Polen teleurgesteld over hulpplan VS icmaaé poggerr poWffl Kabinetscrisis Israël onafwendbaar Toerist Italië tot over de oren in de algen 3T0 P MERKEN Bush biedt 'kleine' financiële bijdrage aan Advocaat uit felle kritiek op weduwe Olof Palme Mandela bevestigt zijn ontmoeting met Botha Bonn stelt eis bij hulp aan Filipijnen onder dak bruynzeel DINSDAG 11 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 WARSCHAU - Zowel de Poolse regering als de oppositie heeft teleurgesteld gereageerd op het economische hulpplan dat de Amerikaanse president Bush gisteren in het Poolse parlement presenteerde: vijfjaar uitstel van afbetaling van een lening van 1 miljard dollar en een schenking van 15 miljoen dollar voor herstel van monumenten in het stadscentrum van Krakov. STOCKHOLM (AP) - In het proces tegen de vermeende moordenaar van de Zweedse premier Palme heeft de advocaat van de van de moord verdachte Pettersson giste ren vrijspraak voor zijn cliënt ge vraagd. De advocaat, Liljeros, had scher pe kritiek op de houding van de echtgenote van de vermoorde pre mier, Libeth, en op de betrouwbaar heid van haar getuigenis. Ook de verklaringen van de andere getui gen zijn volgens Liljeros driejaar na het gebeurde niet meer betrouw baar. Palme werd vermoord op 28 februari 1986 toen hij met zijn vrouw in Stockholm de bioscoop verliet. Lisbeth Palme heeft de 42-jarige Pettersson in de rechtszaal aange wezen als de man die vlak bij haar stond, enkele ogenblikken nadat de premier met een dodelijk schot in de rug was getroffen. Pettersson heeft zelf steeds gezegd dat hij op het moment van de moord op 30 ki lometer afstand was. Liljeros wees erop dat de openba re aanklager geen concreet bewijs stuk heeft kunnen aanvoeren, zoals het moordwapen, vingerafdrukken, of kruitsporen op de kleding van Pettersson. De advocaat veroordeelde de houding van Lisbeth Palme tijdens het proces en het feit dat ze een aan tal voorwaarden had gesteld voor haar verschijning in de rechtzaal. De weduwe van Palme had geëist dat de zitting achter gesloten deu ren zou worden gehouden, dat Pet tersson op dat moment niet in de zaal zou zijn, en dat haaf verklaring niet zou worden opgenomen. De rechtbank heeft de zitting niet achter gesloten deuren laten plaats vinden, maar wel een aangrenzende persruimte gesloten. Pettersson werd pas aan het eind van haar ver klaring, die ze op 19 juni aflegde, de zaal binnengeleid. Liljeros meende dat door de bij zondere eisen die zij had gesteld, de verklaring van Lisbeth Palme waar deloos was geworden. Hij klaagde bovendien dat hij niet in de gelegen heid is gesteld de video-opname te bekijken die van haar is gemaakt toen ze tijdens het politieonder zoek Pettersson zei te herkenen uit een aantal voorgeleide personen. Hij bezwoer de rechtbank geloof te hechten aan één van de getuigen, Ansell, die heeft gezegd dat hij Pet tersson op het moment van de moord op een station in een voor stad van Stockholm heeft gezien. Hij gaf toe dat Pettersson een lang strafblad had. maar zei dat het hier bij in alle gevallen om impulsieve geweldplegingen ging. De moord op Palme, die de indruk wekte van een goed voorbereide actie van een beroepsmisdadiger, past volgens Liljeros niet in dit beeld. De verdachte hield zyn eigen laatste verklaring bijzonder kort: "Ik ben Christer Pettersson en ik heb Olof Palme niet vermoord. Dat is op dit moment het enige licht punt in deze zaak." Voor de rest behelsde zijn zespun tenplan van economische bijstand voor Polen beloften: 100 miljoen dollar voor .steun aan de privé-sec- tor als het Congres daarmee in stemt, bij de Wereldbank aandrin gen op een lening van 325 miljoen dollar en op de westerse economi sche top in Parijs pleiten voor geza menlijke steun. Bush denkt daarbij in de eerste plaats aan gunstiger rente- en afbetalingsregelingen voor vijf van de in totaal 40 miljard dollar