Actie tegen misdaad per computer 'Dure' huurder wordt straks vogelvrij verklaard Schoolstrijd laait weer op duinrell Opvoedcursus voor verkeersovertreders Akkoord over wetsvoorstel Maassluis nam risico met ankerplaats Wachttijden hartoperaties steeds langer CDA geschokt over standpunt PvdA-congres PATIËNTEN VERHUISD ZATERDAG 8 JULI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is gisteren akkoord ge gaan met een wetsvoorstel dat de computercriminaliteit moet tegengaan. In het voorstel wordt tevens het verbod op het afluisteren van telecommunicatiegesprekken uitge breid. Volgens het voorstel van minister Korthals Altes wordt het binnen dringen van een "beveiligd" com putersysteem strafbaar gesteld. Het verbod op dit zogenoemde "hac ken" geldt op het moment dat bij een computer, op welke manier dan ook, een beveiliging is ingebouwd tegen ongeoorloofde toegang tot het systeem. Voorts wordt het onbevoegd wij zigen of toevoegen van gegevens in een computerbestand strafbaar ge steld, ongeacht of het hier om een AMSTERDAM (ANP) - Het gezag aan boord van de chemicaliëntan- ker Maassluis van de Rotterdamse rederij Nedlloyd, die in de nacht van 14 op 15 februari van dit jaar voor de rede van de Algerijnse ha venplaats Skikda te pletter sloeg en zonk, heeft met het kiezen van de ankerplaats een groot risico geno- Dit stelt de Raad voor de Scheep vaart in Amsterdam in zijn gisteren gepubliceerde uitspraak over de on dergang van de Maassluis. Door de ramp, de grootste Nederlandse scheepsramp van na de Tweede We reldoorlog, verloren 27 opvarenden het leven. Slechts twee Indonesi sche gezellen overleefden de ramp. De Raad komt bovendien tot de conclusie dat de ketting van het stuurboordanker onvoldoende lengte had. Toen dit anker vervol gens begon te krabben over de zee bodem, is verzuimd die ankerket ting meer lengte te geven en nagela ten ook het bakboordanker te laten vallen. De gekozen ankerplaats was vol gens de Raad bruikbaar voor een paar uur bij goed weer. Maar niet voor een hele nacht in wintertijd. Vooral niet omdat was gewaar schuwd voor windkracht 8. De Maassluis had zijn eigen bewe gingsruimte (en die van de twee naastliggende schepen) "zeer be perkt" door tussen de twee tankers te ankeren, aldus de Raad. Daarbij merkt de Raad op dat een tanker met gevulde ballasttanks, hetgeen met de Maassluis het geval is, bij harde wind moeilijk manoe- vreerbaar is. Het schip heeft dan veel windvang. Toen de Maassluis aankwam, was er al sprake van windkracht 4 tot 5. DEN HAAG (GPD) Hardnekkige snelheidsovertreders, alcoholrij ders, jongeren en 65-plussers, moe ten in de toekomst mogelijk een verplichte verkeerscursus volgen. Dat is een van de voorstellen die het onderzoeksinstituut voor verkeers veiligheid Traffic Test heeft gedaan aan het ministerie van verkeer en waterstaat in het kader van het Dri vers Improvement Project (DIP). Het DIP-project moet eind dit jaar zijn afgerond. Het departement verkeer en waterstaat wil probleem- rijders hiermee beter gaan aanpak ken. Als het plan doorgaat krijgen zware overtreders de keuze tussen intrekking van het rijbewijs, zoals nu gebeurt, of het volgen van een verkeerscursus op eigen kosten on der leiding van een verkeerspsy- choloog. De DIP-cürsus staat los van het Alcohol Verkeers Project (AVP), dat vanaf 1 januari kosteloos kan worden gevolgd bij de landelijke Consultatiebureau^ voor Alcohol en Drugs (CAD's) en dat alleen ge richt is op alcoholrijders die geen slachtoffers maakten. Deze AVP- cursus