'Rijk moet investeren in spoorwegnet' Investeringen in Spanje verdubbeld 'Fusie met ACF zal geen arbeidsplaatsen kosten' Rapport brede commissie Britse brouwers hoeven pubs niet te verkopen DINSDAG 11 JULI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Om de koppositie van Nederland als doorvoerland in Europa te behouden moet de rijksoverheid zelf direct grote investeringen doen in het spoorwegnet. Pas als het rijk de financiële verantwoordelijkheid over neemt van de Nederlandse Spoorwegen, kunnen noodzake lijke verbeteringen aan het net snel worden aangepakt. ARNHEM (GPD) - De naam is Smartcard (slim kaartje) en het kan gebruikt worden als bankpas, key- card (om binnen te komen), pas poort of bij controle bij voetbalsta dions. PTT Telecom Arnhem heeft een chipcard ontworpen die tien duizend pagina's informatie digi taal kan opslaan en gebruiksvrien delijk is. Tijdens de Nijmeegse Vier daagse wordt de kaart getest. Één PTT-kaart bevat duizend pagina's tekst Aan het eind van de Wandeling wordt handmatig in de computer aangegeven welke deelnemers van de groep zijn afgevallen. Telecom wil niet actief de markt opgaan om de chipcard aan de man te brengen. "Maar als bijvoorbeeld Vitesse komt vragen of we chip- LONDEN (GPD/ANP) De grote cards voor ze hebben, zeggen we Britse bierbrouwers hoeven hun organisatoren van de Nijmeegse geen'nee'. We hebben alleen geen 22.000 pubs niet te verkopen. Wel Daar dragen tweehonderd wan- Vierdaagse beduidend minder commerciële doeleinden", aldus di- dienen de bierbrouwers gezamen- delaars de chipcard bij zich. Aan het werk hebben dan voorheen. Deel- recteur Kloeck van Telecom. Nog lijk 11.000 pubs te bevrijden van de eind van hun route wordt de kaart nemerskaarten hoeven niet meer in ongedefinieerde grenzen tussen verplichtingen om uitsluitend hün ingebracht in de computer. De per- grote bakken te worden opgezocht wat wel en niet kan om iemands pri- bier en andere drank te verkopen. achter het beeldscherm ziet dan het deelnemersnummer en de Bovendien verschijnt __i teruggezet, de telling van lopers vacy niet te schaden, bepalen bij en afvallers gebeurt geheel automa- PTT Telecom welke aanvragen wel tisch en het uiteindelijke overzicht en welke niet gehonoreerd worden. De Britse minister Lord Young (handel en industrie) trok gisteren plan tot ge- Het plan, dat IldCUIl. DUVCI1U1CI1 Veibl'lUJHL Cl CCH liai.II CII IlCl UIICI1IUC11JA.C >->vc imliu tw ncmt J foto, die gemaakt is aan het begin van het verloop van de Vierdaagse Kloeck: "Wij willen de discussie zijn omstreaen van de Vierdaagse. De Smartcard is staat kant en klaar op de laatste van privacy niet aangaam Dat is een daarmee ook fraudebestendig. De Smartcard zorgt ervoor dat de floppy. Wandelaars in groepen kun- taak van de wetgeving. Tot die tijd door de speciale rijkscommissie kaart gebruiken, doen wij de tests". Dat stelt een brede commissie met vertegenwoordigers uit bedrijfsle ven en overheid in een rapport over het goederenvervoer per spoor. Het rapport wordt morgen aangeboden aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). In de commissie van 'wijze mannen' zitten topfunctiona rissen van Philips, Hoogovens, Shell, de vervoerdersorganisatie EVO, vereniging van havenonder nemers SVZ, Havenbedrijf van de gemeente Rotterdam, de Neder landse Spoorwegen, het ministerie van Verkeer en Waterstaat, KLM en het containeroverslagbedrijf ECT. De NS hebben in het eigen be perkte budget, dat vooral op het passagiersvervoer is gericht, nau welijks ruimte voor grote investe ringen in het railvervoer. Daarom moeten er nu steeds moeizame en langdurige onderhandelingen met de overheid worden gevoerd over grote infrastructurele werken (meestal het wegwerken van al lang bestaande