Discussie achter gesloten deuren Ex-kanselier wordt vervolgd Milieu hoofdthema van Europese reis president Bush Z9N ONZE LAGE K0FEIEPR9ZEN: SbmiI Toekomst Warschau Pact in geding Polen vraagt Westen om financiële bijstand Vestiging EG in Zuidkorea Braziliaanse politie doodt kapers van bus Islamitische beweging eist aanslag op bus op ZATERDAG 8 JULI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BUKAREST, 7 juli (AP) - De top van het Warschaupact is gisteren achter gesloten deuren in Bukarest bijeengekomen om zich te bezinnen op de toekomst en een antwoord op Wes terse voorstellen om de conventionele bewapening in Europa te verminderen. Volgens Sovjet-woordvoerder Gen nadi Gerasimov staat het buiten kijf dat zich in de Sovjetunie en in de wereld "grote veranderingen" vol trekken en dat er gepraat moet wor den over de rol van het Warschau pact onder deze veranderende om standigheden. Maar Gerasimov wil de niet ingaan op de vraag of de dis cussie zich ook zou uitstrekken naar de politieke verdeeldheid tus- Polen, Hongarije en de Sovjetu- WENEN (REUTER) - Er komt een strafrechterlijk onderzoek naar de vraag in hoeverre ex-kanselier Fred Sinowatz van Oostenrijk en twee vroegere ministers betrokken ge weest zijn bij illegale wapenver koop aan Iran. Dit heeft het ministe rie van justitie in Wenen gisteren meegedeeld De kans is groot dat Sinowatz, die van 1983 tot 1986 kanselier was, en de ex-ministers van binnen- en van buitenlandse zaken, Karl Blecha en Leopold Gratz, de neutraliteitswet geschonden hebben en misbruik hebben gemaakt van hun functie. Directe aanleiding tot het onder zoek vormt het aan het licht komen van tot dusver onbekende corres pondentie uit 1985 tussen Oosten rijkse ambassades de Perzische Golf van buitenlandse zaken in Wenen. Deze correspondentie bevat bijzon derheden rond de verkoop van wa pens door de firma Noricum, een fi liaal van VOEST, wat eens de groot ste industriële groep van Oostenrijk was. Oostenrijk verlegen met wapenhandel In 1984 bleek dat Noricum be trokken geweest was bij een wapen transactie met Iran waaraan een prijskaartje hing van ruim 100 mil- landen rond joen gulden. De Oostenrijkse neu- het ministerie traliteitswet verbiedt de verkoop van militair materieel aan landen die in een oorlog verwikkeld zijn. Ten tijde van de transactie was Iran in oorlog met Iraq. "De nu beschik baar gekomen documenten leiden tot concrete verdenking tegen de Iran. die veelal via derde landen lie pen waaronder Libië. Ook worden zij er van beschuldigd valse docu menten gekocht te hebben en smeergeld te hebben betaald aan tussenpersonen. Toen vast kwam te staan dat Oos tenrijkse wapens in de Golfoorlog gebruikt werden, moest directeur- generaal Heribert Apfalter van No ricum van het tapijt verdwijnen. Hij overleed plotseling in 1987 aan hart stilstand nadat de zaak aan het licht gekomen was. Gratz werd in 1987 voorzitter van het Oostenrijkse parlement. Deze drie politici", aldus de woordvoer- post verloor hij in februari. Met Bie der van justitie. kroonprins Abdullah i bië tijdens een bezoek 1985 er bij Sinowatz op aandrong geen wapentuig aan Iran te verko pen. Een flink aantal kopstukken van Noricum zit in voorarrest. Zij ko men in oktober voor de rechter we gens illegale wapentransacties met cha, die tot april minister meer orthodox-communistische bondgenoten anderzijds. Conflic ten binnen het Oostblok staan niet niets meedelen op de agenda, zei Gerasimov, maar "iedere delegatie kan enkele woor den aan zijn