wordt bekostigd door het ministerie van justitie. Justitie is niet van mening dat beide departementen elkaar in de wielen rijden met verschillende cursussen voor 'moeilijke automo bilisten'. Het verschil tussen beide cursussen is de doelgroep, aldus een woordvoerder van justitie. Ver keer en waterstaat richt zich met de verplichte cursus op de hardnekki ge probleemrijders. Justitie houdt zich uitsluitend bezig met alcohol- rijders die in ruil voor een lichte strafvermindering vrijwillig een cursus volgen. "Het uiteindelijke doel is hetzelfde: het verbeteren van de verkeefsmentaliteit. Daar is ie dereen bij gebaat", zo meent de woordvoerder. "De ervaring heeft geleerd dat in trekken van het rijbewijs slechts een tijdelijke oplossing is", aldus drs. E. Lambregts van de afdeling Verkeersveiligheid van verkeer en waterstaat. "Als de overtreder het rijbewijs terugkrijgt, volgt meestal snel weer hetzelfde gedrag. Een cur sus kan de overtreder bewust ma ken van zijn roekeloze gedrag". Het idee voor deze cursus komt uit Duitsland, waar al sinds enige ja ren verplichte cursussen worden beveiligde of onbeveiligde machine gaat. Het beschadigen, onbruikbaar maken of storen van een computer systeem, ook als dat door nalatig heid gebeurt, wordt eveneens straf baar gesteld. In het voorstel wordt het verbod tot het afluisteren van telefoonge sprekken uitgebreid tot een verbod op het afluisteren of aftappen van iedere vorm van telecommunicatie. Dus ook het aftappen van fax-, te lexberichten of datatransmissie wordt nu formeel per wet geregeld. De bevoegdheden van de rechter commissaris om in het belang van een onderzoek telefoongesprekken af te luisteren zijn eveneens uitge breid tot alle vormen van telecom municatie. Bij huiszoekingen wordt bovendien voorgesteld om niet al leen gegevensbestanden die ter plaatse worden aangetroffen te kunnen onderzoeken, maar ook de mogelijkheid in te bouwen bestan den te onderzoeken die zich op een geheel andere plaats bevinden, maar die vanaf de plaats van de huiszoeking rechtmatig geraad pleegd kunnen worden. DRUGSLIJN - De Arnhemse poli tie heeft met de inbeslagname van 40 kilo heroïne een van de grootste vangsten uit haar geschiedenis ge daan. De straatwaarde bedraagt on geveer vijf miljoen gulden. Daar naast werd ook nog een half miljoen gulden aan contanten in beslag ge nomen. In deze zaak zijn tot nu toe zes arrestaties (een Turk en vijf Arn hemmers) verricht. De politie denkt met de aanhouding van de zes een heroïnetransportlijn tussen Turkije en Nederland te hebben opgerold. gegeven aan probleemrijders. Uit een onderzoekje onder 33 fervente Nederlandse verkeersovertreders, bleek dat 31 procent van de onder vraagden al eerder is bekeurd voor te hard rijden, en dat 84 procent va ker hard reed zonder dat de politie dit opmerkte. Het merendeel van deze hardrij ders vond zo'n cursus niet zinvol voor zichzelf, maar wel voor ande ren. Alcoholrijders, ooit veroor deeld voor het rijden onder invloed, meenden dat een dergelijke cursus wel nuttig voor hen zou zijn. Precieze selectie-richtlijnen voor de DIP-cursus zijn volgens Lamb regts nog niet vastgesteld. Wel zijn al enkele aanbevelingen gedaan. Hardrijders die in aanmerking ko men, zijn bij voorbeeld automobi listen die drie keer in één jaar tijd zijn betrapt op overtredingen van de maximumsnelheid met ten min ste dertig kilometer, of eenmaal op een overtreding van vijftig kilome ter. UTRECHT - Ongeveer 150 patiënten van het oude academisch ziekenhuis in Utrecht