knelpunten). Een voorbeeld 1 i werk i Sigarenhandelaar krijgt geen 'dure' sigaren van Cuba PARIJS (AFP) - De rokers van echt dure sigaren zullen binnen kort moeten overstappen op een ander merk. Cuba heeft beslo ten de levering van bepaalde soorten Havana's aan de siga renhandelaar Zino Davidoff te stoppen. Cuba zou het vooral oneens zijn met de hoge prijzen die Da vidoff rekent. Voor een doos 'L'Ambassadrice' van 25 stuks moet de roker bij Davidoff onge veer 540 gulden neertellen. Een vergelijkbare kwaliteit, de 'Joyi- tas' van Monte-Cristo, gaat voor een dikke tweehonderd gulden de deur uit. Hoewel de Havana's het goed doen op de slinkende wereld markt voor sigaren, heeft Da vidoff zijn omzet de laatste jaren steeds zien dalen. De in de Sov jetunie geboren Zino Davidoff handelt al meer dan vijftig jaar in sigaren vanuit Zwitserland. Vanaf 1978 heeft hij ook Ha- vana's onder eigen naam mogen verkopen. het door de commissie als noodza- kelik beschouwde miljardenproject dat als eerste zou moeten geschie den: de verbetering van het railnet van het Rotterdamse havengebied naar het Westduitse achterland, een verbinding die volgens de commis sie van essentieel belang is voor de rol van Nederland als transitoland. Daarbij wordt vooral gedacht aan de Betuwe-spoorlijn (Dordrecht- Geldermalsen-Elst). Het verbeteren van het eerste deel van het traject kost volgens een eerste raming al 750 miljoen gulden. Daarvoor is een slagvaardigheid nodig die nu ontbreekt. Zo hebben de onderhandelingen over de ver vanging van de oude spoorbrug in Rotterdam over de Nieuwe Maas door de nu in aanbouw zijnde Wil lemsspoortunnel meer dan zes jaar geduurd. Door de overheid de financiële verantwoordelijkheid te geven, denkt de commissie dat sneller ac tie kan worden ondernomen. Wor den er geen drastische maatregelen genomen om de positie van het goe derenvervoer per spoor te verbete ren, dan stelt Nederland zijn status als distributieland ernstig in de waagschaal, vindt de commissie. monopolies werd opgezet, erop gericht om de ijzeren greep van de bierbrouwers op de con sumptie in 's lands dorsthuizen te breken. Maar het felle verzet dat de bierbrouwers ontwikkelden en de mogelijke dreigende overname van pubs door het buitenland met het oog op Europa's vrije markt 1992, heeft de minister doen veranderen. "Vele pubs in Engeland en Wales dragen de naam van King's Head. Het lijkt me logisch als ze nu wor den omgedoopt tot Lord Young's Scalp", merkte de woordvoerder van Labour schamper op. De zes grootste brouwerijen van Groot-Brittannië zijn Allied Lyons, Bass, Courage, Grand Metropolitan, Scottish and Newcastle en Whit- bread. Zij controleren 75 procent van de Britse bierproduktie. die een waarde van negen miljard pond (31 miljard gulden) per jaar heeft. Dollarkoers stemt Brady tevreden Nederland als grootste investeerder verdrongen door Frankrijk MADRID (GPD) - Het bedrag buitenlandse investeringen De belangstelling van de buiten landse investeerders voor Spanje Spaanse bedrijven is over de eerste ligt vooral op financieel terrein. Met r maanden van dit jaar meer dan name financiële instellingen als het verdubbeld ten opzichte van dezelf- bank- e de periode vorig jaar. Nederland dat i verzekeringswezen, de ho- andere ondernemingen vorig jaar nog de grootste investeer- de dienstensector blijken in trek te der was, is nu van de eerste plaats zijn. Daarnaast liggen de grafische sector, het uitgeversbedrijf en de papierindustrie goed bij het buiten land in de markt. Frankrijk staat, aldus het Spaan se ministerie van handel, bovenaan in het rijtje van landen, dat op dit moment naar hartelust in Spanje in- verdrongen door Frankrijk. door Ruud de Wit WASHINGTON (Krf) - De Ameri- mening j<aanse minister