Bloemisten woest extra heffing over Chinees-Russische handel bloeit langs de Amoer icHTBaart Chaos bij Sociale Verzekeringsbank Piloten KLM mogen langer doorvliegen Dow Jones op flinke winst Vliegcapaciteit voor SLM Door wijziging weduwenpensioen Vut-kosten ambtenaren rijzen de pan uit Britse bankiers niet naar China Fusieplanen in automatisering Goedkope gastarbeiders bouwen in de Sovjetunie ZATERDAG 8 JULI 1989 PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - De KLM mag de komende zomer een aantal vliegers in dienst houden dat eigen lijk met pensioen moet. De maat schappij kampt met een groot per soneelstekort en dreigde een aantal vluchten te moeten annuleren. De Vereniging van Nederlandse Vlie gers stemt er in toe dat zeven pilo ten, die al twee jaar langer doorvlie gen dan hun pensioengerechtigde leeftijd van 56 jaar, tot 1 november van vliegers, de VNV. Omdat zij niet blind is voor de nijpende problema- vliegers, de pensioenoverschotten en het afkopen van verlofdagen deel vanuit maken. De VNV is van mening dat de KLM gedeeltelijk zelf verantwoor delijk is voor de gerezen proble men. „Twee jaar geleden kwamen de eerste signalen door dat er een te kort zou komen. Waar de KLM na tuurlijk niets aan kon doen was dat Beide partijen zijn nog met elkaar de groei groter was dan verwacht. achter de stuurknuppel blijven zit- tiek bij de KLM wil de vereniging r op ten. De KLM groeit de laatste jaren sneller dan zij vliegers kan oplei den. Hierdoor moest de groeiprog nose van acht procent voor volgend jaar naar beneden worden bijge wei met de KLM praten over het tigste door te laten vliegen. „Wij AALSMEER/HOOFDDORP (GPD) Een grote groep bloemisten is boos op de Aals meerse bloemenveiling, omdat zij vanaf maandag een extra heffing moeten betalen voor steid tot zeven procentjöm'het pro- hun inkopen via de veilingklok. Overleg met de VBA-directie zal echter niet leiden tot het bieem het hoofd te kunnen bieden terugdraaien van de maatregel. Bloemist Fred Wurpel uit Hoofd dorp heeft met enkele collega's het initiatief genomen om tot een orga- maandag aan alle transacties standaardheffing van twee (bloe men) en twee en een halve (planten) gulden opgelegd. Detaillisten die veel verschillende kleine partijen van een paar bossen of planten ko pen, worden daardoor benadeeld ten opzichte van de groothandel. „Wij zijn hier niet over gehoord", vat Wurpel de grootste grief van de detaillisten samen, „daarom willen we ons organiseren om overleg met de directie te kunnen openen. We willen in elk geval voorkomen dat iedere vijf er een hoop geschreeuw komt zon- der resultaat. De poort van de vei ling blokkeren is wel het laatste wat we willen, daar heeft niemand wat aan. Goed overleg met de VBA, daar gaat het ons om." Binnen de VBA is in het kader van de capaciteitsproblemen twee jaar gesproken over de maandag in te voeren transactieheffing. Omdat kleine transacties de VBA relatief het meeste werk bezorgen wil de veiling de voor detaillisten nadelige maatregel niet intrekken. Een woordvoerder van de VBA stelt dat detaillisten de kostbare transactie- heffing door efficiënt inkopen en op de huidige vliegtarieven samenwerking tot aanvaardbare nisatie van 'kleine kopers' te ko men. Meer dan honderd collega's hebben zich inmiddels aangemeld. De bloemenveiling wil gezien de capaciteitsproblemen de transac- Passagiers willen meer betalen voor veilige vliegreis GENEVE (Rtr) - Vier passagiers willen meer betalen grotere veiligheid tijdens de vlieg reis. Dat is gebleken uit een onder zoek door de International Founda tion of Airline Passengers Associa tions (IFAPA) onder reizigers in de Europese Gemeenschap en de Ver enigde Staten. De onderzoekers hebben 5.000 mensen om hun mening gevraagd. De antwoorden van 1.250 mensen zijn vervolgens steekproefsgewijs gebruikt. Tachtig procent van de ondervraagden aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zijn be reid een extra heffing