TAD LEIDEN BUSH Goekoop spreekt Bush niet aan over Nicaragua Leidse politie maakt kennis met The American way of Kort geding over Casino Tropical ingetrokken Haagse projectontwikkelaar wil winkelcentrum, bioscopen en concertzaal in de Stadsgehoorzaal ONTBIJT AAN RAPENBURG Oostenrijker zonder geld weigert kerk te verlaten s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 11 JULI 1989 LEIDEN 'The American way of doing' heeft N.J. van Ooik de af gelopen tijd aan den lijve onder vonden. Van Ooik is het hoofd van de geüniformeerde dienst van de Leidse politie die namens burgemeester Goekoop met de Amerikanen overleg voert over het bezoek van Bush. Voortdu rend getouwtrek, menig discus sie en het innemen van keiharde standpunten zijn volgens hem voorafgegaan aan het moment dat de 'yanks' er definitief van overtuigd waren dat de Leidse politie op haar taak is berekend. "Give me a political argument", kreeg Van Ooik nogal eens te ho ren wanneer op een bepaalde (vei ligheidsleis niet kon worden inge gaan. "Het liefst zouden de Ame rikanen zelf alles regelen. En na tuurlijk hebben wij er begrip voor dat ze van tevoren een inschatting willen maken en dat ze geregeld het woord 'wish' in de mond ne men. Maar wij hebben hen erop attent gemaakt dat ze wel in Lei den zijn. Ik kon vaak niet bij de Pieterskerk komen of er stonden weer de mij bekende auto's. Dan werd er ineens weer een stoel ver plaatst. Zelfs voor zoiets simpels moeten ze toch eerst met de bur gemeester overleggen". 'Wie beslist. Die spanning is er tot afgelopen maandag geweest. Maar nu alles in grote lijnen is ge regeld, ze ervan overtuigd zijn dat wij een 'schoon gebied' kunnen opleveren, zijn de Amerikanen enthousiast. Donderdag kwam er een 'decision-man', iemand die bij die advance-group de beslis singen neemt en die zei: zo is het oké. En ze mogen aan de ene kant dan ontzettend scherp op securi ty zijn, aan de andere kant willen de Amerikanen ook geen mensen wegsturen". Van Ooik treedt niet in detail over de aard van de gevoerde dis cussies, maar security zal daarin ongetwijfeld een hoofdrol heb ben gespeeld. In een land als het onze waar wapenbezit geen alge meen goed is en het nog steeds als nieuws geldt wanneer een politie agent alleen maar een waarschu wingsschot lost, is het dragen van wapens door het leger veilig heidsmensen rond de Ameri kaanse president bijvoorbeeld een item apart. Met uitzondering van NAVO-militairen in uniform mag geen enkele buitenlander in Nederland een wapen dragen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie kan buitenlandse veiligheidsmensen wel toestemming worden ver leend om een wapen 'voor han den' te hebben. "Meestal zijn de regeringsleiders als ze ons land aandoen, op doorreis. Hun veilig heidsmensen kunnen op grond daarvan een 'consent van door voer' voor hun wapens krijgen". Aan te nemen valt dat de Ameri kanen onder het motto 'geen wa pens, geen bezoek' zo'n consent hehben gevraagd en gekregen. Van Ooik wil daarover geen uit spraken doen, zoals hij zich over het totaal aantal security-mensen dat Bush en andere vip's omringt, slechts diplomatiek uitlaat. "Het zullen er genoeg zijn". De praktische voorbereidingen aan Amerikaanse zijde voor de kortstondige visitatie van Bush aan Leiden zijn een week of drie geleden begonnen, vertelt Van Ooik. "Toen is een zogenaamde pre-advancegroup van zo'n 85 man uit Amerika ingevlogen om de stad te bekijken. Ze hadden al lemaal een andere taak: security, media, protocol. Vervolgens heb ben die een 'advance-group', on geveer 50 man sterk, ingewerkt en die is vorige week zondag gear riveerd. Een