Nicholas Brady (fi nanciën) heeft gisteren gezegd dat De pubs moeten nu zogenaamde de G-7, de groep van de zeven groot- 'Free Houses' worden, waar de ste industrielanden, de huidige pachtende caféhouder mag verko- redelijk lage - dollarkoers zal on- pen wat hij wenst. Gevoegd bij de al dersteunen. De leiders van de G-7 bestaande 15.000 vrije pubs, denkt komen eind deze week bij elkaar in Lord Young toch iets gedaan te heb- Parijs. ben aan de onverbiddelijke mono- Brady zei dat de dollarkoers nu poliepositie van de machtige bier- ongeveer op hetzelfde peil ligt als brouwers. Zijn grote tegenspeler, bij de bijeenkomst van de G-7 in het Labour-parlementslid Bryan april. Verder maakte Brady duide- Gould, heeft al woedend uitgeroe- lijk dat er niet veel valt te tornen aan pen dat Lord Young volledig door de begroting van de Verenigde Sta de knieën is gegaan voor het geslo- ten voor volgend boekjaar. Presi- ten machtsblok van de bierbrou- dent Bush en het Congres hebben wers. Dezen verlenen belangrijke overeenstemming bereikt over het steun aan de conservatieve partij, begrotingstekort dat binnen de grens valt van 100 miljard dollar, die wordt vereist door de Gramm-Rud- manwet. Een grote vermindering van het tekort mag niet worden ver wacht. In Parijs zal ook het nieuwe plan van FDIC-chef (Federal Deposit In surance Company, de instelling waarbij de Amerikaanse spaar- en leeninstellingen zijn verzekerd) Wil liam Seidman aan de orde komen. Dat plan, dat gisteren bekend werd, AUXERRE (Rtr)- Een economische voorziet in de oprichting van een opleving in de Europese Gemeen- verzekeringsfonds voor leningen schap heeft wel geleid tot meer ba- van banken, die meewerken aan nen, maar alleen voor die mensen schuldvermindering. Als de debi- die er de juiste opleiding voor heb- teur niet betaalt kan de bank een be- ben. Er is een paradoxale situatie roep doen op het fonds. Hoe meer (Archieffoto) ontstaan dat steeds meer bedrijven de banken van hun leningen heb- moeite hebben vacatures op te vul- ben afgeschreven, des te hoger het len, terwijl het aantal werklozen deel van de overblijvende vorderin- ook toeneemt. Dit heeft de Franse gen dat zij kunnen verzekeren. onderminister van werkgelegen- heid, André Laignel, gisteren klaard na een informele bijeen komst van de Europese ministers van werkgelegenheid in het Franse Auxerre. Er is sprake van een economische groei die ook toeneming vi het buitenland om in Spanje te in- sterk stijgende inflatie en werkloos- werkgelegeheid met zich vesteren wordt algemeen als een heid en een immense stijging in de brengt. Maar het probleem is aanwijzing gezien, dat er voorals- prijzen van de meeste artikelen in sen te vinden die de vaardigheden MANILA (IPS) De Filipijnse re- nog geen einde komt aan de 'econo- de winkels, zijn volgens een enquê- hebben die voor die nieuwe banen gering is weer een illusie armer. Bij mische explosie' die het land al eni- te in het dagblad El Pais van het af- vereist zijn. Oudere en weinig ge- de schijnbaar succesvolle privatise- ge jaren kent. Deze economische gelopen weekend, de meeste Span- schoolde mensen, vrouwen die na ring van dertig procent y— opleving heeft vooral gestalte ge- jaarden tevredener dan ooit over een onderbreking weer aan het delenkapitaal kregen nadat Spanje in 1987 tot de hun economische en financiële situ- werk willen en de langdurig werklo- tionale Europese Gemeenschap was toege- atie en optimistisch over de toe- zen zullen waarschijnlijk de moe treden. Ondanks een nog steeds komst. lijkste tijd krijgen, aldus Laignel. Toeneming in EG van banen en werklozen Noodzakelijke verbeteringen aan het spoorwegnet zullen snel moeten worden aangepakt Corruptie teistert privatisering Filipijnse bank Dit