te betalen bo- wilde de maatschappij haar vliegers verplichten om tot hun zestigste door te vliegen. Bij de KLM werken leuk is voor detaillisten, maar er zijn 791 piloten. goede alternatieven voorhanden". Het voornemen stuitte op groot aldus de woordvoerder. verzet bij de belangenvereniging langer door laten vliegen van pilo ten, mits dit gebeurt op basis van vrijwilligheid. „Omdat het pro bleem al deze zomer speelde en er vluchten geannuleerd moesten worden, hebben we er in toege stemd dat een stuk of zeven piloten die al twee jaar langer door vlogen dan normaal, tot 1 november in dienst blijven", aldus VNV-voorzit- ter B. Baksteen. De pensioenge rechtigde leeftijd van vliegers is 56 jaar. praten over een serie maatregelen om zowel op korte als op lange ter mijn tot een oplossing te komen. Als de noodzaak daarvan kan wor den aangetoond willen wij er wel praten om tijdelijk Bovendien rezen er problemen door de te laten levering van de nieuwe Boeing 747-400 vliegtui gen Om ervan verzekerd te zijn dat de Nederlandse luchtvaartmaatschap pijen in de toekomst over voldoen de vliegers beschikken praten VNV, KLM, Rijksluchtvaartdienst, het ministerie van Verkeer en Wa- vliegêrs tot hun zestigste door te la- terstaat en de Nationale Lucht ten vliegen", aldus VNV-vcorzitter vaartschool over de oprichting Baksteen. Baksteen wijst drukkelijk op dat er over 'een pak ket maatregelen' wordt gesproken waar ook de promotiekansen van nieuw opleidingsinstituut dat beheerd zal worden door de KLM. Er wordt naar gestreefd om in 1990 met de opleiding te starten. de vorming van een reserve waaruit de extra veiligheidsmaatre gelen kunnen worden betaald. Een derde van de betreffende passagiers antwoordde dat zij drie tot vijf dol lar meer wilden betalen. proporties kunnen terugbrengen. Voorts wordt gewezen op het al ternatief inkopen te doen op de vei lingen in Roelofarendsveen en Vleuten, waar volgens de VBA het- Uit de enquete werd verder dui- zelfde assortiment in kleinere hoe- delijk dat zestig procent van de veelheden wordt geboden. Wurpel: Amerikanen en de helft van de Eu- „Dat is pertinent onjuist. De hoe- ropeanen ontevreden zijn over_de veelheden zijn veel kleiner, dus als huidige veiligheid op de luchtha vens. Met het onderzoek hoopt de IFAPA haar wens kracht bij te zet ten het reizen per vliegtuig veiliger te maken. NEW YORK (ANP/UCN) - De aan delenkoersen op de effectenbeurs in New York zijn vrijdag flink geste gen. De Dow Jones-index van der tig industriële fondsen steeg met 25,42 punten tot 2.487,86. De omzet was met 167 miljoen aandelen de hoogste van de week. Er sloten 1.060 fondsen hoger en 467 fondsen lager. In totaal is de beursindex de ze week met bijna 48 punten geste gen. De aandelen- en obligatiemark- ten waren vast onder invloed van de te verwachten rente-ontwikkeling in de Verenigde Staten. In de loop van de morgen kregen de handela ren al te horen dat de Amerikaanse Southwest Bank of St Louis de „pri me rate" heeft verlaagd van elf naar 10,5 procent. Deze regionale bank is meestal een „trendsetter". alle detaillisten daar gaan inkopen wordt de keuze heel beperkt. Bo vendien bepaalt nog altijd de kwe ker waar hij zijn waar zal aanbieden en als-ie in Aalsmeer meer krijgt dan in Roelofarendsveen gaat hij natuurlijk naar Aalsmeer." De VBA-woordvoerder geeft de detaillisten weinig kans op intrek- AMSTERDAM - Tandartsen kunnen sinds kort gebruik maken van een nieuwe elektronische scan- en meetmetho- king van de maatregel. „Er is twee de die de gebruikelijke bijtafdruk overbodig maakt. Een speciale mondcamera wordt op de uitgeboorde tand of jaar over gepraat, dus er is geen kies gericht en binnen luttele seconden verschijnt een ruimtelijke weergave op een beeldsherm aan de hand waar- sprake van een overval. Wij begrij- van de tandarts de gewenste invulling kan tekenen. De computer doet de verdere berekeningen en een computer pen best dat deze maatregel niet