EIDEN BUSH Leidenaardoet niet mee aan evenementen van studenten Omgeving Pieterskerk volledig afgesloten bij bezoek van Bush LEIDSCH DAGBLAD Plan voor kunstwerken op bruggen ZATERDAG 8 JULI 1989 Twee bewoners Ververstraat 13 uur onschuldig in politiecel LEIDEN Twee bewoners van de Ververstraat hebben gisteren 13 uur onschuldig in een politiecel doorge bracht. De twee werden er door de Leidse politie van verdacht een in braak in de straat te hebben ge pleegd. De twee Leidenaars kwa men op de fiets toevallig langs de woning wafi* de inbraak werd ge pleegd. Volgens de politie zijn de Leide naars aangehouden op aanwijzing van getuigen. Om mensen in te slui ten is het noodzakelijk dat de politie een 'ernstig' vermoeden heeft dat de verdachte het misdrijf heeft be gaan. In de woning van de verdachten werd ook een huiszoeking gehou den, maar er werd niets gevonden. De twee verdachten werden de vol gende morgen om 12.30 uur door de politie vrijgelaten. De woordvoer der stelt dat de politie er nu van overtuigd is dat het tweetal niets met de inbraak te maken heeft. ,oek Zuyderduin) Wereldrecord langste polonaisewordt niet gehaald LEIDEN Het waren er uitein delijk dus 3500 te weinig. Met 1500 hossende mensen werd gisteravond in de Leidse bin nenstad het Guinsessrecord 'langste polonaise' zelfs niet be naderd, want daarvoor waren er nog altijd 5000 enthousiastelin gen nodig. Over 10.000 polonai- segangers die door de organise rende studentenvereniging Mi nerva werden verwacht, dan nog maat te zwijgen. Iedereen wees natuurlijk naar de re gen als de grote boosdoener. Net op het moment dat Jan van Leiden op het punt stond om zijn jas aan te trekken en zich klaar maakte voor een polonaise, betrok de hemel. Even later, om 18.20 uur, kwam de regen met bakken naar beneden. De jas ging weer uit en de Leidenaar bleef thuis. Althans, zo luidde de re denatie in de kringen Van de organi satoren. De recordpoging liep kortom ge heel anders dan was verwacht. De bedoeling was dat mensen zich langs het parcours opstelden om dan het teken te krijgen en elkaar bij de schouders te nemen. Het ge hele parcours bleef echter angstig leeg. De enige uitzondering vorm den de mintgroene, de kleur van het 35ste lustrum, t-shirts van Minerva- nen die voor hun huis stonden te wachten. De bemanning van de vier Rode-Kruisposten was natuurlijk trouw aanwezig, maar had weinig om handen. Hetzelfde gold voor de ruim honderd medewerkers die al les in goede banen moesten leiden. Iedereen verzamelde zich op het Pieterskerkplein. Om 19.00 uur pre cies - "Ga niet zelf lopen, wij geven het vertreksein", riep de speaker nog tegen de lege straten - vertrok ken de eersten van het plein. Aan vankelijk moesten de mensen slechts een deel van het twee kilo meter lange parcours lopen. Nu lie pen de 1500 mensen het gehele tra ject. Daarbij liepen wat Leidenaars, maar het merendeel bestond over duidelijk uit studenten. Voelde de sleutelstadbewoner zich dan toch niet aangesproken door het evene ment, dat nog wel door de Tros voor het programma 'De eerste de beste' werd opgenomen? Volgens Leide naar Noordman was dat inderdaad het geval. Hij stond verlaten op de Langebrug bij zijn woning klaar om foto's te maken. Volgens hem doet de Leidenaar niet aan evenementen mee van studenten, want 'zo zit hij nu eenmaal in elkaar'. "Neem nu die vent, hier een stuk- kie verderop. Die heeft de draad van de geluidsinstallatie doorgeknipt. Had zogenaamd te veel overlast van de muziek die te horen was. Moet je nagaan, hij heeft met zijn zaak zijn hele leven van die studenten gege ten en dan doet-ie zoiets. Dat is een mentaliteit, daar word ik doodziek van", zo spuidde Noordman zijn gal. Volgens de organisatie was de breuk echter weer snel gelast en de den er zich op dat gebied geen ver dere ongeregeldheden voor. Bloemkolen Het bejaarde echtpaar Van Kaster- op uit Oegstgeest had zich langs de route geposteerd. Zij wilde wel meedoen, maar hij had er geen trek in. "Ik wil hem natuurlijk niet al leen laten staan dus blijf ik ook maar hier", zei mevrouw Van Kas- terop terwijl op de achtergrond de 'hele grote bloemkolen' van André van Duin uit de luidsprekers klinkt. Reeds om 18.00 uur hadden zij hun positie ingenomen. "We zagen hier helemaal niemand. Ik dacht nog: waar halen ze al die mensen van daan? Het is toch wel een aardig ge zicht, al die mensen", zei ze toen ze een goedkeurende blik op de stoet wierp. In een dubbeldeksbus op het Pie terskerkplein bevond zich het 'ze nuwcentrum'. Van hieruit voerde Alexander Teixera de Mattos het commando over de medewerkers op de route. De zones van het traject hadden een naam van een kleur ge kregen en via portofoons stond 'red leader' met hen in verbinding. 