blijkt uit gisteren gepubli- vesteert. Veertien procent ceerde cijfers van het Spaanse mi- bijna 400 nisterie van handel. De buitenland- de eerste se investeringen over het eerste kwartaal van 1989 bedroegen bijna 394 miljard peseta's (zo'n 7 miljard de gulden), tegenover bijna 190 miljard bovenaan iljard peseta's die 2r maanden van dit jaar Spanje werden geinvesteerd, wa tt uit dit buurland afkomstig. Nederland stond vorig jaar nog peseta's vorig jaar. niljard peseta's Economie kort Postbank en NMB De acht vakbonden die zijn betrok ken bij de fusie tussen de Postbank en de NMB en de beide banken heb ben gisteren het protocol onderte kend waarin de arbeidsvoorwaar den voor de 23.000 werknemers zijn vastgelegd. De Dienstenbond CNV slikte op het laatste moment zijn be zwaren in tegen het moment waar op al het personeel onder de ban- ken-cao gaat vallen. De 'autonome' provincie Madrid Over de eerste drie maanden van dit en omgeving nam met 40 procent jaar namen overigens ook de Neder- het leeuwedee! van deze buiten- landse investeringen in Spanje met landse investeringen voor haar i kening. Andere provincies, wa« buitenlandse investeerders Nederlandse belangstelling een toenemende belangstelling toonden, waren Andalusië en Cata- lonië, die beide bijna 20 procent van het geinvesteerde bedrag kregen toebedeeld. De overblijvende 20 de mijnbouw, de chemie procent is gelijkmatig verdeeld dustrie. over de rest van Spanje. ligt in het verlengde van de rest van de EG, dus op het gebied van financiële instellingen, het verzekeringswezen, de horeca, De aanhoudende interesse vanuit .41-vw„ LA PAZ (IPS) - De Boliviaanse re- De CNV-bond had de voorwaarde gering heeft tot dusver 494 miljoen gesteld dat de werknemers van de dollar van haar schuld bij de parti- toekomstige combinatie al per 1 ja- culiere banken teruggekocht. De nuari van het komende jaar onder bankschuld van het land is hierdoor de banken-cao zou worden ge- met 73 procent gedaald tot 185 mil- bracht De AbvaKabo en de CFO, joen dollar (410 miljoen gulden). Dit vertegenwoordigers van de Post- heeft minister van energie Feman- bank-werknemers, voelden daar do Illanes gisteren meegedeeld. Bolivia koopt bankschuld terug de onderhandelingen beschikte was de uitgifte van obligaties door de Boliviaanse regering. De schuld eisers konden hun tegoed van Boli via tegen een voordelige koers om zetten in obligaties, waarmee ze in dien nodig investeringen in het land kunnen financieren. Illanes be- VERVOER PER EZELSWAGEN de Filipijnse Na- Jank (PNB), is op grote schaal misbruik gemaakt van voor kennis. De operatie werd gezien als i doorbraak voor het slecht verlo pende privatiseringsprogramma van de overheid. Een invloedrijke senator, Ernesto Maceda, heeft gezegd dat bij de ver koop van de aandelen sprake was van corruptie. Hij heeft in het Con gres een onderzoek geeist. De ver koopprijs van de aandelen zou op zettelijk te laag zijn vastgesteld. De PNB is met een kapitaal van 38,7 miljard pesos (bijna 4 miljard gul den) de grootste handelsbank van de Filipijnen. Volgens Maceda incasseerden bankfunctionarissen en andere niet nader* aangeduide zakenlieden het financiële voordeel. De regering heeft met de opzettelijk lage ver koopprijs de schatkist benadeeld voor een bedrag van zeker een mil jard pesos, aldus de senator. Niet alleen door de aanpak, maar ook door de omvang was de privati sering van de PNB een unicum in de Filipijnen. Er werden in totaal 10,8 miljard aandelen te koop aan geboden met een waarde van 1,7 miljard pesos (180 miljoen gulden). Stakingsgolf over Groot-Brittannië PEKING - Ondanks de moderniseringsprog belangrijkste troef hij i Staal De EG-commissie heeft gisteren be sloten om een strafheffing van ruim 125 gulden