gestuurde slijpmachine produceert snel de gewenste keramische vorm die direct kan worden ingezet. uotoANP) Economie kort gesprek- krachten zijn ingewerkt. We hopen ROTTERDAM (GPD) - De Sociale Verzekeringsbank in Rotterdam, voorheen de Raad van Arbeid, krijgt door een wijziging in de aww- wet dit jaar tienduizend extra aan vragen voor een weduwenpensioen. Door een besluit van de Hoge Raad van december 1988 hebben name lijk ook mannen recht op een aww- uitkering. Gevolg is dat de Verzeke- ringsbank het vele werk nauwelijks UOllar meer aankan, en dat uitkeringsge- De koers van de Amerikaanse dol- rechtigden soms acht tot tien maan- lar is gisteren verder gedaald in re- den op hun pensioen moeten wach- actie op de lichte toeneming van de ten. werkloosheid in de Verenigde Sta ten. In Amsterdam werd een slot- koers genoteerd van 2,1255 gulden - tegen 2,1295 gulden donderdag. De bank- H- Stittelaar, heeft extra dollar is hiermee op zijn laagste ni- sen ingeschakeld om de overvloedi- veau sinds 30 april, toen de ge administratie te verwerken. „Het is enorm arbeidsintensief werk, een klein deel is maar geautomati- seerd," legt hij uit. „We draaien hier Vleessamenwerking enorm veel overuren. Het duurt mi- Coveco uit Velp en Wolff Vlees Ne- nimaal een jaar voordat de nieuwe derland te Twello ken over de mogelijkheid men rundvlees te verwerken en af te zetten, zo blijkt uit een mededeling van de twee ondernemingen. Zij verwachten niet voor de tweede helft van augustus een beslissing. De twee bedrijven zoeken samen werking omdat zij een sterke natio nale en internationale concurrentie positie nastreven. Batterijen Batterijenfabrikant Duracell neemt enkele soorten xl lithium batterijen voor kleinbeeldcamera's uit de han del. Het gaat om batterijen met het codenummer DL123a van 3 volt en DL223a van 6 volt en met de vermel ding „Made in USA". Duracell heeft dit gisteren meegedeeld. Duracell heeft hiertoe besloten nadat in een aantal een constructiefout is ont dekt waardoor zware oververhitting kan optreden. De fabrikant advi seert gebruikers de ondeugdelijke batterijen te vervangen door nieu we, die de firma rechtstreeks aan de consument levert. Fabriek Delta Dailyfood, producent van koelverse maaltijden in Nieuw- Vennep en sinds kort volledig in handen van Cebeco-Handelsraad, gaat een fabriek bouwen in Canada. Cebeco-Handelsraad en Delta Dai- lyfood-directeur Aaldering nemen ieder een belang van 50 procent in de fabriek, die op 1 april volgend jaar met 60 werknemers van start moet gaan en waarmee een investe ring van ongeveer 18 miljoen gul den is gemoeid. Delta Dailyfood richt zich in Canada niet alleen op de detailhandel, maar ook op lucht vaartmaatschappijen en andere gro- de achterstand in ieder geval vc het einde van dit jaar te hebben gehaald." Sommige aanvragers v een aww-uitkering moeten zelfs le maanden wachten op hun geld. droefd. „Dat heeft me erg diep ge raakt. Ik word van het kastje naar de muur gestuurd, terwijl ik telkens weer geconfronteerd word met de dood van mijn man. Nu leef ik op Een 65-jarige vrouw uit Rotterdam, het bedrijfspensioen dat ik van Uni- wier man bij Unilever werkte, heeft lever krijg, maar dat is slechts de tweëeneenhalve maand nog helft van mijn inkomen". Een ande- om mijn kinderen te eten kunnen geven," antwoordt ze. Stittelaar geeft toe dat er vertra gingen zijn, maar hij noemt de voor beelden van deze twee dames 'uit zonderingen'. „De meeste gevallen hebben we binnen de termijn van 10 weken wel afgehandeld," zegt de ter discussie staat. Bij de overheid er echter volgens hen nog geen AMSTERDAM (ANP) - De KLM en de Surinaamse Luchtvaart Maat schappij SLM hebben een principe- akkoord bereikt over vliegcapaci teit die de KLM beschikbaar stelt voor het onderhouden van de inter continentale vluchten Amsterdam- Paramaribo-Amsterdam. Dat heeft een woordvoerder van de KLM gis teren bevestigd. De KLM heeft beloofd om DC-10 capaciteit beschikbaar