eigen problemen wij den". miljoen etnische Hongaren in Roe- op een spoedige afronding van het menie. Maar volgens Diaconu heeft overleg in Wenen over verminde- Roemenie het Warschaupact niet ring van de conventionele bewape ning in Europa heeft vergroot. Maar hij wil ook dat de NAVO gaat onder handelen over vermindering van de tactische kernbewapening in Euro pa, iets wat het Westen tot dusver niet heeft willen doen. De topconferentie van het War schaupact wordt omgeven met een als hervormers enerzijds en hun geheimhouding, die weinig met de Moskou beleden "openheid" nneia van /~i ODr, b-iio doen heeft. Zo wilde Gerasimov KUb hetgeen Sov- Om de NAVO te paaien, kondigde jet-president Michail Gorbatsjov in Gorbatsjov donderdag in Straats zijn toespraak aan de bondgenoten burg aan dat zijn land bereid is om Commissie Het Sovjet-persbureau Novosti be richtte dat op de top gesproken zou worden over de vorming van een politieke commissie binnen het Warschaupact, die in geschillen tus sen Oosteuropese bondgenoten zou kunnen bemiddelen. Ion Diaconu van het Roemeense ministerie van buitenlandse zaken weigerde elk Pravda laakt Roemeense toestand MOSKOU (AFP) - Op de ope ningsdag van de jaarlijkse top van het Warschau Pact in Bukarest heeft het Sovjetdagblad Pravda gisteren een grimmig beeld ge schetst van het leven in Roeme- "De lange rijen, de schaarste, de rantsoenering van de belang rijkste levensmiddelen, de bezui nigingen op energie en brandstof ten koste van de bevolking - zo ziet de Roemeense werkelijkheid er uit", schrijft de partijkrant. De problemen zijn volgens de Pravda veroorzaakt door fouten voormalig koninklijk paleis in Bu- zijdig te beperken. De NAVO moet karest toegelaten om de Roemeense dan wel de bereidheid uitspreken president Nicolae Ceausescu zijn om op korte termijn onderhandelin gen te beginnen óver die categorie kernwapens. In Bukarest werd ge- Bonn dat de top van het Warschau- speculeerd dat na afloop van de top pact zou reageren op het voorstel door het Warschaupact cijfers bij van de Amerikaanse president Ge- het voorstel van Gorbatsjov ge- orge Bush om de conventionele voegd zullen worden. De grootste delegatie op de top in Bukarest is afkomstig uit de DDR en de kleinste uit Hongarije, waar partijsecretaris Karoly Grosz ken nelijk in verband met het overlijden van zij voorganger Janos Kadar heeft besloten in Budapest te blij- in het planningssysteem, de ge ringe flexibiliteit van de econo mie en het personeelsbeleid. An dere socialistische landen heb ben deze problemen reeds onder kend. "Niet alle Roemenen waarde ren de gebeurtenissen die in soci alistische broederlanden plaats vinden. Maar de verschillende vi sies bewijzen eens te meer dat geen enkele partij of leider de waarheid in pacht heeft. Die komt enkel voort uit de confrontatie tussen uiteenlopende menin gen", besluit het dagblad. De top van het Warschau Pact kwam gisteren in Bukarest bijeen. Achter de tafel zitten onder anderen de Russi sche minister van buitenlandse zaken Shevardnadze (tweede van rechts), de Russische president Gorbatsjov (der de van rechts) en de Roemeense president Ceausescu (achtste van rechts). (foto anp> de enige delega- Frans Andriessen, de EG-c saris voor buitenlandse betrekkin gen en de Zuidkoreaanse minister buitenlandse zaken, Cgoi Ho BRUSSEL (ANP) - De EG opent ven. De Hongaarse partijvoorzitter binnenkort een vestiging in Seoul. Rezsoe Nyers tieleider die, voor zover de Roe meense televisie dat liet zien, don derdag