'Er vallen gaten' of 'er wordt te snel ge lopen' klonk het via de walkie-tal kies, en via de luidsprekers werden er dan weer orders als 'langzamer lopen' of stoppen' aan de deelne mers doorgegeven. 'Doorpolone- ren' klonk het dan vervolgens weer door de luidsprekers. De communicatie via de porto foons leek op het oog vlekkeloos te verlopen, maar na enige tijd bleek dat verschillende medewerkers er niet in slaagden om met 'red leader' in contact te komen. Op hun beurt kregen de medewerkers niet door op hun post te blijven toen de polo naise ééen keer was gepasseerd. Bij de tweede ronde, die maar gedeelte De kop van de polonaise op het Rapenburg. lijk werd afgelegd, bleken er op de telposten toen geen 'tellers' te staan. Stressbestendig Teixera de Mattos bleek daarbij be paald een stressbestendig type. Of was het, omdat hij vanaf het begin af aan eigenlijk al de indruk wekte niet in de goede afloop van de re cordpoging te geloven. Bij de start draait hij zelfs de radiocentrale dicht om de Tros de gelegenheid te geven voorzitter Minderop van de omroep in de bus een interview af te 'Red leader' is ook nauwelijks aangedaan wanneer wordt doorge geven dat nauwelijks 1500 mensen aan de polonaise hebben meege daan. Andere medewerkers zijn dat wel. "Ik dacht dat we op 6000 za ten", klonk het teleurgesteld door de dubbeldeksbus. Ook mede-organisatrice Masja Kempen is weinig enthousiast. "De hele tijd is het prachtig weer en op het moment waar ik zo lang op heb gewacht, gaat het regenen. Ik vind het heel irritant", is haar manier om de weergoden te vervloeken. Ze heeft er dan ook alle reden toe. Weken lang heeft ze zich uitge sloofd om de polonaise van de (foto Loek Zuyderduin) grond te krijgen. Het record is niet gehaald. Een ander doel was het in zamelen van geld voor het schip De Eendracht, waarmee jongeren een zeetocht kunnen maken. Hoeveel geld er met collecteren en door bij dragen van het bedrijfsleven is bin nengehaald, is nog onbekend. Mocht Minerva bij de volgende lustrumviering over vijf jaar nog eens een poging willen doen moe ten ze maar eens een andere datum kiezen. Wat dachten ze van 2 okto ber? Na afloop van de taptoe vraag je of het publiek elkaar bij de schou ders neemt. Zeker dat dan het Gui- nessrecord aan diggelen gaat. LEIDEN Ruim twintig bruggen in de Leidse binnenstad zullen vol gend jaar gedurende de zomer maanden worden voorzien van een kunstwerk voor het project 'Over bruggen'. Met dien verstande dat de hiervoor in het leven geroepen 'Stichting 22, 23 of 24' nog wel de 600.000 gulden die ermee is ge moeid, bij elkaar moet krijgen. De gemeente Leiden heeft de stichting een startsubsidie van 5000 gulden verstrekt. Volgens Piet van Veen van het se cretariaat van de stichting, die met haar naam nog in het midden laat hoeveel bruggen precies bij het pro ject worden betrokken, ligt de oor sprong van het project in een wan deling door de stad. Iets met al die bruggen doen, was het idee dat op kwam. "We willen Nederlandse en Vlaamse kunstenaars de opdracht geven een tijdelijke installatie bij een brug te maken. We denken aan zowel gerenommeerde als minder bekende kunstenaars. Nee, aan wel ke criteria de werken moeten vol doen, hebben we nog niet bepaald". De 'Overbruggen'-route begint bij de Borstelbrug aan het Kort Ra penburg en voert langs de bruggen over en langs de Oude en Nieuwe Rijn, de Herengracht, Gangetje en de Steenschuur. De Borstelbrug is ook het het eindpunt. Bij de VW en in de stad zullen folders en catalogi verkrijgbaar zijn. Voor elke brug, cq. kunstwerk wil de stichting vijftien- tot twintigdui zend gulden uittrekken. Voor de be nodigde zes ton vestigt de stichting de hoop op sponsors, die volgens Van Veen in ruil voor een bijdrage een brug "tot hun beschikking", naamsvermelding en reclame in fol ders krijgen. "Maar inhoudelijk zul len sponsors over de kunstwerken niet veel in te brengen hebben". Hengelsport Visvereniging Hengelsport viste in Wor- merveer. De uitslag: 1 