te stellen, terwijl de SLM voor bemanning zal zorgen. Volgens de woordvoerder zijn er nog besprekingen gaande over de hoeveelheid capaciteit die de SLM krijgt. Het is de bedoeling dat de nieuwe regeling per 1 november - als de winterdienstregeling in werking treedt - ingaat. Vlak na het neerstorten van het SLM-vliegtuig op de Surinaamse luchthaven Zanderij was de KLM wegens gebrek aan capaciteit niet in staat om de SLM uit de brand te helpen. KLM-woordvoerder Wellhuner: „Inmiddels zijn we zelf ook weer wat ruimer in ons jasje komen te zit ten. Het aantal vliegtuigen is uitge breid met een Boeing 747-400, in de zomer van 1990 krijgen we er nog DEN HAAG (GPD) - De kosten van vervroegde uittreding (vut) bij de overheid lopen uit de hand. Tus sen 1980 en 1988 zijn de kosten ge stegen van 560 miljoen tot 2,2 mil jard gulden. Zonder maatregelen zal de vut rond de eeuwwisseling tussen 2,65 en 3,1 miljard gulden kosten. Dit staat in een ambtelijk rapport over de toekomst van de vut. In het rapport worden zes mogelijkheden geschetst om op de vut te besparen. Het kabinet heeft gisteren besloten geen besluit meer over de plannen te nemen. Dat wordt aan een vol gende ministersploeg overgelaten. De kostenstijging wordt veroor zaakt door het geleidelijk verlagen van de vut-leeftijd en een tegelijker tijd stijgende deelname aan de vut. De ambtenaren wijzen erop dat in het bedrijfsleven de vut steeds woordvoerder van de verzekerings bank. „Bepaalde gevallen willen den de vut af te schaffen, wel eens meer tijd in beslag nemen. Het is niet gebruikelijk om aanvra- De ambtenaren menen dat bespa- gers van een aww-uitkering naar de ringen, uiteenlopend van 8 tot 40 sociale dienst door te verwijzen, procent, op de vut-kosten mogelijk maar ze moeten in de tussenperiode zijn. Mogelijkheden zijn onder meer wel een inkomen hebben," vindt het gefaseerd beperken van vut- Stittelaar. aanspraken, verlaging van netto vut-uitkeringen, koppeling van vut- Bij de hoofdvestiging van de So- rechten aan dienstjaren, vervanging ciale Verzekeringsbank in Amster- van de vut door flexibele uittreding, TOKYO (AP) - Een Japans machinebouwbedrijf wordt ervan verdacht dam wordt de grote vertraging niet deeltijd-vut en arbeidstijdverkor- beld, maar daar vertelden ze me dat staatspensioen hard nodig. „De i ik nog maar een maandje geduld vesteringsbank heeft me doorver- moest hebben omdat mijn dossier wezen naar de bijstand, ik zou daar nog niet behandeld is," zegt ze be- maar een voorschot moeten vragen Japanner verdacht verkoop hafnium dan 58 kilo hafnium uit Amerika te hebben doorverkocht aan Oost- uitzonderlijk genoemd. „De gebrui- ting in plaats duitsland. Hafnium is een zeldzame metaalsoort die voornamelijk wordt kelijke wachttijd voor een dergelij- Bij eventuele ingrepen gebruikt in regelstaven voor kernreactoren aan boord van met atoomener- ke uitkering bedraagt gie aangedreven oorlogsschepen. De export ervan naar landen met een Dit zijn er maar vier r communistisch regime is onderworpen aan de goedkeuring van een com- een woordvoerder v missie die de handel in strategisch materiaal reguleert. tiging. de vut weken, vinden de ambtenaren wel dat de aldus genen die reeds kort voor de vut zit- dehoofdves- ten, een overgangsregeling gebo den moet worden. een aantal toestellen bij en boven dien is het in het winterseizoen so wieso rustiger." De regeling geldt voorlopig voor onbeperkte tijd. Jaren geleden was was er eveneens sprake van een der gelijke samenwerking tussen de KLM en de SLM. De Surinaamse maatschappij zette in 1982 een punt achter die overeenkomst. Aan de af spraken kwam in 1982 een voorlo pig einde naar aanleiding van poli tieke moeilijkheden met ons land. LONDEN (AFP) - De reis van een groep Britse bankiers en industrië len, die op het programma stond voor de herfst, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Hetzelfde geldt voor een grote Britse handelsbeurs die in november in