aantal van die men sen heeft de Pieterskerk door alle mogelijke brilletjes bekeken: vei ligheid, cultuur, pers, televisie. Hup, daar kwam weer een trein yanks de kerk binnenrijden". Burgemeester Goekoop over de voorbereidingen voor de tele visie: "Alle camera-opstellingen zijn uitgetest, de plaatsen waar de president zou staan bekeken en de belichting in de kerk tot in de tail uitgemeten. En zo 4s het ook gegaan met het programma. Alles is tot op de minuut, op de seconde zelfs, vastgelegd. De Amerikanen willen werkelijk niets aan het toe val overlaten". Over niets aan het toeval over laten gesproken: zelfs het aantal bouten waarmee een bepaald pa neel in de kerk is bevestigd, bleek door de Amerikanen te zijn gere gistreerd. Van Ooik: "Nog zo iets: we reden met Amerikanen over het Rapenburg. Normale snel heid, mensen op de Borstelbrug. Zegt er één later: ik wil nog even naar die Borstelbrug terug. Hij had in die drukte die er was, toch het vignet met de naam van de brug gelezen". De werkwijze van de Amerika nen heeft Van Ooik naar eigen zeggen niet verbaasd. "Zij zijn dat nu eenmaal heel anders gewend. Ze zijn niet in mensen geïnteres seerd, willen alleen maar weten wie over wat gaat. Dat is geen ar rogantie, het is de cultuur. Voor hen is het ook heel eenvoudig: ze trekken drie laatjes open en als dat niet genoeg is, gaan er nog eens twee open. Kosten noch moeite zijn hen te veel". LEIDEN - De eigenaresse van het pand aan de 2e Binnenvestgracht waarin Casino Tropical is gehuis vest, heeft het kort geding tegen de gemeente Leiden ingetrokken. In het geding dat vandaag zou dienen, eiste zij ontzegeling van het pand. Volgens haar advocaat mr. W.M.A. Kalkman stond zijn cliënte te zwak om een kans te maken het geding te winnen. Ook hebben de eigenaars van het speelcentrum gistermiddag een speeltafel en planten en bloe men weggehaald, nadat de gemeen te het pand tijdelijk had ontzegeld. Ruim twee weken geleden werd het pand door de gemeente onder bedreiging van politiedwang verze geld. De vestiging van een casino in het betreffende pand is in strijd met het bestemmingsplan van de wijk d'Oude Morsch. Desondanks werd de voormalige garage voor onge veer 100.000 gulden verbouwd tot een speelcentrum waar onder meer golden ten wordt gespeeld. Het ca sino was eerder aan de Turfmarkt gevestigd. De gemeente heeft de eigenaresse van het pand en de eigenaren Links Leiden: 'Unieke kans om bezorgdheid te uiten' LEIDEN - Burgemeester Goekoop zal in zijn welkomwoord bij het bezoek van president Bush niet reppen over de Amerikaanse betrokkenheid met Nicaragua. "De politieke ge sprekken met de Amerikaanse president vinden in Den Haag plaats. Het bezoek aan Lei den is een ceremonieel bezoek", aldus Goekoop gisteravond in de vergadering van de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Het Nicaragua Komitee had Goe- oordeelde wel sympathiek over het koop gevraagd het onderwerp aan voorstel van het comité maar te roeren in zijn toespraakje. Dat schaarde zich er niet achter. "Goe- verzoek werd ondersteund door koop kan dan wel over veel dingen Links Leiden en de Socialistiese praten. Nicaragua, de doodstraf, het Partij. Volgens Van Lint (Links Lei- feit dat Leiden een kernwapenvrije den) heeft de gemeente 'een unieke gemeente is. Er zijn zoveel dingen, kans om de zorgen te uiten' en 'in Ik heb er geen bezwaar tegen dat de een paar zinnen het actieve beleid burgemeester iets over Nicaragua op het gebied van internationale so- zegt, maar dat onderwerp is dan wel lidariteit'voor het voetlicht te bren- heel toevallig", meende Langen- gen. Van Lint werd