buitenlandse schuld van Po len. door Hans Geleijnse Een regeringswoordvoerder zei gis teren na afloop van de toespraak van Bush, de eerste die een Ameri kaanse president ooit hield in het Poolse parlement, meer te hebben eerwacht. "Ik ben verrukt over de sfeer van dit hele bezoek, maar te leurgesteld over de inhoud van zijn toespraak", zo zei hij. De filosofie van Bush is, dat Po len offers zal moeten brengen om uit de crisis te komen en westerse hulp geen vervanging kan zijn voor eigen inspanningen. Partijleider Jaruzelski gaf dit in zijn reactie op Bush woorden toe. Maar hij bena- Raketaanval op Kabul: 20 doden en 51 gewonden KABUL (AP) De islamitische op standelingen in Afghanistan heb ben gisteren een serie raketaanval- len uitgevoerd op de hoofdstad Ka- bul, waarbij zeker 20 doden en 51 gewonden zijn gevallen, aldus een bekendmaking van de regering. De raketaanvallen begonnen in de nacht van zondag op maandag en troffen doel in zeven van de elf dis tricten van de hoofdstad. Een van de raketten sloeg in in een opslag plaats van wapens en munitie van het regeringsleger in de buurt van de luchthaven van Kabul, zo meld den ooggetuigen. In een verklaring eigende'de rege ring in Kabul zich het recht toe ver geldingsmaatregelen te treffen te gen het buurland Pakistan, omdat dat land de rebellen in hun strijd te gen de regering zpu steunen. "Pakistan is direct verantwoorde lijk voor en betrokken bij de dood van onschuldige Afghanen", zei woordvoerder Mohammad Nabi Amani van het ministerie van bui tenlandse zaken. "Om die reden acht de republiek Afghanistan het een legitiem recht tot gelijksoortige acties over te gaan", zo voegde hij hieraan, toe. Woordvoerder Amani zei dat re geringstroepen 208 opstandelingen hadden gedood bij een offensief te gen stellingen van de Mujahedeen in Ghazi Abad en Chaprhar in de oostelijke provincie Nangarhar. Volgens Amani hebben de rege ringstroepen in deze regio strategi sche stellingen op de rebellen ver overd. Buitenland kort drukte ook dat Polen hulp nodig heeft. "Wij hebben vele vrienden en onze samenwerking kan dienen als bevestiging van onze vriendschap", aldus Jaruzelski die ook opmerkte dat de 'onomkeerbare hervormin gen' in Polen het best omschreven kunnen worden als een 'groots col lectief experiment'. Bij Solidariteit is de teleurstelling wat minder, maar niettemin aanwe zig. Woordvoerder Onyskiewicz zei na afloop van Bush toespraak dat Solidariteit niet meer had verwacht. Binnen de Solidariteitsfractie in de Sejm (parlement) en Senaat heerst de overtuiging dat "er in de:naaste toekomst meer steun zal komen dan nu lijkt". Een deel van de Solidariteitstop wil die verwerven met het voorstel om Solidariteit de nieuwe regering te laten vormen. Het is vooral de vleugel Kuron-Michnik, naaste ad viseurs van Lech Walesa, die daar voor ijvert. De opzet zou zijn om steun van Moskou te krijgen en aan zienlijke economische hulp van het Westen. In dit scenario zou zelfs Jaru zelski aanvaardbaar zijn als presi dent van Polen. Maar binnen de op positie, zowel in het parlement als daarbuiten, bestaat enorme weer stand tegen dit plan. Dat bleek de vorige week al uit de talloze kriti sche ingezonden brieven in de Ga- zeta, het dagblad van Solidariteit. Eén van de vertegenwoordigers van Solidariteit in de Sejm, Lin- tynski zei gisteravond desgevraagd dat het presidium van Solidariteit niet achter dit plan staat. Hij ver- wachtte niet dat Solidariteit deel zal nemen aan de regering, omdat er binnen de beweging grote weer standen tegen zijn. Dat Michnik naar Moskou reisde, is volgens Lin- tynski niet om het groene licht te krijgen voor een scenario waar de beweging als geheel niet achter staat. Michnik zal in Moskou vol gens Lintynski niet met ministers spreken. Vandaag bezoekt de Amerikaan se president Gdansk, waar hij te gast zal zijn bij de familie Walesa en een krans