per ton te gaan leggen op de invoer van koud platgewalst staal afkomstig uit Joegoslavië. Een woorvoerder van de EG-commissie heeft dat gisteren in Brussel meege deeld. Joegoslavisch koudgewalst platstaal wordt in de Gemeenschap AMSTERDAM - De voorgenomen als gevolg van de fusie. j fusie tussen Gist-brocades en ACF zal geen arbeidsplaatsen kosten. Er LONDEN (AP) In Groot-Brittan nië heeft de staking tegen de af- i die de Chinese regering de afgelopen jaren op economisch schaffing van de garantieregeling dankte met name Brazilië en Neder- terrein heeft trachten door te voeren gaat het er op sommige gebieden nog zeer primitief aan toe. Zo is deze boer voor werkgelegenheid zich enorm land voor hun steun bij de terug- met zijn ezelswagen ingehuurd om stenen en andere materialen te vervoeren naar in aanbouw zijnde huizencom- uitgebreid. Gisteren zijn 9.400 ha- koop van de bankschuld. plexen aan de rand van Peking. (Foto ap> venarbeiders in 60 havens voor on- bepaalde tijd in staking gegaan, ge- Volgens dr.G.Bresser, voorzitter raad van bestuur van Gist-brocades angeboden tegen een prijs die 2 tot 25 procent goedkoper is dan rechte geweigerde invoervergun- dan de winst hetzelfde staal dat in de EG wordt zal'hooguit sprake zijn van enige Brocacef is volgens Bresser miljard gulden zou hebben behaald Het veilig stellen van de toekomst Voor 1990 acht hij bij een slechts ningen alsnog werden verleend de farmaceutische groothandel weinig hogere omzet een stijging de traditionele verkoophausse al door het bestuur geweten meente-ambtenaren deden hetzelf de voor 48 uur. Net als de afgelopen drie woensdagen zal in het hele land het spoorwegpersoneel ook van daag in staking gaan evenals het metropersoneel. Het is in Groot-Brittannië sinds de mijnwerkersstaking van 1985, die een jaar duurde, niet meer zo on rustig geweest aan het arbeidsfront. 20,9 miljoen gul- De havenarbeiders zijn niet den in 1987. Die daling werd toen plan aan het werk te gaan voordat verschuivingen onder de 8.000 de belangrijkste drijfveren voor de denkbaar. De winst {5er aandeel zal werknemers, die het concern na de fusie. Brocacef, voor de helft fusie telt. Dat zei dr. G. Bresser, Gist en voor de andere helft voorzitter van de raad van bestuur ACF, wei<kt van Gist, gisteren tijdens een toe lichting. ardigd. De gevolgen daarvan zijn dat de import van het Joegosla vische staal gestegen is van ruim 10.000 ton in 1985 tot ruim 115.000 ton in 1987. Stille Oceaan De Europese Gemeenschap is be ducht voor een al te innige economi sche samenwerking tussen de lan den in de Stille-Oceaanregio. Dat heeft Juan Abel Matutes, lid van de De vakbonden vrezen wel degelijk de kostbare research het bedrijfsresultaat niet door Dick Fijlstra Europese Commissie, bij een ont moeting tussen EG-vertegenwoor- genheid. Volgens P. digers en de ministers van buiten- Draagvlak Daarnaast wordt het draagvlak de kostbare research van Gist nadelige effecten op de werkgele- breed. Jaarlijks wordt zo'n 100 mil- onder druk komen te staan, 1990 zal de füsie er een posi- markt die 'volop tief effect op hebben. De twee leden van de raad van be- ACF worden opgenomen i Gist-brocades. Een van eigenaar beter hen, voorzitter mr W. Koerten zei dat al sedert 1985 met enige regel maat met Gist-brocades over een mogelijk samengaan was gespro- teur. ACF zal ken en dat de problemen met Yoko drage leveren voorbij en tijdige aflevering goederen niet meer mogelijk. Daar- bleef of dat aanleiding door liepen de voorraden hoog op plotselinge vertrek de regering van Margaret Thatcher beweging is'. En dus moet alert worden gereageerd om kansen te stuur benutten en bedreigingen te pare ren. Dat kan met dan met twee". International BV er absoluut niets ganisatie van