Peking gehouden zou worden. Dit heeft het ministerie voor handel en industrie in Londen vrijdag bekendgemaakt. „Het comité voor Brits-Chinese uitwisseling heeft, omdat de uitzon deringstoestand nog steeds van kracht is, besloten British Expo: China 89' uit te stellen tot de om standigheden geschikter zijn", al dus een woordvoerder van het de partement. Hij voegde er aan toe dat „de commerciële contacten en uit wisselingen van bedrijf tot bedrijf met de Chinese Volksrepubliek doorgaan". Verder gaat men door met de voorbereiding van een particuliere handelsmissie van 130 Britse be drijven die in oktober naar China zou gaan. Hier is de regering in Lon den niet bij betrokken. AMSTERDAM (ANP) - De automa tiseringsbedrijven Topdata Hol ding uit Woerden en Kern Groep uit Leiden hebben fusieplannen. Op het moment worden gesprekken gevoerd en in augustus kunnen waarschijnlijk nadere mededelin gen worden gedaan, aldus een be kendmaking van de twee. De werkmaatschappijen van Top data zijn voor een groot deel gericht op het leveren van automatiserings deskundigen op basis van detacher ingscontracten. Ook de verkoop van programmatuur behoort tot de werkzaamheden alsmede het ver zorgen van informatica-opleidin- gen. Topdata heeft vestigingen in Woerden, Nieuwegein, Rotterdam en Brussel. Er werken 350 mensen in vaste dienst. Daarnaast zijn 96 free-lance automatiseringsdeskun digen aan het bedrijf verbonden. De jaaromzet wordt voor dit jaar ge schat op f70 miljoen, de nettowinst op f 4 miljoen. De Kern Groep is gespecialiseerd in werkplekautomatisering en ver koopt programmatuur en appara tuur. Hier werken 160 mensen. De jaaromzet wordt evenals die van Topdata geschat op f 70 miljoen en de winst eveneens op f 4 miljoen. BLAGOVESJTSJENSK - Het be gon met 200 ton Chinese waterme loenen. De Chinezen, bang dat hun voorraad zou verrotten, hesen de witte vlag vanaf hun wachttoren aan de oever van de Amoer en no digden de Sovjet-militairen aan de overkant van de grensrivier uit voor een ontmoeting. door John-Thor Dahlburg/AP De Sovjet-grenswachten gingen en meldden zich na afloop van het onderhoud bij de autoriteiten in Blagovesjtsjensk, de Siberische stad aan de grens met China. De Chinezen waren geïnteresseerd m een handeltje en na enige discussie bleek dat ook de autoriteiten van Blagovesjtsjensk daar wel iets voor voelden. Afgesproken werd dat de Sovjets de meloenen per vracht boot zouden ophalen en in ruil daar voor een lading kunstmest zouden leveren. Deze ruilovereenkomst was in 1987 het begin van een handel over en weer tussen de Sovjet-regio Amoer en de Chinese grensprovin cie Heilongjiang, waarmee een jaar miljoen gulden was gemoeid. Ter wijl de bevolking van Blag ovesjtsjensk (210.000 zielen) jaren lang juist bang was voor een Chine se invasie. In de jaren zestig, ten tijde van de Culturele Revolutie van de Chinese roerganger Mao Zedong, verslech terde de verhouding tussen Peking en Moskou zienderogen en trad niet alleen een ideologisch meningsver schil naar buiten, maar kwam het ook tot grensconflicten. Uit Heihe, ruim een kilometer verderop aan de Chinese kant van de Amoer, rolden met enige regel maat Chinese tanks en militaire voertuigen over de met een dikke ijslaag bedekte rivier, als om de mi litaire dreiging in de ogen van de be woners van Blagovesjtsjensk nog reeier te maken. Mao's frontsolda ten plachten de Sovjet-grenswach ten te beledigen door voor hun ogen hun broek te laten zakken en hen hun blote billen te tonen, zo herin nert zich kapitein Alexander Ki- roesjin, de commandant van het 50 man tellende detachement grens wachters in Blagovesjtsjensk. Nu staan de autoriteiten en de za kenlieden in Blagovesjtsjensk juist met open armen de komst van de Chinezen af te wachten. Zij doen arbeiders, investeerders en mogelij ke handelspartners naar hun kant van de Amoer te lokken, in een po ging de eigen tekorten aan con sumptiegoederen aan te vullen en de plaatselijke