in zijn verzoek berg. gesteund door het SP-raadslid Ver- CDA, WD en Leiden Weer Ge- geer. zellig verklaarden zich ronduit te- Het D66-raadslid Langenberg gen het verzoek, de PvdA accep- teerde uiteindelijk de argumenten van Goekoop dat Leiden noch de tijd noch de plaats biedt voor derge lijke gesprekken. Het toespraakje gaat slechts overéén onderwerp: de Pilgrim Fathers. "Dat is geen con troversieel onderwerp in de ge meenteraad. Daarom heeft het col lege dit onderwerp uitgekozen", LEIDEN - Behalve het Nicaragua vertelde Goekoop. Komitee zullen ook de Links Lei- Een aantal raadsleden plaatste den Vrouwen tijdens het bezoek kritische kantekeningen bij het be- van president Bush een spandoek- zoek van de Amerikaanse presi- demonstratie houden. Zij proteste- dent. Zowel PvdA-fractievoorzitter ren tegen de uitspraak van het Ame- De Vreeze als zijn D66-collega Lan- rikaanse hooggerechtshof inzake genberg vonden dat Leiden tot Demonstratie tegen opvatting Bush over abortus De Vreeze noemde 'het een merk waardige manier om op bezoek te gaan'. "De stad wordt overvallen door dit bezoek. Er zijn enorm veel maatregelen nodig die de burger zal merken. De stad wordt in een hele korte tijd enorm op zijn kop gezet om een gast binnen te loodsen", zei De Vreeze. Hij vroeg om de instel ling van een klachten- en informa tielijn, waar 'nietsvermoedende burgers die worden verrast door Bush' met hun vragen terecht kun- Langenberg wees er overigens op dat het wegslepen van auto's, zoals zal gebeuren in de directe omgeving baar: Gisteren van de Pieterskerk en langs de rou- te, niet zomaar kan. "De Hoge Raad heeft duidelijk bepaald wanneer een auto mag worden weggesleept. Daar valt niet de komst van een Amerikaanse president onder", zo stelde hij. Burgemeester Goekoop bestreed dat er veel maatregelen zullen wor den genomen waarvan de burger hinder heeft. Het is niet meer dan bijvoorbeeld op 3 oktober, aldus de burgemeester, die het eventueel il legaal wegslepen van geparkeerde LEIDEN- De voorbereidingen voor het kortstondig bezoek van president Bush ar. Gisteren was het op het Rapenburg 'palen laaien' geblazen om de route naar de Pieterskerk die de president ^al zijn gevolg afleggen, vrij te maken van obstakels. (foto Loeit zuyderduin) Tropical verschillende keren ge waarschuwd dat tot verzegeling zou worden overgegaan. Op het pand 2e Binnenvestgracht 14, dat doorloopt tot aan de Sint Aagtenstraat, berust een bestemming voor bedrijfsruim te, opslag of woningen, en niet voor horeca. Volgens raadsman Kalkman gaat zijn cliënte binnenkort opnieuw met ambtenaren van de gemeente praten om een oplossing te zoeken. Kalkman onthield zich verder van commentaar. Volgens ambtenaar L. Lamers kan er alleen over ontzege ling worden gesproken wanneer de eis om daar het casino te laten be staan van tafel is. Nu er een speelta fel is weggehaald, wordt verwacht dat een totale ontmanteling van hèt casino niet lang meer op zich zal la ten wachten. Inbraak aan Morssingel LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Morssingel is gister avond een bedrag van ongeveer 700 gulden aan buitenlandse valuta ge stolen. Daarnaast bleek onder ande re kostbare geluidsapparatuur, een klokje en een fotocamera met losse lens verdwenen te zijn. De inbre kers zijn binnengekomen door een keukenraam te vernielen. Informatie-avond over Breestraat LEIDEN - Over maatregelen die nodig zijn voor de gedeeltelijke openstelling/afsluiting van de Bree straat voor auto's en bromfietsers, belegt de gemeente Leiden op woensdag 12 juli een informatie avond voor de Breestraat-winke- liers. Voor de Breestraat