door Ceausescu niet met een kameraadschappelijke kus werd Joong, kwamen dat gisteren begroet. Aan de top wordt in de Roemeen se media opvallend weinig aan dacht besteed. Volgens buitenland se inwoners van Bukarest hebben de meeste Roemenen waarschijn lijk alleen aan een snelle opknap beurt van de stad en de iets voorraden merken dat er een belangrijke inter nationale vergadering op til Gorbatsjov, onlangs in Bonn e rijs nog euforisch begroet, Brussel Tijdens het overleg met de Zuid koreaanse minister heeft An- Bomontploffing WEST-BERLIJN (DPA) - In een de winkels kunnen warenhuis in West-Berlijn heeft zich gisteren een ontploffing voor gedaan. De politie sluit niet uit dat Pa- het om een bomexplosie gaat. w Bij de explosie op de speelgoedaf- de vrijdag bij het voormalig paleis deling van een warenhuis i driessen er op aangedrongen dat Zuid-Korea zijn markt meer open stelt voor Europese produkten. Het EG-tekort op de handelsbalans be droeg vorig jaar 6,75 miljard gulden. De EG verwijt Zuidkorea een ui terst agressief handelsbeleid, vooral in de scheepsbouwsector. Verder wil de EG dat Zuidkorea Europese patenten, auteursrechten en andere vormen van intellectueel eigendom op dezelfde wijze respecteert als het dat doet met de Amerikaanse. Saudiara- draaide om het onder verdachte Wenen in omstandigheden doen zinken van een schip. Een groep zakenlieden met politieke connecties zou dit on geluk hebben georganiseerd om de verzkeringspenningen te innen. Beide politici hebben verklaard dat zij in deze zaak niets onoirbaars ge daan hebben. RIO DE JANEIRO - In Brazilië heeft de politie een einde gemaakt aan de kaping van een bus met 40 passagiers, die donderdag was be gonnen. Bij een schietpartij werden gisteren drie van de kapers gedood, de anderen werden gevangen geno men. Een 12-jarig jongetje, dat nog als enige gijzelaar was overgeble ven, bleef ongedeerd. De kaping was donderdag begon nen toen de zes gewapende man nen, ontsnapte gevangenen uit de Lemos de Brito-gevangenis in Bahia, hadden geprobeerd de bank van de staat Bahia in Uaua hadden proberen te beroven. Daarna hiel den ze de bus aan en bevalen de chauffeur naar het dorp Conceicao do Coite, op 330 kilometer van Uaua te rijden. Gisterochtend vroeg namen de kapers een aantal gijzelaars mee, en vluchtten in een door de autoritei ten ter bechikking gestelde auto. Buiten het plaatsje lieten ze alle gij zelaars vrij, op de 12-jarige jongen na. Ze verlieten de auto en vlucht ten door het bos naar een huisje, waar ze opnieuw door de politie werden omsingeld en het drama eindigde. VERGELIJK NU MET WAT U ELDERS BETAALT zonder dat voorbijgangers acnt op Hertie-j raakte niemand ge- WARSCHAU/BONN TER/AFP) Jaruzelski nigde Staterf om forse financiële hulp gevraagd. Het Amerikaanse (REU- twee kamers van het Poolse parle- President generaal ment, zal haast de helft van zijn ge- Polen heeft de Vere- hoor bestaan uit afgevaardigden Solidariteit. Aan Poolse zijde zullen de twi staatshoofd, George Bush, brengt meest waarschijnlijke kandidaten kort officieel komende week bezoek aan Polen. De omvang van wat Jaruzelski vraagt, gulden het presidentschap - de sterke n generaal Wojciech Jaruzelski minister van binnenlandse za- minder dan de 20 miljard ken generaal Czeslaw Kiszczak -- Solidariteit vorige aanwezig zijn bij de besprekingen hem sloegen. Een grote politie- wond. De politie heeft het gebouw macht hield hem bij het publiek ontruimd en doorzocht op de aan- vandaan. wezigheid van explosieven. maand