zal leggen bij het monu ment voor de in 1970 neergeschoten stakers voor de Lenin-scheepswerf. Vanuit Gdansk vliegt hij direct naar de Hongaarse hoofdstad Budapest. Tijdens zijn bezoek aan het monument ter nagedachtenis van de joodse gevallenen in de Tweede Wereldoorlog reikt de Amerikaanse president Bush een jongetje uit het publiek de hand. <foto ANP> BONN (DPA) - De Bondsrepu bliek Duitsland is bereid de Filipij nen, in het kader van de Europese Gemeenschap, meer hulp te geven om de economische en sociale pro blemen op te lossen. Bonn ver wacht wel dat de mensenrechten dan beter gehandhaafd zullen wor den, zo heeft de Westduitse presi dent Von Weiszacker gisteren in een gesprek met zijn Filipijnse ambtgenote Aquino verklaard. Aquino, die zondag begon aan een rondreis door Europa waarbij ze de BRD, Frankrijk en België zal aandoen, heeft om meer economi sche hulp gevraagd zodat zich in de Filipijnen, net als in de BRD na de Tweede Wereldoorlog, een 'econno- misch wonder' kan voltrekken. Vol gens haar is veel van de 61,6 miljard gulden grote buitenlandse schuld van de Filipijnen het gevolg van de diefstal van de Marcos-regering die in 1986 werd afgezet. "Je zou kunnen zeggen dat de Fi lipijnen (toen) in de toéstand van een land na een oorlog verkeerde - de economie was verwoest", aldus Aquino. Westerse donoren, onder aanvoering van de VS en Japan, hebben vorige week 7,7 miljard gul den hulp toegezegd voor de komen de twaalf maanden en 28 miljard verspreid over de eerste vier jaar. Tijdens het diner gisteravond in slot Augustusburg bij Brühl noem de Von Weiszacker het in zijn tafel rede een grote politieke en mense lijke daad van het Filipijnse volk dat het zich 'op vreedzame wijze' aan de tirannie van Marcos ontwor stelt heeft. Gisteren verklaarde de Filipijnse bankier De Guzman voor een on derzoekscommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden dat de afgezette president Marcos zo'n 16,5 miljard gulden op Zwitser se bankrekeningen had staan. In maart 1986 zou Marcos hem ge machtigd hebben zijn Zwitserse banktegoeden over te maken naar een Oostenrijkse rekening. De Guzman handelde toen als vertegenwoordiger voor de Presi dentiële Commissie voor Juist Re geren die tot taak had de vermeende duistere afkomst van Marcos' wel stand na te pluizen. JOHANNESBURG (GPD/U- PI/Rtr/DPA) Nelson Mandela, de gevangen leider van de zwarte be vrijdingsbeweging ANC, heeft gis teren de lezing van de Zuidafrikaan- se regering over zijn 'historische ontmoeting' met president P.W. Bo tha bevestigd. Zijn vrouw Winnie heeft hem gis teren in zijn gevangenis bezocht. Volgens een verklaring die gister avond na het bezoek door de secre taris-generaal van de Zuidafrikaan- se Raad van Kerken, dominee Prank Chikane, is afgelegd, noemde Mandela de weergave van de Zuid- afrikaanse regering 'redelijk pre- In het communiqué dat zaterdag is uitgegeven werd gezegd dat Man dela en Botha hun steun voor een 'vreedzame ontwikkeling' hebben bevestigd. Door deze gezamenlijke verklaring is de vrijlating van Man dela een stap naderbijgekomen, al dus de Zuidafrikaanse regering. Mandela wil echter de ontmoe ting die verleden week woensdag in het presidentiële paleis in Kaapstad plaatsvond, van een eigen toelich ting voorzien. De tekst van die toe lichting is voorgelegd aan de gevan genisautoriteiten die over publika- tie zullen beslissen, aldus Chikane gisteravond. Winnie Mandela kon geen nadere mededelingen over de toelichting geven, omdat haar echtgenoot zijn familie niet als een 'communicatie kanaal' wil gebruiken. Maar door de regering over de publikatie te laten beslissen, kan tevens de oprecht heid van Pretoria op de proef wor den gesteld, zo kon uit de woorden van Chikane worden opgemaakt. Mandela mag in Zuid-afrika offi cieel niet worden geciteerd. Chikane ontkende ten stelligste dat Mandeia's positie was veran derd. En