heeft bureau Bakker en Bleeker bv in Amster dam een inrichtingsontwerp ge maakt waarvan de verbreding van trottoirs voor het publiek onderdeel uitmaakt. Dit ontwerp en de econo mische gevolgen daarvan worden tijdens de informatie-avond, waar ook bewoners van de Breestraat welkom zijn, gepresenteerd. Aansluitend vergaderen de raads commissies voor ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en milieu en economische zaken over de inrich ting van de straat, waarbij ze een keuze maken uit de voorstellen. De Leiden zijn inmiddels zicht- avond wordt gehouden in de raads- figËI J J~ stadhuis en begint om 20.00 uur. abortus, die het volgens hen voor .grijpende maatregelen wordt ge- auto's niet zo hoog opnam. "Juist met wéinig geld onmoge- dwongen, al toonden zij zich wel geparkeerde auto's vormen een ge- LEIDEN - De Haagse projectont- medisch verheugd over het bezoek. "Leiden Wethouder Van der Molen: 'Aantrekkelijk plan' lijk maakt verantwoorde abortus te kiezen. "Bush heeft in een reactie zijn vreugde over de uitspraak uitge sproken en er bovendien aan toege voegd dat hij niet zal rusten, voor abortus in de hele Verenigde Staten verboden is". Volgens de vrouwen wordt daarmee het zelfbeschik kingsrecht van vrouwen aangetast. De Links Leiden Vrouwen verza melen zich om 14.00 uur öp de hoek van de Steenstraat/Morsstraat. Pols gebroken LEIDEN - Een 74-jarige Leidse vrouw brak gistermiddag in het Huigpark haar rechterpols, nadat zij door spelende kinderen omver was gelopen. Tevens liep zij bij die val een wondje aan haar wenk brauw op. De vrouw is naar het AZL overgebracht. Volgens de poli tie was er van boze opzet bij de kin deren zeker geen sprake. Anjeractie levert 15.000 gulden op LEIDEN De Leidse Anjeractie heeft dit jaar een bedrag van bijna 15.000 gulden opgeleverd. Dertig amateurverenigingen hebben me dewerking verleend aan de actie, die dit jaar bestond uit een loterij, een stertocht van muziekkorpsen, een rad van avontuur, optredens van majorettengroepen en volks dansen. De opbrengst komt ten goede aan het Anjerfonds Zuid-Holland, dat geregeld subsidie geeft aan onder r Leidse groepen die zich bezig- oordeelde Langenberg. toverd in een winkelcentrum op de de veiligheid van de Ame- wikkelaar Improma wil de Stadsge- begane grond, een nieuwe concert- heeft teveel de oren laten hangen rikaanse president. En zijn veilig- hoorzaal en de Aalmarktschool zaal in de stadsgehoorzaal en vijf de Bijenkorf aangezocht de Amerikanen", heid is in de wereld prioriteit num- grondig verbouwen. De twee pan- bioscoopzalen op de eerste verdie- vestiging in het pand, den zouden moeten worden omge- ping. In het plan zijn verder kelders grootwinkelbedrijf haakte af. "De opgenomen met in totaal 150 par- draagkracht in de Leidse binnen keerplaatsen. Uitvoering van het stad is volgens de Bijenkorf te plan kostjtussen de 25 en 35 miljoen klein", zegt Mulder. Hij heeft nu gulden. PvdA-wethouder M, der Molen (ruimtelijke ordening en verkeer) noemt het plan 'aantrekke lijk', maar wil er nog geen verder oordeel over uitspreken. Volgens directeur E. Mulder van Improma is de ontwikkelaar ander- der Van der Molen halfjaar geleden via een architect in hebben getoond een hoop bezwaren en weet ook nog niet of de Stadsgehoorzaal wel moet blijven bestaan. "Ik voel er niets voor om via deze achterdeur de vier de parkeergarage binnen te halen", zo noemt Van der Molen een van haar bezaren. Zij is vooral bang voor nadelige effecten van een te kleine garage. "Door de beperkte capaciteit krijg Volgens de projectontwikkelaar je veel zoekverkeer in de binnen door Leidse