N. Verhoeff, 27 st, 5800 gr;2 R. Van Egmond, 26 st, 5450 gr; 3 H. Boelee, 20 st, 3850 gr;4 Th. Blansjaar, 16 st, 3700 gr;5 W. Verhoeff, 19 st, 3250 gr. Open dag In vier schooltuincomplexen worden de komende tijd open dagen gehouden: za terdag 8 juli in de tuin van bejaardencen trum Rijn en Vliet, zondag 9 juli in het Ste- venshofpark, woensdag 12 juli in polder park Crones.teyn en zondag 16 juli in de Marnixstraat. In totaal laten 450 kinderen hun tuintje zien aan famiie, vrienden en belangstellenden. Met uitzondering van zondag juli, wanneer de tuin van 12.00 tot 16.00 uur is te bekijken, kunnen be langstellenden tussen 14.00 en 16.00 uur terecht. Kindertheater Kindertheater Splinter brengt zondag 9 juli het stuk 'Zus en zo' op de planken, bestemd voor kinderen van 7 tot en met 13 jaar. Plaats van handeling is de Vre- deskerk aan de Van Vollenhovekade 21, aanvang 15.00 uur. Egypte Over Egypte, de kunst en de cultuur be gint in de tweede week van september in Leiden een cursus waaraan onder ande ren de conservator van het Rijksmuseum van Oudheden zijn medewerking ver leent. Informatie is op te vragen bij Mieke Bakker, telefoon 01749-46470 (tussen 18.00 en 20.00 uur) Omwonenden moeten zich kunnen legitimeren LEIDEN Studenten van Minerva 'beklommen' gisterm iddag in het kader van de 'Stadsdagen' de Pieterskerk. Van beklimmen was eigenlijk geen sprake, de toeschouwers konden zien hoe de studenten vanaf de top van de kerk langs touwen naar beneden gleden. (foto Loek zuyderduin) 9LEIDEN - De omgeving van de Pieterskerk wordt 17 juli, tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Bush aan Leiden, vanaf 12.30 uur volledig afgesloten. Slechts de bewoners van dit gebied en hun bezoekers hebben dan nog toegang, als zij zich tenminste kun nen legitimeren. Dit blijkt uit een bewonersbrief die de gemeente Lei den vandaag aan de betrokken be woners heeft gestuurd. Langs de route die de president waarschijnlijk volgt - Plesman- rotonde, Morssingel, Steenstraat en Jongeman rijdt op voetgangers in LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht twee mannen van 21 en 23 jaar aangehouden, die in de Haar lemmerstraat op een groepje voet gangers waren ingereden. Het incident had omstreeks half twee plaats. De drie wandelaars konden zich met een snelle sprong in een portiek in veiligheid bren gen. Ze waren kennelijk flink ge schrokken, want de politie heeft het drietal niet meer aangetroffen. De twee jongemannen in de auto wilden volgens de politie na het nut tigen van nogal wat alcohol de stoe re bink uithangen. Rapenburg - worden die dag vanaf 12.00 uur langs de trottoirs hekken gezet. De bewuste straten worden rond half drie voor alle verkeer afge- slotèn. Langs de aankomst- en ver- trekroute en in de omgeving van de Pieterskerk geldt die dag vanaf 12.00 uur een stop- en parkeer ver bod. De gemeente stelt dit in om de veiligheid van de president beter te kunnen waarborgen. Auto's die na die tijd toch in deze straten staan, worden weggesleept. Langs de Morssingel, de Steen- straat, Blauwpoortsbrug, Prinses- sekade en Kort Rapenburg plaatst de gemeente tegen twaalf uur 's middags hekken langs de trottoirs. Wanneer deze hekken er staan, wordt ook het stop- en parkeerver bod van kracht. Deze straten wor den rond 14.30 uur - de tijd dat de president vermoedelijk in Leiden aankomt - voor alle verkeer worden afgesloten. Het Rapenburg gaat al om 12.00 uur voor alle verkeer dicht. De gemeente sluit de omgeving van de Pieterskerk rond half een af voor alle auto's, fietsers en voetgan gers. Voetgangers die toch willen passeren, zullen zich moeten legiti meren met een rijbewijs, paspoort of post-identiteitsbewijs. Door alle verkeersmaatregelen kunnen auto mobilisten en fietsers vanaf 14.30 uur niet meer de stad in rijden. Het verkeer dat de stad uit wil, kan ge- bruik blijven maken van de route Kort Rapenburg, Prinsessekade, Turfmarkt en Nieuwe Beesten markt. De bussen van de NZH doen van af 12.00 uur de Breestraat niet meer aan. Ze worden omgeleid via de Mprsweg en de Singelroute. De bus sen van West-Nederland worden over de Langegracht geleid. Hoewel mensen waarschijnlijk slechts kort de gelegenheid heeft om de aan komst en het vertrek van Bush te volgen, is een groot deel van de rou te toegankelijk voor het pubhek. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9