zijn gisteren verhuisd van de binnenstad naar het nieuwe pand even buiten de stad. De landmacht reed met 35 ziekenauto'sde GG&GD ruk te uit met tien ambulances en een verhuisbedrijf had voor de intensive-care patiënten twee vrachtwagens omge bouwd en voorzien van stroom. De politie zette de route af en heeft de verkeerslichten bijgesteld zodat het convooi snel richting nieuw pand kon rijden. De politie was zeer te spreken over het vlotte verloop van de verhuizing. (foto ANP) UTRECHT (ANP) - De wachttij den in de hartchirurgische cen tra van met name Maastricht, Eindhoven en Zwolle lopen sterk op door gebrek aan geld. Daardoor moeten vele honder den hartpatiënten steeds vaker vier tot zes maanden wachten op een operatie. "Onverant woord lang", vinden de vereni gingen van hartpatiënten die ook spreken van een "onrustba rende en levensbedreigende si tuatie". De landelijke werkgroep sa menwerkende hartpatiënten- verenigingen heeft gisteren dan ook een dringend beroep ge daan op de overheid, particulie re ziektekostenverzekeraars en ziekenfondsen. De werkgroep wil meer geld, daardoor meer operaties en een betere regiona le spreiding van operatieplek- ken. De patiëntenverenigingen zeggen de steun te hebben van ziekenhuisdirecties, cardiolo gen en cardio-chirurgen uit de ziekenhuizen waar de nood het hoogst is. De patiëntenverenigingen wijzen er bovendien op dat het gezondheidsbeleidsplan van het ministerie van wvc voorbij gaat aan de actuele situatie. Ten on rechte vermeldt dat plan dat er een overproduktie is en een te veel aan bedden voor hart- en vaatziekten, vinden de vereni gingen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het CDA heeft geschokt gereageerd op een uitspraak van het PvdA-con- gres om de gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs aan te tasten. CDA-onderwijsspe- cialist Van Leijenhorst noemde de ze congresuitspraak 'een kwalijke zaak', terwijl CDA-voorzitter Van Velzen meldde dat de afstand tus sen PvdA en CDA "er al met al niet kleiner op is geworden". Het PvdA-congres besloot tegen de zin van het partijbestuur in de fi nanciële gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onder wijs aan te tasten. Met een vrij rui me meerderheid legde het congres in het verkiezingsprogramma vast dat 'alle door het openbaar onder wijs gemaakte kosten, rtiet meer au tomatisch worden toegekend aan het bijzonder onderwijs'. Van Leijenhorst daarover: "Dit maakt een coalitie tussen CDA en PvdA er niet waarschijnlijker op. Als er onderhandeld wordt, zal de PvdA klare wijn moeten schenken. Hier mogen we niet aan tornen. Het is een heel principiële uitspraak". De PvdA meent overigens al lan ger dat de huidige manier van finan ciering van het onderwijs voordelig uitwerkt voor de bijzondere scho len. Daardoor krijgen de scholen die niet door de gemeenten be stuurd worden, naar de mening van de PvdA, teveel geld en dat maakt het onderwijssysteem onnodig duur. Een van de congresgangers he kelde het systeem dat de kosten die een openbare school maakt voor bijvoorbeeld het repareren van een gebroken ruit, ook meteen uitbe taald moeten worden aan de bijzon dere scholen. Het PvdA-congres wil van dit naar zijn mening onrecht vaardige systeem af. De huidige manier van financie ren van het basis- en voortgezet on derwijs dateert al van het begin van deze eeuw. Toen werd na een felle politieke strijd besloten openbare en bijzondere scholen volledig ge lijk te schakelen. Zeventig procent van het Nederlandse onderwijs is bijzonder