in geen geval mocht de conclusie wordert getrokken, dat Mandela op eigen initaitief in on derhandeling met de regering was getreden. De regering wekt deze suggestie om goede sier tegenover het buitenland te maken en zo eco nomische sancties te voorkomen, aldus Chikane. De Zuidafrikaanse minister van informatie Stoffel van der Merwe waarschuwde gisteren de wereld niet teveel te verwachten van de ontmoeting tussen president Botha en Nelson Mandela. Het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC), waarvan Mandela de leider is, noemde de ontmoeting een pu bliciteitsstunt van de scheidende president. Bild: Honecker ernstig ziek OOST-BERLIJN (AP) - De Oost- duitse leider Honecker (76), die za terdag in allerijl een bijeenkomst van het Warschaupact moest verla ten wegens gezondheidsproble men, heeft het ziekenhuis inmid dels verlaten en is met vakantie ge gaan. Het officiële persbureau ADN maakte dit gisteren bekend. Volgens ADN is Honecker na be handeling aan een galsteen-koliek uit het ziekenhuis ontslagen, en "volgens schema aan zijn jaarlijkse vakantie begonnen". Het was het eerste nieuws dat ADN verspreidde over de toestand van de Oostduitse leider, sinds hy uit Bukarest ver trok. Volgens het Westduitse boule vardblad Bild echter is Honecker onmiddellijk overgebracht naar de intensive care-afdeling van het Buch-ziekenhuis in Oost-Berlijn. TEL AVIV - In Israël lijkt een ka binetscrisis onafwendbaar, nu het bestuur van de Arbeiderspartij zich gisteren in grote meerderheid heeft uitgesproken voor het verlaten van de regering van nationale eenheid. Binnen een paar weken zal het cen trale partijcomité de knoop moeten doorhakken en tot dan hebben pre mier Shamir en zijn Likud de tijd te bewijzen dat het Israëlische vre desinitiatief nog springlevend is. door Ad Bloemendaal Niet minder dan 45 van de 50 leden van het partijbureau, een soort da gelijks bestuur, maakten gisteren f Een rumoerige zitting van het centrale comité van de Israëlische Arbei- duidelijk dat wat hen betreft het Is- derspartij. De kabinetscrisis lijkt onafwendbaar, nu de meerderheid van raëlische vredesplan om zeep is ge- het bestuur heeft gestemd voor het verlaten van de regeringscoalitie met de holpen door de Likud. Het centrale Likudpartij van premier Shamir. (foto epa> comité van die partij besloot vorige week een aantal extra voorwaarden te verbinden aan het initiatief, dat is ontworpen door Shamir en diens socialistische minister van defen sie, Rabin. Tot die voorwaarden behoorden de uitsluiting van Arabische inwo ners van Oost-Jeruzalem van de voorgestelde verkiezingen en de voortzetting van het vestigen van nederzettingen in bezet gebied. Verder sprak het Likud-comité zich unaniem uit voor een beëindiging van de Palestijnse opstand en tegen het opgeven van enig grondgebied. Het comité bepaalde voorts dat het besluit bindend zou zijn voor al le ministers van de Likud. Shamir diende de resolutie waarin de con dities worden genoemd zelf in, on der druk van drie van zijn rivalen: Ariel Sharon, Jitschak Modai en David Levy. Na afloop van de bijeenkomst van het socialistische partijbureau zei vice-premier en partijleider Peres dat er geen andere mogelijkheid is dan uit het kabinet te stappen. Vol gens het in december 1988 gesloten regeerakkoord mag in het geval van een regeringscrisis geen van de bei de grote partijen proberen verder te gaan met een nauwe coalitie. In zo'n situatie moeten er nieuwe verkie zingen worden uitgeschreven. Het bureau heeft gisteren be paald dat er een vergadering van het comité zal komen en de afgevaar digden hebben het advies gekregen tegen verdere samenwerking met de Likud te stemmen. De datum voor die bijeenkomst zal pas aan het eind van deze week worden be kendgemaakt om de Likud de tyd te geven duidelijk te maken dat er aan het oorspronkelijke vredesini tiatief niets is