economie een fikse stimulans te geven. "In onze regio kunnen we externe economische betrekkingen gewoon niet uit de weg gaan. We grenzen nu eenmaal aan onze grote buurman de Volksrepubliek China", meent Vla dimir Vetsjinkin, eerste vice-voor zitter van de regering van de regio Amoer, die zo'n miljoen telt. Vaklui Blagovesjtsjensk is vrij bijzonder, als men nagaat wat zich elders in het grensgebied aan handelscontac ten afspeelt. Vorig jaar beliep de to tale Chinees-Russische handel vol gens de gegevens van het Sovjet- ministerie van buitenlandse handel een kleine 300 miljoen gulden. Meer dan de helft van het totaal aan trans acties in het 8000 kilometer lange Chinees-Russische grensgebied kwam dus voor rekening van de Amoerregio. In Blagovesjtsjensk zijn onder tussen al vele Chinezen aan het werk. Op de vierde verdieping van hotel zal worden, zijn Chinese vak lui druk doende. Zij zijn ingehuurd voor het schilderwerk, het tegelzet- ten en andere karweitjes waar de Sovjets niet voldoende vakkundige mensen voor hebben. Zij werken voor een firma in Heihe die vorig jaar september een contract van een kleine 25 miljoen gulden afsloot met de plaatselijke Sovjet-autoritei ten. "We moeten tegen het jaar 2000 onze bouwproduktie hebben ver drievoudigd en 64 nieuwe gebou wen hebben voltooid, maar we heb ben een tekort aan vakmensen in deze sector", aldus Anatoly Lagoe- tin, hoofd van het regionale Sovjet bouwbedrijf Amoerstroi. "De Chi nezen hebben de vaklui en beschik ken over het talent voor bouwnij verheid." De Chinese 'gastarbeiders' zijn te vens goedkoop. De honderd die mo menteel in Blagovesjtsjensk aan het werk zijn verdienen ongeveer ne gen gulden de man per dag, eenvier- de van hetgeen een gemiddelde Sovjet-arbeider aan loon incasseert. De Chinezen zijn ondergebracht in slaapzalen van Amoerstroi. Hun eten wordt bereid door een Chinese kok, op kosten van de Sovjets. Pas als het toeristenhotel zijn deuren gen Chinese restaurant hebben. Sinds ruim twee jaar wordt op Middenschool 14 in Blag ovesjtsjensk Mandarijn-Chinees onderwezen, een bescheiden bewijs van de interesse voor China. Op de ongeveer 600 scholen in de gehele regio wordt in andere vreemde ta len, vooral Engels, onderwezen. Al- bina Dimnitsj, het hoofd van Mid denschool 14, vernacht echter dit jaar nog twee leraren Chinees aan te moeten stellen wegens de toene mende belangstelling van de leer lingen. Praten Voor de bevolking van Blag ovesjtsjensk betekent de handel met Heihe vooral dat nu dingen als aanstekers, video- en audiocasset tes, paraplu's en thermosflessen in hun winkels te koop zijn. De be voorrading laat echter nog veel te wensen over en ook de prijzen van de Chinese artikelen liggen hoog. De 22-jarige Troechin heeft onlangs 500 gulden bijna een maandsala ris - neergeteld voor het (in China gemaakte) spijkerjasje van een Chi nese bouwvakker. De bevolking van Blagovesjtsjensk is niettemin duidelijk positief gestemd oVer de verwachte ontwikkelingen in de be- De Sovjets hebben ook verder gaande toenaderingspogingen on dernomen. Zo hebben ze aangebo den om met ingang van volgend jaar 100 miljoen kilowattuur elektrici- teit te leveren. Ondertussen is door vertegenwoordigers van beide lan den al een overeenkomst gesloten voor de bouw van een waterkracht centrale in de Amoer, hoewel de exacte plaats nog niet is vastge steld. Ook worden zo'n 3000 Chine zen opgeleid voor werk in de bouw aan de Sovjet-kant van de grens. Deze maand zal tussen Blag ovesjtsjensk en Heihe een radiotele- fonische verbinding met 30 kanalen in gebruik worden genomen. Ge hoopt wordt dat hierdoor de weder zijdse handel nog verder zal op bloeien en vooral ook de menselijke verhoudingen een nieuwe impuls zullen krijgen. "Het is erg moeilijk om commerciële banden te onder houden als je niet met je handels partners van mens tot mens kunt praten", verduidelijkt vetsünicin.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7