onderwijs. Imago Tijdens het congres van de PvdA de afgelopen twee dagen is wel duide lijk geworden dat de partij de ko mende campagne voor de Kamer verkiezingen behalve programmati sche verschillen met andere partij en, vooral ook het onberispelijke imago van lijsttrekker Kok wil in zetten om stemmen te trekken. Zowel partijvoorzitter Sint als de lijstaanvoerder zelf herinnerden in hun toespraken gretig aan de "affai res" en bestuurlijke blunders van de kabinetten-Lubbers. Kok verklaarde na afloop dat dit 'niet mocht worden uitgelegd als een barricade tegen personen bij de samenstelling van een volgend ka binet. Maar wat er de afgelopen ja ren is gebeurd zal wat hem betreft ook niet onbesproken blijven. Kok presenteerde zich met zijn congrestoespraak overtuigend bij de PvdA-aanhang en politieke waarnemers als de eerste nieuwe lijsttrekker van de PvdA sinds twin tig jaar. Als opvolger van wijlen Joop den Uyl. De oud-vakbondslei- Verdubbeling aantal gebreken bij oplevering nieuwbouwhuizen DEN HAAG (GPD) - Het aantal ernstige gebreken bij de oplevering van nieuwbouwwoningen is de af gelopen twee jaar bijna verdubbeld. Werd in 1987 nog geconstateerd dat 13 procent van de nieuwbouwwo ningen ernstige gebreken vertoon de bij de oplevering, dat percentage is nu toegenomen tot 24. Dit blijkt uit een nieuw onder zoek van de Vereniging Eigen Huis. De vereniging wil dat er volgend jaar een 'waterdichte' regeling komt met bouwondernemers over gebre ken bij de oplevering van een nieuw huis. "Want zo kan het echt niet lan ger. We hebben nu genoeg onder zocht en weten hoe de zaken lig gen", aldus woordvoerder H. van Herwijnen van Eigen Huis. Een nieuwbouwhuis vertoont bij de oplevering gemiddeld twintig gebreken. Zo werden nieuwe hui zen opgeleverd zonder ramen, zon der deuren of zonder gas-, water- of elektriciteitsaansluiting, stopcon tacten die verkeerd waren ge plaatst, kitwerk vergeten, badka mer met het slot aan de buitenkant van de deur en de douchebak vlak voor de deur. Wachten Meer dan de helft van de kopers moet langer dan drie maanden wachten voordat alle gebreken door de aannemer zijn hersteld. De Vere niging Eigen Huis heeft een paar jaar geleden al het plan gelanceerd dat de koper het recht moet krijgen vijf procent van de koopsom niet te betalen totdat alle gebreken zijn verholpen. Het ministerie van justi tie wil dit voorstel wettelijk regelen. Probleem is echter dat dit nog enige tijd kan duren. Eigen Huis wil volgend jaar al een regeling voor ge breken aan nieuwbouwwoningen. Woordvoerder Van Herwijnen: "Of de bouworganisaties zijn bereid met ons volgend jaar die 5 procent regeling te treffen, of we wachten tot het wettelijk is geregeld. Maar dan moeten de bouwondernemers zich goed realiseren dat onze juridi sche dienst klaar staat om tot het einde toe te procederen over zaken die bij de oplevering nog niet ge reed zijn, met schadevergoeding". ADVERTENTIE der kreeg in zijn eerste jaren als fractieleider nogal eens het verwijt kleurloos over te komen bij de kie- Met behulp van een groot recla mebureau werd gisteren gepro beerd die beeldvorming rond Kok te doorbreken en tegelijk zijn imago als onbezoedeld politicus overeind te houden. "Het vertrouwen van de mensen in de politiek van het kabi- net-Lubbers is broos geworden. Te broos om een alternatief met de PvdA, na een harde en vurige cam pagne, tegen te houden. Dit kabinet heeft ook vertrouwen verspeeld door zijn gebrek aan kwaliteit. Welk kabinet verloor onderweg zoveel