genoemd heeft in aanwezig- met president Bush. Zij zullen op- heid van president Mitterrand van roepen tot maximale Amerikaanse Frankrijk, maar ze bedraagt ettelij- souplesse bij het helpen van de ke miljarden guldens in een paar Poolse economie, die tobt met een jaar tijd. schuld van ruim 80 miljoen gulden, Een hulppakket dat president een inflatie van bijna 100 procent, Bush in april heeft voorgesteld, een fors begrotingstekort en tekor- noemt het officiële persbureau PAP ten aan voedsel en eerste levensbe- "te bescheiden gezien de verwach- hoeften. tingen en behoeften van de Polen". Men houdt rekening met grote Amerikaanse functionarissen hou- prijsverhogingen die nodig zijn den het er op dat dit pakket een to- voor het vormen van nieuwe voor- tale waarde had van ruim twee mil- raden en het opzetten van marktme- jard gulden. chanismen naar westers model. Maar politici zijn bang dat deze zul- Het Westen moet Polen alleen len ,eiden tot een uitbarsting van helpenals deregermg in Warschau voikswoede die zowel de tieven als de hervoi de kop kan kosten. AMMAN/TUNIS (AFP) - De islami tische Jihad 'Beit al-Makdess' uit Jeruzalem heeft gisteren impliciet de aanslag op een Israëlische bus opgeëist waarbij donderdag veer tien Israëliërs omkwamen en 27 mensen gewond raakten. Een Pa lestijn gaf met de uitroep "Allah is groot" een ruk aan het stuur waar door de bus in een ravijn stortte. In een verklaring van de Jihad Beit al-Makdess, die naar het kan toor van het Franse persbureau AFP in Amman gestuurd werd, staat dat "een verzetsstrijder de joodse onderdrukkers heeft aange vallen op heilige grond". PLO-woordvoerder Ahmad zak Shamir (de premier van Israël) en Ariel Sharon (één van de topfigu ren binnen de Likudpartij), die de vrede dwarsbomen". In de verklaring die in Tunis werd uitgegeven stelt Aberrahmane dat de regering van Shamir "die de deur heeft gesloten voor elk vredespro ces en een dagelijks beleid van bloedige onderdrukking tegen het Palestijnse volk voert, niet kan ver wachten dat dat volk eeuwig met de armen over elkaar blijft zitten". Het Israëlische persbureau ITIM maakte gisteren bekend dat de da der van de aanslag, wiens naam niet werd vrijgegeven, een 23-jarige Pa- Aberrahmane verklaarde gisteren lestijn is die in de bezette gebieden dat de Israëliërs die omkwamen bij het busongeluk "het slachtoffer zijn geworden van het beleid van Yith- woont. Hij zou lid zijn van de islami tische Jihad. Hij raakte bij het onge luk licht gewond. Lech Walesa in Bonn verklaard. "Alleen een zich hervormende en een hervormde economie in Polen verdient steun van buitenaf', aldus Bronislaw Gieremek die leider is van de fractie van Solidariteit in het Poolse parlement.Polen bevindt zich in de voorhoede van het veran deringsproces in Oost-Europa sinds Solidariteit in april zijn wettige er kenning terugkreeg. In juni behaal de het eerste niet aan de politieke autoriteiten gebonden vakverbond in een Oosteuropees land een klin kende overwinning bij gedeeltelijk vrije verkiezingen. Als George Bush maandag als eerste Amerikaanse president een toespraak houdt tot een gemeen schappelijke vergadering van de Nieuw middel Amerikaanse wetenschappers heb ben een test ontwikkeld, waarmee in ongeveer de helft van de huidige tijd de aanwezigheid van het aids veroorzakende HIV-virus in bloed monsters kan worden aangetoond. De nieuwe test zou de kans, dat met HIV besmet bloedplasma in com merciële voorraden terecht komt, verder moeten verkleinen. Zuidafrika