veranderd, zoals pre mier Shamir de laatste dagen steeds heeft beweerd. Men gaat er niettemin van uit dat de cruciale bijeenkomst over twee of drie weken zal worden gehouden. Shamir zelf heeft gisteren de schuld voor het mislukken van het vredesi nitiatief by voorbaat in de schoenen geschoven van de Arbeiderspartij. Hij noemde in een verklaring het besluit van het socialistische party bureau "een ernstige fout, die de Arabieren in de kaart speelt". Deze laatsten hoeven nu immers niet meer te antwoorden op het Israëli sche voorstel, aldus de premier. Volgende week wordt in Israël een hoge Amerikaanse delegatie verwacht, onder leiding van Eagle- burger, de tweede man op het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken. De Amerikanen willen na gaan wat er nog te redden valt van het vredesvoorstel, dat ze zeggen te steunen en dat met grote meerder heid is aanvaard door de Israëlische regering en het Israëlische parle ment. MiG De gerechtelijke instanties in het Belgische Kortrijk weigeren voor alsnog om het wrak van de vorige week neergestorte MiG-23 vrij te ge ven. Het onderzoek in deze zaak is nog niet voltooid, zo verklaarde een woordvoerder van het gerecht. Van daag zou een Russische onder zoekscommissie de wrakstukken bekijken. Een Amerikaanse delega tie was haar echter al voor. Cuba De Cubaanse Staatsraad heeft giste ren de doodstraf bevestigd tegen vier hoge militairen die vorige week schuldig werden bevonden aan drugssmokkel en hoogverraad. Het gaat daarbij onder meer om de van zijn rang ontheven generaal Ochoa, een van de meest onderscheiden militairen en 'Held van de Revolu tie'. Drijfnettten Het vissen met drijfnetten moet af gelopen zijn, omdat deze techniek grote schade aanricht aan het zee milieu. Dit heeft een aantal landen gisteren verklaard tijdens een con ferentie op het eiland Kiribati in de Stille Oceaan. Aardverschuiving In de zuidwestelijke Chinese pro vincie Sichuan zijn volgens de par- tijkrant Renmin Ribao gisteren on geveer 200 mensen onder gesteente en modder bedolven, toen na hevi ge regenval een stuk rots afbrak en op een groep arbeiders woningen van een steengroeve bij de stad Huayong viel. ADVERTENTIE ROME - De 'azuurblauwe wateren van de Adriatische Zee', zoals ze in de toeristenfolders beschreven staan, zijn in Italië sinds een paar dagen veranderd in een vieze, dik ke, gelige soep. Langs de hele kuit van de laars van Triëst tot ver on der Pescara is de Italiaanse kust bedekt met een weke gelei-achtige massa, die veroorzaakt wordt door een bijzondere algenontwikkeling. door Marjon va Royen Op de beroemde stranden van de Italiaanse Rivièra is de ramp niet meer te overzien. "We zitten tot over onze oren in de algen", zo plagen de strandtenthouders. Zelfs de meest moedigen, die een duik in zee nog enthousiast konden beschrijven als "het zachte gevoel alsof je in een natte suikerspin drijft", verkiezen nu toch maar de parasol. De algenbrij heeft voor de kust een ondoordringbaar net gelegd, dat 30 kilometer ver de zee ingaat, en een totale oppervlakte heeft van 4500 vierkante kilometer. De visse rij ligt stil, en ook andere vaartuigen moeten aan wal blijven, omdat de motoren en schroeven blokkeren in de gelatinedrab. De toeristenindustrie wacht nu met angst en beven op het antwoord of deze geelgroene slijm ook gevaar lijk is voor de volksgezondheid. De vrees van Giuseppe Chicchi, de wethouder van toerisme van de re gio Emilia Romagna, is dat deze bi zarre algenontwikkeling tenslotte een 'bacteriologische bom' blijkt te zijn. Dat zou betekenen dat er een algeheel zwemverbod komt voor de hele Adriatische kust. In de Italiaanse pers wordt de si tuatie op dit moment vergeleken met de onzekerheid over nucleaire straling. Niemand weet precies of, wanneer en hoe er schade wordt be rokkend aan de gezondheid. In de loop van deze week moeten de ex perts hierover uitsluitsel