Scotland Yard stilgehouden dat er in het grote bui ten in de Londense buitenwijk East Finchley is ingebroken, en voor zo'n slordige 15 miljoen gulden aan geld en sieraden is meegenomen. Kennelijk omwille van mogelijke tips van het publiek is nu een boek je opengedaan over de spectaculai re inbraak, die heeft plaatsgevon den zonder dat de uitgebreide huis houdelijke staf en speciale bewa kers er ook maar iets van hebben gemerkt. Het huis van prins Jefri, en zijn zuster prinses Norhayati, was bo vendien beschermd door een uitge breide alarminstallatie. Maar ook die reageerde niet, toen de inbre kers, die blijkbaar goed op de hoog te waren van de plaatselijke situa tie, toesloegen en via een raam op de eerste verdieping de woning bin nendrongen. De enige fout die zij volgens Scot land Yard hebben gemaakt, is het verliezen van een gouden oorbel, ter waarde van 10.000 gulden, die in de oprijlaan van het huis werd aange troffen. Een kleine, maar wellicht toch veelbetekenende vergissing in de overigens zorgvuldig geplande operatie. De woedende sultan is onmiddel lijk een privé-onderzoek begonnen naar de oorzaak van het falende vei ligheidssysteem in en rondom het buiten. De sultan van Brunei be hoort tot een van de rijkste mannen ter wereld. Zijn fortuin wordt ge schat op 16 miljard pond. HAMBURG De internationale milieuorganisatie Greenpeace heeft gis teren een nieuw vlaggeschip met de naam Rainbow Warrior te water gela ten. Het eerste schip van Greenpeace met dezelfde naam werd vier jaar ge leden in Nieuwzeeland door de Franse geheime dienst tot zinken gebracht. Greenpeace maakte bekend dat het nieuwe schip, een 32-jaar oude Schot se treiler, dezelfde missie zal uitvoeren als de eerste Rainbow Warrior. Het schip zet morgen koers naar de Stille Oceaan om daar te protesteren tegen de Franse kernproeven in dit gebied. De tewaterlating van het schip in de Westduitse havenstad Hamburg werd voorafgegaan aan een minuut stilte voor de Portugese fotograaf Pe- reira van Greenpeace, die bij de aanslag van de Franse geheime dienst om het leven kwam. De operatie veroorzaakte destijds een groot schandaal in Frankrijk en leidde tot het ontslag van de Franse minister van deferisie, Hernu. (foto ap> BRUSSEL (ANP) De Belgische rijkswacht heeft in de nacht van zondag op maandag vier ton hasj ge vonden. Een nachtelijke rijks wachtpatrouille trof de drugs aan in een vrachtwagen met een Neder landse nummerplaat op het strand van Koksijde. Een Nederlander die zich in de buurt van de vrachtwagen ophield is aangehouden. De vrachtwagen en de drugs zijn door het gerecht in beslag geno men. De aangehouden Nederlander is al uitvoerig ondervraagd. Het ge recht heeft het vermoeden dat deze drugsoperatie vanuit Nederland werd geleid. De waarde van de in beslaggenomen drugs raamt men in België op zo'n 3,25 miljoen gulden. Enkele jaren geleden trof men op het strand van Koksijde al eens zes ton drugs aan. Ook toen ging het om een smokkelzaak die opgezet was door Nederlandse drugshandelaars, die een villa hadden gehuurd als tij delijke opslagplaats voor over zee aangevoerde verdovende middelen. De drugs die men in de afgelopen nacht in beslag heeft genomen zijn vermoedelijk met een snelle motor boot aangevoerd van een vracht schip voor de kust. De zaak ging mis toen de vrachtwagen vast liep in het mulle zand. DEN HAAG (ANP) - De vervanging van de persoonlijke standaarduit rusting van de militairen van de Ne derlandse landmacht gaat 172 mil joen gulden minder kosten dan aan vankelijk begroot. Staatssecretaris Van Houwelingen van defensie heeft dit vandaag in een brief aan de Tweede Kamer gemeld. De vermindering van de kosten is mogelijk door onder meer een bij stelling van de eisen waaraan ge- vechtskleding aanvankelijk moest voldoen. Zo zijn de normen voor be scherming tegen vuur en hitte van de kleding verlaagd. De oude nor men bleken wel haalbaar, maar de pakken gaven te weinig bewegings vrijheid en sleten te snel. Plannen voor vervanging van de uitrusting dateren van 1985. Het project omvat onder meer de invoe ring van nieuwe gevechtskleding, schoeisel, sokken, slaapzak, tent, helmen. Van de vervanging van en kele kleinere artikelen als draagtas sen en zakmes is afgezien, zo schrijft de staatssecretaris. Defensie had in 1985 voor de hele vervanginsoperatie 690 miljoen gul den uitgetrokken. Door de bespa ring van 172 miljoen en een afzon derlijke planning van het gasmas ker-project, waarmee 105 miljoen is gemoeid, is dat bedrag nu op 413 miljoen gulden uitgekomen. Over de stand van zaken rond de gasmas kers wordt de Kamer in de loop van dit jaar nog ingelicht. De invoering van de nieuwe arti kelen is nu verschoven naar de pe riode 1990 tot 1996, laat Van Houwe lingen weten. Hoge prioriteit is ge geven aan de invoering van nieuw schoeisel. Zoals bekend is daarvoor onlangs de eerste order geplaatst. Ook voorrang heeft de aankoop van bepaalde koude-werende uitrusting zoals een met bond gevoerde win- terpet, gevoerde handschoenen en isolerende inlegzolen. De staatssecretaris meldt nog eens dat internationale samenwer king bij de vervanging van de uit rusting niet mogelijk is. Wel wordt veelvuldig informatie uitgewisseld met andere landen, vooral met de Bondsrepubliek Duitsland. De an dere Nederlandse krijgsmachtde len marine en luchtmacht houden de vervanging bij de landmacht in de gaten om zo nodig bij bestellin gen van die kant te kunnen aanslui ten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9