Zuidafrika heeft op het oefenterrein Overberg bij Kaapstad met succes een test met een middellange af standsraket uitgevoerd. Dit heeft het staatswapenconcern Armcor gisteren gemeld. Zuidafrika zou al proeven hebben genomen met ra- ketten die een bereik hebben WASHINGTON - De chef-staf van het Witte Huis, John Sununu, grap te onlangs dat de Economische Top van Parijs de eerste economische top is waarbij de deelnemers niet aan economie zullen toekomen, om dat ze het te druk hebben met het milieu. door Henk Dam Haag momenteel wel te beluisteren valt. De Amerikanen blijven namelijk moeite hebben met het delegeren van bevoegdheden op het gebied van milieuzorg naar een supranatio nale organisatie als de Verenigde Staten, zoals de Conferentie van Den Haag wilde. Reilly was daar over de afgelopen week zeer duide lijk. Oh ja, Nederland. Daar gaat Bush ook nog naar toe. Wel, dat is een on derdeel van de reis dat in Amerika de minste tongen in beweging heeft gebracht. In de vele briefings voor journalisten van de afgelopen we ken is ons land vrijwel niet ter spra ke gekomen. En Bush zei tijdens zijn perscon ferentie van gisteren over ons land niet veel meer dan dat hij "met de Nederlandse leiders ons brede scala aan gemeenschappelijke belangen" zal bespreken. Het bezoek biedt ook de gelegenheid "Amerika's langst- durende diplomatieke relatie te vie ren", aldus Bush. 'Onze oudste bondgenoot', noemde Bush ons land ook nog. Daarom alleen al is het hoog tijd dat Nederland voor het eerst in de geschiedenis een Ame rikaanse president op bezoek zal Aardigheidje, maar een feit is dat al le persconferenties, briefings en achtergrondgesprekken die de af gelopen weken door functionaris sen van het Witte Huis, inclusief Bush zelf, zijn gehouden duidelijk maken, dat de komende reis van Bush naar Europa niet in de eerste plaats om de wereldeconomie gaat. De Top, die over ruim een week in Parijs begint en waaraan de leiders van de zeven rijkste westerse lan den meedoen, is wel de directe aan leiding voor de trip varj de Ameri kaanse president naar Europa. Maar niet meer dan dat. Bush vertrekt morgen, en gaat dan eerst naar Hongarije en Polen. Dan reist hij door naar Frankrijk, voor de viering van 200 jaar repu bliek en voor de Top. Na de Econo mische Top gaat hij naar ons land, waar hij ruim een dag zal blijven. Twee hoofdthema's hebben de Amerikanen aan Bush's reis meege geven: het milieu inderdaad, zoals Sununu al zei, en de kansen die het tte Huis ziet liggen bij het bege- naar politieke en economische vrij heid. Allereerst Oosteuropa. Alles wijst erop dat Bush met name in Polen straks met de geldbuidel gaat ram melen. Enkele maanden geleden al gaf hij Polen een cadeautje toen de regering daar akkoord was gegaan met vrije verkiezingen. Hij verlaag de de importtarieven op sommige Poolse produkten, zei een makkelij ker terugbetaling van schulden die Polen bij het Internationaal Mone taire Fonds (IMF) heeft, te zullen be vorderen, alsmede nieuwe leningen van Amerikaanse particuliere in stellingen. Nu de Polen inderdaad in alle vrijheid een nieuwe volksvertegen woordiging hebben kunnen kiezen, acht Bush de tijd gekomen om de zwaar zieke Poolse economie meer medicijnen te geven. Wat precies? Op een persconferentie die Bush donderdag voor buitenlandse jour nalisten hield, zei hij dat de plannen "nog niet helemaal zijn uitge werkt". Daarom wilde hij er niets concreets over zeggen. Maar uit andere opmerkingen van Bush en zijn functionarissen kan worden