brekebenen. De PvdA zal er alles aan deen om het vertrouwen in de politiek te vergroten. Mensen moe ten in alle opzichten op hun demo cratisch gekozen vertegenwoordi gers kunnen vertrouwen. Eerlijk heid, integriteit en betrouwbaar heid in de politiek: ik zal me er de komdende jaren met kracht voor in zetten die te herstellen en te ver trouwen", beloofde Kok het con gres plechtig. ZE STAAN IN BRAND, KLAAR OM TE SPRINGEN, VAN 30 METER HOOGTE... Het Amerikaanse Choq High Diving Team in Duin- rell. Kom kijken hoe ze 5 x per dag van een levens gevaarlijk hoge toren due ken. En: geniet ook van f de vele andere uitdagende attrakties! Wassenaar door kikker je ven op! Info: 01751-14765 Binnenland kort Prinsen De prinsen Maurits (20) en Bern- hard (19), zonen van prinses Mar griet, gaan komend jaar in Gronin gen studeren. Maurits gaat bedrijfs kunde studeren, Bernhard koos voor economie. Dit heeft de Rijks Voorlichtingsdienst gisteren be kend gemaakt. Op de Universiteit Groningen is verheugd gereageerd op de komst van de prinsen. PPR De voorzitter van de jongerenorga nisatie van de PPR, M. Plugge, is wegens "een vertrouwensbreuk met de meerderheid van het be stuur" afgetreden, zo is gisteren door de organisatie meegedeeld. Het conflict tussen Plugge en het bestuur escaleerde nadat de voor zitter in de Radikalenkrant kritiek uitoefende op de Groen Linkse kan didaat voor de Kamerverkiezingen, ex-studentenleider M. van Poel geest, die hij een "anti-samenwer- ker" noemde. Beroerte Negen van de tien ziekenverzorgen den vinden dat zij onvoldoende kennis hebben over het verplegen van patiënten die een beroerte heb ben gehad. Dat blijkt uit een enquê te van de Nederlandse Hartstich ting en de Stichting Voortgezette Opleiding Ziekenverzorgenden. Beide organisaties starten dit najaar een bijscholingscursus, zo heeft de Hartstichting meegedeeld. Subsidie De Landelijke Studentenvakbond heeft op het departement van wel zijn een willig oor gevonden voor zijn aanvraag om subsidie. De bond mag dit jaar rekenen op een bedrag van 50.000 gulden als hij een plan in dient voor de besteding van het geld aan voorlichtingsprojecten. Het is voor het eerst dat studenten als jon- gerenorganisatie subsidie van het ENSCHEDE De Raad voor de Volkshuisvesting behandelt volgende week een concept-ad vies over het veelbesproken los laten van hoge huren. Staatsse cretaris Heerma (volkshuisves ting) wil deze huurliberalisatie op 1 juli volgend jaar invoeren. Als zijn voorstel wordt aange nomen, bemoeit de overheid zich niet meer met de huurprij zen van de ongeveer 50.000 wo ningen waarvoor meer wordt betaald dan 775 gulden per maand. door Anja Kruise De huurprijs wordt dan een zaak tussen huurder en verhuurder. Huurdersorganisaties verzetten zich uit alle macht tegen het plan- Heerma. Zij vrezen dat de huurder 'vogelvrij' wordt verklaard en dat de liberalisatie zich in de toekomst niet zal beperken tot de dure catego rie. Begin dit jaar kondigde Heerma in zijn nota .Volkshuisvesting in de jaren negentig' aan dat hij zijn han den af wil trekken van woningen met een hoge huurprijs. Aanvanke lijk had hij daarbij alle woningen met een kale huurprijs van 800 a 850 gulden voor ogen. Maar op dat plan kwam van verschillende kanten kri tiek. Uiteindelijk werd bepaald dat de maatregel per 1 juli dit jaar alleen geldt voor nieuwbouwwoningen met een huur vanaf 750 gulden. Heerma wil nu dat de liberalisatie vanaf 1990 voor zowel nieuwe als prijs vanaf 775 gulden van kracht wordt. Dat bedrag is