geven. Maar het is niet de eerste keer dat de Italiaanse Riviera wordt geteis terd door de algen. Vorig jaar, half augustus, deed zich voor het eerst op een dergelijke schaal dezelfde gelatineplaag voor. Ook toen was het lange tijd warm geweest, het was vochtig en volkomen windstil. De geelgroene massa werd met de dag groter en er brak paniek uit. De burgemeesters van alle kustplaat sen richtten een speciale 'anti-al- gencommissie' op, en waren conti nu in vergadering bijeen om de noodsituatie te begeleiden. Als een soort bezwering herhaal den de luidsprekers op de stranden vorig jaar de mening van de ex perts: "U kunt rustig het water in. Er is geen enkel gevaar voor de ge zondheid". Nu is men daar niet meer zo zeker van. "Het is niet uit gesloten dat de ontwikkeling van bacteriën in de algenmassa gevaar oplevert", zeggen enkele experts in de Italiaanse dagbladen. Maar zeker weten doet men niets. Toen vorig jaar, na een tijdje het weer omsloeg, en de algen oplosten, verdween daarmee ook de bezorgd heid van de overheid. De meeste on derzoeken werden stilgelegd, en zijn nooit afgemaakt. Over de oorsprong van de woeke ring weet men tot nu toe dat het te maken heeft met de vervuiling van het zeewater door chemische afval1 stoffen. Met name de enorme toe vloed van stikstof en van fosfaten die via de Po in de Adriatische Zee terechtkomen, wordt gerekend tot een van de hoofdoorzaken van de ontembare ontwikkeling van deze zogeheten 'diatomeën'. Deze winter heeft de Italiaanse minister van milieuzaken een wet uitgevaardigd waarbij het toegestane percentage fosfaten in wasmiddelen drastisch is verlaagd. Maar ondertussen is de toeristen industrie langs de Adriatische kust de wanhoop nabij. De slechte be richten over de watervervuiling in het algemeen en een epidemie van vergiftigde mosselen die twee we ken geleden de schrik erin bracht, hebben op veel plaatsen ertoe ge leid dat 40 procent minder badgas ten is komen opdagen. Zelfs zonder zwemverbod, is niet aannemelijk dat er nog veel mensen warm zullen lopen voor het idee zich te dopen in een gele gelatine- bry tijdens hun zuur verdiende va kantie. Bovendien is het vooruit zicht dat de algensoep, ook al zou hij volledig onschuldig blijken, op korte termijn gaan fermenteren, zo dat er ook nog een ondragelijke stank zal ontstaan. Aan de Italiaanse Rivièra pro beert men nu, op de gebruikelijke Italiaanse wijze, te redden wat er te redden valt. De hotelhouders van Pesaro bijvoorbeeld hebben het voorstel gedaan om de prijzen van de hotels te halveren. De overheid moet dan de andere helft vergoe den. In een andere badplaats is door de lokale autoriteiten het voorstel ge daan om de leider van de christen democratie en de beroemde Itali aanse operazanger Pavarotti te vra gen of ze voor de camera in de al genmassa willen ronddobberen, zo dat anderen hun moedig voorbeeld misschien willen volgen. Ook het bedrijfsleven heeft zich op de algen gestort. Zo heeft bij voorbeeld de maatschappij Poseid on uit Emilia aan de wethouder van Ravenna het voorstel gedaan om grote pompinstallaties op boten in de zee te monteren. Die pompen moeten dan de brei met water en al opzuigen, en later verwerken. De kosten van het project zijn 6 miljoen lire (10.000 gulden) per dag en het bedryf eist van de gemeente een contract voor minimale duur van drie maanden. Een aantal diepzee- duikers vertelde gisteren echter dat de gelatinemassa tot 25 meter diep onder het wateroppervlak vastzit aan de zeebodem. "Daar valt niet veel meer aan te pompen", zo was hun oordeel. Villeroy&Boch BADKAMER SANITAIR keukens kasten keukens badkamers ALKMAAR Edisonweg 1Industrieterrein Oudorp, Tel. 072- 181300. ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14. De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06. RUIME PARKEERGELEGENHEID

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5