opgemaakt, dat de Amerikanen samen met de andere rijke landen iets op touw willen zet ten. Bush maakte bovendien duide lijk dat het Amerikaanse bedrijfsle ven wil stimuleren om in Polen te investeren. Het is hulp met een prijskaartje, zei Bush ook, zij het in iets andere bewoordingen. De hulp zal gepaard moeten gaan met verde- re economische en politieke hervor- President Bush. In interview met drie Poolse journalisten zei hij het vorige week: "We willen u helpen met privatise ring, binnen de internationale in stellingen, en met speciale handels voordelen. Maar we moeten zeker weten dat de huidige hervormingen doorgaan en worden uitgebreid, zo dat ons economische systeem een kans krijgt z'n werk te doen". Polen en andere Oosteuropese lan den mee willen helpen, is met het opzetten van een economie naar ka pitalistisch model. Dat model heeft zijn succes in het Westen bewezen, dus werkt ook aan gene zijde van het IJzeren Gordijn, zo is de ge dachte. De lijn die Bush hiermee volgt is consistent met het beleid ten aan zien van het Oostblok zoals hij dat in mei voor het eerst formuleerde. Bush wil bevorderen dat Oost- en Westeuropa "één huis worden, waarin men zo van het ene vertrek naar het andere kan gaan". Dat is een mooi klinkende, maar ook han dige benadering, want het komt neer op een constante uitdaging aan Sovjetleider Gorbatsjov om z'n be loften over perestrojka en glasnost waar te maken. De reis naar Polen en Hongarije is nog in een tweede opzicht een indi recte boodschap aan Gorbatsjov. De Sovjet-leider heeft de afgelopen weken tijdens zijn reizen door Euro pa, en dan met name in Westduits- land, groot enthousiasme los ge maakt. Het Witte Huis hoopt ongetwij feld, dat de reis van Bush door Po len en Hongarije een spiegelbeeld daarvan zal zijn, hoewel de presi dent tijdens zijn persconferentie zei "niet in een wedstrijd in populari teit" te geloven. "Ik ben bly met de reizen van Gorbatsjov door West europa, net zoals hij vast blij zal zijn met mijn reis naar Polen en Honga rije", zei hij, een beetje vals. Het milieu is het tweede grote lang daarvan blijkt alleen al uit het feit dat William Reilly, het hoofd van de Environmental Protection Agency (EPA), zoiets als het minis terie voor milieuzorg, met Bush mee zal gaan. Dat is nog niet eerder voorgekomen. Bush zal in Oosteuropa voorstel len doen om te helpen bij het oplos sen van de milieuproblemen, die ook daar niet gering zijn. Het milieu zal bovendien een prominente plaats innemen op de agenda van de Economische Top. De Amerikanen zullen in Parijs ongetwijfeld zichzelf op de borst gaan kloppen vanwege de wetge ving die Bush onlangs voorstelde, en die erop is gericht de luchtver vuiling te verminderen. Het gaat om voorstellen als meer schone auto's, en minder uitstoot van zwaveldioxi de door de industrie. Wat het Witte Huis uiteindelijk wil, is een internationale conferen tie waarin over alle gevaren die het wereldmilieu bedreigen (zoals aan tasting van de ozonlaag, het broei kaseffect, zure regen) kan worden gepraat. Reilly zei deze week in een gesprek met journalisten dat het niet waarschijnlijk is, dat de presi dent al de komende week met zo'n voorstel komt. "Maar ik verwacht concrete voor stellen in de komende maanden", aldus Reilly. Dat betekent onder meer, dat het niet waarschijnlijk is dat Bush van zijn reis naar ons land gebruik zal maken om zich achter de enige maanden geleden gehou den milieuconferentie van Den

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5