even hoog als de maximale huur waarvoor naar verwachting iemand in 1990 indivi duele huursubsidie kan krijgen. De liberalisatiegrens zal bij wet wor den vastgelegd en zal in beginsel niet jaarlijks worden verhoogd, schreef Heerma in zijn volkshuis vestingsnota. Wel voegde hij daar aan toe dat de grens periodiek kan worden herzien, afhankelijk van on der meer ontwikkelingen op de wo ningmarkt. Kabinet ma een overgangsmaatregel voor: gedurende vijfjaar mag de huurver hoging maximaal twee keer zo hoog zijn als de trendmatige huurverho ging die het kabinet elk jaar vast stelt. Uitgaande van de huidige situ atie zou dat neerkomen op vijf jaar lang een huurverhoging van maxi maal 14 procent per jaar. Het gevolg van huurliberalisatie ligt niet alleen op het gebied van de huurprijs. Het meest ingrijpend voor de betrokken huurders is dat zij niet meer kunnen terugvallen op de Huurprijzen wet woonruimte. Dat betekent dat zij zich niet meer overheid vastgestelde objectieve woningwaarderingssysteem (de kwaliteit van de woning wordt bij deze methode als grondslag geno men voor het vaststellen van de huurprijs). Wanneer objectieve cri teria ontbreken, liggen conflicten voor de hand. AJs een huurder het met de verhuurder oneens is, kan hij echter niet meer terecht bij de huurcommissie. Hij moet dan bij de kantonrechter aankloppen. Dat alles is voor huurdersorgani saties reden om huurliberalisatie pertinent af te wijzen. De Landelij ke Organisatie Belangengroepen voerde enige maanden geleden al actie tegen het beleid van Heerma. In de komende verkiezingstijd zal de LOBH de politieke partijen een eisenpakket voorleggen, waarin zij met verwijzing naar de bescher ming van de huurder ervoor pleit af te zien van het loslaten van huren. "Want wie zegt dat de liberalisatie- grens bij 775 gulden ophoudt?", zegt woordvoerster Nienke Steren- berg. Beleggers De Nationale Woningraad, een overkoepelend orgaan voor circa ten, wijst huurliberalisatie niet per definitie af. "Als verhuurders de prijzen van aantrekkelijk gelegen woningen zelf kunnen bepalen, zul len beleggers eerder bereid zijn te investeren", licht adjunct-directeur drs. D. Hamersma van de NWR toe. Wel plaatst hij enige kanttekenin gen. Zo moet de bescherming van de huurder blijven bestaan. "Dat kan alleen als de huurliberalisatie gestalte krijgt binnen de Huurprij- zenwet, waardoor huurders hun rechten bij een procedure behou den". Huurders moeten bovendien het recht behouden om als er sprake is van min of meer ernstige gebre ken in hun woning (in het woning- waarderingsstelsel spreekt men van relatieve en absolute nulpunten) de zaak voor te leggen aan de huur- De NWR wil verder dat de grens van 775 gulden wordt opgetrokken tot 850 gulden. Ook moet epeen wet telijke bepaling komen die de mo gelijkheid uitsluit van een bij wijze van spreken maandelijke huurver hoging. Doordat het kabinet voor de bedoelde categorie woningen niet meer een jaarlijks trendmatige huurverhoging kan opleggen, kan een verhuurder immers min of meer zelf bepalen of en wanneer hy de huur wil verhogen. Voldoende De voorgestelde overgangsmaatre gel voor zittende huurders noemt Hamersma onrechtvaardig "Die huurders hebben het huurcontract getekend toen hun woning nog on der de Huurprijzenwet woonruimte viel. Het gaat dan niet aan om hen, vanaf het moment dat zij met huur liberalisatie te maken hebben, elk jaar een verhoging tot 14 procent te laten betalen. Wij vinden 7 procent

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3