ambtenaren de laatste anderhalf jaar 'heel con structief meegedacht'. Ook wethou- stad. Dat wil ik vermijden. Ik ben dan ook tegen een openbaar ge bruik van de kelders overdag. Ik zich positief vind wel dat mensen die in de bin- het plan, ver- nenstad werken en nu elders hun contact gekomen met de toenmali- telt Mulder, 'al heeft zij wel enkele auto op straat parkeren in de garage ge PvdA-wethouder Peters. Sinds dien praat de projectontwikkelaar met de gemeente over het plan mitsen en maren bracht'. Mulder noemt uitvoering het project 'een geweldige in- Vierde garage PvdA-wethouder Van der Molen "De plaats in het centrum zegt desgevraagd het plan wel trekkelijk te vinden, maar heeft ook LEIDEN - De leden van studentenvereniging Minerva hielden gisterochtend op het Rapenburg een ontbijt ter jélegenheid van de viering van het 175-jarig bestaan van hun vereniging. Maar wel na eerst een leuk feestje te hebben gehad. Terwijl op de achtergrond collega's zich rond de ontbijttafel scharen en bijkomen met een kop kof- honden met amateuristische kunst- fie> hebben de drie heren op de voorgrond nog lang niet genoeg gekregen beoefening. rechts zou het zijn mandje in willen duikten. de Stadsgehoorzaal. Uitgangspunt jectie voor de Leidse binnenstad' is dat er op de lokatie detailhandel hoopt dat voor de zomervakantie komt, waardoor het vierkant V&D, Hema, C&A en Stadsgehoorzaal nitief achter het plan een aantrekkelijke wandelroute wordt voor het winkelend publiek. Vanwege de gevoeligheid van de plek had de projectontwikkelaar pas in september het definitieve plan willen presenteren, maar een en ander is nu uitgelekt. Het is de bedoeling dat op de plaats van de Stadsgehoorzaal en de Aalmarktschool een gebouw ver rijst met diverse functies. Een win kelgalerij van 2400 vierkante meter met drie ingangen, vijf bioscoopza len, een concertruimte met een be tere akoestiek dan de huidige zaal en verder twee parkeerkelders voor ongeveer 150 auto's. Overdag zou den de kelders kunnen worden ge bruikt voor de winkel, 's avonds voor de bioscopen en de concert zaal, aldus Mulder. In het plan is een volledige restau ratie van de voorgevel en de foyer van de bijna 100 jaar oude gehoor zaal opgenomen. Verder wordt er op dit moment gestudeerd op een goede verkeersafwikkeling, waarbij de Aalmarkt een belangrijke plaats inneemt. Het gezicht van het nieu- mogen. 's Avonds als de zalen de Stadsgehoorzaal in gebruik zijn kunnen bezoekers de parkeerkel ders gebruiken". Van der Molen hikt verder aan te gen de financiële gevolgen. Uitvoe ring van het plan betekent volgens haar een verhoging van het jaarlijk- tekort van de Stadsgehoorzaal. i be langrijk element. In dat opzicht is het een heel aantrekkelijk plan. LEIDEN - Een 31-jarige Oosten rijker weigerde gisteravond de Lodewijkskerk aan het Steen- schuur te verlaten. De politie moest eraan te pas komen om de man naar buiten te krijgen. In wanhoop had hij de pastoor van de Lodewijkskerk aangeklampt voor geld. De man bleek die dag in Amsterdam van zijn geld en pa pieren te zijn beroofd. Nu wilde hij geld om te kunnen terugkeren naar zijn woonplaats Innsbruck. Hij kon met een proces verbaal aantonen dat hy eerder die dag bij de Amsterdamse politie aangifte had gedaan. De pastoor was ech ter niet bereid om de Oostenrijker het gevraagde geld te geven, waarop de man weigerde de kerk te verlaten. De gewaarschuwde politie kon de man overreden om naar het bureau mee te gaan. Uiteindelijk is de man naar het Leger des Heils van Amsterdam gebracht waar hij de nacht kon doorbrengen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11