Yoko. En ook de Emmenes, joen gulden aan onderzoek bestuurder van de Industriebond wikkeling besteed. "Bij landse zaken van de in de Associatie FNV, zullen er straks vooral Zuidoost-Aziatische landen researchafdelingen van beide con- de (ASEAN) verenigde landen klaard. Een op te richten Aziatisch-Paci- fische economisch samenwerkings verband, zoals door de VS en Australië onlangs kan de wereldeconomie gaan over heersen, zo meent de EG, cerns nogal wat doublures ontstaan en de kans is groot dat juist daar ba- neren. We zullen moeten nagaan op nen zullen verdwijnen. De vakbon- welke wijze een programma van 100 den hebben eind deze week een eer- miljoen kan worden bijgesteld". ste gesprek met de raden voorgesteld, stuur. Zij zullen dan in ieder geval combineerde onderneming te maken hebben, i ont- Deze ACF-dochter houdt zich be- fusie zig met de handel in elektrotechni- de hand de eigen re- sche en elektronische apparatuur en was indertijd door ACF overge nomen om een tweede 'winstpoot' van het concern te worden. "Het was geen slecht bedrijf', aldus Koerten, "maar het had alles tegen. ligt het search en het uitbestede onderzoek binnen- en buitenland te coördi- dentele tegenslagen'. Onduidelijk hun opnieuw werk voor het leven as voor het garandeert. Die garantie werd in bestuurlid 1947 ingevoerd om een eind te ma- en raakten de financieringslasten drs C.N. Bakker, die aftrad wegens ken aan misbruik van het systeem 'verschillen van inzicht over het ge- van los werk. De regering heeft de voerde en te voeren beleid'. garantieregeling afgeschaft omdat De aandelen ACF en Gist werden die achterhaald zou zijn. Volgens het Nationaal Verbond in Havenwerkgevers zal de sta- groep participanten, ook gisteren mocht niet in de stuk- king op een mislukking uitlopen, direc- ken worden gehandeld. Op de beurs omdat meer dan de helft van de was vrijdag overigens al te horen handel verloopt via de 102 havens in wat Gist-brocades voor ACF zou het land waar niet wordt gestaakt, bieden. Voor ieder aandeel ACF een En die nemen ook nog eens een deel aandeel Gist, plus 20 gulden en een van de vrachten over van de 60 ha- warrant met een looptijd van vijf vens die door de staking plat liggen. destijds door hem ontvangen koop- jaar, rechtgevend op een aandeel In reactie op de werkgevers buiten proporties". Reorganisatie ACF heeft inmiddels besloten Yoko vrijdag op de Amsterdamse effec- te verzelfstandigen. De aandelen tenbeurs uit de notering gehaald gaan naar een groep partici onder wie de oud-eigenaar e »n belangrijke bij- de financiële reor- daarvoor beschikbaar te stel- Gist. Bresser zei absoluut geen idee voorzitter Ron Todd van de vak- te hebben hoe dat kon. "Vrijdag bond TGW waartoe de havenarbei- Die afwikkeling van de affaire- rond een uur of één lazen wij op de ders behoren: "We zullen wel zien telex waarover we aan het onder- wat ze zeggen als we een maand handelen waren. Op dat moment hebben gestaakt, of twee maanden, rond twintig mensen op de of drie maanden". len Yoko zal ACF een eenmalige bui tengewone last opleveren, door de nettowinst Bresser rekende voor dat de ge- Vooral door protectionistische verwachting zal dalen tot licht posi- hoogte. Maar iedereen weet hoe Het spoorwegpersoneel gaat hoe dan ook niet gei gedwongen ontslagen zullen valli bedrijfsresultaat van ruim 149 in Frankrijk stagneerde de afzet ïiljoen gulden en een omzet van 2,9 rig jaar. Toen begin 1989 de ten c maatregelen in Europa, met name tief. Vorig jaar werd nog een winst behaald van iets meer dan 14 mil joen gulden. Dat was al fors lager lijk het i n, al ben je r i te be- daag met British Rail om de tafel twee- zitten voor een oplossing van het conflict.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7